#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2011 15:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βενιζέλος: Ενδεικτικός ο χρόνος των εκλογών!



Ξεχειλώνουν οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ εκείνη την ρημάδα την απόφαση του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών που ορίζει ότι οι εκλογές είναι για τις 19 Φεβρουαρίου. Πρώτος από όλους ο Βενιζέλος κάνει ότι μπορεί για να υπονομεύσει την συμφωνία Παπούλια – Σαμαρά – Παπανδρέου. Μιλώντας στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ο υπουργός Οικονομικών ισχυρίσθηκε ότι «η ημερομηνία είναι ενδεικτική Θα προσδιοριστεί με βάση τις διαπραγματεύσεις»!

Σε ερώτηση για τη δεσμευτικότητα της ημερομηνίας διεξαγωγής των εκλογών (σ.σ 19 Φεβρουαρίου), σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ο κ. Βενιζέλος είπε ότι «η συγκεκριμένη ημερομηνία είναι συμβατική, καθώς όσο καθυστερεί η εκταμίευση της 6ης δόσης και οι διαπραγματεύσεις υλοποίησης του PSI, θα πάει πίσω και η ημερομηνία των εκλογών» (!!!).

Σημειώνεται ότι οι περισσότεροι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ θέλουν να επιμηκυνθεί η θητεία της κυβέρνησης Παπαδήμου πέραν της συμπεφωνημένης ημερομηνίας, ελπίζοντας ότι θα ανακάμψει το ΠΑΣΟΚ και θα σκιαστεί η ΝΔ από την κυβερνητική φθορά – ο Βενιζέλος μίλησε για την ανάγκη να στηθεί «και μάλιστα επειγόντως ένα μεγάλο μπλοκ της προόδου», ενώ ο Γείτονας έδειξε την κατάσταση στο κόμμα λέγοντας ότι «είναι 12 οι νοματαίοι, 13 οι καπεταναίοι».

Γνωρίζουν καλά στο ΠΑΣΟΚ ότι μετά την εκταμίευση της έκτης δόσης θα ξεκινήσει ουσιαστικά  η προεκλογική περίοδος. Στο πλαίσιο αυτό αναδεικνύουν και το ζήτημα της υπογραφής Σαμαρά, τον οποίο ενόψει της προεκλογικής περιόδου θέλουν να εμφανίσουν ως «ταπεινωμένο» απέναντι στους Ευρωπαίους.

Επιχειρούν επίσης να εμποδίσουν μέτρα που θα χαλαρώνουν τη θηλιά στους πολίτες. Για παράδειγμα ο Χρ. Πρωτόπαπας διαμαρτυρήθηκε επειδή ο υπουργός (του ΛΑΟΣ) Βορίδης μιλά για εξαίρεση από την εφεδρεία των εργαζομένων στις συγκοινωνίες και ανέλαβε ο Βενιζέλος να «νουθετήσει» τον υπουργό.

Παράλληλα θέλουν να καρπωθούν πολιτικά όσα ευνοϊκά μέτρα μπορεί να υπάρξουν. Στο ΚΤΕ Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ πολλοί έθεσαν το θέμα της ΔΕΗ με το χαράτσι στα ακίνητα, αλλά ο Βενιζέλος είπε ότι θα βγάλει εγκύκλιο με τις γνωστές «διευκολύνσεις». Η Βάσω Παπανδρέου ζήτησε «να κοπεί χρήμα» γιατί «με 5 χρόνια ύφεση, ο Θεός να βάλει το χέρι του».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/11/2011 15:40:53

    Βενιζελάκο μη φας (κομματάκι δύσκολο)...θα σφάξουμε χοίρο...

  2. manos avatar
    manos 22/11/2011 15:52:05

    Πασόκοι και να παραδώσουν την καρέκλα? Αυτό θα ήταν μεγάλη έκπληξη.
    Φαήλο τους ακούς?
    Αν δούμε και τα φασιστοειδή να καίνε βιβλία στις πλατείες τότε θα μιλάμε για το νέο 1939.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/11/2011 15:57:27

    ενδεικτικές να' ναι οι ώρες του;

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/11/2011 15:59:18

    O Βενιζέλος με πολύ χαρά θα τις ανέβαλε τις εκλογές επ' αόριστον!!!

  5. IOANNIS avatar
    IOANNIS 22/11/2011 16:02:06

    ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ.Η ΕΞΟΥΣΙΑ ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΥΦΗΝΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΝΑ ΚΟΥΡΕΥΕΤΑΙ

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 22/11/2011 16:05:30

    τωρα ειναι η μεγαλη ωρα για τον σαμαρα. να δειξει ποσο ηγετης ειναι. και να μπορεσει να περισωσει κατι απο την χαμενη τιμη της παραταξης.
    α. δεν υπογραφει το κειμενο. β . μολις εκταμιευτει η 6η δοσει και δει οτι παραβιαζεται η συμφωνια για εκλογες στις 19 φεβρουαριου να αποσυρει αμεσως τη στηριξη του προς στην κυβερνηση και να τους αφησει να κυβερνησουν μονοι τους οσο θελουν.ή μπορει να κανει και το αλλο. εαν οι ευρωπαιοι επιμενουν για την υπογραφη της εκτης δοσης αποσυρει την εμπιστοσυνη του στην κυβερνηση και αφηνει τα πασοκια με τον παπαδημο και τον κατρατζαφερη να κυβερνουν .
    ακομη καλυτερο αυτο.

  7. Ηλίας avatar
    Ηλίας 22/11/2011 16:07:41

    Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης: Δεν έχουμε δημοσκοπικό πλεονέκτημα, ας πάνε και πιο πίσω οι εκλογές, Δεν έχουμε πείσει ότι έχουμε την λύση.

    Ο Βενιζέλος μας πείραξε;;;

  8. k avatar
    k 22/11/2011 16:35:39

    ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΤΙΜΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ? Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΙΑ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΦΟΡΕΣ ΔΗΛΩΣΑΝ ''ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ'' ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΗΛΩΣΑΝ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.

  9. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/11/2011 17:02:35

    Αγαπητέ Πρόεδρε,
    κάθε μέρα που ξημερώνει είναι και μία νέα πρόκληση στον Ελληνικό Λαό και το πολιτικό σύστημα. Οι NYT έγραψαν μάλιστα το δικό μας: "ο κόσμος το 'χει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι"! Ποιό; το πραξικόπημα στο οποίο χωθήκαμε για χάρην της 6ης δόσης την οποία την περιμένουμε από τον περασμένο Μάϊο και ακόμη να έρθει. Και κάθε μέρα μας θέτουν και έναν ακόμη εκβιασμό και πάει λέγοντας. Ο δε λόγος των εταίρων μας, μόνον συμβόλαιο δεν είναι με όλα αυτά που ζητούν προκειμένου να εκταμιευτεί η αναθεματισμένη η δόση. Οι δε μισθοί και συντάξεις όλους αυτούς τους μήνες τελειώνουν από μέρα σε μέρα και κάθε βράδυ ένα μαγικό τζίνι γεμίζει τα ταμεία του κράτους και τελικά πληρώνονται κανονικά!!!
    Τελικά Πρόεδρε πότε θα κόψουν όλοι αυτοί το δούλεμα; Κάνουμε υπομονή, το διασκεδάζουμε ενίοτε - για να μην κλαίμε με την κατάντια μας δηλαδή - γράφουμε σε αυτόν τον φιλόξενο τόπο τον πόνο μας, τις ιδέες μας, την κριτική μας, και αυτό όμως μέχρι πότε;
    Πρόεδρε, όταν βλέπεις ότι το δούλεμα πέφτει σύνεφο και ότι ο χρόνος δουλεύει ανάποδα πλέον - επικοινωνιακά - για σενα, τότε πρέπει να πάρεις και άλλη πρωτοβουλία. Πρέπει να τους ξεμπροστιάσεις και να βγεις στην ΑΓΡΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ: Με άλλα λόγια λες:

    "Κύριοι της Ευρώπης κι εσύ κυρία Κυβέρνησή μας, τόσο καιρό μας λέτε για την 6η δόση η οποία δεν λέει να ξεμπλοκαριστεί. Μάλιστα μόλις τώρα λέτε ότι εφόσον αυτή (η δόση) δεν ξεμπλοκάρει, συμπαρασύρει και την ημερομηνία των εκλογών για αργότερα. Λοιπόν Κύριοι της Ευρώπης και εσύ Κυρία Κυβέρνηση, δίνω συνέντευξη τύπου και σας εκθέτω στα μάτια του Ελληνικού Λαού ως ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΥΣ και ΑΠΑΙΤΩ ΤΩΡΑ εκλογές, και ΑΠΟΣΥΡΩ την εμπιστοσύνη που σας έδωσα γιατί η ευκαιρία μία φορά δίνεται και το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού και mea maxima culpa η αποδοχή μου να καθίσω στο ίδιο τραπέζι με τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ για το καλό της Χώρας. Αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ότι είστε κατώτεροι των περιστάσεων, όταν δεν χτυπάτε το χέρι στο τραπέζι Κυρία Κυβέρνηση, να απαιτήσετε την δηλαδή την καταβολή της 6ης δόσης, χωρίς άλλα τερτίπια, διαφορετικά Κυρήσσουμε παύση πληρωμών και τα ξαναλέμε όταν βάλετε μυαλό".

    Αυτές, για 'μένα είναι καθαρές κουβέντες και όλα τα άλλα είναι πλέον χάσιμο πολύτιμου χρόνου, φθορά για 'σενα και το κόμμα και κάθε μέρα θα μετράς απώλειες αξιοπιστίας για το πρόσωπό σου Πρόεδρε. Βγες καβάλα στο άλογο τώρα και πάρε κεφάλια. Σου ροκανίζουν το χρόνο και την αξιοπιστία την δική σου και της παράταξης. Μην αφήσεις να πιστεύει ο Ελληνικό λαός ότι θα είσαι ο μόνος υπεύθυνος στην περίπτωση που δεν δοθούν μισθοί και συντάξεις.
    Να θέσεις ΕΣΥ το δίλημμα στον Ελληνικό Λαό μέσα από τον λόγο σου και να δώσεις στο λαό την αλήθεια της σημασίας που έχει η υπογραφή σου.
    ΒΓΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΖΑΠΕΙΟ ΙΙΙ !!!!!!

  10. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 22/11/2011 17:23:01

    Οι εκλογές μπορεί όντως να μην γίνουν στις 19 Φεβρουαρίου γιατί μέχρι τότε θα έχουν διαλυθεί τα πάντα. Και δεν είμαι σίγουρος που θα είναι ο Βανιζέλος τότε...

  11. anonymos avatar
    anonymos 22/11/2011 18:09:48

    Ακριβώς

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/11/2011 20:09:53

    Το μόνο ενδεικτικό είναι ο χρόνος παραμονής των Γ Γραμματέων στο ΥΠΟΙΟ...

  13. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 22/11/2011 20:13:43

    Ενδεικτικό του χαρακτήρα σου είναι άλλα να λες το πρωϊ και άλλα το βράδυ.Τρομάρα σου και θέλεις να γίνεις χαλίφης στη θέση του άλλου μεγάλου χαλίφη. Ενα πράγμα πρέπει να ξέρεις, ότι ο λαός θα σε θυμάται και η ιστορία θα σε γράψει σαν αντιδιαστολή με τον μεγάλο Ελευθέριο Βενιζέλο. φαντάζεσαι τι θα γράφει κάτω απ'το όνομά σου και τη φωτογραφία σου;

  14. βισάλτης avatar
    βισάλτης 22/11/2011 20:22:30

    Επαναλαμβάνω....Αντώνιε η μοίρα σου χαμογελάει ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ - ΤΣΙΡΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΚΜΑΣΜΕΝΟΥΣ ΠΑΛΙΑΤΣΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ!!!! Δεν αρέσουν!!! είναι ευκαιρία να βγεις μπροστά και να φερθείς σαν ηγέτης που αγαπά και σέβεται τους Ελληνες και την ιστορία αυτής της χώρας..Οσο για το τί λέει ο δημιουργός του νόμου περί ασυλίας υπουργών κανένας δεν δίνει φράγκο...το να διαβάζει κάποιος τα σχετικά με τον βενιζέλο είναι τιμωρία...Ξεκίνα με διεκδικήσεις για γερμανικές πολεμικές αποζημιώσεις-ΑΟΖ-οικονομικούς εγκληματίες των σκανδάλων-λογιστική διερεύνηση του χρέους και δείξε αποφασιστικότητα για να δώσεις ελπίδα στους ρημαγμένους έλληνες.

  15. kimon avatar
    kimon 22/11/2011 20:25:27

    Από τον στυλοβάτη του νόμου της ανεύθυνης (ευθύνης των υπουργών ) ,τον συνταγματολόγο που έκανε το σύνταγμα πατσαβούρα,τον κωλοτούμπα που πριν 3 βδομάδες έλεγε πως η ΔΕΗ δεν είναι φοροειπρακτικός μηχανισμός ,για να επανέλθει στην είσπραξη του κτηνώδους χαρατσιού μέσω ΔΕΗ με τον πιό εκβιαστικό και απροκάλυπτο τρόπο ή πληρώνετε η σας κόβουμε το ρεύμα.
    Απ' αυτόν όλα να τα περιμένουμε ακόμα και ακύρωση των εκλογών,έτσι τον μάθαν στο ΠΑ Ζ ΟΚ.

  16. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 22/11/2011 20:26:45

    Ποιος Βανιζέλος μωρέ, Τούρκογλου λέγεται ο άνθρωπος, αυτός με την απληστία που τον δέρνει μπορεί να ζητήσει να τον λένε και Ιούλιο Καίσαρα...