#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2011 15:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαρύ το κλίμα για Παπανδρέου - Δαμανάκη στις Βρυξέλλες



Προειδοποίηση για το ενδεχόμενο να βρεθεί η Ελλάδα εκτός της ζώνης του ευρώ απηύθυνε με δήλωσή της η Ελληνίδα Επίτροπος Μαρία Δαμανάκη. Το πλήρες κείμενο της δήλωσης της Μ. Δαμανάκη:

«Η μεγαλύτερη κατάκτηση της μεταπολεμικής Ελλάδας, το ευρώ  και η ευρωπαϊκή πορεία της χώρας είναι σε κίνδυνο. Το σενάριο της απομάκρυνσης της Ελλάδας από το ευρώ βρίσκεται πλέον στο τραπέζι καθώς και η μεθόδευσή του. Είμαι υποχρεωμένη να μιλήσω ανοικτά. Έχουμε ιστορική ευθύνη να δούμε το δίλημμα καθαρά: Ή συμφωνούμε με τους δανειστές μας σε ένα πρόγραμμα σκληρών θυσιών με αποτελέσματα, αναλαμβάνοντας τις ευθύνες για το παρελθόν μας ή επιστρέφουμε πίσω στη δραχμή. Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα στις σημερινές συνθήκες».

Οι πιέσεις που ασκούνται στην αντιπολίτευση και κυρίως τον Αντώνη Σαμαρά για συναίνεση στα νέα μέτρα είναι πλέον ολοφάνερες. Δείτε και σημερινό δημοσίευμα της Financial Times Deutschland το οποίο συνεχίζει στο μοτίβο των Βρυξελλών: «Στην Πορτογαλία και στην Ελλάδα οι πολίτες δεν έχουν πλέον άλλη επιλογή – Η πολιτική χαράσσεται αλλού».

Έτσι, το είδαμε κι αυτό: Η κορυφαία (κατά τα ΜΜΕ) εκπρόσωπος της "γενιάς του Πολυτεχνείου" να συντάσσεται στην πιο σοβαρή στιγμή της κρίσης που διέρχεται η χώρα με την πολιτική των Δανειστών και φυσικά του ΓΑΠ.

Η συγκεκριμένη αναφορά της Ελληνίδας επιτρόπου προκάλεσε την αντίδραση της Κομισιόν που εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία διαψεύδει ότι συζητείται έξοδος της Ελλάδας από το ευρωνόμισμα. "Ποτέ δεν έχει διεξαχθεί οποιαδήποτε συζήτηση εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ" αναφέρει η Κομισιόν.

 

Η αποδοκιμασία της επιτρόπου Δαμανάκη από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή μπορεί να φθάσει μέχρι την παραίτηση της επιτρόπου. Το κλίμα στις Βρυξέλλες είναι βαρύ για την Δαμανάκη, καθώς με την δήλωσή της προκάλεσε αντιδράσεις σε όλη την αγορά – μέχρι και τα επιτόκια της Γερμανίας ανέβηκαν, και αυτό δεν άρεσε τους καθόλου. Γι’ αυτό και η αποδοκιμασία της επιτρόπου – γεγονός πρωτοφανές για τις Βρυξέλλες – έγινε με ασυνήθιστη ταχύτητα.

Η Ελληνίδα επίτροπος έπαιξε στο επικοινωνιακό παιχνίδι που έστησε στο εσωτερικό ο Γ. Παπανδρέου προκειμένου να ξεγελάσει τον ξένο παράγοντα. Δεν είναι όμως μόνο ότι η Μ. Δαμανάκη επέλεξε να βοηθήσει τον Γιώργο στο εσωτερικό πολιτικό παιχνίδι. Ταυτόχρονα έπαιξε και το παιχνίδι των διεθνών κερδοσκόπων, κάνοντας support στα σχέδιά τους και απορρίπτοντας τις εναλλακτικές λύσεις για έξοδο από την κρίση χωρίς νέα άδικα μέτρα και μνημόνια.

Από την αντίδραση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής προκύπτει και ένα πολιτικό συμπέρασμα που αφορά τις εσωτερικές πολιτικές εξελίξεις. Η Ε.Ε. δεν αποδέχεται τα τεχνάσματα του Παπανδρέου. Δεν αποδέχεται ούτε τα δημοψηφίσματα, ούτε το περιεχόμενό τους.

Το πρόβλημα του Γιώργου είναι ότι ο ξένος παράγοντας έχει αποσύρει την πολιτική εμπιστοσύνη στο πρόσωπό του γιατί δεν προωθεί όσα έχουν συμφωνήσει. Και αυτή δεν θα την κερδίσει όχι με δημοψήφισμα, αλλά ούτε και αν κάνει εκλογές και τις κερδίσει – που δεν θα τις κερδίσει.

Η Τρόικα αδειάζει την οικονομική πολιτική

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Είναι μεγάλο λάθος να θέλουν ορισμένοι να μετατρέψουν ένα οικονομικό πρόβλημα σε πρόβλημα θεσμών. Διλήμματα, όπως “μέσα ή έξω από την Ευρώπη” και “μέσα ή έξω από το Ευρώ”, όχι μόνο δεν βοηθούν, αλλά προκαλούν σύγχυση και βλάπτουν σοβαρά τον τόπο».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 25/05/2011 15:59:10

    είμαστε στο σημειο μηδέν ..

    η τελευταιες καθαρες πια απειλες..

    αντε να δουμε..

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Aggelos 25/05/2011 18:46:42

      Μιααααα ζωη ΑΠΑΤΕΣ, ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΕΣ, ΜΠΛΟΦΕΣ κι ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ
      απο το πασοκ.....(οχι Αν δε δεχτειτε το μνημονιο θα χρεωκοπησετε, οχι θα πεθανετε, οχι ειναι η "μονη λυση"....κτλ κτλ.....)
      Η ΔΑΜΑΝΑΚΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!!!!

      • effie B. avatar
        effie B. @ Kostas D 26/05/2011 08:39:16

        σημερα στο ΔΝΤ, δηλωνουν ενοχλημενοι απο τη σταση της κ. Επιτροπου. Και ο Πρωθυπουργος αφου δεν επιασε και αυτη η μπλοφα φωναζει: απεταξαμην, απεταξαμην την Μαρια (την επιτροπο, οχι την υπηρετρια, η μηπως τα μπεδρεψα)

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/05/2011 16:01:51

    H Δαμανάκη ήταν υπέρ του ευρώ από μικρή, ή της βγήκε τώρα που θα παίρνει κερατιάκη σύνταξη, αφορολόγητη, για όσο ζει;

    Συμπαθής η κυρία, αλλά εάν δεν ήταν της ιδιότυπης τάξης του Πολυτεχνείου, θα έπλενε πιάτα και θα έπλεκε ζακετούλες για τα εγγόνια της.

    Εγώ είμαι με τους Γερμανούς φορολογούμενους. Όχι άλλα πεταμένες αργομισθίες σε επιτρόπους.

    • Giannis_Analitis avatar
      Giannis_Analitis @ archaeopteryx 25/05/2011 16:18:16

      Εγώ φορολογούμε στην γερμανία. Αυτά που πληρώνουν στην Ελλάδα είναι "peanuts"!

      • co avatar
        co @ Giannis_Analitis 25/05/2011 17:31:23

        η γραφειοκρατια και η ανικανοτητα της ευρωπαικης γραφειοκρατίας ειναι μεγαλυτερες και απο την Ελληνικη.
        υπαρχει προβλημα στο ΕΕ - μεγαλο!

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ archaeopteryx 25/05/2011 19:27:18

      Η κυρία Δαμανάκη, ίσως αποτελεί το καλύτερο οικονομικό παράδειγμα ,καλό ακόμα και για να διδάσκεται σε σχολές οικονομίας.....
      Πως εκμεταλλεύεσαι ένα συγκριτικό σου πλεονέκτημα έτσι ώστε να επικρατήσεις στην αγορά έναντι των άλλων ανταγωνιστών....
      Ποιό ήταν το συγκριτικό της πλεονέκτημα; μα το πολυτεχνείο το ίδιο....
      Από εκεί και πέρα η εκμετάλλευση αυτού του γεγονότος, από την κα Δαμανάκη, υπήρξε πραγματικά συντριπτική....δεν νομίζω να μπορείς να βρείς εύκολα άνθρωπο που από ένα σημείο και ένα γεγονός διαμόρφωσε σε τέτοιο βαθμό όχι μόνο την προσωπική της ζωή, αλλά προσπάθησε να διαμορφώσει και την ζωή μεγάλου αριθμού Ελλήνων.....(και σήμερα όλων....)

    • Φερώνυμος avatar
      Φερώνυμος @ archaeopteryx 25/05/2011 22:15:34

      Αγαπητέ Αρχαιοπτέρυγα, η κ. Δαμανάκη (που τη θυμάμαι από τη αυλή του
      Πολυτεχνείου) ήταν ένα μεσαίο στέλεχος της ΚΝΕ που υπερασπιζόταν με πάθος τη «μητέρα των λαών» ΕΣΣΔ και εκτοξέυθηκε εν είδει αριστερής ποπ στάρ μετά
      το μικρόφωνο που κατά τύχη της δόθηκε στη διάρκεια της εξέργερσης. Πάντα παρά τήν εξουσία.
      Καιρός να τελειώνουμε με τη φαύλη μεταπολίτευση! (Ενας από αυτής της «γεννιάς»)

      • effie B. avatar
        effie B. @ Φερώνυμος 25/05/2011 23:25:12

        σημερα στο Συνταγμα υπηρχε ενα χαρτινο σεντονι απλωμενο οπου οι πολιτες εγραφαν σχολια. καποιος κυριος λοιπον απευθυνθηκε στη Μαρια του Πολυτεχνειου παντελως υποτιμητικα για τη συνεργεια της στο ολο "εγκλημα".

  3. Αλκίνοος avatar
    Αλκίνοος 25/05/2011 16:03:40

    Δραχμουλα οσο πιο γρηγορα γινεται!

  4. effie B. avatar
    effie B. 25/05/2011 16:06:21

    άσχετο η μάλλον εξαιρετικά σχετικό:
    αν πάμε στη δραχμή, οι αποζημιώσεις των ευρωπαίων επιτρόπων θα συνεχίσουν να πληρώνονται σε ευρώ?

    • Απορία avatar
      Απορία @ effie B. 25/05/2011 16:10:18

      Όχι, θα πληρώνονται σε ανδρικά μόρια, πληρωτέα επί τη εμφανίσει...

      • effie B. avatar
        effie B. @ Απορία 25/05/2011 16:21:05

        αυτο δεν ανηκει στις πληρωμες αλλα στις δωρεες οργανων, γιατι ειμαστε πονοψυχος λαος!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ effie B. 25/05/2011 16:15:56

      την ίδια απορία έχω και εγώ (και θα έχουν και όλοι οι τέως Επίτροποι). Βασικά δεν θα έχουν προβλέψει χώρα να φέυγει από Ευρωζώνη...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ effie B. 25/05/2011 18:53:29

      Σε ένδειξη καλής θελήσεως, ειδικά η Ελληνίδα Επίτροπος μπορεί πρώτα από όλα να ελαφρύνει τους δανειστές μας από το μισθό της!

      Εφόσον κόπτεται δια αυτούς τόσο.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ victoria (true) 25/05/2011 18:59:46

        Τι λες καλέ! Πως θα πληρωθούν οι Luis Vitton, οι Hermes, τα Manolo Blahnik και τα ταγεράκια του Versace. Είναι ακριβός ο σοσιαλισμός. Τόσους αγώνες έχει κάνει το κορίτσι.

  5. Απορία avatar
    Απορία 25/05/2011 16:09:23

    Είναι απίθανος αυτός ο τύπος. Η επιμονή του δεν έχει όρια. Βαφτίζει τον εκβιασμό συναίνεση και καλεί τους άλλους να "συναινέσουν".

    Είναι εμφανείς πλεόν οι ομοίοτητες του με τον έτερο σοσιαλιστή Στρως Καν.

    Εκείνος ενώ βίαζε την κοπελίτσα το είχε βάλει αμέτι μωχαμέτι να του πει ότι "συναινεί" για να νοιώσει άντρακλας.

    Το ίδιο και ο Παπανδρέου ενώ βιάζει την Ελλάδα πρέπει σώνει και καλά να μας βάλει να του πούμε ότι συναινούμε για να αισθανθεί πρωθυπουργάρα.

    Ε όχι ρε. Δεν συναινούμε.

  6. Κρητικός avatar
    Κρητικός 25/05/2011 16:15:31

    Το μεγαλύτερο εγκλημα της αριστερας της ελλάδας:
    Αποτελεί εκτροφείο όλων των εξουσιαστών και προσκυνημένων της εξουσίας.
    Ναταν μονο η κυρία αυτή .
    Και ομως είναι κρίμα γιατι αυτός ο χώρος εβγαλε και οραματιστές ,και εντιμους και πατριώτες. Κατόρθωσαν όμως οι ηγεσίες και οι μηχανισμοί που δημιουργούσαν καθε φορά είτε να εξοντώνουν τους ικανους ,ειτε να προωθούν τους ανίκανους .
    Τι μεγάλη τραγωδία νε εισαι Αριστερος στην ελλάδα!!!!!!!!!!!!!

    • Δάσκαλος avatar
      Δάσκαλος @ Κρητικός 25/05/2011 17:25:59

      Το ίδιο και το να είσαι δεξιός.
      Τουλάχιστον το ΠΑΣΟΚ έκανε πολλούς αριστερούς να αισθάνονται υπερήφανοι γιατί ανήκαν στις "προοδευτικές δυνάμεις"

  7. Arianos avatar
    Arianos 25/05/2011 16:19:13

    "Έχουμε ιστορική ευθύνη να δούμε το δίλημμα καθαρά..."
    Με την ίδια ευθύνη που είδε τα προσωπικά πολιτικά της διλήμματα: την ανιστόρητη σαλτιμπαγκοσύνη της!!

  8. σίγουρος avatar
    σίγουρος 25/05/2011 16:22:16

    Η ξεφτιλισμένη γενιά του πολυτεχνείου των κονομημένων που χρεωκόπησαν την Ελλάδα, γνήσια εκπροσωπείται απ' την πάλαι ποτέ Πρόεδρο του ΣΥΝ, νυν ευρωβουλετίνα του ΠΑΣΟΚ Μαρία Δαμανάκη. Τότε (στο πολυτεχνείο) έπαιζε το παιχνίδι των Αμερικανών, τώρα των δυτικοευρωπαίων. Καμία έκπληξη...

  9. effie B. avatar
    effie B. 25/05/2011 16:23:44

    αυτη η κριση θα βοηθησει να απαλλαγουμε απο πολλα κακα...

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/05/2011 16:27:22

    το σύστημα επιστρατεύει όλες τις ξεφτιλισμένες εφεδρείες

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 25/05/2011 19:06:10

      Ειναι προβοκατσια της κυβερνησης κατα της ΕΕ!

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ man8os 25/05/2011 22:53:00

        +1000000!!!!

  11. canadian avatar
    canadian 25/05/2011 16:27:46

    Παύση πληρωμών τώρα και επιστροφή στο νόμισμα όπως έγινε σε Αργεντινή και Ισημερινό.Θα δείτε ότι μόλις το πούμε όπως ο Κίρχνερ την επόμενη στιγμή θα διαπραγματεύονται μαζί μας με άλλους όρους.Το ζήτημα είναι ποιός είναι ο δικός μας Κίρχνερ.

  12. spiros1 avatar
    spiros1 25/05/2011 16:36:44

    Από το «Ψωμί, παιδία, ελευθερία» κάποτε, σαν επίτροπος αλιείας στην Ε.Ε. σήμερα, υπηρετεί πιστά τους Διεθνείς Τοκογλύφους των Βρυξελλών. Θέτει εκβιαστικά διλήμματα, μας απειλεί λέγοντας ότι
    «η Ελλάδα κατρακυλάει στην Δραχμή!».

    Που ήταν κρυμμένη «η επαναστάτρια της τσέπης», πρώην Συνδικαλίστρια, βουλευτής του ΚΚΕ και νυν Σοσια-Λήστρια. Η Σοσια-Ληστρια Μαρία Δαμανάκη ανήκει στην περίφημη «Γενιά του Πολυτεχνείου…
    Η πιο άχρηστη γενιά Ελλήνων όλων των εποχών ! Η γενιά, που τα «έφαγε» όλα και χρεωκόπησε το κράτος.
    Η γενιά, που για να σωθεί η ίδια, …«πούλησε» τα παιδιά της στο ΔΝΤ.

    Την μισή φωνή του Πολυτεχνείου την ταΐζουμε τώρα στην Ευρώπη και είναι η διαβόητη Δαμανάκη.
    Δαμανάκη και Παπαχρήστος. Το δίδυμο της “ επιτυχίας” του Πολυτεχνείου. Η μία φώναζε …”Εδώ Πολυτεχνείο” με τον στόμφο και την ένταση που κάποιος πλανόδιος καντινιέρης φωνάζει …”εδώ μεζεδοπωλείο” . “ Ήρωες”, που για τη δική τους ασφάλεια να ζητούν την “ ασπίδα” του άμαχου κόσμου ή να εκλιπαρούν για το έλεος των αντιπάλων τους, μόνο στο ελληνικό Πολυτεχνείο υπήρξαν.

    Στο πρώτο εξειδικευόταν η Δαμανάκη και στο δεύτερο ο Παπαχρήστος.
    Να ζήσουν ήθελαν τα μετέπειτα golden boys της μεταπολίτευσης. Να ζήσουν άκοπα και πλούσια. Ξεκίνησαν τις ζωές τους χωρίς κεφάλαιο και θέλησαν να το αποκτήσουν πίσω από τα κάγκελα του Πολυτεχνείου.
    Τα boys και τα girls που πήραν το πιο πλούσιο μεροκάματο που δόθηκε ποτέ στην Ελλάδα. Πάρα πολύ πλούσιο, αν σκεφτεί κάποιος ότι εκείνο το “ μεροκάματο” της Δαμανάκη και των άλλων «αγωνιστών του Πολυτεχνείου» εξακολουθεί ακόμα να τους αποδίδει χιλιάδες ευρώ μηνιαίως. Κι όμως. Ένα απλό μαρούλι διατηρεί τη φρεσκάδα του για πολύ περισσότερο χρόνο απ’ όσο διήρκησε ο αγώνας της Δαμανάκη και των
    Λοιπών «αγωνιστών της τσέπης».

    Για μια βραδιά υποτιθέμενης αντίστασης κάποιοι ζούνε για πάνω από τριανταπέντε χρόνια σαν βασιλείς. Συνεχώς επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια, ενώ με το ίδιο βίντεο θα μπορούσαν να καλύψουν τριανταπέντε χρόνια αναλύσεων.

    Τα ψέματα έχουν τελειώσει. Οι ‘’ήρωες’’ του Πολυτεχνείου έχουν γίνει κουρελόχαρτο στην συνείδησή
    μας. Οι χθεσινοί αυτοδιαφημιζόμενοι ως ‘’ήρωες του Πολυτεχνείου’’, κατέχουν σήμερα κυβερνητικές θέσεις, ζουν πλουσιοπάροχα, μας καταδυναστεύουν. Θα πρέπει να αισθάνονται ευγνωμοσύνη προς τον Γεώργιο Παπαδόπουλο και την δικτατορία του 1967. Είναι όμως αγνώμονες και αχάριστοι.

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/05/2011 16:38:51

    Να υποθέσω οτι η κα Δαμανάκη, η πρώτη δουλειά της οποίας ήταν η Βουλή των Ελλήνων και έκτοτε σιτίζεται δημοσίως, ομιλεί ως ειδικός περί τα οικονομικά έτσι;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 25/05/2011 16:43:11

      Το βιογραφικό της δείχνει και ένα τέρμινο στην Πεσινέ...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 25/05/2011 16:45:51

        !!!???

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 25/05/2011 16:46:06

        Eνα βράδυ στο Πολυτεχνείο και ένα τέρμινο στην Πεσινέ!

        • juliet avatar
          juliet @ Κώστας Ροδινός 25/05/2011 16:57:22

          αλλά τι βράδυ!!!χρυσορυχείο......

        • Arianos avatar
          Arianos @ Κώστας Ροδινός 25/05/2011 17:01:22

          λίγα τα 'χεις Κώστα μου;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Arianos 25/05/2011 17:07:52

            Kαι ο,τι δοκίμασε πολιτικά, μια παταγώδης αποτυχία.
            Πρόεδρος Συναπισμού, υποψήφια δήμαρχος και τώρα Επίτροπος Αλιείας!
            Την άκουσα μια μέρα να μιλάει, άθλια τα αγγλικά της, και αναρωτήθηκα πως τα καταφέρνει και επιπλέει..

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 25/05/2011 17:15:39

            και ασχολήθκε και με την πυροπροστασία της Αττικής. Δηλαδή να τα δει κανείς αυτά από τον Αρη, να μας πάρει με λεμονόκουπες. (Εννοώ τον πλανήτη Αρη)

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ archaeopteryx 25/05/2011 21:56:55

            Ναι, και αφου έσωσε την Αττική, τώρα θα σώσει την κουτσομούρα και το φαγκρί.
            Μεγάλη η χάρη του Πολυτεχνείου! Βόλεψε πολύ κόσμο το άτιμο. Θυμάστε και εκείνο τον εκφωνητή τον Παπαχρήστο, που πηρε σύνταξη από την Τράπεζα της Ελλάδας, στην οποία δεν πατούσε;
            Είμαι σίγουρος ότι οι εν λόγω θα ανάβουν κρυφά κεράκια στη μνήμη του Παπαδόπουλου.
            Α, και να μην ξεχνάμε:
            "Το Πολυτεχνείο έριξε τη χούντα"....Με καθυστέρηση 9 μηνών....

          • juliet avatar
            juliet @ Κώστας Ροδινός 25/05/2011 17:16:12

            Τέτοια δε ρωτάμε!!!άκουω πως επιπλέει;και ο φελλός επιπλέει αλλά είναι φελλός!!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ juliet 25/05/2011 17:33:51

            Juliet,
            Sorry, it will not happen again!

        • Αφροδίτη avatar
          Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 25/05/2011 20:54:06

          Ναι, ένα βράδυ στο Ρ/Σ του Πολυτεχνείου, γιατί αρνήθηκε να πάει στο ιατρείο που είχαν στήσει, όταν της προτάθηκε, επειδή δήλωσε υπερευαίσθητη στη θέα του αίματος!
          Βολεψοπούλου αλλά και μεθοδική από τα νειάτα της.
          Και ως "λαγουδίνα" έχει περγαμηνές, αρκεί να θυμηθούμε και το πώς ξεκίνησε το ζήτημα της απάλειψης του θρησκεύματος από τις ταυτότητες.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Αφροδίτη 25/05/2011 21:58:21

            Για να δίνουν τώρα αθρόες τις ιθαγένεις στο κάθε Πακιστανο-αφγανό, χωρίς να γράφει "θρήσκευμα μουσουλμάνος" και φαίνεται άσχημο...

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ .Κ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ .Κ. 25/05/2011 16:39:18

    Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ.ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΣΤΗΡΙΧΤΗΚΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΛΙΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΠΟΥ ΛΕΗΛΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ.ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΕΣ .ΦΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩΝ ΚΕΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΟΡΩΝ .Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΗΔΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.Η ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΕΡΧΕΤΑΙ.

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ ΓΙΑΝΝΗΣ .Κ. 25/05/2011 16:55:59

      +10000000000000000000000000000000

  15. Ηλίας avatar
    Ηλίας 25/05/2011 16:39:20

    €19,909.89 το μήνα καθαρίζει η δαμανάκη μάγκες. πιανουν τοπο οι θυσίες μας είπαμε...

    h**p://en.wikipedia.org/wiki/European_Commissioner#Salaries

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ηλίας 25/05/2011 21:59:30

      Τιμή και δόξα στο Πολυτεχνείο!
      Η μεγαλύτερη φάμπρικα της νεότερης ελληνικής ιστορίας.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ηλίας 25/05/2011 22:00:15

      Ολα αυτά για να προστατεύει τα ψάρια!!!
      Η Δαμανάκη ανήκει στα ψάρια της.

  16. Ήφαιστος avatar
    Ήφαιστος 25/05/2011 16:53:46

    Α ρε απάλευτη γενιά του Πολυτεχνείου Α.Ε.
    Ο επιθανάτιος ρόγχος σου ακούγεται παντού....
    Αντε να δουμε για ποσο ακομα....

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Ήφαιστος 26/05/2011 02:32:03

      Με 19000 τον μήνα, μάλλον θα μας θάψει όλους η κυρία...και όλοι οι ομοιοί της...

  17. juliet avatar
    juliet 25/05/2011 16:54:12

    Κομμένη την βλέπω,από τη δουλειά.....υπεύθυνη για την αλιεία στην ΕΕ , νομίζω.Η εκπροσώπηση του πράσινου σάπιου βάλτου!!

  18. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 25/05/2011 16:54:57

    Μάλλον ανησυχεί μήπως η σύνταξη της είναι σε δραχμές. Να πάει χαμένος τόσος κόπος? Εδώ πολυτεχνείο, εδώ πολυτεχνείο… Η γενιά που τελικά κατέστρεψε την Ελλάδα …Καμαρώστε την αγωνίστρια Μαρία Δαμανάκη. Έλεος!!!!! Επιστράτευσαν και την ξεχασμένη για να μας φοβίσουν και τελικός συναινέσουμε με τα μέτρα τους …και μετά μου λέτε να μην βγούμε στους δρόμους απόψε.

  19. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 25/05/2011 16:57:03

    Ξεκινάει μία ακόμη σειρά εκβιαστικών διλλημάτων προς τους Έλληνες, για να δεχθούν χωρίς αντιδράσεις τα επερχόμενα μέτρα και το ξεπούλημα.
    Ας μην το φάμε το παραμύθι κι αυτή τη φορά, αρκετά ως εδώ.
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΤΑΓΗ

    • juliet avatar
      juliet @ Απολλώνιος 25/05/2011 17:00:28

      Υπάρχει πιθανότητα να χρησιμοποιήσουνε και τους ''φίλους''γείτονες για να μας εκφοβήσουνε και να μας ''σώσουνε '' μετά.

  20. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 25/05/2011 17:06:06

    Βιολετέρα, Βιολετέρα πήρε η πούλη σου αέρα.

    Καλιαρντά
    Ηλ. Πετρόπουλος

  21. spiros1 avatar
    spiros1 25/05/2011 17:07:36

    Από το «Ψωμί, παιδία, ελευθερία» κάποτε, σαν επίτροπος αλιείας στην Ε.Ε. σήμερα, υπηρετεί πιστά τους Διεθνείς Τοκογλύφους των Βρυξελλών. Θέτει εκβιαστικά διλήμματα, μας απειλεί λέγοντας ότι
    «η Ελλάδα κατρακυλάει στην Δραχμή!».

    Που ήταν κρυμμένη «η επαναστάτρια της τσέπης», πρώην Συνδικαλίστρια, βουλευτής του ΚΚΕ και νυν Σοσια-Λήστρια. Η Σοσια-Ληστρια Μαρία Δαμανάκη ανήκει στην περίφημη «Γενιά του Πολυτεχνείου…
    Η πιο άχρηστη γενιά Ελλήνων όλων των εποχών ! Η γενιά, που τα «έφαγε» όλα και χρεωκόπησε το κράτος. Η γενιά, που για να σωθεί η ίδια, …«πούλησε» τα παιδιά της στο ΔΝΤ.

    Την μισή φωνή του Πολυτεχνείου την ταΐζουμε τώρα στην Ευρώπη και είναι η διαβόητη Δαμανάκη.
    Δαμανάκη και Παπαχρήστος. Το δίδυμο της “ επιτυχίας” του Πολυτεχνείου. Η μία φώναζε …”Εδώ Πολυτεχνείο” με τον στόμφο και την ένταση που κάποιος πλανόδιος καντινιέρης φωνάζει …”εδώ μεζεδοπωλείο” . “ Ήρωες”, που για τη δική τους ασφάλεια να ζητούν την “ ασπίδα” του άμαχου κόσμου ή να εκλιπαρούν για το έλεος των αντιπάλων τους, μόνο στο ελληνικό Πολυτεχνείο υπήρξαν.

    Στο πρώτο εξειδικευόταν η Δαμανάκη και στο δεύτερο ο Παπαχρήστος.
    Να ζήσουν ήθελαν τα μετέπειτα golden boys της μεταπολίτευσης. Να ζήσουν άκοπα και πλούσια. Ξεκίνησαν τις ζωές τους χωρίς κεφάλαιο και θέλησαν να το αποκτήσουν πίσω από τα κάγκελα του Πολυτεχνείου.
    Τα boys και τα girls που πήραν το πιο πλούσιο μεροκάματο που δόθηκε ποτέ στην Ελλάδα. Πάρα πολύ πλούσιο, αν σκεφτεί κάποιος ότι εκείνο το “ μεροκάματο” της Δαμανάκη και των άλλων «αγωνιστών του Πολυτεχνείου» εξακολουθεί ακόμα να τους αποδίδει χιλιάδες ευρώ μηνιαίως. Κι όμως. Ένα απλό μαρούλι διατηρεί τη φρεσκάδα του για πολύ περισσότερο χρόνο απ’ όσο διήρκησε ο αγώνας της Δαμανάκη και των Λοιπών «αγωνιστών της τσέπης».

    Για μια βραδιά υποτιθέμενης αντίστασης κάποιοι ζούνε για πάνω από τριανταπέντε χρόνια σαν βασιλείς. Συνεχώς επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια, ενώ με το ίδιο βίντεο θα μπορούσαν να καλύψουν τριανταπέντε χρόνια αναλύσεων.

    Τα ψέματα έχουν τελειώσει. Οι ‘’ήρωες’’ του Πολυτεχνείου έχουν γίνει κουρελόχαρτο στην συνείδησή
    μας. Οι χθεσινοί αυτοδιαφημιζόμενοι ως ‘’ήρωες του Πολυτεχνείου’’, κατέχουν σήμερα κυβερνητικές θέσεις, ζουν πλουσιοπάροχα, μας καταδυναστεύουν. Θα πρέπει να αισθάνονται ευγνωμοσύνη προς τον Γεώργιο Παπαδόπουλο και την δικτατορία του 1967. Είναι όμως αγνώμονες και αχάριστοι.

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ spiros1 25/05/2011 18:16:52

      spiros1
      Νομίζω γίνεσαι αδικος χωρίς να το θέλεις.
      το 90% του πολυτεχνείου (οχι της γεννιας του πολυτεχνείου) δεν εξαργύρωσαν ποτε την συμμετοχή τους σε αυτο το "μεροκαματο" . ΟΙ περισότεροι ηταν ανώνυμοι και παρέμειναν ανωνυμοι.Και ισως αυτο να ηταν ενα απο τα λαθη τους ,οτι η συνεχεια παιχτηκε μονο με αυτους που φανηκαν να ειναι μπροστα (Δαμανακη,Λαλιωτη,Ανδρουλάκη κλπ)

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Κρητικός 25/05/2011 23:40:13

        Τώρα θα γίνω κι εγώ "άδικος" γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο.
        Καλά τα κατάφερε η γενιά τού Πολυτεχνείου.
        Έδιωξε τον Παπαδόπουλο κι έφερε τον Ιωαννίδη.
        Νά'σου κι ο Αττίλας 1.
        Μετά ήθελαν "δημοκρατία" και οι Αμερικάνοι σε συνεργασία με τη χούντα μάς έστειλαν τον Καραμανλή.
        Νά'σου κι ο Αττίλας 2.
        Μετά άρχισαν να εξαργυρώνουν τα εύσημα του "αντιδικτατορικού αγώνα" με οφφίκια στις κυβερνήσεις τού ΠΑΣΟΚ.
        Νά'σου τα ελλείμματα και τα μνημόνια.
        Όχι και να πρέπει να κλίνω το γόνυ στη γενιά τού Πολυτεχνείου!
        Ακόμη κι αν κάποιοι από αυτούς είχαν γνήσια κίνητρα, βοήθησαν στη δημιουργία ενός τέρατος. Αν ήμουν ένας από αυτούς θα ΑΡΝΙΟΜΟΥΝ ότι ανήκα ποτέ στη γενιά τού Πολυτεχνείου.

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ spiros1 25/05/2011 21:03:41

      καλά τα λές συνάνθρωπε Spiro 1 αλλά προφανώς δεν άκουσες ποτέ ότι όταν άρχισαν να πηγαίνουν στο πολυτεχνείο οι φοιτητές απο την νομική για συμπαράσταση βρήκαν απ' έξω τον Λαμπράκη να κάνει face control … όπως επίσης ότι όταν το άρμα μάχης έκανε πρόσω σπάζοντας την πύλη αλλά και τα πόδια μιας φοιτήτριας, αυτές τις κοπριές που λέγονται σήμερα γενιά του πολυτεχνείου (για εμένα κοπροτεχνείου) τις φυγάδευαν απο την πίσω πόρτα του κοπροτεχνείου, οι πράκτορες της ¨πρεσβείας¨ για προστασία ώστε να τους παρουσιάσουν στον αγαθό λαό ως, αγνούς και άδολους μα πάνω απο όλα επαναστάτες ... business as usual …

      • Εναεριος avatar
        Εναεριος @ GEODETIS 25/05/2011 23:02:16

        Καλα τα λεμε για τη γενια του Πολυτεχνειου ξεχναμε ομως μια λεπτομερεια:
        Οτι καποιοι (τι καποιοι δηλ., παααρα πολλοι) απο τον περιουσιο λαο τους ψηφισαν, και εξακολουθουν να τους ψηφιζουν...

  22. ΓΙΑΝΝΗΣ .Κ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ .Κ. 25/05/2011 17:08:51

    Η ΚΥΡΙΑ ΔΑΜΑΝΑΚΗ ΤΟ ΟΡΦΑΝΟ ΤΟΥ ΜΑΡΞ ΑΠΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΕΙ.ΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΤΟΥΣ.

  23. Φ.K ΓΑΠ avatar
    Φ.K ΓΑΠ 25/05/2011 17:13:31

    Τι κάνουν οι εισαγγελικές αρχές;;; Γιατί δεν την έχουν συλλάβει ακόμα;;; Εξαντλούν όλη την αυστηρότητα τους σε διαδικτυακά τρολλ και τορναδόρους;;; Και γιατί δεν μάζευαν και τον ΓΑΠούκο όταν πέταγε μπετόκαρφα και ανέβαζε τα σπρεντ στα ύψη;;;;;

  24. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 25/05/2011 17:17:49

    Φοβάται μη χάσει τον προστάτη της μεγάλο φιλόσοφο και τον μεγάλο μισθό στην καλή θέση.Πού να κάτσει να ψαρεύει τώρα η επίτροπος αλιείας και μεγάλη προστάτις των Ιχθύων.

  25. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/05/2011 17:24:59

    Αν θέλετε να τελειώνουμε με τη "γενιά του πολυτεχνείου", εσείς που μιλάτε με τον Σαμαρά, πείτε του να μην προδόσει τον τόπο. Έχετε γνώση, φύλακες!

  26. armagedon avatar
    armagedon 25/05/2011 17:25:13

    ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ....ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ....

  27. manos avatar
    manos 25/05/2011 17:25:52

    Αιντε πάλι με τα διλήματα αυτή η κυβέρνηση.
    Αν δουλεύανε όσο μιλάνε, μπορεί και να τη βγάζαμε.

  28. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 25/05/2011 17:27:49

    Πριν λίγο καιρό δεν έλεγε ο ΓΑΠ στο υπουργικό συμβούλιο ότι πρέπει να σταματήσουν οι διαρροές και τα σχόλια περί περίπτωσης πτώχευσης ή αναδιάρθρωσης επειδή κάνουν κακό στη χώρα? Δεν κυνήγησαν τον φαναριτζή εάν θυμάμαι καλά για το email περί εξόδου από το ευρώ? Δεν τα έβαλαν με το στέλεχος της City Bank για email που εστάλει και ανακυκλώθηκε? Δεν πρέπει να έχει περάσει μήνας από τότε και τσουπ ο Παπακωνσταντίνου στον Παπαχελά να και η Δαμανάκη? Αυτοί νομιμοποιούνται να κινδυνολογούν? Κάποιος πρέπει να τους σταματήσει ΑΜΕΣΑ!!!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Περιπτερας 25/05/2011 17:32:47

      Θυμάσαι και εσύ κάτι πράγματα....
      Δηλαδή παίρνεις στα σοβαρά αυτά που λέει;

      • Περιπτερας avatar
        Περιπτερας @ Κώστας Ροδινός 25/05/2011 17:36:59

        Καλά λέτε κύριε Ροδινέ…και καλά τα λέμε εμείς εδώ μέσα αλλά τελικά δίχως νόημα …αφού η μάζα ακόμα χειραγωγείτε από τις Τρεμηδες, Σταηδες, Λυριτζήδες, Πρετεντερηδες κ.τ.λ.!!!!!

        • Αληκτώ avatar
          Αληκτώ @ Περιπτερας 25/05/2011 18:08:30

          Με το αζημίωτο βεβαίως, βεβαίως!

  29. Y. avatar
    Y. 25/05/2011 17:32:46

    ...ο Λαλιώτης, πως δεν έσκασε μύτη ακόμη?

  30. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 25/05/2011 18:04:10

    Όπως όλοι οι φελλοί!!!
    Η ίδια όμως δεν κάνει καμία αυτοκριτική για τις δικές της και των ομοίων της ευθύνες αλλά φαντάζομαι ούτε και θυσίες.

  31. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2011 18:25:15

    O Παπανδρέου είπε πως είναι αποκλειστικά θέμα της Ελλάδας να λύσει την κρίση και ζήτησε να δεσμευτεί ο χρυσός της στην ΕΚΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  32. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 25/05/2011 18:33:44

    Τα πολλά ακίνητα της με Δραχμές ή ευρω τα απέκτησε;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κώστας Τ 25/05/2011 22:02:46

      Αυτή και η Διαμαντοπούλου προικίστηκαν μόνες τους, όπως έλεγε η ατάκα της Σαπφώς Νοταρά σε παλιά ελληνική ταινία...

  33. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 25/05/2011 18:56:54

    Να ζήσει η γενιά του πολυτεχνείου!!!

  34. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 25/05/2011 19:02:36

    A ΡΕ ΜΑΡΙΑ .
    ΑΠΟ ΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ ΤΩΝ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΜΑΣ ΧΡΟΝΩΝ ,ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΤΗΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ .
    ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΡΙΑ,ΕΥΡΩΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΡΙΑ,ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ
    ΤΕΛΟΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ Δ.Ν.Τ.
    ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.
    ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ ΕΝΟΙΩΘΕΣ
    ΟΤΙ ΗΣΟΥΝΑ.

  35. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2011 19:03:59

    +10000000

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Orestios 25/05/2011 20:35:56

      Παιδιά ξέρετε το μισθό να πάθετε πλάκα?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ victoria (true) 25/05/2011 23:12:34

        Ξέρω τον μισθό εν ενεργεία και για δυο θητείες του επόμενου, και εσαεί, αμήν. Αφού λέω να βάλω υποψηφιότητα για την θέση... Αλλά για θυμίσου ποιοί και με τι κριτήρια την παίρνουν (την θέση...)

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ archaeopteryx 26/05/2011 01:33:44

          Μια χαρά δουλειά... Και ωραία γραφεία.
          Θυμήθηκα ένα επεισόδιο Yes Minister (κορυφαία σειρά BBC) που του πρότειναν του υπουργού τη θέση Επιτρόπου στην ΕΕ και δεν μπορούσε να καταλάβει αν θέλουν να τον προμοτάρουν, ή να τον ξεφορτωθούν! Μιλάμε για γέλιο...
          Αχ, οι Άγγλοι τα είχαν πάρει όλα χαμπάρι νωρίς και φυλάχτηκαν. Rebate, my dear. Rebate.

        • daughter of mercy avatar
          daughter of mercy @ archaeopteryx 26/05/2011 03:07:22

          Με ποιά κριτήρια την παίρνουν (τη θέση)?

        • daughter of mercy avatar
          daughter of mercy @ archaeopteryx 26/05/2011 05:15:17

          Το πόθεν έσχες της σοσιαλίστριας

          http://alfeiospotamos.wordpress.com/2010/06/18/%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%B4%CF%89-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CE%BD-%CE%B5%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CF%83%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84/

  36. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 25/05/2011 19:18:23

    " ΕΔΩ Δ.Ν.Τ. ,ΕΔΩ Δ.Ν.Τ. ΣΑΣ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑΣ".

  37. oddlabs avatar
    oddlabs 25/05/2011 19:19:07

    εδώ Πολυτεχνείο, εδώ Πολυτεχνείο

  38. ant95388 avatar
    ant95388 25/05/2011 19:27:05

    εμείς αντέχουμε να ξεκινήσουμε απ ΄την αρχή γιατί μάθαμε όταν πέφτουμε να ξανασηκωνόμαστε !έξω οι life style κλπ όλοι ας αντισταθούμε!!!!!!!!

  39. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/05/2011 19:46:50

    @Y.
    Ο Λαλιώτης, φίλε, είναι αποσχολημένος στα Δολιανά με τον γάμο της κόρης ρου (το Σαββατοκύριακο). Έχει νοικιάσει όλα τα μαγαζιά και τα σπίτια του χωριού, για να φιλοξενήσει, λέει, χίλια ατομα!

    • Y. avatar
      Y. @ Ανώνυμος 25/05/2011 21:56:23

      Δλδ, την άλλη βδομάδα θα είναι φρι, μπας και τον χρειαστεί το σύστημα πασόκ

    • LENA avatar
      LENA @ Ανώνυμος 26/05/2011 14:02:07

      Φανταζομαι οτι θα πληρωσει απο τις αιματηρες του οικονομιες.....................σαν το φιλο του τον Ακη στo Four Seasons............................

  40. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 25/05/2011 19:48:16

    ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Μας απειλουν οτι θα σωθουμε!
    Μην τυχον και πειτε ναι στη ΔΡΑΧΜΗ!
    Καήκαμε! Μετα θα σωθουμε!

  41. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 25/05/2011 19:49:59

    με δολαρια

  42. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/05/2011 19:57:15

    Όπως και να πληρώνονται, σημασία (θα) έχει η ισοδυναμία ευρώ-δραχμής. Και δεν θέλω να σκέφτομαι ποιά θα είναι...

  43. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/05/2011 19:59:34

    Το πιο σημαντικό σε ένα πολιτική αυτής της κοπής είναι να πιστεύει τα ψέμματά του. Όπως π.χ. ο Κλιντον ή ο Ομπάμα. ¨οχι σαν τον ΚΚ τον β' που έλεγε την αλήθεια.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Νίκος Αργεάδης 25/05/2011 20:00:03

      ...σε ένα πολιτικό ντε...

  44. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 25/05/2011 20:00:54

    Τρολλάρει ασύστολα η κυρία

  45. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/05/2011 20:01:51

    Έφη, καλησπέρα.
    Το ίδιο αισθνόμασταν και το '74 και μας προέκυψε το '81. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

  46. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/05/2011 20:06:19

    Ίσως δεν θα έπρεπε να γενικεύουμε διότι θα έπρεπε να αποριψουμε και τον Χρύσανθο, επίσης από τη γενιά του Πολυτεχνείου.

  47. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 20:20:00

    Το φαποδιαστημοπλοιο πλησιαζει, εχει λοκαρει την "φωνη". Θα την παρει σε αποκλειστικοτητα !...!

    Ακομη δεν την απελυσε το ΓΑΠ ?? πριν 1 μηνα φωναζαν ολοι κατα του Σπιγκελ, το Σρεκ, τι ΓΑΠ τι εισαγγελεις και φαρισαιοι... αποψε βλεπω τους πολιτικους φαρισαιους να κανουν πα απα πα πα απα απα

    αν αυριο πρωι μας πουν οτι εισαστε της πλακας, τι θα πουμε? ΟΧΙ ??

    ΠΠ

  48. spiros1 avatar
    spiros1 25/05/2011 20:23:28

    Συγγνώμη, έχεις δίκιο, αυτούς εννοούσα και ΟΧΙ το 90% γνήσιους αγωνιστές. Εννοούσα αυτούς που
    ‘’εν ονόματι του Πολυτεχνείου’’ εργάστηκαν αργότερα σαν εργατοπατέρες, εργατομητέρες, εθνοπατέρες και εθνομητέρες και έβαλαν βαθειά το δάχτυλο στο βάζο με το μέλι.

  49. antonius rex avatar
    antonius rex 25/05/2011 20:30:44

    Μαράκι, ανήκεις στη γενιά που μας πτώχευσε. Εσύ βεβαίως κάνοντας κωλοτούμπες ξεπουλήματος.

    Θα φύγετε νύχτα!

  50. demgroc avatar
    demgroc 25/05/2011 21:02:33

    H megaλύτερη κατάκτηση της επαναστάτριας σοσιαλήστριας, πρωην κομμουνίστριας, της Εκάλης. το €υρώ !

  51. Κώστας avatar
    Κώστας 25/05/2011 21:27:08

    Aυτό δεν είναι κυβέρνηση.
    Πρόκειται περί συμμορίας εκβιαστών.
    Την άδειασε η Κομισιόν, αλλά αυτή νομίζει πως βρέχει.
    Για να υποβάλλεις παραίτηση θέλει φιλότιμο.
    Πού να το βρει η κύρια, Πασόκ είναι...

  52. Θετταλός avatar
    Θετταλός 25/05/2011 23:02:37

    Όλα τα είχε η Μαριγώ ο φερετζές της έλλειπε
    Tί είπε πάλι η ποιήτρια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Να θυσιάσουμε εσένα και την παρέα σου. Να πιάσει τόπο η θυσία.

  53. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 25/05/2011 23:08:18

    -Αστείο ή γελοίο μάλλον αυτή που κάποτε διακύρησσε ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ, σήμερα τρώει και πίνει από την ΕΟΚ, εκεί που έφτυνε!
    -Έρχεται σήμερα να μας απειλήσει κιόλας οτι θα επιστρέψουμε στη δραχμή, ώ θεέ θα μας τρελλάνουν όλα τα ανίκανα!
    -Βομβιστές - τρομοκράτες στα θεμέλια της ΕΕ και της Ελλάδας ο ΓΑΠ και οι απεσταλμένοι του! Να παραιτηθεί αμέσως από επίτροπος!

  54. juliet avatar
    juliet 25/05/2011 23:43:57

    Ετσι είναι αυτοί οι σοσιαλιστάδες αφου έλθουνε για να σώσουνε το λαό απο την αδικία των δεξιών αφεντικών γίνονται αυτοκράτορες των ηλιθιών που τους εμπιστεύτηκαν,και αυτοί περνάνε καλαααααά και εμείς μένουμε με το ''εδώ το καφενείο''.

  55. anonymous avatar
    anonymous 26/05/2011 00:19:40

    Απίστευτο, βγαλανε και την κύρια τίποτα που έχει πάει σε όλα τα κόμματα

  56. Enzo avatar
    Enzo 26/05/2011 00:42:41

    Αφού δεν μπορούν οι Έλληνες να τους διώξουν ας τους διώξουν οι Ευρωπαίοι!

  57. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 26/05/2011 01:21:31

    «Οι σημερινές δηλώσεις της κας Δαμανάκη, που αναπαράγουν τη χτεσινή θέση του προέδρου του ΣΕΒ, εντάσσονται σε έναν ευρύτερο σχεδιασμό, με σκοπό τη δημιουργία κλίματος τρομοκρατίας του λαού και εγκλωβισμού του σε ψεύτικα διλήμματα. Θέλουν να αποκρύψουν τις εγκληματικές ευθύνες της κυβέρνησης για την αντιλαϊκή της πολιτική και να διευκολύνουν τη λεηλασία της δημόσιας περιουσίας και της κοινωνίας"
    Από ανακοίνωση του Συνασπισμού.
    Η ΝΔ δεν καταδέχεται να βγάλει μία τέτοια ξεκάθαρη καταγγελτική ανακοίνωση, καθότι είναι "αστικό" κόμμα "σοβαρών νοικοκυραίων".

  58. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 26/05/2011 02:09:09

    Τώρα συμπληρώθηκε το παζλ: Ο Χριστοδουλάκης (που τον ξεχάσανε οι παραπάνω σχολιαστές) από Πρόεδρος της Γ.Συνελεύσεως της σχολής Μ-Η του ΕΜΠ στις 13 και 14 Νοέμβρη 1973, που κατέληξε σε συμμετοχή στην κατάληψη, και "πεφωτισμένος αριστερός" πρωταγωνιστής του "Εδώ Πολυτεχνείο, εδώ Πολυτεχνείο", ήταν αυτός, που έβαλε την Ελλάδα στο Ευρώ, σαν αρμόδιος Υπουργός, και η Δαμανάκη, από τα "πηγαδάκια" στο προαύλιο του ΕΜΠ, ντυμένη με μακρυά "χωριάτικη" φούστα, Αμερικάνικο τζάκετ και ταγάρι, θιασώτρια, τώρα, "του μεγαλύτερου επιτεύγματος της Μεταπολίτευσης" και μοιραίου για την Ελλάδα Ευρώ, να ξορκίζει την εγκατάλειψή του, ντυμένη με σινιέ μοντελάκια!
    Και ο Οβίδιος, δεν θα τα φανταζόταν έτσι!

  59. alex_ilion avatar
    alex_ilion 26/05/2011 08:56:55

    Γεια σου "αγωνίστρια" κομμουνίστρια Δαμανάκη με τα ωραία σου... Βρυξέλες ... βρυξέλες έρχοντε οι βαζέλες....

    Βρε τι έβγαλε το Πολυτεχνείο, τεφαρίκι πράγμα. Να την χαίρεσε ΓΑΠ έχει κι ωραίο μαλάκι, φρεσκοφταγμένο, δούλεψε κομμωτήριο φουλ!!

    Μια ερώτηση μόνον, εάν μετα τις φοβερές & τρομερές δηλώσεις της κυρίας με το ωραίο μαλάκι, τα sprents πετάξουν , οι αγορές βυθιστούν θα αναλάβει την ευθύνη; Ο κος εισαγγελέας θα κάνει έρευνα ή οι έρευνες για σπλεκουλάρισμα προορίζοντε μόνο για τα βουλκανιζατέρ εξ επαρχίας και η κυρία επίτροπος απολαμβάνει ασυλίας!!!! ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ Η ΑΣΥΛΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!! ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ, ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ.

  60. Αννίτα avatar
    Αννίτα 26/05/2011 09:13:49

    θα συμφωνήσω με χρήχα και Ροδινό. Ομως δεν παύει να υπάρχει η αντιπάθεια της Ε.Ε. προς την ελλάδα για πολλούς λόγους.Πιστεύω απόλυτα οτι μάσησαν οτι μπόρεσαν και τώρα μας αφήνουν ξεκρέμαστους να βαδίσουμε μόνοι μας. Είναι προτιμότερο να σωθούμε μόνοι μας παρά εξαρτώμενοι από τους ΑΣΠΟΝΔΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ μας. Σε μια συνέντευξη του ο Β. Μαρκεζίνης το είπε καθαρά: Ξυπνήστε οι υποτιθέμενοι φίλοι μας εδώ κ χρόνια θα πάρουν οτι μπορέσουν κ θα μας αφήσουν. Η Ελλάδα μόνη της θα σωθεί.! Συνταγματολόγοι φωνάζουν οτι το μνημόνιο που επιβλήθηκε στην ελλάδα είναι αντισυνταγματικό. Αρα το θέμα είναι καθαρά εθνικό. Πρέπει να ακυρωθεί το μνημόνιο.!! Υπάρχει τρόπος. Εχουμε νομικούς σαίνια να συμβουλευτούν όποιοι αναλάβουν την εξουσία μετά εποχής ΓΑΠ.
    ΄Οσο λοιπόν κ αν εκμεταλλεύτηκε η Δαμανάκη την περίοδο "Πολυτεχνείου" η οποία την ανέβασε εν μία νυκτί στα σκαλιά της εξουσίας είπε μια μεγάλη αλήθεια. Η ευρώπη δεν μας θέλει, το δείχνουν παντοιοτρόπως.!!!

  61. Μνημων avatar
    Μνημων 26/05/2011 11:14:16

    Γενια του πολυτεχνειου ολα τα σχολια αφορουν αυτη .Επειδη εζησα τα γεγονοτα αισθανομαι την αναγκη να παρω θεση.Οπρωτος ωφελημενος ειναι ο εθναρχης [ειδος μοναδικο ,εχουμε ηδη τρεις σε λιγοτερο απο 100 χρονια,αυτοφυες στην χωρα μας] ο οποιος απο αυτοεξοριστος γυρισε σωτηρας .Βεβαια η δηλωση του για την 21/4/67 μολις αυτη εδηλωθηκε ηταν"η δημοκρατια ηταν νεκρη και οι συνταγματαρχες της εδωσαν την χαριστικη βολη".Ειχε φυγει ως αρχηγος της Δεξιας και γυρισε ως σοσιαλιστης κυνηγησε οτι προηγουμενως προσκηνουσε .Ο μετεπειτα αρχηγος της ΝΔ τον κατηγορουσε για "ΣΟΣΙΑΛΜΑΝΙΑ" .Αν ψαξετε θα δειτε οτι το ΠΑΣΟΚ δεν βρηκε τιποτε να κοινωνικοποιησει.Πρωτος αυτος εβγαλε την ΕΛΛΑΔΑ απο το ΝΑΤΟ στο στρατιωτικο σκελος για να την ξαναβαλλει πριν την ενταξη στην τοτε ΕΟΚ αλλα εν τω μεταξυ ειχε μειωθει ο εναεριος χωρος της πατριδας .Διελυσε τον χωρο του ΚΕΝΤΡΟΥ με τις διευρηνσεις [λεγε εξαγορες]αφηνοντας ελευθερο το πεδιο στον ΑΝΔΡΕΑ .Ετσι διαμορφωθηκαν οι εννοιες της ΚΕΝΤΡΟδεξιας και ΚΕΝΤΡΟαριστερας και μετα ψαχνομαστε γιατι τιποτε δεν αλλαζει αν ειναι το ενα η το αλλο κομμα στην εξουσια.Γνωριζω οτι πολλοι τα ξερουν αυτα δεν θεωρω τον εαυτο μου μοναδικο .Το ζητουμενο ειναι να δημιουργηθουν κομματα αρχων [ολοι μιλουν για κριση αρχων πολυ πριν την οικονομικη]με καταργηση των κομματων νοοτροπιας σουπερμαρκετ.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Μνημων 26/05/2011 16:18:35

      Έχεις απόλυτο δίκιο. Να προσθέσω όμως, επίσης ως βιώσας την εποχή, ότι ο Καραμανλής ΕΠΡΕΠΕ, από το 1961 ακόμα, να βρει τρόπο να γίνουν τα τόσο απαραίτητα μεγάλα έργα (πχ. ΔΕΗ, Εθνικές Οδοί κλπ) και μόνος τρόπος ήταν να τα αναλάβει το Δημόσιο. Και αν και "Δεξιός", ήταν παιδί των Φιλελευθέρων (όχι νεοφιλελευθέρων) σχολών. Και πέτυχε ισχυρούς ρυθμούς αναπτύξεως. Και, τέλος, ήταν έντιμος και Έλληνας, άρα και όσα λάθη έγιναν, έγιναν έντιμα, στο όνομα των Ελλήνων, και, τελικά, τον βαραίνουν στο διηνεκές.

  62. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 26/05/2011 12:25:48

    καλά, είναι ακόμα δυνατόν να υποστηρίζει κάποιος ότι το ΠΑΣΟΚ υπήρξε, είναι ή θα υπάρξει ποτέ κόμμα της Αριστεράς ;

  63. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 26/05/2011 12:29:30

    ....ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΡΙΑ....
    Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ...
    ΕΜΠΡΟΣ ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...
    ΜΕ ROLEX ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΓΟΥΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ....

    ΤΕΛΕΙΑ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΑΓΗΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

  64. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 26/05/2011 12:52:25

    Θα ξεφύγω λίγο από το θέμα.

    Για μένα η μεγαλύτερη ευκαιρία της χώρας να ξεφύγει από τους παντός είδους δυνάστες της χάθηκε επί Καραμνλή Β' οπότε και ο λαός, απηυδισμένος με το "Σύστημα ΠΑΣΟΚ", ψήφισε το 2004 Ν.Δ.

    Επειδή ξέραμε οι παρικούντες εν Ελλάδι με στοιχειώδη νοημοσύνη τι γινότανε, απογοητευτήκαμε ΔΙΠΛΑ από τη συμπεριφορά και το αραλίκι του Κ.Β'

    Επαναλαμβάνω: ο Κ.Β' φταίει, για μένα, ΔΥΟ φορές σε σχέση με Σημίτη και ΓΑΠ γιατί πολλοί από μας τους είχαμε καταλάβει, ξέραμε τι να περιμένουμε από αυτούς, ενώ λίγες ελπίδες που είχαμε τις είχαμε εναποθέσει (κακώς τελικά) στον Κ.Β'.

    Γι' αυτό μου προκαλεί κατάπληξη το γεγονός ότι στην καταστροφή της χώρας, μιλάει ο Σημίτης, ο Μητσοτάκης αλλά σιωπά ο αμέσως προηγούμενος Πρωθυπουργός !! Δηλαδή πότε περιμένει να μιλήσει; Όταν η Ραφήνα θα παραχωρηθεί στους τουρ οπερέιτορς της Γερμανίας;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Α.Κ. 26/05/2011 16:21:37

      Λίγο το'χεις; Τότε θα ζητάει και σνίτσελ στα ταβερνάκια!

  65. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 26/05/2011 13:29:57

    +100000000000000000

  66. politco on avatar
    politco on 26/05/2011 18:02:57

    "Σαν να μην πέρασε μια Μέρα" ..... από το "ή ναι στο ΠΑΣΟΚ ή εκλογές" (από τις δημοτικές εκλογές) , ΣΤΟ "ή συνένεση με τους δανειστές ή πτώχευση" ... Είμαι φασιστικά απόλυτος ότι η Στάση Δαμνάκη Είναι εντολή του Jeffry. ΤΕΛΟΣ .-! Από κει και έπειτα ένα Μόνο: ΑΝΤΩΝΗ ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΣΟ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥ και επίσης ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ Ή ΝΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΟ-ΤΡΟΪΚΑΝΙΚΗ ΠΑΓΙΔΑ ΓΙΑΤΙ..................

  67. νικ avatar
    νικ 26/05/2011 21:31:55

    ειμαστε πάλι στην αρχή με χαμένο ενάμισυ χρόνο και εξαντλημένες τις οικονομικές εφεδρείες της κοινωνίας.
    Το πασοκ και υπόλογος πια ο υπουργός των οικονομικών απέτυχαν να αλλάξουν το κράτος και να διαλύσουν το τελευταίο κομμουνιστικό και άρρωστο ευρωπαικό κράτος γιατί αυτοί το έχτισαν από αυτό αντλούν την πολιτική τους ύπαρξη από την μετάλλαξη της ένωσης κέντρου χωρίς κράτος αυτοί δεν υπάρχουν, αυτοί το εκμεταλλεύτηκαν για την προσωπική τους πρόοδο μαζί με τμήμα της ξεφτιλισμένης γεννιάς του πολυτεχνείου που μόνο έφαγε έφαγε έφαγε και ποτέ δεν μάτωσε για την χώρα
    Τώρα τον λογαριασμό θα τον πληρώσουμε όλοι
    ετοιμαστείτε
    Η προικα του καραμανλή τελείωσε και εμείς 30 χρόνια την φάγαμε για να γίνουμε σοσιαληστές όταν δίπλα μας τεράστιες σοσιαλιστικές αυτοκρατορίες πάμπλουτες κατέρρεαν σαν χάρτινοι πύργοι και ο λαός τους αναγκαζόταν να έρθει στην ελλάδα να γίνουν πουτάνες οι γυναίκες τους και εργάτες οι άντρες τους.
    Ηρθε και η σειρά μας.