27/06/2009 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Βασιλιάδες» και τζουτζέδες

[youtube tbhzdWIZDGM&feature=related]
________________________________________________
Η ελληνική καλλιτεχνική και πολιτιστική μιζέρια, το τάχα μ΄ δήθεν της ψευτοπροοδευτικής κουλτούρας των μεγάλων χορηγών, των άφωνων τραγουδιστών και των ατάλαντων καλλιτεχνών, δεν μπορεί φυσικά να εκτιμήσει το φαινόμενο Μάικλ Τζάκσον. Για το ελληνικό καλλιτεχνικό στερέωμα είναι αδιανόητες κριτικές παρουσιάσεις σαν κι αυτή του «βασιλιά της ποπ» από το περιοδικό RollingStone που παρουσιάζουμε στο προηγούμενο δημοσίευμα. Δεν μπορούν καν να αντιληφθούν το πάθος, το ταλέντο και κυρίως τον επαγγελματισμό του καλλιτέχνη που έκανε εκατομμύρια κόσμο να χορεύει στα «βήματα του φεγγαριού». Και επειδή όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, ο Μάικλ ήταν για αυτούς «φτηνός», «εμπορικός» και «λαϊκός».

Η μουσική του Μάϊκλ Τζάκσον δεν ήταν η πρώτη προτίμησή μου στα δισκοπωλεία. Δεν ήταν ούτε καν η τελευταία. Αγόραζα και θα αγοράζω Pink Floyds, Rolling Stones, Santana, Bruce Springsteen και όταν μου τη βαράει Πίτσα Παπαδοπούλου, Τσιτσάνη και φυσικά Καζαντζίδη. Παλιά, όταν το έπαιζα κουλτουριάρης, ειδικά σε μοναχικές υπάρξεις, έβαζα και κανέναν Αλμπινόνι στο πικάπ για να φτιάξω κλίμα. Και φυσικά έχω συνεισφέρει άπειρους οβολούς στα παγκάρια των σκυλάδικων

Κάθε φορά όμως που άκουγα τον Μάικλ Τζάκσον ήθελα να σηκωθώ και να χορέψω. Κι αυτό τα λέει όλα κατ΄ εμένα γι αυτόν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. christos avatar
    christos 27/06/2009 14:10:20

    συμφωνώ...

  2. donaE avatar
    donaE 27/06/2009 14:39:23

    Αχ φακτορα αμα βαζεις Αλμπινονι για ατμοσφαιρα και μονο σε παιρνουν χαμπαρι και οι 'μοναχικες υπαρξεις'.Μοναχικες ειναι οχι χαζες.

  3. Factorx avatar
    Factorx 27/06/2009 14:47:23

    @donaE: Πάλι σ΄επιασε το φεμινιστικό σου αγαπητή μου; Ούτε πλάκα δεν μπορούμε να κάνουμε μ΄ εσας πια. Μη προς κακοφανισμόν πάντως η μέθοδος ηταν δοκιμασμένη, στα πολύ πολύ πολύ παλιά χρόνια βεβαίως.

  4. donaE avatar
    donaE 27/06/2009 14:52:09

    Factorx
    Δεν ειμαι φεμινιστρια.Και εγω πλακα κανω.Και σου επαναλαμβανω πως ο Αλμπινονι δεν ειχε να κανει τιποτα με το θετικο αποτελεσμα,ματαιος κοπος.Αμα σ'αρεσει ενας αντρας σιγα μην κοιτας τι μουσικη ακουει.

  5. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 27/06/2009 15:01:39

    Και αν ξέρει να χορεύει και ωραία μαζί σου, τότε σ΄αρέσει περισσότερο. Τις σκέτες αντμόσφαιρες τις κάνεις και μόνη σου στο σπίτι άν θέλεις.

  6. Factorx avatar
    Factorx 27/06/2009 15:02:28

    χα χα χααααααα

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2009 17:19:43

    Αυτό που εγώ έχω να πω για τον Τζάκο είναι το εξής: (Ξεκαθαρίζω ότι απεχθάνομαι τη μουσική του και ότι αυτή αντιπροσωπεύει) αλλά αυτό που θα μου μείνει είναι ότι εκείνα τα χρόνια που μεγαλουργούσε (1980-85) εγώ σπούδαζα στον Καναδά και το αποτέλεσμα που ο μάγκας είχε στα κοινωνικά δρώμενα είναι ότι δεν έβγαζες πλέον γκόμενα αν δεν ήσουν μαύρος. Έτσι απλά. Έκανε τους μαύρους μόδα. Αυτό τα λέει όλα. Άσχετα αν ο ίδιος ήθελε μετά να γίνει άσπρος....

  8. Underdog avatar
    Underdog 27/06/2009 18:04:03

    Καλά είμαι σίγουρος Φάκτορα ότι άκουγες Αλμπινιόνι όταν δεν σου καθόταν τα κορίτσια!!
    Τι άκουγες; το Il Satrapone ή το Il triomfo d'amore;

  9. Factorx avatar
    Factorx 27/06/2009 20:21:26

    @Underdog Το adagio

  10. Κουφός avatar
    Κουφός 27/06/2009 21:08:15

    Κάποιος πρέπει να σου μιλήσει για τον Prince...

  11. Swell avatar
    Swell 27/06/2009 22:07:36

    Ο Φάκτορας έχει αυτές τις προτιμήσεις γιατί φοβάται ότι η μουσική εξειδίκευση φέρνει πνευματική μονομέρεια! Οι προτιμήσεις του θυμίζουν το σλόγκαν των καταστημάτων ΑΚΡΟΝ-ΙΛΙΟΝ-ΚΡΥΣΤΑΛ που ήταν το: "Αυτό που θέλετε, αυτό θα βρείτε!"

  12. marcuze avatar
    marcuze 29/06/2009 09:49:00

    Ο Ντενίρο είναι ηθοποιός το ίδιο είναι και ο Γκλέτσος. Διαλέγετε και παίρνετε. Έτσι και στη μουσική. Τα υπόλοιπα είναι περιττά.

  13. leon avatar
    leon 29/06/2009 11:23:04

    Ο Ντενιρο παιρνει εκατομμυριοα δολαρια για μια ταινια του και ο Γκλετσος μια τριχα απο τα ... μυδια του. Κατ'επεκταση ο Τζακο πουλησε τον εαυτο του για 1.000.000.000 δολλαρια στην Pepsi και πουλησε πανω απο 750.000.000 δισκους παγκοσμιως.
    Μην παγιδευεσαι σε τετοιες συγκρισεις. Παντα θα υπαρχει κατι που θα σου ανατρεπει τον συλλογισμο σου.

  14. marcuze avatar
    marcuze 29/06/2009 12:33:28

    Αν δλδ ο Γλέτσος έπαιρνε και αυτός εκατομμύρια δολάρια θα γινοταν δια μαγείας Ντενίρο; Κόψε κάτι ρε λεόν.

  15. defer avatar
    defer 29/06/2009 14:04:06

    Συμμφωνώ κατά βάση με τα σχόλια του φάκτορα εν προκειμένω.. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επιχειρούμε να κάνουμε αυτή τη συζήτηση εδώ. Η ελλαδική κοινωνία έχει μια μοναδική στα διεθνή δεδομένα -και τα ευρωπαϊκά με τα οποία αρέσκεται να συγκρίνεται- εσωστρέφεια και βλαχιά, την οποία ανέδειξε περίτρανα, μοναδική στην υφήλιο, και εδώ. Στην τελική αυτό δεν πρόκειται να κάνει διαφορά σε κανέναν -oύτε η υστεροφημία ούτε το legacy του MJ θα επηρεαστούν, έστω στο ελλάχιστο.. Από κει και πέρα, αστε τους βλάχους να μιζεριάζουν. “Τα άγια τοις κυσί”.

    Πάρτε το χαμπάρι: δε μιλάμε για θέμα προσωπικής εκτίμησης, μουσικού γούστου ή άποψης του καθενός. Αυτά είναι AΔΙΑΦΟΡΑ. Mιλάμε για τον πιο αναγνωρίσιμο άνθρωπο στην ιστορία, -στατιστικά. Από το Τόκυο μέχρι το Ρίο ντε Τζανέιρο, από προχτές χιλλιάδες κάνουν vigils, τα media έχουν αναστείλει την κανονική ροή του προγράμματος τους και ασχολούνται ΜΟΝΟ μ’αυτό, και ανοίγουν hotlines υποστήριξης γι’αυτούς που σκέφτονται ν’αυτοκτονήσουν.
    Γι’αυτό το φαινόμενο μιλαμε. Μέχρι που φτάνει, σε σχέση μ’αυτό, ο Καμπουράκης και η Βαγιάνη, είναι πραγματικά significantly less than sporadically important..

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2009 17:35:05

    Michael Jackson isn’t the dad of his two oldest kids, their mother says: The father is an anonymous sperm donor, the New York Post reports. Jackson’s former wife Debbie Rowe doesn’t want custody of “Prince” Michael Joseph, 12, and Paris Michael Katherine, 11, she told the the News of the World in a piece that appears to have been removed from the website. "I know I will never see them again," Rowe said. "I don't want these children in my life."