14/10/2008 20:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαθαίνει συνεχώς η κυβερνητική κρίση

 Σε κατάσταση πανικού βρίσκεται το Μαξίμου. Το μεσημέρι όταν έγινε γνωστή η παραίτηση των δύο εισαγγελέων έδινε την εντύπωση κατάρρευσης, με ακόμα και τα πιο κολλητά παπαγαλάκια να διαδίδουν ότι ο κ. Ρουσόπουλος παραιτείται από στιγμή σε στιγμή. Την ίδια στιγμή οι φιλικές του δυνάμεις προσπαθούσαν να ρίξουν το βάρος της ευθύνης στον κ. Αλογοσκούφη, ή μόνο στον κ. Μπασιάκο και τον κ. Δούκα.

Χαρακτηριστικό των αντιφάσεων του Μαξίμου είναι και το επεισόδιο με τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, κ. Σανιδά. Μόλις έγινε γνωστή η παραίτηση των δυο εισαγγελέων το Μαξίμου (δηλαδή ο κ. Ρουσόπουλος) διέρρευσε ότι ο πρωθυπουργός τηλεφώνησε στον υπουργό Δικαιοσύνης κ. Χατζηδάκη και του ζήτησε να διαβιβασθεί ο φάκελος στη Βουλή και να μην γίνουν δεκτές οι παραιτήσεις. Μόλις όμως το έμαθε ο κ. Σανιδάς «άδειασε» αμέσως το Μαξίμου κάνοντας λόγο  γα «παρέμβαση στο έργο της Δικαιοσύνης». Στη συνέχεια βέβαια άρχισαν να το μαζεύουν λέγοντας ότι δεν ήταν ο Καραμανλής που τηλεφώνησε και είπε αυτά τα πράγματα κλπ κλπ. Αν όμως έχουν φτάσει στο σημείο να αντιπαρατίθενται και με τον Άρειο Πάγο, τότε πάει, την έκατσαν εντελώς τη βάρκα. Στην πραγματικότητα βέβαια αυτό που συμβαίνει είναι ο «ο σώζων εαυτόν σωθήτω». Ο καθένας κάνει την δήλωση πουν νομίζει ότι τον συμφέρει και μετά τρέχει να την μαζέψει.

Οι αντιδράσεις της αντιπολίτευσης

Ο Γιώργος Παπανδρέου χρησιμοποίησε βαριές κατηγορίες εναντίον της κυβέρνησης («πραξικόπημα στο χώρο της Δικαιοσύνης χωρίς προηγούμενο στα χρόνια της μεταπολίτευσης») και έκανε επίσης λόγο για «συντονισμένες πράξεις κυβερνητικών στελεχών, που μέλημα τους είναι η λεηλασία της περιουσίας του ελληνικού λαού».

Ανάλογες ήταν και οι αντιδράσεις του ΣΥΡΙΖΑ που έκανε λόγο για θεσμική κατάρρευση της ανεξάρτητης δικαιοσύνης.

Ενώ το ΚΚΕ πρόσφερε πάλι δεκανίκι αφού η γραμματέας του μας κάλεσε να δίνουμε έμφαση στα «συνολικά οικονομικά και πολιτικά προβλήματα του λαού και όχι στα επιμέρους σκάνδαλα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. http://krogias.blogspot.com/ avatar
    http://krogias.blogspot.com/ 14/10/2008 20:24:04

    O κ. Παπανδρέου εμφανίζεται σήμερα να «τιμά» τους δικαστές εκείνους, που μέχρι χθες κατηγορούσε ως, δήθεν, συμμέτοχους σε, δήθεν, επιχείρηση συγκάλυψης. Για μια ακόμη φορά αποδεικνύει ότι η υποκρισία του δεν έχει όρια".
    Για την ταμπακιέρα τίποτα. Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι βρίσκεται σε πλήρη πανικό και σύγχυση, προσπαθώντας να μπερδέψει για ακόμη μια φορά και τους πολίτες συγχέοντας την θέση του ΠΑΣΟΚ κατά Σανιδά και όχι κατά των δικαστικών που διερευνούσαν την υπόθεση.

    Αυτός είναι ο κ. Ρουσόπουλος. Να τον χαίρονται!

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/10/2008 20:48:51

    Μηπως για παραγραφη κλπ να βολευει ολους η διεξαγωγη εκλογων...Θλιψη!

  3. μανώλης avatar
    μανώλης 14/10/2008 20:54:33

    Μπορεί κανείς να μας ενημερώσει για το ποιο θα είναι το αρμόδιο όργανο της Βουλής που θα παραλάβει τη δικογραφία, σε περίπτωση που οι δικαστές την ξ' αποστείλουν; και σε τι αναλογία; (γαλάζιων, πράσινων κόκκινων κτλ.)

  4. nas avatar
    nas 14/10/2008 21:08:47

    πράγματι, όλο αυτό το σκηνικό το έχει στήσει ο Παπανδρέου συνωμοτόντας χρόνια και χρόνια με τον Εφραιμ, προκειμένου να υπονομεύσει την κυβέρνηση Καραμανλή όποτε και να κέρδιζε την εξουσία. αυτός είχε στείλει το Ρουσόπουλο να πάρει συνέντευξη απο τον Εφραίμ, αυτός τον έβαλε δίπλα στον Καραμανλή να τον παρακολουθεί, ο Γιωργάκης έστησε Μπασιάκο, και άλλους να υπογράφουν τις παραχωρήσεις, εκείνος βρήκε την συμβολαιογράφο-σύζυγο γνωστού υπουργού, αυτός τοποθέτησε τον Σανιδά αρχιεισαγγελέα, και για να εκθέσει την κυβέρνηση απέσυρε τους δύο εισαγγελείς απο την υπόθεση που είναι πιόνια του Παπανδρέου και δεν έχουν δική τους συνείδηση. αν είναι κάποιος που πρέπει να δικαστεί, αυτός είναι ο Γιώργος και μαζί του τα μέλη και οι φίλοι του ΠΑΣΟΚ που τον ψήφισαν σε δύο εκλογικές αναμετρήσεις, που τον στήριξαν για πρόεδρο κόντρα στην θέληση των οικονομκών πυλώνων της ελληνικής δημοκρατίας. Του αξίζει να δικαστεί επειδή δεν τους έκανε το χατήρι να διαλύσει το ΠΑΣΟΚ και να φύγει στην Αμερική, αδειάζοντας τη γωνιά στους πατριώτες που θεωρούν τη χώρα τους ιδιοκτησία για να την πουλούν και να την αγοράζουν...

  5. Tzeni avatar
    Tzeni 14/10/2008 21:15:16

    Ασφαλώς ο ΓΑΠ κάνει πως δεν βλέπει τις ευθύνες Δρυ, Φωτιάδη, Βενιζέλου γιατί έχουν παραγραφεί. Αλλά ο πανικός του Καραμανλή που προσωπικά εμπλέκεται είναι τόσο προφανής. Αξιολύπητος είναι ο πρωθυπουργός. Το ΚΚΕ πάλι δίνει ρεσιτάλ αφασίας. Για όλα φταίει ο καπιταλισμός. Τέτοιο βάθος επιστημονικής μαρξιστικής ανάλυσης.

  6. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 14/10/2008 21:44:39

    Βγήκε ο Πρετεντέρης και καθάρισε. Υπάρχει λέει μια διαφωνία στους δικαστικούς κύκλους. Τιντούτος ρε;

  7. ερευνητής avatar
    ερευνητής 14/10/2008 21:58:32

    Τώρα. Αρση του τραπεζικού απορρήτου για όλους τους πολιτικούς/δικαστικούς/δημοσιογράφους μεχρι δευτέρου βαθμού.
    Τώρα. Ποιος τους προστατεύει και από τι;

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/10/2008 21:58:56

    6 αγανακτηση

    Ο Ζαν Πρετεντερης (ο τονος στην ληγουσα παρακαλω!)
    ειναι η προσωποποιηση της ελληνικης μιζεριας οπου το δηθεν θριαμβευει,ο σπιουνος παει μπροστα και η ιστορικη κληρονομια απουσιαζει!

  9. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 14/10/2008 22:12:43

    nas

    Είναι προφανές ότι πίσω από το ζήτημα κρύβονται πολιτικά παιγνίδια ανατροπής της κυβέρνησης,

  10. ρομαντικος avatar
    ρομαντικος 14/10/2008 22:17:47

    Το άκουγα παιδί πριν 55 χρόνια,δέν ξέρω γιατί μου έρχεται και πάλι στο μυαλό.
    Ζητώ συγγνώμη αλλά θα το πω με κεφαλαία.
    ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΑΣ.

  11. tiramola avatar
    tiramola 14/10/2008 22:48:30

    @ερευνητής
    Μονο ο λαος με οπλα μπορει να το κανει...
    Ξερεις κανεναν αλλο?

  12. Alina avatar
    Alina 14/10/2008 23:28:02

    Θα συνεχισει να καταβροχθιζει κοντοσουβλια, αδιαφορωντας για την ακαταστασια, που επικρατει στην αυλη του.

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/10/2008 23:30:59

    ''Βαθαίνει συνεχώς η κυβερνητική κρίση''. Όχι δεν βαθαίνει, γιατί ήδη έχει φτάσει στον πάτο και το οξυγόνο τελειώνει.

  14. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 14/10/2008 23:36:46

    "«Πληροφορώ τον εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ, ο οποίος με τη δήλωσή του με απειλεί ευθέως, ότι δεν εκβιάζομαι από κανέναν», ανέφερε σε δήλωσή του ο υπουργός Επικρατείας και κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Θ. Ρουσόπουλος, απαντώντας στον εκπρόσωπο Τύπου του ΠΑΣΟΚ κ. Γ. Παπακωνσταντίνου."

    Τι λέει ρε παιδιά το πουλέν; τον εκβιάζει κανείς;

  15. koinos_nous avatar
    koinos_nous 15/10/2008 00:51:35

    Εδώ και πολύ καιρό βλέπουμε ότι σκληρή αντιπολίτευση κάνει μόνο ο ALPHA (Κοντομηνάς).
    Factorx έχεις αρκετό καιρό να γράψεις κάτι για τα τεκταινόμενα στα ΜΜΕ.
    Απόψε ακουσα στο extra3 ότι κυβερνητικοί παράγοντες πρόσφεραν στον Κοντομηνά 18 μύρια ευρώ μέσω του Ταχ.Ταμιευτηρίου για την αγορά κάποιας εταιρίας του η οποία δεν αξίζει τόσα(δεν γνωρίζω ποιά) με αντάλλαγμα να σταματήσει την κριτική.

  16. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 15/10/2008 01:20:42

    ... φίλτατε Φάκτορα, χαίρε ...
    ... για μια ακόμη φορά "έγραψες" κυριολεκτικά και μεταφορικά ...
    ... πράγματι, το ΚΚΕ - ως δεκανίκι της επάρατης Δεξιάς - αποπροσανατολίζει τον ελληνικό λαό, τολμώντας να βάζει μπροστά π.χ. τις ληστρικές επιδρομές του τραπεζικού συστήματος στην τσέπη του εργαζόμενου Έλληνα, από το μέγα σκάνδαλο της Μεγίστης Μονής Βατοπεδίου. Έχει το θράσος - το ΚΚΕ - να μιλάει για τον τραγέλαφο του συστήματος Υγείας, για τις ψαλιδισμένες δαπάνες προς την Παιδεία, για την αιμοραγία από τις στρατιωτικές δαπάνες, αντί να ζητεί το πράγματι ενδιαφέρον και αυτονόητο "δώστε τη Βιστωνίδα στα ψάρια της" και "τον Θόδωρο στον γέροντά του"...
    ... πράγματι, ο Περισσός θα πρέπει να στρέψει το βλέμμα του προς την μπλογκόσφαιρα και να αφουγκραστεί τον "αέρα" που φυσάει εδώ...
    ... τα σημαντικά εδώ υπάρχουν και αναδεικνύονται...
    ... και πάλι εύγε, συν. Φάκτωρα, για την "καταγγελτική" σου γραφίδα...
    ... καληνύχτα και το πρωί όλοι μαζί "να σηκώσουμε τον ήλιο ακόμη πιο ψηλά"...

  17. koinos_nous avatar
    koinos_nous 15/10/2008 01:47:50

    @stavrosx1
    Εσεις του ΚΚΕ δεν παίζεστε με τίποτα.
    Το τυρί κουμπάρε.

  18. koinos_nous avatar
    koinos_nous 15/10/2008 01:49:16

    Εγώ φταίω που το 89 σας ψήφισα και μου προέκυψε το κάθαρμα του 65.

  19. Tzeni avatar
    Tzeni 15/10/2008 06:38:54

    Σχόλιο 15, εκπρόσωπε του ΚΚΕ, λες ψέμματα. Ποτέ δεν μίλησε το κόμμα της Κανέλλη για Βατοπαίδιο. Μόνο ο ΣΥΝ φώναζε από το 1997, αλλά ποιός τον μετέδιδε; Κανείς. Τα ΜΜΕ τον έθαβαν όπως και τώρα που παίζουν ΛΑΟΣ σαν 3ο κόμμα.

  20. wilo avatar
    wilo 15/10/2008 09:00:42

    Σύμφωνα με το νόμο για την ευθύνη υπουργών κανένας εισαγγελέας και κανένας δικαστής δεν επιτρέπεται να εξετάσει οποιαδήποτε υπόθεση ούτε να εξετάσει μάρτυρα ούτε να δει έγγραφο εάν εμπλέκεται υπουργός. Πρέπει να έχει την άδεια της Βουλής. Φαίνεται ξεκάθρα ότι ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας έσφαλε χωρίς να θέλει καμία ιδιαίτερη ερμηνεία του νόμου. Έσφαλε μετά από εντολή του Σανιδά που εκπροσωπεί επίσης την παρερμηνεία. Ο Σανιδάς έσφαλε επειδή είχε την εντολή του Χατζηγάκη και ο Χατζηγάκης την εντολή του Καραμανλή που στον πανικό του ζήτησε να γίνει ότι ήθελαν οι αντιεισαγγελείς...

  21. πρωϊνές ακεφιές avatar
    πρωϊνές ακεφιές 15/10/2008 09:06:55

    Ατυχής και ζαλισμένος έπεσα σε μια λακκούβα.
    Τι λακκούβα, λακκουβάρα κι όλους τους χωρεί.
    Κόσμος σε απελπισία στη λακκούβα, στη λακκούβα.
    Κάμερες και συνεργεία ώχου τι βουή!

    Σύμβουλοι Επικρατείας στη λακκούβα, στη λακκούβα
    κι ο παπάς της ενορίας πω-πω μη μας δει!

  22. leon avatar
    leon 15/10/2008 16:37:03