#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2009 15:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαριές κατηγορίες σε Εφραίμ, Αρσένιο, Πελέκη και άλλους

Προάγγελος των προφυλακίσεων για SIEMENS θεωρούνται οι διώξεις που θα προσωποποιηθούν σήμερα εναντίον 31 συνολικά κατηγορουμένων για την υπόθεση Βατοπεδίου. Οι κατηγορίες είναι βαρύτατες, έξι κακουργήματα και τρία πλημμελήματα, που έχουν να κάνουν με απιστία σε βάρος του δημοσίου, απάτη, ψευδείς βεβαιώσεις και ξέπλυμα βρώμικου χρήματος κλπ

Μεταξύ των κατηγορουμένων, ο ηγούμενος Εφραίμ, ο μοναχός Αρσένιος, η σύζυγος του Βουλγαράκη, συμβολαιογράφος Κατερίνα Πελέκη, ο πατέρας της Διονύσης και ο αδελφός της Δημήτρης, όπως επίσης ορκωτοί εκτιμητές, μέλη της ΚΕΔ και του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.
Εξάλλου, με απόφαση του αρμόδιου εισαγγελέα κ. Καρούτσου απαλλάσσονται 33 από τα 62συνολικά  άτομα που εξετάστηκαν με την ιδιότητα του υπόπτου,  επειδή δεν προέκυψαν επαρκείς ενδείξεις σε βάρος τους για τη διάπραξη αξιοποίνων αυτών πράξεων.

Και φυσικά κανένα πολιτικό πρόσωπο δεν διώκεται αφού έχει επέλθει παραγραφή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 18/05/2009 15:43:43

    Φάκτορα γράψε μας και τα ονοματα των πολιτικών προσωπων που δεν διώκονται μονο και μόνο επειδή έχει επέλθει η παραγραφή. Για να ξέρουμε ποιους θα φτύνουμε δηλαδή

  2. face avatar
    face 18/05/2009 15:54:51

    Μια ερώτηση ....... επειδή μιλάμε για προφυλακίσεις στην Σημενσ...........υπαρχει επιτέλους κάποιος αξιωματούχος του ΟΤΕ που επίσημα να τα εχει πάρει από την εταιρία αυτή?????????ποιός επιτέλους είναι ρε παιδιά αυτός πείτε τό μου και εμένα .....αλλιώς για ποιες πρφυλακίσεις μιλάμε???αφού τα δς´σαν αυτοί σε οτετζήδες επιτέλους ποιοι είναι αυτοι οι οτετζίδες για να καταλάβω??? για να προφυλακιστέι κάποιος σε αυτή την σύμβαση επιτέλους πρέπει και κάποιος να τα έχει πάρει!!! ΠΟΥΝΤΟΣ???

  3. daris avatar
    daris 18/05/2009 16:03:23

    Ελατε εξω απο τη Βουλη, γυριστε προς την πορτα και φτυστε σε διασπορα...
    κανενας δεν θα συγκινηθει!!!
    απο την ιδια θεση φωναξτε δυνατα:ΕΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ!!!
    Θα αδειασουν τα εδρανα!!!
    Πηγαινετε εξω απο καναλια και τα ΜΜΕ πασης φυσεως και φωναξτε δυνατα: ΛΑΜΟΓΙΑ!!!
    Ισως αυτοι να μην καταλαβουν αλλα αρκει που καταλαβαινουμε εμεις.

  4. Helmut avatar
    Helmut 18/05/2009 16:18:43

    Δεν είναι "κατά παντός υπευθύνου" οι διώξεις; Είναι προσωποποιημένες;

  5. g avatar
    g 18/05/2009 16:23:41

    Πάει, ορφάνεψε ο Βουλγαράκης. Του διέλυσαν την οικογένεια.

  6. Lavazza avatar
    Lavazza 18/05/2009 17:20:01

    @Helmut

    αυτό το "παντός υπευθύνου" (πες μου ειλικρινά) δεν υποτιμά τη νοημοσύνη του ελληνικού λαού;;;

  7. Nemo avatar
    Nemo 18/05/2009 17:37:51

    Νέο θέατρο σκιών από το καρναβαλιστάν του ελληνικού κράτους. Δηλαδή υπάρχει έλληνας που πιστεύει ότι θα υπάρξει τιμωρία, πραγματική τιμωρία και όχι 3-4-5 μήνες μέσα για το θεαθήναι και μετά σε υγεία των κορόιδων; Αστυνομία, δικαστές, τιβι όλα τα συστήματα δουλεύουνε μαζί χωρίς να εξαιρούμε τους διάφορους παπαδοναζί (ΛΑΟΣ, Χρυση Αυγά και άλλα ερπετά). Πάρτε το χαμπάρι το σύστημα είναι μπετοναρισμένο. Όσο θα προσκυνάμε την νεοφεουδαρχία της κομματικής και οικονομικής ψευτοδημοκρατίας δεν υπάρχει σωτηρία. Η διεύρυνση της δημοκρατίας είναι η λύση σε όλα τα επίπεδα. Αυτό σημαίνει θεσμοί κοινωνικού ελέγχου από τα κάτω. Και επιτέλους αυτή η αλητεία με το άβατο του δήθεν Αγίου Όρους να σταματήσει…

  8. dr.thess avatar
    dr.thess 18/05/2009 18:06:02

    ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΛΤΕΚΗ....ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟ

  9. zaza avatar
    zaza 18/05/2009 18:35:09

    Ο αδελφός Πελέκης είχε διοριστεί
    - Στις 10/10/2006 συγκροτήθηκε από τον κ. Βουλγαράκη το νέο δ.σ. του Μουσείου Λαϊκών Οργάνων - Κέντρου Εθνομουσικολογίας. Μέλος ορίστηκε πάλι ο Διονύσιος Πελέκης.
    Τώρα θα μου πείτε ένας δικήγόρος ξέρει τα παντα.

    Μα δηλαδη η τσιπιά τους, η γυφτιά τους απο τα να μαζέυουν τα χοντρά πακέτα αλλά και τα ψυχουλα δεν περιγράφετε.
    Επειτα απορείτε γιατί ανεβαίνει το ΠΑΣΟΚ. Γιατί κυρίες μου και κύριοι αυτοί τα ψίχουλα τα αφήνανε και γύρναγε το χρήμα και στο λαο.

    Συνέχεια του πλούσιου βιογραφικού της φαμίλιας (ΕΞΑΙΡΕΣΗ: η γυναίκα Βουλγαράκη και αδελφή Πελεκη- αυτή ήταν για τις μεγάλες
    M(π)ιζ(ν)ες:
    - Στις 24/8/04 ως υπουργός Δημόσιας Τάξης διορίζει τον Δημήτριο Πελέκη στη θέση μέλους της «Ομάδος Διοίκησης Εργου για τη διαμόρφωση πλαισίου δράσης αντεγκληματικής πολιτικής» του υπουργείου.

    - Στις 9/2/05 ανανεώνει το διορισμό του Δημητρίου Πελέκη.

    - Στις 20/1/06 ανανεώνει δεύτερη φορά το διορισμό του Δ. Πελέκη.

    - Στις 5/5/06 ανανεώνεται ο διορισμός του κ. Δημητρίου Πελέκη, αυτή τη φορά όμως από τον κ. Πολύδωρα, διότι ο κ. Βουλγαράκης είχε ήδη μεταφερθεί στο ΥΠΠΟ.

    - Στις 29/8/06, ως υπουργός Πολιτισμού πλέον ο κ. Βουλγαράκης διορίζει «ως τρίτο μέλος του Συμβουλίου Εκκαθάρισης του "Οργανισμού Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης - Θεσσαλονίκη '97"» τον τρίτο αδελφό Πελέκη, Αλέξιο, επίσης δικηγόρο.

    Για την αμοιβή του εκκαθαριστή προβλέπεται ότι «θα καθορισθεί με μεταγενέστερη κοινή απόφαση των υπουργών Οικονομίας και Πολιτισμού».

    - Στις 4/10/2006 συγκροτήθηκε από τον κ. Βουλγαράκη στο ΥΠΠΟ νομοπαρασκευαστική επιτροπή με αντικείμενο την καταπολέμηση της αρχαιοκαπηλίας. Μέλος της ορίστηκε ο Διονύσιος Πελέκης.

    - Στις 10/10/2006 συγκροτήθηκε πάλι από τον κ. Βουλγαράκη το νέο δ.σ. του Μουσείου Λαϊκών Οργάνων - Κέντρου Εθνομουσικολογίας. Μέλος ορίστηκε πάλι ο Διονύσιος Πελέκης.

    Τουλάχιστον φίλοι μου όπως βέπετε δεν υπάρχει λόγος αναστάτωσης ότι δεν θα έχουν χρήματα για δικήγόρους.
    Πιστεύω ότι με τα παραπάνω σας ηρέμησα την ανησυχία σας :)

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/05/2009 19:20:18

    Ο Βουλγαράκης (ο κομάντο του γλυκού νερού) θα πηγαίνει στη γυναίκα του τσιγάρα αν πρώτα ο Θεός φυλακιστεί η κυρία;
    Και ο Πατήρ Πελέκης; Δεν θα δείρει κανέναν όπως απειλούσε;

  11. ariel avatar
    ariel 18/05/2009 19:48:12

    @6 Lavazza
    Οι κλήσεις κατά παντός υπευθύνου, είναι η αρχή. Πιστεύω πως εντός των προσεχών ημερών, θα προσωποποιηθούν.

  12. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 18/05/2009 20:06:19

    Μην περιμένετε καταδίκες. Οι κατηγορίες απαγγέλθηκαν για να ικανοποιηθεί η κοινή γνώμη μετά τον τόσο θόρυβο των ΜΜΕ, ειδικά επειδή τα πολιτικά πρόσωπα τη σκαπούλαραν τελείως. Όμως οι κατηγορίες δεν ευσταθούν. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά δόλος. Μπορεί να έγινε ό,τι έγινε, δηλαδή μπορεί τα ανταλλάγματα να είχαν μεγαλύτερη αξία από τη λίμνη, όμως αυτό το πλεόνασμα δεν το καρπώθηκε κανείς. Άρα δεν υπήρχε δόλος.

  13. ariel avatar
    ariel 18/05/2009 20:33:05

    Τι εννοείς Τηλέμαχε δεν υπάρχει δόλος; Οταν προσαρτήθηκαν σε συμβόλαια ψεύτικα σχεδιαγράμματα, δεν είναι δόλος; Και πολλά άλλα. Μην τρελλαθούμε τελείως. Δηλαδή δεν ήξεραν τι υπέγραφαν άπαντες; Παραπλανήθηκαν; Μιλάω για όλους και όχι μόνο για τους πολιτικούς και των δύο κομμάτων.

  14. ariel avatar
    ariel 18/05/2009 20:41:44

    Συνέχεια του 13
    Τηλέμαχε.
    Κατά το άρθρο 27 Ποινικού Κώδικα, "Με δόλο πράττει όποιος θέλει την παραγωγή των περιστατικών που κατά τον νόμο απαρτίζουν την έννοια αξιόποινης πράξης. Επίσης όποιος γνωρίζει ότι από την πράξη του ενδέχεται να παραχθούν τα περιστατικά αυτά και τα αποδέχεται". Που σημαίνει πως δεν απαιτείται να έχει και ίδιο όφελος.

  15. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 19/05/2009 02:48:42

    Εχει ο καιρος γυρισματα: Θυμαστε το σπουδαιοφανες υφος του Βουλγαρακη (και του Ρουσοπουλου) στις ανακοινωσεις για το θεμα των υποκλοπων; Μια φωτογραφια του δευτερου, που δημοσιευθηκε προσφατα, εδειχνε τα μαυρα χαλια του - φωτογραφια του Βουλγαρακη προσφατη δεν εχω δει, ελπιζω ομως οτι θα δουμε με τις δικαστικες εξελιξεις που αφορουν τη συζυγο του και την πατρικη της οικογενεια.

  16. thanos avatar
    thanos 19/05/2009 05:34:33

    12-Τηλέμαχος Says:
    May 18th, 2009 at 8:06 pm

    Μπαγασουλη για σενα κανενας δεν ειναι ενοχος.Αυτα που ειπε να επιστρεψει ο Εφραιμ τι ειναι πλατανοφυλλα?