#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2008 19:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βασιλικές τιμές της Μήζενς στη «μαχητική δημοσιογραφία»

Ποιος γνωστός δημοσιογράφος που ασχολείται συστηματικά με το σκάνδαλο της Ζημενς και με φακέλους, επισκέφθηκε σήμερα τα γραφεία της εταιρείας στο Μαρούσι και συναντήθηκε με τον εκτελούντα χρέη διευθύνοντος συμβούλου, κ. Φίσσερ; Λέτε να εντάσσεται και αυτό σε κάποιο γενικότερο σχέδιο της Ζημενς να κάνει  «άνοιγμα» στα ελληνικά ΜΜΕ; Έχει καμία σχέση με τα σενάρια συγκάλυψης που έχουμε περιγράψει ήδη (πχ Οι δαιδαλώδεις διαδρομές που οδηγούν στην …συγκάλυψη); Ξέρουν τίποτα στο γνωστό εκδοτικό οίκο του Φαλήρου που τόσο ενδιαφέρονται για τα πεπραγμένα της αγίας οικογένειας;  

Ο κ. Διονύσης  Δενδρινός, στέλεχος της μητρικής «Ζήμενς» και υπεύθυνος του έργου της ολυμπιακής ασφάλειας γνωρίζει τίποτα για την συνάντηση;
Ποιος μεσολάβησε;

Όπως και να’ χει, μπράβο στο δημοσιογράφο της μεγάλης εφημερίδας. Διότι είναι ο πρώτος από τότε που ξέσπασε το σκάνδαλο, τον οποίο δέχτηκε ο κ. Φίσσερ. Πληροφορούμαι μάλιστα ότι τον ξεπροβόδισε, συνοδεύοντάς τον μέχρι το αυτοκίνητό του. Βασιλικές τιμές, στη «μαχητική δημοσιογραφία» ε; Τελικά, μάλλον αφελής είμαστε, που εκλαμβάνουμε τη σιωπή της Ζημενς ως αδυναμία της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 26/06/2008 19:24:47

    ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΠΛΗΣΩΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΜΕΤΡΙΩΦΡΩΝ ΓΑΡ!) ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΙΡΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!
    αυτη ειναι η πραγματικη δυναμη σου φακτορα!

  2. Theodore avatar
    Theodore 26/06/2008 19:39:55

    Kai τι πα να πει αυτο; Οτι ο Παπαχελας, αν αυτον εννοεις, πηρε λεφτα, επειδη εκανε αυτη τη συναντηση;Η αλλο τι;
    Δηλαδη, απαγορευεται σε καποιο δημοσιογραφο, γενικως, να συναντα τον οποιονδηποτε, επι ποινη αποκεφαλισμου;
    Και πως αλλοιως θα γινει το ρεπορταζ; Απο τα γραφεια του ανακριτη και του εισαγγελεα, με ελεγχομενες διαρροες;
    Σα να μην τα λες καλα.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/06/2008 19:52:59

    Ίσως κατάλαβε η Σιμενς ότι, στο κάτω κάτω, στο γήπεδό της παίζει και κανείς μεγάλος δεν έχει συμφέρον να συνεχίσει η προσπάθεια κάθαρσης, άρα όλοι με το μέρος της, με ελάχιστες εξαιρέσεις, ψιλοπιασμενοι οι ραγιάδες, θα τους δείξουμε καμιά καλή ταινία θα το ξεχάσουν το θέμα.

    Αφού και ο Φλας χτές έλεγε «και τι; σιγά... μια ΕΔΕ γίνεται στην Αμερική και εδώ βγάζουμε κιόλας συμπεράσματα και σιγά τα αυγά» ...όχι ακριβώς τα λόγια αλλά αυτό ήταν το νόημα.

    Δυστυχώς δεν μπορείς να στείλεις σχόλια σε ραδιοφωνικές εκπομπές...

    καμιά καλή ταινία, καμια φωτιά, τέτοια, και μη χειρότερα

  4. factorx avatar
    factorx 26/06/2008 20:17:58

    @Theodore, Δεν εννοώ τον Παπαχελά. Και μάλλον δεν έχεις καταλάβεις τι γίνεται,Νομίζεις οτι στο θέμα της Ζήμενς βγαίνουν οι διαμόνιοι ρεπόρτερ παγανια στον δρόμο και βρίσκουν στοιχεία; Οι πηγές είναι τρείς και η καθε μια παίζει το δικό της παιχνίδι συγκαλυψης: 1. Αμερικάνοι 2. Ζήμενς-μαμα 3. Συνήγοροι εμπλεκομένων. Αν θες σου στέλνω και όλα τα διαγραμματα της debevoise του Λυκουρέζου πάνω στα οποία κάνουν όλοι "ρεπορτάζ".

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/06/2008 20:18:17

    τι ήθελα και είπα για φωτιές; δεν πρόλαβα να πατήσω το κουμπάκι και γέμισε ο ουρανός πυροσβεστικά...σειρά της Πεντέλης;

  6. exon avatar
    exon 26/06/2008 20:41:56

    όταν είχε ξεσπάσει το σκάνδαλο στην Γερμανία και άρχισαν να ακούγονται τα ονόματα ελλήνων είχε σκάσει μύτη στον παράδεισο η Αριστέα και κυνηγούσε τον Διονυσάκη απο πίσω για ρεπορτάζ (και αυτός έβαζε φυλακες στις πόρτες για τσίλιες). έτσι είναι ο σωστός δημοσιογράφος. οχι 2 χρόνια μετά στα ξαναζεσταμένα.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/06/2008 22:11:47

    Αριστέα...η μαχητική. Όπως Αλέξιος Δ'΄Άγγελος. (για να δούμε ποιοί θυμούνται ιστορία)

  8. ΠΑΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ... avatar
    ΠΑΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ... 26/06/2008 23:46:50

    ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ Η ΕΛΕΥΣΗ ΤΕΛΟΓΛΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΣΗΜΕΝΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΩΣ ΓΝΩΣΤΗ
    ΟΝΤΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ 1. ΦΟΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ
    ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΝΑΝΤΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΔΕΝΔΡΙΝΟ Η ΣΥΝΤΑΞΙΔΕΥΕ ΓΙΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΛΕΕΙ... ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΞ ΑΠΟΡΡΗΤΩΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΙΝΟΥ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ!!!
    ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
    ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΥ COM
    ΠΑΝΤΩΣ Ο ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΕΘΕΑΘΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΟΧΙ ΤΗΣ ΣΗΜΕΝΣ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΝΩΣΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥ ΠΡΩΝ ΠΙΛΟΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΧΟ(?)
    ΣΤΑ ΚΟΣΜΙΚΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΟΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΗΜΕΡΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ...

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 27/06/2008 00:40:48

    Ρε, τι γίνεται!

  10. mikonos avatar
    mikonos 27/06/2008 03:57:59

    pios ine telika?

  11. thanos avatar
    thanos 27/06/2008 04:03:49

    Na rwthsete ton Antwnaro na mathete...:-))

  12. samos avatar
    samos 27/06/2008 04:09:25

    ΛΕΓΕ ΜΕ ΡΟΥΣΣΟ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΑΡΜΕΝΙΑΣ

  13. Helmut avatar
    Helmut 27/06/2008 09:39:46

    Ο Τέλλογλου μέχρι στιγμής είναι ο μόνος με την Α. Μπουγάτσου που ασχολείται σοβαρά με το θέμα. Είναι και "γερμανοτραφής" οπότε έχει και μία επιπλέον λογική να καλύπτει την υπόθεση.

    Το ότι πηγαίνει στην Siemens και συναντιέται με στελέχη της μου φαίνεται απολύτως λογικό για έναν δημοσιογράφο που ασχολείται σοβαρά με το θέμα.

    Εξάλλου αν υπήρχε συναλλαγή με σκοπό κάποια συγκάλυψη θα ήταν τόσο βλάκες τόσο ο Τέλλογλου όσο και τα στελέχη της Siemens ώστε να συναντιούνται φανερά στα γραφεία της τελευταίας; Δεν θα έβρισκαν κάπου πιο διακριτικά (όπως πχ. το "Βυζαντινό" στο Χίλτον χαχαχα;)

    Μην βλέπουμε συνωμοσίες παντού...

  14. Δ. Δενδρινός avatar
    Δ. Δενδρινός 27/06/2008 14:46:00

    1.Δεν γνωρίζω τίποτα για την συνάντηση στην οποία αναφέρεστε στο άρθρο σας.
    2.Ουδέποτε μου έχει ζητήσει συνάντηση η κα Α Μπουγάτσου και στο παρελθόν είχα μόνο μια σύντομη τηλεφωνική συνομιλία.

  15. kate avatar
    kate 27/06/2008 17:21:01

    lupamai pou sto lew alla eisai asxetos me th dhmosiografia, kai apogohteueis autous pou diabazoume systhmatika to blog sou ws asxoloumeno me to skandalo ths Siemens perissotero apo opoiodhpote allo. Ws ekei ftanei h skepsh sou? Dystyxws polu fobamai oti den eisai o monadikos, kai den ftais toso esu oso h dhmosiografia sthn Ellada, pou den threi oute MIA apo tis arxes askhshs tou epaggelmatos pou sto ekswteriko thewrountai autonohtes (me elaxistes fwteines eksaireseis opws auth tou Telloglou ton opoion profanws ennoeis). Gi autous loipon pou gnwrizoun tous kanones tou dhmosiografikou paixnidiou, thewreitai autonohth ypoxrewsh tou dhmosiografou na blepei oles tis pleures kai na mhn periorizetai se mia plevra. Alla se auth th xwra exoume synhthisei na kanoume dhmosiografia tou kanape kai na leme oti mas katebainei sto kefali xwris na diastavrwnoume oute na rwtame, dianohtikh periergeia mhden. Kai apo kaxypopsia....mpolikh! Mprabo sunexiste etsi...

  16. Factorx avatar
    Factorx 27/06/2008 17:40:43

    @kate. θα σου συνιστούσα να μην βιάζεσαι. Καταλαβαίνω οτι ενοχλούν παρόμοιες τοποθετήσεις μας, αλλά δεν μιλάμε στο βρόντο. Και έχουμε προσωπική αντίληψη όλων των συντελεστών των αποκαλύψεων. Στο ξαναλέω περίμενε.

  17. Le canard avatar
    Le canard 27/06/2008 23:19:08

    kate Says: "Alla se auth th xwra exoume synhthisei na kanoume dhmosiografia tou kanape".

    Το "εχουμε" σημαίνει εμείς. Θα ήθελα να ακούσω ενα-δύο, όχι παραπάνω, θεματα που έχεις κάνει και δεν είναι του καναπέ. Προθύμως, να απαντήσω και εγώ.

    Το γενικό θεωρητικό πλαίσιο περί Ελλάδος, σωστό είναι. Συμφωνώ. Μην εξιδανικεύουμε το εξωτερικό όμως. Εκτός αυτού, να αναφερόμαστε στα πολύ συγκεκριμένα πρόσωπα και πράγματα, για τα οποία γίνεται λόγος στην κουβέντα. Οχι γενικώς και αορίστως. Δεν υποβαθμίζει κανείς τη δουλειά του οποιουδήποτε Τέλογλου. Συχνά πυκνά ωστόσο, κυριά ή κύριέ μου, υποβαθμίστηκαν και υποβαθμίζονται πολλοί άλλοι επειδή δεν κουβαλάνε το όνομα κάποιου ... "τζακιού" ή επειδή δεν έχουν φροντίσει να κάνουν δημόσιες σχέσεις. Μην δουλευόμαστε. Κάπως έτσι, με τις γνωριμίες και τη σύσφιγξη οικογενειακών σχέσεων και κατινίστικων συζητήσεων σε σαλόνια με κυρίες υπουργών, εξασφαλίζονται οι διπλοθεσίες σε τηλεοράσεις. Ετσι, δεν είναι; 'Η κάνω λάθοςς

    Μεγάλο πράγμα πάντως, να σου ρχονται τα φράγκα ελέω άλλων. Μέχρι και δωμάτιο στην πλάζ του Αστέρα Βουλιαγμένης έχεις, εκεί που πάς να κάνεις ένα απλό μπανάκι, με 500 ευρώ τη μέρα. Ετσι, επειδή δεν θέλεις, μετά το μπανάκι σου, να κάνεις ντουζ με τους υπόλοιπους. Μαζί με την κυρία του υπουργού λοιπόν, και δημοσιογράφος;

  18. kate avatar
    kate 28/06/2008 20:24:28

    agaphte factorx,

    h apanthsh sth arxikh dhmosieush sou einai to shmerino arthro tou Telloglou sthn Kathimerini. Epitrepse mou na sou pw oti pragmati milas ston bronto, kati pou ksereis eksallou kalutera apo mena.
    agaphte le canard,
    an den ithela na diathrhsw krufh thn tautothta mou euxaristws tha sou elega kai ena, kai duo, kai ola ta themata pou exw doulepsei, kai eimai sigourh oti tha symfwnouses kai esu oti den einai "tou kanape". Eftusa eksallou aima gia na ta bgalw. Oso gia ta tzakia kai tis katinistikes suzhthseis sta salonia, den mporei na mhn anagnwrizeis oti yparxoun dhmosiografoi kai dhmosiografoi, kai to na lambaneis estw kai ws aformh ton Telloglou gia na grapseis kati tetoio einai toulaxiston adiko. Oso gia to poioi ypobathmizontai, den kserw an etuxe, alla egw exw dei sta xronia pou douleuw na "ypobathmizontai" mono anthrwpoi pou den to ithelan arketa. Kai den eimai anthrwpofago teras, mono enas anthrwpos pou prospathei, opws oloi. Dustuxws, den einai ta tzakia pou mas ftaine, alla emeis oi idioi. Rikse mia matia gurw sou, den mporei na mhn to deis, toso diaforetika matia exoume?

  19. Factorx avatar
    Factorx 28/06/2008 21:16:28

    @kate. Μην εκτιθεσαι.καταρχήν εμείς δεν γράψαμε ονομαστικά για κανεναν συνάδελφο. Επειτα, το διάβασασες καλά το άρθρο; Και επειδή όπως φαίνεται γνωρίζεις πράγματα εν ρωτάς να μάθει ποιος κυβερνητικός εκπρόσωπος πήγαινε για χειμωνιάτικες διακοπες κατα γερμανία μεριά με έναν δημοσιογράφο και έναν πρωην πιλότο;