12/12/2008 15:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βατοπέδι: πάρτε τα όλα

Ενώ τη Δευτέρα αναμένονται τα πορίσματα των κομμάτων στην Εξεταστική Επιτροπή, ο νέος διαχειριστής της μονής Βατοπεδίου, Γερμανός, προτείνει τη διατήρηση της κυριότητας της λίμνης Βιστωνίδας από το Δημόσιο, αλλά και την επιστροφή των οικοπέδων. Δηλαδή, πλέον, το Βατοπέδι, βάσει της συγκεκριμένης πρότασης, δεν έχει καμία αξίωση, παραχωρώντας τα πάντα, τόσο τη Βιστωνίδα όσο και τα οικόπεδα. Έως σήμερα, ο ηγούμενος Εφραίμ διατηρούσε την πάγια θέση της μονής, σύμφωνα με την οποία η Βιστωνίδα θα επανερχόταν στην κυριότητα της μονής και θα επιστρέφονταν στην Κτηματική Εταιρία του Δημοσίου τα οικόπεδα που είχαν συμπεριληφθεί στην ανταλλαγή. Μάλιστα, ο καθηγούμενος του Βατοπεδίου λέει χαρακτηριστικά ότι ο τρόπος της επιστροφής των οικοπέδων μπορεί να υποδειχθεί από το Δημόσιο. Όλα αυτά, λέει, προτείνονται, προκειμένου να επέλθει η ειρήνη στη μονή, αλλά και γενικότερα να κοπάσει ο θόρυβος που έχει προκληθεί.

Διαβάστε το έγγραφο εδώ: http://www.zougla.gr/news.php?id=16440

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 12/12/2008 15:14:56

    Αν είναι έτσι τότε:
    Έπαιξα και έχασα
    Ηγούμενος Εφραίμ

  2. PATRA avatar
    PATRA 12/12/2008 15:24:21

    Ο "ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ" ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΡΕΛΑ.
    ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΗΘΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ... (ΑΚΟΜΗ).
    ΕΠΑΝΗΛΗΨΗ ΤΗΣ ΔΕΘ.(ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΓΥΑΛΙΖΕΙ).
    ΑΝ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ, ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΕΘΝΙΚΩΣ ΔΡΩΝΤΕΣ?
    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ IQ ΜΠΑΤΣΟΥ?

  3. Simakos avatar
    Simakos 12/12/2008 15:31:30

    Ρε παιδιά, μήπως κάτι δεν καταλαβαίνουμε καλά; Στη συνέντευξη Τύπου στις Βρυξέλλες ρωτάνε τον πρωθυπουργό για τα επεισόδια κι εκείνος λέει ότι είναι υποχρέωση όλων να καταδικάσουν τα έκτροπα και να απομονώσουν πολιτικά αυτούς που τα προκαλούν. Ε, και; Τι θα γίνει δηλαδή αν τα κόμματα κάνουν το αυτονόητο γι' αυτά; Θα λυθεί το πρόβλημα; Έχει καταλάβει η κυβέρνηση ότι η δολοφονία ήταν μόνο η αφορμή για την εκτόνωση της πίεσης που σιγοβράζει εδώ και χρόνια;

  4. Οργή avatar
    Οργή 12/12/2008 15:56:10

    Οχι Σιμακος δεν έχει καταλάβει και πως να καταλάβει όταν η λέξη 'έλειψη' δεν υπάρχει στη ζωή του αντίθετα υπάρχει η λέξη shortage σαν ένας θεωρητικος όρος των Economics και μόνο....

    Γνωρίζει κανένας σας πως θα επιστραφούν τα οικόπεδα που έχουν ήδη πουληθεί σε μορφή μεζονέτας σε ανυποψίαστους πολίτες???

  5. PATRA avatar
    PATRA 12/12/2008 16:17:01

    ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΩΣ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΥΠΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΚΑΝΤΖΗ, ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΣΣΕΨΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ ΤΩΝ ΚΟΥΜΠΑΡΩΝ?

  6. tony avatar
    tony 12/12/2008 16:58:50

    Ρε αλήτες κράτος εν κράτει γιατί.Τό ορος της Αρτέμιδος είναι της Αρτέμιδος .Βάρβαροι ψεύτες και κλέφτες χριστιανοί κατακτητές στον τόπο μας απο τους Τούρκους και τους Γερμανούς συνεργάτες σας πήρατε τά δικαιώματα σας.Ελευθερια στο όρος της Αρτέμιδας εξω οι χριστιανοί κατακτητές από τη γή των Ελλήνων.

  7. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/12/2008 17:30:14

    να πληρώσει η Μονή τα εξοδα απο τα επεισόδια