#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2010 12:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαρύ τσεκούρι



Στο πακέτο των μέτρων που ανακοίνωσε ο Υπουργός Οικονομικών κ. Γιώργος Παπακωνσταντίνου προβλέπεται μεταξύ άλλων:

Κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού στον δημόσιο τομέα. Οι μισθοί αυτοί  αντικαθίστανται από: Επίδομα 250 ευρώ για Πάσχα, άλλων 250 ευρώ για τη θερινή άδεια και 500 ευρώ για τα Χριστούγεννα. Τα επιδόματα αυτά θα δίδονται μόνο σε δημοσίους υπαλλήλους, των οποίων ο ονομαστικός μισθός (μικτή αμοιβή) δεν ξεπερνά τα 3.000 μικτά μηνιαίως.

Καταργείται επίσης ο 13ος και 14ος μισθός για τους συνταξιούχους : Οι μισθοί αυτοί αντικαθίστανται από: Επίδομα 200 ευρώ για το Πάσχα, επίδομα 200 ευρώ για τη θερινή άδεια, και επίδομα 400 ευρώ για τα Χριστούγεννα. Τα επιδόματα θα δίδονται σε συνταξιούχους των οποίων οι μηνιαίες απολαβές δεν ξεπερνούν τα 2500 ευρώ (μικτά) μηνιαίως.

 

Αύξηση του ΦΠΑ κατά 10 %

Το αργότερο ως την Τρίτη το σχετικό νομοσχέδιο στην Βουλή

Έκτακτη εισφορά στις κερδοφόρες επιχειρήσεις

Αλλαγή καθεστώτος αποζημιώσεων

Μείωση κατώτατου μισθού νεοεισερχομένου κλπ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/05/2010 12:40:25

    ..και όπως μόλις είπε σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ (δημόσιο και ιδιωτικό)

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ Ο Ιθαγενής 02/05/2010 12:49:09

      "Δε λέω ψέματα στον κόσμο",διαβεβαιώνει ο κ. Παπακωνσταντίνου! Μπα; Και τι έκανε πέρσι σαν εκπρόσωπος τύπου του ΠΑΣΟΚ όταν η επίκληση βοήθειας από τον Καραμανλή λόγω της κρίσης χαρακτηρίζονταν σαν επικοινωνιακό παιχνίδι, τι έλεγε προεκλογικά όταν έβγαινε στα κανάλια και μιλούσε για αυξήσεις, για λεφτά που υπάρχουν, τι έλεγε μέχρι πρόσφατα όταν έλεγε ότι δεν είναι στις προθέσεις της κυβέρνησης να κόψει τον 14ο και 13ο μισθό;ΨΕΜΑΤΑ!

  2. kkonstan avatar
    kkonstan 02/05/2010 12:41:36

    Η πρώτη σοβαρή ερώτηση ήταν από δημοσιογράφο του Al Jazeera ο οποίος πολύ απλά είπε μας δουλέυετε εδώ και 7 μήνες, γιατί να σας πιστέψουμε τώρα;

    Να υπενθυμίσω οτι αρχικά η μείωση των επιδομάτων στο δημόσιο ήταν 10% και αφορούσε μόνο εισοδήματα πάνω από 2000 ευρώ και τελικά εφαρμόστηκε σε όλους και ήταν 12%.

    Κοινώς, μην ελπίζετε ούτε καν στο επίδομα αυτό, ίσως να προλάβετε να πάρετε του Ιουνίου, μετά forget about it.

    • kkonstan avatar
      kkonstan @ kkonstan 02/05/2010 12:43:31

      Η καλύεερη ερώτηση της ημέρας από το Channel 4: "How does it feel to be the most hated man in Greece"

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/05/2010 12:42:18

    ...μου αρέσει :

    επειδή το ΑΕΠ θα μειωθεί η μείωση του χρέους θα είναι πάνω από 16 μονάδες για να είναι κάτω από 3% το 2014....

    τι πίνουν και δεν μας δίνουν....

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/05/2010 12:45:52

    η πλάκα είναι ότι δεν πειράζει τον Ιδιωτικό τομέα:

    απλά κόβει υπερωρίες (ετήσια βάση εργασίας) αποζημιώσεις απόλυσης και όρια απολύσεων

    Αυξάνει τον ΦΠΑ και τους έμμεσους φόρους

    τι σπουδάζουν και τι πίνουν όλοι στο LSoE....

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Ο Ιθαγενής 02/05/2010 12:49:28

      Κόβει και τα δώρα και τα μετατρέπει σε επιδόματα όπως στο δημόσιο.

  5. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 02/05/2010 12:47:40

    Μεγάλη επιτυχία!
    Μας έβγαλαν τον σκύλο από το δωμάτιο.
    Παρέμειναν, το γαιδούρι, το γουρούνι και το βόδι.

  6. Liar avatar
    Liar 02/05/2010 12:53:00

    Δηλαδή πως αλλιώς να πειράξει τον ιδιωτικό τομέα, όταν αυξάνει το όριο απολύσεων και περιορίζει τις απολύσεις?και καταργεί τις συλλογικές συμβάσεις;;;;;;;;;;;

    Σε λίγο θα διαλέγουν υπαλλήλους απ'το παζάρι. Θα είναι όλοι στη σειρά και θα πηγαίνει ο άρχοντας με το Datsun και θα διαλέγει τους φθηνότερους με το κεφάλι όπως κάναν κάποιοι κτηματίες με τους αλβανούς λίγο καιρό πριν.

  7. Liar avatar
    Liar 02/05/2010 12:53:46

    διόρθωση: περιορίζει τις αποζημιώσεις

  8. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 02/05/2010 12:54:27

    κοιτάξτε....η παράγκα που λέγεται ελλάδα απέκτησε καινούριους διαχειριστές...εδώ και έξι μήνες αλλά τώρα φανερώσανε πρόσωπο...και επειδή είναι άσχημη και τρύπια και όταν βρ΄χει βρεχόμαστε και 'οταν φυσάει κρυώνουμε και όταν καίει καιγόμαστε.....για τον λόγο αυτόν θα μας κάνει ο νέος (που ψιλοπάλλιωσε ) διαχειρηστής παράγκα ολοκαίνουρια......από σήμερα αναλαμβάνει το ολοσχερές γκρέμισμα από τα θεμέλια της παλιοπαράγκας"Ελλάδα" και βάζει μπρός βαριοπούλες και σφυριά....στο τέλος του έργου (δεν ξέρουμε ακόμα πότε) θα έχουμε όλοι την καλύτερη παράγκα απ'όλους στην γειτονιά...ως τότε θα ζούμε στο ύπαιθρο και θα πληρώνουμε τους εθνοσωτήρες εργολάβους που θα μας ανακαινίζουν κατά το δοκούν .....όποιος διαφωνεί να πάει σε άλλη παράγκα....

    εκ της διαχείρησης....

  9. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 02/05/2010 12:54:39

    Προεκλογικά το υποσχέθηκαν κι ακόμη το περιμένουμε...

    ...Το νομοσχέδιο που θα προστατεύει τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά από τις ληστρικές τράπεζες ...

    ...αντ΄αυτού λαμβάνονται κι άλλα μέτρα προστασίας των τραπεζών...

    • tzager avatar
      tzager @ χελιδόνι 02/05/2010 13:01:31

      Αχ χελιδόνι μου...

  10. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 02/05/2010 12:58:15

    μαλιστα! αφου μετρησαν αντιδρασεις με μυστικες και φανερες δημοσκοπησεις αντιληφθηκαν οτι δεν μπορουν να πειραξουν τους ιδιωτικους και την επεσαν στους δημοσιους. τωρα θα γελασουμε.

    γιατι ο δημοσιος οποτε γουσταρει κατεβαινει σε απεργια. οι στρατιωτικοι ηδη αυριο θα πανε ολοι μαζι για καφε στο μοναστηρακι.ποιοι οι στρατιωτικοι. οι λιμενικοι κατι θα παθουν και αυτοι αυριο. εγω εκει που θα γελασω ειναι να δηλωσουν ασθενεια και οι μπατσοι την τεταρτη και να μεινουν τα υπουργεια και η βουλη αφυλακτα.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ LEWNIDAS 02/05/2010 13:06:11

      Δεν πείραξαν τους ιδιωτικούς ;
      Η μείωση των αποζημιώσεων, η αύξηση του ορίου απολύσεων, η κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων, η μετατροπή του 13ου-14ου μισθού των συνταξιούχων σε επιδόματα, η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης, τι είναι ;

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Κάποιος. 02/05/2010 13:09:39

        Οι άνθρωποι του ΠΑΣΟΚ είναι άπιαστοι σε τέτοια προπαγανδιστικα και επικοινωνιακά κόλπα. Ξύπνα ρε Έλληνα επιτέλους, μην είσαι μια ζωή ραγιάς.

      • LEWNIDAS avatar
        LEWNIDAS @ Κάποιος. 02/05/2010 13:34:38

        οχι σε πρωτο χρονο! σε δευτερο αλλα αυτο δεν θα το βιωσουν ολοι.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ LEWNIDAS 03/05/2010 00:27:09

      και οι υπάλληλοι των δήμων από αύριο σε απεργία διαρκείας

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ δρόμος 03/05/2010 00:31:56

        Αυτοί πια τα παίζουν όλα για όλα. Έτσι κι αλλιώς, καμιά πενηνταριά χιλιάδες τους έχει "ξεγράψει" ο Καλλικράτης. Οπότε, από το να μην έχουν δουλειά από Γενάρη έτσι κι αλλιώς, τους παίρνει να κάνουν και μια απεργία διαρκείας τώρα.

        Φαντάζεστε τους γκαουλάιτερ του ΔΝΤ να έρθουν ινκόγκνιτο ως τουρίστες, και να βρουν μια Αθήνα πνιγμένη στα σκουπίδια;

  11. evro avatar
    evro 02/05/2010 12:58:50

    μιλανε ολοι μιλανε και οι λερινιωτες με προθεση να εξωραισουν το νοημα του ΔΝΤ σε ΔυΝαΤα

    οι ανθρωποι ειναι ξεδιαντροποι!

  12. NTINOS avatar
    NTINOS 02/05/2010 12:59:51

    ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΞΟΥΝ ΑΥΡΙΟ.
    Προφανως αυτο είναι το πρωτο ωστικο κυμα.Οσοι πιστευουν οτι θα εξακολουθει ο δημοσιος τομέας να εκτρέφει...τον κάθε κολλητο επιχειρηματια η πελάτη ψηφοφορο με τα λεφτά την Ευρωπης και του ΔΝΤ εχει μεινει στην εποχη του....Σημιτη,που η ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΗ γερμανοτσολιαδικη πολιτικη διέλυσε τον δημοσιο τομέα και προσθεσε λίπος στους γερμανοθρεμενους πολιτικους και επιχειρηματιες.
    ΣΗΜΕΡΑ ΒΓΗΚΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ, ΓΥΨΟΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΚΕΙΝΟΥ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΗΜΑ ΛΟΓΟΥ.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ NTINOS 02/05/2010 13:07:38

      Κυριολεκτείς. Πραγματικά χειρότερος από το γύψο του Παπαδόπουλου. Είναι τέτοια η οργή μου που αισθάνομαι να ασφυκτιώ. Ο λαός δεν έχει τρόπο αντίδρασης. Είναι δεμένος χειροπόδαρα σε ένα εφιαλτικό προπαγανδιστικό περιβάλλον των ΜΜΕ. Το χειρότερο είναι πως δεν φαίνονται στον ορίζοντα Νομικές και Πολυτεχνεία όπως το 1973. Παρά μόνο νέες προδοσίες και νέοι Αττίλες όπως το 1974. Ο Θεός βοηθός..

      • Determinism Is Dead avatar
        Determinism Is Dead @ ΓΙΑΝΝΗΣ 02/05/2010 14:52:59

        Ευτυχώς, γιατί απ' τη γενιά του, υπερτιμημένου, πολυτεχνείου κ' της μεταπολίτευσης, της μίζας, της αρπαχτής και των κρατικοδίαιτων δηλαδή, χορτάσαμε. Οι λαλιώτηδες, οι δαμανάκηδες και σια εξαργυρώσανε με ακριβό αντίτιμο την συμμετοχή τους στο αμερικανόφερτο σχέδιο της χούντας του Ιωαννίδη.
        Εκτός απ' τον μονίμως μεθυσμένο Παπαχρήστο βέβαια.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/05/2010 00:31:29

        και συνεχίζουν να εξαργυρώνουνε, αγαπητέ, την ίδια συμμετοχή στο ίδιο ακριβώε σχέδιο, ετεροχρονισμένο φυσικά

  13. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 02/05/2010 13:00:50

    ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΛΑ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΔΟΚΙΜΟ ΖΩΗΣ; ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΑΪΚΟ ΜΕΤΡΟ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΝΩΡΙΣ ΑΠΟ ΑΤΥΧΙΑ Η΄ΑΠΟ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ: ΚΑΠΝΙΣΜΑ, ΑΛΚΟΟΛ, ΚΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ, ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΠΙΝΩ ΛΙΓΟ. ΒΛΕΠΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΤΟΣΟ Ο ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ, ΤΟ ΚΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Λεωνίδας 02/05/2010 13:09:54

      Βιομετρικά χαρακτηριστικά, αλλά δεν πάει έτσι όπως λες. Αν κρίνουν πως θα ζήσεις μέχρι τα 100 θα δουλεύεις μέχρι τα 85? Λες μπούρδες.

  14. panos avatar
    panos 02/05/2010 13:01:21

    Παπακωνσταντίνου σε ερώτηση δημοσιογράφου δήλωσε ότι κάθε τρεις μήνες η χώρα θα ελέγχεται από την τρόικα και άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο νέων μέτρων εάν η πορεία των ήδη ανακοινωθέντων μέτρων δεν έχει την εξέλιξη που θα ήθελαν τόσο η ελληνική κυβέρνηση όσο και η τρόικα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ panos 02/05/2010 20:37:23

      Γιατί εχτές δε σας έγραψα ότι θα εγκατασταθούν και θα κάνουν διαρκώς έλεγχο δαπανών;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ anonymous 03/05/2010 00:34:21

        κορόιδευε εσύ, η Μέρκελ ήδη ζήτησε μηνιαίο έλεγχο

  15. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 02/05/2010 13:03:11

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΣΔΟΚΙΜΟ ΖΩΗΣ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ (ΦΟΡΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ +10%)

    • kkonstan avatar
      kkonstan @ Λεωνίδας 02/05/2010 14:47:14

      Όπου πήγε το ΔΝΤ το προσδόκιμο ζωής έπεσε λόγο της κατάρρευσης του συστήματος υγίας.

      Δεν νομίζω αυτή η ασήμαντη χώρα στα νοτιανατολικά της ευρώπης να αποτελέσει εξαίρεση.

  16. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 13:07:48

    Πως θα πάει τα παιδιά του στο ιδιωτικό σχολείο? χο! χο!

  17. Liar avatar
    Liar 02/05/2010 13:09:22

    Πασόκοι και λοιποί πριν 4-10-2010

    Πασοκ είσαι η ελπίδα μας

    Λαός 2-5-2010

    Πασοκ _ηδα μας, _ηδα μας

  18. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 02/05/2010 13:09:49

    o ντινος εχει δικιο. δεν επαρκουν αυτα τα μετρα και οι αγορες δεν προκεται να μας ξαναδανεισουν μεχρι να βαρεσουμε χρεωκοπια. αν και το γελιο θα πεσει αν δεν ποιασουμε τους στοχους και δεν μας δανειζουν αλλα.

  19. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 13:10:11

    H πλειοψηφια των συνταξιουχων στη χωρα μας παιρνει 800euro.
    Eνας τετοιος συνταξιουχος χανει απο Δ.Π 200 απο επ.ΑΔ 200 και απο δωρο χριστουγεννων 400. Συνολο 800.Αρα ενα μισθο.Δηλαδη παιρνει 13 μισθους πλεον.Ενας ΔΥ με 1500ε χανει: 500απο ΔΠ, 5ΟΟ απο επ ΑΔ και 1000 απο ΔΧ.
    Συνολο 2000ε.Δηλαδη χανει ολοκληρο τον 14ο και το 1/3 του 13ου.Και ολα αυτα χωρις να υπολογιστουν περικοπες στα επιδοματα που εχουν γινει.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 13:11:53

      Και χωρίς να υπολογιστούν αυξήσεις σε ΔΕΗ, καύσιμα, ποτά, τσιγάρα, ΦΠΑ.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 02/05/2010 13:22:31

        Σιγουρα αν κανει καποιος τη σουμα απο ολα τα μετρα που ανακοινωθηκαν φετος μιλαμε για οριστικη απωλεια 14-13 στο δημοσιο και απωλεια τουλαχιστον ενος επιδοματος απο τον ιδιωτικο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 13:23:25

      Για τους συνταξιούχους δεν ξέρω αν είναι νόμιμο διότι έχουν πληρώσει εισφορές με βάση του 14 μισθούς. Πρέπει να γίνει προσφυγή οπωσδήποτε.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 13:26:27

      φίλε μου δεν τα υπολογίζεις σωστά γιατί αφενός 1.350 είναι οι μέσες αποδοχές στο Δημόσιο δεν το λέω εγώ αλλά ο κύριος Ρεν, αφετέρου στο δημόσιο τα δώρα είναι με βάση μόνο τον Βασικό Μισθό.( εγώ με 22 χρόνια ΠΕ έχω Β Μισθό 1425 ακαθάριστα)
      Μην τσιμπάς το όριο των 3.000 είναι για να καλυφθούν τα επιδόματα (ΔΙΒΕΤ ΔΕΤΕ ΒΟΥΛΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ κλπ)
      Δεν υπάρχει στον 3205 με τον οποίο πληρωνόμαστε ακαθάριστες αποδοχές πάνω από 3.000
      Επιδόματα σε πραιτοριανούς υπάρχουν κάτω από το τραπέζι.

  20. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 02/05/2010 13:11:26

    Είναι ανάγκη να είναι κανείς οικονομολόγος για να καταλάβει ότι ο συνδυασμός δραματικής μείωσης μισθών-συντάξεων και ραγδαίας αύξησης των φόρων θα οδηγήσει σε μεγάλη ύφεση ;

  21. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 02/05/2010 13:14:35

    Εντωμεταξύ δεν είναι τυχαίο ότι δεν προσδιορίστηκε με σαφήνεια ποιο θα είναι το όριο απολύσεων, ποιο το ποσό των αποζημιώσεων και το κυριότερο πως θα διαμορφωθούν τα ημερομίσθια μετά την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων εργασίας στον ιδιωτικό τομέα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κάποιος. 02/05/2010 14:04:49

      Σωστά λες. Το άγχος που προκαλούν στους ιδωτικούς υπαλλήλους είναι η αοριστία αυτή, καθώς η απόλυση είναι ο μεγάλος φόβος τους.

  22. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 02/05/2010 13:15:00

    Ισχύουν όσα λέει ο Dr Weisbrot για το ΔΝΤ ;;

    http://stigmatismenoi.blogspot.com/2010/04/blog-post_23.html

  23. NIKOS avatar
    NIKOS 02/05/2010 13:16:29

    Τελικά εδω τεριάζει γάντι αυτο που έλεγε η ΜΑΛΒΙΝΑ.

    ΕΞΩ ΠΟΥ@@ΤΗ ΑΠ΄ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ

    http://www.youtube.com/watch?v=WmPm1vb8q1c

    γιατι αυτα μας ελεγε πρίν τις εκλογες.

  24. λακ avatar
    λακ 02/05/2010 13:21:41

    αυτός ο τύπος είναι θρασύς γιατι κανείς ποτέ δεν τον ψήφισε (είναι εξωκοινοβουλευτικός)και κανείς δεν έδοσε στο ΠΑΣΟΚ την λαική εντολή όπως επικαλείται να κάνει τις ασχημίες στον μισθωτό και συμταξιούχο που αυτός ανακοίνωσε μιά και ποτέ δεν ήταν στο προεκλογικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ.
    Ο ίδιος είπε ότι αυτό ειναι το σκληρότερο πακέτο που έχει ποτέ εφαρμοστεί σε χώρα της Ευρώπης.
    Ας μας πούνε άν ,άν λέω και αυτή την φορά με το να ματώσει ο κόσμος δεν έχουμε αποτέλεσμα ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΩΡΑ??? γιατί ο τύπος τα είπε και ξαλάφρωσε ,αλλά δεν δεσμεύτηκε για τίποτα.

    Δηλαδή μας είπε ότι θα μειωθεί η αγοραστική αξία του μισθωτού και του συνταξιούχου τουλάχιστον κατά 30%
    σημαίνει κλείσιμο επιχειρήσεων ,απολύσεις ,χιλιάδες άνεργοι ,περαιτέρω μείωση της αγοραστικής αξίας μιά και ένας μισθός ή μία σύνταξη στην οικογενεία θα πρέπει να καλύψει ανάγκες και των ανέργων μελών της και πάει λέγοντας
    -διάλυση της μικρομεσαίας τάξης στην Ελλάδα
    -το χρήμα θα συσωρευτεί στις 20 μεγάλες οικογένειες που θα κυβερνούν στην ουσία την χώρα.

    ΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΗΝΙΜΑ ΚΑΤΑΛΥΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΟΛΙΓΑΡΧΙΑΣ -ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΥΣ-

  25. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/05/2010 13:26:17

    Ὤπα, ὤπα, ὤπα....τι 10 αὔξηση ΦΠΑ? Στο 31% θα παει δλδ? Ή 10% του 21%, άρα στο 23,1? Δεν πάμε καλά.

    Εν τω μεταξύ το μόνο "καλό" για τις επιχειρήσεις και εν τέλει και για τους μισθωτούς δεν έγινε. Η κατάργηση του 13-14ου μισθού: Οι περισσότεροι γνωστοί μου επιχειρηματίες θα ενσωμάτωναν τους 2 μισθούς στους υπόλοιπους, οπότε οι υπάλληλοι δε θα χάνανε λεφτά. Όμως οι εργοδότες θα γλυτώναμε 2 ολόκληρες εισφορές ΙΚΑ για κάθε εργαζόμενο, άρα αν το καλοσκεφτείς περίπου "σώζεις" μια θέση εργασίας ανά 15-20 ἐργαζομένους.

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ TopGunZ 02/05/2010 13:38:47

      που ειναι αυτοι οι εργοδοτες γιατι ο δικος μου θα το εχωνε στα σαβανα του

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ LEWNIDAS 02/05/2010 14:55:41

        Ὀποιοσδήποτε ἐργοδότης ἔχει σοβαρή ἐπιχείρηση με ὑπαλλήλους στους ὀποίους ἔχει ἐπενδύσει (ἐκπαίδευση π.χ.) και καταλαβαίνει ἀπλούς οἰκονομικούς ὄρους: ἀν δεν ἔχει λεφτά ο ὑπάλληλος ο δικός μου δεν θα ψωνίσει ἀπό τον διπλανό και ἀν δεν ἔχει λεφτά ο ὑπάλληλος του διπλανού δε θα ψωνίσει ἀπό ἐμένα.

        Και για να εἴμαι πιο συγκεκριμένος, η ἐν λόγω συζήτηση ἔγινε ἐν μέσω συναδέλφων μου, ἐπαγγελματιών στο χώρο του αὐτοκινήτου, χώρο στον ὀποίον η ἐκπαίδευση και η ἐξειδίκευση παίζουν τεράστιο ρόλο. Δυστυχώς, βέβαια, πλεόν οι περισσότεροι μιλάμε για ἀπολύσεις...

  26. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 02/05/2010 13:31:40

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΟ ΣΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΩΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.

  27. denkserotipota avatar
    denkserotipota 02/05/2010 13:32:08

    Καθήστε, σε λίγο (λένε) θα βγει και η τρόικα να πει τα δικά της.
    Ποιον να πιστέψουμε?
    Μάλλον ΚΑΝΕΝΑΝ μιας και μας το βάζουν αργά αργά το μαχαίρι , για να γλυτώσουν τις αντιδράσεις............

  28. Κρης avatar
    Κρης 02/05/2010 13:33:46

    Ολη η ομιλια
    http://www.youtube.com/watch?v=fuvhnMRmocs

  29. Βασίλης avatar
    Βασίλης 02/05/2010 13:45:50

    Τα πράσινα τέλη τι φρουτάκι είναι?

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Βασίλης 02/05/2010 13:59:22

      ...το έχεις ήδη πληρώσει, αν έχεις αυτοκίνητο ή έστω και παπάκι!

      Το έχεις γλυτώσει μόνο, αν κυκλοφορείς με ποδήλατο ή κανώ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ χελιδόνι 02/05/2010 14:05:50

        Είναι τραγικοί κλέφτες και ψεύτες. Να είναι έτοιμη για όλα.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 02/05/2010 14:09:18

        Εγώ είμαι!

        Η θειά μου,ετών 85, ανύπαντρη κόρη στρατηγού, που ζούσε από την σύνταξη του πατέρα της, πως θα ζήσει τώρα που της την κόβουνε;
        ...και μη μου πεις να την πάρω σπίτι!

      • sic transit gloria mundi avatar
        sic transit gloria mundi @ χελιδόνι 02/05/2010 14:14:59

        Η κόρη του στρατηγού είναι πιά ελεύθερη να παντρευτεί τον καλό της! Επιτέλους! Αλλά να πεί και ένα danke στην Άνγκελα, που άργησε αλλά συναίνεσε!

      • Liar avatar
        Liar @ χελιδόνι 02/05/2010 14:17:28

        Θα βάλει με επιδότηση ΑΠΕ στον κήπο της και θα πάρει και 5 λαθρομετανάστες να μοιραστεί το ενοίκιο.

      • sic transit gloria mundi avatar
        sic transit gloria mundi @ χελιδόνι 02/05/2010 14:21:00

        Δεν είναι απλό black humor, και συγγνώμη άν φάνηκε έτσι! Αυτές οι συντάξεις ήταν πραγματική Βαβυλώνεια αιχμαλωσία. Ξέρω κι εγώ τέτοιες περιπτώσεις, είναι τραγικό να σε αναγκάζεουν να πουλάς μια ολόκληρη ζωή την καρδιά σου για μια σύνταξη. Πρόκειται για σύστημα που ήταν ηθικά σάπιο εκ γενετής.

      • Liar avatar
        Liar @ χελιδόνι 02/05/2010 14:43:09

        stgm

        Αυτές οι συντάξεις καμιά 40.000 να είναι όλες κι όλες. Συμφωνώ να κοπούν, αν και είναι θεσμικά δικαιωμένες. Σ'αυτές όμως ανήκουν και τα παιδιά νεοτάτων πεσόντων υπερ Πάτρης ηρώων κ.α.
        Όσο για τις 85αρες θειές, ας πρόσεχαν κι ας παντρευόντουσαν τον πλούσιο άντρα της "καρδιάς "τους και να μην τα τρων απ'το κράτος.
        Οι μόνες θα ήταν;

        Κατάργηση θεσμικών δικαιωμάτων να σημαίνει άραγε και κατάλυση του κράτους;

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Βασίλης 02/05/2010 14:02:31

      Θα σου πω.Θυμασαι περυσι το Δεκεμβρη που ο πρωθυπουργος παραδεχτηκε αδικιες στα τελη κυκλοφοριας και οτι το θεμα θα επρεπε να το ξαναδωνε;Ε δεν θα το ξαναδουνε.

  30. Liar avatar
    Liar 02/05/2010 13:56:40

    ΓΑΠ, Παπακωνσταντίνου κλπ στην πίστα

    http://www.youtube.com/watch?v=YDU7jOerAaQ&feature=related

  31. Metoikos avatar
    Metoikos 02/05/2010 14:14:43

    Αντώνη Σαμαρά εξαφάνισε τους, μπορείς! Καταψήφισε το ΔΝΤ στη Βουλή! Ας μαζέψουν τους εφιάλτες που θέλουν για τους 180, αλλά μετά απ' αυτό ο κόσμος θα ελπίζει μόνο σε εσένα, θα στείλει στο διάολο και ΠΑΣΟΚ και ΛΑΟΣ και ΕΦΙΑΛΤΕΣ. Ο Jeffrey δε τραβάει, θα γκρεμιστεί σε λίγο. Αν προχωρήσεις με τόλμη και αποφασιστικότητα, θα γίνεις πολύ σύντομα ο επόμενος πρωθυπουργός και ο πρώτος ηγέτης της Νέας Μεταπολίτευσης.

  32. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 02/05/2010 14:18:31

    Panos, να μην λεμε αλλα αντ' αλλων. Μιλας για ελληνικη κυβερνηση, αλλα που το ειδες αυτο το "ειδος"? Δεν καταλαβες ακομη οτι την Ελλαδα την κυβερναει εδω και αρκετους μηνες η τροικα (ΔΝΤ, Ευρωπαικη Ενωση και οι τραπεζιτες, ητοι η Ευρωπαικη Τραπεζα σε αμεση συνεργασια με τους εν Ελλαδι τοκογλυφους, ορισμενοι απο τους οποιους αυτοονομαζονται "τραπεζιτες".

  33. Liar avatar
    Liar 02/05/2010 14:50:14

    Τελικά αυτή είναι η Ελλάδα.
    Δημόσιος vs Ιδιωτικός.

    Όλοι σπίτια σας, κανένας στους δρόμους. Χαβαλέ θέλουν να κάνουν και χάζι απ'την TV.

  34. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 02/05/2010 15:07:27

    Εγώ δημόσιος είμαι και έχω δώσει όρκο. Δεν παρατάω τα αδέλφια μου.
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαιώματα. Αδέλφια μου είναι ΟΛΟΙ οι Έλληνες.
    Σήμερα εγώ, αύριο αυτοί. Η πορεία είναι και για τις δύο κατηγορίες το ίδιο δύσκολη.
    Ας λένε ότι θέλει ο καθένας. Εγώ τα αδέλφια μου δεν τα παρατάω.

    • Liar avatar
      Liar @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 02/05/2010 15:11:21

      Σπίτια σας όλοι οι δημόσιοι, ούτως η άλλως δεν υπάρχουν περιθώρια για περισσότερες κρατήσεις απ'τον μισθό σας.

      Αυτό δεν το είχατε υπολογίσει, ε;;;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 02/05/2010 15:16:12

      Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Την επόμενη φορά που θα χρειαστείτε περίθαλψη , θα σας παρακαλέσω να μην περάσετε. Θα είμαι σπίτι μου και θα βρίζω το δημόσιο...
      Όλοι στο ίδιο τσουβάλι; Όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια, καλέ μου συνάνθρωπε...
      Δημόσιος λειτουργός είμαι. Ούτε λαμόγιο είμαι, ούτε δολοφόνος...
      Ευχαριστώ.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 02/05/2010 20:39:38

      Μετά τις αδελφο-κτονίες του εμφυλίου, άρχισαν δυστυχώς αμέσως οι αδελφο-υπεξαιρέσεις, και τώρα που να βρούμε ποιοί αδελφοί είναι οι καταχραστές;
      Θα ψάξει ο Τρισέ στα ενδοιοικογενειακά;

  35. Φελάχος avatar
    Φελάχος 02/05/2010 15:07:57

    ...τη μάνα του αβάφτιστου.Θέλουν πόλεμο; Θα τον έχουν.
    Θα μάς κανουνε αναρχοαυτόνομους στα 40 μας.

  36. sic transit gloria mundi avatar
    sic transit gloria mundi 02/05/2010 15:11:25

    Liar
    Και πλούσιο, και της καρδιάς τους;
    Πώς;
    Lies! Words, words, between the lines of age!
    Λεφτά και φόυμαρα, έτσι περνά η ζωή και χάνεται.

    • sic transit gloria mundi avatar
      sic transit gloria mundi @ sic transit gloria mundi 02/05/2010 15:13:58

      Δεν υπάρχει τίποτε σωστό μέσα στο λάθος. Όλα όσα ζήσαμε μετά το 1945 ήταν ένα λάθος.

    • Liar avatar
      Liar @ sic transit gloria mundi 02/05/2010 15:16:44

      Ακριβώς έτσι Stgm, όπως τα λέω.

      στο καρδιάς τους είχα βάλει "" όμως.

      Μεγάλος ο Θεός του Money. Μέρα νύχτα τον δοξάζουν κάποιοι.

      Και στον πηγαιμό για το...χρήμα έχασαν και την ψυχή τους.

  37. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 02/05/2010 15:13:01

    Αληθεύει, ότι επανέρχεται ο θεσμός Αρτέμη Μάτσας και Δήμου Σταρένιου;

  38. 13 avatar
    13 02/05/2010 15:15:22

    Ο Σωκρατης ελαβε μερος σε πολεμο στα 54 του αν δε κανω λαθος...

  39. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 02/05/2010 15:22:58

    Κι εγώ συμφωνώ, να κοπούν οι επιδοτήσεις στα Ιδρύματα και τις ΜΚΟ... για την διάσωση της χοντρής πεταλούδας, αλλά αυτά...γιατί δεν κόβονται;;;;

  40. 2Μ avatar
    02/05/2010 15:28:38

    Μέσα στα άλλα σχόλια ,άκουσα και για την"σημειολογία" του επιχείλιου έρπητα που έβγαλε στο στόμα ο ΓΑΠ.

    ΕΡΠΗΤΑ -αυτός- ΖΩΣΤΗΡΑ για μας τους υπόλοιπους.
    ΚΑΙ αφόρητα επώδυνος είναι ΚΑΙ κρατάει (ίσως και) για πολλά χρόνια

    Αν αυτό θέλει η σημειολογία ,ποιός δεν θα συμφωνήσει;

    (έκανε ενα μικροσεισμούλη τώρα στην Κρήτη)3:26

  41. λακ avatar
    λακ 02/05/2010 16:20:00

    ο αστείος εξωκoινοβουλευτικός υπουργός οικονομικών είπε ότι έχει την λαική εντολή γιαυτά που κάνει (7 μήνες λάθη και λέμε ξελέμε) και τελικά την παράδοση άνευ όρων στο ΔΝΤ που σημάνει ο λαός θα πληρώσει τα δάνεια και τα τεράστια επιτόκια που οι τραγικές επιλογές του κυρίου αυτού ανέβασαν στα ύψη.
    ο λαός έδοσε στο ΠΑΣΟΚ και όχι στον κύριο εξωκoινοβουλευτικό υπουργό την εντολή να κυβερνήσει με βάση το προεκλογικό πρόγραμμα ,το οποίο ίσως ο κύριος αυτός να μην έχει διαβάσει.
    Αντι για ΠΑΣΟΚ μας προέκυψε παρέα εξωκoινοβουλευτικών, μη εκλεγμένων μαθητευόμενων μάγων που βρέθηκαν υπουργοί απο το πουθενά και αυτοσχεδιάζουν στην πλάτη μας αλλάζοντας κάθε μέρα αυτά που την προηγούμενη λένε
    Ας διαβάσουν τι έλεγε το ΠΑΣΟΚ προεκλoγικά
    Ας θυμιθούν ότι μόλις στις αρχες της εβδομάδος έλεγαν τα μέτρα που πάρθηκαν έιναι αρκετά για το ΔΝΤ στο 2010 και σήμερα ‘ολα άλλαξαν στο χειρότερο και πλέον ανα πάσα στιγμή ‘ολα ειναι πιθανά για τα χειροτερότερα.

    Ερωτούμε τον κύριο αυτό τι ρόλο παίζει αφού πλέον το παιχνίδι ορίζεται απο το ΔΝΤ ? όλοι αυτοί οι συμβουλάτορες των υπουργών με τους παχηλούς μισθούς γιατί πληρώνονται?

    Eρωτούμε ούτε μία παραίτηση ?όλα για την καρέκλα?σοσιαλισμός της μούγκας?

    http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/2d2cb3f2-4b43-4a23-9084-81b24623cacf

    Αγωνιζόμαστε για μια Ελλάδα, όπου οι αποφάσεις θα παίρνονται από τον ίδιο το Λαό της χωρίς ξένες εξαρτήσεις, επιρροές και επεμβάσεις για μια κοινωνία δίκαιη, όπου θα σταματήσει η εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο και η αποξένωσή του από το προϊόν του μόχθου του• για έναν άνθρωπο, που θα ολοκληρώνεται πνευματικά και πολιτιστικά και θα αναπτύσσει δημιουργικά τις πρωτοβουλίες του σε μια πραγματικά ελεύθερη κοινωνία δίχως άγχος, χωρίς καταπίεση.

    Το όραμα αυτό αλλά και η πορεία για την εκπλήρωσή του προσδιορίζουν την ιδεολογία και τη φυσιογνωμία του ΠA.ΣO.K.”

    Δεσμευόμαστε να θέσουμε σε άμεση εφαρμογή στις πρώτες 100 ημέρες, ένα σχέδιο εξόδου από την κρίση που αντιμετωπίζει άμεσα τα μεγάλα προβλήματα και βάζει τις βάσεις για τις μεγάλες αλλαγές.
    - Στήριξη του εισοδήματος. Με αυξήσεις πάνω από τον πληθωρισμό. Έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης. Μέτρα προστασίας των δανειοληπτών. Πάγωμα των τιμολογίων των ΔΕΚΟ για ένα χρόνο.
    - Ενίσχυση της οικονομικής δραστηριότητας. Με αύξηση των δημοσίων επενδύσεων στο 4% του ΑΕΠ από τον πρώτο προϋπολογισμό και επιτάχυνση του ΕΣΠΑ. Ένεση ρευστότητας στην αγορά. Αλλαγή του ΤΕΙΡΕΣΙΑ. Βελτίωση του επιχειρηματικού περιβάλλοντος.
    - Προστασία και ενίσχυση της απασχόλησης και στήριξης των ανέργων.
    - Νοικοκύρεμα στα δημόσια οικονομικά με την καταπολέμηση της σπατάλης και την ενίσχυση των φορολογικών εσόδων.

    ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΩΝ
    Αυξήσεις μισθών και συντάξεων πάνω από τον πληθωρισμό.

    Αλλαγή της φορολογικής πολιτικής, ώστε να λειτουργεί ως εργαλείο αναδιανομής. Μείωση του φορολογικού βάρους προς όφελος των χαμηλών και μεσαίων στρωμάτων. Κανένα νέο φορολογικό βάρος στα μεσαία και χαμηλά εισοδήματα.

  42. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 02/05/2010 17:41:35

    Liar το σχόλιο σου είναι βλακώδες.

  43. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2010 18:18:59

    Τώρα έχω πιστέψει …ότι θα επιστρέψει το 1.δις στο ΙΚΑ για το οικόπεδο που έχει πουλήσει χαχαχαχ

  44. NONOS avatar
    NONOS 02/05/2010 18:25:53

    Μαυρη μερα σημερα για το φουκαρα τον Ελληνα
    Μαυρες ναναι οι μερες τους σκυλλας γεννηματα που μας μαυρισαν τις ψυχες και μας πηραν το χαμογελο απ τα χειλη μας
    Μαυρες ναναι οι μερες του Λαλιωτη,Τσοχατζοπουλου,Τσουκατου,Σημιτη,Μητσοτακη,Σπμωκου,Ακριβακη,Μπομπολα,Λαμπρακη,Ψυχαρη,Τεγοπουλου,Τραγκα,Χατζηνικολαου,Αλαφουζου,Κοπελουζου,Λιακουνακου,Κοκαλλη,Καψη,και τοσων αλλων που δεν θυμαμαι τωρα που καταλυστεψαν το κρατος και απολαμβανουν σαν Νερωνες την Ελλαδα μας να κεγαιται.
    Μαυρη ναναι η ζωη ολων αυτων που πλουτισαν σε βαρος μας -δικαστες,εισαγγελείς,εργολαβοι,ΜΜΕ,συνδιλαλισταδες,τραπεζιτες
    Μαυρη ναναι η ζωη τους και μαυρος και ο ψοφος τους
    Η λαικη οργη θα γινει ποταμι και θα τους πνιξει
    Φερτε πισω τα κλεμμενα οσο ειναι καιρός
    Ο τρελλός ειδε τον πεινασμένο και φοβηθηκε

  45. δημητρης avatar
    δημητρης 02/05/2010 19:01:54

    Απο Υφ/γο Εργασιας κ. ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ
    Εγκυκλιος

    ΠΡΟΣ
    ΙΚΑ - ΕΤΑΜ
    Φ 10621/Οικ 1548/848/28.4.10

    Με την εγκυκλιο αυτη ο κ. Κουτρουμανης μεγαλος εργατοπατερας και συνδικαλα του ΠΑΣΟΚ οριζει οτι απο τις 6.000 ημερες εργασιας ενος εργαζομενου στις
    ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΑΕΡΟΓΡΑΜΜΕΣ ΑΕ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΑΕ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΕΡΟΠΛΟΙΑ ΑΕ, με τη ιδιοτητα του ιπταμενου φροντιστη και συνοδου οι 5.250 μερες ασφαλισης του προσαυξανονται κατα....100% και των ιπταμενων χειριστων και τεχνικου, διοκητικου κλπ. προσωπικου εδαφους κατα 50%.
    Ετσι οι ημερες ασφαλισης γινονται μαγικα 10.500!!
    Το αστειο ειναι δε οτι τις υπολοιπες 750 ημερες ασφαλισης (6.000-5.250) τις προσθετει παλι στις προσαυξημενες 10.500.
    Δηλαδη το ΑΙΣΧΟΣ.
    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:
    ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΥ ΜΕ 17 ΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑΣ: 2,500-3,500 Ε
    ΕΦΑΠΑΞ: 120.000-150.000 Ε

    ΕΣΕΝΑ ΘΥΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΗ 600-800 Ε:

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ δημητρης 02/05/2010 20:45:09

      Η ολυμπιακή ήταν και παραμένει (διότι ακόμη πληρώνουμε και θα πληρώνουμε μισθούς, συντάξεις και φέσια) απ τα μεγαλύτερα σκάνδαλα στην ιστορία μας. Επειδή όμως άπαντες τη σκύλεψαν, όλα τα κόμματα εξουσίας καιοι συνδικαλιστάδες ανεξαιρέτως, κανένας δεν λέει ποτέ τη πραγματική ιστορία. Αν ποτέ τη μαθαίναμε, τότε θα μιλούσαμε για ικριώματα στη πλατεία Συντάγματος. Όμως δεν θα έφτανε ολόκληρη η ξυλεία της Ελλάδας...