#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/11/2010 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαρέσαμε κανόνι αλλά δεν το ξέρουμε



Βαρέσατε κανόνι αλλά δεν το ξέρετε. Αυτό είναι το συμπέρασμα της έκθεσης που δημοσιοποίησε το Bloomberg το οποίο λέει ουσιαστικά ότι είναι θέμα χρόνου η χρεοκοπία και είναι περισσότερο σίγουρη από εκείνη που είχε γίνει στην Αργεντινή.

Σύμφωνα με το Bloomberg, η οικονομική ανάπτυξη της Αργεντινής τη βοηθά να εξυπηρετεί και να αποπληρώνει το χρέος της ενώ η Ελλάδα στηρίζεται στους πόρους του μνημονίου για να ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις της. Με λίγα λόγια είμαστε χειρότεροι από την Αργεντινή κι αν δεν υπήρχε το δάνειο θα είμασταν ήδη στο γκρεμό.
Μάλιστα, η Αργεντινή καταλαμβάνει την τρίτη κατά σειρά θέση από πλευράς ύψους κόστους ασφάλισης χρέους, μετά την Ελλάδα και τη Βενεζουέλα.
Όπως επισημαίνει το Bloomberg, η εμπιστοσύνη του επενδυτικού κοινού προς τη δεύτερη μεγαλύτερη χώρα της Νοτίου Αμερικής αυξάνεται καθώς τα συναλλαγματικά της αποθέματα έχουν ανέλθει σε επίπεδα ρεκόρ και η κεντρική της τράπεζα εκτιμά ότι ο ρυθμός ανάπτυξης της φθάνει το 9%, ήτοι αυξάνεται με τον ταχύτερο ρυθμό από το 2005.
Η Ελλάδα όπως εκτιμά το Bloomberg, θα δει την οικονομία της να συρρικνώνεται κατά 4% φέτος και κατά 2,6% το 2011, καθώς προωθεί πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής με μειώσεις μισθών και συντάξεων ως αντάλλαγμα για την εξασφάλιση δανείου ύψους 110 δις ευρώ από την Ε,Ε, την Ε.Κ.Τ και το ΔΝΤ.
Τα συναλλαγματικά αποθέματα της Αργεντινής ανέρχονταν στις 4 Νοεμβρίου στο ποσό των 52,3 δις δολ. υποβοηθούμενα από ένα ρεκόρ στην παραγωγή σπόρων σόγιας και αυξημένες πωλήσεις αυτοκινήτων προς τη γειτονική Βραζιλία. Από την πλευρά της η Ελλάδα, η οποία αναγκάστηκε να προσφύγει στο μηχανισμό στήριξης μετά την εκτόξευση του κόστους δανεισμού και τον ουσιαστικό αποκλεισμό της από τις διεθνείς αγορές προσπαθεί να μειώσει το δημοσιονομικό της έλλειμμα το οποίο αντιστοιχεί σε περίπου 13,6% του ΑΕΠ της.
Το δημοσίευμα του Blooberg κάνει λόγο για 13,6% έλλειμμα καθώς λαμβάνει υπόψη τα στοιχεία πριν την αναθεώρηση που θα δημοσιευτεί από τη Eurostat και θα μιλά για ελληνικό έλλειμμα 15,5%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 10/11/2010 18:41:46

    Don't cry for me Argentina...

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ blue nile 10/11/2010 19:57:50

      Αυτοί γελάνε αγαπητέ....
      Τούς διαολόστειλαν όλους...περάστε, τούς είπαν,να πάρετε και ένα αμελέτητο αργότερα να μας θυμάστε..
      Αυτοί γελάνε.....εμείς κλαίμε!

  2. Misha avatar
    Misha 10/11/2010 18:54:38

    Χρεωκοπία πραγματική θα συμβεί εάν συνεχίσει να εφαρμόζεται το Μνημόνιο και τα «χρέη» μας (ανυπαρκτα ουσιαστικά, στην πραγματικότητα μοιάζουν με τα πανωτόκια στις πιστωτικές κάρτες) μεταβληθούν σε ενυπόθηκα δάνεια όπως συνέβη με τις δύο προηγούμενες δόσεις.

    Η αναστάτωση που θα προκαλέσει η Φορογιώργαινα σε όλο το σύστημα των απατεώνων με τις γραβάτες, εάν κηρύξει στάση πληρωμών προς τις «διεθνείς αγορές» θα είναι χειρότερη από αυτό που έπαθε η Γιανκία όταν βάρεσε κανόνι η Λήμαν Μπράδερς.

    Συνεπώς, είμαστε σε ζόρια , μάλλον κατασκευασμένα, αλλά τα ζόρια μας είναι πυρηνική βόμβα στον πισινό των ευροφασιστών.

    Γι αυτό ψυχραιμία και αγώνα να φύγουν οι ταγματασφαλίτες του ΔΝΤ

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ Misha 10/11/2010 18:57:28

      αναδιάρθρωση?

  3. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 10/11/2010 18:56:46

    ΟΙ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ..ΤΣΑΤΣΟΙ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΕΒ....

    • rizospastikos avatar
      rizospastikos @ KARBONAROS 10/11/2010 19:19:09

      Να το πληρωσουν πως??Οπως το πληρωσαν και στις δημοτικες??

    • pipis avatar
      pipis @ KARBONAROS 10/11/2010 19:41:52

      'Οπως πληρώνει και ο Τσοχατζόπουλος

      • man8os avatar
        man8os @ pipis 10/11/2010 23:21:17

        Δικη και φυλακη. Γιατι οχι δημευση περιουσιας και εξορια.
        Ειμαι σιγουρος οτι κατι τετοιο θα πει και ο Σαμαρας οταν ερθει η ωρα του.

  4. Misha avatar
    Misha 10/11/2010 19:01:47

    Στάση πληρωμών προς τους τοκογλύφους και άρνηση αναγνώρισης του χρέους. Ήδη έχουν βγάλει Χ2 τα αρχικά «δανεικά». Ειναι αρκετά.

    Και να το μετρησουμε το χρεος ρε παιδιά, όπως λέει ο Θραξ.
    Πόσο είναι; Και προς ποιους; Όχι αόριστα.Συγκεκριμένα:
    5 δις στον Σόρος
    7 στον Πόλσον
    κλπ

    • rizospastikos avatar
      rizospastikos @ Misha 10/11/2010 19:16:17

      Kαι απο ποιον περιμενεις να γινει αυτο αγαπητε Misha??
      Aπο τους θιασωτες της "αστικης ηθικης"??

      Δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει κανεις στα κομματα εξουσιας να υποστηριξει την μονη ορθη λυση που υπαρχει (οπως ακριβως την αναφερεις) γιατι και καλα αντικειται στους ηθικους κανονες της αστικης ιδεολογιας, ενω ο πραγματικος λογος ειναι οτι ΟΛΟΙ ενδιαφερονται για ενα καλο λογο του Σορος και του Πολσον παρα για την επιβιωση ενος ολοκληρου λαου....

      • neotera avatar
        neotera @ rizospastikos 10/11/2010 21:21:47

        Γι αυτό λέμε ότι ο ελληνικός λαός είναι πολιτικά γυμνός και ανυπεράσπιστος καθότι δεν έχουμε ηγεσία παρά την 3χιλιετή πολιτική κουλτούρα της οποίας είμαστε κληρονόμοι...

    • Andreas Gkoulas Ougarezos Istorikos avatar
      Andreas Gkoulas Ougarezos Istorikos @ Misha 10/11/2010 20:45:48

      Χαχαχα....δωσαμε καλε μου κυρια χαχα..!

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Misha 10/11/2010 21:04:50

      Όλα αυτά προυποθέτουν αλλαγή κυβέρνησης και πολιτεύματος. Πως θα πει τέτοια πράγματα ο ΓΑΠ στον Άκερμαν; Γιατί άραγε να τον βράβευσε;

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/11/2010 19:07:36

    Ο αγώνας απαιτεί φοροδοτική ανυπακοή για όσο ακόμα θα είμαστε υπόδουλοι του μνημονίου!

    • rizospastikos avatar
      rizospastikos @ Αυριανιστής 10/11/2010 19:18:11

      Ειχαμε δει ποσο φοροδοτικα υπακουοι ηταν "καποιοι" οταν δεν ειχαμε το μνημονιο...

  6. Τάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Τάσος,Θεσσαλονίκη 10/11/2010 19:56:02

    Ο Προβόπουλος είναι αναξιόπιστος που προτείνει συγκεκριμένα πράγματα και λέει ότι το κόστος δημοσιονομικής προσαρμογής είναι μικρότερο από το κόστος μιας χρεοκοπίας? Η Αργεντινή έχει πλεονασματικό εμπορικό ισοζύγιο,πρωτογενή και δευτερογενή τομέα,η πατρίδα μας λίγα πράγματα.Πιστεύω ότι αν οι πολιτικοί μας,αυτοί που έχουμε,συνεργασθούν για τη σωτηρία της χώρας η λύση θα βρεθεί και οι πολίτες θα το κάνουν εθνικό σκοπό.Δε χρειάζονται κορώνες-συνθήματα,αλλά ουσία με συγκεκριμένες προτάσεις.

  7. A.M. avatar
    A.M. 10/11/2010 20:21:47

    Να είναι φοροδοτικά υπάκουος ο Έλληνας ΓΙΑΤΙ;;;

    Για να πηγαίνει ασθενής στο δημόσιο νοσοκομείο και να ΜΗΝ τον χειρουργούν αν δεν τα χώσει άγρια;
    Για να πηγαίνουν τα παιδιά του σε σχολεία χωρίς θέρμανση που στάζουν τον χειμώνα απ την στέγη;
    Για να κυκλοφορεί στους δρόμους καρμανιόλα που πέφτουν οι βράχοι και σκοτώνουν κόσμο και λείπουν οι πινακίδες και οι λακούβες στέλνουν τους μοτοσυκλετιστές τον άλλο κόσμο;
    Για να πληρώνονται οι χαραμοφάηδες, τα διορισμένα κομματόσκυλα με διπλό μισθό και τριπλό χωρίς να κάνουν τίποτε και να του κουνάνε και το χέρι όταν πάει ο εργδότης τους - δηλ. ο ΠΟΛΙΤΗΣ - για να εξυπηρετηθεί;
    Για να φουσκώνουν τα λαμόγια τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς με τις μίζες που εισπράττουν για να γοράζουν με τριπλάσιες και βάλε τιμές για τους αμυντικούς εξοπλισμούς της χώρας;

    Και βάλε και άλλο ένα κατεβατό που δεν τελειώνει μέχρι του χρόνου.

    ΓΙΑΤΙ;
    Γιατί λοιπόν πρέπει να πληρώνει φόρους ο Έλληνας;
    Για να είναι μια ζωή ο ΧΧΧας της υπόθεσης;

    Ρε ούστ!

    Ας επιστρέψουν πρώτα πίσω τα λεφτά όσοι τα καταχράστηκαν εδώ και τριάντα χρόνια - και να ΜΗΝ πάνε φυλακή για να τους ταΐζουμε μια ζωή τζάμπα, τα λεφτά θέλουμε όχι αυτούς - και μετά ο Έλληνας ας κληθεί να πληρώσει.
    Μετά όμως όχι πρίν!

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 10/11/2010 20:28:28

    Τι βλακείες είναι αυτές? Ο "ελληνικός" λαός μίλησε προχθές. Τι ψάχνετε να βρείτε εδώ?? Καιρός να μαζεύουμε τα υπαρχοντά μας και να μεταναστεύσουμε
    όσο ακόμα μπορούμε (δηλ. όσο η "ελλάδα" είναι ακόμα στην ΕΕ). Στο κάτω κατω εχει αποφασισθεί από καιρό η αντικατάσταση του πληθυσμού με αφρικανούς και ασιάτο-αραβο-μουσουλμάνους. Τέλος τα όνειρα. Ξυπνήστε και φύγετε όσο ακόμα εχετε καιρό. Αυτοί που θα μείνουν έχουν ξαναζήσει έτσι στο παρελθόν. Σαν
    Ραγιάδες.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Ανώνυμος 10/11/2010 21:02:18

      Και που θα πας;;Αυστραλία ή Νεά Ζηλανδία γιατί αλλού δεν παίζει. Επικρατούν τα ίδια και θα επικρατήσουν χειρότερα.
      Και γιατί να πας εσύ κάπου;;Αυτοί πρέπει να φύγουν και μάλιστα κλωτσηδόν και άφραγκοι. Γιατί να φύγεις;;Επειδή το θέλουν;;Αμ δε...

      • μαντικορος avatar
        μαντικορος @ MatrixRevolutionEra 11/11/2010 00:37:34

        Australia, New Zealand για αγγλικά ή Chile για ισπανικά, καλά αυτοί πως κρατάνε τόσο χαμηλό χρέος ως προς το ΑΕΠ. πήγα και είδα ότι στην Χιλή είναι μόνο 6%! Ο.ο

        Ο μαρασμός της Ευρώπης και της ΗΠΑ πλησιάζει, νέες χώρες θα πρωταγωνιστήσουν, έτσι είναι η ζωή.