#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 22:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Α. Σαμαράς: μόνο ο λαός μπορεί να δώσει την λύση



Εκλογές ζήτησε  ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς μετά τις συνομιλίες που είχε με τον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου λέγοντας στην δήλωση του ότι μετά και τις σημερινές εξελίξεις « είναι πλέον σαφές ότι ο μόνος που μπορεί να δώσει τη λύση είναι ο ελληνικός λαός».

Στην ίδια δήλωση σημειώνει ότι ζήτησε από τον κ. Παπανδρέου να παραιτηθεί από πρωθυπουργός και ότι ο κ. Παπανδρέου αρχικά δέχθηκε και τελικά το απέρριψε. «Έτσι χάθηκε μία ιστορική ευκαιρία», ανέφερε ο κ. Σαμαράς ο οποίος τόνισε επίσης ότι "στη Νέα Δημοκρατία συνεχίζουμε τον αγώνα για αλλαγή του ίδιου του πολιτικού σκηνικού…"

 

Ολόκληρη η δήλωση του Αντώνη Σαμαρά

Σήμερα ο Πρωθυπουργός, μου ζήτησε να συνεργαστούμε για κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας.

Δέχθηκα, αρκεί ο στόχος να είναι το μεγάλο ζητούμενο: η επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου και του Μεσοπρόθεσμου προγράμματος.

Δηλαδή να στηρίξουμε από κοινού μια προσωρινή κυβέρνηση με στόχο να βγάλουμε την χώρα από το αδιέξοδο στο οποίο την έχει οδηγήσει η Πολιτική του Μνημονίου. Γιατί η συνέχιση του ίδιου λάθους θα είναι ολέθρια…

Τόνισα στον κ. Παπανδρέου, ότι μια τέτοια κυβερνητική συνεργασία δεν μπορεί να γίνει με τον ίδιο Πρωθυπουργό. Γιατί έχει χάσει την εμπιστοσύνη τόσο της κοινωνίας μας στο να κυβερνά, όσο και της αγοράς στο να τη βγάλει από την κρίση.

Ο κ. Παπανδρέου, ενώ δέχθηκε αρχικά των πρότασή μου – δηλαδή μου δήλωσε ότι αποδέχεται το στόχο της επαναδιαπραγμάτευσης και δέχεται να φύγει ο ίδιος από την Πρωθυπουργία – τελικά την …απέρριψε!

Τα προσχήματα που επικαλείται για δήθεν επικοινωνιακή διαχείριση από την πλευρά μας είναι τουλάχιστον αστειότητες. Που επιστρατεύθηκαν για να καλύψει στο εσωτερικό του κόμματός του, την αδυναμία του να κυβερνήσει.

Αυτό που μας έλεγε ως χθες: «δεν με ενδιαφέρει η καρέκλα», μετατράπηκε στο ακριβώς αντίθετο: «γάτζωμα»  στην εξουσία»!

Κι έτσι χάθηκε μια μεγάλη Ιστορική ευκαιρία. Που ασφαλώς θα το καταλάβει και η ίδια η Ευρώπη. Ότι οι ηγέτες και η υπέρβαση, κρίνονται στην πράξη κι όχι στα λόγια…

Το ερώτημα τώρα, είναι αν ο κ. Παπανδρέου μπορεί να κυβερνήσει.

Αν μπορεί, τότε κακώς ζήτησε στήριξη από μας.

Αν δεν μπορεί, τότε πρέπει να πάει σε εκλογές.

Δεν πρέπει η χώρα να μείνει σε αβεβαιότητα.

Η κοινωνία βράζει! Δεν απαιτεί συναίνεση στο λάθος, αλλά ήρεμη επιμονή στο σωστό.

Η πολιτική του Μνημονίου παρέλυσε την Οικονομία μας.

Δεν θα την αφήσουμε να διαλύσει και την Κοινωνία. Ούτε να υπονομεύσει τη Δημοκρατία.

Ο Πρωθυπουργός απέρριψε την μόνη πρόταση συναίνεσης που θα μπορούσε να βγάλει τη χώρα από τα αδιέξοδα. Και να ενώσει τον Ελληνικό λαό.

Τώρα αγωνίζεται να συγκρατήσει το κόμμα του.

Τη συναίνεση του ελληνικού λαού στην πολιτική του την έχασε…

Δεν κυβερνιέται έτσι η χώρα.

Δεν μπορεί να μας πηγαίνει ο Πρωθυπουργός από διαγγέλματα χωρίς ουσία, σε εκκλήσεις εθνικής ενότητας για την εφαρμογή μιας πολιτικής που την απορρίπτουν όλοι. Ακόμα και οι ίδιοι οι βουλευτές του.

Σε ό,τι με αφορά, από την αρχή και με συνέπεια είπα ΟΧΙ στη συνέχιση του ίδιου λάθους, της ίδιας λαθεμένης πολιτικής…

Είπα ΝΑΙ για τη διόρθωση του λάθους. Με επαναδιαπραγμάτευση και του Μεσοπρόθεσμου και του Μνημονίου.

Ο κ. Παπανδρέου έκανε τις επιλογές του. Και ο λαός μπορεί να κρίνει…

Ο αυριανός ανασχηματισμός έχει να κάνει με πρόσωπα και ισορροπίες. Δυστυχώς για τον Ελληνικό λαό, η κυβερνητική πολιτική θα παραμείνει η ίδια.

Στη Νέα Δημοκρατία συνεχίζουμε τον αγώνα για αλλαγή πολιτικής.

Και αλλαγή, πλέον, του ίδιου του πολιτικού σκηνικού…

Είναι πλέον σαφές ότι ο μόνος που μπορεί να δώσει τη λύση είναι ο Ελληνικός λαός.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/06/2011 22:58:44

    Μόνο ο λαός

    • Μαρια avatar
      Μαρια @ Orestios 15/06/2011 23:01:08

      ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.....................

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 15/06/2011 22:59:23

    Απόλυτα σωστός !!!!!!!!!
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/06/2011 22:59:26

    Σαν να λέμε ζήτησε εκλογές, χωρίς όμως να λέει την λέξη!

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Νικόλας 15/06/2011 23:01:39

      Το κατάλαβες ,άρα τα είπε σωστά.
      Κάποια άλλη απορία;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Νικόλας 15/06/2011 23:03:30

      Για ξαναδιάβασε, να δεις αν την είπε.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/06/2011 23:03:06

    Αρχηγε πρωτοτυπησες !
    Εβγαλες μια κοτα σε κλαρι.. ψηλα !!!

    ευγε

    ΠΠ

  5. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 15/06/2011 23:03:26

    Τώρα έχει ενδιαφέρον η στάση των ...διαμαρτυρόμενων βουλευτών με τις επιστολές τους!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Γιώργος Μεσσηνία 15/06/2011 23:11:38

      Επίσης αναδείχθηκε ένα μόνο πρόβλημα, παρά την άψογη στάση Σαμαρά.
      Και φυσικά πρόκειται για τους δεινοσαύρους!
      Ενώ μιλούσαν για ένα "χ" πρόσωπο, άρχισε να βρωμάει η ναφθαλίνη.
      Ειδικά κάποιοι που βγήκαν να παραστήσουν τους υποψήφιους μεταβατικούς πρωθυπουργούς.
      ΛΙΓΟΥΡΙΑ

      • Νίκος Α avatar
        Νίκος Α @ Γιώργος Μεσσηνία 15/06/2011 23:37:50

        Αυτή την ώρα ο Αβραμόπουλος «κλαίει» στην Στάη και τον «καλεσμένο» της Χυτήρη για την χαμένη ευκαιρία εθνικής συνεννόησης και την έλλειψη κουλτούρας συνεργασίας. Και «απολογείται» σε ερωτήματα: μήπως βάλατε υπερβολικές απαιτήσεις, όπως να μην είναι Πρωθυπουργός ο ΓΑΠ; Ή για τις διαρροές, που δημοσιογραφικά είναι σε θέση να γνωρίζει ότι άρχισαν απο την (κακιά) Νέα Δημοκρατία. Την ώρα που είχε απέναντί της ένα τόσο αθώο, τόσο αγνό κόμμα.
        Αντώνη Σαμαρά. Ξέρω ότι τώρα είναι δύσκολο να το κάνεις. Αλλά κράτα σημειώσεις για τους παρακοιμώμενούς σου «πρόθυμους». Και όταν πάρεις το τιμόνι, απάλλαξέ μας από την δοκιμασία να τους τρώμε στη μούρη.

      • man8os avatar
        man8os @ Γιώργος Μεσσηνία 15/06/2011 23:39:18

        ++++

        • Theo avatar
          Theo @ man8os 16/06/2011 00:34:52

          Μανθο δεν εχεις παραπονο τωρα
          τις ζητησε τις εκλογες!!
          απο αυριο τραβατε ποδαρακια μου για την ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ!!!!!!!
          να σωθει επιτελους αυτος ο τοπος και να δει μια ασπρη μερα!!!!!

          • man8os avatar
            man8os @ Theo 16/06/2011 02:12:26

            Οχι δεν εχω κανενα παραπονο. Σταθερη επιδιωξη η αυτοδυναμια.

  6. loretta avatar
    loretta 15/06/2011 23:04:49

    και οχι μονο μας ειπε επισημως οτι ο ΓΑΠ ποτε δεν κυβερνουσε ηταν μαριονέτα!!

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

  7. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/06/2011 23:05:06

    Αν πετάξει στα σκουπίδια και τα ερπετά που πρόλαβαν να εμφανιστούν απόψε νομίζοντας ότι τα φώναξε κάποιος, θα είναι Ο Ηγέτης.

    • dimis avatar
      dimis @ (A)θανάσης 15/06/2011 23:14:18

      ++++

    • Μαρια avatar
      Μαρια @ (A)θανάσης 15/06/2011 23:59:56

      AYTO ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ!!!!!!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ (A)θανάσης 16/06/2011 00:11:49

      Θανάση, θυμάσαι τα τριχίλιαρα την εποχή των πυρκαϊών και τους αθίγγανους, που όντας πανούργοι εισέπρατταν δύο και τρεις φορές (εκμεταλλευόμενοι την ανοργανωσιά που πικράτησε);
      Τις πυρόπληκτες περιοχές που τελικά με ιδιωτική ΚΑΙ ΜΟΝΟ πρωτοβουλία αναστηλώθηκαν;;;

  8. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 15/06/2011 23:06:43

    Στα χείλια του Σαμαρά, οι εκλογές πήραν την σωστή διάστασή τους.
    Ως η μόνη λύση.
    Οχι όπως τότε που ήταν στην αντιπολίτευση ο ΓΑΠ και πρωϊ , μεσημέρι,
    βράδυ ζητούσε εκλογές.
    Πάρτα τώρα . Και να δώ πόσο θα κρατήσεις.....

  9. Orestios avatar
    Orestios 15/06/2011 23:07:12

    Για το λάθος του Παπανδρέου θα πάει κανείς φυλακή???????????????

    Ζητούμε ΑΠΟΝΟΜΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ

  10. Orestios avatar
    Orestios 15/06/2011 23:08:31

    Μαζέψτε τον Αβραμόπουλο τώρα

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Orestios 15/06/2011 23:13:26

      Για διάβασε τη δήλωση Σαμαρά: "Κι έτσι χάθηκε μια μεγάλη Ιστορική ευκαιρία. " Τα ίδια ειπε και ο Σαμαράς με τον Αβραμόπουλο.

    • thespieys avatar
      thespieys @ Orestios 15/06/2011 23:14:00

      Και τα λοιπά ανεπαρκή κομματόσκυλα της ΝΔ... Μακάρι, ο Αντώνης να καταφέρει να καθαρίσει το βόθρο πριν αναλάβει τις τυχες του Εθνους.

  11. διηνεκης avatar
    διηνεκης 15/06/2011 23:09:54

    Να μου εχετε εμπιστοσυνη ειπε τις προαλες,τι αλλο περιμενατε να κανει τωρα απλα το αυτονοητο.

  12. aliggatoras avatar
    aliggatoras 15/06/2011 23:11:52

    "Είναι πλέον σαφές ότι ο μόνος που μπορεί να δώσει τη λύση είναι ο Ελληνικός λαός."
    Τι πιο καθαρά να πει ρε σεις. Πως θα δώσει τη λύση ο λαός , με πραξικόπημα? Με τη γνώμη του, με την ψήφο του δηλ..

    • Απλά Εγώ avatar
      Απλά Εγώ @ aliggatoras 15/06/2011 23:15:50

      Μου θυμίζει αυτό που λένε για τον Μεταξά, ότι δεν είπε το ΟΧΙ, επειδή ο Γκράτσι γράφει ότι του απάντησε "Λοιπόν, έχουμε πόλεμο"

  13. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 15/06/2011 23:11:57

    Είχα αναφέρει προ ολίγων ημερών πως ο Σαμαράς δεν θ΄αργήσει να κάνει την τελική και ολομέτωπη επίθεση.Η κίνησή του να ζητήσει ΕΚΛΟΓΕΣ γίνεται στο πλέον κατάλληλο χρονικό σημείο.Οι κινήσεις του ακριβείς,έντιμες και μετρημένες.Πλησιάζει η ώρα ν' απαλλαγούμε από την λαίλαπα...Ήγγικεν η ώρα,λοιπόν,που θ΄αναμετρηθεί ο λαός με τη σαπίλα και το βάρβαρο καθεστώς...Και κάτι ακόμη.Το μήνυμά του στο λαό ήταν μήνυμα κρυστάλλινο και εξέπεμπε ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ!!!Εν αντιθέσει με τη δήλωση του Παπανδρέου που ήταν δήλωση σκοτεινή,γεμάτη αναλήθειες και το κυριότερο περιείχε ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ...Οι δυο δηλώσεις δεν συγκρίνονται.Είναι σαν δυο παράλληλες γραμμές,που όπως άριστα γνωρίζουμε,δεν συναντιώνται ποτέ......

    • ΒΠ avatar
      ΒΠ @ Komis Montechristo 15/06/2011 23:26:17

      "Είναι σαν δυο παράλληλες γραμμές,που όπως άριστα γνωρίζουμε,δεν συναντιώνται ποτέ".

      Ασύμβατες γραμμές, και όχι παράλληλες. Αυτή είναι η σχέση του Αντώνη με το gap.

  14. thanasis avatar
    thanasis 15/06/2011 23:11:58

    Επιτέλους, ζήτησε εκλογές!!!
    Κάθε μέρα πλέον πίεση αφόρητη για να ξεκουμπιστούν οι προδότες της Ελλάδας.

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2011 23:12:15

    Γκολ σε κενό τέρμα έβαλε ο πρόεδρος αφού σμπαράλιαε την αντίπαλη άμυνα σήμερα το απόγευμα. Άντε να δούμε τι θα κάνουν τώρα οι κυβερνητικοί βολευτές.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2011 23:21:31

      Γιάννη, μέχρι την Κυριακή, μπορεί να γίνουν θάματα...

      Πάντως οι τελική απόφαση ΓΑΠ, συνιστά τον μέγιστο εκβιασμό... προς τους βουλευτές του.

      Ναι, αυτούς που διαρρυγνύουν εδώ και μέρες τα ιμάτιά τους...

      Τους λέει με άλλα λόγια, ψηφίστε με ή αλλιώς παίρνεται το κρίμα της χρεοκοπίας στο λαιμό σας.

      Για να δω τώρα τα φουσάτα του Περιστερίου...

  16. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 15/06/2011 23:14:26

    Θεοδώρα Μητσοτάκη,δεν έχεις πλέον καμμία πιθανότητα να δεις υπουργείο και έδρα στο κοινοβούλιο!

    • κοινό γκνού avatar
      κοινό γκνού @ Κώστας Τ 16/06/2011 23:38:26

      μπα, μη το λές... τα ίδια λέγαν άλλοι κάποτε για τον παραπάνω...έχει ο καιρός γυρίσματα.

  17. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 15/06/2011 23:18:58

    ΜΕΤΡΟΥΣΑ ΧΡΟΝΙΑ - ΜΗΝΕΣ - ΒΔΟΜΑΔΕΣ !!!!!!! ΕΔΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΕΣ!!!!ΤΟΥΡΜΠΟ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΝΩΜΑΛΟΙ !!!!!!!! ΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΦΤΕΡΙΑ ΔΙΚΑΙΩΝΟΜΑΙ !!!!!!!!!! ΤΖΕΦΡΥ ::::: ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ

  18. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/06/2011 23:22:39

    Το πε το πε!!!

  19. tpe avatar
    tpe 15/06/2011 23:23:37

    ΟΚ, να πάμε σε εκλογές...
    Με τον Πάνο υπουργό εξωτερικών;;;;;;;;;;

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ tpe 15/06/2011 23:25:54

      Στις εκλογές θα πάρεις μια λίστα με ονόματα στο ψηφοδέλτιο της Β΄Αθηνών της ΝΔ.

      Στα 30 τόσα ονόματα θα υπάρχει και του Πάνου.

      Η επιλογή δική σου.

      • tpe avatar
        tpe @ ierofantis 15/06/2011 23:36:28

        Πάντα δικιά μου (δεν) ήταν.
        Έλα όμως, που όλοι οι άλλοι τον έβγαζαν! Και ΜΗ μου πεις πως αν το έβγαλαν είναι άξιος, έτσι;
        Κάτι που δεν μου αρέσει στη ΝΔ είναι πως οι υποψήφιοι βγαίνουν από τον αρχηγό. Γιατί από τον αρχηγό κι όχι από τις Τ.Ο. Ποιο σωστό δεν είναι αυτό;
        Κι ας έρθει μετά το κόμμα να εξετάσει αν πληρούν κάποιες ΑΥΣΤΗΡΕΣ προϋποθέσεις τιμιότητας, ήθους κοκ για να τους βάλει στα ψηφοδέλτια.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ tpe 16/06/2011 00:19:22

          Στις εκλογές επιλέγεται αυτός που πλειοψηφεί.

          Αλλιώς στείλε ένα γράμμα στη Συγγρού και πες τους ότι δεν σου αρέσει ο Πάνος. Επίσης πές τους ότι σου τη σπάει που βγαίνει ενώ εσένα προσωπικά δεν σου αρέσει.

          Τί θέλω να πω με τα παραπάνω.

          Ότι ιδεατές συνθήκες εκλογής και αντιπροσώπευσης δεν υπάρχουν. Δεν έχουμε αριστοκρατικό πολίτευμα με την έννοια του αριστοκρατικού ιδωμένη με την αρχική της σημασία, ήτοι το πολίτευμα των αρίστων.

          Ούτε είναι δημοκρατική η εκλογή των υποψηφίων βουλευτών από τις Τ.Ο. Γιατί τότε θα νομιμοποιούμαι και εγώ να σου πώ, ότι επειδή δεν είμαι εγγεγραμμένος σε καμία τοπική οργάνωση, δεν θέλω να αποφασίζουν κομματικοί για το ποιος θα είναι βουλευτής ή όχι και να μου σερβίρουν έτσι πάντα στο πιάτο την τροφή που ο κομματικός μηχανισμός επιθυμεί. Και στο κάτω κάτω της γραφής οι πολίτες δεν είναι απαραίτητο ούτε υποχρεωτικό να είναι εντεταγμένοι σε τοπικές οργανώσεις κομμάτων, ώστε σώνει και ντε, να μπαίνουν στην λογική επιλογής υποψηφίων.

          Ο τελικός κριτής και ο ύψιστος ρυθμιστής, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο είσαι εσύ και η μία και μοναδική ψήφος σου.

          Το μελετάς, το ζυγίζεις, το μετράς και το ρίχνεις σε αυτόν που πιστεύεις εσύ και κανείς άλλος ότι το αξίζει. Και αν δεν υπάρχει κανείς τέτοιος υποψήφιος από το κόμμα που υποστηρίζεις, αλλά πιστεύεις στην ιδεολογία του κόμματός σου, ρίχνεις το ψηφοδέλτιό σου χωρίς σταυρό και τουλάχιστον κάνεις αυτό που σου επιβάλλει η όποια κομματική σου συνείδηση.

          Μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτά που σου λέω, αλλά τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.

  20. Nikos avatar
    Nikos 15/06/2011 23:23:38

    Επιτέλους έδειξε την στόφα του!!!
    Με καλά ΕΛΛΗΝΙΚΑ έδειξε σε όλους την γύμνια τους...

  21. ierofantis avatar
    ierofantis 15/06/2011 23:23:51

    "η τελική" και "παίρνετε", τα ορθά...

  22. factorx avatar
    factorx 15/06/2011 23:29:04

    Για όσους βιάστηκαν να αναλύσουν το θέμα της "οικουμενικής" και όσους βιάζονταν για τις εκλογές: Ο Σαμαράς εγκλώβισε τον Παπανδρέου στο ίδιο του το παιχνίδι. Του είπε συμφωνώ με οικουμενική αν παραιτηθείς. Πράγμα το οποίο εκ των πραγμάτων ήταν αδύνατο να γίνει αποδεκτό (τις είδατε τις αντιδράσεις). Στριμωγμένος ο και αφελής ΓΑΠ (που στην πραγματικότητα θέλει να γλυτώσει απο όλα αυτα) δεχθηκε στην αρχή, αλλά μετά κάτω απο τις γνωστές πιέσεις υπαναχώρησε. Αποδειχθηκε έτσι σε όλους ότι δεν υπάρχει πρωθυπουργός και έτσι ο Σαμαράς και συναινετικός εμφανιστηκε και εκλογές ζήτησε

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ factorx 15/06/2011 23:40:26

      Ολο το θέατρο απόψε ο Γιώργος το έπαιξε για το Πασόκ.

      Το μήνυμα του ήταν ή με στηρίζεται και συνεργάζεσται ή παραιτούμαι και πάμε για διάλυση.

      Για αυτό έπεσαν όλοι πάνω του.

      Για δεύτερη φορά σε μια κρίσιμη στιγμή για τον τόπο καστρέφει την χώρα για να χειραγωγήσει τους Πασόκους.

      Η πρώτη ήταν όταν για να διαχειρισθεί τα Πασοκικά συνδικάτα με το πρώτο μνημόνιο σε συνεργασία με τα ΜΜΕ τρομοκράτησαν όλο τον κόσμο με αποτέλεσμα να φύγει όλο το χρήμα έξω και να σταματήσει κάθε επένδυση με αποτέλεσμα να έχουμε τερατώδη ύφεση.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ factorx 15/06/2011 23:53:30

      Απολύτως σωστή η προσέγγισή σου Φάκτορα! Ο Αντώνης απέφυγε όλους τους σκοπέλους και έκανε την κίνηση ματ! Αποκάλυψε το πόσο αναξιόπιστος και ολίγιστος είναι ο ΓΑΠ και δικαιολογημένα ζήτησε την προσφυγή στη λαϊκή ετυμηγορία, ως αναπόφευκτη λύση.

  23. zame avatar
    zame 15/06/2011 23:30:05

    και αν στις εκλογες κερδιση η Αποχη....τοτε τι κανουμε ?

    • factorx avatar
      factorx @ zame 15/06/2011 23:39:33

      Αυτό δεν το ξέρεις. Φυσικά και θα κριθεί ο Σαμαράς απο το αν καταφέρει να συγκινήσει τους απογοητευμένους. Και να θυμάμαι καλά το έχει θέσει επανειλημμένως ως πρώτη εκλογική προτεραιότητα.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ zame 16/06/2011 00:33:09

      Δεν το νομίζω.
      http://psifizoume-ellada.gr/

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ zame 16/06/2011 00:39:23

      Οι εκλογές θα είναι βαθυά πολιτικές και με μαζική συμμετοχή.

  24. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 15/06/2011 23:30:31

    Στην πραγματικότητα ο Σαμαράς έβαλε πολλά γκολ, καθώς ο Παπανδρέου αποφάσισε να παίξει μόνος του μπάλα το πρωί και έπεσε από το ένα λάθος στο άλλο. Ό,τι και να κάνουν οι βουλευτές του Πασόκ η ουσία είναι μία: Το Πασοκ καταρρέει εντός ολίγων ημερών είτε από το εσωτερικό του είτε από τον κόσμο στις πλατείες. Ο Σαμαράς ζητώντας εκλογές αναδεικνύεται ως η μόνη εναλλακτική ρεαλιστική και πατριωτική πρόταση για την Ελλάδα. Η τύχη της χώρας θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από τις αποφάσεις του και την δύναμη του να τις υλοποιήσει μέσα από τις απίστευτες πιέσεις που θα δεχθεί μόλις γίνει πρωθυπουργός. Η δύναμη του θα εξαρτηθεί από την στήριξη την δική μας που ελπίζω να είναι μεγάλη...

  25. nick avatar
    nick 15/06/2011 23:30:48

    Μετά τα σημερινά, ο Σαμαράς θα είναι αυτοδύναμος πρωθυπουργός μέσα στο επόμενο 2μηνο-3μηνο.
    Τους εγκλώβισε, τους εξευτέλισε, τους έκανε να αυτο-αναιρούνται, έκανε τον ΓΑΠ να είναι ήδη πρώην πρωθυπουργός, γελοιοποιημένος, σχεδόν κλαμένος στο διάγγελμά του. Τους έπαιξε τέτοια μπάλα, που μέχρι να το καταλάβουν, στις δημοσκοπήσεις του επόμενου μήνα θα είναι όχι 4, αλλά 10 μονάδες μπροστά. Το ΠΑΣΟΚ τελείωσε οριστικά όχι μόνο ως κυβέρνηση αλλά και ως κόμμα. Ευτυχώς για την πατρίδα το ΠΑΣΟΚ, το κόμμα-εργαλείο της νέας τάξης πραγμάτων διαλύεται.

    • 3η Σεπτέμβρη avatar
      3η Σεπτέμβρη @ nick 15/06/2011 23:40:44

      +1000000000000000

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ nick 16/06/2011 01:20:11

      Μακάρι ἀλλά, δἐν κάνετε καί λίγο ...«κράτει...;»

      • Xmm avatar
        Xmm @ Γιώργης 16/06/2011 01:31:59

        Αν και ο σαμαράς αποδυκνειεται μάστορας στο τακτικό επίπεδο μην υποτιματε με λίγη υποβοηθουμενη προπαγάνδα απο τα κανάλια να παρουσιαστούν αυτοί οι τακτικοί ελιγμοι που τον αναγκάζει να κάνει ο ανεκδιηγητος γαπ ως πολιτικαντισμους

  26. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 15/06/2011 23:35:04

    Κάπου σας χάνω ρε πατριώτες.... ή εγώ κάπου χάνω......
    Ικανοποιηθήκατε με την δήλωση Σαμαρά? Και όλα αυτά περί διαβουλεύσεων για οικουμενικές (?) κυβερνήσεις τι ήταν? Εδώ λέμε για πολιτικό σύστημα που αργοπέθανε και οι δύο αρχηγοί διαβουλεύοντο για τις τύχες μας χωρίς και πάλι να ερωτηθούμε?Ο Τσίπρας ήταν ο μόνος που έθεσε σωστά τους προβληματισμούς , εκ του ασφαλούς βεβαίως γιατί δεν κλήθηκε να συμμετάσχει σε τίποτα.

    • tpe avatar
      tpe @ ΑΓΡΟΤΗΣ 15/06/2011 23:40:22

      Το χάνεις γιατί όλοι οι άλλοι δεν ανέφεραν το σημείο κλειδί: Το χρόνο ζωής της "οικουμενικής".
      Και μάλλον εκεί το έχασε το παιχνίδι ο ΓΑΠ. Το έμαθαν οι δικοί του πως τους "πουλάει" και τρελάθηκαν. Για σκέψου να γινόταν διαπραγμάτευση με την "Τρόικα" και να έλεγαν οι τυπάδες: "Εμείς δεν το προτείναμε αυτό. Ο Χ υπουργός του ΠΑΣΟΚ το είπε". Πόσες ώρες θα άντεχε ο Χ υπουργός; Γιατί δεν θα έτρωγες γιούχες και γιαούρτια, αλλά ενισχυμένα νεράτζια...

    • factorx avatar
      factorx @ ΑΓΡΟΤΗΣ 15/06/2011 23:40:50

      Είδες αγαπητέ να γίνεται καμιά οικουμενική; Δεν μπορεί δηλαδή ο Σαμαράς να χρησιμοποιεί τα όπλα του αντιπάλου του και να γυρίζει το παιχνίδι;

      • tpe avatar
        tpe @ factorx 15/06/2011 23:48:03

        Μα αυτό δεν λέω;;;;

      • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΟΤΗΣ @ factorx 16/06/2011 01:56:26

        Οικουμενική από τα δύο κόμματα?
        Αρνήθηκε κανείς τις συζητήσεις περί υπηρεσιακής κυβέρνησης?
        Κυβέρνηση με έναν και μόνο σκοπό δεν πρότεινε ο Σαμαράς και μετά εκλογές? Σωστός. Γιατί έπρεπε να φτάσουμε εδώ για να διαπυστώσει ότι χρειάζονται εκλογές? Ο τόπος και ο λαός χρειάζεται να γίνει κάτι -το τι το ξέρουν οι πολιτικοί , αυτή είναι η δουλειά τους- για να βγεί από το τέλμα. Προσοχή δεν ζητούν όλοι αυτοί που κατακλύζουν τις πλατείες από αυτούς που τους πρόδωσαν , που τους έκρυψαν την αλήθεια? Δεν τους λένε ότι βαρέθηκαν τα τερτίπια και τα επικοινωνιακά πολιτικά κόλπα? Όφελος για την χώρα δεν θα είναι να ελαχιστοποιηθεί η αποχή το λευκό και το άκυρο?
        Στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε με διαφορετικές απόψεις . Επιτρέψατέ μου να πιστεύω ότι η καθυστέρηση ποσώς ωφέλησε κανέναν .
        Όσο για τον Τσίπρα συμφωνώ μαζί του στο ότι δεν έπρεπε να γίνει καμμία απολύτως διαβούλευση. Η δημοκρατία δίνει τον λόγο στο λαό.

    • 3η Σεπτέμβρη avatar
      3η Σεπτέμβρη @ ΑΓΡΟΤΗΣ 15/06/2011 23:42:38

      Καλά εσύ να ψηφίσεις Τσίπρα. Θα εφαρμόσει το αναλυτικό κυβερνητικό πρόγραμμα που έχει ανακοινώσει. (κούφια λόγια...)

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΑΓΡΟΤΗΣ 15/06/2011 23:42:44

      Μήπως έχεις χάσει επεισόδια???

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΑΓΡΟΤΗΣ 15/06/2011 23:48:34

      Το θέμα είναι ότι στην πραγματικότητα Σαμαρας και ΓΑΠ (και αυτό ειναι επιτυχία του ΓΑΠ) αποδείχτηκε σήμερα ότι ενδιαφέρονται για τις εντυπώσεις..
      Και τελικά ποιος έχασε τις εντυπώσεις?
      Ο ΓΑΠ που αποδείχθηκε αφελής και βλάξ (ή δολοπλόκος και επικίνδυνος?) που λίγο έως πολύ και ο ίδιος δεν αμφιβάλλει ότι το έχουμε καταλάβει όλοι, ή ο Σαμαράς που συνδιαλέγεται με τον ΓΑΠ?..και μάλιστα επί λύσεων που οριακά ακροβατούν με τη δημοκρατική νομιμοποίηση?
      Είναι δυνατόν να συζητείται ο διορισμός πρωθυπουργού?
      Θα ήταν δηλαδή ο Παπαδήμος που θα έτρεχε να φέρνει τα χαρτιά από την Ευρώπη και θα τα υπεγραφε ΝΔ και Πασοκ?
      Ποιό θα ήταν το κέρδος για τον τόπο?

      Γνώμη μου είναι ότι ο Σαμαράς σύρθηκε σήμερα να διαπραγματευτεί με έναν άνθρωπο που δεν τηρεί το λόγο του..γιατί? Για να μη ζητήσει αυτός εκλογές? Τελικά το έκανε, παρασυρόμενος από τον ΓΑΠ..

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Φακ Κωστας 16/06/2011 01:00:54

        Πέστα, γιατί νόμιζα ότι μόνον σε μένα δεν άρεσε το σημερινό...

        • Γιώργης avatar
          Γιώργης @ Επώνυμος 16/06/2011 01:24:21

          Ξεχνιόσαστε γρήγορα βλέπω...
          Ὁ «τύπος» δήλωσε ὅτι συνεχίζει μόνος του..., ΠΑΛΙ!!!
          Ποιός σύρεται ποῦ;

  27. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 15/06/2011 23:45:16

    Το ζήτημα για τον τόπο είναι ΠΟΤΕ θα γίνουν οι εκλογές. Γιατί,τάχουμε ξαναπεί:Έτσι και γραπωθούν στην εξουσία τα ΠΑΣΟΚια, (τους ξέρω πολύ καλά,είπαμε..) δεν την αφήνουνε με τίποτε!
    Η εξέλιξη των γεγονότων το έδειχνε αξ αρχής το πράγμα ότι δεν θα τραβούσε πολύ. Απλώς πέσανε επάνω και τα κανάλια που έχουν τους λόγους του το καθένα να θέλει "Κυβέρνηση Σωτηρίας"...(Μπέλλου) εμφανίστηκαν μουτρωμένοι οι υπουργοί που θα καταντήσουνε πάλι σκέτοι βουλευτές και έχουνε αφήσει στη μέση πράματα πολλά οι άνθρωποι,ατέλειωτα"δικά τους" εννοώ, στριμώξανε το GAP και τότε βγήκε από μέσα του η ...αμερικάνικη ερμηνεία του: ΚΕΝΟ! Απόλυτο κενό και οριακή απουσία φαιάς ουσίας εντός της κρανιακής; κάψας.. (Γλυτώνω με κάτι τέτοια και να με διαβάσει τώρα δεν θα πάρει τίποτε χαμπάρι!)..
    Πού να τον αφήσουνε να ξεκουνήσει..
    Ο Αντώνης τώρα,έχει βαρύ έργο και αγκαθωτό δρόμο μπροστά του..Μακάρι να τον πάει ως το τέλος..
    Γιατί και οι "σύμμαχοι" και οι ΤραπεζοΚυβερνήτες του Πλανήτη και η υπό εμμηνόπαυση Ευρώπη, ζητάνε "άλλα" απ΄τους ηγέτες..
    Ίδωμεν,
    ή μάλλον Οψόμεθα ες Φιλίππους γιατί ο λαός είναι εδώ πια και δεν επαιτεί πλέον.
    Απαιτεί.

  28. Kennan avatar
    Kennan 15/06/2011 23:46:23

    Να μη παραβλέπουμε ότι ταυτόχρονα ο Σαμαρά άδειασε τελείως και την εσωκομματική συναινετική αντιπολίτευση. Πράγμα που σημαίνει κατά την γνώμη μου και άλλα αδειάσματα και ξεκαθαρίσματα

  29. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 15/06/2011 23:46:27

    Και κάτι τελευταίο.Ο Σαμαράς πάλεψε μόνος του,αγωνίστηκε μόνος του και τελικά δικαιώθηκε εκείνος και ΜΟΝΟΝ εκείνος.Από κει και πέρα,πρέπει στην επερχόμενη εκλογική αναμέτρηση να μπει πολύς φρέσκος αέρας και να πλαισιωθούν τα ψηφοδέλτια με πολλούς άφθαρτους και αδοκίμαστους ανθρώπους που να εμπνέονται αληθινά από την αρχή του δημοκρατικού πατριωτισμού.Ο Σαμαράς,θεωρώ,γνωρίζει άριστα τι πρέπει να πράξει.Το έργο του,προς κάθε κατεύθυνση,θα είναι μεγάλο,δύσκολο και κολοσσιαίο και αφορά,επίσης,τη παρουσίαση μιας ολοκληρωμένης πολιτικής πλατφόρμας που θ΄αφορά όχι μόνο την οικονομία αλλά και τη κοινωνία που στενάζει.Οι εκλογές δεν θ'αργήσουν...Επίσης αξίζει ν'αναφερθεί πως από σήμερα θα ξεκινήσει μια περίοδος λάσπης,από παντού,εναντίον του Σαμαρά.Πράσινο κράτος και παρακράτος,ξένοι δανειστές,εγχώρια μικροκομματίδια,ΜΜΕ,''αντικειμενικοί'' αναλυτές,οι πάντες,θα πυροβολούν...Εκείνος σήκωσε τρομερό βάρος και εκείνος αντιστάθηκε.Τέλος,θα συμπληρώσω και το εξής.Ίσως φανώ υπερβολικός αλλά ο Σαμαράς,πιθανόν,θα ενταφιάσει οριστικά και αμετάκλητα τις πολιτικές οικογένειες Παπανδρέου-Μητσοτάκη...από το Νοέμβριο του 2009 έως σήμερα έχουν συμβεί γεγονότα που αργά αλλά σταθερά οδηγούν προς τη παραπάνω άποψη....

    • tpe avatar
      tpe @ Komis Montechristo 15/06/2011 23:50:05

      +1000

      Εγώ πάντως θα πάρω τα "Επίκαιρα" αύριο. Λέτε να έχουμε καμία απάντηση για το Νοέμβριο του 2008?

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ tpe 16/06/2011 01:27:08

        Ὅπερ σημαίνει...;

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Γιώργης 16/06/2011 09:32:58

          Βγήκαν στη φόρα από την FSB έγγραφα περί δολοφονικής απόπειρας ενάντια στον Καραμανλή για τον ενεργειακό σχεδιασμό της χώρας.

          • Γιώργης avatar
            Γιώργης @ TopGunZ 17/06/2011 01:10:01

            Ποιά εἶναι ἡ FSB;

  30. Tem avatar
    Tem 15/06/2011 23:54:42

    Mπράβο Αντώνη. Δίκαια πιστέψαμε σε σένα. Ο αγώνας για την Πατρίδα συνεχίζεται.

  31. Hercules! avatar
    Hercules! 15/06/2011 23:58:47

    Ενας ο γαπ κι ενας ο αβραμοπουλος να παιρνουν ποδι, αντε με τον ιο στο κομμα!

  32. Εnzo avatar
    Εnzo 16/06/2011 00:01:32

    ο αγωνας τωρα δικαιωνεται!

  33. hristoz avatar
    hristoz 16/06/2011 00:18:35

    Το εντυπωσιακό των τελευταίων ημερών είναι η ταχύτητα που τρέχουν τα γεγονότα. την κυριακή έχουμε την πρώτη δημοσκόπιση στην οποία η νέα δημοκρατία αποκτά σαφές προβάδισμα. την Τρίτη το ίδο κανάλι βγάζει τον Μητσοτάκη για να μαζέψει λίγο την κατάσταση και να ελέγξει την τυχόν δημιουργία ρεύματος υπέρ της νδ. Σήμερα ο Γιώργακης που τον κάνα Γιώργο ξανάγινε Γιωργάκης. Μπλοφατζής, καιροσκόπος (αυτός είναι ο Τζων Τάραμας δεν είναι πολιτικός), αυτοκτόνησε πολιτικά, ενώ τα κανάλια ζητωκράυγαζαν για την νέα κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Προσωπικά βρισκόμουν σε δίλημμα. Από την μία με μία κυβέρνηση εθνικής ενότητας θα μπορούσαν να καμφθούν οι αντιστάσεις για την αναδιάρθρωση του κράτουσ, αλλά από την άλλη η εθνικές παθογένειες θα οδηγούσαν σε μεγαλύτερη αναβλητικότητα. Εξ ου και η σωστή θέση Σαμαρά για βραχυπρόθεσμη συνεργασία. Νοιώθω ότι η απαίτηση για εκλογές ίσως βγήκε πρόωρα και εκβιαστικά από τις καταστάσεις. Η κατάσταση πολιτικά είναι ακόμα ρευστή. Ο κόσμος είναι σε σύγχυση και δεν έχει πειστεί ακόμα για την ορθότητα των επιχειρημάτων κανενός κόμματος. Ο μοναδικός κερδισμένος από εκλογές θα ήταν μόνο ο Καρατζαφέρης ο οποίος θα συνεργαζόταν με τον οποιονδήποτε για να βγάλει υπουργό. Οι περιστάσεις αναγκάζουν τον Σαμαρά να ζητήσει εκλογές, ο Παπανδρέου θα συσπειρώσει την κοινοβουλευτική του ομάδα εκβιάζοντάς την και το μεσοπρόθεσμο θα περάσει. Μόνο ο κόσμος μπορεί αυτή τη στιγμή να δώσει την απάντηση με την παρουσία του, αλλά και την συμμετοχή του. Η αποχή δεν είναι λύση, δεν είναι όλοι ίδιοι και η επο΄χή των μέτριων πρέπει να λείξει. Οι ανίκανοι σπίτια τους και μόνο όσοι μπορούν να περάσουν μπροστά. Δεν είναι ανάγκη να είσαι υπουργός (το οπλιτικό μας σύστημα δίνει απλόχερα αρμοδιότητες και στους βουλευτές) για να παράγεις έργο. Η βουλή των φαφλατάδων δικηγόρων έχει τελειώσει (αλήθεια από πότε ένας δικηγόρος χρίζεται αυτόματα και ικανός να διοικήσει;), πρέπει μόνο οι αδιάφθροι και ικανοί να βγουν μπροστά να τραβήξουν και όλη την κοινωνία. Δεν πιστέυω στι΄ς διακομματικές συνεργασίες αλλά στην ένωση όλων κάτω από την ηγεσία ενός ισχυρού προσώπου που θα υπερφαλαγγίζει τα κομματικά στεγανά. Αν αυτός είναι ο Σαμαράς θα το δείξει ο καιρός.

    • tpe avatar
      tpe @ hristoz 16/06/2011 00:42:14

      "Η βουλή των φαφλατάδων δικηγόρων έχει τελειώσει (αλήθεια από πότε ένας δικηγόρος χρίζεται αυτόματα και ικανός να διοικήσει;),"

      Έλα μου ντε! Την ίδια απορία έχω! Επίσης, γιατί ένας δικηγόρος (βλέπε πχ Τσοβόλας), ή πολιτικός μηχανικός (βλ Σουφλιάς) είναι ικανός να χαράξει οικονομική πολιτική;

  34. Decodex avatar
    Decodex 16/06/2011 00:37:55

    Αντωνη πριν καποιες ωρες σκεφτομουν να γραψω μια μονο προταση: Οτι ειχες πει να σε εμπιστευτουμε. Ισως για υπενθυμιση...Δεν το εκανα γιατι τελικα δεν χρειαζοταν. Το μονο που εχω να πω τωρα ειναι αυτο: ΔΩΣ

    • Decodex avatar
      Decodex @ Decodex 16/06/2011 00:44:34

      ΔΩΣΕ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΟ ΧΤΥΠΗΜΑ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.
      (για το μισο του σχολίου φταίνε τα ρημάδια τα smartphone...)

  35. Νικος avatar
    Νικος 16/06/2011 00:45:03

    Τονπρολαβε η ΑΛΕΚΑ !

  36. tpe avatar
    tpe 16/06/2011 00:49:02

    Για δείτε κι αυτό:
    http://thousandnews.wordpress.com/2011/06/15/%CE%B1%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85/

    (τυχαία το βρήκα, ΟΚ?)

  37. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 16/06/2011 01:08:04

    Παιδιά

    Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι

    Όλες αυτές οι αριστουργηματικές κινήσεις του ΣΑΜ που κατέληξαν σε ΜΑΤ

    οφείλονται στους στενους συνεργάτες και συμβούλους του .

    Ο Χρύσανθος θέλει 10 σαν τους Αμερικανοεβραίους του ΓΑΠ !!!!!

  38. Kennan avatar
    Kennan 16/06/2011 01:15:57

    Τελικά από όσα διαβάζω ο Επώνυμος και ο Φακ αναπαράγουν συστηματικά την προπαγάνδα της πράσινης διαπλοκής. Είναι οι μόνοι που αδυνατούν να καταλάβουν ότι ο Σαμαράς την έστησε στον ΓΑΠ και οχι στο αντίστροφο. Είναι οι μόνοι που δεν καταλαβαίνουν ότι αν δεν ήταν ο Σαμαράς δεν θα είχε καταρρεύσει έτσι ο ΓΑΠ. Ποιος θα τον στρίμωχνε; Η Ντόρα ή ο Κωλοτούμπας; Απορώ με την προκατάληψή σας και την εμπάθειά σας - τελικά

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Kennan 16/06/2011 02:03:27

      Εγω, Kennan, τον πιστεύω τον Σαμαρά..

      Πάντως σήμερα τη πρωτοβουλία των κινήσεων την είχε ο ΓΑΠ...
      Ο Σαμαράς ζήτησε εκλογές ενώ μέχρι χθες το απέφευγε...
      Άρα ο ΓΑΠ πέτυχε μια τακτική "νίκη" (έστω αποδεικνύοντας το προφανές, ότι είναι κατώτερος των περιστάσεων, δεν κρατά το λόγο του στο μέσο μιας διαπραγμάτευσης κλπ)...

      Ο Σαμαράς τί κέρδισε?
      Τελικά ζήτησε εκλογές... άσε που δέχθηκε να συζητήσει το εκτός δημοκρατικής νομιμότητας πλάνο του ΓΑΠ...
      Στην πρώτη συνάντηση με τους αρχηγούς έθεσε τους όρους του...τι χρειαζόταν να μιλήσει και σήμερα με τον ΓΑΠ (η στάση του υποδηλώνει ότι συζητά τους όρους του)..

      Αν έχεις κανενα επιχείρημα το ακούω..

      • Kennan avatar
        Kennan @ Φακ Κωστας 16/06/2011 02:19:00

        Σε κουβέντα να βρισκόμαστε; Αγνοείς συστηματικά, ή δεν θέλεις να το καταλάβεις ότι αν ο Σαμαράς χρεωνόταν τις εκλογές, την άλλη ημέρα θα προκαλούσαν πιστωτικό γεγονός και θα ζητούσαν να πάει στο Γουδή. Τώρα έφερε τα πράγματα ώστε ακόμα και οι δικοί του του Γιώργου να θέλουν να φύγει επειδή θα τους καταστρεφει. Χάρις σε ποίου την τακτική φτάσαμε ως εδώ; Της Αλέκας; Ή του Τσίπρα;

        Και επειδή κάποιος το πέταξε προηγουμένως: Ο απλός κόσμος δεν διαβάζει μπλογκς. Ο απλός κόσμος βλέπει τις εντυπώσεις - δυστυχώς. Αλλοι διυλίζουν τον κώνωπα. Στον απλό κόσμο λοιπόν χθες ο Σαμαρας φάνηκε ηγέτης και ο ΓΑΠ πως άγεται και φέρεται.

  39. paras s avatar
    paras s 16/06/2011 01:16:56

    Ο Σαμαράς στάθηκε στοο υψος των περιστέσεων
    Αντώνη αν θες να πας καλά και να μην πάθεις αυτά που έπεθε ο Κώστας Καραμανλής διώξε όσο είναι καιρός Αρούληδες, λαικιστές, και όσους σε αδειάζουν.
    αλλη ώρα θα σου πω και για άλλους

  40. sarkozi avatar
    sarkozi 16/06/2011 01:18:49

    να κάνω μια "χαζή" ερώτηση.....?πίστευε κανείς ότι ο υπαλληλάκος των διεθνών λαμογιών (δλδ ο GAP) θα παρέδιδε σήμερα τόσο εύκολα την εξουσία και ότι θα αποδεχόταν με τόση ευκολία όλες τις προτάσεις του Σαμαρά?
    Αφού μας ζάλισε όλη την μέρα με τις @@ και τα επικοινωνιακά του-ψυχολογικά του μας πέταξε στο τέλος και το θεικό συνεχίζω μόνος.....
    Δυστυχός το τυράκι που πέταξε ο απροσάρμοστος το τσίμπισαν και στην συγγρού αλλά και οι επίδοξοι δελφίνοι του GAP.
    ΥΓ προς το επικοινωνιακό επιτελείο της συγγρού κύριοι μην τσιμπάτε τόσο εύκολα.......ο gap θα φύγει από την εξουσία αφού πρώτα διαλύσει ολοκληρωτικά και την χώρα αλλά και το έθνος......ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΑΜΕΣΑ!!!!

  41. Apo8iki avatar
    Apo8iki 16/06/2011 01:28:48

    Προλαβα και διαβασα τα πρωτα μονο σχολια στο αρθρο και μετα μου ηρθε η εξης σκεψη:
    Ειναι νομιζω στιγμη να σταματήσουμε τα οπαδιλίκια (αναφέρομαι σε μερικους σχολιαστες) και να κοιταξει ο καθενας μας πως θα διασπειρει την ομονοια μεσα σε μια αναστατωμενη κοινωνια.
    Το ποτε θα κυβερνησει ο Σαμαρας ειναι θεμα ημερων (εκτος απροοπτου), αυτο που εχει σημασια ειναι ακομα και μια κυβερνηση της ΝΔ να ειναι ουσιαστικα κυβερνηση πανεθνικη... οχι του 35% (!!) και αυτο δεν προκειται να το πετυχει κανεις με γηπεδικα συνθηματα.

    Φιλικα

  42. KARAGIOZIS avatar
    KARAGIOZIS 16/06/2011 01:42:54

    Το site των αγανακτισμενων στο Σύνταγμα το έχουν ρίξει αυτη την στιγμη......
    ΧΟΥΝΤΑ

  43. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 16/06/2011 01:51:37

    Ξέρατε ότι ο Στ. Μάνος υπήρξε πρωθυπουργός;

    Γκάφα στο ρεπορτάζ του BBC

    "Some, like former Prime Minister Stefanos Manos, warn of a social explosion. "

    Αφού δε λέει "future PM Dora Bakoyiannis" καλά είναι....

  44. The Narrator avatar
    The Narrator 16/06/2011 01:58:21

    Είδα στα κανάλια Αβραμόπουλο και Άρη Σπηλιωτόπουλο και ηρέμησα! Είναι πανέτοιμη για τα δύσκολα η ΝΔ.....

    • man8os avatar
      man8os @ The Narrator 16/06/2011 02:14:27

      Αλλο Αβραμοπουλος αλλο Αρουλης. Εχω δει και τους 2 απο κοντα, ο ενας εχει ποιοτητα, αλλα την κρυβε επιμελως, ο αλλος ειναι ενα ματαιοδοξο κενο και σαν τελειωμενο μπουκαλι νερου να παει ανακυκλωση.

  45. Κώστας avatar
    Κώστας 16/06/2011 02:18:15

    Aντώνη τελείωσέ τον!
    Αποτυχημένος, αρχιψευταράς, μπλοφατζής, άθυρμα κόμματος και οικογένειας, κολλημένος φορομπήχτης, ανίκανος να διαπραγματευτεί το οτιδήποτε, άσχετος.

    Δεν τον αντέχει η χώρα άλλο. Να τελείωνουμε με αυτό το έκτρωμα. Μας προσβάλλει και μόνο το γεγονός που φέρει τον τίτλο του Έλληνα Πρωθυπουργού αυτό το ρεντίκολο...

  46. The Narrator avatar
    The Narrator 16/06/2011 02:53:49

    @ man8os
    Και η μάνα μου και καμία εκατοστή άνθρωποι που ξέρω έχουν ποιότητα. Να τους αναθέσουμε υπουργείο να διαχειρίζονται τις τύχες μας; Μου λες σε παρακαλώ ένα έργο που άφησε παρακαταθήκη στον λαό ο Αβραμόπουλος, είτε ως δήμαρχος, είτε ως υπουργός; Όσο για τον Αρούλη, αυτόν έχει τομεάρχη η ΝΔ.
    Λυπάμαι, αλλά ο Αντώνης συνεχίζει τα ίδια γνωστά φθαρμένα υλικά που καταράκωσαν τη ΝΔ....

    • Αστος avatar
      Αστος @ The Narrator 16/06/2011 09:57:47

      Ε, πως !!! Εγκαινιασε το ψηλοτερο Χριστουγενιατικο "δεντρο" της ευρωπης και ηταν επισης η χρονια που η Αθη ειχε τη μεγαλυτερη κατ' αναλογια καγκελο/γιρλαντα ανα δημοτη, δεν ειναι λιγο.....

      • Αστος avatar
        Αστος @ Αστος 16/06/2011 09:58:17

        *η Αθηνα

  47. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 16/06/2011 03:45:14

    Το όχι το είπε το ΚΚΕ 2 χρόνια μετά

  48. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 16/06/2011 04:11:12

    "αυτός είναι ο Τζων Τάραμας δεν είναι πολιτικός"
    Ε όχι και Τάραμας, Ταραμάς είναι αφού έχασε στο (strip) poker από τον Σαμαρά.

  49. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 16/06/2011 04:22:08

    "ο ενας εχει ποιοτητα, αλλα την κρυβε επιμελως"
    Στην Βιλαρίμπα ακόμη τρίβουν...

  50. torn avatar
    torn 16/06/2011 04:49:36

    Το ότι παρακολουθήσαμε σήμερα ένα ακόμα ρεσιτάλ ενόργανης γυμναστικής με κωλοτούμπες και πιρουέτες δεν είναι καθόλου περίεργο (για το ΠΑΣΟΚ και το ΓΑΠ μιλάμε...)
    Το θέμα είναι τί θα βγεί από αυτό. Ως προς το εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ, μάλλον πετυχαίνει το σκοπό του και θα περάσει το μεσοπρόθεσμο, καθώς οι βουλευτές υπό τον κίνδυνο να χαρακτηριστούν αποστάτες, από τη κυβέρνηση και τα μιντιακά ενεργούμενά τους, θα στηρίξουν, πατώντας στις μικροτροποιήσεις του μεσοπρόθεσμου του Παπακωνσταντίνου και όποιες ακόμα ενδεχομένως επιφέρει ο όποιος τυχόν διάδοχός του.
    Ως προς τη ΝΔ είναι σαφές ότι οποιαδήποτε συναίνεση από πλευράς Σαμαρά, εάν δεν προέκυπτε μια ριζική τροποποίηση της ασκούμενης πολιτικής θα ισοδυναμούσε με πολιτική αυτοκτονία. Δύο τινά συνέβησαν:
    1) Είτε ο ΓΑΠ, χωρίς να τροποποιήσει ουσιαστικά την πολιτική του, ήθελε μέσω συναίνεσης να βρεί συνενόχους και ο Σαμαράς δεν τσίμπησε
    2) Είτε (το πιθανότερο) ο Σαμαράς, υπό το βάρος της πανταχόθεν ασκούμενης πίεσης και υπό το φόβο να παρουσιαστεί ως μη ικανός να αχθεί στο ύψος των περιστάσεων, τσίμπησε, χωρίς να είναι απόλυτος ως προς την ανατροπή της ασκούμενης πολιτικής παρά μόνο ως προς τα πρόσωπα, και την γλύτωσε λόγω της ακόρεστης αρχομανίας του περίγυρου του ΓΑΠ.

    Όπως και να έχει το πράγμα, τον Σαμαρά τον βόλεψε γιατί ο ΓΑΠ εμφανίστηκε ως κωλοτούμπας και έτσι ζήτησε εκλογές (όχι μετά της επιτάσεως που απαιτούν οι περιστάσεις) χωρίς να εμφανίζεται ως ακραίος και αρπακτικό της εξουσίας αλλά ως παραπέμπων στον μοναδικό αρμόδιο για την άρση τέτοιας μορφής αδιεξόδων, το λαό.

    Το θέμα είναι πού θα οδηγηθεί η δύσμοιρη αυτή χώρα. Εδώ το λόγο έχει ο λαός. Η μάχη όχι μόνο δεν τελείωσε, ίσα-ίσα τώρα αρχίζει. Τώρα πρέπει να ενταθεί η πίεση. Τώρα η παρουσία στο Σύνταγμα πρέπει να πυκνώσει. Τα εξώδικα, και η όποια θεμιτή μορφή έκφρασης αποδοκιμασίας πρέπει να είναι στην ημερήσια διάταξη. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Οι σημερινές ντρίμπλες πολιτικά εξασφαλίζουν στο ΓΑΠ τη συνέχιση της «αποστολής» του (τουλάχιστόν για την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου). Εκτός αν αποδειχθεί ότι υπολόγισαν χωρίς τον ξενοδόχο λαό.

  51. εναον avatar
    εναον 16/06/2011 04:50:41

    Κάτι δεν ήταν ωραίο με τον Σαμαρά σήμερα. Από τον Παπανδρέου καλύτερος ήταν φυσικά, αλλά είπε κάτι για (προς) τους ευρωπαίους poy μάλλον δεν έχει νόημα να το καταλάβουμε, ζήτησε εκλογές που έλεγε δεν πρέπει να ζητήσει, και σαν αιτιολογία προέταξε ότι ο Παπανδρέου μας δουλεύει, δηλαδή το δεδομένο που έχουμε πολλούς μήνες τώρα.
    Δεν μου άρεσε πολύ ο Σαμαράς, ο Γιώργος είναι πονηρός, είναι εκνευριστικός αλλά έχει τη χάρη του, είναι και το τραγούδι και γι’ αυτό ίσως δεν τον έχουμε αποδομήσει καθολικά ακόμη στην συνείδηση μας. Τον Αντώνη δεν τον παίρνει ούτε για πλάκα, ούτε σαν αντίμετρα, ούτε για τον άγιο σκοπό ούτε για τίποτα. Υπάρχει με την μορφή του γίγαντα διότι νομίζουμε (ελπίζουμε) ότι είναι εκ πεποιθήσεως ίσιος, αν πιστέψουμε ότι στραβώνει λιγάκι θα κάνει πουφ και θα εξαφανιστεί.
    Νομίζω ότι δεν γίνετε να παίξεις με τον Παπανδρέου τα παιχνίδια που φέρνει από το σπίτι του και να κερδίσεις κάτι που να αξίζει.
    Νομίζω ότι από όσους άκουσα σήμερα, ο κουβέλης ήταν μακράν ο καλύτερος, δεν έπαιξε στιγμή στο θέατρο του παραλόγου που στήθηκε, ο τσίπρας ήταν ο τρελός του χωρίου επομένως τα έλεγε λογικότατα τα πράγματα, και οι δυο μεγάλοι, μια χαρά και μια κατάντια, την κατάντια την ένιωσα, με την χαρά του δικού μας δεν συντονίστηκα όμως. Οι υπόλοιποι μέτριοι ηθοποιοί μάλλον, αν και το χειρότερο είναι ότι εκτός του κουβέλη, όλοι ( κανάλια βουλευτές blogs) έπαιξαν το θέατρο πολύ πρόθυμα..

  52. yossarian avatar
    yossarian 16/06/2011 08:12:24

    ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ 56 ΕΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ;

  53. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 16/06/2011 08:36:53

    Ο Αντώνης Σαμαράς έχει όραμα, στρατηγική, επιμονή , θάρρος και δύναμη. Μαζί του για τη μεγάλη νίκη.