#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/01/2012 19:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βάζουν μπροστά τον ύστατο εκβιασμό



Τον ύστατο εκβιασμό κατά των Ελλήνων πολιτών να δεχθούν χωρίς αντιδράσεις τη σφαγή των εισοδημάτων τους και την κατάργηση όποιων κεκτημένων έμειναν, βάζει μπροστά η Κομισιόν. Μαζί με τον πάντα πρόθυμο κ. Παπαδήμο, επιχειρεί να πιέσει αφόρητα ώστε τα μέτρα να εγκριθούν άμεσα και γι΄αυτό προχώρησε σήμερα στην ανακοίνωση ότι οι δόσεις των δανείων θα δίνονται στην Ελλάδα με τρίμηνη καθυστέρηση.

Έτσι, η δόση του Δεκεμβρίου θα εκταμιευτεί το Μάρτιο, βάζοντας σε περιπέτειες την Ελλάδα. Κι αυτό γιατί η επόμενη δόση 10 δις ευρώ που ήταν να δοθεί μέχρι 10 Μαρτίου μετατίθεται για τον ερχόμενο Ιούνιο.

Που θα βρει η χώρα τα λεφτά να πληρώσει τοκοχρεολύσια ύψους περίπου 15 δις ευρώ;

Μάλιστα, ο εκπρόσωπος της Κομισιόν Ολιβιέρ Μπειλί άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο νέων καθυστερήσεων σε περίπτωση που η Ελλάδα δεν πάρει τα μέτρα που την πιέζουν να πάρει.

«Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει», δήλωσε ο εκπρόσωπος της Κομισιόν, αναφερόμενος στην καταβολή των δόσεων του πρώτου πακέτου διάσωσης ύψους 110 δις ευρώ ανά τρεις μήνες. Από το ποσό αυτό, μέχρι στιγμής έχουν εκταμιευθεί 73 δις και απομένουν άλλα 37 δις. «Αν η αποστολή της τρόικας στα μέσα Ιανουαρίου διαπιστώσει ότι υπάρχουν καθυστερήσεις, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσουμε την πληρωμή του Μαρτίου», είπε ο Bailly.

Το ερώτημα είναι αν τελικά υπάρχει ελάχιστο όριο αξιοπρέπειας αυτής της χώρας.

Τα δάνεια που υπογράφτηκαν περιέχουν και υποχρεώσεις της δανείστριας, όχι μόνο του δανειζόμενου. Τα επιτόκια είναι υψηλά και αυτοί κερδίζουν από την Ελλάδα. Φανταστείτε ότι η Γερμανία δανείζεται με επιτόκιο 1,3% και δανείζει την Ελλάδα με 5% και πάνω.

Έλεος πια με τους εκβιασμούς. Αν θέλουν μια χώρα υπόδουλη να μας το πουν καθαρά. Κι αν στην Ελλάδα υπάρχουν αυτή τη στιγμή οι Τσολάκογλου της νέας εποχής, κάποιος πρέπει να αντισταθεί στις απίστευτες αυτές πιέσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mara avatar
    Mara 05/01/2012 19:59:53

    "Kάποιος πρέπει να αντισταθεί σε αυτές τις απίστευτες πιέσεις".

    Αυτό λέμε ΟΛΟΙ να ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ!!!
    Έως πότε επιτέλους θα παίζεται αυτή η κωμωδία με αυτή την κυβέρνηση???
    Άν δεν έχει το σθένος να το κάνει, άς τα παρατήσει.
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ... ΤΕΛΕΙΑ κ ΠΑΥΛΑ.

  2. odysseus avatar
    odysseus 05/01/2012 20:05:01

    Ποιός άραγε θα τους δώσει επιτέλους μια Ελληνική απάντηση, τραβώντας τους και ένα κόντρα ξύρισμα?

    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε «από ημάς» συνθήκην με «έναν» κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην-να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον μπούτσον».

    Στρατηγός Γεώργιος Καραισκάκης (1782-1827)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ odysseus 05/01/2012 21:11:25

      Ακριβώς έτσι. Στους ευρωναζί, μία και ομόθυμη πρέπει να είναι η απάντηση των Ελλήνων. Οι γραικύλοι ευρωλιγούρηδες, αν έχουν συνηθίσει τις... επικύψεις για μια χούφτα ευρώ, ας πάνε στις χώρες των πατρώνων τους να τα βρουν. Από όλους εμάς τους υπόλοιπους, ΟΧΙ!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ odysseus 05/01/2012 22:15:57

      Παντα επικαιρο γα@@το μου !

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ odysseus 06/01/2012 02:27:42

      @ odysseus

      Φίλε μου για να το κάνει κάποιος αυτό
      Πρέπει να έχει διαβάσει και να έχει στο Αίμα του (DNA το λένε τώρα) ΕΛΛΗΝΙΚΗ Ιστορία (Μακρυγιάννη και οχι Ρεπούση).........

      Και προπαντός να είναι Αμεταμφίεστος ΕΛΛΗΝΑΣ όπως λέει και ο Γαρουφαήλ.

      • κοριος avatar
        κοριος @ ΕΛΛΗΝ 06/01/2012 08:28:17

        Ιστορία Μακρυγιάννη
        ==
        Την εχεις διαβασει η ακουστα την εχεις?
        Αν ναι,για πες μας τι λεει για το Κολοκοτρωναιους..

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ odysseus 06/01/2012 08:50:24

      Ναχαμε λιγους ακομα τετοιους. Δυστυχως η Ελλαδα σταματησε να παραγει ηρωες. Αντ' αυτων παραγει λαμογια, κλεφτες και απατεωνες. Ευτυχως το αποστημα σκαει και θα μπουμε σε νεες φασεις.

  3. manos avatar
    manos 05/01/2012 20:25:40

    Το σχέδιο προχωράει κατά γράμμα.
    Ο νεοταξίτης εγκάθετος συνεχίζει τον όλεθρο που άρχισε ο προκάτοχος ποδηλάτης/κωπηλάτης/μαραθωνοδρόμος.
    Τώρα πιά είμαστε μόνοι μας χωρίς κανένα ηγέτη για οδηγό. Τα συνδικάτα σίγουρα δεν πείθουν τον λαό, και οι τοπικοί βουλευτές απολαμβάνουν την ένταξή τους στην NWO.
    Η ελπίδα πια, βρίσκεται μέσα στον καθένα από εμάς.
    Ο Θεός να μας δώσει δύναμη, υγεία, και κουράγιο.
    Ο δρόμος αυτός θα είναι μακρύς και επώδυνος.

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 05/01/2012 20:44:46

    Τα γράφουν σ'αυτό το διαδικτυακό μετερίζι,πάρα πολλοί,εδώ και τόσο καιρό.Μετά τις γιορτές θ'αρχίσουν οι εκβιασμοί.Και τώρα,θα μετρηθούν και θα ζυγιστούν οι πάντες.Τα όργανα ξεκίνησαν και,όσο περνούν οι μέρες,θα κορυφώνεται το κλίμα των χυδαίων απειλών.Πάντως,να μην αμελείται το εξής:Η κοινωνία έχει ξεπεράσει την αντοχή της...Το είδαμε και το ζήσαμε στις γιορτές...Είναι στο τσακ πριν σκάσει από την ασφυξία που επικρατεί....

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ Komis Montechristo 06/01/2012 01:05:51

      Κόμη καλησπέρα και Καλή Χρονιά.
      Το ανέφερα πάλι σήμερα ως σχόλιο σε άλλη ανάρτηση:
      Οι καταστάσεις που βιώνουμε είναι τραγικές και ο Α.Σ είναι ακόμη τυχερός που δεν έχει πέσει σε καμία περίοδο συγκεντρώσεων όπου θα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Όσο επικρατεί “ηρεμία” στον κόσμο, που καθιστά τις δημοκρατικές διαδικασίες εφικτές, ο Α.Σ πρέπει να ζητήσει εκλογές.
      Ο Μάρτιος είναι αργά για εκλογές. ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ. Οποιαδήποτε υπαναχώρηση σε αυτό μας βρίσκει αντίθετους.
      Η κοινωνία βράζει και η μέρα που θα υπάρξει κοινωνική έκρηξη έρχεται όλο και πιο γρήγορα, με όλα τα μέτρα που ανακοινώνουν για νέους φόρους, με τη ανεργία να χτυπάει κόκκινα και τους άπορους να ψάχνουν στα σκουπίδια. Δεν είναι δυνατόν να είναι όλοι αφ΄υψηλού και να σφυρίζουν κλέφτικα.
      Πού είναι η σκληρή αντιπολίτευση? Πού είναι η κάθετη διαφωνία με τα όσα γίνονται στην κυβέρνηση αρλεκίνο? Γιατί ακόμα στηρίζει ο Α.Σ αυτή την κυβέρνηση? Διότι ένα είναι σίγουρο:
      Η βάση της Ν.Δ που τον ψήφισε, δεν εγκρίνει αυτή την συμπολίτευση. ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ.

  5. papasmurf avatar
    papasmurf 05/01/2012 20:58:09

    Διαβάζω στο φύλο της εφημερίδας «ΑΥΓΗ» με ημερομηνία 25/12/11, άρθρο με τίτλο «Για μία από τις πολλές συντάξεις του»
    "Ψάχνοντας διάφορα στο Διαδίκτυο, έπεσα πάνω σε μια ερώτηση του Γιάννη Βαρουφάκη προς τον κ. Λουκά Παπαδήμο. Συγκεκριμένα: “Αν ο κ. Παπαδήμος πραγματικά πιστεύει ότι εμείς οι Έλληνες πρέπει να δράσουμε με γενναιότητα, αποδεσμευόμενοι από τα κεκτημένα μας, τον καλώ να δώσει το παράδειγμα. Πώς; Παραιτούμενος από τη θέση του καθηγητή που κατέχει στο Τμήμα μου, σε κατάσταση αναστολής για πάνω από δέκα χρόνια, έτσι ώστε να μπορέσουμε να προσλάβουμε έναν νέο επιστήμονα για να διδάσκει τους φοιτητές μας. Μπορεί να χάσει ένα ευτελές μέρος της σύνταξής του, όμως με αυτή την...
    κίνηση θα καθιστούσε πειστικότερες τις προτροπές του προς τους υπόλοιπους.”
    Επειδή το θέμα ήταν σοβαρό, τηλεφώνησα στον κ. Βαρουφάκη για να διασταυρώσω την ακρίβεια της πληροφορίας που είχα εντοπίσει. Μου την επιβεβαίωσε και με πληροφόρησε πως τελικά ο κ. Παπαδήμος συνταξιοδοτήθηκε εφέτος, κρατώντας τη θέση στο Πανεπιστήμιο Αθηνών κενή για 13 ολόκληρα χρόνια, ώστε να εξασφαλίσει τη σύνταξη, μία από τις πολλές συντάξεις που θα έχει όταν με το καλό αποσυρθεί»."

  6. Αντίνοος avatar
    Αντίνοος 05/01/2012 21:10:58

    Μάλλον ήρθε η ώρα του Αντ. Σαμαρά. Αν εννοεί όσα λέει. Και πρέπει να το πράξει χωρίς χρονοτριβή, γιατί αυτοί έχουν πλέον αποθρασυνθεί.

  7. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/01/2012 21:20:03

    Αλήθεια, γιατί να μη συνεχίσουν το σίγουρο και αποδοτικό παιχνίδι του εκβιασμού, όταν δύο χρόνια τώρα αυτό αποδίδει; Οι ίδιοι έφτασαν στο σημείο να παραδέχονται, ότι πουθενά αλλού τέτοια μέτρα δεν θα γίνονταν δεκτά χωρίς αντιδράσεις. Εδώ όχι μόνο γίνονται δεκτά, αλλά δεν υπάρχει και καμμία αντίδραση. Δυστυχώς για μας,για λόγους που έχω γράψει, δεν έχουμε συνειδητοποιήσει τη δύναμη που έχουμε, να τους εξαφανίσουμε πολιτικά και να τους στείλουμε στην καλλίτερη περίπτωση φυλακή, ( γιατί με το έγκλημα που έκαναν εις βάρος μας και εις βάρος της χώρας, υπάρχει και η περίπτωση '' Γουδί''),σε αντίθεση μ'αυτούς που το ξέρουν , το τρέμουν και προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο, για ν' αρπάξουν ότι μπορούν και να φύγουν . Αυτό όμως δεν πρέπει να τ'αφήσουμε έτσι, γιατί δεν θα έχουμε μέλλον σαν κοινωνία. Πραγματικά ελπίζω, πως η φτώχεια και ο εξευτελισμός που βιώνουμε, θα μας οδηγήσει στο σημείο που αυτοί τρέμουν........

    • Mara avatar
      Mara @ Diamond Angel 05/01/2012 21:32:15

      Διαμαντένιε Άγγελε, προσυπογράφω!!!
      Ώς εδώ και μη παρέκει... δεν πάει άλλο....

    • Lampros avatar
      Lampros @ Diamond Angel 05/01/2012 21:34:23

      +100000000000

  8. Φανούρης avatar
    Φανούρης 05/01/2012 21:25:20

    Παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους...

  9. Wolf avatar
    Wolf 05/01/2012 21:39:25

    "Να λυπάστε το λαό που δεν επαναστατεί παρά μονάχα αν βρεθεί ο λαιμός του ανάμεσα στο σπαθί και τη πέτρα" ΧαμίλΓκιμπράν

    Ήρθε η ώρα, να βγάλουμε το λαιμό μας απ τη λαιμητομο του Παπαδημου, του Παπανδρέου, του Καρατζαφερη και της Μπακογιάννη!!!

    Τώρα είναι η ώρα!!!

    • mpampis avatar
      mpampis @ Wolf 05/01/2012 22:28:58

      "Να λυπάστε το έθνος που έχει αλεπού για πολιτικό, απατεώνα για φιλόσοφο, μπαλώματα κ απομιμήσεις για τη τέχνη του"
      Χαλίλ Γκιμπράν

  10. Y. avatar
    Y. 05/01/2012 21:48:12

    Τα ίδια γράφω που γράφουν και οι φίλοι πιο πάνω, και ο φάκτορας λεέι να αφήσουμε τη γκρίνια και να συσπειρωθούμε
    Συσπείρωση είναι αυτό φάκτορα, σε άλλη όμως κατεύθυνση

  11. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 05/01/2012 21:57:31

    Ύστερη Ζωή

    Μιας απογείωσης οι πόνοι ας με βρουν
    ας με γιορτάσει ένα μεσημέρι
    να κόβει ο ήλιος θέλω σα νυστέρι
    και οι Κυριακές να μη πονούν

    Ξεσηκώσου ύστερη ζωή
    σαν έρθει η ώρα
    ξεσηκώσου ύστερη ζωή
    σαν έρθει η ώρα

    Δύο μελένιες νύχτες με φτερά
    με κοιτά η θάλασσα με φθόνο
    μόνο να μ’ αφήσεις πάλι, μόνο
    δυό πικρές ζωές για μια χαρά

    Ξεσηκώσου ύστερη ζωή
    τώρα είν’ η ώρα
    ξεσηκώσου ύστερη ζωή
    τώρα είν’ η ώρα

  12. Joao avatar
    Joao 05/01/2012 22:30:45

    Τωρα κανουμε αντιπολιτευση υψηλου επιπεδου...

    • manos avatar
      manos @ Joao 05/01/2012 22:35:56

      Σκέψου όμως ότι η πλειοψηφία δεν καταλαβαίνει καν το τι γίνεται. Ζουν στην νιρβάνα τους, με τα τούρκικα σήριαλ, το dancing on ice, το φαγάκι τους, και έχει ο Θεός.
      Μπορεί να μην ιδρώνει το αυτί του νεοταξίτη επειδή κάποιοι στο antinews τον πήραν πρέφα.
      αν όλοι εμείς μιλήσουμε σε 10 ανθρώπους ο καθένας, ίσως να υπάρξει μια ελπίδα σε αυτή την ταλαίπωρη γη.
      Ο φόβος τους είναι να ξεσκεπαστούν, και να δει όλος ο κόσμος ότι ο "βασιλιάς είναι γυμνός".

  13. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 05/01/2012 22:43:44

    Κάποιοι από την πρώτη στιγμή μιλήσαμε για χούντα, και κάποιοι άλλοι ίσως μας νόμισαν “γραφικούς”. Σήμερα ο υπάλληλος που ασκεί καθήκοντα πρωθυπουργού μίλησε για “άμεση εφαρμογή μέτρων χωρίς πολυτέλεια διαπραγματεύσεων με οποιοδήποτε κοινωνικό εταίρο”, δηλ. “αποφασίζομεν και διατάσσομεν”. Δυστυχώς ο κανόνας λέει ότι αν μια φορά ενδώσεις στον εκβιασμό, τότε είναι πολύ δύσκολο να σταματήσεις να υποχωρείς.

    Το αν ήταν αμερικανοκίνητη η επταετής χούντα αμφισβητείται έντονα, αλλά είναι οφθαλμοφανές ποιοι κινούν τα νήματα της τωρινής. Δεν είμαι αντιευρωπαϊστής, αλλά και ποτέ δεν φανταζόμουν ότι βιετναμέζος αντικαγκελάριος θα μας διατάζει και Γερμανός γκαουλάιτερ θα μας λέει ακόμη και πότε θα επισκεφθούμε την τουαλέτα.

    Αλλά οι πρώτοι υπεύθυνοι για αυτό το οικτρό κατάντημα είναι αυτοί που άνοιξαν την κερκόπορτα και εάλω η πατρίς.

  14. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 05/01/2012 22:58:34

    Θυμάμαι εκείνες τις μέρες του 81 που μπαίναμε στην τότε ΕΟΚ όταν οι διθύραμβοι και τα εγκώμια περίσσευαν ..... Όπως λέει κι ο Τζίμης Πανούσης "μας τη φέραν οι βάρβαροι" !!!
    http://www.youtube.com/watch?v=D9b_jqy52aQ

  15. factorx avatar
    factorx 05/01/2012 23:05:32

    Ιδού και η ...κ. Μέρκελ πως στηρίζει Papademos:

    Αμφιβολίες για την ικανότητα παραμονής της Ελλάδας στο ευρώ εκφράζονται σε δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας Handelsblatt, το οποίο εστιάζει στα ποικίλα σενάρια για το οικονομικό μέλλον της χώρας.

    Στο δημοσίευμα που τιτλοφορείται ««Θα πέσει η Ελλάδα;», η εφημερίδα επισημαίνει ότι η κατάσταση στην Ελλάδα οξύνεται περαιτέρω, καθώς «οι διαπραγματεύσεις για τη μείωση του χρέους μένουν στάσιμες και οι τράπεζες δεν εμπιστεύονται την ικανότητα του κράτους για μεταρρυθμίσεις καταθέτοντας κάθε βράδυ δισεκατομμύρια στην ΕΚΤ».

    Όπως αναφέρει η Handelsblatt, παρά τη δήλωση του επικεφαλής του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ ότι η επιστροφή στη δραχμή δεν είναι επιλογή για την Ελλάδα και την ευρωζώνη, «πίσω από κλειστά μικρόφωνα και κάμερες στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες οι αισιόδοξες δηλώσεις αντικαθίστανται από έντονες αμφιβολίες για την ικανότητα παραμονής της Ελλάδας στη νομισματική ένωση».

    Παραθέτει παράλληλα την άποψη ενός επικεφαλής γερμανικής τράπεζας, ο οποίος σημειώνει ότι όσο διαρκεί η αβεβαιότητα γύρω από την παραμονή της Ελλάδας στο ευρώ, δεν μπορεί να υπάρξει εκτόνωση της κρίσης. Το δημοσίευμα φιλοξενεί και μία συνέντευξη του οικονομολόγου Κλέμενς Φουστ, ο οποίος προειδοποιεί ότι η έξοδος της Ελλάδας από την ευρωζώνη θα ήταν «μισή αποχώρηση από την ΕΕ και ίσως θα επανέφερε τη χώρα στο επίπεδο των δεκαετιών του ’60 και ‘70».

    Η εφημερίδα εκτιμά ότι τις επόμενες εβδομάδες «κρίνονται τα πάντα για την Αθήνα» και ότι ο Έλληνας πρωθυπουργός «πρέπει να επιφέρει μαζικές περικοπές για να εισπράξει τη νέα βοήθεια δισεκατομμυρίων». «Αν δεν το καταφέρει, τότε η χώρα θα βρεθεί στο κενό», υπογραμμίζει.

    Οσον αφορά το θέμα του ελληνικού χρέους, η Handelsblatt επικαλείται πληροφορίες από κύκλους της Ε.Ε. που κάνουν λόγο για «σκληρές διαπραγματεύσεις» και οι οποίες εκτιμούν ότι το κούρεμα του ελληνικού χρέους θα φτάσει το 50%, αλλά οι πραγματικές απώλειες για τους πιστωτές θα είναι μεγαλύτερες.

    Πηγή: Deutsche Welle

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ factorx 05/01/2012 23:43:48

      Η Handelsblatt δημοσίευσε επίσης πρόσφατα και ένα άρθρο του Gabor Steingart που έλεγε:

      “Αν ήμουν Έλληνας θα υπέβαλα μήνυση στους διασώστες μου για σκοπούμενη βλάβη, και το βράδυ θα πήγαινα στο Σύνταγμα, απέναντι στη Βουλή, για να διαμαρτυρηθώ ενάντια στα μέτρα για την αντιμετώπιση της κρίσης, που απλώς επιτείνουν την κρίση.”

      Επίσης:

      “Καταλαβαίνω γιατί ο Χρύσανθος Λαζαρίδης, ο σύμβουλος του αρχηγού της συντηρητικής αντιπολίτευσης Σαμαρά, λέει, “πρώτα αρρωστήσαμε από τύφο και τώρα μας έδωσαν μία καρκινογόνο ένεση”.

      h*tp://www.handelsblatt.com/politik/international/if-i-were-from-greece/5765434.html?p5765434=all

  16. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 05/01/2012 23:33:09

    Φοβούμαι ότι τελικά θα αποδειχθεί ότι ο παπαδήμος είναι πολύ πιο επικίνδυνος του γαπ, και εμένα μου φαίνεται ότι από την πρώτη στιγμή υπήρξε σχέδιο μεταξύ των δύο παπ και εξωτερικών παραγόντων για την πρωθυπουργοποίησή του, άσχετα αν μας σερβιρίστηκε σαν έσχατη λύση και το χάψαμε όλοι σαν χάνοι...
    Όσο το μελετάω το πράμμα, και βλέποντας την ακολουθία των γεγονότων τόσο πιο πολύ πιστεύω ότι τελικός σκοπός είναι η τέλεια υποδούλωση της Ελλάδος, παρά η σωτηρία της... σωτηρία του ευρώ ίσως....

  17. unfair avatar
    unfair 05/01/2012 23:37:22

    μιλάνε λες κ δεν θα έχουν κ αυτοί πρόβλημα έτσι κ η Ελλάδα χρεοκοπήσει!
    δεν βλέπουν πως η Η.Π.Α. εκτύπωσαν μερικές εκατοντάδες δολάρια κ αντί να υποτιμηθεί το νόμισμα τους, ενισχύθηκε;
    η Ελλάδα έχει ένα χρέος 360δις! η Ιταλία μόνον φέτος έχει 440 δις να πληρώσει!!!
    δεν υπάρχει κάποιος ΕΛΛΗΝΑΣ! να τους πει: ώπα ρε μάγκες! εντάξει το πεντί που ήταν πριν, ήταν λίγο παπα ...νδρέου, αλλά, δεν ήμαστε κ όλοι ίδιοι! για μαζευτείτε λίγο, γιατί στο χωριό μας λένε πίσω έχει η αχλάδα την ουρά! για κοιτάξτε τα μούτρα σας! έχουμε κάνει απίστευτα πράγματα ως προς το θέμα της λιτότητας. Ως εδώ! φτάνει η κατρακύλα! τι σόι ένωση κ παπαριές μου λέτε; ...δανείζεται η "καλή" Γερμανία με 1% κ μετά δίνει στην Ελλάδα με 5% κ στην Ισπανία με 7%, στην Ιταλία με 8% ...τοκογλύφοι το κάνουν αυτό!
    κ μην ξεχνάτε, πως την αποτυχημένη συνταγή, εσείς την δώσατε!!! ...κ για ανάπτυξη πότε θα μιλήσουμε;

  18. Σωτήρης avatar
    Σωτήρης 05/01/2012 23:44:29

    Ο Σαμαράς τι κάνει ? Δεν βλέπει ότι κάθε στιγμή προσπαθούν να τον εκθέσουν με τον τρόπο τους. Θυμηθείτε ότι θα προσπαθήσουν να τον φέρουν πρό τετελεσμένου γεγονότος για να ψηφίσει την πλήρη ανατροπή των εργασιακών σχέσεων στον ιδιωτικό τομέα που όπως θα έχετε καταλάβει ήδη προετοιμάζουν με πράξη νομοθετικού περιεχομένου.

  19. knight rider avatar
    knight rider 05/01/2012 23:45:54

    Για να βγούν στο βουνό αντάρτες έπρεπε πρώτα οι Γερμανοί να αφανίσουν τα Καλάβρυτα. Και πολλοί Αθηναίοι προτίμησαν να πεθάνουν απο την πείνα παρά να πάρουν τα βουνά! Εχουμε πολύ δρόμο ακόμα και ο εχθρός το ξέρει καλά.
    Των πολλών επιδίωξις η ηδονή
    των εκλεκτών η δόξα
    των δι΄επιλέκτων η ΑΡΕΤΗ.

    • Y. avatar
      Y. @ knight rider 06/01/2012 00:03:35

      Ξέρεις, το “..να πάρουν τα βουνά”, έχει διπλή ανάγνωση

  20. ΜΠ avatar
    ΜΠ 06/01/2012 00:34:54

    Αφιερωμένο σε όλους:
    Δε χρωστάω - Τα Παιδιά από την Πάτρα

    Στίχοι: Βαγγέλης Δεληκούρας
    Μουσική: Χρήστος Παπαδόπουλος
    Πρώτη εκτέλεση: Τα Παιδιά από την Πάτρα

    "Δεν είχα αυταπάτες εγώ μες στη ζωή
    Δεν έλπισα ποτέ μου πως θα 'χα ανταμοιβή

    Μα όμως δε φαντάστηκα για αυτό πικρά γελάω
    πως θα 'ρθει κάποτε στιγμή που θα μου πουν χρωστάω

    Δε χρωστάω, όλα τα 'χω πληρωμένα
    κι άλλα τόσα, κι άλλα τόσα χαρισμένα

    Δεν πλήρωσα ποτέ μου λογαριασμό σωστό
    τα ρέστα χαρισμένα και μπουρμπουάρ διπλό

    Μα όμως δε φαντάστηκα για αυτό πικρά γελάω
    πως θα 'ρθει κάποτε στιγμή που θα μου πουν χρωστάω"

  21. Κρίμα avatar
    Κρίμα 06/01/2012 00:45:13

    Sticks and stones
    May break my bones
    But words will never hurt me.

    "...Sticks and Stones is an English language children's rhyme."
    http://en.wikipedia.org/wiki/Sticks_and_Stones_%28nursery_rhyme%29

    Τι μαθαίνουν οι άλλοι μικροί και μεις "μεγάλοι" συνεχίζουμε στο μιλητό...

    • blue nile avatar
      blue nile @ Κρίμα 06/01/2012 03:13:29

      Αφιερωμένο:

      http://www.youtube.com/watch?v=RqNtOCxJn24

  22. k avatar
    k 06/01/2012 06:33:32

    ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΝΟΥ Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ Η<>. ΧΑΙΡΕΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΟ...... ΤΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ΄΄ ΣΩΘΕΊ΄΄ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ.

  23. Nikas avatar
    Nikas 06/01/2012 08:01:35

    Τελικα δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα.
    Η Ν.Δ ,ας πουμε, θελει εκλογες? Αληθεια? Εγω δεν το πιστευω..

    Απλα θελει να μην κατηγορηθει για ..κολωτουμπα.

    Και η .."τετοια δοση" ειναι πραγματι νακρωτικο για την περιπτωση..
    Εμεις θελουμε αλλα μας ..εκβιαζουν!
    Ω! τελειο του τελειου Ω! τελειοτης

  24. farmakeros avatar
    farmakeros 06/01/2012 09:10:37

    ΑΠΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΚΙΖΟΥΝ!ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ!!
    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΝΑΤΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΣΗΡΙΑΛ,ΝΑΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΜΑΣΤΕΡΣΕΦ.ΜΕΓΑΛΕ ΔΑΣΚΑΛΕ ΧΡΗΣΤΟ ΓΙΑΝΝΑΡΑ ,ΠΟΣΟ ΔΙΚΗΟ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΜΠΟΣΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΑΘΟΥΜΕ.
    ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΒΟΗ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ,ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ.ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ....

  25. delordi avatar
    delordi 06/01/2012 16:23:49

    ΚΑΛΑ, ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥ ΣΟΚ";
    ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ, ΑΠΟ ΠΕΦΤΟΥΡΑΝΙΤΕΣ;
    Δώστε 20 €, και μην πάτε για σκι ενα ΠΣΚ.

    • papasmurf avatar
      papasmurf @ delordi 07/01/2012 10:29:11

      Μαλλον δεν το εχουν διαβασει οπως καταλαβες .............................

  26. panos avatar