22/11/2012 21:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βίοι παράλληλοι στην Γερμανική Αυτοκρατορία: Πορτογαλία-Ελλάδα

Το βίντεο που οι γερμανικές αρχές απαγόρευσαν για «πολιτικούς λόγους»



Οι Πορτογάλοι Marcelo Rebelo de Sousa και Moita de Deus δημιούργησαν αυτό το βίντεο για να προβληθεί στην Γερμανία και να μεταφέρει στους Γερμανούς στοιχεία που ο τύπος τους αποκλείει, δημιουργώντας έντεχνες προκαταλήψεις. Ενώ το βίντεο θα προβαλλόταν σε διάφορους δημόσιους χώρους στην Γερμανία, οι γερμανικές αρχές το απαγόρευσαν για «πολιτικούς λόγους». Στο βίντεο διαπιστώνει κανείς την τραγική παραλληλία της πορτογαλικής και της ελληνικής περίπτωσης...

Τιτλοφορείται «Ich bin ein Berliner» από την φράση του Κέννεντυ το ‘63. Όπως εύστοχα σχολιάστηκε, το άλλοτε καύχημα των πολιτών της αχανούς ρωμαϊκής αυτοκρατορίας «civis Romanus sum» («είμαι Ρωμαίος πολίτης») έχει μεταλλαχθεί σήμερα στο «Ich bin ein Berliner» («είμαι κάτοικος του Βερολίνου»)...

Σ.Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. V avatar
    V 22/11/2012 22:21:19

    Πολυ πετυχημενο βιντεο.

  2. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 22/11/2012 22:28:46

    Πικρό, σαρκαστικό, συγκλονιστικό. Το τείχος του Βερολίνου όμως έπεσε τελικά το 1989, ή απλά ...μετατοπίστηκε;;;

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ BLACKQUEEN 22/11/2012 23:07:32

      Καλοοο!

  3. Ανεργος avatar
    Ανεργος 22/11/2012 22:39:58

    Τι θα λεγατε αν κατι παρομοιο γινοταν απο ελληνες? Οτι ειναι κακοι αριστεροι αναρχικη Δ.Υ. φοροφυγαδες που εχουν βγαλει λεφτα στο εξωτερικο και θελουν να γυρισουμε στην δραχμη!

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Ανεργος 23/11/2012 01:16:08

      Τί νὰ σοῦ πῶ, μπράβο. Τό'χεις πιάσει τὸ πνεῦμα τοῦ Antinews.... στὸν πόντο!!!

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 22/11/2012 22:40:11

    Πολύ απολογητικό βίντεο.
    Κατ' εμέ, απαράδεκτο!!!

  5. Σπορέας avatar
    Σπορέας 22/11/2012 23:02:21

    Και σεις, αδέρφια από την Πορτογαλία, όπως και εμείς, επικαλείσθε τη λογική και το συναίσθημα του Σάυλοκ καθώς αυτός απαιτεί μια λίβρα κρέας από το αριστερό μέρος του στήθους, ακριβώς πάνω από την καρδιά...

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ Σπορέας 22/11/2012 23:08:53

      Σωστο!

  6. Πανος avatar
    Πανος 22/11/2012 23:39:58

    Δεν εχει απαγορευτει το βιντεο στη Γερμανια. Οποιος θελει το βλεπει.

  7. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 23/11/2012 01:17:12

    Στὸ γιούτουμπ, χαίρω πολύ. Ἡ -πληρωμένη διαφήμιση/προβολὴ- στὸ Σόνυ Σέντερ τοῦ Βερολίνου -ἀπορρίφθηκε- κανονικώτατα, λόγῳ «πολιτικῶν αἰτιῶν».

    • Πανος avatar
      Πανος @ Σωτ Μητραλ 23/11/2012 08:22:33

      Φυσικα και απορριφθικε. Και γερμανικο να ηταν το σποτ, παλι δεν θα το επαιζε. Οποιος θελει, μπαινει στο γιουτουμπι και το βλεπει

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Σωτ Μητραλ 23/11/2012 12:44:33

      Πως να απαγορευτεί; Δεν είναι Κινα, ούτε "Πουτινία".
      Σε πολιτική Γερμανική ιστοσελίδα:
      http://www.sven-giegold.de/2012/ich-bin-ein-berliner-video-aus-portugal/

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/11/2012 06:52:29

    Φαντάζεσθε οι Ελληνες τι θα μπορούσαν να συνθέσουν σε ένα παρόμοιο video σε βάρος των Γερμανών;
    Τα δικά μας δεινά από τους Γερμανούς συγκρινόμενα με αυτά των Πορτογάλων, μοιάζουν με βασανιστήρια Ιεράς εξέτασης έναντι Μητρικής επίπληξης!

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/11/2012 12:33:36

    Το video εξαιρετικό, πολύ καλοφτιαγμένο, νοηματικά και αισθητικά.
    Καμμιά σχέση με τον εγχώριο εθνικιστικό αντιγερμανισμό.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/11/2012 12:43:02

    Το έχουν αναρτήσει σε Γερμανικη μετάφραση πολλές Γερμανικές ιστοσελίδες, πολιτικές, ενημερωτικές ή απλώς ...σατιρικές.
    Ιδου: “Ich bin ein Berliner – Video aus Portugal”, αναρτημένο εδώ και μέρες στην επίσημη πολιτική ιστοσελίδα του Γερμανού Ευρωβουλευτή των Πρασίνων Sven Giegold.
    h**p://www.sven-giegold.de/2012/ich-bin-ein-berliner-video-aus-portugal/