16/07/2013 15:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βελτιωτικές ρυθμίσεις στο πολυνομοσχέδιο

Σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε το πρωί στο Μέγαρο Μαξίμου υπό την προεδρία του Πρωθυπουργού κ. Αντώνη Σαμαρά και τη συμμετοχή του Αντιπροέδρου της Κυβέρνησης κ. Ευάγγελου Βενιζέλου, του Υπουργού Οικονομικών κ. Γιάννη Στουρνάρα και του Υπουργού Εσωτερικών κ. Γιάννη Μιχελάκη αποφασίστηκε μία σειρά βελτιωτικών ρυθμίσεων σε άρθρα του πολυνομοσχεδίου που αφορούν στο Υπουργείο Εσωτερικών.

Συγκεκριμένα ικανοποιείται το αίτημα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης που αφορούσε το στάδιο της κατάρτισης των προϋπολογισμών των Δήμων και των Περιφερειών. Απαλείφεται  η διάταξη για έκδοση Κοινής Υπουργικής Απόφασης και προβλέπεται πλέον η παροχή οδηγιών  από τα Υπουργεία Εσωτερικών και Οικονομικών.

Παράλληλα παραμένουν στους Δήμους οι σχολικοί φύλακες και οι δημοτικοί αστυνομικοί που κατέχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο.

Επίσης το Υπουργείο Εσωτερικών προχωρά σε νομοτεχνικές βελτιώσεις στο άρθρο της δημοτικής αστυνομίας, με αντικατάσταση των προεδρικών διαταγμάτων με Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις, ούτως ώστε να επιταχυνθεί η διαδικασία ένταξης στην Ελληνική Αστυνομία καθώς και η ρύθμιση των θεμάτων για την άσκηση των αρμοδιοτήτων, η οποία προβλέπεται ότι θα γίνεται σε συνεργασία με τους οικείους Δήμους.

Εισάγεται ειδική πρόβλεψη για το μεταβατικό χρονικό διάστημα έως το Σεπτέμβριο, σύμφωνα με την οποία, για τους Δήμους που το επιθυμούν, με Κοινή Απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών και Δημοσίας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, που θα εκδίδεται κατόπιν προτάσεων των οικείων Δημάρχων, μπορεί να ανατίθεται στην Ελληνική Αστυνομία, σε έναν ή περισσότερους Δήμους, η παράλληλη άσκηση μίας ή περισσοτέρων εκ των ανωτέρω αρμοδιοτήτων.

Τέλος στο πολυνομοσχέδιο θα υπάρξει πρόβλεψη της δυνατότητας των σχολικών φυλάκων να συνιστούν κοινωνικές συνεταιριστικές επιχειρήσεις προς παροχή υπηρεσιών σχετικών με τη φύλαξη σχολικών κτιρίων στο πλαίσιο προγραμματικών συμβάσεων, με τους οικείους Δήμους,  σύμφωνα με το υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gbalx avatar
    gbalx 16/07/2013 15:37:08

    δηλαδη η χαλαρωση ως προς την υποβολη προϋπολογισμων, ελεγχου για την τηρηση τους και η απαλλαγη απο ποινικες ευθυνες θεωρειται βελτιωση???? Μπραβο μας....και μετα θελετε οι ξενοι να μας παιρνουν στα σοβαρα....Σε εναν χωρο οπως οι ΟΤΑ που και αν εχει σπαταληθει χρημα εκει....
    εχει χαθει η κοινη λογικη μου φαινεται.....διαμαρτυρομαστε μετα για την φορολογικη και νομικη ασυλια των μελων της τροϊκα???

  2. Hawk avatar
    Hawk 16/07/2013 15:48:33

    Ε, όχι που δεν θα τα έπαιρναν πίσω, αλλοίμονο, το πελατειακό μας κράτος ζει και βασιλεύει και θα βασιλεύει για πάντα... ούτε προϋπολογισμό δεν θέλουν να συντάσσουν οι δήμοι, ούτε και να ελέγχονται, σαφώς, πως είναι δυνατόν να πειράξουμε το μεγαλύτερο προπύργιο της κατασπατάλησης του δημοσίου χρήματος. Λυπάμαι ειλικρινά, αλλά δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα, ενώ θα έπρεπε να μιλάμε για μεγαλύτερη συρρίκνωση των δήμων - για να μην πω για κατάργηση, πράγμα που θεωρώ επιβεβλημένο καθότι παντελώς άχρηστοι - αφήνονται τα πράγματα ως έχουν. Την ΕΡΤ άραγε γιατί την κατήργησαν αφού θα ξαναπροσλάβουν 2000 άτομα δίνοντάς τους βεβαίως και από ένα γερό bonus - αποζημίωση?
    Δεν θέλω να ξανακούσω ότι φταίει η αριστερά που αυτή τόσα χρόνια συγκυβερνούσε κι εκβίαζε καταστάσεις, οι πελάτες - ψηφοφόροι κυβερνούν, είτε είναι δημόσιοι υπάλληλοι είτε φιλαράκια φοροφυγάδες.

  3. ΣΜ avatar
    ΣΜ 16/07/2013 16:05:19

    "Παράλληλα παραμένουν στους Δήμους οι σχολικοί φύλακες και οι δημοτικοί αστυνομικοί που κατέχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο"...;
    Έχει χαθεί το μέτρο, η λογική, ο ...μπούσουλας, κοινώς, σ' αυτή τη χώρα.
    Πόσο απαραίτητο είναι το ...διδακτορικό ή το μάστερ σε ένα σχολικό φύλακα ή σε ένα δημοτικό αστυνομικό, για να ασκήσει τα πολύ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ καθήκοντά του;
    Μετά σου λένε γεμίσαμε ντοκτορά... Πώς όμως θα φυλάξεις το σχολικό χώρο ή θα κόψεις κλήσεις για παράνομο πάρκιγκ, χωρίς ένα Phd ή ένα Msc τουλάχιστον;
    Φαντάζομαι την υπογραφή και τη σφραγίδα στο κάτω μέρος μιας κλήσης:
    Δρ Τάδε Ταδόπουλος
    Αστυφύλακας
    Δεν κάνω φτηνό χιούμορ με ευκαιρία εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες και καταστάσεις. Σκεφτείτε όμως λίγο και τον ικανότατο δημοτικό αστυνομικό, το ρέκτη σχολικό φύλακα, που κανείς δεν εκτίμησε την αξιοσύνη τους και χάνουν τη δουλειά τους, λόγω έλλειψης προσόντων... Αυτή είναι η ελληνική εκδοχή της αξιοκρατίας, τελικά, όλα καλά.

    • kostis avatar
      kostis @ ΣΜ 16/07/2013 16:54:21

      συμφωνω με ολους τους παραπανω.. Ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι να μην ψηφισω Ν.Δ. γιατι καθε προσπαθεια εκσυχρονισμου, μεταρρυθμισεων, κλπ, στο τελος εξελισεται σε φιασκο.. Ξεκινησαμε με την ΕΡΤ. Απολυσαμε τους κηφηνες, κλεισαμε το αμαρτωλο μαγαζι και ερχεται ο Καψης να τους ξαναπαρει πισω παρακαλωντας τους μαλιστα και με μια παχυλη αποζημιωση. Βαζουμε σε διαθεσιμοτητα κομματια των αμαρτωλων ΟΤΑ που σχεδον δεν κανουν τιποτε και ερχεται η κυβερνηση να τους παρει απο την πισω πορτα γιατι τους το υποσχεθηκε ο Βενιζελος χθες στο Υπ. Εξωτ. που το εχει κανει πολιτικο γραφειο. Παμε να βαλουμε χερι στους σπαταλους δημαρχους και απο την αλλη τρεχουμε να το παρουμε πισω μη παραιτηθει κανενας πολιτικαντης.. Μεταρρυθμισεις ανεκδοτο δηλαδη.. Ντροπη μας.. Ο Σαμαρας χανει τους δικους του ικανοποιωντας τα ρουσφετια του ΠΑΣΟΚ.. Θα το βρει μπροστα του.. Η δυσαρεσκεια ειναι πολυ μεγαλη οπως και η απογοητευση.. Και δεν ειμαστε δεδομενοι για κανενα..

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ kostis 16/07/2013 17:04:56

        Νομίζω τά εἶπες ὅλα. ᾿Απογοήτευση!

    • MF avatar
      MF @ ΣΜ 16/07/2013 23:43:37

      Για να διατυπώνεις φίλε μου τέτοια άποψη προφανώς δεν κατέχεις μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών. Ίσως να μην περάσει απ΄έξω και από κάποιο Πανεπιστημιακό ίδρυμα. Προφανώς δεν πρέπει να σου καίγεται καρφί και για το νέο επιστημονικό δυναμικό που αναγκάζεται να μεταναστεύσει σε ξένες χώρες προκειμένου να βρει εργασία. Επιτέλους όμως κάποιοι σ' αυτόν τον τόπο δείχνουν ευαισθησία. Νέοι άνθρωποι προσοντούχοι κι αυτοί που επιτέλους έβαλαν στόχο να αναβαθμίσουν την Δημόσια διοίκηση. Ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα τα καταφέρει. Θα νικήσει και θα στείλει εκεί που τους αξίζει όλους αυτούς που μας έφεραν εδώ που είμαστε και θέλουν να ονομάζονται γενιά του Πολυτεχνείου.

      • ΣΜ avatar
        ΣΜ @ MF 17/07/2013 08:18:59

        Αντιπαρέρχομαι τα προσωπικά σχόλια για τις επιστημονικές μου περγαμηνές και την κοινωνική μου ευαισθησία έναντι των νέων ανθρώπων. Άλλωστε, μια συζήτηση σε δημόσιο forum για το τι τίτλους κατέχει ο καθένας και από ποιες στάσεις-αξίες εμφορείται δεν έχει νόημα. Επιπρόσθετα, τα ad hominem επιχειρήματα (πολύ περισσότερο ανωνύμως προς ανώνυμο!) καλό είναι να αποφεύγονται, δεν προσδίδουν εγκυρότητα στα λεγόμενά μας. Επί της ουσίας: είναι κοινωνικά δίκαιο ο άξιος και ικανός υπάλληλος να μην αξιολογείται για αυτό που προσφέρει και να πριμοδοτείται ένας άσχετος με το αντικείμενο της εργασίας του τίτλος σπουδών; Πώς θα "αναβαθμιστεί η δημόσια διοίκηση" από τον "προσοντούχο" υπουργό, όταν η στοιχειώδης προϋπόθεση της αξιολόγησης του υπάρχοντος προσωπικού δεν πληροίται; Από πότε η ισοπεδωτική λογική και η φορμαλιστική εμμονή σε τίτλους (όταν είναι άσχετοι, το τονίζω) θεωρείται εκσυγχρονισμός της δημόσιας διοίκησης και κοινωνική ευαισθησία;
        Παρεμπιπτόντως: η ίδια "λογική" αναβάθμισης της ποιότητας του προσωπικού χρησιμοποιήθηκε για να δικαιολογηθεί η απόλυση των υπερ-πολύτιμων τεχνιτών κατηγορίας ΔΕ (ηλεκτροτεχνίτες, μηχανοτεχνίτες κλπ) από την τεχνική εκπαίδευση. Επιτέλους, δεν μπορούμε να κατανοήσουμε ότι κάθε θέση έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις προσόντων και ξεχωριστή αξία;

        • MF avatar
          MF @ ΣΜ 17/07/2013 17:57:28

          Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Προφανώς έννοιες όπως αποδοτικότητα, παραγωγικότητα, αποτελεσματικότητα, αξία, διοίκηση της αξίας κτλ είναι έννοιες οι οποίες είναι διαφορετικές μεταξύ τους και πρέπει να εξετάζονται προσεκτικά και με σύνεση. Αυτόν ακριβώς το στόχο έχει η κινητικότητα. Να βάλει τους κατάλληλους ανθρώπους στις κατάλληλες θέσεις. Τι δουλειά έχει ένας εξειδικευμένος (με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών) επιστήμονας σε θέση δημοτικού αστυνομικού ή σχολικού φύλακα; Θα πρέπει λοιπόν να μετακινηθεί σε θέση ανάλογη των προσόντων του. Οι υπόλοιποι που δεν μπορούν ακριβώς λόγω προσόντων να μετακινηθούν σε θέση η οποία παράγει αντίστοιχη αξία με αυτή των προσόντων τους θα πρέπει να απολυθούν εφόσον καταργούνται οι εκείνες θέσεις που άξιζαν και κατείχαν. Στηρίζουμε λοιπόν τον Υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης κ. Κυριάκο Μητσοτάκη όχι μόνο ως νέο και προσοντούχο Υπουργό αλλά κυρίως άνθρωπο που παρέλαβε χάος και δείχνει ότι θέλει να προσπαθήσει να καταφέρει πράγματα που ταλανίζουν χρόνια τη Δημόσια διοίκηση της χώρας μας.
          Ζητώ συγγνώμη αν δημιουργήθηκε οποιαδήποτε παρεξήγηση στο πλαίσιο ανταλλαγής επιχειρημάτων.

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ ΣΜ 16/07/2013 23:43:46

      Mα γιατι το λετε αυτο;;; Οι σχολικοι φυλακες που θα παραμεινουν παραλληλα με τα καθηκοντα τους θα εκτελουν και χρεη του καθηγητη ή του δασκαλου..Δεν νομιζω να δυσκολευτουν να βρουν πολλοι θα ειναι οι σχολικοι φυλακες με μεταπτυχιακο αν οχι διδακτορικο τιτλο.
      Ελπιζω το ιδιο να απαιτηθει αργοτερα για τους Δ.Υ.που εργαζονται στην καθαριοτητα και στην αποκομιδη σκουπιδιων ...ολα και ολα αλλιως ειναι η συλλογη σκουπιδιων απο καποιον με μεταπτυχιακο τιτλο .

      • MF avatar
        MF @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 17/07/2013 18:28:30

        Θα πρέπει λιγάκι να καταλάβουμε την έννοια του όρου κινητικότητα. Ακριβώς για το λόγο ότι υπάρχουν άνθρωποι που κατέχουν θέσεις οι οποίες δεν συνάδουν με τα προσόντα τους, θα μετακινηθούν σε νέες θέσεις ώστε να μπορούν να προσφέρουν ακριβώς με βάση τα προσόντα τους.

  4. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 16/07/2013 17:43:32

    Τό μεταφράσανε τελικά;

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 16/07/2013 17:50:25

    Φυσικά και πρέπει να επιταχυνθεί η διαδικασία ενταξης γιατί να κάθεσαι και να πληρώνεσαι το 75% του μισθού σου,είναι αντιδημοκρατικό.

  6. panos avatar
    panos 16/07/2013 18:37:41

    Τελικα το ΠΑΣΟΚ ζει και βασιλευει και εμεις τα κοροιδα ψηφιζουμε Ν.Δ. Βαλτε σε καμια θεσουλα και τον Ραγκουση και τον Κουλουρη.........να πασει το πολυ γελειο. Στις επομενες δημ.εκλογες βαλτε και περισσοτερους αντιδημαρχους ΑΡΑΧΤΟΥΣ και της αρπαχτης να φανε οτι απεμεινε..........στους ΟΤΑ. ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑ δεν το ξερεις οτι στους ΟΤΑ εχει γινει το ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ και κανεις και πισω????Στις επομενες εκλογες θα σε ψηφισουν οι Πασοκοι, εμας ξεχασε μας υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες............ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΛΑΤΑΚΕΙΑ ΣΑΣ και οι υπολοιποι να πανε να.......................Υ.Γ. Να το δημοσιευσεις κυριε διαχειριστα.

  7. Jimakos avatar
    Jimakos 16/07/2013 18:40:36

    Επίσημα και θεσμοθετημένα στην Ελλάδα υπάρχουν πολίτες διαφορετικών κατηγοριών. Τελικά κακό μας εκαναν που δεν μας αφησαν να χρεοκωπήσουμε βιαίως. Μόνο μετά από ένα σοκ θα υπήρχαν ελπίδες να δούμε άσπρη μέρα.

    • Hawk avatar
      Hawk @ Jimakos 17/07/2013 09:31:04

      +1000