#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2011 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βενιζέλος: Φταίει η υπαρξιακή αντίφαση που ταλαιπωρεί τη χώρα !!!



Όταν βάζεις Συνταγματολόγο στο Υπουργείο Οικονομικών…ακούς ότι...φταίει η καταστατική και υπαρξιακή αντίφαση που ταλαιπωρεί τη χώρα !!!.



Ιδού από τα αδιάψευστα πρακτικά της Βουλής πόσο σοβαρά είναι αυτά που γίνονται στην Βουλή την ώρα που το πράσινο παρακράτος επιτίθεται στον λαό έξω από αυτήν:



Ευ. Βενιζέλος (Υπ.Οικ.): Άρα, για να μην μακρηγορούμε, μου λέτε «έπρεπε να έχουμε τηρήσει τις διαδικασίες». Μα πώς να έχουμε τηρήσει τις διαδικασίες; Το μεσοπρόθεσμο οριστικοποιήθηκε χθες».

 

Βουλευτής: Ποιος φταίει γι’ αυτό;



Ευ. Βενιζέλος (Υπ.Οικ.): Φταίει η καταστατική και υπαρξιακή αντίφαση που ταλαιπωρεί τη χώρα. Διότι, η Κυβέρνηση καλείται να είναι συνεπής στα χρονοδιαγράμματα και να έχει συμφωνήσει στο μεσοπρόθεσμο και να έχει ψηφίσει εγκαίρως το εφαρμοστικό νόμο, κάνοντας τι; Υιοθετώντας τα σκληρότερα δυνατά μέτρα ή προσπαθώντας να βρει τα πιο ήπια δυνατά μέτρα, προκειμένου έχουμε το καλύτερο δημοσιονομικό αποτέλεσμα, δηλαδή, αυτό που πρέπει να έχουμε;



Βουλευτής: Αναφέρομαι στον Μάρτιο, Απρίλιο και Μάιο. Κάντε λίγη αυτοκριτική.



Ευ. Βενιζέλος (Υπ.Οικ.): Δεν κάνω τίποτε άλλο, παρά μόνον αυτοκριτική. Δεν θέλω συστάσεις περί αυτοκριτικής, διότι αν ξεκινήσουμε την αυτοκριτική, βεβαίως θα πάρουμε τη σειρά μας και έχω και εγώ τη δική μου προσωπικά και έχουμε τη δική μας συλλογικά, αλλά θέλω να δω τη σειρά προτεραιότητας να διαμορφώνεται σωστά και δίκαια. Αφήστε την αυτοκριτική, διότι υπάρχει καιρός του λαλείν και του σιγάλειν…

 

Αν δηλαδή ήταν ο Παπακωνσταντίνου ακόμα στη θέση του τι θα απαντούσε;

Πχ: Οι παλινωδίες και οι αλόγιστες σπατάλες της προηγούμενης κυβέρνησης της ΝΔ οδήγησαν τη χώρα στο χείλος της χρεοκοπίας και ευτυχώς που βρέθηκε ο Γ. Παπανδρέου και την επανέφερε με κόπο και θυσίες – μην ξεχάσουμε εδώ να ευχαριστήσουμε τον λαό για τις θυσίες…

 

Εγώ θέλω Συνταγματολόγο…εσείς;

Antiκοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 28/06/2011 18:19:21

    Ζούμε μεγάλες στιγμές λέμε!

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/06/2011 18:22:26

    Εγώ θέλω να τσακιστούν να φύγουν γιατί μας έχουν γίνει τα νεύρα τσατάλια.
    Εδώ και 10 μήνες η χώρα βρίσκεται χωρίς κυβέρνηση.
    Πάμε σε εκλογές να τελειώνουμε.

  3. kiki avatar
    kiki 28/06/2011 18:23:54

    Νομος δεν υπαρχει, Συνταγματικη Ταξη δεν υπαρχει , τι να τον κανεις τον μπουρδολογο συνταγματολογο, και τον δευτερο κλαψιαρη και αισθηματια,
    Οικονομικοι δολοφονοι, Συνταγματικοι δοόφονοι, εχουμε εκτροπη συνταγματικη, και δεν υπαρχει Δικαστηριο με δικαστες ελευθερους να τους δικασουν.

    • madprof avatar
      madprof @ kiki 28/06/2011 19:35:29

      Σωστά kiki : Πρέπει να οδηγηθούν στην Δικαιοσύνη Τώρα, αν υπάρχει τέτοιος θεσμός που να λειτουργεί όπως αρμόζει σε μια Δημοκρατία ! Αλλιώς έχω δίκιο να Φωνάζω ότι ζούμε σε μια :
      ΦρουδοΦεουδοΤατιανοΝεποτισμοΔικαιοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστρο2ΓιωργοΑντωνο2Κώσταινα !

  4. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 28/06/2011 18:25:01

    Όσοι μελετούν στοιχειωδώς τα δημοσιολογικά (...), γνωρίζουν πως ο Βενιζέλος έχει αναπτύξει μια ρητορική απέχθειας σε θεσμούς όπως το δημοψήφισμα, καθώς παραβιάζουν ούτε λίγο, ούτε πολύ της αντιπροσωπευτική αρχή του πολιτεύματος.
    Θα έχει πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον, η επικείμενη αυτοαναίρεσή του λίαν συντόμως.
    Και οι δικαιολογίες περί εξαιρετικών καταστάσεων φαντάζουν τουλάχιστον φαιδρές, μιας και περιέχουν έντονη υποκειμενική χροιά και θα μπορούσαν να ενεργοποιηθούν ανά πάσα ώρα και στιγμή.
    Για να δούμε...

  5. Tasos avatar
    Tasos 28/06/2011 18:31:03

    Η μόνη υπαρξιακή αντίφαση είναι ότι ενώ θα έπρεπε να έχουν πεταχτεί στη θάλασσα, ακόμα είναι ελεύθεροι και αγορεύουν στη Βουλή.

  6. Kostas D avatar
    Kostas D 28/06/2011 18:36:35

    ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΕΙ.......ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ!!!!!!

  7. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 28/06/2011 18:40:26

    Παπαρολογίες αποσκοπόντας στην συναισθηματική επίκληση των ανθρώπων. Απο την άλλη επικαλείται συνέχεια την δικαιολογία, οτι πρόσφατα παρέλαβε το Υπουργείο Οικονομικών και δεν πρόλαβε να ενημερωθεί. Μήπως είναι απο παρθενογένηση Δεν πείθει πλέον. Στο ΥΕΘΑ αποκαλούσε αυτιστικούς τους ανώτατους Αξιωματικούς, Τώρα γλύφει τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να ψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο.

  8. peter13 avatar
    peter13 28/06/2011 18:42:02

    Θεε μου τι αλλο θα ακουσω στη ζωη μου!!!!!

  9. Posidonas avatar
    Posidonas 28/06/2011 18:48:56

    Τωρα, ειμαστε στο "δια ταυτα" και να αφησει τους φανφαρωνισμους και τις ακαταλαβηστικες φιλοσοφιες. Αυτα τα καρκινωματα εχουν πραξει αρκετα για να εχει υλικο η ιστορια να τους κρινει. Τωρα, πλησιαζει η ωρα τους που δεν θα απολογηθουν ενωπιον της ιστοριας μονο,αλλα του λαου πρωτα.

  10. kiki avatar
    kiki 28/06/2011 18:54:56

    Εγραψα αλλου οτι του λειπουν ακομα του συνταγματολογου, 3,5 δις και θα παρει συμπληρωματικα μετρα.
    θα βαλει και αλλους φορους, χα χα .
    μηπως οταν αρχισουμε και γελαμε ολοι μαζι εξω απο την βολη, καταλαβουν οτι τους εοχυμε παρει στην πλακα , μεχρι να τους βουτηξουμε.

  11. δημης avatar
    δημης 28/06/2011 19:07:30

    "Δεν κάνω τίποτε άλλο, παρά μόνον αυτοκριτική."
    ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ Η...ΑΥΤΟΪΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ.....ΠΑΣΟΚ....

  12. victoria (true) avatar
    victoria (true) 28/06/2011 19:25:37

    ΣΟΥΡΕΑΛ.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/06/2011 19:58:35

    ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ..ΑΠΟ ΤΑ ΒΕΝΙΖΕΛΙΚΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

  14. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 28/06/2011 21:04:00

    Υπαρξιακή αντίφαση ε ? Μάστα .... Λοιπόν όταν η πραγματικότητα είναι σκληρή ο κάθε (πασοκ)άνθρωπος θέλει ξεφεύγει από αυτήν - λένε κάποιοι διαβασμένοι. Το να λέγονται αυτά από κυβερνητικό αξιωματούχο πάντως προκαλεί τουλάχιστον θυμηδία.

  15. Orestios avatar
    Orestios 28/06/2011 21:06:14

    Την βλέπω την υπαρξιακή αντίφαση που ταλαιπωρεί την χώρα.
    Παχύσαρκος Υπουργός επιβάλει σκληρή λιτότητα στους υπηκόους του

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Orestios 29/06/2011 02:56:09

      σωστοοοός....

  16. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 29/06/2011 00:32:18

    Ποιός ατυχής και αξιολύπητος προσδοκά στα σοβαρά λύση από τον υπουργό οικονομικών Ευάγγελο Βενιζέλο; Ο Βενιζέλος δεν είναι ικανός να βάλει σε τάξη και να θέσει όρια και πρόγραμμα στο στόμα του που όταν δε φλυαρεί ακατάπαυστα, τρώει ακατάπαυστα και θα είναι ικανός να βάλει σε τάξη την οικονομία της χώρας; Αυτοί οι άνθρωποι δεν ξέρουν να κυβερνήσουν τους εαυτούς τους...θέλουν και τη χώρα

  17. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 29/06/2011 01:08:29

    Από παπαρολογίες χορτάσαμε.
    Φτάνει δεν σας αντέχει ο λαός!

    Αυτές τις μέρες διαπίστωσα πόσο μικροί άνθρωποι είναι οι βουλευτές σας ! ανθρωπάκια φοβισμένα, χωρίς ανάστημα χωρίς περηφάνεια.

    Δεν θέλω να με εκπροσωπείτε, δεν σας εμπιστεύομαι, είστε θλιβεροί και αξιολύπητοι!

    Δεν μπορείτε να διαχειριστείτε τέτοιες καταστάσεις, δεν είναι όπως άλλες εποχές παιδική χαρά, ή ταξιδάκι με τον αυτόματο πιλότο!

    Εδώ χρειάζεται στιβαρή ηγεσία, που δεν έχετε, σας θυμίζω προ ολίγων ημερών ο πρωθυπουργός σας παραιτήθηκε για ν΄αναλάβει το άλλο σας σαίνι, ο ¨Βαγγέλης¨, τρομάρα του!

    Χρόνια τώρα σας ανεχθήκαμε {κακώς}, να διαπράττετε εγκλήματα σε βάρος της Ελληνικής κοινωνίας, να βουλιάζετε τη χώρα στην αναξιοκρατία, να γεμίζετε το δημόσιο από τους ανίκανους φίλους σας!
    Ηρθε ο καιρός να πληρώσετε για τα αμαρτήματά σας!
    Όχι απλώς θ΄αποχωρήσετε από την πολιτική σκηνή, αλλά θ΄αναγκαστείτε να ξεπληρώσετε εσείς και οι ¨μεγάλοι¨ φίλοι σας, όλα όσα υφαρπάξατε όλα τα χρόνια από τις τσέπες του κόσμου (χρηματιστήρια, μεγαλοεργολαβίες κλπ).

    Ήγγικεν η ώρα!