#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2011 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βενιζέλος ή τανκς



Κανένας κίνδυνος χρεοκοπίας της χώρας διαβεβαιώνει ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος και ζήτησε…στρατιωτική πειθαρχία από το λαό ο, οποίος να ακούει μόνο τον Στρατιωτικό Διοικητή, τον ίδιο…

Ναι, μην σας φαίνεται περίεργο, δεν είναι λογοπαίγνιο,

"Δεν θα παίζει κανείς με τις λέξεις, με την αγωνία των πολιτών και με το μέλλον του έθνους. Και κυρίως δεν δικαιούται να παίζει με τις λέξεις κάποιος υπεύθυνος θεσμικός παράγοντας. Κι αυτό αφορά όλα τα κόμματα και πρωτίστως την αξιωματική αντιπολίτευση και τον αρχηγό της. Καλώ την Αντιπολίτευση να στηρίξει την κυβέρνηση και να ακολουθεί με στρατιωτική πειθαρχία αυτά που λέμε γιατί οι χειρισμοί πρέπει να είναι εθνικοί και αποτελεσματικοί".

Έτσι είπε. Και αφού διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος χρεοκοπίας της χώρας τόνισε:

«Το παιχνίδι με τις λέξεις τέτοιες στιγμές κρίσιμες πρέπει να σταματήσει. Και καλώ τους Έλληνες πολίτες να ακούν μόνο τις υπεύθυνες πηγές ενημέρωσης. (!!!) Ενεργώ κατ’ εντολή του πρωθυπουργού και της κυβέρνησης και είμαι μέλος της κυβέρνησης και της κοινοβουλευτικής ομάδας της πλειοψηφίας, αλλά ως υπουργός Οικονομικών έχω ευθύνη απέναντι στον λαό και τον καλώ να ακούει την κυβέρνηση και τον υπουργό Οικονομικών που τους ενημερώνουν υπεύθυνα. Δίνουμε με τον πρωθυπουργό έναν αγώνα για την σταθεροποίηση και τον έλεγχο της κατάστασης. Οι χειρισμοί είναι λεπτοί, γίνονται επί τη βάσει σχεδίου και θα αποδώσουν αποτέλεσμα. Ο όρος «σελέκτιβ ντιφόλτ» δεν πρέπει να μεταφράζεται στα ελληνικά κατά τρόπο ο οποίος είναι το λιγότερο δημαγωγικός και υπεύθυνος.

Αυτά ισχύουν! Όλος δημοσιογραφικός σχολιασμός και η πολιτική παραφιλολογία δεν αλλάζει κατάσταση…

Ν. ΛΕΓΚΑΣ (Ν.Δ):

Να ανακαλέσετε και να βγουν από τα πρακτικά τα περί στρατιωτικής πειθαρχίας…

Κ. ΤΑΣΟΥΛΑΣ, Γραμματέας Κ.Ο. Ν.Δ.:

Αυτή είναι η νέα βερσιόν της συναίνεσης (για τα περί στρατιωτικής πειθαρχίας). Όσοι αποτυγχάνουν, τα χάνουν!

Σπ. Χαλβατζής (ΚΚΕ)

Δεν ξέρω που υπηρέτησε φαντάρος και δεν ξέρω τι εννοεί εκείνος λέγοντας στρατιωτική πειθαρχία. Μερικές λέξεις είναι ιδιαίτερα φορτισμένες…Ο ένας Αντιπρόεδρος μιλάει για Τάνκς και ο άλλος για στρατιωτική πειθαρχία…Για ποιο λόγο δεν μας είπε όμως. Για να σωθούν εκείνοι που έβγαλαν σε ξένες Τράπεζες 600 δις ευρώ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 15:31:30

    Οταν εγω τους λεω ΕΜΠΡΗΣΤΕΣ χωρις κάνουλα... εχω αδικο?

    Σε ποιους απευθυνεται? η αντιπολιτεσυη γιατι δεν τον βουταει απ το πετο?
    Τι εχουμε να χασουμε επιτελους??
    Τον πανασχετο ΥΠΟΙΚ με το πρασινο μπρορδολογικο εκτοπισμα?

    ΕΛΕΟΣ πια... και με τους 300.. που θα ημουν εγω στην αιθουσα και θα ακουγα τον καθε Μπεννυ να μου λεει για στρατιωτικη πειθαρχια. Θα τον βουταγα και θα τον εχωνα στο τουνελ της Βουλης. Να σφηνωσει.. μεχρι να ζητησει συγγνωμη απο το Λαο για την προσβολη που τους εκανε.

    Τελικα η μακακία δεν ειναι επιλεκτικη... την εχουν αγορασει Χοντρικη κ αυτη !

    ΠΠ

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 16:36:23

      Να κλάψω ή να γελάσω!!

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 14/07/2011 15:33:24

    Τους βαρέθηκα...

  3. RYaN avatar
    RYaN 14/07/2011 15:36:21

    Διεξάγονται γυμνάσια ανοιχτής θαλάσσης!!! :)

    h**ps://lh3.googleusercontent.com/-b7VqiwD2nLg/TYTv9ejFHQI/AAAAAAAAAlw/FdLPse0dE7s/s1600/4.jpg

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 14/07/2011 15:41:45

    Πάντως, τώρα εξηγούνται πολλά πράγματα. Δείτε στο παρακάτω άρθρο, ποιούς πρέπει να ακολουθήσουμε με στρατιωτική πειθαρχία. Είχα ακούσει (σε μία πασίγνωστη πιά εκπομπή) τον Δημ. Καζάκη να τα λέει αλλά δεν μπορούσα να τα πιστέψω.

    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=293054

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/07/2011 15:43:28

    Κάποιος άλλος σχολιαστής, στην ανάρτηση "δυστυχώς επτωχεύσαμεν", είχε σημειώσει κάτι. Το αναπαράγω προς κοινό προβληματισμό:

    Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει ίχνος νεύρου πια μέσα μας…
    Μάλλον τα ανακλαστικά μας έχουν ατονίσει τελείως και έχουν αποκοιμηθεί απόλυτα.
    Το πρόβλημα είναι να μην χαθεί κανένα μπανάκι και επειδή είναι καλοκαίρι σημαίνει ότι όλα θα περιμένουν εμάς να γυρίσουμε από τις πενιχρές διακοπές μας για να πάρουνε απόφαση οι οποιοιδήποτε τις πάρουν..
    Όχι φυσικά ότι μας παίρνει κανένας υπόψιν αλλά έτσι για το γμτ…
    Εμείς απουσιάζομε για διακοπές…
    Ο θίασος της κυβέρνησης απουσιάζει λόγω έλλειψης φαιάς ουσίας…
    Οι μαλθακοί άρχοντες -κόμητες – φεουδάρχες της Ευρώπης μεταξύ ξηρού και ακμής στοιχηματίζουν την ζωή μας….
    Και απλά αναμένουμε τον Σεπτέμβρη και τα πρωτοβρόχια, εξάλου στην πλατεία Συντάγματος έπιασε η ζέστη πια και στέρεψαν τα συντριβάνια…
    Ραντεβού λοιπόν τον Σεπτέμβρη με ομπρέλλες με πάθος αλλά όχι πια στην χώρα που θα λέγεται Ελλάδα, απλά στο νοτιοανατολικό άκρο των βαλκανίων, πως θα λέγεται τότε ;;; Δεν ξέρω… Εσείς ξέρετε ;;;;

  6. ηλιας avatar
    ηλιας 14/07/2011 15:50:32

    Λετε ναγινε το αναιμακτο ή εμπαση περιπτωση το ολιγαιμακτο Γουδη 2011;

  7. ηλιας avatar
    ηλιας 14/07/2011 15:51:19

    Και δεν το πηραμε πρεφα;
    Mαλλον....

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 16:01:11

    Μπενυ, φανταρος εχεις παει?? Εχεις υπηρετησει την Πατριδα?
    Γνωριζει καποιος??

    ΠΠ

    • manos avatar
      manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 16:04:59

      Εδώ Μπένι,

      Μια διευκρίνση σε παρακαλώ παιδί μου. Τι σημαίνει φαντάρος?
      Επίσης με δυσκολεύει και η άλλη λέξη που ανέφερες: Patrida.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 14/07/2011 16:10:22

        καλο μου παιδι... το "φανταρος"
        1. δεν εχει να κανει με φαγητο
        2. δεν ειναι βρισια
        3. ντυνεται στα φαιοπρασινα και δεν ειναι ΠΑΣΟΚ !

        Για την αλλη σου απορια να πας στ αφεντικο το ΓΑΠ το αβαφτιστο.

        ΠΠ

        • manos avatar
          manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 16:30:11

          Χα χα χα χα χα χα χα,

          Μ'αρεσε αυτό με το φαγητό. Αν και να σου πω την αμαρτία μου, ορκίστηκα 70 κιλά και απολύθηκα 84.

          Καλό απόγευμα Π.Π.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 14/07/2011 16:37:50

            εγω ορκιστηκα 75 και απολυθηκα 95 !... ασε...

            ΠΠ

    • Kennan avatar
      Kennan @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 16:16:06

      Πάντως εδώ δεν έχει πάει σίγουρα!!!
      http://www.youtube.com/watch?v=rF-1atWRSdM

  9. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/07/2011 16:03:19

    Το 75 οταν τεθηκε το Καραμανλης ή τανκς ,ενας γνωστος του πατερα μου ειχε πει και τα 2 δεν γινεται;

  10. manos avatar
    manos 14/07/2011 16:03:30

    Οπως τα Leopard δεν έχουν πυρομαχικά, έτσι και η κυβέρνηση είναι άσφαιρη.
    Εξακολουθεί να έχει το πιστόλι στο τραπέζι, αλλά δεν κάνει ούτε τσαφ.
    Μην τους πιστεύετε. Λένε ψέμματα διαχειριζόμενοι τον φόβο της πείνας και του ξεσπιτώματος.
    Εχουν αναγάγει τον ψυχολογικό πόλεμο σε επιστήμη.
    Αλλά και η μαλ..... μπορεί να αναχθεί σε επιστήμη επίσης εύκολα.

    • καποιος avatar
      καποιος @ manos 14/07/2011 16:17:43

      το πιστολι δεν το εχει στο τραπεζι.
      καπου αλλου της το εχουν τοποθετησει.
      ειναι και σκοτεινα.

  11. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 14/07/2011 16:06:21

    Η μεταφραση μας μαρανε.....του σελεκτιβ ντιφολτ εννοω.....
    αερα αερα να φυγει η χολερα......

  12. tiramola avatar
    tiramola 14/07/2011 16:12:26

    Το κόμμα πάνω από τη χώρα...
    Συγχαρητήρια πατριώτες...

    Αποτυχία της σημερινής κυβέρνησης (όποια και αν είναι αυτή) στην παρούσα φάση είναι αποτυχία της χώρας.
    Τουλάχιστον κάποιοι έχουν το θάρρος να υπογράψουν το πολιτικό τους θάνατο στο όνομα της πατρίδας.
    Σεβαστείτε το επιτέλους!

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ tiramola 14/07/2011 16:51:59

      Τι ΛΕΣ ρε φίλε.

      Το δικό μας το θάνατο υπογράφουν και δεν έχουν καμιά ντροπή!
      Και σου μιλάει κάποια που θέλει να δει τον πολιτικό τους θάνατο όπως ανέφερες και όχι το φυσικό τους θάνατο.

      Το κόμμα πάνω από τη χώρα το βλέπουμε ποιος το βάζει, που ο Σαμαράς δεν κατεβάζει τον κόσμο στους δρόμους για να μη γίνει εδώ πέρα της Ουγκάντας και το εκμεταλλεύεστε κι από πάνω!

      Που μέχρι να διαλυθείτε, θα διαλύσετε μια χώρα ολόκληρη!

      ΑΙΔΩΣ.

    • danaos avatar
      danaos @ tiramola 14/07/2011 17:12:17

      Βρε πού είσαι εσύ πονηρό πράσινο λαστιχάκι; Αν και δε μου μοιάζεις με τον τιραμόλα που ξέραμε εδώ μέσα! Είναι θέμα γραφής!Από πού ξετρύπωσες εσύ κυβερνητικέ εκπρόσωπε του Πασοκιστάν;

      • man8os avatar
        man8os @ danaos 14/07/2011 19:43:56

        Δεν ειναι ο Τιραμολα.
        Ποιος εισαι λοιπον που γραφεις με το ονομα του?
        Ο πρωτος της παρεας δεν ψηφιζει πλεον ΠΑΣΟΚ , ο δευτερος δεν μπαινει πια, εσυ που εισαι ο τριτος τις ει?

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ tiramola 14/07/2011 19:11:49

      Φίλε ειρωνεύεσαι ; Ποιος τον χέ*** παλικάρι μου τον θάνατο των "θαρραλέων" ;

      Ξέρεις που τα έχει γραμμένα, ειδικά τώρα, ο κόσμος τα κόμματα και ειδικά αυτό που "υπογράφει τον πολιτικό του θάνατο" ; Εμένα, που δεν έγλυψα ποτέ κανένα κόμμα και δεν έχω κολλήσει μισή αφίσα στην ζωή μου, για ποιο λόγο θα πρέπει να με οδηγήσουν όπου με οδηγούν τα κομματόσκυλά σου ;

      Από που κι' ως που η προσωπική μου ζωή, μ' επιτυχίες ή αποτυχίες για τις οποίες αναλαμβάνω αποκλειστικά την ευθύνη, θα πρέπει να επηρεάζονται από αρπακτικά που θα έπρεπε να είναι κρεμασμένα ανάποδα όλα στη γραμμή ; Ο χρήστος πρωτόπαπας, ο συνδικαλιστής που έγινε βολευτής χωρίς να κολλήσει ποτέ του μισό ένσημο, είσαι παλικάρι μου και νοιάζεσαι για το πολιτικό μέλλον των κοπρόσκυλων ;

  13. Κώστας avatar
    Κώστας 14/07/2011 16:24:36

    Η κυβέρνηση φίλε tiramola δεν πρόκειται να αποτύχει. Διότι δεν στοχεύει στην εξυπηρέτηση του συμφέροντος της ελληνικής κοινωνίας (την οποία αγνοώ πώς ακριβώς αντιλαμβάνεται η παρεούλα του Πρωθυπουργού μας), αλλά μάλλον στα συμφέροντα ενός θηριώδους χρηματοπιστωτικού συστήματος που πλέον είναι ανεξέλεγκτο.

    Αν όμως σε αυτό χωράει συζήτηση (προσωπικά δεν το πιστεύω, αλλά δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο την κατάσταση), αυτό που βρίσκω απεχθές και υποτιμητικό της νοημοσύνης μου, είναι ότι "κάποιοι έχουν το θάρρος να υπογράψουν το πολιτικό τους θάνατο στο όνομα της πατρίδας". Μάλλον σε ηλιθιους απευθύνεσαι! Νομίζω πως δεν είναι μακριά η μέρα που θα διαπιστώσουμε ότι η όποια "εγχώρια" πολιτική εξαφάνιση των νυν κυβερνώντων (μάλλον στην επόμενη εκλογική αναμέτρηση), θα συνοδευτεί από την τοποθέτηση σε κάποια ωραιότατη "παγκόσμια" θέση. Και υπάρχουν πολλές. Στο ΝΑΤΟ, στον ΟΗΕ, στο ΔΝΤ, στον ΟΑΣΕ κτλ. κτλ.

    Ο Μπαρόζο, φιλοξένησε τη συνάντηση κορυφής πριν την εισβολή στο ΙΡΑΚ. Δεν πήγε χαμένος όπως είδες ... Ούτε ο Μπλαιρ που είπε ψέματα (ενσυνείδητα) στον Βρεττανικό λαό ...

    Οπότε, αυτά τα περί "πολιτικού θανάτου στο όνομα της πατρίδας", πήγαινε αλλού να τα πείς. Αν υπάρχει κανείς διατεθειμένος να τα ακούσει, γιατί ακόμα και ο ΓΑΠ ντρέπεται πια να πει τέτοιες ανοησίες ....

  14. diavgasi avatar
    diavgasi 14/07/2011 16:33:49

    TON BENNY HILL Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΣΤΕΙΟΣ. ΓΕΛΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ...

  15. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 14/07/2011 16:51:25

    Λένε από βήματος βουλής "να μην παίζει κανείς με τις λέξεις" υοπονοώντας τη Ν.Δ. Αυτοί γιατί τέτοιες άθλιες δηλώσεις τις κάνουνε σε ξένα μέσα κι όχι σε ελληνικά όπου στο κάτω κάτω δεν υπάρχει και η - σκόπιμη ή ηθελημένη - παρανόηση της μετάφρασης ? Ε ? Θα μας το εξηγήσουν λίγο ?

  16. man8os avatar
    man8os 14/07/2011 17:00:37

    Τι γινετε εδω? Αρχισαμε τα διαγγελματα?
    Ποιος νομιζει οτι ειναι? Ο Φυρερ?
    Παρε κανα παγακι καλε μου ανθρωπε! Σε βαρεσε η ζεστη.

  17. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 14/07/2011 17:10:12

    http://www.youtube.com/watch?v=PLmbqPFo&feature=player_embedded

  18. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 14/07/2011 17:25:14

    ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ "ΚΟΜΙΣΣΑΡΙΟΙ" ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑ ΟΙΛΥ ΚΑΛΑ. ΜΕ ΑΗΔΙΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ..... ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ.
    ΙΔΟΥ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...http://taxalia.blogspot.com/2011/07/blog-post_307.html

  19. tigris avatar
    tigris 14/07/2011 17:27:52

    Δείτε εδώ ένα στήσιμο και παλιές δηλώσεις του μέγα φλυαρολόγου Βαγγέλα Μπενιζέλου.
    http://www.youtube.com/watch?v=CBInofH5cuc&feature=related

    Έχουν πολύ πλάκα μέχρι αηδίας αυτοί οι πασόκοι...

  20. Outrider avatar
    Outrider 14/07/2011 17:33:57

    Ισως οτι πιο σημαντικο διαβασα ποτε σχετικα με την οικονομικη κριση. Διαβαζοντας το παρακατω αποσπασμα απο αρθρο γραμμενο το 2002 (!!!) μου σηκωθηκε η τριχα και εκανα να συνελθω καμια ωρα. Ακριβης προβλεψη της σημερινης καταστασης που δειχνει οτι τα παντα ηταν προαποφασιμενα και οτι η νομισματικη ενωση ηταν σχεδιασμενη να εχει τα σημερινα αποτελεματα:

    http://www.usagold.com/gildedopinion/connolly.html

    “In Europe the advocates of monetary union have always been quite clear about the unpleasant financial implication of a single currency. For them, the crisis that will be created by the euro represents the route to establishing colonial administration in the smaller EMU countries. As the chairman of the European Commission, Romano Prodi, put it earlier this year, the euro will oblige the EU to provide itself with a whole new set of centrally-administered powers, powers it is now politically unacceptable to claim, but powers which will be grabbed after the crisis created by the euro has come to pass. One should be prepared to take him at his word. But what crisis? What powers?” (Σημειωση δικη μου. Ποια “κριση” και ποιες “εξουσιες” αναρωτιεται τοτε, το 2002, ο συγγραφεας του αρθρου?)

    Και συνεχιζει:

    “Within EMU, Ireland, Portugal and Finland have all gone through the up phase of a cycle generated by a discrepancy between the anticipated rate of return on capital and the ex ante real rate of interest. They are now clearly in the down phase of that cycle. In Ireland’s case, the boom was so fierce that cock-eyed optimists can contemplate a sharp fall in the growth rate as perfectly absorbable. But in none of these countries — with Greece to follow rather soon — will the process end with a nice, smooth return to a “sustainable” long-run growth rate. All of them will face depression, deflation and potential default.”

    Mετα λεει βημα προς βημα τη διαδικασια παροχης “οικονομικης βοηθειας”.

    “Ultimately, the ECB will be forced to behave as if it were the central bank of the small countries, easing monetary conditions massively depreciating the euro to keep the small countries afloat — at the expense of inflation elsewhere in the area — until a “political” solution can be arranged. What the politicians will decide will be to change the rules that currently prohibit EU bailouts of individual member countries. Bailouts will be instituted in return for the forced signature of the smaller countries on a new treaty which will extinguish what remains of national political independence in Europe. he progenitors of EMU knew exactly what they were doing. Thus Jacques Delors, for instance, said in 1995 that, “Monetary union means [our emphasis] that the Union acknowledges the debts of the member states of the monetary union”. The syntax is contorted, but the logic is clear: the “no bailout” provisions in the original EMU setup were a sham, designed merely to reassure the German public, which had always intuitively tended to believe that a monetary union without a political union must become a debt union.”

    Λεει και αλλα ενδιαφεροντα το αρθρο. Οπως το οτι η Αμερικη, η μαλλον το Αγγλοσαξωνικο μοντελο Αμερικης-Αγγλιας πιστεψε, λανθασμενα, οτι η ΕΕ και η Νομισματικη Ενωση ηταν ενα απαραιτητο και επιθυμιτο, κατ’αυτους, βημα προς την παρεταιρω ενσωματωση του κοσμου σε ενα ενα παγκοσμιοποιμενο συστημα ελευθερων αγορων και μια παγκοσμια διακυβερνηση υπτο την εποπτεια των Αγγλοσαξονων. Ενω ο συγγραφεας (που ανηκει στο Αγγλοσαξωνικο-Αντιευρωπαικο τοξο) υποστηριζει οτι η ΕΕ ειναι ανταγωνιστικη προς τα συμφεροντα των Αγγλοσαξονων και οτι σκοπος της ειναι να χαμηλωσει την Αμερικη και να την αναγκασει να αναδιαπραγματευτει μια σειρα απο ζητητημα αναμεσα σε Ευρωπη και Αμερικη απο πιο αδυναμη θεση.

  21. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 14/07/2011 17:39:12

    Οι δηλώσεις Βενιζέλου μέσα από το δήθεν ''συναινετικό'' στιλ,δείχνουν ΕΚΦΥΛΙΣΜΟ της δημοκρατίας και,ξεκάθαρα,ΑΝΕΛΕΥΘΕΡΗ νοοτροπία.Προσπαθούν να καλλιεργήσουν ψευδαισθήσεις δήθεν ''ενότητας'' σαν ν'απευθύνονται σε αιθεροβάμονες,ενώ στη πραγματικότητα ΜΑΧΑΙΡΩΝΟΥΝ ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ τη πατρίδα και ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ τη χώρα στις σκοτεινές διαθέσεις των ξένων δανειστών.Η φρασεολογία Βενιζέλου θυμίζει ''υπέρτατη''εξουσία σκοτεινών περιόδων και προσπαθεί να ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ,έστω και μ'αυτό το τρόπο,το ΘΕΣΜΙΚΟ ρόλο που ασκεί η αξιωματική αντιπολίτευση.Και κάτι ακόμη.Αυτό που ανέφερε για την ενημέρωση των Ελλήνων φανερώνει πως αντιλαμβάνονται οι κυβερνώντες το νόημα της πολύπλευρης πληροφόρησης.Αυτή είναι λογική έσχατου πολιτικού εκπεσμού και ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ η δημοκρατία....Το πασοκικό καθεστώς,ΠΑΝΤΑ,ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟ...εδώ και 37 χρόνια,σκέφτεται και πράττει ΑΥΤΑΡΧΙΚΑ,με δημοκρατικό μανδύα....

  22. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 14/07/2011 17:45:49

    μηπως στα αληθεια καλει τα τανκς να επαιμβουν ? να σωθουμε μια ωρα αρχιτερα απο τους ασχετους που ηρθαν να κυβερνησουν αυτο τον τοπο.

  23. Outrider avatar
    Outrider 14/07/2011 17:59:49

    Ειχα γραψει πριν απο ενα περιπου χρονο σε καποιο αλλο φορουμ οτι στην Ελλαδα ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ. Τοτε με ειχαν ρωτησει απο που το συμπεραινω αυτο, μου ελεγαν οτι αυτη η κυβερνηση δεν βγαζει το φθινοπωρο (οπως λενε και τωρα), αλλοι γελαγαν, εκαναν πλακα κλπ. Τωρα δικαιωνομαι απολυτα.

  24. RYaN avatar
    RYaN 14/07/2011 18:17:19

    @Outrider
    Αυτό που λες το έχω γράψει κι εγώ αλλού ως ερώτημα. Τί θα έχει αλλάξει μέχρι το 2013 για να μπορούν να γίνουν εκλογές?
    Εκτός και αν εντωμεταξύ τα κονκλάβια της ΕΕ και ΔΝΤ βουτήξουν το Α.Σ. και τον υποβάλλουν σε όρκους καθοσιώσεως ότι θα υπακούει πιστά και απαρέγκλιτα στις διαταγές τους.

    • Outrider avatar
      Outrider @ RYaN 14/07/2011 18:36:47

      To πιο σωστο θα ηταν οτι "θα εχουν αλλαξει τοσα πολλα ως το 2013 που θα ειναι αδυνατον να γινουν εκλογες". Ηδη πλεον, καθε μερα, σχεδον απο τοτε που εναλαβε αυτη κυβερνηση, αλλα με το φαινομενο πολυ εντονοτερο εσχατως, γινομαστε μαρτυρες καταπατησεων και μινι-πραξικοπηματων απεναντι σε πραγματα που θεωρουνταν αδιανοητα και που μεσω του αναισθητικου των ΜΜΕ περνανε ως φυσιολογικα και "μονοδρομοι". Αυριο λοιπον μπορει να ειναι "μονοδρομος" τα τανκς και μεθαυριο τα στρατοπεδα συγκεντωσης.

      Παρα την εκλογολογια που σκοπιμως διατηρειται για λογους αντιπερισπασμου, προκειμενου δηλαδη να δωθει η εντυπωση οτι τα πραγματα σε πολιτειακο επιπεδο θεσμων ειναι φυσιολογικα, και να δωθει μια ψευδαισθηση της νομιμοτητος, για οσους ξερουν, ο Γιωργακης εχει δηλωσει οτι αν "ηταν στο χερι του" δεν θα εκανε εκλογες ουτε μετα το περας της τετραετιας. Ο νοων νοειτω.

  25. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 18:22:29

    Δήλωση Μπεννυ
    Αμέσως μετά την λήξη της τηλεδιάσκεψης ( Σαββατο, 2 ΙΟΥΛΙΟΥ 2011 ),
    ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης και Υπουργός Οικονομικών, Ευάγγελος Βενιζέλος, δήλωσε:

    "Το Eurogroup, σε σημερινή συνεδρίασή του με τηλεδιάσκεψη, αποφάσισε:
    1. Την εκταμίευση της πέμπτης δόσης μέχρι τις 15 Ιουλίου. Η αντίστοιχη απόφαση του ΔΣ του ΔΝΤ αναμένεται, σύμφωνα με τη συνήθη πρακτική, στις 8 Ιουλίου.
    ( 15 Ιουλιου έχουμε αυριο !! του Αγιου Στρες Τεστ ανημερα ! ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΣΗ ??? ΝΑΙ - ΟΧΙ )


    2. Την διαμόρφωση του νέου προγράμματος έγκαιρα, πριν τα μέσα Σεπτεμβρίου, ώστε να είναι δυνατή η εκταμίευση της επόμενης δόσης, με βάση το υφιστάμενο χρονοδιάγραμμα. ( ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ! ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΕ ΕΜΠΡΗΣΤΗ )

    Οι σημερινές αποφάσεις του Eurogroup κατέστησαν εφικτές, μετά την ψήφιση από τη Βουλή των Ελλήνων του Μεσοπροθέσμου Προγράμματος Δημοσιονομικής Προσαρμογής και του Εφαρμοστικού Νόμου.
    ( ΣΗΜΕΡΑ 14 Ιουλιου 2011, ΜΑΣ ΒΑΛΑΤΕ ΦΩΤΙΕΣ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ !
    ΝΑΙ... ΑΦΟΥ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΤΟΝ ΕΚΤΡΩΝΟΜΟ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ !!! ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΙΟΥΛΙΟΥ ΤΗΝ 5η ΔΟΣΗ.... )

    Η εξέλιξη αυτή ενίσχυσε την διεθνή αξιοπιστία της χώρας. Αυτό που τώρα είναι κρίσιμο είναι η έγκαιρη και αποτελεσματική εφαρμογή των αποφάσεων της Βουλής, ώστε να μπορέσουμε σταδιακά να βγούμε από την κρίση προς όφελος της εθνικής οικονομίας και των Ελλήνων πολιτών".
    ( ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΤΑΧΤΗ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΕ ΤΙ ΕΞΥΠΗΕΡΤΗΣΕ? ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ? ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ 153 ??
    ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΣΗ...! ΚΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΒΑΛΑΤΕ ΦΩΤΙΕΣ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΣ ΕΣΥ ΚΑΙ Τ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ... ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ΕΓΩ?)

    ΠΠ

  26. player avatar
    player 14/07/2011 18:50:49

    ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ
    ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΒΟΘΡΟΥ
    ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΕΛΟΙΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ.

  27. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 14/07/2011 18:53:50

    Ομιλών κεφτές.

  28. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/07/2011 19:05:38

    Εγώ συμφωνώ με τον Αντιπρόεδρο Α και τον Αντιπρόεδρο Β ...απόλυτα.
    Αρκεί βέβαια πρώτα ο Α να μας πει για τις ...τρύπες που βρήκε όταν διαδέχθηκε τον Β στο Πολιτισμού....γιατί εγώ αφενός ως αντιπαραγωγικός κοπρίτης ποτέ δεν έφαγα μαζί τους και αφετέρου την θητεία μου την εκπλήρωσα οπότε ας παίξουν πρώτα μεταξύ τους με τα στρατιωτικά τους....επιλεκτικά.