#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2010 23:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Α. Σαμαράς: ο ελληνικός λαός μίλησε

«Ολική επαναφορά της ΝΔ»



"Ο ελληνικός λαός μίλησε", δήλωσε πριν από λίγο ο πρόεδρος της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς, υπογραμμίζοντας ότι αποδοκιμάστηκε η πολιτική του Μνημονίου.

Ο κ. Σαμαράς τόνισε επίσης ότι "η αναγεννημένη ΝΔ προηγείται στις περισσότερες περιφέρειες και δήμους της χώρας ... Η ΝΔ κατάφερε σχεδόν να εκμηδενίσει τη διαφορά της με το ΠΑΣΟΚ μόλις σε ένα χρόνο μετά τις εκλογές του 2009. Κανένα κόμμα δεν έχει πετύχει τέτοιας κλίμακας ολική επαναφορά".

"Οι εκλογές έδωσαν μηνύματα σε όλους. Εμείς έχουμε ανοιχτά τα αυτιά μας για να τα ακούμε",είπε επίσης προαναγγέλλοντας μεγάλες αλλαγές στο κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Και κατέληξε λέγοντας: Η ΝΔ προσφέρει πλέον "αξιόπιστη εναλλακτική προοπτική και ελπίδα, οι Έλληνες ξέρουν που να ακουμπήσουν".

Όλη η δήλωση:

«Ο Ελληνικός λαός απόψε μίλησε.

Ευχαριστώ από καρδιάς όλες τις Ελληνίδες και όλους τους Έλληνες.

Σήμερα απάντησαν στην Κυβέρνηση όλοι εκείνοι που υπέστησαν προσβολές, εκβιασμούς και ανοικτή παραπλάνηση, από τη διακυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Όλοι εκείνοι που ζουν στο φάσμα της ανεργίας και των λουκέτων.

Όσοι ψήφισαν, στην πλειοψηφία τους, καταδίκασαν την πολιτική του κ. Παπανδρέου. Κι όσοι απείχαν, απέρριψαν τον εκλογικό εκβιασμό του.

Ο Ελληνικός λαός αποδοκίμασε την Πολιτική του Μνημονίου, ενώ τιμώρησε το ΠΑΣΟΚ, που πέρσι τον ξεγέλασε και που φέτος επιχείρησε να τον εκβιάσει.

Και όσοι στήριξαν το Μνημόνιο πήραν σήμερα το μήνυμα του Ελληνικού λαού.

Το εκβιαστικό δίλημμα του Πρωθυπουργού δεν κατάφερε να δώσει στο ΠΑΣΟΚ τη «λευκή επιταγή» που επιζητούσε…

Η αναγεννημένη Νέα Δημοκρατία προηγείται πλέον, στις περισσότερες των Περιφερειών και στους περισσότερους Δήμους. Πλειοψηφεί ακόμα και στους περισσότερους Νομούς, όταν πριν από ένα χρόνο προηγήθηκε μόνο σε έξη…

Το μήνυμα αυτό, με τη στήριξη του Ελληνικού λαού, θα ολοκληρωθεί στο δεύτερο γύρο της επόμενης Κυριακής.

Η Νέα Δημοκρατία κατάφερε ακόμα σχεδόν να εκμηδενίσει τη διαφορά της με το ΠΑΣΟΚ, μόλις ένα χρόνο μετά τη μεγάλη ήττα στις εκλογές του 2009.

Ποτέ κόμμα αντιπολίτευσης, μετά από τέτοια ήττα, δεν έχει καταφέρει τέτοιας κλίμακας ολική επαναφορά μέσα σε ένα μόλις χρόνο.

Τα σημερινά αποτελέσματα της Νέας Δημοκρατίας – και σε Περιφέρειες και σε Δήμους και σε πανελλαδικά ποσοστά – έμοιαζαν αδιανόητα για πολλούς μέχρι πριν δύο μήνες. Ακόμα και μέχρι πριν λίγες μέρες…

Όμως, οι εκλογές έδωσαν μηνύματα σε όλους. Και σε μας ακόμα…

Μόνο που εμείς έχουμε ανοικτά αυτιά για να τα ακούμε…

Το αίτημα του λαού πλέον, είναι αλλαγή Πολιτικής. Για να βγούμε από την κρίση με Ανάπτυξη! Όχι με ασφυξία, όπως σήμερα.

Η αναγεννημένη Νέα Δημοκρατία, μέσα στις πιο αντίξοες συνθήκες, πέτυχε τους στόχους της.

Με σοβαρότητα και υπευθυνότητα προσφέρουμε σήμερα αξιόπιστη εναλλακτική προοπτική και Ελπίδα.

Οι Έλληνες ξέρουν πια που να ακουμπήσουν.

Σας ευχαριστώ!»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vardarskian avatar
    vardarskian 07/11/2010 23:53:33

    Ολική επαναφορά του Αντώνη!

    • zackii avatar
      zackii @ vardarskian 08/11/2010 11:31:33

      Αν δεν αποβάλλει με τον ένα η άλλο τρόπο το βαρίδι που λέγεται ΚΚ, την πάτησε. Αυτός μέχρι και τη Ντόρα είναι ικανός να υποθάλπει γιά να μη γίνει ο Σαμαράς πρωθυπουργός. Πιστεύει ο ανόητος...ότι κάποια μέρα θα τον καλέσουν ως σωτήρα. Αλλά δυστυχώς η πολιτική του οξυδέρκεια φτάνει μέχρι εκεί. Η ιστορία όμως θα τον γράψει ως αυτόν που έχρισε το ΓΑΠ κατοχικό πρωθυπουργό..

  2. vardarskian avatar
    vardarskian 07/11/2010 23:54:15

    ή αλλιώς "Αντώνη, συνέχισε το ξεσκαρτάρισμα ακόμη πιο εντατικά!"

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ vardarskian 08/11/2010 01:51:19

      +10000

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/11/2010 23:56:24

    Το Μαϊο πάμε για εκλογές(νέος εκλογικός νόμος και έξι μήνες από τώρα).
    Ξεβρωμίζουμε και από τα τελευταία φαντάσματα του παρελθόντος και πάμε για την τελική νίκη.
    Τώρα Αντώνη πρέπει να δείξεις τα δόντια σου μέσα και έξω.

  4. Tassos avatar
    Tassos 08/11/2010 00:00:13

    O Αντώνης προ των πυλών!!!Μεγάλη δικαίωση για τον πιο τίμιο Ελληνα πολιτικό.

    • against New World order avatar
      against New World order @ Tassos 08/11/2010 13:36:05

      φτάνει να μην έχει και ο Αντώνης κουμπάρους και πολύ κοντινούς φίλους και την πατήσει και αυτός. Και φτάνει να μην έχει τα ίδια αφεντικά του ΓΑΠ γιατί θα υποχρεωθεί να κάνει και αυτός τα ίδια με τον ΓΑΠ δηλαδή Ναι στον ΔΝΤ, Ναι στην εξαθλίωση του λαού. Ποιός μας εγγυάται ότι αυτά που θα υποσχεθεί πριν τις εκλογές θα τα εφαρμόσει; Ακόμα γίνονται προσλήψεις στην Βουλή. ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ!!!!!!!!

      • Damokles avatar
        Damokles @ against New World order 08/11/2010 13:50:38

        Φυσικά και έχει και κουμπάρους και φίλους. Αντιμνημονιακός (και καλά....) είναι, όχι αντικοινωνικός. Δε θυμάμαι να έκραξε για τις προσλήψεις στη Βουλή.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 08/11/2010 00:01:44

    Δεν έπρεπε πάντως να αφήσουμε τον Πλακιωτάκη στην τύχη του στην Κρήτη. Είμαι αισιόδοξος για το β γύρο στην Πελοπόννησο αφού το προβάδισμα Τατούλη είναι κάτω από 2%. Οι αριστεροί θα ψηφίσουν τον εκλεκτό των Μητσοτάκηδων, του Καραταζαφέρη και του μνημονίου στο Μοριά?

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 08/11/2010 00:17:51

      ΤΟΝ ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥΣ!
      ΕΛΠΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΠΙΟ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΜΙΚΑ!
      Η ΑΠΟΧΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

      • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ ΜΑΝΙΑ 08/11/2010 06:01:40

        Είναι κρίμα για την κρήτη γιατί η τελική διαφορά Πλακιωτάκη-Γιαννουλάκη (εκλεκτού Μητσοτακέικου) είναι λιγότερο του 3% τελικα!!!

        • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 08/11/2010 06:02:35

          Με λίγη δουλειά θα είχε περάσει ο πλακιωτάκης στον δεύτερο γύρο. Ο Σαμαράς έπρεπε να είχε κατέβει και στην κρήτη, τουλάχιστον στο Ηράκλειο.

          • Tassos avatar
            Tassos @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 08/11/2010 12:18:29

            Τί να κατέβει ρε φίλε? Πρέπει να διώξει τους πάντες και να βγάλει νέα γενιά στελεχών.

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 08/11/2010 00:06:15

    Τον Ιούνιο παπαγαλάκια και συμφέροντα εντός και εκτός Νέας Δημοκρατίας ετοίμαζαν την κρεατομηχανή για να περάσουν τον Σαμαρά περιμένοντας για την ΝΔ δεινή ήττα.

    Χάρη στην μαχητικότητα αποκλειστικά του ίδιου η ΝΔ όχι μόνο κρατήθηκε όρθια αλλά και μετάφερε το πρόβλημα στο Πασόκ.

    Η τελική νίκη του Σαμαρά θα έχει έρθει όταν καταφέρει ένα μεγάλο ποσοστό της αποχής να το κατεβάσει στις κάλπες.

    Με προτάσεις ιδέες και νέα πρόσωπα.

    Είναι προφανές ότι οι πολίτες του ξαναγέμισαν το ρεζερβουάρ.

    Ο ίδιος κατάφερε τον πρώτο του στόχο να μην περιθωριοποιηθεί-διαλυθεί η ΝΔ όπως όλοι υπολόγιζαν.

    Τώρα πρέπει να περάσει στο δεύτερο και ποιό δύσκολο στάδιο.

    Να φέρει νέους ανθρώπους στην πολιτική.

    ΥΓ
    Ο Σπηλιωτόπουλος δεν ντρέπεται που βγαίνει στο Μέγκα.
    Εξαφανισμένος από την εκλογική μάχη να χαριεντίζεται με την Τρέμη.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Aris. A 08/11/2010 00:23:43

      Πες τα ρε φιλε. Εξαφανισμένοι ήταν οι κουραμπιέδες μέχρι να δουν τί θα γίνει και σκάσαν μύτη τώρα...

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/11/2010 00:11:41

    Είναι θλιβερό. Μα δεν υπάρχουν πια πατριώτες να υποστηρίξουν τον Γιωργάκη; Κανείς δεν κατανοεί το μεγαλείο του οράματός του για την Ελλάδα; Ντροπή μας.

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/11/2010 00:12:13

    Παιδιά, για αθροίστε μόνοι σας τους ψήφους ΝΔ - ΠΑΣΟΚ. Η ΝΔ Προηγείται! Μην ακούτε τα μπομποκάναλα.

  9. Κάποιος avatar
    Κάποιος 08/11/2010 00:21:11

    Κανονικά η δήλωση του Σαμαρά θα έπρεπε να ήταν :"ο ελληνικός λαός δεν μίλησε", με 50% περίπου αποχή και λευκά/άκυρα.

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Κάποιος 08/11/2010 00:30:33

      Ο ελληνικός λαός είπε "άσε τον Παπανδρέου να βγάλει το φίδι από την τρύπα".

      • Damokles avatar
        Damokles @ Φαινότυπος 08/11/2010 13:56:41

        Ο ελληνικός λαός μάλλον είπε: "αφού ούτως ή άλλως, τα ίδια θα έκανε και θα κάνει και η ΝΔ, γιατί τα ίδια κουμάσια είναι... δεν πάω να ψηφίσω" και μάλλον λογική η αντίδραση δεδομένου ότι ΚΑΙ τα 2 αυτά κόμματα διέλυσαν τη χώρα επί 30 χρόνια.

  10. Βανζελ Παπαντό avatar
    Βανζελ Παπαντό 08/11/2010 00:36:21

    Κάντε όμως και μια ανάλυση για τους Ντορικούς. Υποτιμήθηκε η επιρροή τους στην Κρήτη

    • Manos-UK avatar
      Manos-UK @ Βανζελ Παπαντό 08/11/2010 00:39:21

      Ti tha pei ypotimithike? Afou h Dora eixe kataskinwsei sto nisi oles sutes tis meres... Diladi ti tha ginei an kanei komma? Mia evdomada ana eparxia?

      • Βανζελ Παπαντό avatar
        Βανζελ Παπαντό @ Manos-UK 08/11/2010 00:52:15

        Υποτιμήθηκε από θαμώνες (συμπεριλαμβανομένου και εμού) και λοιπούς στην ιστοσελίδα αυτή και αναμενόταν η Ντορα να μη βρει ούτε την ψήφο της πολυ λένε...και τώρα ο Πλακιωτάκης πάει για ξεκούραση

        • Βανζελ Παπαντό avatar
          Βανζελ Παπαντό @ Βανζελ Παπαντό 08/11/2010 00:52:46

          πολυ λένε = που λένε

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Βανζελ Παπαντό 08/11/2010 00:47:46

      ΠΕΡΙΜΕΝΕ.....

      • Manos-UK avatar
        Manos-UK @ ΜΑΝΙΑ 08/11/2010 00:51:04

        Mania ti akrivws na perimenw? Ti lene sto nisi gia to Gianoulaki?

        • ΜΑΝΙΑ avatar
          ΜΑΝΙΑ @ Manos-UK 08/11/2010 00:57:07

          ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ¨ΠΕΡΙΕΡΓΗ" ΣΕΙΡΑ...
          ΣΕ 556 ΑΠΟ 1399 ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ 18,79%
          ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗΣ 14,34%
          ΝΩΡΙΤΕΡΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ!
          ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

          • Manos-UK avatar
            Manos-UK @ ΜΑΝΙΑ 08/11/2010 01:00:15

            Mania se euxaristw gia to update! Ypomoni loipon... Tha to xenixtiseis apopse ap'oti fenete ;-)

          • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
            ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ ΜΑΝΙΑ 08/11/2010 06:03:04

            Είναι λιγότερο από 3% τελικά.

  11. lornion avatar
    lornion 08/11/2010 00:48:30

    το χάρηκα πολύ. Τώρα κ.Σαμαρά εύχομαι να σου δίνει ο Θεός φώτιση και δύναμη για το καλό του τόπου. Η φωνή σου τώρα πρέπει να μετράει .

  12. gloup avatar
    gloup 08/11/2010 00:53:37

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΜΑ

    • Manos-UK avatar
      Manos-UK @ gloup 08/11/2010 00:57:24

      ETSI EINAI! Kinimatika xekinise ena xrono prin, kai apopse o psithiros egine fwni. Egine xeimaros!

  13. rally monkey avatar
    rally monkey 08/11/2010 01:03:29

    οσο καλοπροαιρετα και να θες να δεις τη δηλωση
    - ΠΟΙΟΣ - θα την ασκησει αυτην την *νεα* πολιτικη και ΠΟΤΕ ?

  14. diasapollon avatar
    diasapollon 08/11/2010 01:17:37

    Σήμερα άρχισε η επίσημη πτώση του ΠΑΣΟΚ και ξεκίνησε η πορεία του Αντώνη γιά να ανλάβει τις τύχες του τόπου.

  15. Kostas D avatar
    Kostas D 08/11/2010 01:18:42

    Καπου έχει να δούμε την ομιλία Σαμαρά??

  16. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/11/2010 02:08:36

    καλά κανείς εδώ πέρα δεν καταλαβαίνει το επίπεδο ηλιθιότητας των ''Ελλήνων"?
    Ο άλλος κατέστρεψε την χώρα σε εννέα μηνες (Εθνική Αμυνα, Εσωτερική Ασφάλεια, Οικονομία,...) και τα ζώα τον ξαναψηφίζουν. Σας αξίζουν ρε ραγιάδες οι προεστοί πού εχετε για αφέντες. Τι προεστοί τι Τούρκοι. Την ίδια ελευθερία έχετε ρε δούλοι. 200 χρόνια δούλοι στους προεστούς και 800 στους Τουρκους και ακόμα κοιμάστε. Αντε ναρθουν τιποτα Τούρκοι να βάλουν καμμία ταξη στην οικονομία και εθνική ασφάλεια (του νεου Οθωμανικού κράτους)
    ωστε να ζείτε με ασφάλεια κάτω απο την tolerant μουσουλμανική σκέπη.
    Ραγιάδες

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ανώνυμος 08/11/2010 12:59:52

      Φίλε μου, η κομματική συνείδηση στο ΠΑΣΟΚ και τα αντιαριστερά σύνδρομα είναι πολύ ισχυρά στην Ελλάδα. Ακόμα...
      Να σου δώσω ένα παράδειγμα;
      Γνωστή μου, λίγο πιο πάνω από τα 50, "συντηρητική αριστερή", μένει Άνω Κυψέλη, ληστεύτηκε από λαθρομετανάστες μέσα στο αμάξι της, ενώ την έσερναν με το ζόρι έξω (τραυματική εμπειρία, μέσα στο κέντρο της Αθήνας Σάββατο βράδυ), είναι κατά των λαθρομεταναστών, η γειτονιά της υποφέρει...
      Η ίδια, με ανώτατη μόρφωση και με μεταπτυχιακό, μισθοδοτείται από το δημόσιο και το εισόδημά της έχει μειωθεί πάρα πολύ τον τελευταίο χρόνο.
      Ψήφισε μάλλον Καμίνη για δήμαρχο και για περιφέρεια ή Σγουρό ή Ψαριανό, θα σε γελάσω. Στο 2ο γύρο θα ψηφίσει Σγουρό.
      Τη θέση και την πρακτική του ΠΑΣΟΚ έναντι των λάθρων την γνωρίζουμε όλοι.
      Παρ' όλα αυτά, τα αντιδεξιά σύνδρομα είναι ισχυρότατα. Δηλαδή, πολλοί άνθρωποι, ακόμα και αν κατασκηνώσουν μέσα στο σπίτι τους Πακιστανοί με χαρτιά από το Υπ.Εσ. για να ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ, ακόμα και αν τους μειώσουν τις αποδοχές κατά 60%, πάλι στον ίδιο χώρο θα κινούνται πολιτικά.
      Οι δεξιοί, αντίθετα, έχουν μεγαλύτερη αυτονομία και αν δυσαρεστούνται πολύ ψηφίζουν ακόμα και ΠΑΣΟΚ ή ρίχνουν λευκό ή απέχουν.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 08/11/2010 13:00:48

        Διόρθωση στην πρώτη φράση: Τα αντιδεξιά σύνδρομα ήθελα να πω.
        Τα αντιαριστερά σύνδρομα μάλλον ανήκαν στη γενιά του παππού μου, εκτός και αν επανέλθουν...

  17. Kostas D avatar
    Kostas D 08/11/2010 02:24:12

    Εγω προτείνω όσοι ψήφισαν πασοκ να τους αφαιρέσουμε την ελληνική υπηκότητα... (αν την εχουν και δεν είναι λαθρομεταναστες..) και να τους πετάξουμε έξω από τη χώρα επειδη είναι ακρως επικινδυνοι.. Είναι δυνατον σε τέτοια κρίσιμη στιγμή που μας έχουν διαλύσει τη χώρα.. ο άλλος να κάθεται και να σκέφτεται.... "αν με πείθει ο λόγος του Κικίλια" ή οτιδήποτε άλλη βλακεία χωράει ο νους...?? ή να ...."απέχει..? " αυτή την περσινή αποχή κάποιων ηλιθίων πληρώνουμε τώρα..
    Και τυφλό και κουφό θα ψηφίσεις αρκεί να ξεφορτωθουμε το πασοκ και την τροικα.....Αυτό προέχει να φύγει το πασοκ να σωθεί η Ελλάδα!!!!
    Ολα τα άλλα όταν επικρατήσει η ειρήνη και ηρεμία σκαλι σκαλί θα τα διορθώσουμε.. ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ρε παιδια για όνομα Θεού!!
    ΟΛΑ θα κριθούν ευτυχώς στο 2ο γύρο.... ας έρθουν στα λογικά τους κάποιοι
    αντί να κάνουν σπασμωδικές κινήσεις..

    ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟΥΣ ΓΑΛΑΖΙΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ, ΔΙΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΨΗΦΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ/ ΜΕΤΩΠΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ- ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!

  18. Πίστες Μπλε! avatar
    Πίστες Μπλε! 08/11/2010 03:39:16

    Για να δούμε τί λένε οι αριθμοί!
    Τι σημαίνουν;;;
    Μη ξεγελιόμαστε με την ποσοστιαία αποτύπωση των αποτελεσμάτων.
    Η δυναμική της αποχής διαμορφώνει νικητές του μπροΚώλου!!
    O Παρονομαστής δίνει ποσοστα σαν εκείνα που κάνουν την παραμόρφωση του Μέσου Ορου! Οταν δηλαδή συναθροιζεται το εισόδημα του Βαρδινομήτσου και του συνταξιούχου του ...Ογα, και βγαίνει ζήτουλας ο πρώτος και πάμπλουτος φοροφυγάς, ο δεύτερος!
    Το πιο περίεργο είναι το θέμα των εγγεγραμμένων!
    Η καλλίτερα των ...Γραμμένων που λέει και το γλωσσοκτόνο ΥΠΕΣ!

    2007 εθνικες εκλογες εγγεγραμμένοι 9,918,917
    2009 Εγγεγραμμένοι 9,996,353
    2010 Περιφερεια
    Γραμμένοι 6.135.419
    Ψήφισαν 3.686.499
    2010 δημοτικες
    Γραμμένοι 5.826.581
    Ψήφισαν 3.492.098

    Τί συμβαίνει Με τους ...Γραμμένους; Που πήγαν οι υπόλοιποι;;
    Εξαφανίστηκαν 308.838 από την Περιφέρεια στους Δήμους;;;;;
    Τι σημαίνει η διαφορά αυτή;;;

    απ΄τους 9,933,385 του 2009 που πήγαν οι 3.802.966;;;; Τί συμβαίνει;;;

  19. Kostas D avatar
    Kostas D 08/11/2010 03:48:38

    Να κάνουμε ενστάσεις σχετικά με αυτό....
    Μην τα πασόκια έχουν σκαρφιστεί
    καμιά νέου τύπου μαφιόζικη απάτη (όπως το 2000 με τους λαθρομεταναστες ή και σε άλλες περιπτώσεις) κι έτσι ίσως να υπάρχει.. ΝΟΘΕΙΑ..!! ή και
    να πέταξαν από κάποια εκλογικά κέντρα γαλάζια ψηφοδέλτια με σταυρούς..
    Σε κάτι χωριά ίσως και να έγινε.. (γιατί είχε ξαναγίνει παλιά )

  20. Kostas D avatar
    Kostas D 08/11/2010 04:09:10

    Να και η Ομιλια Σαμαρά

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231066496

  21. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 08/11/2010 06:04:10

    Πάμε δυνατά και στον Μοριά. Ο Τατούλης είναι μόλις 0,6% μπροστά. Οι αριστεροί της Πελοποννήσου θα πάνε να ψηφίσουν τον εκλεκτό του Καρατζαφέρη και του μνημονίου στο β γύρο?

  22. S.R. avatar
    S.R. 08/11/2010 07:07:22

    Ρε παιδια ,απιστευτο!.. Η πανελληνια διαφορα Πασοκ - ΝΔ ειναι 1,81 % (! ! !) με μετρημενο το 72% των τμηματων !!!! Πηγη το Newsit.gr του Ευαγγελατου ....

  23. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/11/2010 08:08:02

    8.00 το πρωί, η διαφορά μεταξύ ΠΑΣΟΚ - ΝΔ μόνο 0,36%...

    • Enzo avatar
      Enzo @ Ανώνυμος 08/11/2010 08:56:35

      εχει δρομο ακομα η ιστορια.

  24. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/11/2010 08:10:29

    Μετρήστε τα μόνοι σας, από την ιστοσελίδα του Υπουργείου, μην πιστεύετε τίποτ' άλλο!

  25. Γιάννης avatar
    Γιάννης 08/11/2010 09:20:16

    Συγνώμη ρε παιδιά , που την είδαμε την νίκη;Είναι δυνατόν με τέτοιο πασοκ και τέτοιον πρωθυπουργό να υπολειπόμαστε στην αττική;Πάμε καλά τώρα;Το μύνημα δεν είναι καλό ουτε για αυτούς ουτε για μας.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Γιάννης 08/11/2010 09:24:02

      Γιάννη έχουν μάυρα μεσάνυχτα. Το ότι δεν το καταλαβαίνουν οι Νεοδημοκράτες είναι πολύ ανησυχητικό. Ο κόσμος τους εστειλε ΚΑΙ αυτούς.

  26. headbangers balls avatar
    headbangers balls 08/11/2010 11:28:44

    κατα την ταπεινη μου γνωμη ο λαος την κοπανάει μαζικά απο τα μεγάλα κόμματα..οι νεοδημοκράτες το κατάλαβαν οτι στην αττικη πήραν 20%? οικολόγοι-χρυση αυγη και ντόρα θα μπουν μόνιμα στον πολιτικό χάρτη, επίσης δικαιο εχει ο βορίδης, οτι η αντιμνημονιακή ρητορική της ΝΔ εστειλε κόσμο αριστερά...ασε το γελοιο του πραγματος: ο νικήτας να σηκωνει τη σημαία της επανάστασης

    • Tassos avatar
      Tassos @ headbangers balls 08/11/2010 12:22:34

      Βάρα το κεφάλι σου να στανιάρεις. Οποιος κερδίζει στις περιφερειακές θα κερδίσει και στις εθνικές. Την ώρα της κάλπης ψηφίζεις για κυβέρνηση όχι για ακυβερνησία.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ headbangers balls 08/11/2010 12:34:49

      @headbangers balls:

      Τί ασχολίσαι... Δεν βλέπεις ότι ο κόσμος τους έφτυσε και στη ΝΔ νομίζουν ότι έβρεξε.

      Οι Πασόκοι έχουν λουφάξει και έχουν ικανοποιηθεί που η οργή του κόσμου δεν

      μετουσιώθηκε σε μεταφορά ψηφοφόρων στη ΝΔ.

      20% στην Αττική και πανηγυρίζουν στο αντινιουζ...

      -11% στην Αθήνα ο νυν δήμαρχος που εκβίασε τον αρχηγό τους...

      • Billy avatar
        Billy @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 08/11/2010 12:45:04

        Πεστα ρε μεγαλε,γιατι πανε να μας τρελλανουν...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ headbangers balls 08/11/2010 13:02:58

      Η αλήθεια είναι ότι η ΝΔ δεν μπορεί και να πανηγυρίζει...

  27. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/11/2010 11:30:47

    "Γραμμένοι" αντί "εγγεγραμμένοι".
    Του Ραγκούση ιδιαίτερα στα ελληνικά του κάνει ο GAP;
    Ή μήπως οι πακιστανοί και μπαγκλαντεσιανοί ψηφοφόροι του;

    Τέλει το Ραγκούσι καλό αμπρέλλα-αμπρέλλα; Βρέχει τούβλα!

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ ΒΙΣ 08/11/2010 11:52:17

      εναντίον του μνημονίου είναι οι πακιστανοί φίλε

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ headbangers balls 08/11/2010 12:45:23

        Ξέρουν οι Πακιστανοί τι είναι το μνημόνιο?

        Έλα ρε συ!!!

        • headbangers balls avatar
          headbangers balls @ (A)θανάσης 08/11/2010 12:54:51

          θα μάθουν τι ειναι ο μιχαλολιάκος

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ (A)θανάσης 08/11/2010 13:09:03

          Με την τακτική της λαθρο-λαγνείας της Αριστεράς, τελικά θα μάθουν πολύ καλά τι είναι ο Μιχαλολιάκος (της ΧΑ)...Δικό σας προϊόν είναι. Σας εύχομαι να το χαρείτε και να το αυγατίσετε.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ (A)θανάσης 08/11/2010 13:12:45

          Οι φιλομνημονιακοί Πάκηδες και Μπαγκλαντέζοι ψηφίζουν Καμίνη και Σγουρό ή Ψαριανό για περιφέρεια. Οι αντιμνημονιακοί ψηφίζουν Παλόμα-Παρτάλιου και για περιφέρεια τον άεργο κυπραίο του ΑΝΤΑΡΣΥΑ.
          Για τους Αφγανούς και Σομαλούς θα σε γελάσω. Λένε πως οι τελευταίοι είναι target team για την Αλ Σάλεχ, δι ευνοήτους λόγους, αλλά μπορεί να είναι και κακοήθειες αυτά.
          Τον Αλαβάνο δεν τον ψηφίζει ούτε ο Πακιστανός που του κουρεύει το γκαζόν.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 08/11/2010 13:14:12

            Ή μήπως δεν βάζει ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ για περιφέρεια; Ετσι εξηγούνται τα χαμηλά ποσοστά που πήρε η Παλόμα-Πορτάλιου, οι μισοί αντιμνημονιακοί Πάκηδες ψήφισαν αυτήν και οι άλλοι μισοί τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

          • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
            Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΒΙΣ 08/11/2010 13:27:57

            @ ΒΙΣ:

            Για να συμπληρώσουμε το χιούμορ σου σχετικά με φιλομνημονιακούς , παλόμες κλπ....για πες μας...Αυτός που ψηφίζει κακλαμάνη τί ειναι;

            Αν ειναι ΝΔ είναι αντιμημονιακός σωστα;
            Αν είναι Ντόρα, φιλομνημονιακός
            Αν είναι ΛΑΟΣ, φιλομνημονιακός με ερωτηματικό
            (στο μυαλό τους μόνο)

            Είδες; Δεν ασχολήθηκες με τον πιο αστείο υποψήφιο....
            Κρίμα...και έχεις χιουμορ...

            Α! και για την περιφέρεια καλά τα λες...
            Αλλά ξέχασες ότι υπάρχει και άλλος άεργος υποψήφιος
            εκτός από τον κυπραίο που αναφέρεις...Αυτός που ψήφισες...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ headbangers balls 08/11/2010 13:06:37

        Σε παρακαλώ, κάνε τον κόπο να ζητήσεις ένα μνημόνιο από τον Πακιστανό λαθροπωλητή της περιοχής σου (αν έχει στην περιοχή σου). Θα αρχίσει να ψάχνει στα σιντιά και τα ντιβιντιά του να βρει κανένα...
        Μνιμόνιο ντεν έκει, τες καλό αμπρέλλα-αμπρέλλα; Τες Τζούλια;

        Οι Πακιστανοί και οι λοποί λάθρο μουσουλμάνοι είναι τα χρήσιμα εργαλεία για τη μετατροπή της Ελλάδας σε ένα ασπόνδυλο, σε μία πολυπολιτισμική σούπα. Για να χαίρονται οι χρήσιμοι ηλίθιοι της Αριστεράς (μέχρι να μπει και σε αυτών το λαιμουδάκι το μαχαίρι των ισλαμιστών, εκτός και αν μετακομίσουν όλοι στη βορείως του Γηροκομείου Αθηνών περιφέρεια, όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη).

        • Damokles avatar
          Damokles @ ΒΙΣ 08/11/2010 14:19:07

          @ ΑΛΩΒΗΤΟΣ

          Δεν πιστεύω να θεωρείς "άεργο" τον Κικίλια...

          Διαβάζουμε το "βαρύ" βιογραφικό του: (http://www.kikilias.gr/NeaAttiki/gr/Συνδυασμός/Υποψήφιος-Περιφερειάρχης)

          "Από το 2004-2006 υπηρέτησε ως σύμβουλος του Νικήτα Κακλαμάνη στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης." (φυτευτός, το λένε αυτό...)

          "[...] Το 2006, εξελέγη Δημοτικός Σύμβουλος Αθηναίων με την παράταξη του Νικήτα Κακλαμάνη." και ανέλαβε τον Ο.Ν.Α.

          "Το 2007 εκλέχθηκε 2ος στην Κεντρική Επιτροπή της Νέας Δημοκρατίας." (δε συνιστά επαγγελματικό προσόν...)

          "Το 2010 ανέλαβε επικεφαλής της νεοσύστατης Γραμματείας Αθλητισμού της Νέας Δημοκρατίας." (βλ. παραπάνω)

  28. δημης avatar
    δημης 08/11/2010 12:39:54

    "Κι όσοι απείχαν, απέρριψαν τον εκλογικό εκβιασμό του."
    Να τον δεχτούμε Αντώνη μας τον ισχυρισμό σου εν μέρει όμως ...
    ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟΧΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΥ (ΟΧΙ ΠΡΩΤΑ -ΠΡΩΤΑ) ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΔίτικες ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟΧΗΣ Ή ΘΑ ΟΔΗΤΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΜΑΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ;;;;;;

  29. Damokles avatar
    Damokles 08/11/2010 13:04:56

    Ο λαός μίλησε με τον... πισινό του... Με 50% αποχή στην Αττική και περίπου 40% στο σύνολο, ο λαός τους έκλασε όλους μαζί. Κατά τη γνώμη μου κακώς βέβαια, γιατί η αποχή μάλλον θολώνει το τοπίο, αφού ο καθένας μπορεί να την ερμηνεύσει όπως θέλει και να την μερίσει στα κόμματα ("τί ΘΑ ψηφίζατε ΑΝ πηγαίνατε και ΑΝ .... και ΑΝ...") εκβιάζοντας "προθέσεις ψήφου" δημιουργώντας εντυπώσεις και κατευθύνοντας το εκλογικό σώμα το επόμενο διάστημα (creative statistics...).

    Το γελοίο του πράγματος είναι ότι από χτες ΌΛΟΙ κέρδισαν, καθώς λένε. Ίσως, μόνο η Αριστερά όμως (με την ευρεία έννοια) μπορεί να χαίρεται πρόσκαιρα ότι κέρδισε, ωστόσο μένει να αποδειχτεί πόσο σταθερές είναι οι ψήφοι που υφάρπαξε από τα 2 μεγάλα κόμματα. Ωστόσο, το να λένε οι ΠΑΣΟΚοι και οι ΝΔάτες ότι κέρδισαν είναι αστείο. Όλοι φαίνεται να παραγνωρίζουν πως ειδικά στις Δημοτικές, πολύς κόσμος ψήφισε βάσει προσωπικοτήτων και όχι κομμάτων (λογικό και ίσως θεμιτό μπορεί να υποστηρίξει κανείς).

    Το ότι το ΠΑΣΟΚ δεν καταποντίστηκε τελείως δε σημαίνει και ότι κέρδισε ή ότι έχει την πλειοψηφική στήριξη του κόσμου για τo μνημόνιο. Επίσης, η ΝΔ μειώνοντας την υστέρησή της έναντι του ΠΑΣΟΚ, δε μπορεί να θεωρεί ότι νίκησε. Ότι έχει μια ανοδική πορεία (θα φανεί στο μέλλον) ναι, όχι όμως ότι έπεισε τον κόσμο δημιουργώντας κλίμα... βουλευτικών εκλογών.

    Good night and good luck...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Damokles 08/11/2010 13:17:02

      Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε πάντως πόσοι λάθροι ψήφισαν εκτός εκλογικών καταλόγων και ειδικά πόσοι ανά περιοχή, με το απλό κουρελόχαρτο του Υπ. Εσωτερικών που φρόντισαν να τους το προμηθεύσουν κάποιοι ελληνόφωνοι συμπατριώτες μας.
      Διότι όλες αυτές οι ψήφοι πήγαν ΠΑΣΟΚ και Αριστερά, εννοείται.

      • Damokles avatar
        Damokles @ ΒΙΣ 08/11/2010 13:35:22

        Πιστεύω πως αν ίσχυε κάτι τέτοιο και μάλιστα σε βαθμό που να προκαλεί αλλοίωση του αποτελέσματος, τώρα θα είχαμε ήδη κατέβει στο Σύνταγμα και θα το καίγαμε εν χωρώ όλοι μαζί ανεξαρτήτως κόμματος (ή κώματος). Επίσης, δυσκολεύομαι να αντιληφθώ γιατί "εννοείται" πως οι ψήφοι αυτές πήγαν και στην Αριστερά... Σε ποιά Αριστερά απ'ολες, που κατέβηκαν με κάθε πιθανή κι απίθανη θεωρητική αριστερή απόχρωση; Αφού το ΠΑΣΟΚ έστησε τέτοια πλεκτάνη, γιατί να στείλει ψήφους αλλού; Για ξεκάρφωμα; Και πώς στήθηκε όλο αυτό και κανείς δεν πήρε χαμπάρι τίποτα; Τσίμπαγαν λαθρομετανάστες από το δρόμο με τα CDs και τις ομπρέλλες και τους έδιναν κι ένα χαρτί; Και αφού η αντιπολίτευση (μείζονα ή/και ελάσσωνα) το έβλεπε ή το ήξερε, τί έκανε; Αν δεν έκανε ή δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα, τότε ακόμα χειρότερα. Είναι εντελώς ανίκανη (συνολικά) για το οτιδήποτε.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΒΙΣ 08/11/2010 13:36:25

        Και Χρυσή Αυγή ψήφισαν οι λάθρο ΒΙΣ.
        Kαι αυτηνής τα ποσοστά ανέβηκαν.

        • Damokles avatar
          Damokles @ Κάποιος 08/11/2010 13:37:26

          lol

  30. lazaros avatar