18/10/2008 22:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαρέθηκα τις ταμπέλες

Σε κάθε διάλογο, σε κάθε δίλημμα, οι φανατικοί κρύβονται πίσω από συνθήματα και ταμπέλλες: Πασόκος, Δεξιός, Αριστερός, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, πουλημένος έτσι, πουλημένος αλλιώς,, κρατιστής, νεοφιλελεύθερος.

Τις έχω βαρεθεί πια τις ταμπέλες και αυτούς που τις κουβαλάνε.

Η τιμιότητα, ο κοινός νους, η ειλικρίνεια, η απλότητα δεν έχουν ταμπέλλα.

Το παιδί στην φωτογραφία είναι σήμερα περίπου 50 χρονών. Θα μπορούσε να ήσουν εσύ, ή εγώ, ή ο φίλος μας. Φωτογραφήθηκε την δεκαετία του '60 από τον Κωνσταντίνο Μάνο. Που γεννήθηκε στην  Columbia, South Carolina, και είναι φωτογράφος στην Magnum.  Δεν ξέρω που είναι και τι κάνει ο πιτσιρικάς της φωτογραφίας. Του εύχομαι να είναι καλά.

Κι ας δούμε όλοι τις φωτογραφίες του Μάνου από την Ελλάδα.

Για να θυμηθούμε ποιοι είμαστε, που και πως μεγαλώσαμε, ποιοι ήταν οι γονείς μας και το χωριό μας. Με τι παιχνίδια παίζαμε. Τη μάνα μας που μάζευε ελιές....Και τότε θα δούμε και πως - και πόσο -  άλλαξε ο κόσμος μας.

Και ίσως να καταλάβουμε...

http://www.magnumphotos.com/Archive/C.aspx?VP=XSpecific_MAG.PhotographerDetail_VPage&l1=0&pid=2K7O3R13SK1J&nm=Constantine%20Manos

Δ. Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/10/2008 23:17:24

    ΣΥΜΦΩΝΑ με τους σημερινούς νομοθέτες και τεχνοκράτες, όσοι ήμασταν
    Παιδιά στη δεκαετία του '60 και του '70, δεν θα έπρεπε να είχαμε επιβιώσει
    Μέχρι τώρα, γιατί οι παιδικές μας κούνιες, ας πούμε, ήταν βαμμένες με μπογιά
    Που περιείχε σίδηρο. Κι εμείς, γλείφοντάς την όλη μέρα, θα έπρεπε να
    Είχαμε πεθάνει από δηλητηρίαση. Στα φάρμακα εκείνης της εποχής δεν είχαμε
    Ειδικά καπάκια ασφαλείας, όταν καβαλάγαμε τα ποδήλατά μας δεν φορούσαμε
    κράνη. Στο αυτοκίνητο των γονιών μας, όταν μπαίναμε, ούτε σε ειδικά καθίσματα
    καθόμασταν ούτε ζώνες φορούσαμε ούτε αερόσακους είχαμε. Ηταν μεγάλο
    γλέντι όταν μας επέτρεπε ο μπαμπάς να καθήσουμε μπροστά.

    ΝΕΡΟ πίναμε από τη βρύση και είχε την ίδια γεύση με αυτό που πίνουμε
    Σήμερα εμφιαλωμένο. Τρώγαμε ψωμί με βούτυρο και γλυκά απίθανα και πατάτες
    τηγανητές και δεν ήμασταν ποτέ παχύσαρκοι, γιατί τρέχαμε συνεχώς έξω,
    παίζαμε, δεν καθόμασταν στον καναπέ ή στο κομπιούτερ. Το αναψυκτικό ή
    την μπύρα μας τα μοιραζόμασταν από το ίδιο μπουκάλι ή τενεκέ με τους
    φίλους μας. Κανείς μας δεν πέθανε απ' αυτό.

    ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΑΜΕ κάτι γκο-καρτ της συμφοράς με τις ώρες και έπειτα
    Ανεβαίναμε στην κορυφή μιας μεγάλης ανηφόρας και κατεβαίναμε φουλ, ανακαλύπτοντας πολύ αργά ότι είχαμε ξεχάσει να φτιάξουμε φρένα. Γκρεμοτσακιζόμασταν.
    Ματώναμε.
    Σπάγαμε χέρια και πόδια. Πονούσαμε. Κλαίγαμε. Δεν βάζαμε τους γονείς
    μας να κάνουν μήνυση στη μάντρα απ' όπου αγοράσαμε τα παλιοσίδερα με τα οποία
    φτιάξαμε το καρτ μας. Και, νά 'μαστε! Ακόμα ζωντανοί. Και ωραίοι.

    ΦΕΥΓΑΜΕ από το σπίτι το πρωί και επιστρέφαμε λίγο πριν νυχτώσει.
    Κανείς δεν μας γύρευε. Ηξεραν ότι θα επιστρέφαμε. Δεν είχαμε ούτε Play Station
    Ούτε X-Box ούτε video game ούτε 99 κανάλια στην τηλεόραση ούτε ήχο
    surround, ούτε κινητά τηλέφωνα ούτε προσωπικούς υπολογιστές ούτε chat rooms για
    μοναχικές ψυχούλες στο Ιντερνετ. Είχαμε φίλους που πηγαίναμε έξω για
    να τους συναντήσουμε. Πλακωνόμασταν στο ξύλο. Ξύλο άγριο, μιλάμε. Ούτε
    ένας ποτέ δεν πήγε στη μαμά ή στον μπαμπά του για να καταγγείλει εκείνον
    από τον οποίον τις έφαγε.
    ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ περπατώντας στα σπίτια των φίλων μας. Με τα πόδια πηγαίναμε
    Και στο σχολείο. Δεν μας έπαιρναν η μαμά κι ο μπαμπάς ούτε το σχολικό.
    Οταν δεν είχαμε τι παιχνίδι να παίξουμε, ανακαλύπταμε καινούργια. Με ξύλα, με
    λαστιχάκια, με μπαλάκια του τένις, με πέτρες, με νερό, με... τίποτα.
    Το παιχνίδι θέλει φαντασία. Κι εμείς τη δική μας φαντασία την
    καλλιεργούσαμε.



    ΝΟΜΙΖΩ πως από τη γενιά μας βγήκαν οι καλύτεροι εφευρέτες, λύτες
    προβλημάτων και ρισκαδόροι που έχουν βγει ποτέ. Είχαμε ελευθερία,
    αποτυχίες, επιτυχίες και υπευθυνότητα. Και μάθαμε να τα χειριζόμαστε
    όλ'αυτά καλά. Είμαστε η γενιά που στερήθηκε πολλά, αλλά είχε τα πάντα.


    ΠΠ

  2. Ανατόλ avatar
    Ανατόλ 18/10/2008 23:23:38

    Οι πιτσιρικάδες του χθες, αυτοί που λαχταρούσαν να μεγαλώσουν και να γίνουν οι μπροστάρηδες της ζωής.
    Αυτοί που θα αναλάμβαναν τον κόσμο και θα διόρθωναν τα κακώς κείμενα και θα τον έκαναν ομορφότερο και περισσότερο ανθρώπινο.
    Αλλά οι πιτσιρικάδες του χθες μεγάλωσαν και ξέχασαν τα «ξυλίκια» και τους «γκαζοντενεκέδες» ή το «στα καμαν».
    Και καταπιάστηκαν με άλλα σοβαρότερα παιχνίδια, διαφθορά, παράνομο πλούτο, εμπρησμούς .
    Όπως και να χει, τα «χρόνια της αθωότητας» έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/10/2008 23:30:54

    Φιλε(η) Ανατολ,

    ανηκω σε αυτους που πιστευουν στα χρονια της αθωοτητας. Της Κοινης Λογικης, του Σεβασμου και του Φιλοτιμου. Νομιζω πολλοι και πολλες απο τους φιλους εδω μεσα ανηκουμε σε αυτο τον αναχρονιστικο "κοσμο".

    ΠΠ

  4. donaE avatar
    donaE 18/10/2008 23:34:00

    Αυθεντικες και νοσταλγικες ειναι και οι φωτογραφιες του Δημητρη Λετσιου και του Τακη Τλουπα,απο εκεινα τα χρονια.Οι φωτογραφοι αυτοι,ζουσαν στην Ελλαδα οποτε η ματια τους ειναι αμεση,και ειδικα τα πιτσιρικια του Λετσιου.

  5. Ανατόλ avatar
    Ανατόλ 18/10/2008 23:49:01

    Φίλε/η ΠΠ,
    ξέρεις τι σκέφτομαι?
    Στους πιστιρικάδες της φωτογραφίες κάποιοι παρέδωσαν μια χώρα κατεστραμένη, χάρισαν την πείνα, την στέρηση αλλά kai πολλά αυθεντικά στοιχεία που πλέον μόνο σ' εκπαιδευτικές εκδρομές μπορεί να δεί κανείς.
    Εμείς στους πιτσιρικάδες των "play station", τι θα παραδώσουμε;
    Μήπως τελικά έχει μεγάλη δόση αλήθειας ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται;

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/10/2008 23:58:49

    Πολύ ωραίο και συγκινητικό δώρο, ΠΔ!

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/10/2008 23:59:46

    Δ.Π.!

  8. Ανατόλ avatar
    Ανατόλ 19/10/2008 00:05:08

    @νήπιε,

    παλιός πιτσιρικάς έ!!

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/10/2008 00:12:49

    Πέραν της νοσταλγίας του παρελθόντος που ξύπνησαν σε κάποιους, εγώ θα σταθώ στις ταμπέλες. Οι ταμπέλες και τα ιδεολογήματα πάσης φύσεως είναι εφευρήματα ανεπαρκών ανθρώπων, μελών διεφθαρμένης κλίκας, για να εκτοπίζουν τους ικανούς.
    Το κακό με την Ελληνική κοινωνία είναι ότι όχι μόνο ανέχεται αλλά κι ενθαρρύνει τη λειτουργία της κλίκας με αποτέλεσμα ικανοί άνθρωποι που αρνούνται να λειτουργήσουν με όρους κλίκας, να περιθωριοποιούνται, να καταστρέφονται ή να φεύγουν προς το εξωτερικό όσοι μπορούν, με αποτέλεσμα να βυθίζεται η ελληνική κοινωνία όλο και περισσότερο στο τέλμα από τους ετικετογράφους και ετικετοκολλητές.

    ΥΓ. Να μη συγχέεται η ιδεολογία με το ιδεολόγημα. Η ιδεολογία έχει σταθερές με βάση τις οποίες προτείνει πως πρέπει να κυβερνηθεί μια κοινωνία. Το ιδεολόγημα είναι η καπηλεία των ιδεολογιών προς ίδιον όφελος. Αντίστοιχες ειναι οι διαφορές μεταξύ Δημοκρατίας/οχλοκρατίας και πολιτικής/πολιτικαντισμού.

  10. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 19/10/2008 04:25:09

    Βαθιά ανθρώπινη ανάρτηση, με το δράμα να μορφώνεται μεταξύ σκιάς και φωτός σε μια λυρική αρμονία. Ο πυρήνας της ύπαρξης, που είναι αδύνατο ποτέ να χαθεί, η επίκληση της λέξης που περιέχει το σύμπαν. Απλότητα.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 19/10/2008 07:00:49

    Ζω στην Αμερικη περοσσοτερα χρονια απο οσα εζησα στην Ελλαδα. αλλα το χωριο μου δεν το απεβαλα ποτε. Εδω καταλαβα τι σημαινει να ειναι κανεις Ελληνας. Στο πανεπιστημιο μου χαρισαν μισο εξαμηνο μαθηματων επιλογης γιατι γνωριζα (μονο ο Θεος ηξερε τι γνωριζα φυσικα)αρχαια ελληνικα και λιγα λατινικα. στο μαθημα φιλοσοφιας η γιαπωνεζα καθηγητρια, ειδικος στον Πλατωνα και στους προ-σωκρατικους πιστευε οτι ηξερα φιλοσοφια γιατι...ημουν ελληνας. Βεβαια βοηθουσαν και τα μακρια, καστανοξανθα μαλλια, αλλα κυριως τα στερεοτυοα της περι ελληνων.
    Και 500 χρονια να ζουσα παλι ελληνας θα εμενα. Γι'αυτο δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι στην ελλαδα ειναι ανθελληνες, οπως ο Δημου με την ομωνυμη Αγγλοφωνη σελιδα του. δεν ξερουν το λαικο μας πολιτισμο και μαλλον εχουν παει σε ξενα σχολεια οπου διδασκονται εναν ανευρο ελληνισμο. Ο κατα τα αλλα αντιπαθης και σχετικα φιλομακεδονιστης κλασσικιστης Peter Greene που εξησε πολλα χρονια σρην ελλαδα, η ΣΙΑ μαλλον εχει φαντασια στα καμουφλαζ, μου ειπε κατ'ιδιαν οτι εμεις οι (νεο)ελληνες μοιαζουμε σε ολα με τους αρχαιους και ειδικα στην νοοτροπια. και το μυστικο της υπερχιλιοχρονης επιβιωσης (και βιολογικα, ναι και βιολογικα ως πληθυσμος που διατηρησε τη γλωσσα και τα εθιμα του) ειναι η αγροτια, που τωρα σιγα-σιγα την πνιγει η ευρωπιθηκοκινουμενη κλεπτοκρατια του κερατα. Οταν ο σιτοβολωνας , Θεσσαλια/Μακεδονια πεθανει θα πεθανει και η ελλαδα ως κρατος. το αθηναικο Ζουραρειο δουλισταν πνιγει την ελλαδα, σιγα αλλα αργα. τετοιες εικονες θα φανταζουν καποτε οπως τα αρχαια και μεσαιωνικα ερειπια.
    καλο σαββατοκυριακο σε ολους.

  12. neoinileias avatar
    neoinileias 19/10/2008 09:16:11

    Είναι γνωστό ότι το εκπαιδευτικό σύστημα παράγει την κοινωνία και η κοινωνία με τη σειρά της παράγει εκπαιδευτικούς, πολιτικούς, κτλ. Οι πολιτικοί και οι εμπλεκόμενοι με την εκπαιδευτική διαδικασία με τη σειρά τους παράγουν το εκπαιδευτικό σύστημα, συνήθως όλα γίνονται μέσα από προκαθορισμένες διαδικασίες. Σε αρκετές περιπτώσεις και ιδιαίτερα όταν υπάρχει ασάφεια στόχων γίνεται μόνο διαχείριση. Εάν προσπαθήσουμε να εξετάσουμε πιο προσεκτικά τα εκπαιδευτικά δρώμενα ( πολιτικά και οργανωτικά) στη χώρα μας θα διαπιστώσουμε ότι υπάρχει ένα τεράστιο πλέγμα από νόμους, διατάξεις, αποφάσεις και προεδρικά διατάγματα που αφορούν τον τρόπο λειτουργίας της εκπαίδευσης, που, πολλές φορές είτε συγκρούονται, είτε δεν εφαρμόζονται ή εφαρμόζονται κατά το δοκούν με αποφάσεις τις στιγμής, αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι εκκρεμότητες και τα προβλήματα να παραμένουν ως έχουν για χρόνια. Επιπρόσθετα, κατά τη λήψη των αποφάσεων δεν λαμβάνονται υπόψη όλοι οι παράγοντες που υπάρχουν, αρκετές φορές οι αποφάσεις εξαρτώνται από το πώς βλέπει κανείς το ζήτημα, έτσι καταλήγουμε να πούμε ότι μέχρι σήμερα στη χώρα μας δεν έχει υπάρξει ενιαία και ολοκληρωμένη εκπαιδευτική θεωρία δράσης και διαχείρισης με απλές και σαφείς κατευθύνσεις, η λογική και η πράξη σε μεγάλο βαθμό είναι προβληματική. Από την άλλη πλευρά είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε καν σε σημείο να συμφωνήσουμε για το τι συνιστά πραγματικά καλή ποιότητα της εκπαίδευσης. Σε αυτό οι περισσότεροι άνθρωποι συμφωνούν ότι “καλή εκπαίδευση” σημαίνει να μπορεί το κάθε παιδί να προετοιμαστεί σωστά για να αντιμετωπίσει το μέλλον, με την ανάπτυξη μιας σειράς κρίσιμης σημασίας δεξιοτήτων που απαιτούνται για την εξερεύνηση του κόσμου της εργασίας, της οικογενειακής ζωής, της κατανόησης του κόσμου και της δημιουργίας ισχυρών θεμελίων για να αντλούν όταν χρειάζεται λύσεις για τα προβλήματα του κόσμου κτλ. Είναι γεγονός ότι χωρίς ισχυρή δημόσια παιδεία που θα εγγυάται την ισότιμη πρόσβαση και τη διασφάλιση ίσων ευκαιριών των παιδιών, μέλλον δεν υπάρχει. Έτσι οδηγούμαστε στο συμπέρασμανα να πούμε ότι στη χώρα μας υπάρχει, ελλιπής οργάνωση, το θεσμικό πλαίσιο και τα προβλεπόμενα από το νόμο δεν γίνονται σεβαστά, ενώ η κατάσταση παρότι είναι δραματική δεν μπορεί να εφησυχάζει. Το σύστημα στη σημερινή του κατάσταση είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα, εκτός αυτού η έλλειψη σοβαρών προτάσεων έχει οδηγήσει και σε μειωμένη χρηματοδότηση. Με βάση τα παραπάνω είναι προφανές ότι δεν έχει δοθεί ιδιαίτερη προσοχή για την ουσιαστική ανάπτυξη της εκπαιδευτικής δομής. Και το ερώτημα που τίθεται είναι; Πως θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που χρειάζεται ο τόπος μας έναντι των άλλων χωρών για να μπορέσει να επιβιώσει και να αναπτύξει μια ισχυρή βάση σε ένα ολοένα και πιο πολύπλοκο παγκόσμιο περιβάλλον; Ένα είναι σίγουρο, χωρίς κατανόηση των αρχών και των πολιτικών που διέπουν την κατάσταση, λύσεις δεν είναι εφικτές, τι στιγμή μάλιστα που σήμερα υπάρχουν περισσότερα εμπόδια παρά βοήθειες.

    neoinileias.blogspot.com/

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/10/2008 09:29:02

    @neoinileias

    Εχεις απόλυτα δίκιο στά περί παιδείας. Ισχυρής δημόσιας ή ισχυρής ιδιωτικής (δεν κολλάω στο δημόσιας ή ιδιωτικής, κολλάω στο ισχυρή). Θα ήθελα πολύ μια ισχυρή, αξιόλογη, αξιοκρατική, φωτισμένη και, ναι, αυστήρή και αδιαπραγμάτευτη δημόσια παιδεία.

    Αλλά που? Βλέπεις προοπτική ή υπόβαθρο? Μόνο υποκρισία βλέπω. Ο νεοέλληνας, καλοπροαίρετα θέλει το καλύτερο για το παιδί του, αλλά μεταφέρι τα ίδια συμπλέγματα που κουβαλάει, αναζητώντας status και "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε!"

    Δεν έχω αμφιβολία στο κεφάλι μου ότι πέρα από τις πολιτικές επιλογές, πέρα από τα πράσινα, μπλέ ή κόκκινα χρώματα, πέρα από την οικονομική δυσπραγία, προτεραιότητα έχει η ΠΑΙΔΕΙΑ.

    Δεν είμαι εκπαιδευτικός, για να πω κάτι πιό συγκεκριμένο, αλλά στις επόμενες εκλογές, ας πουνε οι υποψήφιοι: Tι αξίες έχουν, τι όραμα, τι θέλουν για την επόμενη γενιά, πως προτείνουν να το πετύχουν, χωρίς ξύλινη γλώσσα και μα_ακίες που έχουμε ξανακούσει.

    Η φωτογραφία μου λέει ότι κάποτε, παρ' όλη την φτώχεια και την ανέχεια, είχαμε το λιτό τοπίο. Αναρωτιέμαι αν αγαπάμε ή αν μισούμε τις καταβολές μας.

  14. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 19/10/2008 10:04:12

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΤΑΜΠΕΛΕΣ" ΑΥΤΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΣΚΕΜΜΕΝΗ Η΄ ΟΧΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗ,ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΣΚΥΛΕΥΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΧΑΣΑΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ. ΑΣ ΞΑΝΑΒΡΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ.....

    Έλεγξε το λογαριασμό
    εσύ Θα τον πληρώσεις.
    Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι
    Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ.
    Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία
    (Μπ. Μπρεχτ, Εγκώμιο στη μάθηση)

  15. neoinileias avatar
    neoinileias 19/10/2008 10:12:52

    @archaeopteryx

    Ως αναφορά το δημόσια και ιδιωτική παιδεία που λες κ εσύ και επειδή έχει γίνει πολύς λόγος για το ζήτημα, χωρίς λογο, τα πράγματα είναι απλά!

    Αν θες να έχεις ιδιωτική παιδεία πρέπει να καταργήσεις τα σχολεία και να αλλάξεις εξ ολοκλήρου το σύνταγμα.

    Από τι στιγμή όμως που αυτό δεν γίνεται, πρέπει να δημιουργήσεις τους παράγοντες εκείνους που θα αναβαθμίσουν το δημόσιο σχολείο και θα το κάνουν ανταγωνιστικό.
    Για να γίνει αυτό, πρέπει να αρχίσεις από τα απλά πηγαίνοντας στα σύνθετα και αυτό επειδή, σε ένα σύνθετο πρόβλημα πρέπει να βρεθούν συγκεκριμένοι τρόποι δράσης για να φτάσεις στη λύση.

    Αφού γίνουν αυτά τότε συζητάς και για ιδιωτική παιδεία. Μοντέλα ανάπτυξης υπάρχουν πολλά, δικό μας μοντέλο ανάπτυξης με βάση τις δικές μας ανάγκες δεν προσπαθήσαμε να κάνουμε.Σε μεγάλο βαθμό δεν έχει επιτραπεί να ανακαλύψουν και να εκφράσουν τις δικές τους ανάγκες, τα παιδιά, οι γονείς, οι εκπαιδευτικοί, κτλ.
    Για να εκφραστούν οι ανάγκες, που δεν εκφράζονται έτσι, γίνεται κοινωνικός πόλεμος!! Τι να πεις! Είναι δυνατόν ζητήματα που αφορούν το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας να καταλήγουν να ερμηνεύονται στην κατεύθυνση του πως βολεύει τον καθένα τη συγκεκριμένη στιγμή.




    Με ραβε – ξήλωνε και τσαπατσουλιές δεν γίνεται τίποτα. λες και έχουν κάνει στο ΥΠΕΠΘ «απόβαση» καλικάτζαροι λειτουργεί το σύστημα, χρόνια τώρα

  16. fantomas avatar
    fantomas 19/10/2008 10:23:26

    Δ. Π.


    '' ΟΣΟ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ.....
    ΑΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ....
    ΚΟΙΤΑΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ.....
    ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΖΙΜΟΥΘΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ-(ΕΣ) ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ.....
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙΣ! ''

  17. t avatar
    t 19/10/2008 10:43:16

    Μπράβο Factorx.
    Υπέροχες οι φωτογραφίες

  18. osaperas avatar
    osaperas 19/10/2008 10:55:01

    Φάκτορα ευχαριστούμε για το ηρεμο και ευχάριστο πρωϊνό της Κυριακής

  19. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/10/2008 11:09:49

    Katafere na *klepsei* alithines stigmes tis zois opos afti echei pleon exelichthei...

    Alla einai i pio glykia klopi...

    (tha kamo mia prossopiki parenthessi gia na po oti otan o Andonis Tritsis itan Dimarchos Athinaion eiche episkefthei tin Genevi. Nomizo malista pos Ellin genikos proxenos Genevis itan tote o Avramopoulos!
    O Tritsis eftasse kathysterimena stin ekdilossi pou eiche etoimassei o dimos tis Genevis,o Proxenos itan se kaka chalia.
    Ftanontas pire paramaschala ton Dimarcho Genevis kai tou leei: Syggnomi gia tin kathisterissi, alla echeis panemorfi poli, kai zilepsa arketa stoicheia tis, kai thelissa na ta fotografisso. Fevgo avrio kai den tha prolavaina alloios!
    O Elvetos,pou den fimizetai gia tin zestassia tou,ton filisse kai...to epomeno kalokairi irthe stin Kefalonia gia diakopes ston filo tou pleon Andoni Tritsi!)
    Eicha tin tychi na zisso afti tin omorfi istoria apo konta,kai i exairetiki idea tou Factor mou to xanafere poly dynata stin mnimi...
    Efcharisto!

  20. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 19/10/2008 11:24:19

    Πρωϊνό Κυριακής,
    όλα καθαρά από τη χθεσινοβραδυνή βροχή, ήρεμο, μοναχικό για πολλούς, καφεδάκι και antinews....

    Γαλήνη που θυμίζει κάποια άλλα πρωϊνά Κυριακής που στα περίπτερα κρέμονταν τα εικονογραφημένα κλασσικά, η μικρή Λουλού και ο Μίκυ Μάους...
    και περίμεναν το βδομαδιάτικο σχεδόν χαρτζηλίκι μας!
    Μόνο που τότε πίναμε γάλα, σκέτο για πολλούς...
    Εγώ δεν το έπινα πάντως!

  21. Φίλος τω φίλω avatar
    Φίλος τω φίλω 19/10/2008 11:34:37

    Για τον Προφήτη


    "Το Ταξίδι του Γιώργου "
    του Σούλη Λιάκου


    Σε στιχάκι προσευχής
    Μου πες τότε πριν χαθείς
    Τραγούδι ας κάνει την ψυχή μου όποιος την βρει
    να μην χαθεί
    Με τ’ αεράκι την αυγή
    Πήγες ταξίδι στην σιωπή…..
    Να βρεις το νήμα σου βαθειά μέσα στη γης
    Πριν γεννηθείς

    Την εικόνα σου κοιτάζω και γλυκά σου τραγουδάω
    Στην εικόνα σου γελάω
    το ποτήρι μου τσουγκράω και στο χώμα το σκορπώ

  22. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 19/10/2008 12:28:51

    ΦΙΛΕ ΦΑΚΤΟΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΤΕ.ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΠΡΩΙΝΑ.

  23. αμερικανοπτερύξ avatar
    αμερικανοπτερύξ 19/10/2008 14:20:41

    are you talking to ME? are YOU talking to ME? (είπε ο ταξιτζής)

    Όποιοι δεν χρηματίζονται επειδή είναι έναντια στην δική τους ηθική κυνηγιούνται γιατί χαλανε την σούπα.

  24. nas avatar
    nas 19/10/2008 17:24:50

    Δεν θέλω να σας χαλάσω την ατμόσφαιρα, αλλά αυτές οι εικόνες αν για σας είναι παρελθόν -και όπως ξέρουμε το παρελθόν δεδικαίωται- στην ελληνική περιφέρεια ισχύουν ακόμη και σήμερα κατα τι βελτιωμένες. και χωριουδάκια υπάρχουν και απομωνομένα παιδάκια υπάρχουν και μαθητές που τσουβαλιάζονται σε ημιφορτηγά για να πάνε σχολειό υπάρχουν και φτώχεια υπάρχει και... και... και... μη σας ξεγελά η δική σας ζωή, επειδή απο κάπου φύγατε κάνατε τι κάνατε και τώρα διπλα στο τζάκι λέτε παραμύθια... μη σας ξεγελά η εικόνα με τις κεραίες των τηλεοράσεων στα χωριουδάκια... τα λεξοτανίλ έχουν αντικαταστήσει... και μην παραδίνεστε στην παραλυτική ανάμνηση μιας δήθεν αθωότητας. όποιος υπήρξε κάποτε αριστερός υπό την ευρεία έννοια, θα πρέπει σήμερα περισότερο από ποτέ να μείνει ενεργός πολίτης απέναντι στα φαινόμενα διάλυσης της ελληνικής κοινωνίας... η απολιτικ στάση είναι ψωμοτύρι (για να θυμηθείτε και την αθωότητά σας) στο πρωϊνό των εξουσιαστών... ναι στις ταμπέλλες για να ξέρουμε ποιοί ήμασταν και που πάμε...

  25. donaE avatar
    donaE 19/10/2008 17:46:55

    @nas Ολα εχουν αλλαξει.Η περιφερεια δεν εχει καμια σχεση με την αντιστοιχη εκεινης της εποχης,που δεν υπηρχε ουτε αυτοκινητο, ενω τωρα εχουν απο δυο,κινητα,μαζι με φτωχεια και χρεη.Τα ζουμε καθε μερα.Ομως για την αθοωτητα εχεις δικιο.Ποτε δεν υπηρξε.

  26. nas avatar
    nas 19/10/2008 18:03:53

    @donaE: συμφωνώ, υπάρχει πλούτος, υπάρχει εξέλιξη (αλοίμονο μετά τόσα χρόνια και τόσα "πακέτα"...) όμως υπάρχουν ακόμα και σήμερα ανισότητες υπάρχουν περιφέρειες και περιφέρειες, υπάρχει φτώχεια και φτώχεια... που όπως λένε και οι μεγάλοι οικονομολόγοι, με το άνοιγμα της ψαλίδας, θα πάμε πολύ-πολύ πίσω...

  27. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/10/2008 18:54:00

    Eυχαριστω για τις φωτο του Μανου.

  28. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/10/2008 19:09:21

    Ρε συ πορτα, τα ειπες ολα.Ετσι περασα κι εγω στον Πειραια, στη 10ετια του 40 και του 50.
    Απο τη στιγμη που ειχες ενα πιατο φαι και ενα κεραμιδι για υπνο, κανενα αλλο προβλημα δε σε απασχολουσε.
    Θυμαμαι που πηγαιναμε μεσα στα εγκαταλελειμενα καταφυγια στον Προφητη Ηλια, στο λοφο που δεσποζει στον Πειραια και καναμε εφοδους και "ανακαλυψεις"!
    Τι να την κανουμε την τηλεοραση για να μας δειχνει αηδιες; Τα φανταζομαστε ολα εμεις.
    Πηγαιναμε στο Πασσαλιμανι και ανεβοκατεβαιναμε στα τοιχια, κανοντας το σουπερμαν.
    Παιζαμε Καραγκιοζη, που τις φιγουρες τις φτιαχναμε με εργαλεια που γινονταν απο προκες που ειχαν μπει στις γραμμες του τραμ για να γινουν πλακε και να κοβουν...
    Τι αλλο να γραψω; Με πιανει θλιψη, που βλεπω τα σημερινα παιδακια, να κλεινονται στα σπιτια τους και να γινονται καταθλιπτικα και υποψηφια για πρεζα.
    Και οι γονεις τους, να μην καταλαβαινουν τιποτα για τον κινδυνο που θα αντιμετωπισουν λιαν συντομως.
    Ασε που δεν εχουν πια φαντασια, αφου ολα ειναι ετοιμα πλεον, και αυτα, δε φτιαχουν τιποτα μονα τους.
    Μακαρι να πεσει πεινα παλι.
    Χοντρο ε; Αλλά βλεπετε εσεις καμια αλλη λυση;
    Εδω ακουσα το πρωι, ενα κατασκευαστη, να λεει, οτι ενα ζευγαρι μισθωτων, πηγε να αγορασει σπιτι, και ζητουσε να εχει Τζακουζι και ρωτουσε αν θα εχει πισινα!Με 1.000+1.000 Ευρα το μηνα!
    Αυτο ηταν το προβλημα τους, και οχι το μεγαλωμα του παιδιου τους, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ,και οχι απο Ουκρανες και Φιλιππινεζες.