02/06/2010 10:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αlpha: Ας είναι καλά οι περικοπές και τα ριάλιτι

Όλα καλά και όλα ωραία τα βρίσκει στον Αlpha η διοίκηση. Ο διευθύνων σύμβουλος του τηλεοπτικού σταθμού, Κριστόφ Μάινους, χαρακτήρισε σε συνέντευξη Τύπου «λίαν επιτυχή τη χρονιά» και δήλωσε αισιόδοξος για το μέλλον…

Για τους Γερμανούς του Αlpha επιτυχία προφανώς θεωρείται η υποβάθμιση (έως και εξαφάνιση) της ενημέρωσης, τα φτηνά και χαμηλότατης ποιοτικής στάθμης ριάλιτι (ή real life, όπως αρέσκονται οι ίδιοι να τα αποκαλούν) και, βεβαίως, οι περικοπές οποτεδήποτε, οπουδήποτε και οπωσδήποτε…

Το μέλλον

Για τη νέα χρονιά, ο σταθμός θα πατήσει στη γνωστή συνταγή: ριάλιτι, ριάλιτι, ριάλιτι… Εξ ου και θα προβάλει τα νέα «Real Housewifes of Kolonaki» και τα «Clueless Genius» και «I love my country». Το πρώτο θα μαζεύει 5-6…ψώνια του Κολωνακίου που, εν μέσω κρίσης, θα μας παρουσιάζουν πώς κάνουν τις αγορές τους στις επώνυμες μπουτίκ, πώς ταλαιπωρούνται στο μανικιούρ και πώς πασχίζουν να είναι όμορφες και σέξι τα βράδια στο κλάμπινγκ… Κατά τις δηλώσεις Μάινους, θα είναι κάτι «μεταξύ «Νοικοκυρές σε απόγνωση» και «Sex and the city». Προφανώς, κάποιος θα πρέπει να του μεταφράσει την ελληνική παροιμία «τα μεταξωτιά βρακιά…».

Τα νούμερα

Το 2009 ο Αlpha παρουσίασε έσοδα 69,3 εκατ. ευρώ και 101,8 έξοδα, ενώ για το 2010 αναμένει αύξηση των εσόδων 5-10%. Φέτος ανεδείχθη τρίτος σε ημερήσια τηλεθέαση και δεύτερος στη ζώνη του prime time. Στο πρόγραμμα της νέας σεζόν, μεταξύ άλλων, παρέα θα εξακολουθήσουν να κάνουν στο κοινό του σταθμού οι εκπομπές «Αλ Τσαντίρι Νιουζ», «Αγρότης μόνος ψάχνει», «Για λογαριασμό σας», «Πάμε Πακέτο», «Εφιάλτης στην Κουζίνα» και  «Greek Idol». Τουλάχιστον δεν ακούσαμε ότι θα συνεχιστεί το ανεκδιήγητο «Μια νύφη για το γιο μου»…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 02/06/2010 10:50:51

    Αδικια!! Μου αρεσε το μια νυφη για τον γιο μου...

    • αναγνώστης avatar
      αναγνώστης @ man8os 02/06/2010 15:36:11

      ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ! ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ! ΦΙΜΩΣΤΕ ΤΟΥΣ!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/06/2010 11:03:34

    Όταν τέτοια κανάλια-χαβούζες, ομού μετά του "νεανικού, μοδάτου δελτίου του Star", ανταμείβονται με τηλεθέαση, τότε ας μη μας κάνει εντύπωση που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε ως χώρα και ως κοινωνία.

  3. Michal V. avatar
    Michal V. 02/06/2010 13:02:32

    Αρκετά με τα μπουρδελοκάναλα.Μπουχτίσαμε πιά από πρωταγωνίστριες και πρωταγωνιστές τσόντας και από φιλοσοφία ομολυλόφιλων.Αυτό το Ραδιοτηλεοπτικό Συμβούλιο περί άλλων μεριμνά και τυρβάζει ή καλύτερα που κρύβεται και άφησε να μπεί η χαβούζα στα σπίτια μας;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Michal V. 02/06/2010 13:09:17

      Το κακό είναι ότι με αυτή τη "φιλοσοφία" που λες -την εκπούστευση των Ελλήνων, όπως την είχε αποκαλέσει ο Σ. Καργάκος- μας έκαναν μαλθακούς καλοπερασάκηδες χωρίς πίστη σε αξίες, ανήμπορους να αντιδράσουμε στη λαίλαπα που μας χτυπάει τώρα...

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 02/06/2010 13:44:35

        Η εκπούστευση, φίλε, δεν έχει αρχίσει ακόμα στα σοβαρά.
        Όταν θα δούμε αρσενικοθήλυκους να «παντρεύονται» και να υιοθετούν παιδιά ,και τα παιδιά μας να διδάσκονται ότι η πουστιά είναι αρετή ,όπως επιδιώκει ο σύμβουλος του ΓΑΠ Βαλλιανάτος, τότε θα καταλάβουμε από πρωτο χέρι τη σαπίλα που μάς ταΐζουν.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 02/06/2010 16:00:13

        Με τόσο προχωρημένο νεοελληνικό μίγμα "μαγκιάς" και "πουσ*ιάς" (από τον "Μάντελο" έως και τον "Βούλγαρο") ο Βαλλιανάτος είναι μπροστά τους ντροπαλή παιδίσκη!

  4. FRESCO avatar
    FRESCO 02/06/2010 15:56:23

    Χρειάζονται συνεχώς νέο κρέας για τη μηχανή του κιμά.