#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2012 11:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαράει διάλυση ο ΛΑ.Ο.Σ.;



Όπως όλα δείχνουν Βορίδης και Αδωνις Γεωργιάδης πολύ δύσκολα θα παραμείνουν στην αγκαλιά του Γ. Καρατζαφέρη.

Ο πρόεδρος του κόμματος, μετά την «ανταρσία» των δύο που άφησαν να εννοηθεί ότι θα ψηφίσουν τα μέτρα, δήλωσε στη Real Νews. «Η ιδεολογία μας είναι ο πατριωτικός φιλελευθερισμός. Εάν κάποιοι έχουν απολέσει ως κυρίαρχο στοιχείο τον πατριωτισμό , τότε το πρόβλημα είναι δικό τους».

Δεν απέκλεισε μάλιστα και τιμωρία των δύο, η οποία θα αποφασιστεί στα όργανα του κόμματος, την Κεντρική Επιτροπή ή ένα έκτακτο συνέδριο.

Και φυσικά, ο κ. Καρατζαφέρης έκανε και το δικό του σόου προσπαθώντας προφανώς να βάλει στο… φιλότιμο τους δύο βουλευτές του: « Σε κάποια υπουργεία , εκ του αντικειμένου δημιουργούνται και κακές συναναστροφές. Δεν θα ξεχάσω, όμως τις ατέλειωτες ώρες του ''σύν-ορκου'' Μάκη Βορίδη στο γραφείο μου, μέχρι να φιξαριστεί ότι τελικά υπουργοποιείται και ποιο υπουργείο θα πάρει. Ούτε θα ξεχάσω την εξαιρετικά έντονη συναισθηματική φόρτιση του 'Αδωνη εκείνο το βράδυ. Πιστεύω δεν το έχουν ξεχάσει και αυτοί''.

Είναι φανερό ότι ο κ. Καρατζαφέρης, ο οποίος πριν λίγους μήνες ήθελε να είναι ο διαχειριστής της δεξιάς πολυκατοικίας και λοιδορούσε τον Α. Σαμαρά ότι δεν είναι η ΝΔ ούτε για τα υπόγεια, τώρα βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.

Εκτός από τον ίδιο, οι κ. Βορίδης και Γεωργιάδης είναι οι δύο πιο προβεβλημένοι βουλευτές κι αν τους χάσει… χάνεται. Ειδικά από τη στιγμή που οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι ο κόσμος τιμωρεί το ΛΑ.Ο.Σ. για τη μνημονιακή του πολιτική.

Από την άλλη, σε μια εκλογική διαδικασία είναι καλύτερα να διαλυθεί το κόμμα του Καρατζαφέρη που έτσι κι αλλιώς δεν προσέφερε τίποτε άλλο παρά στήριξη στον κ. Παπανδρέου. Προσέφερε βέβαια και χαρά στον κόσμο με τα σόου του κ. Καρατζαφέρη.

Το «γαλάζιο» φλερτ του Μάκη και ο πέλεκυς των γκάλοπ

Όπως εξάλλου γράφει ο "Τύπος της Κυριακής", από τη στιγμή που ο υπουργός Υποδομών ανακοίνωσε το «ναι» στη δανειακή σύμβαση, επανήλθαν στη δημοσιότητα τα σενάρια του παρελθόντος που είχαν μπει στο συρτάρι, όπως «το φλερτ με τη Ν.Δ.» και «οι άριστες σχέσεις του με γαλάζιους βουλευτές και στελέχη» -αν και δεν επιβεβαιώθηκαν ποτέ ούτε από τη Συγγρού ούτε από τον ίδιο. Τα σενάρια για το βουλευτή Αττικής του ΛΑ.Ο.Σ. θα πυκνώσουν τις επόμενες μέρες, ωστόσο -σύμφωνα με συνομιλητές του- «δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή τίποτα για συζήτηση».

Για τη σχέση Καρατζαφέρη - Βορίδη έχει καταγραφεί ότι «κρατά ένα χρόνο αυτή η… κολόνια». Η ισχυρή παρασκηνιακή ρήξη είχε έλθει το φθινόπωρο του 2010 στις περιφερειακές εκλογές, όταν το όνομα του Μ. Βορίδη είχε «κυκλοφορήσει» ως υποψήφιου περιφερειάρχη του ΛΑ.Ο.Σ., αλλά ο πρόεδρος προτίμησε να δώσει το χρίσμα στον Α. Γεωργιάδη, για «να τον προστατεύσει», όπως είχε δηλώσει χαρακτηριστικά. Ο Μ. Βορίδης δεν «τράβηξε το σχοινί», όμως, η υπουργοποίησή του είχε πάντα το ρίσκο της διαφοροποίησής του.

Από τη στιγμή που μπήκε στη μεταβατική κυβέρνηση, ο Γ. Καρατζαφέρης είδε τα ποσοστά του κόμματός του να υποχωρούν, ενώ τελευταία είχε ξεκινήσει το πείραμα «φεύγω-μένω». Είδε όμως ότι δεν απέδιδε καρπούς και βρέθηκε στο δίλημμα «μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα». Ετσι, την Παρασκευή επέλεξε να πει ότι καταψηφίζει μεν, αλλά δεν αποσύρει τους υπουργούς του από την κυβέρνηση, απόφαση που, σύμφωνα με τους πολιτικούς αναλυτές, θα του στοιχίσει ακόμη περισσότερο στον αμείλικτο κόσμο των δημοσκοπήσεων…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 12/02/2012 11:30:22

    καλημερα.
    ενα μεγαλο μπραβο στον γαπ. δεν του φαινοταν , αλλα ειναι πανεξυπνος και ικαναοτατος.
    διελυσε με την μια , τρια κομματα ... το πασοκ , την νδ , το λαος.
    αξιος , αξιος.
    εκει στην συγγρου ας σκεφτουν καλα αν θα ψηφισουν σημερα ''ναι''.
    τοτε δεν θα ειναι σωτηρες της χωρας , της ελλαδας μας , της πατριδας , ΑΛΛΑ μοιραιοι ανθελληνες , συνχρονοι εφιαλτες.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ δημοσθενης 12/02/2012 11:37:23

      Πως ακριβώς θεωρείται κατεστραμένο ένα κομμα εξουσίας που διατηρεί δυνάμεις σε τυπικά μη προεκλογική περίοδο κρατώντας υπεύθυνη σταση σε κλίμα διαμαρτυρίας?

      • δημοσθενης avatar
        δημοσθενης @ TopGunZ 12/02/2012 12:06:55

        φιλε top , το κομμα εξουσιας , αν βγει , ας μην ξεχασει οτι θα εχει απεναντι του , ολα τα συνδικατα και τα μμε , που ως τωρα ''κοιμοταν'' για να μην δημιουργουν προβλημα στα αφεντικα τους.

        • nestrom avatar
          nestrom @ δημοσθενης 12/02/2012 12:50:07

          Δημοσθένη, φοβερο το σχόλιο για ΓΑΠ

    • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
      ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ δημοσθενης 12/02/2012 12:45:28

      ΑΨΩΓΟΣ !!!!!!! ΤΑ ΄ΠΕΣ ΟΛΑ.

  2. Ταραχή avatar
    Ταραχή 12/02/2012 11:44:35

    Ας πρόσεχαν κάποιοι όψιμοι μνημονιακοί.

  3. ΑΙΑΣ ΤΕΛΑΜΩΝΙΟΣ avatar
    ΑΙΑΣ ΤΕΛΑΜΩΝΙΟΣ 12/02/2012 11:48:39

    Το σχόλιο του δημοσθένη 100% σωστό.Ο γιωργάρας και όχι γιωργάκης πλέον ξεφτίλισε όλο το πολιτικό σύστημα,μόνος του εξαφάνισε το δικοματισμό και έστειλε παλιούς και νέους πολιτικούς νάνους στα τάρταρα.
    Αν δεν είχε στείλει και τη χώρα θα ήταν ένας ηρωας ,τώτα ένας εφιάλτης που κονόμισε στην πλάτη του λαού αλλά τουλάχιστον ξεμπρόστιασε όλα τα λαμόγια

  4. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 12/02/2012 11:54:45

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ Η ΕΛΕΥΣΗ ΟΙ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ Ν.Δ ;ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΩΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ,ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ,ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΡΑ.

  5. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 12/02/2012 12:04:36

    Εδώ βαράει διάλυση η Πατρίδα...

  6. 114 avatar
    114 12/02/2012 12:30:03

    Δημοσκόπηση της RASS για Το Παρόν της Κυριακής
    Η έρευνα διεξήχθη από 7 έως και 10 Φεβρουαρίου 2012 δηλαδή κυρίως πριν την οριστικοποίηση της συμφωνίας για το νέο Μνημόνιο (μεσημέρι 9/2)

    (Εντός παρένθεσης η έρευνα της ίδιας εταιρείας από 15 Νοεμβρίου έως και 18 Νοεμβρίου 2011)

    ΝΔ: 21,4% (24,6%)
    Δημοκρατική Αριστερά: 13,7% (6,2%)
    ΣΥΡΙΖΑ: 8,8% (5,9%)
    ΠΑΣΟΚ: 8,7% (14,8%)
    ΚΚΕ: 7,1% (8,5%)
    Οικολόγοι Πράσινοι: 4,2% (3,3%)
    ΛΑΟΣ: 3,9% (5,7%)
    Δημοκρατική Συμμαχία: 2,9% (2,9%)
    Χρυσή Αυγή: 2,8%
    Παν. Αρμα : 1,2% (1,3%)
    Άλλο : 3,7% (3,9%)
    Ακυρο/Λευκό : 1,5% (2,7%)
    Αδιευκρίνιστη : 20,1% (20,2%)

    Μέγεθος δείγματος και περιοχή έρευνας: 1.202 συνεντεύξεις σε ολόκληρη τη χώρα (δειγματοληπτικό σφάλμα +- 2,8%)

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ 114 12/02/2012 13:33:56

      Όντως κάτι είδε ο Καρατζαφέρης και άλλαξε ρότα. Η ΝΔ είδε κάτι; Όσο και να θέλουμε να πιστεύουμε ότι η παραπάνω δημοσκόπηση αντιπροσωπεύει ευσεβείς πόθους και συμφέροντα, δεν παύει να έχει και κάποια επαφή με την πραγματικότητα (για να περάσει τη γραμμή της καλύτερα). Βέβαια πολιτική δεν κάνεις με δημοσκοπήσεις ειδικά σε περιόδους κρίσεων. Αλλά από την άλλη δεν μπορείς να αγνοείς το δημόσιο αίσθημα για τόσο καιρό, τόσο κάθετα, και να μην δίνεις την παραμικρή αιτιολόγηση για την γραμμή που ακολουθείς και η οποία είναι αντίθετη με αυτή που ακολουθούσες μέχρι πρις τρεις μήνες. Ή πολύ έξυπνος είσαι ή μέρος του συστήματος για να "τελειώσεις τη δουλειά". Good cop, bad cop που λένε και οι σύμμαχοι μας οι Αμερικάνοι. Θα δείξει το μέλλον.

      Όσο για τον ΓΑΠ, εδώ έκλεισε ολόκληρη τη χώρα σε δυο-τρία ψωροκόμματα θα κολώσει;

    • crisis avatar
      crisis @ 114 12/02/2012 15:59:39

      τι κομπλεξικος που ειναι ο μακης κουρης ο κολοτουμπας ο λαγος η ντορα ειναι πιο πανω απο τη χρυση αυγη χαχαχα ανεκδοτα λεει τετοια ωρα αρε μαιμου δημοσκοπηση που εκανε.

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 12/02/2012 12:51:43

    Αυτό που λες θα γινόταν έτσι κι αλλιώς. ΠΑΝΤΟΤΕ η ΝΔ ως κυβέρνηση είχε απέναντί της το ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ των συνδικάτων και των ΜΜΕ και τους συνεπικουρούμενούς τους!

  8. juliet avatar
    juliet 12/02/2012 13:09:01

    D

  9. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 12/02/2012 13:21:09

    Τώρα σοβαρά λαμβάνεις σοβαρά υπόψιν σου δημοσκοπήσεις, που η μια από την άλλη έχουν διαφορές πάνω και από 10%; Οι δημοσκοπήσεις αυτές πέρνουν ως μέτρα σύγκρισης δεδομένα από...άλλο αιώνα. Όταν γίνουν εκλογές με το καλό, τότε θα δούμε πραγματικά πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

    • 114 avatar
      114 @ dikefalosaitos 12/02/2012 13:33:26

      1ον απλά την αναδημοσίευσα δεν εξέφρασα άποψη.
      2ον Η RASS είναι αποδεδειγμένα από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες.
      30ν Ναι. Όταν γίνουν εκλογές με το καλό, τότε θα δούμε πραγματικά πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ 114 12/02/2012 13:47:34

        1ον) δεν νομίζω ότι αναδημοσιεύουμε κάτι που δεν συμφωνούμε,
        2ον) δεν αντιλέγω, απλά για να κάνουν τις μετρήσεις τους πέρνουν σταθερές που πλέον δεν υφίστανται,
        3ον) συμφωνούμε λοιπόν, και ειλικρινά δεν θα εκπλαγώ με το οποιοδήποτε αποτέλεσμα.

      • Tassos avatar
        Tassos @ 114 12/02/2012 15:02:37

        Η Rass είναι τόσο αξιόπιστη όσο και η Αυριανή. Ο ίδιος τις έχει.

  10. juliet avatar
    juliet 12/02/2012 13:21:19

    Δημοσθένη,
    φίλε, είσαι απόλυτος.Δεν αρέσει αλλά είναι η αλήθεια ,τον έχουνε για ηλίθιο ,ηλίθιοι είναι όλοι αυτοί που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να καταλάβουν ότι πίσω του υπάρχει ένας ολόκληρος στρατός που οργανώνει σχέδια και ο Γαπ χαζα-χαζα πλασάρει.
    Θα κάνω ένα σενάριο Top,έχεις σκεφτεί τον Γαπ πάλι επικεφαλής των συνδικάτων και απεργίες για τα εργατικά ,αυτά που τώρα πετάει μπαλάκι σ΄άλλους.
    Ενας πρώην ανατολικών χωρών θα σας ανέλυε επακριβώς μεθόδους παραπλάνησης και διάλυσης των πάντων.
    Ειλικρινά δεν θέλω να πω τίποτε ..........ένα μόνο πονάω .Εκλογές και τίποτε άλλο!

  11. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 12/02/2012 13:28:40

    Το μόνο καλό που έκανε !

  12. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 12/02/2012 13:30:14

    Το τέλος της μεταπολίτευσης είναι σήμερα.
    νδ πασοκ λαος αν φτασουν μαζί το 20 % να είναι χαρούμενοι !

  13. PayneK avatar
    PayneK 12/02/2012 14:46:59

    Δεν καταλαβα δηλαδη, να συμφωνησουμε με την αποψη οτι ο ΓΑΠ τους εφερε ισια και ομοια ολους και να ασπαστουμε την μοιρολατρια τωρα?
    Ο Σαμαρας ειναι που αποφασισε να μπει στο παιχνιδι ΜΟΝΟΣ του και να επωμιστει το οποιο πολιτικο κοστος, το γιατι ειναι που εχει σημασια.
    Μηπως εβλεπε που οδηγουνται τα πραγματα με τις κακοτοπιες και μεθοδευσεις του πασοκ, μηπως γιατι εκβιαζε μεχρι και δημοψηφισμα να κανει?
    Λογω ξαφνικων δημοκρατικων ευαισθησιων του ΓΑΠ νομιζετε εσπερνε τον πανικο 2 χρονια τωρα? δεν εκανε τιποτα αλλο παρα να μας ξεφωνιζει στην ευρωπη ως το μαυρο προβατο,μπας και μας πεταξουν μια ωρα αρχυτερα,αυτο ακριβως εκανε.
    Τα υπολοιπα ομως που εκανε μενει να αποδειχτουν απ'την δικαιοσυνη,ας το ελπισουμε..(οχι γιατι υπογραψε το μνημονιο 1,αλλα για τα στοιχεια και τις μεθοδευσεις με τις οποιες μπηκαμε!)
    Και τωρα που ο Σαμαρας αποφασισε να μπει σφηνα σε αυτο το "τσιρκουλο" των εκβιασμων να σταματησει αυτη η φαιδροτητα της πολιτικης ανεπαρκειας και δολιοτητας, αναπωλουμε τις σαδιστικες ικανοτητες του ΓΑΠ και παμε να συμφωνησουμε στο οτι ολοι το ιδιο ειναι?
    Επιχαιρουμε κιολας οτι εφερε τον κοινοβουλευτισμο στο χειλος του γκρεμου,την λαικη δυσαρεσκεια στα υψη και την χρεωκοπια στην πορτα μας..ημαρτον δηλαδη.

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ PayneK 12/02/2012 16:00:46

      Αυτό που λέω, και εκεί θέλω να επικεντρωθεί η κουβέντα, είναι ότι ΕΛΠΙΖΩ ο Σαμαράς να είναι με την Ελλάδα (γιατί για τους άλλους είμαι σίγουρος ότι δεν είναι) και ΕΛΠΙΖΩ να ξέρει τι κάνει. Επίσης, επειδή φαίνεται να έχει προσχωρήσει στο μνημονιακό στρατόπεδο, ΕΛΠΙΖΩ να το κάνει γιατί έχει μπροστά του δεδομένα που δεν έχω εγώ, τα οποία θα αλλάζουν άρδην την εικόνα και τα οποία καθιστούν το ΟΧΙ πολύ χειρότερο από το ΝΑΙ.

      Απλά αναρωτιέμαι αν έχουν κάποια βάση αυτά στα οποία προσδοκώ ή απλά βαυκαλίζομαι.

  14. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 12/02/2012 14:53:31

    Πατριωτισμός....... Πατριωτισμός.........

    Α, ναι!
    Σημαίνει το να αναλαμβάνει ο καραμπέρης τα προεκλογικά έξοδα της περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας με γραμμάτιο την βουλευτική υποψηφιότητα [βελόπουλος είπας].