#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2008 04:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βοήθειά μας

Αλέκος Αλαβάνος: «Δεν είναι γαλανόλευκη η σημαία σας, είναι real estate».

Γιώργος Καρατζαφέρης: «Γιατί σε αυτήν τη Μονή και όχι σε κάποια άλλη Μονή; Το ξέρετε όλοι σας. Γνωρίζετε πάρα πολύ καλά γιατί. Επειδή ο Πρωθυπουργεύων έχει στενότατες σχέσεις, πνευματικές και δεν ξέρω τι άλλες, με αυτήν τη Μονή».

Συνεργάτες του Σάββα Τσιτουρίδη με νόημα: «επί των ημερών του Σάββα Τσιτουρίδη δεν περνούσαν αυτά».

Απόστολος Σταύρου βουλευτής της ΝΔ στο Υπόλοιπο Αττικής: «βοήθειά μας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greek citizen avatar
    Greek citizen 29/08/2008 08:07:27

    Η εξωτερικη πολιτικη στην Ελλαδα την "μετραμε" με το "υψος" και τα χαμογελα των πολιτικων! Η ΘΡΑΚΗ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ!!!!

  2. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 29/08/2008 08:18:00

    το καλύτερο το είπε ο Καρατζαφέρης και είναι η ζοφερή αλήθεια ,ο Ρουσόπουλος είναι ο πρωθυπουργεύων,ο Κωστάκης δοξάζεται κρυπτόμενος.

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 29/08/2008 08:52:42

    Χίλιες φορές να διαχειρίζεται περιουσία η Εκκλησία, παρά η Πολιτεία.

    Κι αυτά τα λέω εγώ που έχω να πάω εκκλησία από την Ανάσταση και έχω να κοινωνήσω από 15 χρονών.

    Η Εκκλησία υπάρχει 1.700 χρόνια στον ελληνικό χώρο, και ΠΟΤΕ της δεν είχε κρατική εξουσία, όσο κι αν χτυπιέστε εσείς οι Αριστεροί που θέλετε σώνει και καλά να εξισώσετε την Ορθοδοξία με το Βατικανό.

    Η μεγάλη εκκλησιαστική περιουσία είναι αποτέλεσμα καλής διαχείρισης.

    Σε αντίθεση, το ελλαδικό κράτος αυθαίρετα θεωρεί περιουσία "του", και όχι κοινή δημόσια περιουσία, ό,τι δεν ανήκει σε ιδιώτες, και ξεπουλάει αβέρτα.

    Προσθέστε στην αυθαίρετα οικειοποιημένη περιουσία τού κράτους και σχεδόν το 50% τής πάλαι ποτέ εκκλησιαστικής περιουσίας, που η Εκκλησία εκχωρούσε κατά καιρούς στην Πολιτεία πιστεύοντας ότι είναι προς όφελος τού λαού...

    ...και σκεφτείτε πώς το ελλαδικό κράτος, μετά από ΜΟΛΙΣ 180 χρόνια ζωής, ΕΧΕΙ ΦΑΛΙΡΙΣΕΙ!

    Η κρατική περιουσία είναι ξεκοκκαλισμένη από λαμπρά και άλλα αγγελικά στελέχη του πολιτικού και οικονομικού κόσμου.

    Άρα εγώ ποιον να εμπιστευτώ πιο πολύ;

    Τον Αλογοσκούφη ή τον Εφραίμ;

    Εμένα ως δοκιμαζόμενο πολίτη αυτής της κωλοχώρας, ποιος μου κάνει μεγαλύτερο κακό;

    Οι πολιτικοί και επιχειρηματίοες που έστησαν γλέντι με τα 20 δις ευρώ (όλο δημόσιο χρήμα) των Ολυμπιακών τής Αθήνας, ή η μονή Βατοπεδίου;

    Άντε, γιατί ο αντιεκκλησιαστισμός σας σας μετατρέπει άθελά σας σε ντόμπερμαν τής κρατικής εξουσίας.

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 29/08/2008 10:00:05

    Καλημερα φιλε μου Στεργιε.

    Θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου.

    ΠΠ

  5. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 29/08/2008 11:07:01

    Φίλε Στέργιο,
    Σωστά μέχρις ενός σημείου.
    Αυτού που συγκρίνει τη διαχείρηση των δύο.
    Από εκεί και μετά όμως ξεκινάει το θέμα της διάθεσης αυτής της περιουσίας.
    Από που αιτιολογείται η κατοχή αυτής της περιουσίας (θρησκευτικά);
    Εάν η εκκλησία είναι τόσο καλός διαχειριστής ας αναλάβει το ΥΠΕΘΟ.
    Από τη στιγμή που τη χρησιμοποιεί και για μεγαλοπολιτικά οφέλη δεν θα την συγχαρώ κιόλας.
    Το ζητούμενο σε αυτό το θέμα που ανέκυψε δεν μου φαίνεται ότι είναι τόσο το μέγεθος και η διαχείρηση της ακίνητης περιουσίας της εκκλησίας, αλλά με ποιο τρόπο εκμεταλεύεται αυτήν στο κομμάτι της εμπλοκής της στα πολιτικά πράγματα.

  6. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 29/08/2008 11:12:48

    Φίλε Στέργιε μια παρατήρηση μόνο οι τύποι της μονής είναι όλοι πτυχιούχοι και καθόλου τυχαίοι! Κάνουν επενδύσεις εκατομυρίων με μια διαφορά δανείζονται τσάμπα χρήμα και δεν πληρώνουν κανένα φόρο, αν είχες εσύ και εγώ αυτά τα προνόμια αυτά τα προνομία δεν θα γινόμασταν βασιλειάδες του real estate + σου παίρνω τσάμπα ένα κομμάτι στην Ξάνθη σου το ανταλλάσω με το φιλέτο στην Θεσσαλονίκη για να χτίσω μεζονέτες.

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 29/08/2008 11:26:21

    Tα ματια σας τεσσερα στη ΘΡΑΚΗ. Σε λιγο θα χρειαζομαστε διαβατηριο. Εμεις το μαθαμε το μαθημα μας στην Κωνσταντινουπολη, χασαμε τα σπιτια μας , τα χασαμε ολα. Μην αφηνετε τις μικροαπατες να σας αποσπουν την προσοχη απο τα μειζονα ζητηματα.

  8. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 29/08/2008 12:23:59

    Προσέξατε υποθέτω ότι τον τελευταίο καιρό ασχολούμαστε μόνο με τα ρετάλια της τέως νεολαίας του Ρήγα Φεραίου, που χώθηκαν στην Ν.Δ. και ουσιαστικά την διαλύουν ιδεολογικά και την λερώνουν διαχειριστικά.
    Ομως, ότι θα είχαμε και συσκευασία τύπου Αγίου Όρους ουδείς το περίμενε.

  9. aionios avatar
    aionios 29/08/2008 13:08:47

    "Χίλιες φορές να διαχειρίζεται περιουσία η Εκκλησία, παρά η Πολιτεία."

    "Η μεγάλη εκκλησιαστική περιουσία είναι αποτέλεσμα καλής διαχείρισης."

    Θέλω να θυμίσω στους νοήμονες -και μόνο σε αυτούς-
    φίλους του antinews, τις πρόσφατες υποθέσεις που απασχόλησαν την επικαιρότητα του Παντελεήμων Αττικής και της Μ.Κ.Ο Αλληλεγγύη της εκκλησίας.

  10. Αρις avatar
    Αρις 29/08/2008 13:46:53

    Τουλαχιστον ομως αν ειναι να το παρουμε αποφαση πως η εκκλησια κανει business να φορολογηθεί γι'αυτό,να βρει κ κανα λεφτο ο Αλογοσκουφης...

  11. ΦΙΛΙΠΠΟΣ Γ avatar
    ΦΙΛΙΠΠΟΣ Γ 29/08/2008 15:16:59

    Στεργιε, πόσο δίκιο έχεις!
    Έχω να πάω ποιο πριν από σένα εκκλησία για να μην παρεξηγούμαστε.

  12. aionios avatar
    aionios 29/08/2008 16:14:39

    Σε αυτό το post έχουμε 15 σχόλια και 5 σχολιαστές.
    Δεν κάνεις τίποτα έτσι σε πήραμε χαμπάρι!!!

  13. aionios avatar
    aionios 29/08/2008 16:17:46

    Στέργιε για μια ακόμα φορά πόσο μα πόσο δίκιο έχεις.
    Και για να μην παρεξηγηθώ κι εγώ έχω να πάω εκκλησία από το Πάσχα.

  14. aionios avatar
    aionios 29/08/2008 16:20:04

    ο Χριστός είπε πως δεν μπορείς να είσαι υπηρέτης 2 αφεντάδων. Του θεού και του Μαμωνά.
    Και αυτοί επέλεξαν τον Μαμωνά.

  15. ΦΙΛΙΠΠΟΣ Δ avatar
    ΦΙΛΙΠΠΟΣ Δ 29/08/2008 16:20:32

    Στέργιε για μια ακόμα φορά πόσο μα πόσο δίκιο έχεις.
    Και για να μην παρεξηγηθώ κι εγώ έχω να πάω εκκλησία από το Πάσχα.

  16. ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ε΄ avatar
    ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ε΄ 29/08/2008 16:20:55

    Στέργιε για μια ακόμα φορά πόσο μα πόσο δίκιο έχεις.
    Και για να μην παρεξηγηθώ κι εγώ έχω να πάω εκκλησία από το Πάσχα.

  17. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 29/08/2008 16:22:21

    Στο άδειο μου πακέτο απόψε.....

  18. άκαυστος avatar
    άκαυστος 29/08/2008 20:53:07

    Το κάθε μπλογκ έχει τους αναγνώστες που του αξίζουν. Πολλά συγχαρητήρια για τη μετεξέλιξη.

  19. Factorx avatar
    Factorx 29/08/2008 21:08:11

    @άκαυστος: δεν καταλαβαίνω τι εννοείς άκαυστε

  20. μιχαηλ avatar
    μιχαηλ 04/11/2008 13:13:39

    εδω και πολυ καιρο το Πνευμα εγκατελειψε τις πολεις και οχι μονο !
    πλεον η αγαπη ανθιζει μονο στην ερημο !