#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βενιζέλο τον λένε και όλα τα παιδάκια κλαίνε



Ο Βαγγέλης ξεκίνησε ως τηλεοπτική γλάστρα του δίδυμου Γιαννόπουλου- Γαργαλάκου στις ανεπανάληπτες τηλεοπτικές δίκες-εκπομπές του 89.

Βέβαια ο ίδιος τότε ήταν ένας άσημος συνταγματολόγος  όταν ο Αρκάς πολιτικός ήταν ήδη ένας πετυχημένος δικηγόρος.

Ο Ανδρέας τον τίμησε δεόντως για τις υπηρεσίες τους και έτσι ξεκίνησε η ταχύτατη πολιτική του ανέλιξη.

Για ένα διάστημα υπήρξε όπως και πολλά άλλα Πασοκικά υπουργικά στελέχη ένας από τους πολλούς αμπιγιέρ της Δήμητρα Λιάνης Παπανδρέου.

Εάν ο Βαγγέλης δεν είχε γίνει πολιτικός με την άνεση του λόγου που διαθέτει   θα μπορούσε άνετα να είναι ο Γιάννης Μπουρνέλης της Θεσσαλονίκης με ιδιόκτητο αναψυκτήριο.

Για να προχωρήσει λίγο η κουβέντα ο Βενιζέλος έχει να επιδείξει σπουδαίο πολιτικό έργο.

Πρώτα από όλα ήταν ο υπουργός της Ολυμπιάδας.

Ο θεματοφύλακας της διαπλοκής που εξασφάλισε το σωστό μοίρασμα των έργων ώστε να μην μείνει κανείς παραπονούμενος.

Τα πήγε εξαιρετικά.

Το ότι οι αγώνες στοίχισαν πέντε με έξι φορές περισσότερο από ότι έπρεπε  είναι μια ασήμαντη λεπτομέρεια.

Στην συνέχεια ήταν ο εμπνευστής της τελευταίας συνταγματικής μεταρρύθμισης,  του νόμου του  βασικού μετόχου όπου τσάκισε την σχέση ΜΜΕ και εργολάβων,  και του νόμου που μετέτρεψε σε επίσημους κηφήνες τους Έλληνες βουλευτές.

Για τις υπηρεσίες του στην διαφάνεια της Ελληνικής Δημοκρατίας οι ιδιοκτήτες των ΜΜΕ τον τίμησαν με τις καθημερινές του παρουσίες στο Μεγάλο Κανάλι μαζί με την άλλη τέως ελπιδοφόρο πολιτικό της κεντροδεξιάς Ντόρα Μπακογιάννη.

Και οι δύο μαζί  έδωσαν περισσότερες κωμικές παραστάσεις  από την γνωστή επιτυχημένη κωμωδία «σεσουάρ για δολοφόνους» των Ρέππα- Παπαθανασίου.

Ο Βαγγέλης ως ανήσυχο πνεύμα  που είναι  υπήρξε ο πρωτεργάτης του « ανένδοτου αγώνα εναντίον του φραπέ»  που ξεκίνησε αμέσως μετά το γνωστό μπουγέλο  που έφαγε έξω από την Χαριλάου Τρικούπη.

Πολιτικοί του αδερφοί σε αυτή την υπερπροσπάθεια  υπήρξαν η Μιλένα Αποστολάκη και ο Ανδρέας - Βασίλης Καίλας - Λοβέρδος.

Παράλληλα είναι ο μόνος άνθρωπος τέτοιου εκτοπίσματος  που κατάφερε να τον ισοπεδώσει ένα φραπεδοκύπελλο  Pet των  10 mgr.

Έτσι στο ΠΑΣΟΚ το μαγαζί το κέρδισε ο Παπανδρέου ως υιός  και όχι ο Βαγγέλης ως  σώγαμπρος.

Τα χρόνια πέρασαν ο Βαγγέλης υπήρξε πάντα νομιμόφρων μέχρι που ανέλαβε το υπουργείο Eθνικής Oικονομίας.

Τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα στο τι οδήγησε τον Γεώργιο να του δώσει αυτή την θέση.

Άλλοι λένε ότι το έκανε για να εξισορροπήσει το βάρος του Πάγκαλου, άλλοι ότι επειδή θέλει να εκδικηθεί την Μέρκελ και τον Γιούνγκερ  τους  στέλνει τον Ευάγγελο να τους τρελάνει με την ακατάσχετη φλυαρία του.

Άλλοι πάλι πιστεύουν ότι ως λάτρης των αμερικάνικων εθίμων ο Παπανδρέου αποφάσισε να προσφέρει λίγες στιγμές ευθυμίας στο ελληνικό κοινοβούλιο μέσα από τις γνωστές Βενιζέλειες παραστάσεις, όπως ακριβώς κάνουν και τα μπαλέτα στο μπάσκετ.

Ό,τι και να συμβαίνει την πατήσαμε  γιατί η μόνη σχέση που έχει ο Βενιζέλος με την οικονομική επιστήμη είναι ότι καταφέρνει να μετράει σωστά τα ρέστα που του δίνει ο περιπτεράς.

Το μεγάλο πρόβλημα τώρα το έχει ο Σαμαράς για το πώς θα αντιμετωπίσει τον Ευάγγελο τώρα που η Ντόρα σκοτώνει την ώρα της παίζοντας  κούκο διπλό με τον Κιλτίδη μπαλαντέρ.

Δυστυχώς έφυγε και η Έλσα και ο Αντώνης έχασε το κατάλληλο άτομο να αντιπαρατεθεί στα ίσα με τον Βαγγέλη.

Aris. A

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 02/07/2011 11:08:40

    ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/07/2011 11:19:46

    Άψογο! Επιπέδου Βαψομαλλιά! (Το ύψιστο κομπλιμάν για τα δεδομένα μου, για τέτοιου είδους κείμενο!).

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Επώνυμος 02/07/2011 12:34:04

      Όντως!
      Να προσθέσω κάτι: Λέγεται ότι το διδακτορικό του το έκανε μέσα σε 2 χρόνια. Αλήθεια, ψέμματα, θα σας γελάσω....
      Επίσης, επί Σημίτη λέγεται ότι είχε καθυστερήσει ολόκληρη πτήση της Ολυμπιακής προκειμένου να...."ολοκληρώσει" "επίσκεψή" του σε φιλικό του πρόσωπο (του ετέρου φύλου, για να μην είμαστε και άδικοι...).
      Αλήθεια, ψέμματα, θα σας γελάσω...

      • danaos avatar
        danaos @ ΒΙΣ 02/07/2011 18:34:09

        Αμ δε θα μας γελάσεις,το βεβαιώνουν συνεπιβάτες του!!!

  3. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 02/07/2011 11:49:33

    Ο «γαλαζοαίματος», που για χάρη τους «κυλίστηκε» στον σοσιαλισμό.
    Αν τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά με την ελληνική οικονομία, θα ήταν για γέλια. Ανέλαβε ο γνωστός Βαγγέλης Βενιζέλος να "σώσει" την ελληνική οικονομία ...Ανέλαβε ο σώγαμπρος του Μπακατσέλου να μας βάλει σε αναπτυξιακή πορεία ...Ο άσχετος δικηγόρος, που, επειδή τα "παίρνει" γρήγορα, θα μάθει τα οικονομικά της τελευταίας στιγμής, για να μας "σώσει".

  4. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 02/07/2011 11:54:00

    http://kostasxan.blogspot.com/2011/07/blog-post_1018.html ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΠΟΥ ΤΟ Το 1980 και άρα σε ηλικία 23 ετών έγιναν όλα τα "θαύματα" μαζί. Παντρεύτηκε την κόρη του Μπακατσέλου και ως δια "μαγείας" αναγορεύεται Διδάκτορας Νομικής της Νομικής Σχολής του Αριστοτέλειου και "εκλέγεται" μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑΣΟΚ; Σε ηλικία 23 ετών. Τυχαίο; Δεν νομίζω.!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΕΛΛΑΣ 02/07/2011 12:37:21

      Πρόκειται περί σατανικών συμπτώσεων...

    • ενας παλιος γνωριμος avatar
      ενας παλιος γνωριμος @ ΕΛΛΑΣ 02/07/2011 12:57:40

      ..ο Βενιζέλος είναι γεννηθείς το 1955..Πρός αποκατάσταση τής ιστορικής αλήθειας.το 1980 ήταν 25.Αν τώρα κρύβει χρόνια τι να πώ!!..
      Από πατέρα χασοδίκη..κυριολεκτικά..γιαυτό και καμμία ελπίδα δεν είχε στήν λεγόμενη"μαχόμενη" δικηγορία.Εξ΄ού και επέλεξε τήν "γλυκιά" θαλπωρή τής κρατικής ακαδημαικής καριέρας.
      Είναι ή προσωποποίηση και ή δικαίωση ταυτόχρονα τού οπορτουνιστή χρονα σε όλο της τό μεγαλείο.
      Μερικοί ,εδώ επάνω,ακόμη χωνέυουν από τό φαγοπότι τής "Θεσσαλονίκης Πολιτιστικής Πρωτεύουσας 1997".
      Γιαυτό και τού ανετέθη ή επίβλεψη τών Ολυμπιακών..Είχε τεχνογνωσία,με τό κύρος της νομικής "υποστήριξης".
      Οκατάλληλος άνθρωπος,στήν κατάλληλη θέση,τήν κατάλληλη στιγμή.
      Β>Βενιζέλος.......Η δικαίωση όλων όσων επιθυμείς και δεν μπορείς να γίνεις..

  5. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 02/07/2011 12:03:05

    Που ειδε το πληθος την ρητορικη δεινοτητα δεν μπορω να το καταλαβω.Εγω οποτε τον ακουω συμφωνω απολυτα με τον Χαρυ Κλυν"οσο μιλαει τοσο βραβευει την αξια της σιωπης".

  6. extra muros avatar
    extra muros 02/07/2011 12:09:08

    Επίσης,
    "Βενιζέλο τον λένε και όλα τα παϊδάκια κλαίνε"

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ extra muros 02/07/2011 12:26:40

      ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ extra muros 02/07/2011 13:53:08

      Καταπληκτικό!

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/07/2011 12:34:59

    Αλλά το ότι επί υπουργείας του στο ΥΠ.ΠΟ. ο μισός προϋπολογισμός του Υπουργείου πήγαινε στον Λαμπράκη, αυτό είναι αλήθεια στα σίγουρα.

  8. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 02/07/2011 12:37:39

    πολυ καλο και χιουμοριστικο.νομιζουν κιολας οτι ο βενιζελος θα μπορεσει να 'στριμωξει'τον σαμαρα.αυτος δεν μπορει να αποδωσει τη σκεψη του με κατανοητες και χωρις υπερβολικες εννοιες θα φερει σε δυσκολη θεση τον σαμαρα?καταρχην διαστρευλωνει τις θεσεις του αντωνη λες και δεν θα βαλει τα πραγματα στη θεση τους ο σαμαρας.ο βενιζελος νομιζει οτι κανει μαθημα σε πρωτοετεις φοιτητες της νομικης.ουτε καν μπορει να θεωρηθει αντιπαλος η επικυνδινος.αυτα που λεει καταστεφουν και ρεζιλευουν ακομη περισσοτερο το πασοκ.μπορει ο γιωργος να θελει να φυγει και εβαλε τον βενιζελο να διεκπεραιωσει αυτη την επιθυμια του

  9. δημης avatar
    δημης 02/07/2011 12:37:41

    ....ΚΑΙ....ΤΑ ΠΑΪΔΑΚΙΑ ΚΛΑΙΝΕ......

  10. blue nile avatar
    blue nile 02/07/2011 12:55:20

    Ωραίο κείμενο...και να μην παραλείψουμε να πούμε ότι ως καθηγητής πανεπιστημίου ο ευτραφής , λέμε τώρα, Βαγγέλης βρέθηκε όσο καλύτερα μπορούσε κοντά στους φοιτητές του αν και πολλοί (τρομάρα τους και πιπέρι στη γλώσσα τους, σα δε ντρέπονται λίγο οι λαοπλάνοι συκοφαντητές) αναφέρουν ότι στάθηκε ακόμα κοντύτερα πάνω από τις φοιτήτριες του (σε ιεαραποστολική στάση).
    Μην τους πιστεύετε όμως ζηλεύουν το μεγαλείο του ανδρός που έκανε ότι μπορούσε για να διδάξει στις φιλόδοξες φοιτήτριες του τα απαραίτητα εφόδια και πράξεις για την επιτυχία μιας ωραίας γυναίκας και σκοπίμως τον παρεξηγήσανε.
    Νυμφεύτηκε δε από αγνό έρωτα αυτός ο περήφανος άνδρας που δεν υπολόγισε στιγμή, ναι αυτός ο τεράστιος σοσιαληστής δεν μέτρησε καθόλου την ευγενή καταγωγή και την παχυλή προίκα της συμβίας του λόγω των οποίων θα μπορούσε να κατηγορηθεί ως μέλος της μεγαλοαστικής τάξης, αλλά προχώρησε και έπραξε ότι του όριζε η μεγάλη του καρδιά.
    Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του ανδρός αυτού και προσδοκώ τώρα που αυτός ο τρισμέγιστος. καταπιάστηκε με το καυτό θέμα της οικονομίας να μας κάνει Ζιμπάμπουε ...

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ blue nile 02/07/2011 13:13:51

      ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΧΟΡΕΥΕ ΤΟ.....ΕΛΑΦΑΚΙ.......

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/07/2011 13:02:46

    Δῆγμα δωρεάν, δάγκωμα ὁλκῆς

  12. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 02/07/2011 14:24:07

    Στο έξοχο κείμενο σου Άρη να προσθέσω μία ασήμαντη λεπτομέρεια. Ο Βενιζέλος ήταν και ο ήρωας του μυθιστορήματος του Πέτρου Τατσόπουλου "Τιμής Ένεκεν". Ο "Βασίλης Διαμαντάκος" ήταν ουσιαστικά, ως μυθιστορηματικό πρόσωπο , ο ίδιος ο Μπένι...

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ μικρός οδυσσέας 02/07/2011 19:58:26

      Προφητικό το μυθιστόρημα,τιμής ένεκεν πήρε τη θέση του υπουργού Οικονομίας για τα όσα καλά έχει κάνει στη χώρα....Α ρε φουκαριάρα Ελλάδα πως εμπλεξες με αυτούς ......

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/07/2011 14:57:17

    Πραγματικά απορώ...με τόσο πλούσιο βιογραφικό και τόσα extra προσόντα που αναφέρετε στα σχόλιά σας κι εσείς να μη θεωρείτε ότι ήταν ο πλέον κατάλληλος για το υπουργείο Οικονομικών, ε τι να πω...είμαστε αχάριστοι ως λαός...

  14. victoria (true) avatar
    victoria (true) 02/07/2011 16:27:38

    Αυτός μπορεί να αγανακτήσει ασκητή ερημίτη που έχει ανέβει σε επίπεδα ζεν διαλογισμού.

  15. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 02/07/2011 16:40:41

    ΜΠΕΝΙΤΟ ΤΟΝ ΛΕΝΕ.....ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΟΥΛΕΣ ΞΕΡΟΥΝ....

  16. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 02/07/2011 17:00:38

    AΝΥΠΟΜΟΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΤΕΘΟΥΝ ΣΕ
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ.
    ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΓΕΛΙΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ .......
    http://www.greektube.org/content/view/110347/2/ref/pl
    ΤΡΕΜΕ ΑΥΛΩΝΙΤΗ.

  17. Aris. A avatar
    Aris. A 02/07/2011 22:36:55

    Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια, δυστυχώς ξέχασα να αναφέρω ότι διακρίθηκε και ως ποδοσφαιρικός manager όταν ανέβασε Μυτιληναίο, Κοντομηνά, Μπατατούδη και τους έδωσε τις ομάδες της Θεσσαλονίκης.

    Μάλιστα για προστάντζα στον καταζητούμενο Μπατατούδη του είχε δώσει εκατοντάδες εκατομμύρια για να αγοράσει το Ακροπολ που δεν το έκανε τίποτα τελικά.

    Ενας βουλευτής της ΝΔ δεν βρέθηκε να του τα θυμίσει.

  18. danaos avatar
    danaos 03/07/2011 00:04:37

    ari A Πολύ καλή η ιστορική γραμμή! Δες κι αυτό:
    http://www.antinews.gr/2011/06/24/108385/#comment-746092

  19. jz avatar
    jz 03/07/2011 22:06:23

    ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΧΟΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΤΟΥΣ.