10/12/2009 20:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βγήκε με τις πυτζάμες του να πετάξει τα σκουπίδια και τον μπουζουριάσαν

Ένορκη Διοικητική Εξέταση (ΕΔΕ) για τη διαλεύκανση υπόθεσης σύλληψης 24χρονου φοιτητή κατά τη διάρκεια επεισοδίων την περασμένη Κυριακή στη Θεσσαλονίκη διενεργείται από την Αστυνομία.

Ο νεαρός είχε κατέβει στο δρόμο με τις πιτζάμες του προκειμένου να πετάξει τα σκουπίδια και συνελήφθη λίγο αργότερα από αστυνομικούς, μετά από καταδίωξη, κατηγορούμενος για κατοχή εκρηκτικών υλών.

Όπως ισχυρίστηκε, οι αστυνομικοί του «φόρτωσαν» σακίδιο με βόμβες μολότοφ για να τον ενοχοποιήσουν.

Μετά την απολογία του και την προβολή ερασιτεχνικού βίντεο, ο αστυνομικός -βασικός μάρτυρας- ανακάλεσε την προανακριτική του κατάθεση ομολογώντας ότι έκανε λάθος, με αποτέλεσμα ο φοιτητής να αφεθεί ελεύθερος.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/12/2009 20:08:16

    Δεν αμφιβάλλω πως είναι αθώος, όλοι γνωρίζουμε πως λειτουργεί η αστυνομία μας. Ευτυχώς μάλλον για το βίντεο. Αλλά ρε παιδιά, κάτω απ το σπίτι του διεξάγονται μάχες και αυτός καιγόταν να κατεβάσει τα σκουπίδια; με τις πυτζάμες; Κάτι δεν μου κάθεται καλά. Και οι αστυνομικοί τόσο μακάκες; Του φόρτωσαν σακίδιο ενώ έβλεπαν πως φορούσε πυτζάμες; Μήπως δεν μας τα λένε όλα; Μήπως λείπει κάτι; Έπεσε κανένα τηλεφώνημα μήπως;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 10/12/2009 22:13:27

      Μάλλον έχεις δίκιο. Πάντως και πολύ νοικοκύρης ο φοιτητής, δεν λέω.

  2. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 10/12/2009 20:40:14

    Γιαυτο οι λεβεντομα...γκες εχουν αλλεργια στις καμερες.
    Τους χαλαν τις ...συλληψεις και τις επιτυχιες.

    Πλακα - πλακα αν στη σακκουλα με τα σκουπιδια ειχε αδεια μπουκαλια μπυρας?
    Αν ειχε καμια παλια κατσαρολα, χαλασμενο ρολοϊ και καλωδιο κεραιας?
    Μηπως η ...ηρωϊκη ΕΛΑΣ εχασε την ευκαιρια να καταγραψει αλλη μια αντιτρομοκρατικη επιτυχια?

    Ειμαι περιεργος να δω πως θα αντιδρασει ο Χρυσοχοϊδης.
    Λετε ...να ποινικοποιησει και την ...πυτζαμα???

  3. stelios avatar
    stelios 10/12/2009 20:42:04

    Οι αστυνομικοι ειναι ο,τι ακριβως καθε ελληνικη δημοσια υπηρεσια,τεμπεληδες,ανικανοι και διεφθαρμενοι.

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ stelios 10/12/2009 20:43:56

      Εχεις δικιο, αλλα εχουν ...οπλα.

  4. ερμής avatar
    ερμής 10/12/2009 21:03:48

    ...και επικίνδυνα διεστραμμένο μηχανισμό σκέψης

  5. syn avatar
    syn 10/12/2009 21:33:04

    καισυνέχεια πυροβολούν μόνα τους τα ατιμα τα όπλα..

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ syn 11/12/2009 10:14:59

      Ενώ οι ομοϊδεάτες σου έχουν μόνο καδρόνια, μολότωφ και σπάνε μάρμαρα από τα ιστορικά κτίρια της Αθήνας. Α ναι, καίνε και καμία βιβλιοθήκη, όπως της Νομικής πέρυσι.
      Σαν πολύ δεν μας στοιχίζετε; Γιατί δεν αγοράζετε κανένα οικόπεδο να χτίσετε κανένα "αυτοδιαχειριζόμενο στέκι" να κάνετε εκεί μέσα την επαναστατική σας γυμναστικούλα;

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/12/2009 21:40:44

    Όχι ξύπνιε, απλώς μπορεί η ιστορία με τις πυτζάμες να είναι εκ των υστέρων εφεύρημα. (υποθετικό σενάριο κάνω).

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Strange Attractor 10/12/2009 22:08:47

      Strange, μην ποντάρεις στην αστυνομία. 95% θα χάσεις.
      Καλύτερα στον φοιτητή.

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/12/2009 21:43:41

    Πραγματικά ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη.
    Άτιμη κάμερα!

  8. m1tsos avatar
    m1tsos 10/12/2009 21:49:17

    Η Συμπραξη Αναρχικων-Αστυνομικων καλα κρατει.......
    Αφου καταφεραν να κανουν το κοσμο να μη κατεβαινει στις πορειες
    τωρα τον κανουν να μη βγαζει τα σκουπιδια.....
    Απεργια γαρ!

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/12/2009 23:02:57

    Εδώ είναι το βίντεο ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του:

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=85717&cid=4

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ «Κασσάνδρα» 10/12/2009 23:53:15

      Το είδα, και ειλικρινά δεν πολυκατάλαβα αν ήταν αθώος ή όχι. Πάντως αν η αστυνομία κινητοποιούνταν τόσο πολύ, και με τέτοια αριθμητική παρουσία και εναντίον των κακοποιών, θάμασταν Μονακό και όχι Σομαλία στο τομέα της εγκληματικότητας. Πως γίνεται 20-30 μπάτσοι να σπεύδουν να πιάσουν έναν πυτζαμάκια, και εγώ όποτε κάλεσα το 100, ή να αργήσουν 3 ώρες ή να μην έρθουν ποτέ, λόγω ... λειψανδρίας; Πως το εξηγείτε αυτό;
      Παρεμπιπτόντως, δολοφονήθηκε ψιλικατζής σήμερα στη θεσσαλονίκη από πιστόλι ληστή. Ψιλικατζής!!!!

      • Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
        Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες @ Strange Attractor 11/12/2009 23:30:06

        Ειναι καθαρα ενοχος βρε συ Strange Attractor... Φαινεται αλλωστε και στις φωτογραφιες... Μα πιτζαμα και απο πανω μαυρη μπλουζα..? ΕΓΚΛΗΜΑ!!! ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ!!!... Ελπιζω ρε φιλε μα την Παναγια, να σου κατσει και εσενα μια τετοια σκευωρια, στο ορκιζομαι θα ερθω να καταθεσω κατα σου, θα περασουν καλα τα καμαρια στις φυλακες...

        Ρε να μην σε χαρακτηρισω, θα μετραγε ο κακομοιρης 5 χρονια αναποδα απο κατι ανθρωπακια σαν και εσενα που θα ακουγαν οτι παπατζα τους ελεγε ο καθε χρυσαυγιτης που κατεβηκε απο το βλαχοχωρι του και την ειδα Τζον Γουειν...
        Να ναι καλα ο φωτογραφος, ο θεος τον εστειλε...

    • Ψώνιο avatar
      Ψώνιο @ «Κασσάνδρα» 11/12/2009 10:19:28

      φόρμες παραλλαγης φόραγε μαλλον και οχι πιτσάμες.

  10. sirmar avatar
    sirmar 10/12/2009 23:06:24

    Καλά ρε λεβέντες αυτά που γράφετε τα πιστεύετε .Απλούστατα έριξαν τα μπενελίκια στον αστυνομικο και λέει ο άνθρωπος θα μπλέξω ας αλλάξω την κατάθεση.
    Και ο πυτζαμακιας τη γλύτωσε
    Εδώ την γλιτώνουν οι λεβέντες του Νιότη
    Τέτοιο μπάχαλο είμαστε και έτσι θα παραμείνουμε 35% στα σχόλια φοιτούν αλλοδαπή δεν είμαι ρατσιστής Αλλά ρε κουμπάρε πλήρωσε εφ όσον θέλεις να μορφωθείς ειδεμή πήγαινε στη πατρίδα σου που πληρώνεις
    Ενώ ενώ το Ελλαδιστάν είναι τσάμπα και τα σπάμε αμα λάχει Τσιπρας

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ sirmar 11/12/2009 10:19:07

      Δεν είναι Ελλαδιστάν, εδώ είναι το Αριστεριστάν φίλε.
      Ρημάξανε το Πανεπιστήμιο - το είδα χτες και έφριξα - και ο πυτζαμάκιας μας μάρανε...
      Και γύρω-γύρω, σε όλο το μήκος της Πανεπιστημίου, μέρα-μεσημέρι, οι Πάκηδες με τις πραμάτειες, στις κουρελούδες. Στο πεζοδρόμιο της Πανεπιστημίου προχωρούσες εφ' ενός ζυγού. Και γύρω-γύρω σκουπίδια. Δηλαδή, ακριβώς όπως το Καράτσι και η Ντάκκα.
      Αλλά βλέπεις, τους λαθραίους και τους αριστερομπάχαλους που ήταν μέσα στο ιστορικό κτίριο του Πανεπιστημίου τους προστάτευαν οι νταβατζήδες τους, οι "χρήσιμοι ηλίθιοι" του Συριζιστάν και παντός Αριστεριστάν και η αστυνομία που τους φοβάται.
      Καλά κάνουν και τη βρίζουν οι ιθαγενείς του Αριστεριστάν, αφού δεν ξέρουν τι πάει να πει πραγματική αστυνομία.

  11. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 11/12/2009 09:11:20

    ρε Sirmar σου καίγεται το ψητό κατσαρόλας στη κουζίνα . Ξεκόλα

  12. salmonellas avatar
    salmonellas 11/12/2009 13:08:49

    Το ζητημα ειναι σοβαρο και δεν σηκωνει πλακες.

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ salmonellas 11/12/2009 17:22:10

      Το ζητημα ειναι ΠΟΛΥ σοβαρο.
      Η Αστυνομια της Θεσσαλονικης εχει προϊστορια...
      Ο φοιτητης και η ζαρντινιερα,
      Ο φοιτητης με τα πρασινα παπουτσια,
      τωρα και ...Ο φοιτητης με τις πυτζαμες.
      Η ενοχοποιηση ...περαστικων ειναι μερος της δουλειας τους, αν δεν ειναι η ...μονη τους δουλεια..
      Και παντα χωρις κυρωσεις.
      Ειναι προφανες οτι προκειται για ατομα ...μειωμενου καταλογισμου.

  13. MAD avatar
    MAD 13/12/2009 07:37:35

    Πραγματικά για όσους που αμφισβητούν την αθωότητα του πυτζαμάκια όπως τον αποκαλείτε (έχει και όνομα και είναι και φοιτητής του πολυτεχνείου), τι σας νοιάζει αν πήγε να πετάξει σκουπίδια ή αν ήταν στη πορεία όπως τόσος κόσμος. Το θέμα είναι ότι κατηγορήθηκε τελείως άδικα και ευτυχώς που υπήρξε το βίντεο και οι φωτογραφίες http://www.tvxs.gr/v28145 και βρήκε την αθωότητα του μετά από 3 μέρες κρατητήριο. Πλάκα κάνετε? Κολλάτε σε παπαριές και σας αρέσει να κατηγορείτε κάποιον για να δικαιολογήσετε το μπάχαλο της χώρας μας. Πόσο κακό προκαλεί κάποιος που καταστρέφει όπως λέτε κιόλας " δημόσιες περιουσίες " και πόσο κάποιος που σου στερεί την Ελευθερία την Παιδεία και κάθε τι για το οποίο παλεύεις! Αν δεν υπήρχε το υλικό τώρα η μοίρα ενός φοιτητή που πάλευε όπως τόσοι άλλοι θα ήταν στα χέρια άλλων ..γιατί ?....έτσι..γιατί έτυχε..γτ έπρεπε κάποιος να πληρώσει..και τώρα είναι άλλοι 8 μέσα απ'οτι μαθαίνω..γι'αυτούς δεν υπήρχε βίντεο..