Βαρουφάκης: Ενας ανόητος Σίσυφος ο Τσίπρας - Θα συγκροτήσω πανευρωπαϊκό κόμμα
27/08/2015 12:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαρουφάκης: Ενας ανόητος Σίσυφος ο Τσίπρας - Θα συγκροτήσω πανευρωπαϊκό κόμμα

Αιχμές για τη μνημονιακή στροφή του Αλ. Τσίπρα άφησε για άλλη μια φορά ο Γιάνης Βαρουφάκης σε συνέντευξη στο ABC, ενώ ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να ενταχθεί στη Λαϊκή Ενότητα. Υπογράμμισε δεν θα είναι υποψήφιος στις επερχόμενες εκλογές καθώς, όπως είπε αντί να εμπλακώ σε μια προεκλογική καμπάνια που είναι λυπηρή και άκαρπη, θα παραμείνω πολιτικά ενεργός και ίσως περισσότερο από ό,τι τώρα σε ευρωπαϊκό επίπεδο προσπαθώντας να στήσω ένα ευρωπαϊκό δίκτυο.

Σχολιάζοντας τα όσα συμβαίνουν στην ελληνική πολιτική σκηνή είπε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ηγέτης που στήριξε «άλλαξε τελείως ρότα για να υιοθετήσει μια πολιτική χωρίς λογική». «Δεν πιστεύω ότι έπρεπε να υπογράψουμε τη συμφωνία γιατί σε μερικούς μήνες το καράβι θα πέσει στα βράχια πάλι» είπε για τη συμφωνία.

Παρομοίασε, μάλιστα, τον Αλέξη Τσίπρα με τον Σίσυφο που σπρώχνει την πέτρα στην κορυφή του λόφου προσθέτοντας ότι ο ίδιος ως παιδί θεωρούσε ανόητο τον Σίσυφο «γιατί εγώ απλά θα σταματούσα να σπρώχνω την πέτρα».

Όσον αφορά τη Λαϊκή Ενότητα του Παναγιώτη Λαφαζάνη είπε ότι «τους συμπαθώ και με συμπαθούν αλλά δεν θα ενταχθώ εκεί γιατί έχουμε δομικές διαφορές»

Εκτίμησε, δε, ότι η Βουλή που θα προκύψει δεν μπορεί ελπίζει να σχηματιστεί πλειοψηφία για ένα λογικό και προοδευτικό πρόγραμμα.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ Π. avatar
    ΝΙΚΟΣ Π. 27/08/2015 14:14:18

    Αυτό με τη συγκρότηση απο τον Βαρουφάκη Ευρωπαικού δικτύου πολύ μου αρέσει. Θα με δεχτεί άραγε ως Έλληνα, ή θα δέχεται αποκλειστικά Ευρωπαίους στο δίκτυό του? Πάντως μου αρέσει που βλέπει τόσο απλά τα πράγματα. Αν μη τι άλλο είναι αισιόδοξος. Και να μην πετύχει, τουλάχιστο μέχρι να έλθει η αποτυχία, αυτός θα είναι ευτυχής. Για τον Σίσυφο π.χ. του φαίνεται απλό να αφήσει την πέτρα. Δεν ξέρει προφανώς πως αν την αφήσει, η τεράστια πέτρα θα τον πλακώσει... Επίσης πάλι φαίνεται δεν κατάλαβε τί θα μας έκανε ο Βάιντμαν με τις τράπεζες και τα ευρώ της Ελλάδας, αν στ' αλήθεια δεν υπέγραφε ο Τσίπρας το μνημόνιο3... Τού το είπε εξ αρχής ο "μπούκλας" και γι αυτό είπε το περίφημο "γουάου". Προφανώς δεν τον πίστεψε και μετά το ξέχασε. Ο Βενιζέλος πάντως εντίμως είχε ενημερώσει ειλικρινά τον Τσίπρα για το τι θα του έκαναν στις Βρυξέλλες αν δεν υπέγραφε... Υ.Γ. τουλάχιστο ο Βαρουφάκης δεν έχει τις αυταπάτες της Ζωής όσον αφορά τους Λαφαζάνηδες και το δηλώνει εντίμως...

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ ΝΙΚΟΣ Π. 27/08/2015 19:22:13

      Απλά ο Βαρουφάκης δεν ...χωράει εύκολα σε κανένα σύνολο και κανένα σύνολο δεν είναι εύκολο να ''ανεχτεί'' κάποιον με το ανεξέλεγκτο και αναρχικό ταπεραμέντο του Βαρουφάκη. Όσο για τον Σίσυφο, δίκιο έχει. Ήτανε ο φόβος του που τον κρατούσε δέσμιο στην άκαρπη αέναη προσπάθεια-δουλεία. Αν σταματούσε ξάφνου να κουβαλάει την πέτρα στον ανήφορο, αυτή ευθύς θα έσπαζε σε χίλια κομμάτια γιατί δεν ήταν, παρά ένα δόλιο κατασκεύασμα, αυτών που προσκυνούσε ο αφελής για ....Θεούς του. Ψιλά γράμματα όλα ετούτα φυσικά, για τους εύπιστους και πρόθυμους πειθήνιους....

      • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
        ΝΙΚΟΣ Π. @ Άλυτη Εξίσωση 27/08/2015 19:51:03

        Eμείς είμαστε εύπιστοι πρόθυμοι και πειθήνιοι κι εσύ δύσπιστη, αντιστασιακή και περήφανη δηλαδή? Αν το πιστεύεις, έτσι θα είναι... Aπλά θέλει χρόνο για να το καταλάβει κι ο εύπιστος λαός. Έχε πολλή πολλή υπομονή. Ούτως ή άλλως δεν μπορείς να κάνεις και τίποτε άλλο...

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ ΝΙΚΟΣ Π. 27/08/2015 23:32:41

          Όταν λέτε ''Εσείς'', εννοείτε εσείς οι αφελείς Συριζαίοι προσωπολάτρες, που προσκυνάτε τον αναξιοπρεπή Τσιπρομνημόνιο ενώ πριν από 7 μήνες μόλις, ορκιζόσασταν στο σκίσιμο των μνημονίων, στην πάταξη των νταβατζήδων και στην αντίσταση έναντι των τοκογλύφων εκβιαστών; Δίκιο έχετε. Είσαστε εγκληματικά ''εύπιστοι, πρόθυμοι και πειθήνιοι''. Εγώ δεν λέω κάπου πως είμαι όσα ειρωνικά αναφέρετε, απλά διατηρώ το δικαίωμα να μην χαρίζομαι σε αποδεδειγμένα θρασύδειλους, σε ψεύτες και σε αξιολύπητους πολιτικάντηδες της πεντάρας. Μόλις αυτοί αποκαλύπτονται, χρέος κάθε συνειδητού πολίτη, η άμεση απομόνωσή τους. Σύντομα θα το καταλάβετε, οτι ο Ελληνικός λαός ΞΥΠΝΗΣΕ πια και δεν τσιμπάει στα σάπια σας δολώματα. Μπορεί να δοκιμάζει (εξ ανάγκης), αλλά πια δεν βελάζει όπως παλιά στις στάνες σας. Σε χρόνο ντε τε, σας τελειώνει. ΓΑΠ 2 χρόνια, Τσίπρας 7 μόλις μήνες και τετέλεσται! Προσγειωθείτε. Ο χρόνος πια, μετράει αλλιώς. Τρέχει με την ταχύτητα της απειλής, που μας κυνηγάει.

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ ΝΙΚΟΣ Π. 27/08/2015 23:36:55

          Όταν λέτε ''Εσείς'', εννοείτε εσείς οι αφελείς Συριζαίοι προσωπολάτρες, που προσκυνάτε τον αναξιοπρεπή Τσιπρομνημόνιο ενώ πριν από 7 μήνες μόλις, ορκιζόσασταν στο σκίσιμο των μνημονίων, στην πάταξη των νταβατζήδων και στην αντίσταση έναντι των τοκογλύφων εκβιαστών; Δίκιο έχετε. Είσαστε εγκληματικά ''εύπιστοι, πρόθυμοι και πειθήνιοι''. Εγώ δεν λέω κάπου πως είμαι όσα ειρωνικά αναφέρετε, απλά διατηρώ το δικαίωμα να μην χαρίζομαι σε αποδεδειγμένα θρασύδειλους, σε ψεύτες και σε αξιολύπητους πολιτικάντηδες της πεντάρας. Μόλις αυτοί αποκαλύπτονται, χρέος κάθε συνειδητού πολίτη, η άμεση απομόνωσή τους. Σύντομα θα το καταλάβετε, οτι ο Ελληνικός λαός ΞΥΠΝΗΣΕ πια και δεν τσιμπάει στα σάπια σας δολώματα. Μπορεί να δοκιμάζει (εξ ανάγκης), αλλά πια δεν βελάζει όπως παλιά στις στάνες σας. Σε χρόνο ντε τε, σας τελειώνει. ΓΑΠ 2 χρόνια, Τσίπρας 7 μόλις μήνες και τετέλεσται! Προσγειωθείτε. Ο χρόνος πια, μετράει αλλιώς. Τρέχει με την ταχύτητα της απειλής, που μας κυνηγάει.

          • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
            ΝΙΚΟΣ Π. @ Άλυτη Εξίσωση 28/08/2015 09:00:26

            . Φυσικά και δεν το λες εσύ οτι είσαι όσα ειρωνικά αναφέρω. Αν το έλεγες, δεν θα ήσουν. Το συμπεραίνουμε οι αναγνώστες σου. Όσον αφορά τις κατηγορίες σε βάρος μου, τα ίδια λένε και οι Ολυμπιακοί για τους Παναθηναικούς, κάθε φορά...

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ ΝΙΚΟΣ Π. 28/08/2015 12:15:54

            Δεν σας κατηγορώ καθόλου αγαπητέ. Περιγράφω μονάχα συμπεριφορές. Αν όταν τις βλέπετε ανάγλυφες δεν σας αρέσουν και αν τις θεωρείτε ''προσβλητικές'', είναι πολύ απλό. Αποστασιοποιηθείτε απ΄αυτές και μην τις επιλέγετε. Υ.Γ : Για να ...ψυχογραφήσετε επιτυχώς τους άλλους, πρέπει πρώτα να αυτοαναλυθείτε σε βάθος και με ειλικρίνεια, πράγμα που εμφανώς αποφεύγετε.

  2. τα των πολιτικών avatar
    τα των πολιτικών 27/08/2015 17:34:33

    Το κόμμα του Βαρουφάκη οφείλει να συγκροτηθεί εντός ενός παν-Γαλαξιακού πλαισίου και όχι εντός της ευρωπαϊκής επικράτειας, ούτως ώστε να χωρέσει το (ναρκισσιστικού τύπου) εγώ του. Αυτά.

  3. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 27/08/2015 18:00:55

    "Κυρίες, κύριοι, Σήμερον και έως το απώτερον και αμφίβολον μέλλον θα παρακολουθήσετε την παράστασιν ο Γιάνης με ένα ν και το πανευρωπαϊκόν θαυματουργόν κόμμα!" Μια μοναδικήν παράστασιν, που εγείρει τας πατριωτικάς αισθήσεις! Σπέυσατε! - Ε, ρε γλέντια, μπαμπάκο! - Γεια σου, οικογένεια! Εεεεε! Ωπα, ώπα, ώπα!