#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2012 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βενιζέλος, ο στοχαστής: Ναι είμαστε ΠΑΣΟΚ!



Ερανίσματα από τις χθεσινές δηλώσεις Βενιζέλου

Ι.-Για τις δημοσκοπήσεις:  «μπορεί να δείχνουν το ΠΑΣΟΚ μικρό αλλά είναι πρόκληση να αγωνιστούμε με νύχια και με δόντια για να κάνουμε την παράταξη και πάλι μεγάλη».

 

"Καλημέρα Ήλιε, Καλημέρα!" Να προσέξουν μη σπάσουν κανένα δόντι, μη τσακίσει κανένα νύχι..καθώς θα αγωνίζονται σκληρά.

 

ΙΙ.-«Όσοι συμμετείχαν στην εκλογή προέδρου θα πρέπει να στηρίξουν την μάχη του ΠΑΣΟΚ. Τώρα αρχίζουμε».

Δηλαδή, τόσοι ελπίζει να τον ψηφίσουν  στις εκλογές;

 

ΙΙ._«Όσοι είναι αναποφάσιστοι θέλουν να στείλουν μήνυμα με τη σιωπή τους. Αυτούς θέλουμε μαζί μας. Τώρα που σταματάνε οι δημοσκοπήσεις πάλλεται η καρδιά της κοινωνίας και κρίνεται το μέλλον της χώρας».

 

«Κανείς δεν ξέρει τι να πεί, τα λέει όλα η σιωπή....»

 

IV. -Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ τόνισε ότι «Ναι είμαστε ΠΑΣΟΚ»!

Ευτυχώς που μας το υπενθύμισε γιατί είχα αρχίσει να αμφιβάλλω!

 

V.- «Τώρα είναι η ώρα να ξαναφτιάξουμε το ΠΑΣΟΚ και τη συνείδηση της δημοκρατικής παράταξης».

Ποιοί ...ασυνείδητοι, διέλυσαν το ΠΑΣΟΚ και χάλασαν  τη ....συνείδηση της δημοκρατικής παράταξης;

 

VI.- «Ναι είχαμε ασάφειες, ναι ειπώθηκαν λάθος λόγια, ναι δεν πήραμε όλα τα μέτρα σωστά»

Και θέλετε να σας ..επιβραβεύσουμε για όλα αυτά; Κάτι σωστό κάνατε, επιτέλους; Γιατί όλο αυτά που δεν ...κάνατε μας εξηγείτε!

 

VII.-Αναφερόμενος στον πρόεδρο της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά είπε ότι «τώρα λέει ότι "λεφτά υπάρχουν", εμείς τουλάχιστον δεν το λέμε».

Δεν χρειάζεται να το ξαναπείτε! Τι είπατε μια φορά και είδατε τι πάθαμε!

 

VII.- Για την επόμενη μέρα των εκλογών: «Ποιός είπε ότι το ΠΑΣΟΚ είναι δεδομένο και πρόθυμο να συμμετάσχει σ΄οποιαδήποτε κυβέρνηση και με οποιοδήποτε σκοπό;»

Προφανώς και το ΠΑΣΟΚ είναι κόμμα.....ειδικού σκοπού!

 

VIII.- Κατά τον  κ. Βενιζέλο το ΠΑΣΟΚ δεν  έχει νοοτροπία κυβερνητισμού, αλλά  «είναι κόμμα δράσης και ιδεών».

Είναι και το κόμμα του Γιώργου, του Άκη και το κόμμα που οδήγησε την Ελλάδα στο ΔΝΤ, για να μην ξεχνιόμαστε!

 

IX.-Ανέφερε ότι η πλειοψηφία του λαού δεν επιθυμεί να γίνει πρωθυπουργός ο Αντώνης Σαμαράς.

Προφανώς θα ρώτησε το ...πολυπληθές ακροατήριό του;  Ενώ για τον  ίδιο; Οργανώνονται ικεσίες ανά την επικράτεια μήπως και μας πεί όχι!

 

XI.- Ο  κ. Βενιζέλος  επανέλαβε την δέσμευσή του ότι με τα όσα προτείνει το ΠΑΣΟΚ δεν θα υπάρξουν νέοι φόροι και περαιτέρω περικοπές!!!

 

Να θυμίσω ότι και το 2009 ...δεσμεύτηκαν  οτι δεν αυξήσουν το ΦΠΑ, δεν θα αυξήσουν τα όρια  συνταξιοδότησης και οτι θα δώσουν αυξήσεις πάνω από τον πληθωρισμό!

 

XII.- Τέλος, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ εξήγησε ότι «οι εκλογές της 6ης Μαΐου δεν είναι εκλογές επίδειξης πολιτικής δύναμης και επικοινωνίας, αλλά εκλογές πολιτικού λόγου και στοχασμού. Πέρασε η εποχή των οπαδών και των εκλογών με σημαίες» .

Όπως αντιλαμβάνεσθε ο κ Βενιζέλος θέλει να μετατρέψει το ΠΑΣΟΚ σε λέσχη ....στοχασμού!

ΚΡ 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 21/04/2012 17:00:24

    Απωθητική, Απαράδεκτη και Απορριπτέα η μονίμως φαύλα κινούμενη γνάθος.

  2. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 21/04/2012 17:27:24

    Όπως το Κατερινάκι, έτσι κι αυτός δεν λέει τίποτα. Μόνο το εεεεε του λείπει.
    Τουλάχιστον το Κατερινάκι, έχει τσαχπινιά στο πως κουνάει το κεφαλάκι του, ο Μπένυ η όποια τσαχπινιά διαθέτει, εξαφανίζεται επειδή εκνευρίζει τον απέναντί του με τις αρλούμπες.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ dikefalosaitos 21/04/2012 21:52:11

      Γιά δοκίμασε νά σέ πατήσει κάτω ὃπως τό Κατερινάκι!

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 21/04/2012 17:32:26

    Οσο έχει σχέση ένας μπακάλης με τα τρένα άλλο τόσο έχει και ο βενιζέλος και οι συν αυτώ με τον σοσσιαλισμό.

  4. airman avatar
    airman 21/04/2012 17:53:39

    Το γεγονός ότι το ΠΑΣΟΚ στις δημοσκοπήσεις φαίνεται μικρό δεν είναι πρόκληση αλλά αποτέλεσμα των πεπραγμένων και του κ. Βενιζέλου. Το ζητούμενο γιατί δεν φαίνεται ακόμα μικρότερο ενώ θα έπρεπε!
    Εάν έχει αμφιβολίες για τη στήριξη στο ΠΑΣΟΚ ακόμα και όσων συμμετείχαν στην εκλογή του ως Προέδρου τότε είναι σε καλό δρόμο, η αυτογνωσία δεν έβλαψε κανέναν.
    Τώρα που σταματάνε οι δημοσκοπήσεις καλύτερα να κρατήσει την ψυχραιμία του γιατί δεν έχει άλλα ''ηρεμιστικά''. Όσο για την καρδιά της κοινωνίας, έκανε αρκετά για να τη σταματήσει και να καταδικάσει το μέλλον της μαζί με αυτό της χώρας.
    Μάλλον ο κ. Βενιζέλος δεν ήταν ΠΑΣΟΚ ποτέ και τώρα προσπαθεί να πείσει μεταξύ άλλων και τον εαυτό του. Δεν αποκλείεται σε λίγο θα πει και ''Το ΠΑΣΟΚ είμαι εγώ''.
    Αυτός που ήταν και τι έκανε όταν οι άλλοι (Άκης, Τσουκάτος, Μαντέλης κλπ) ''χάλαγαν'' το ΠΑΣΟΚ; Δεν ήταν Υπουργός όταν γινόταν όσα τώρα παραδέχεται εξωραΐζοντάς τα (ασάφειες, λάθος λόγια, δεν πήραμε όλα τα μέτρα σωστά);
    Είναι ενθαρρυντικό να μαθαίνεις από τα λάθη σου (λεφτά υπάρχουν), με τη διαφορά ότι στην προκειμένη περίπτωση τα ''δίδακτρα'' τα πλήρωσε και θα τα πληρώνει για πολλά χρόνια ο λαός και η χώρα.
    Ο ρόλος του ΠΑΣΟΚ μετά τις εκλογές δεν αφορά κανέναν, αφού ο λαός θα το κατατάξει εκεί που του αξίζει. Όσο για το φόβο του κ. Βενιζέλου μήπως ο Σαμαράς γίνει Πρωθυπουργός, ας έχει υπόψη του ότι την ετυμηγορία του λαού δεν τη φοβόμαστε, τη σεβόμαστε.
    Τέλος είναι όντος αλήθεια ότι με όσα προτείνει το ΠΑΣΟΚ δεν θα υπάρξουν νέοι φόροι και περαιτέρω περικοπές.Κι αυτό γιατί σίγουρα δεν θα εφαρμοστούν μετά τις εκλογές.
    Καλό κουράγιο κ. Βενιζέλο!

  5. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 21/04/2012 18:05:02

    Ο άνθρωπος εκτός από μοναδικά ανίκανος( ας θυμηθούμε πως τον έπιασαν κορόιδο οι Φινλανδοί) είναι και πατενταρισμένος ψεύτης, θέτοντας δε τα ψέμματα του στην υπηρεσία της Τρόικα και των υφεσιολάγνων μνημονιακών.
    Τον Νοέμβριο του 2011 είχε δηλώσει:
    "Η αναστολή των κλαδικών συμβάσεων είναι προυπόθεση για την καταβολή της 6ης δόσης"
    http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4664865

    Προσέξτε: το δημοσίευμα των Νέων έχει ημερομηνία 13/11. Ακριβώς την επόμενη μέρα, 14/11, βγαίνει ο επίτροπος απασχόλησης της Τρόικα και τον διαψεύδει:
    "Η «τρόικα» δεν ζήτησε την κατάργηση των κλαδικών συμβάσεων εργασίας στην Ελλάδα υποστηρίζει ο αρμόδιος για την απασχόληση επίτροπος, Λάζλο Άντορ."
    http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4672879


    Με απλά λόγια έλεγε χοντρομομμένα πασοκικά ψέμματα προκειμένου να εξαφανιστούν οι κλαδικές συμβάσεις. Και αυτός ο κοινός ψεύτης δεν βγήκε να ζητήσει μία συγνώμη. Και μιλάει σήμερα για κοινωνία αλληλεγγύης και λοιπές προεκλογικές πομφόλυγες για κορόιδα; Ποιός; Αυτός που ψευδόμενος έβαλε μπροστά την Τρόικα για να εξυπηρετήσει την κατάργηση των συμβάσεων. Και όχι μόνο έλεγε ψέμματα, αλλά -ως ανίκανος που είναι- έγινε τσακωτός κιόλας. Ξεμπρόστιασμα την επόμενη μέρα από επίσημα χείλη.

    υγ: στο μεταξύ ο υμνητής του "πολεμιστή του φωτός" ΓΑΠ, ο γνωστός ξεkourdistos, ο άνθρωπος που έβαλε έλιωνε να φωτογραφίσει τον ΓΑΠ στην Πάρο έχει το θράσσος αφενός να πουλάει στα αφελή θύματά του "αντιμνημόνιο" και συγχρόνως να γράφει εξυπνακίστικα άρθρα για το πως θα μας "γλιτώσει" ο Βενιζέλος!!! Δεν έχει το θάρρος βέβαια να πει πως είναι αθεράπευτος πασόκος και το πλασάρει εμμέσως. Κοινός δειλός, άξιος μόνο για φωτογράφος των Ραγκούση- ΓΑΠ.

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/04/2012 18:57:59

    Δεν μπορώ παρά να εκφράσω την αμέριστη συμπαράστασή μου στον ερανιστή ΚΡ ο οποίος υπέστη τη βάσανο αποδελτίωσης και καταγραφής των πομφολύγων του Μεγάλου Ανδρός.
    Κουράγιο Κώστα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/04/2012 20:11:09

      Ακόμα δεν έφυγες και έγινες ....Ολυ Ρεν!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 21/04/2012 21:31:48

        Ε όχι και Όλυ. Δεν είμαι τόσο χοντρός σαν το Βενιζέλο.

    • tak avatar
      tak @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/04/2012 20:47:12

      Γεια σου Γιάννη. Χάρηκα πολύ που τα είπαμε... Ο λόγος σου χρειάζεται περισσότερο στο Antinews... Καλό σου βράδυ...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 21/04/2012 21:27:59

        Κι εγώ χάρηκα που τα είπαμε. Χάρη στον Αιώνιο Έφηβο των Αντικυθήρων Δαναό! Θα είμαι πιο ενεργός στο μέλλον μόλις τακτοποιηθώ πλήρως

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/04/2012 19:06:31

    Μια παρατηρησούλα μόνο στο πρώτο εράνισμα:
    όσα νύχια και δόντια και να χρησιμοποιήσεις το μικρό μεγάλο δε γίνεται...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/04/2012 12:30:01

    Στην φωτογραφία μοιάζει σαν έτοιμος απο καιρό να επελάσει πάνω σε κανένα ψητό γουρουνόπουλο.
    Για τον σοσιαλισμό ρε γαμώτο.....

  9. stavros avatar
    stavros 22/04/2012 15:00:30

    πολυ καλα κανουν και ειναι πασοκ αυτος και το συναφι των υποψηφιων βουλευτων...και εμεις αν ειχαμε γινει πλουσιοι,διαπλεκομενοι,επωνυμοι,απατεωνες,πουλημενα τομαρια,μαγκες απο αυτο το κομμα,ναι και εμεις πασοκ θα ειμαστε....αλλα τι φταει η υπολοιπη ελλαδα επειδη καποια λαμογια κρυμμενα πισω απο τον μανδυα ενος δικου τους ''σοσιαλισμου''πηδηξαν μια χωρα ολοκληρη...;;ποτε θα ερθει η ωρα της φανερης ψηφου στην ελλαδα να ταραξουμε στην φαπα,ολους αυτους τους ηλιθιους που τους ψηφιζουν ακομη με φανατισμο....;;;;;