#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2010 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βασιλάκης Καϊλας με ολίγη από Νίκο Ξανθόπουλο



Η χθεσινή ομιλία του Γ. Παπανδρέου στην Κοινοβουλευτική ομάδα (μονόλογος στην ουσία αφού σε κανένα δεν επετράπη να αντιμιλήσει) μου θύμισε έντονα παλιές ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου. Όχι τις κωμικές, άλλωστε αυτές είναι καθημερινές, αλλά τις δραματικές. Ο πρωθυπουργός φαίνεται να έχει παρακολουθήσει πολύ ελληνικό κινηματογράφο και αποφάσισε να το παίξει… Βασιλάκης Καϊλας με ολίγη από Νίκο Ξανθόπουλο.

Σε μια προσπάθεια να αποφύγει τα χειρότερα μετά τη διαγραφή Παπαχρήστου,  επέλεξε δραματικούς τόνους, αναφορές έντονες και συναισθηματικές, με στόχο την καρδιά των βουλευτών, να λυπηθούν μια κυβέρνηση 14 μηνών και να την αφήσουν να κυβερνήσει. Ηταν καλά μελετημένο το σενάριο: Δεν αφήνουμε άλλον να μιλήσει, μιλάμε μόνο εμείς, φέρνουμε τους βουλευτές προ των ευθυνών τους, τους ρίχνουμε και λίγο κλάμα και καθαρίσαμε.

Μίλησε για κοινοβουλευτική ομάδα που γράφει ιστορία. Φυσικά, θα μείνουν στην ιστορία ως οι βουλευτές που ψήφισαν το Μνημόνιο αλλά στη συνέχεια δεν τους ρώτησε ούτε ο καφετζής της Βουλής για τις αναθεωρήσεις.

Ο κ. Παπανδρέου θύμισε και Μάρθα Βούρτση όταν είπε ότι η χώρα βγαίνει από το βούρκο. Υποσχέθηκε επίσης ότι το 2013 η Ελλάδα θα έχει βγει από την κρίση, θα είναι εκτός Μνημονίου χωρίς αστερίσκους.

Φυσικά και τον πιστεύουμε. Βεβαίως θα είμαστε εκτός του Μνημονίου, εκείνου του Μαίου, αφού θα έχουμε μπει σε άλλο Μνημόνιο που θα υπογραφεί με την επιμήκυνση.

«Ουδείς είναι λάτρης της διαδικασίας του επείγοντος αλλά είμαστε σε πόλεμο» είπε ακόμα ο πρωθυπουργός σε μία προσπάθεια να σταματήσει η γκρίνια των βουλευτών. Δηλαδή, για να καταλάβουμε καλά στον πόλεμο επιτρέπεται η κατάλυση της δημοκρατίας; Διότι τότε ακόμη και οι χουντικοί, ο Μεταξάς, ο Πάγκαλος (όχι αυτός ο άλλος) που επέβαλαν δικτατορίες, είναι δικαιολογημένοι, αφού το ίδιο είπαν κι αυτοί.

«Δεν θα είχαμε ανάγκη το μνημόνιο αν είχαμε κάνει αυτές τις αλλαγές όλα αυτά τα χρόνια. Πρέπει να αποτινάξουμε, βαρύίια και λάθη που έγιναν εδώ και τρεις δεκαετίες από όλους στην χώρα» είπε ο κ. Παπανδρέου σημειώνοντας ότι πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία να βολεύουμε κάποιον σε μια θεσούλα με αντάλλαγμα την ψήφο του. Τώρα το θυμήθηκε, αφού εδώ και 30 χρόνια το ΠΑΣΟΚ βόλεψε χιλιάδες, διόγκωσε το κράτος, δημιούργησε τα συνδικαλιστικά φέουδα στο δημόσιο; Θυμήθηκε ο κ. Παπανδρέου να κάνει επανάσταση στο δικό του κομματικό κράτος; Εύγε, κάλλιο αργά παρά ποτέ.

«Ο λαός μας εξέλεξε για να αλλάξουμε την χώρα και να μετατρέψουμε την Ελλάδα σε χώρα ευνομίας και ανάπτυξης» πρόσθεσε ο πρωθυπουργός και κάλεσε τους βουλευτές να γίνουν όλοι μια γροθιά όχι για την κυβέρνηση αλλά για τον πολίτη, όπως είπε, ενόψει της ψήφισης του νέου προϋπολογισμού. Δηλαδή όταν ο λαός ψήφιζε ΠΑΣΟΚ πιστεύοντας ότι θα γίνουμε Δανία, τη σημερινή ευημερία περίμενε. Καλύτερα να έμενε στη φτώχεια του δηλαδή παρά να ψηφίσει ΠΑΣΟΚ. Κοψοχέρηδες όλοι.

"Το 2013 θέλω να μπορώ να βλέπω τον πολίτη στα μάτια όταν θα βγούμε από το μνημόνιο μετά από αυτές τις πολύ δύσκολες αποφάσεις που έχουμε πάρει" είπε ο πρωθυπουργός. Στα μάτια δεν τον κοίταξε κι όταν υπέγραφε το Μνημόνιο και είχε βγει στους δρόμους όπου όλοι του… έλεγαν να του δώσουν τη σύνταξη. Κι αυτός τους πίστεψε και τους πήρε και τα σώβρακα.

Αυτά κι άλλα πολλά είπε στο μονόλογό του ο κ. Παπανδρέου με τους βουλευτές να είναι παγωμένοι και να μη χειροκροτούν. Όμως, κι αυτοί έχουν μεγάλο μερίδιο της ευθύνης για τα λάθη που έχουν γίνει. Ας μη γελιόμαστε, οι βουλευτές αν έχουν τα κότσια μπορούν να αλλάξουν τις πολιτικές. Αλλά μετά και από τη μούγκα στη στρούγκα να δούμε πώς θα πάνε στις εκλογικές τους περιφέρειες να ζητήσουν θυσίες από τον κόσμο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trans avatar
    trans 19/12/2010 08:50:11

    Εύστοχο άρθρο

  2. sauraki avatar
    sauraki 19/12/2010 09:01:55

    Δεν ξέρω αν θα καταφέρει να μαζέψει 1000000 υπογραφές για την έκδοση ευρωομολόγου αλλά σίγουρα ο ελληνικός λαός μπορεί να μαζέψει 8000000 εκατομμύρια υπογραφές για να φύγει ο ίδιος από τη μέση.

    • loretta avatar
      loretta @ sauraki 19/12/2010 15:24:43

      ...καλη ιδεα...αν γινει αυτο δηλ μαζευτουν υπογραφες πολιτων πανω απο 5.000.000 και τις παραδωσουμε στην βουλη....τοτε τι θα γινει???

      φανταζεστε τι θα παθουν οι γκαλοπτζιδες???

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ loretta 20/12/2010 02:11:34

        ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!!
        Οι Ελληνες να ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ την ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!!!
        ΝΑ ζητησουμε απο τον ΠτΔ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!

  3. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/12/2010 09:05:16

    Ο ΓΑΠ είναι ο καταστροφέας της χώρας.

    Τώρα αν ότι κάνει, το κάνει:

    1) από χαζομάρα
    2) από ανικανότητα επειδή συνεχίζει να είναι ο Γιωργάκης που γνωρίζαμε
    3) επειδή είναι κατευθυνόμενος και έχει συγκεκριμένη αποστολή
    4) επειδή είναι καβαλημένος
    5) συνδυασμός όλων των παραπάνω

    Είναι αδιάφορο. Μας πάει αδιάβαστους.

    Οι φοβισμένοι βουλευτές του, που λένε ναι σε όλα, έχουν μεγάλη ευθύνη. Και η ιστορία θα τους καταγράψει ανάλογα.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Αρματιστής 19/12/2010 10:31:26

      Ο χειροτερότερος, αρχιψευταρότερος, χαζοτερότερος, τουριστικότερος επικινδυνότερος και μακράν ότι χειρότερο έχουμε φορτωθεί από αυτή την οικογένεια.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Σοσιαληστής 19/12/2010 14:33:00

        Πες το ψέματα. Αυτό το γενεαλογικό δένδρο μας εκπλήσει με τα καινούρια ύψη στα οποία φτάνει στα μέλη του ο εκφυλισμός οποιουδήποτεου γονιδίου επαφίεται της ανθρώπινης λογικής και διάνοιας. Μεταξύ τους ξαδέρφια να παντρεύονταν, νομπελίστες θα παρήγααν σε σχέση με το Παπανδρέικο!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Σοσιαληστής 20/12/2010 02:12:13

        Το απόλυτο ΑΠΟΒΛΗΤΟ..!!!!!

  4. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 19/12/2010 09:18:01

    Oσοι τον πιστεύουν ακόμη έχουν πρόβλημα ειδικά για το 2013 , εάν το πιστεύει και αυτός πάω πάσο η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια...όσο γιά τη κοινοβουλευτική ομάδα του λύκοι και πρόβατα σε μιά συσκευασία ..ΖΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ..ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ.!

  5. Γιώργος Μ. avatar
    Γιώργος Μ. 19/12/2010 09:46:14

    Επισκεφθείτε το ιστολόγιο www.pyrinos-logos.blogspot.com

  6. Michal V. avatar
    Michal V. 19/12/2010 10:00:37

    Οι δικτατορίες σε άφηναν να γράφεις και κυρίως να λές ό,τι ήθελες ανεξάρτητα από το αν με την αυστηρή λογοκρισία, που διέθεταν, τα έκοβαν και μπορεί να έτρωγες και μερικές σφαλιάρες. Τούτο το αστροπελέκι δεν αφίνει κανέναν και να μιλήσει ακόμα. Και ύστερα μιλάει για δημοκρατία ο αθεόφοβος! Ως πότε θα τον ανέχονται οι Έλληνες;.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Michal V. 19/12/2010 14:09:16

      Όταν εγώ γράφω ότι η χειρότερη βία, η πιο ακραία τρομοκρατία, είναι η παραπληροφόρηση, η χειραγώγηση, η μαύρη προπαγάνδα, ο έλεγχος των συνειδήσεων, πιθανόν για κάποιους να φαίνομαι ακραίος. Άλλωστε, μου έγραψε κάποιος ότι επικροτώ τη βία.

      Και επί του θέματος

      Είδαμε τη βία εναντίον του Χατζηδάκη και όλοι την καταδικάσαμε. Την καταδίκασαν και οι πολιτικοί, η κυβέρνηση και τα κόμματα.

      Την κυρία που παρουσίασε το πρωί το ΜΕΓΚΑ (για να πουλήσει ανθρωπιά) με το πρόσωπο της άγρια σημαδεμένο από τη βία των ΜΑΤ, την βία της εξουσίας του συστήματος ΠΑΣΟΚ, ποιος θα την καταδικάσει;

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Αρματιστής 19/12/2010 14:33:27

        @ Αρματιστή , ο πιο ακριβής ορισμός του ολοκληρωτισμού είναι ότι σου επιβάλει τι ΔΕΝ θα πεις.
        Αυτό είναι το ΠΑΣΟΚ.

        Ανδρείκελα και ντενεκέδες που δεν τους ήξερε ούτε η μάνα τους.

  7. popolaros avatar
    popolaros 19/12/2010 10:19:00

    Είναι φυσικό φαινόμενο όσοι χάνουν την λαική υποστήριξη, να ρέπουν στο καταφύγιο της προπαγάνδας και του φασισμού για να επιβληθούν.
    Και πάντα πρέπει να υπάρχει κάποιος φόβος.
    Πόλεμο έχουμε λέει, μόνο που τον κύρηξε αυτός.

    Από την opengov λογική, διαφάνεια και όλα στο φως, έφτασε στις διαγραφές και στα κλειστά μικρόφωνα.

    Φοβάται πολύ...και αυτός και η παρέα των μη-εκλεγμένων που μας κυβερνά.
    Μόλις σε 14 μήνες...πάλι καλά να λέει.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ popolaros 19/12/2010 14:18:47

      Ποια opengov και πράσινα άλογα; Όταν θα πάρουν δρόμο και θα αρχίσουν να ανοίγουν τα στόματα, όταν οι παπαγάλοι θα αρχίσουν να γράφουν για να εξιλεωθούν, τότε θα μάθουμε τα κατορθώματα του ΓΑΠ και των συν αυτώ.

      Όμως, ακόμη και τώρα δεν μαθαίνουμε; Η διαγραφή των 24 δισ, τι είναι; Δεν αποτελεί το μεγαλύτερο σκάνδαλο εκποίησης δημόσιου χρήματος;

      Αν υπάρχουν Έλληνες πατριώτες εκεί στα γκουβέρνα και γνωρίζουν ονόματα, πράγματα και καταστάσεις, θα πρέπει να αρχίζουν να δημοσιεύουν τα στοιχεία όλων αυτών, που το σύστημα ΠΑΣΟΚ προσπάθησε με μια μονοκονδυλιά να διαγράψει τις οφειλές προς το κράτος.

      Opengov είναι μόνο το διαδίκτυο, με όσες αδυναμίες και αν έχει.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/12/2010 10:32:34

    Εμενα μου αρεσει οτι εθεσε σαν αρχη της κακοδαιμονιας τρεις δεκαετιες πισω,οταν φυσικα βγηκε το κομμα του.
    Η πρωτοτυπια της οικογενειας Παπανδρεου σε σχεση με αλλες οικογενειες π.χ. Καραμανλη ή Μητσοτακη ειναι οτι ο καθε γονος αδειαζει διακριτικα τον πατερα του.
    Ο Ανδρεας αδειασε τον Γεωργιο Παπανδρεου λεγοντας για την αλλαγη οτι θα γινει αυτο που δεν εγινε το 44 προβαλλοντας το ΕΑΜ και ουσιαστικα κατηγορωντας τον πατερα του που το διελυσε και ο Γιωργος αποδοκιμαζει τις τρεις δεκαετιες που θεμελιωσε ο Ανδρεας.
    Ετσι κινουμενοι δεξια και αριστερα βρισκονται παντα στο κεντρο των εξελιξεων.

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 19/12/2010 10:34:22

    Πάει ο Τομάσο τίναξε τα πέταλα. Ποιος σύμβουλος μας περιμένει τώρα ο Σόρος;

  10. Σαος avatar
    Σαος 19/12/2010 10:54:21

    Δείτε το Γιώργο Παπανδρέου-Καΐλα
    http://www.youtube.com/watch?v=1EmmSRRQ8O8

  11. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 19/12/2010 11:22:33

    Πεθανε ο Σκιοπα.....λετε τελικα η βρισιες και οι καταρες να πιανουν.....αν ειναι να βαλουμε τα ΔΝΤ μας μπας και φυγει Ο G.A.P from Minessota

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Αλεξανδρος 20/12/2010 02:13:25

      ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Αμην....

  12. Tem avatar
    Tem 19/12/2010 12:20:14

    Σειρά τώρα έχει ο ΓΑΠ. Πολιτικά είναι ήδη νεκρός.

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ Tem 19/12/2010 12:51:56

      "δειλός, μοιραίος κι άβουλος αντάμα,
      προσμένει ίσως κάποιο θάμα..."
      (παραφράζοντας Βάρναλη)
      μόνο που στην "υπόγεια την ταβέρνα" δεν πάτησε ποτέ το πόδι του. Τις "φούντες" του τις έκανε σε college rooms με αιρκοντίσιον...αρκεί η φαινομενολογία, φυλαξτε την πολιτική ανάλυση για πιο σύνθετα προβλήματα.

      Καλή Ελπίδα!

  13. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2010 12:58:07

    Θλιβερό απομεινάρι μιας εποχής που έφυγε ανεπιστρεπτί.
    Συμπυκνώνει πια ότι παλιό, φθαρμένο, χυδαίο και άρρωστημένο.
    Αδύναμος να αντιδράσει πλέον, σέρνεται από τις εξελίξεις.
    Ο τελευταίος γόνος την οικογενειοκρατείας μήπως θα γίνει αυτός που θα πληρώσει για όλα όσα έκαναν οι οικογένειες τόσα χρόνια στην Ελλάδα?

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Orestios 19/12/2010 14:19:52

      Εύχομαι

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Orestios 19/12/2010 14:37:45

      Δεδομένου ότι η δική του οικογένεια επωφελήθει περισσότερο από τις άλλες, με την έννοια της απόλαυσης της εξουσίας, μαζί με την οικονομική ευμάρια, και φυσικά του ότι αυτός συνετέλεσε το μεγαλύτερο έγκλημα της οικογενοιοκρατίας, χειρότερο και από τον εμφύλιο και την χούντα του παππού, ή τη σοσιαληστρική λαίλαπα του μπαμπά, τότε, ναι, δεν υπάρχει καταλληλότερο άτομο για να πληρώσει το μάρμαρο.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/12/2010 14:31:25

    Εδώ είναι το ζουμί.

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=373621&ct=3&dt=19/12/2010#ixzz18Ymfam9H
    Νέα «βόμβα» της τρόικας σε μισθούς και συμβάσεις
    Οι δανειστές δεν ικανοποιήθηκαν από τη ρύθμιση και ζητούν «άμεσες διορθωτικές κινήσεις»

    Νέα «βόμβα» εξαπολύει η τρόικα μέσω υψηλόβαθμου στελέχους αμφισβητώντας τη λύση που επέλεξε η κυβέρνηση για τις επιχειρησιακές συμβάσεις. Η διατήρηση στο νέο καθεστώς γύρω από τις συμβάσεις της δυνατότητας επέκτασης των κλαδικών συμβάσεων σε εργασιακούς χώρους που δεν εκπροσωπούνται στη συλλογική διαπραγμάτευση φαίνεται να έχει ενοχλήσει τους δανειστές της χώρας, οι οποίοι επιμένουν ότι η νομοθετική ρύθμιση που επέλεξε η κυβέρνηση δεν είναι ικανοποιητική και ως εκ τούτου θα πρέπει να υπάρξουν «άμεσες διορθωτικές κινήσεις».

    Στέλεχος της τρόικας υπογράμμιζε προς «Το Βήμα της Κυριακής» πως «όσα περιλαμβάνονται στον νόμο που ψηφίστηκε την Τρίτη είναι εκτός των συμφωνηθέντων. Ολα αυτά δεν μεταφράζουν στην ελληνική έννομη τάξη όσα έχουν συνομολογηθεί και συνυπογραφεί στο επικαιροποιημένο μνημόνιο».

    Το ίδιο στέλεχος επισήμανε ότι η τρόικα αναμένει «διορθωτική κίνηση» με νέα νομοθετική πρωτοβουλία εντός του μηνός Ιανουαρίου, δηλαδή πριν από την έλευση του κλιμακίου για την ενδιάμεση αξιολόγηση της οικονομίας, που χρονικά τοποθετείται στο τέλος του επόμενου μηνός.

    Διευκρίνισε επίσης ότι εφόσον δεν γίνουν οι απαραίτητες προσαρμογές η τρόικα θα θέσει το θέμα στην ελληνική κυβέρνηση, θέτοντας κατ' ουσίαν εν αμφιβόλω την έγκριση της τέταρτης δόσης του δανείου ύψους 15 δισ. ευρώ τον ερχόμενο Μάρτιο.

    Ερωτηματικά για την αξιοπιστία της προσπάθειας της ελληνικής κυβέρνησης να προσαρμόσει το καθεστώς των συλλογικών συμβάσεων σε όσα προβλέπονται στο μνημόνιο διατυπώνονται και στην τελευταία έκθεση προόδου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που δημοσιεύθηκε πριν από τη νομοθετική προσπάθεια της κυβέρνησης. Στην έκθεση αναφέρεται η επιμονή της τρόικας να προχωρήσει το υπουργείο Εργασίας στην κατάργηση της επέκτασης της ισχύος των κλαδικών συμβάσεων εργασίας στις επιχειρήσεις και στους εργαζομένους που δεν εκπροσωπούνται στις συλλογικές διαπραγματεύσεις.

    Ωστόσο η κατάργηση της δυνατότητας επέκτασης των κλαδικών συμβάσεων δεν προβλέπεται ρητά στη νομοθετική πρωτοβουλία της κυβέρνησης, γεγονός που έχει ενοχλήσει τους δανειστές μας.

    Αντιθέτως στον νέο νόμο προβλέπεται η δυνατότητα επέκτασης σε ολόκληρο τον κλάδο πλην των επιχειρήσεων όπου έχουν συνυπογραφεί «ειδικές επιχειρησιακές συμβάσεις».

    Το στέλεχος της τρόικας δεν ξεκαθάρισε αν υπάρχει και άλλο σημείο διαφωνίας στον νέο νόμο για τις συμβάσεις, αλλά αρκέστηκε να πει ότι τα σημεία διαφωνίας θα τεθούν επισήμως στην ελληνική κυβέρνηση.

    Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η νομοθετική ρύθμιση της υπουργού Εργασίας κυρίας Λούκας Κατσέλη διαμορφώθηκε έπειτα από μαραθώνιες διαβουλεύσεις με τους εκπροσώπους της τρόικας και με την ανακοίνωσή της δόθηκε η εντύπωση ότι είχε την τελική έγκριση των δανειστών της χώρας μας.

    Η καθιέρωση των ειδικών επιχειρησιακών συμβάσεων που υπερισχύουν των κλαδικών αλλά και η κατάργηση των αποζημιώσεων σε περιπτώσεις απολύσεων με προϋπηρεσία ως ένα έτος αποτελούν τις βασικότερες ρυθμίσεις του νέου νόμου. Σύμφωνα με τον νέο νόμο οι νέες «ειδικές επιχειρησιακές συλλογικές συμβάσεις εργασίας» θα υπογράφονται από τον εργοδότη και το σωματείο και θα ρυθμίζουν όχι μόνο τους μισθούς αλλά και μια σειρά θεμάτων, όπως τον αριθμό των θέσεων εργασίας _ κατ' επέκταση των απολύσεων _ αλλά και τις ευέλικτες μορφές απασχόλησης (μερική απασχόληση κ.ά.).

    Νυκτερινή τροπολογία

    Ως χααρακτηριστικό της πίεσης που ασκείται προς την κυβέρνηση θεωρήθηκε το γεγονός ότι λίγο πριν από τα μεσάνυχτα της Τρίτης η υπουργός έφερε τροπολογία στη Βουλή με την οποία καταργήθηκε ο γενικός χρονικός περιορισμός ισχύος των επιχειρησιακών συμβάσεων που είχε ορισθεί σε ένα συν ένα χρόνο το πολύ. Πλέον θα ισχύουν για όσο διάστημα προβλέπει η ίδια η σύμβαση.

    Οι αμοιβές με τις νέες συμβάσεις θα μπορούν να μειωθούν ως το όριο της εθνικής γενικής συλλογικής σύμβασης εργασίας, δηλαδή ως τα 740 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι όσες αμοιβές ξεπερνούν το όριο αυτό δύνανται με την υπογραφή των νέων συμβάσεων να προσεγγίσουν το όριο αυτό, δηλαδή να μειωθούν ως και 25%. Η υποχρεωτική επέκταση των κλαδικών συμβάσεων θα γίνεται μόνο σε όσες επιχειρήσεις δεν έχουν υπογράψει επιχειρησιακές συλλογικές συμβάσεις.

  15. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 19/12/2010 14:39:05

    Αυτή η κοινοβουλευτική ομάδα πραγματικά γράφει ιστορία (ντροπής) στην Ελλάδα. Είναι η πρώτη αποκρατικοποιημένη εξουσία, χωρίς να το καταλαβαίνει η ίδια. Προτείνω να δείτε το http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2248.aspx . Καλή Κυριακή.

  16. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 19/12/2010 14:50:33

    Θα περιμένουμε να διαβάσουμε το όραμά σου στο βιβλίο που θα εκδώσεις… «Ο Αγών μου» ! !