#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 21:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βενιζέλος: «βρισκόμαστε σε δημοσιονομική κατοχή» !!!



Συνεχίσθηκαν και στο υπουργικό οι κόντρες ανάμεσα στους υπουργούς που πλέον δεν σταματούν ούτε μπροστά στον πρωθυπουργό.

Η σημαντικότερη και οξύτερη κόντρα υπήρξε μεταξύ του Γιώργου Παπακωνσταντίνου και του Ευάγγελου Βενιζέλου και αποτυπώνει την απογοήτευση που υπήρχε, καθώς σημειώθηκε προς το τέλος της συνεδρίασης. Ο υπουργός Άμυνας εκτίμησε ότι «βρισκόμαστε σε δημοσιονομική κατοχή». Ο υπουργός Οικονομικών αντέδρασε αμέσως και δυναμικά είπε «δεν το δέχομαι αυτό». Και ο Βενιζέλος, αφού είχε πει την φράση που ήθελε και είχε στείλει το μήνυμα, έσπευσε να διευκρινίσει πως αναφερόταν στην γενικότερη κατάσταση.

Σημειώνεται ότι και ο Χάρης Καστανίδης άφησε αιχμές για τον υπουργό Οικονομικών, λέγοντας ότι του έχει κάνει πολλές προτάσεις, αλλά δεν τις παίρνει υπόψη του, ενώ σχολιάσθηκε από τον Ε. Βενιζέλο ακόμη και η αλαζονική του συμπεριφορά. Βέβαια ο πρωθυπουργός, συνεπικουρούμενος από τον Γιάννη Ραγκούση, κάλυψε το οικονομικό επιτελείο, λέγοντας ότι κάνει καλή δουλειά.

Αιχμές υπήρχαν και από τον Γιάννη Ραγκούση, ο οποίος εμφανίζεται απογοητευμένος από την μικρή λίστα με τους οργανισμούς του δημοσίου που θα καταργηθούν και την οποία έχει καταρτίσει ο Θόδωρος Πάγκαλος. Η ενόχληση του υπουργού Εσωτερικών αφορά κυρίως τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης, αλλά και τους υπουργούς που «έκρυψαν» του οργανισμούς που εποπτεύουν.

Πάντως το κύριο σημείο κριτικής των υπουργών ήταν η αδράνεια της κυβέρνησης. Ο Πάνος Μπεγλίτης τάχθηκε κατά της κυβέρνησης τεχνοκρατών, ενώ ο Δημήτρης Ρέππας ζήτησε ενιαία έκφραση.

Πιο γρήγορους και δυναμικούς ρυθμούς ζήτησαν Άννα Διαμαντοπούλου (ειδικά για τις ιδιωτικοποιήσεις) και Λούκα Κατσέλη, ενώ ο Μιχάλης Χρυσοχοϊδης ζήτησε μέτρα για να πέσει χρήμα στην αγορά.

Τέλος, ο κ. Ρέππας και η κ. Διαμαντοπούλου, είπαν στον  κ. Παπακωνσταντίνου να κάνει και κάποια αυτοκριτική και να μην αναγγέλλει μόνο νέα μέτρα.

Ο κ. Ρέππας έθεσε επίσης ανοιχτά ζήτημα ελλιπούς διαπραγμάτευσης με την Τρόικα.

Ήταν τόση η ένταση στο υπουργικό συμβούλιο που όπως ακούγεται ρειάστηκε η παρέμβαση του πρωθυπουργού για να... ηρεμήσουν τα πνεύματα.

«Είδαμε τον Παπανδρέου να χτυπά το χέρι στο τραπέζι, να δηλώνει ότι τέτοιες τοποθετήσεις δεν διευκολύνουν και να καλύπτει τον υπουργό Οικονομικών», αφηγείται υπουργός

 

Κ.Δ.

Περισσότερες πληροφορίες για τις υπουργικές διαφωνίες εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 23/05/2011 21:37:32

    Τα είπε ο Μπένυ,ξέδωσε, και αύριο θα υπερψηφίσει όλα τα νέα μέτρα. Ταρατατζούμ... Η Ελλάς εις τον γύψον...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΙΩΝΑΣ 23/05/2011 21:45:52

      Ο Μπεννυ ειναι Σαμαρικος ! ΤΕΛΟΣ .-

      ΠΠ

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ ΙΩΝΑΣ 23/05/2011 22:22:07

      Ο ρόλος για το σενάριο: Πάμε σε εκλογές.... η ΝΔ βγάζει πλειοψηφία αλλά όχι αυτοδυναμία, το ΠΑΣΟΚ διώχνει τον αρχηγό του κακώς κακώς και μαζί και τους πιστούς (ωραιοποίηση στο λαό) και στη θέση του αναλαμβάνει αυτός που θα μπορεί να συμμετέχει σε κοινή κυβέρνηση με τη ΝΔ για να συνεχίσει το ίδιο θεατρικό έργο της δανειακής σύμβασης αλλά διαφορετικού μνημονίου και ίδιας πολιτικής στο ζόμπι - σύστημα.

      • Γιάννης_Άλιμος avatar
        Γιάννης_Άλιμος @ stroumfaki 24/05/2011 11:41:30

        Έτσι!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΙΩΝΑΣ 23/05/2011 23:20:54

      βαγγέλη τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Φύγε τότε θα σε πιστέψουμε.

  2. Orestios avatar
    Orestios 23/05/2011 21:38:46

    Πιστολιές στον αέρα για την τηλεθέαση.
    Αφού "πάλεψε" τόσο σκληρά ο Βενιζέλος τώρα μπορεί να ψηφίσει χαλαρά την κλοπή της περιουσίας των Ελλήνων.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 21:45:02

    Πεταει τη λιστα-Σταχτη- ο Παγκαλος και φευγει απ την αιθουσα !!! χαχαχαχαα
    γελουσαν και στο ΜΕΓΚΑ !! χαχαα..
    Φρικιασε
    Αντιλογος στον Αντιπροεδρα δεν υπαρχει... ουτε μα ουτε μου... χαχααα
    τι αρχοντας ! ζηλευω

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 21:52:23

      Θυμάμαι κάτι δηλώσεις του Αντιπρόεδρου για κάτι μαύρες τρύπες όταν τον είχε διαδεχθεί...

      Αλλά είπαμε ποιος ασχολείται με το διάστημα και τον Αϊνστάιν στη χώρα;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 21:46:47

    Εμαθα οτι θα βαλουν " Επιδομα Προθερμανης ΓΑΠ"... !

    ΠΠ

  5. αργυρός avatar
    αργυρός 23/05/2011 21:51:35

    Η ταφόπλακα στο τάφο της χώρας όσο πάει και βαραίνει. Ο Πάγκαλος εν τω μεταξύ έφυγε για το Ελβετία για να βρεί τους Έλληνες που έχουν βγάλει χρήματα στο εξωτερικό !!!!!!!!! Έλεος βρε σωτήρες !!!!!!!! Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί αυτά τα μέτρα θα πετύχουν !!!!!!!!.

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 23/05/2011 21:59:51

    Eνοχοι είναι οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ που ακόμη και σήμερα με την Αποτυχία του ΓΑΠ να μας δείχνει το αποκρουστικό της πρόσωπο εξακολουθούν με θράσσος να μηρυκάζουν την κομματική προπαγάνδα του Μονόδρομου.
    Όπου τους πετυχαίνουμε πρέπει να τα ακούν. Αντί να ντρέπονται και να σκύβουν το κεφάλι αυθαδιάζουν παπαγαλίζοντας την κομματική προπαγάνδα.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/05/2011 22:00:52

    Προσπαθώ να αποφασίσω εάν ο Παπακώ είναι σοβαρός ή απλά φασουλής. Εάν δεν βλέπει ότι είμαστε σε δημοσιονομική κατοχή... Τι να πω... εξηγεί που περιμένουμε το τέλος. Όσο για την Αννούλα που βιάζεται για ιδιωτικοποιήσεις, Αννούλα μου, δεν θα κάνουν διαφορά...

    Θα πέσει χρήμα στην αγορά; Έρχεται κανένα πακέττο;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 23/05/2011 22:04:14

      μπαααα μονο στην εκπομπη !! χαχαχαα
      θα μου στειλες ενα???

      ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 23/05/2011 22:06:02

      Πως δεν θα πέσει χρήμα στην αγορά;
      Τόσοι ...σύμβουλοι θα πληρωθούν.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 23/05/2011 22:12:43

        Κάποτε ορισμένοι ..."πατριώτες" φώναζαν βάστα Ρόμελ
        Τώρα φωνάζουν ..."συναίνεση" πατριώτες.

        ΥΓ

        Πάντως επειδή είμαι ....ηλίθιος:

        είμαστε σε κατοχή ...σε γενικότερη κατάσταση;
        έχουμε κυβέρνηση ...ενώ είμαστε υπό κατοχή;

        Πως να χαρακτηρίζουμε;
        Γιατί Πεταίν, Κουίσλινγκ, Τσολάκογλου είναι ιστορία.
        Η δημοσιονομική κατοχή ή της γενικότερης κατάστασης κυβέρνηση τι είναι;
        Για να μάθω ρωτώ.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 23/05/2011 22:11:00

    Μέσα σε δύο χρόνια θα μας φορτωσει τοΠΑΣΟΚ 200 δις χρέος. Το έλλειμμα αντί να μειώνεται αυξάνει! Ο Βενιζέλος είναι υπεύθυνος και αυτός όπως και όλοι όσοι μας έφεραν το μνημόνιο στην Ελλάδα μας! Υπάρχει άλλος δρόμος και τον ξέρει καλά ο Σαμαράς. Η αύξηση του ΦΠΑ στα βασικά είδη διατροφής είναι το τελικό στάδιο πριν το κενό!

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/05/2011 22:29:03

    Μετά το πέρας της συνεδρίασης, ο υπουργός Άμυνας διευκρίνισε στους δημοσιογράφους ότι «όταν δημιουργήσαμε ως έθνος ένα τέτοιο χρέος, εκ των πραγμάτων είσαι σε δημοσιονομική κατοχή και πρέπει να απελευθερώσουμε τη χώρα», ενώ για τη δεύτερη φράση ανέφερε ότι μιλούσε για αλαζονική συμπεριφορά υπαλλήλων του υπουργείου Οικονομικών, διότι ενώ το Υπουργικό αποφάσισε για την ακίνητη περιουσία του δημοσίου τον Δεκέμβριο, μόλις πρόσφατα ετοιμάστηκαν τα σχετικά κείμενα....

    Δημοσιονομική κατοχή;
    Αλαζονεία;
    Όποιος διαφωνεί παραιτείται και
    Όποιος διαφωνεί αποπέμπει.

  10. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 23/05/2011 22:32:07

    Μπένυ, κοίτα πρώτα τα του υπουργείου σου, γιατί με τη διάλυση που επιφέρατε στο στράτευμα ( για να είμαι δίκαιος το βρήκατε σχεδόν διαλυμένο και το αποτελειώνετε) οι γείτονες από την Ανατολή ορέγονται να μας επιβάλουν κυριολεκτικά κατοχή εδαφών . Της δημοσιονομικής κατοχής , μύρια δεινά έπονται...

  11. ierofantis avatar
    ierofantis 23/05/2011 22:35:18

    Αυτές οι συνεχείς και πολύωρες συνεδριάσεις του Υπουργικού Συμβουλίου μου θυμίζουν την παλιά, σοφή παροιμία που λέει στο χωριό η γιαγιά μου...

    Πολύ λάδι και από τηγανήτα.... τίποτα!

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/05/2011 22:37:53

    Ένας να φοράει παντελόνια ΔΕΝ υπάρχει ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ την ΥΣΤΑΤΗ για την πατρίδα ώρα;

    ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟΜΑΡΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ

    Μας πουλάει σκλάβους στο παζάρι και το απολαμβάνει.
    Αφιονισμένος και αφηνιασμένος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ αλλενάκι 23/05/2011 23:22:14

      γενική Απεργία διαρκείας τώρα

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2011 23:05:47

    Αν το είπε αυτό ο Μπένυ, τότε αποδεικνύεται ότι οι μεγαλόσχημοι Πασόκοι διαβάζουν ΑΝΤΙΝΙΟΥΖ!
    Ιδού η απόδειξη:
    «Τώρα τι σόι ανεξαρτησία είναι αυτή που έχουμε, όταν εκτός από τον σφιχτό δημοσιονομικό έλεγχο της τρόικας, και την απόλυτη εξάρτησή μας από τους ξένους δανειστές, προχωράμε και σε γενικό ξεπούλημα της εθνικής μας περιουσίας; Τι να πει κανείς;
    Πάνε οι εποχές που οι κατοχές γίνονταν από στρατούς. Τώρα γίνονται από τις «αόρατες» αγορές. Και είναι πιο αποτελεσματικές.
    Και ας μην αυταπατώμεθα: Έχουμε κατοχή.
    Μόνο που δεν υπάρχει ούτε ΕΛΑΣ ούτε ΕΔΕΣ να βγει στο βουνό».

    Από το προχθεσινό h__p://www.antinews.gr/2011/05/22/102001/

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/05/2011 23:24:15

    Ποια 31 Μαίου; Ως τότε δεν θα υπάρχουμε ως χώρα αν τους αφήσουμε.

  15. Posidonas avatar
    Posidonas 23/05/2011 23:27:51

    Εσυ βενηζελο και η συμμορια σου δεν προκειται να φτωχεψεις. Τι σε κοφτει για μενα; Ασε τα δακρυα. Μηπως βλεπεις καμια κρεμαλα να αιωρείται πανω απο το κεφαλι σου και σε εχει πιασει πανικος;

  16. Posidonas avatar
    Posidonas 23/05/2011 23:35:40

    Μηπως βλεπει καμια κρεμαλα πανω απο το κεφαλι του και τα λεει ολα αυτα;

  17. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 23/05/2011 23:45:55

    Kύριοι του ΠΑΣΟΚ λίγη αυτοκριτική δεν υπάρχει;
    Όταν υπογράφατε δεν γνωρίζατε τα αποτελέσματα;
    Τώρα την υστατη ώρα αναλογισθείτε τα τραγικά λάθη σας και αναθεωρήστε την στάση σας.Διαφορετικά εξαφανιστείτε από την πατρίδα μας.

  18. Elxo avatar
    Elxo 24/05/2011 00:12:48

    Ρε παιδιά τώρα στο SKAI είναι ο υπουργός πτώχευσης και συνεντευξιάζεται με τον Παπαχελά...Το πάνε ωραία...

  19. eyropaistis avatar
    eyropaistis 24/05/2011 00:22:01

    μου θυμιζουν οντως τη γερμανια του Β ΠΠ στα τελευταια της.

    μετα απο νίκες επι νικών, οπως ελεγε η αντιστοιχη υενεδ, μετα απο που σωθηκαμε οριστικα απο την χρεοκωπια περσι, ξανα θυσιες φετος για να ξανασωθουμε οριστικα ξανα απο την χρεωκοπία.

    μετα απο μεγάλες νίκες ξανα μεγαλες μαχες μπροστα και συντριβη ενοψει.

    ανθρωπακια

  20. Y. avatar
    Y. 24/05/2011 07:58:02

    Επικοινωνιακές παπατιές, μπας και περισώσουν εκλογικά το τομάρι τους