#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2011 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βάλτε τέρμα στη ρεμούλα με τις ΜΚΟ



Παλιό, αλλά καλό,  γιατί κάπως έτσι γράφεται η ιστορία...

Από τα κιτάπια του ΥΠΕΞ, επί κυβερνήσεως Κ.Σημίτη με υπουργό Εξωτερικών τον Γ.Παπανδρέου, βρήκαμε  μια παλιά  λίστα. Ο τελευταίος είναι γνωστό ότι χρηματοδοτούσε πλήθος ΜΚΟ διαφόρων δράσεων, τις οποίες συντόνιζε ο περιβόητος Αλεξ Ρόντος. Μία από τις ΜΚΟ που είχε χρηματοδοτηθεί ήταν και αυτή της Μαρίας Δαμανάκη, όταν εκείνη ήταν ακόμα στο Συνασπισμό. Από τότε υπήρχε χημεία μεταξύ τους και καλή επικοινωνία.  Δεν έχουμε κανένα λόγο να αμφισβητούμε την ανθρωπιστική δράση της Επιτρόπου,σήμερα,  της Ε.Ε.  Κρίμα όμως,  που δε μας ενημέρωνε για αυτήν  και δεν ήταν γνωστό το έργο της. Θα γλίτωνε και από τα κακεντρεχή σχόλια.

165. Μητροπολιτικό Δίκτυο Γυναικών Νομού Αττικής, Υπεύθυνος επικ./Πρόεδρος: Αικατερίνη Δασκαλάκη, Ιδρυτικά μέλη: Άννα Κορογιαννάκη, Καλλιρρόη Νικολή, Κωνσταντίνα Τριλίκη, Ελευθερία Ράικου.

166. Πολίτες σε Δράση,  Υπεύθυνος επικ./Πρόεδρος: Έχει διαγραφεί, Ιδρυτικά μέλη: Μαρία Δαμανάκη, Διονύσιος Γουσέτης, Κατερίνα Παπαδημητρίου, Βασίλειος Χρονάκης.

167. Ελληνικό Κέντρο Προώθησης του Εθελοντισμού, Υπεύθυνος επικ./Πρόεδρος: -, Ιδρυτικά μέλη: Νικόλαος Πιτσούλης, Νικόλαος Κέμος, Ηλίας Παυλόπουλος, Αθανάσιος Παπαμίχος.

168. Διεθνής Συνεργασία για την Ανάπτυξη - Κόνιτσα, (90.000), Υπεύθυνος επικ./Πρόεδρος: Τάσσος Γεώργιος, Ιδρυτικά μέλη: Τάσσου Π., Τάσσος Δ.

169. Βήμα Αναπτυξιακής Πρωτοβουλίας και Συνεργασίας - Αθήνα, (208.694), Υπεύθυνος επικ./Πρόεδρος: Ιατρού Βασίλειος, Ιδρυτικά μέλη: Ιατρού Β., Παπαδάκη Χ., Laert Pilo, Roland Kureta.

Και όπως επισημαίνει και το “Παρόν” η «επανάσταση» των λαθρομεταναστών είχε και τα καλά της. Αποκαλύφθηκε ότι όλοι αυτοί που είχαν αναλάβει ρόλο προστάτη σιτίζονται από το υπουργείο Εξωτερικών μέσω ΜΚΟ που έχουν στήσει. Και περνούν μπέικα και με κρατικά κόλλυβα πουλάνε ανθρωπισμό, εις υγείαν των κορόιδων, του ελληνικού λαού που πληρώνει τον λογαριασμό.
Φτάσαμε στο σημείο να έχει γίνει σλόγκαν, «κάνε κι εσύ μια ΜΚΟ κι έλα να πάρεις λεφτά».

Σ’ αυτήν τη σκανδαλώδη ιστορία, όπου πάνε χαράμι εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ, πρέπει να μπει τέρμα. Διακομματική Επιτροπή της Βουλής να αναλάβει από δω και πέρα τη διαχείρισή τους. Και να ενισχύονται μόνο εκείνες που αποδεδειγμένα, με στοιχεία, καλύπτουν πραγματικές ανάγκες. Και όχι για δεξιώσεις και... συνέδρια. Το υπουργείο Εξωτερικών πρέπει να δώσει στη δημοσιότητα τις καταστάσεις με ΟΛΕΣ τις ΜΚΟ, με τα ονόματα αυτών που τις έχουν και τα χρήματα που έχουν εισπράξει. Και σίγουρα τότε θα αποκαλυφθούν πράματα και θάματα... Και πολλοί φίλοι και συγγενείς πολιτικών θα τρέχουν να κρυφτούν...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έρεβος avatar
    Έρεβος 02/02/2011 13:19:46

    Άν βάλει τέλος στις ΜΚΟ θα πρέπει να βάλει τέλος και στην κυβέρνησή του...

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 02/02/2011 13:24:18

    καλα τρελαθηκατε?και πως θα τα βγαζει περα η ΜΑΜΑ που ουτε τη συνταξουλα του Θανοντα δεν παιρνει?

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/02/2011 13:32:49

    Προσέξτε σε ορισμένες που ιδρυτικά μέλη είναι μέλη των οικογενειών των ιδρυτών. Επίσης, προσέξτε το όνομα του Διονύση Γουσέτη, δίπλα σε αυτό της Δαμανάκη. Σας λέει κάτι; Μήπως "Αυγή", "Καθημερινή", Δράση;
    Ο Γουσέτης είχε γράψει πέρσι ότι έπρεπε να επιβληθεί διά νόμου στην Εκκλησία (την οποία στόλιζε αναλόγως, όπως δεν θα τολμουσε να στολίσει το Ισλάμ) να σταματήσει να δίνει τη θεία Κοινωνία από το φόβο μετάδοσης του ιού της Γρίππης των Χοίρων. Μιλάμε για άνθρωπο που χρήζει ψυχιατρικής εξέτασης και αυτός γράφει περισπούδαστα άρθρα στο συγκρότημα του Αλαφούζου.
    Να σας δώσω και μία άλλη πληροφορία. Επί ΓΑΠ υπουργού Εξωτερικών, το ΚΕΜΟ (ψάξτε να βρείτε τι είναι το ΚΕΜΟ και ποια τα μέλη του, θα εκπλαγείτε, είναι πολύ κοντά στο περιβάλλον του νυν δημάρχου Αθηναίων) ήταν πολύ κοντά στον ΓΑΠ. Εκείνος λοιπόν τους πρότεινε να οργανώσουν συνέδριο για τις "μειονοτικές γλώσσες" της Ελλάδας στο ΥΠ.ΕΞ. υπό την αιγίδα του ΥΠ.ΕΞ.!
    Το οποίο ξέρετε τι σημαίνει;
    Οτι το ελληνικό κράτος αναγνωρίζει ότι οι Αρβανίτες, οι Βλάχοι, οι σλαβόφωνοι Μακεδόνες, οι Τσιγγάνοι, οι τουρκόφωνοι Γκαγκαούζοι του Έβρου κλπ, όλοι τους Ελληνες στη συνείδηση, είναι αρμοδιότητα του Υπ.Εξ.! Δηλαδή, μειονότητες άλλων χωρών!!!
    Κάποιο στην κυβέρνηση Σημίτη, ευτυχώς, κατάλαβαν το ατόπημα και αυτό ματαιώθηκε την τελευταία στιγμή, αφού όμως είχε εκδοθεί και ανακοίνωση για τη διοργάνωση της ημερίδας.
    Ο άνθρωπος αυτός, ο ΓΑΠ, είναι, μέσα στην ανοησία και την ιδεοληψία του, επικίνδυνος για το δημόσιο συμφέρον. Δεν έχει καμία συναίσθηση του τί σημαίνει να είσαι homme d'Etat.
    Οπως την άλλη φορά που είχε βγει στις προγραμματικές δηλώσεις στη Βουλή και είχε εκθέση την Ελληνική Αστυνομία προς χάρη ενός λαθροπακιστανού βιαστή ανηλίκου ομοεθνούς του (και τελικά ήταν και ψευδής η καταγγελία του, αλλά η ΝΔ είναι υπεράνω τέτοιων "ασήμαντων περιστατικών", είναι για υψηλή πολιτική και αυτά δεν τα πιάνει..).

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ ΒΙΣ 02/02/2011 13:38:14

      Τόσες βίλες και μαιζωνέτες, τόσες πόρσε και φεράρι ποιος τις έχει στα ΒΠ και στις Βουλιαγμένες; Ο ανύπαρκτος βιομηχανικός κόσμος της Ελλάδας;

      Εαν εξαιρέσουμε τους προαγωγούς και τους ναρκέμπορους όλοι οι υπόλοιποι είναι "μη κυβερνητικα" ή "κυβερνητικά" οργανωμένοι αεριτζήδες.

  4. Μήτσος avatar
    Μήτσος 02/02/2011 13:37:06

    MKO = Μπίζνες Καλά Οργανωμένες

  5. Misha avatar
    Misha 02/02/2011 13:43:19

    Οδυσσέας Βουδούρης, πρώτος πρόεδρος ΓΧΣ , ΠΕΣΥάρχης ένα φεγγάρι επί Σημίτη, βουλευτης ΠΑΣΟΚ σήμερα.
    Νικήτας Κανάκης , προεδρος ΓΤΚ, μέλος εθνικού συμβουλίου ΠΑΣΟΚ, υποψήφιος βουλευτης και ευρωβουλευτής ΠΑΣΟΚ, συνοδος των μαροκινων μεταναστών στη Νομική και στη Βίλλα Κ research.

  6. man8os avatar
    man8os 02/02/2011 13:44:22

    MKO= παρακρατικη οργανωση τρομοκρατιας και διαφθορας.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 13:49:13

    "Εδω ΜΚΟ, Εδω ΜΚΟ...!!!"... Δαμανακη...η ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΙΑ... θα κανω μια εισαγωγη...
    "Τη νύχτα στις 14 Νοεμβρίου 1973, ο ισραηλινός στρατηγός Μωσέ Νταγιάν έφθασε στην Αθήνα.
    Εγκαταστάθηκε στο σπίτι του γαμπρού του Δημ. Ιωαννίδη , του γιατρού Αλαζράκη .
    Από εκεί έστειλε μήνυμα στον Ιωαννίδη να είναι έτοιμος : «η ώρα έφθασε . Όλα είναι έτοιμα»."..... εχω και συνεχεια για οποιον ενδιαφερεται!

    ΠΠ

    • ΝοΒο avatar
      ΝοΒο @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 14:02:19

      Ω! ΜΗ! ΜΗ! ..
      Μην προσβαλλεις τους .."αγωνιστικους" αγωνες των "ηρωικων ηρωων" του αισχους του πολυτεχνειοΥ!!!
      Που εδωσαν τα ..στηθη τους κλπ κλπ??

      Ασε δηλαδη που θαναι και προσβολη στους .."χιλιαδες νεκρους"!
      (μπιπ! δεξιο κλικ .Μπιπ!...

    • ZXSpectrum avatar
      ZXSpectrum @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 19:27:50

      Για λέγε , για λέγε ...

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 02/02/2011 13:53:11

    για συνεχισε.

  9. ΝοΒο avatar
    ΝοΒο 02/02/2011 13:59:27

    Ενας μικρος καταλογος ΜΚΟ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ. ΔΕΝ ειναι πληρης.

    http://www.paron.gr/v3/new.php?id=4056&colid=37&catid=34&dt=2005-07-03%200:0:0&page=2&mode=1&page=1&mode=1&page=17&mode=1&page=16&mode=1&page=15&mode=1&page=14&mode=1&page=13&mode=1&page=12&mode=1&page=11&mode=1&page=10&mode=1&page=9&mode=1&page=8&mode=1&page=7&mode=1&page=6&mode=1&page=5&mode=1&page=4&mode=1&page=3&mode=1&page=2&mode=1&page=1&mode=1&page=2&mode=1&page=3&mode=1&page=4&mode=1&page=5&mode=1&page=6&mode=1&page=7&mode=1&page=8&mode=1&page=9&mode=1&page=10&mode=1&page=11&mode=1&page=12&mode=1&page=13&mode=1&page=14&mode=1&page=15&mode=1&page=16&mode=1&page=17&mode=1&page=1&mode=1

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 14:00:07

    "Την επομένη 15 Νοεμβρίου , το γιώτ «Απόλλων» , ιδιοκτησίας της εταιρίας ΟΤC , η οποία τότε ήταν ιδιοκτησίας της CIA , έφθασε στον Πειραιά .
    Το γιώτ πριν τη μετατροπή του , ήταν μονάδα του βρετανικού πολεμικού ναυτικού .
    Ήταν εξοπλισμένο με πανίσχυρο ασύρματο , τέλεια εργαστήρια και αναρίθμητους φακέλους .
    Είκοσι κομάντος συμπλήρωναν το ειδικό πλήρωμα του σκάφους .
    Από τον Πειραιά έπλευσε προς τα ανοιχτά του Σουνίου , όπου και περίμενε ανενόχλητο.
    Στο μεταξύ έκαναν τις ανάλογες επαφές τους , κυρίως με το στρατηγό Νταγιάν
    , ο οποίος ήταν σε συνεχή επαφή με Έλληνες πολίτες για την υπόθεση του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.
    Η κύρια επαφή Νταγιάν , εκτός από τον Ιωαννίδη - Αραπάκη -Μπονάνο , ήταν με τον Γιάγκο Πεσματζόγλου ,ο οποίος τότε ήταν μέλος της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ για την Ελλάδα."... εχω και τη συνεχεια.....

    Γνωριζει η Δαμανακη τον Πεσματζογλου?????? τη ρωταω ανοιχτα ! επ εδω.

    ΠΠ

  11. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 02/02/2011 14:01:54

    ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ(Μ.Κ.Ο. ΦΟΡΟΥΜ.)ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΙΤΙΖΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΙ ΡΕΜΟΥΛΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 14:05:02

    ¨Αλλα κολπα!! ΠΡΑΣΙΝΑ... σιγα μην δεν εβρισκαν τροπο οι ΠΑΣΟΚΟΙ να τα παιρνουν ΝΟΜΙΜΑ !!!!! με παρανομη ή μη-δραστηριοτητα !! Νομιμα και Ηθικα.
    Θα πεσουν πολλες φαπες..

    ΠΠ

  13. φωτεινη avatar
    φωτεινη 02/02/2011 14:12:54

    η δαμανακη δεν ειναι εβραια?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ φωτεινη 02/02/2011 14:17:24

      ειναι...! Πεσματζογου-Δαμανακη-Νταγιαν το κονε....

      ΠΠ

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 14:19:25

        Δηλαδή ο "μονόφθαλμος" έβαλε το γκόλ ????





        *Μιά άποψη.- (με απορία )

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ STATHIS 02/02/2011 14:38:30

          "Είχε αναλάβει το πολιτικό σκέλος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.( Πεσματζογλου )
          Ήταν ο ενδιάμεσος μεταξύ των επί κεφαλής των φοιτητών ,του Στρατηγού Νταγιάν και της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ.
          Ο Πεσματζόγλου είχε άμεση επαφή , κυρίως με τρία πρόσωπα , από τους φοιτητές της εξέγερσης :Η μία είναι σήμερα {1993} αρχηγός αριστερού κόμματος!!!!!!!!! και οι άλλοι δυο στελέχη και βουλευτές της αξιωματικής αντιπολίτευσης."

          ΠΠ

          • ΠΕΡΣΕΑΣ avatar
            ΠΕΡΣΕΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 18:27:56

            Αν σε ρωτήσουν που ήταν ο Νταγιάν την ώρα που το αμχ 30 έμπαινε στο πολυτεχνείο στείλε τους σε μένα .

            Έχω προσωπική άποψη το είδα με τα ματάκια μου , παρ ότι ήταν πρησμένα από τα δακρυγόνα .

          • ΑΡΚΑΣ avatar
            ΑΡΚΑΣ @ ΠΕΡΣΕΑΣ 02/02/2011 23:09:30

            M48A5

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΑΡΚΑΣ 02/02/2011 23:15:09

            AMX 30

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 20:27:55

        Ηρεμα ρε παιδιά. Από τον Άγιο Νικόλαο Λασιθίου είναι η Δαμανάκη. Πώς είναι Εβραία; Εχει Εβραίους στον Αγιο Νικόλαο; Συντηρητική οικογένεια ήταν, χωροφύλακας ο πατέρας της. Εχει Εβραίους χωροφύλακες;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΒΙΣ 02/02/2011 23:15:52

          Χαχαχα! Πες τα ρε ΒΙΣ, γιατί εκτραπήκαμε στην συνωμοσιολογία.

  14. φωτεινη avatar
    φωτεινη 02/02/2011 14:28:27

    εγω καπου εχω διαβασει οτι στην αρχη η δαμανακη φωναζε οτι ηταν προβοκατσια αυτο για το πολυτεχνειο.δεν ξερω αν ειναι αληθεια.αυτο επιβεβαιωνει οτι στις επαναστασεις καποιο λακκο εχει η φαβα,γι αυτο προσοχη εμεις.

    • ΝοΒο avatar
      ΝοΒο @ φωτεινη 02/02/2011 14:56:55

      Το πολυτεχνειο ηταν μια καλοστημενη επιχειρηση για την ανατροπη του Γ.Παπαδοπουλου επειδη ειχε αρνηθει "διευκολυνσεις" στη Αμερικανικη αερογεφυρα προς το Ισραηλ.
      Οι επιτελεις και οργανωτες βρηκαν προσφορο εδαφος ,γιατι πριν 2 περιπου μηνες ειχε καταργησει την Βασιλεια και ειχε ανακηρυχθει ισοβιος Προεδρος της Δημοκρατιας .
      Το εκτελεστικο οργανο που επιλεχθηκε ηταν ο Ιωαννιδης γιατι:
      1. Ηταν υπερπατριωτης
      2. ειχε κλουβιο μυαλο.
      Τελειος συνδυασμος. Κανεις δεν ειδε την Εβραια με το ...οοφωνο.
      Ουτε κανεις εμαθε απο που εξεπεμπε.
      Ουτε συνεληφθη ποτε,ουτε δικαστηκε ποτε.
      Τουλαχιστον απ οτι ξερω εγω.
      Ειπα και ελαλησα και αμαρτιαν ουκ εχω...
      (και μου προκαλει αναγουλα ο τιτλος του ..αντιστασιακου!)....

  15. φωτεινη avatar
    φωτεινη 02/02/2011 15:39:25

    μηπως ητανε στο γιωτ?

  16. PELIAS avatar
    PELIAS 02/02/2011 20:55:41

    Γιατί κανένας δεν γράφει για την μαμά του που πήρε δια χειρός Τζέφρυ απο τα χρήματα των ΜΚΟ σημαντικότατο ποσό, με το οποίο αποζημίωσε τον υπερατλαντικό της γκόμενο για να τον εξαποστείλει εν συνεχεία εκεί απο όπου προήλθε.

    Το έγραψε η ΝΕΜΕΣΙΣ της Κανέλη τότε που ο Ανδρέας είχε αρχίσει να σαλιαρίζεται με την Μιμή.

    ΠΕΛΙΑΣ

  17. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 02/02/2011 23:36:17

    Φακτορα τι σε χαλαει στα σχολια μου;

  18. factorx avatar
    factorx 03/02/2011 00:00:23

    δεν με χαλάει τίποτα. αλλά εκείνοι που βρίζεις θα χαλασθούν πολύ με εμένα, όχι με σένα

  19. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 03/02/2011 00:09:18

    Δηλαδή; Πες μου ενα ονομα;

  20. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 03/02/2011 00:12:05

    Ημουν πολυ αφηρημενος. Στα δικα μου χωραφια τα λεω αλλιως και εν πασει περιπτωσει την αληθεια μου καταθετω επειδη υπαρχει και μια προιστορια με τους ρουφιανους του διαδικτυου και του τυπου.