13/02/2009 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Α. Σαμαράς: για τρίτη φορά Καραμανλής

 Την πεποίθησή του ότι ο Κ. Καραμανλής θα είναι ο πρώτος πολιτικός αρχηγός της μεταπολίτευσης που θα εκλεγεί πρωθυπουργός για τρίτη φορά εξέφρασε  ο Α. Σαμαράς, μετά την σημερινή συνάντηση τους στο Μέγαρο Μαξίμου.

Τι λέγαμε την ημέρα ορκωμοσίας της νέας κυβέρνησης; «Ο ανασχηματισμός ολοκλήρωσε την διαλογή για τα κεντρικά πρόσωπα της Νέας Δημοκρατίας που θα καθορίσουν και την επόμενη ημέρα. Ο Καραμανλής είπε η Ντόρα από την μια, ο Αντώνης από την άλλη και ο Σουφλιάς σε ρόλο μεταβατικού.  Ο Αβραμόπουλος μένει  εκτός νυμφώνος....».

Τι βλέπουμε να συμβαίνει αυτή την εβδομάδα; Οι συμβολισμοί είναι περισσότερο προφανείς: Η εβδομάδα αρχίζει με τη συνάντηση Καραμανλή - Μπακογιάννη (Τρίτη) μετά την οποία η Ντόρα δεν έκανε δηλώσεις. Την επόμενη ημέρα (Τετάρτη) σκάνε οι δηλώσεις Μανώλη εναντίον της Ντόρας. Και σήμερα η εβδομάδα κλείνει με την δήλωση Σαμαρά για Καραμανλή

Κατά τα άλλα, στη συνάντηση, η οποία έγινε σε θερμό κλίμα, ο κ. Σαμαράς συζήτησε με τον πρωθυπουργό θέματα Πολιτισμού, τον οποίο χαρακτήρισε «μεγάλη πηγή πλούτου για τη χώρα μας» και τόνισε ότι πρέπει να τον αναδείξουμε ακόμη περισσότερο. Σε ερώτηση που θα βρεθούν κονδύλια στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που διανύουμε, απάντησε ότι γίνονται όλες οι αναγκαίες περικοπές εκεί που είναι δυνατό, όμως όλες οι βασικές ανάγκες θα ικανοποιηθούν. Τέλος, ανακοίνωσε ότι τα εγκαίνια του μουσείου της Ακρόπολης θα γίνουν στις 20 Ιουνίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 14:56:15

    Καθαρά μυαλά, σταράτες κουβέντες

  2. leon avatar
    leon 13/02/2009 15:12:42

    Φοβερο ρεκορ. 3 φορες πρωθυπουργος σε 5 χρονια! Αντε σπαστο!
    Κατα τα αλλα...περσινα ξυνα σταφυλια. Το οτι η Ντορα προσπαθει να γινει χαλιφης στη θεση του χαλιφη το ξερουν και οι πετρ(ουλ)ες. Τωρα βγηκε στο προσκηνιο ο Σαμαρας. Αν δεν ηταν αυτος θα ηταν ο Αβραμοπουλος, αν δεν ηταν και αυτος θα ηταν ο Σουφλιας, αν δεν ηταν και αυτος θα ηταν ο Μειμαρακης, αν δεν ηταν και αυτος...
    Το αντιπαλο δεος ομως σταθερα η Ντορα.

  3. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 13/02/2009 15:23:58

    Άλλος για το Τάφτ;

  4. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 13/02/2009 15:33:25

    Ερώτησις προς τους απανταχού υποψήφιους βουλευτές των φημολογούμενων επικείμενων εκλογών.

    -Πόσα χρόνια έχετε διατελέσει βουλευτές;
    -Πόσες ήταν οι απολαβές σας κατά την διάρκεια της θητείας σας;
    -Πόσα επιδόματα και λοιπά βοηθήματα πήρατε επιπλέον με διάφορες μορφές αποζημιώσεων;
    -Ποια ήταν η οικονομική σας κατάσταση κατά την είσοδό σας στην πολιτική, και ποια είναι σήμερα;
    -Πόσο προσωπικό απασχολήσατε από το δημόσιο προκειμένου να διευκολυνθείτε στο έργο σας;
    -Πόσες ημέρες συνολικά απαριθμεί η παρουσία σας στην Βουλή;
    -Πόσες επερωτήσεις υποβάλλατε συνολικά είτε σε θέματα αρμοδιότητάς σας είτε σε άλλα;
    -Πόσες απαντήσεις εκμαιεύσατε στις επερωτήσεις σας και πόσες φορές επανήλθατε για τις περιπτώσεις που δεν απαντήθηκαν;
    -Ποιος είναι ο απολογισμός του έργου σας;
    -Πόσα χρήματα διεκδικήσατε για την εκλογική σας περιφέρεια και πόσα από αυτά εκταμιεύθηκαν;
    -Πόσα από αυτά τα χρήματα πήγαν για τον σκοπό που διεκδικήθηκαν;
    -Ποια ήταν η πορεία εκτέλεσης του σχεδιασμού και του προϋπολογισμού του κάθε έργου;
    -Τι έργο παρήχθη με αυτά τα χρήματα;
    -Πόσες διευκολύνσεις «αναγκαστήκατε» να κάνετε κάτω από την πίεση του εκλογικού σας σώματος;
    -Πόσες φορές καταλάβατε δημόσια θέση;
    -Ποιος είναι ο απολογισμός των κονδυλίων που διαχειριστήκατε;
    -Ποιο είναι περιληπτικά το «έργο» που παράξατε;
    -Πόσες φορές «αναγκασθήκατε» να έρθετε σε ρήξη, στη βάση της πολιτικής δεοντολογίας, με ιδιοτελή συμφέροντα και ποιο ήταν το αποτέλεσμα;
    -Πόσες φορές «αναγκασθήκατε» να έρθετε σε ρήξη, στη βάση της πολιτικής δεοντολογίας, με το κόμμα σας, είτε σαν κυβέρνηση είτε σαν αντιπολίτευση, και ποιο ήταν το αποτέλεσμα;
    -Πόσες φορές «αναγκασθήκατε» να υπερασπίσετε τα πιστεύω σας με δημόσιο λόγο, και με ποια ΜΜέσα;
    -Ποιοι θεωρείτε ότι είναι οι κυριώτεροι λόγοι που πρέπει να σας ψηφίσει ένας πολίτης;
    Ευελπιστώ στις απαντήσεις σας προκειμένου να αποφασίσω εν ευθέτω χρόνο για την μελλοντική σύσταση του Κοινοβουλίου.
    Οι απαντήσεις σας δέον είναι να σταλούν στο www.antinews.gr όπου θα εκτιμηθούν από το μεγαλύτερο ακροατήριο υποψιασμένων πολιτών.

    ΥΓ. Εάν σε κάποια ανάρτηση διαβάσετε για μία κυβέρνηση που κυοφορείται με ονόματα ξένα προς εσάς, μη τρομάξετε, τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμη.
    Απαραίτητα συνημμένα: Ε1, Ε9 όλων αυτών των ετών.
    Τέλος, ενδέχεται να χρειαστεί να απαντήσετε και σε πρόσθετες ερωτήσεις.

    Με εκτίμηση
    Ν.Α.

  5. ariel avatar
    ariel 13/02/2009 15:55:59

    Ο νοών....νοείτω
    τώρα τι ερωτήματα είναι αυτά που τους βάζεις. Εχουν άλλα να ασχολούνται όχι με τις απορίες των αφελών που τους ψηφίζουμε. Αστους να χαρούν τις απολαβές και τα προνόμιά τους και μην τους κουράζεις τους κακομοίρηδες.

  6. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 13/02/2009 16:30:33

    @6,
    Λυπάμαι, εάν τους φέρνω σε "δύσκολη" θέση.
    Σκέφτομαι σοβαρά να δωροθετήσω και το Rolex που ανέφερες σε όποιον απαντήσει.
    @ariel,
    Αγαπητή μου, όσο θα υπάρχουν αφελείς, αυτοί θα χαίρονται τις απολαβές και τα προνόμιά τους.

  7. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 13/02/2009 17:06:30

    @τρία πουλάκια κάθονταν,
    Αγαπητέ, εάν ήξερες πόσο εκ του σύνεγγυς τους ξέρω θα απορούσες με το σχόλιό μου.
    Απλά εδώ και πολύ καιρό κρατώ τις αποστάσεις και φοράω πάντα την ζώνη μου..

  8. Απορων avatar
    Απορων 13/02/2009 17:13:24

    «Κάντε τόπο να περάσει η Ελλάδα κύριοι της Νέας Δημοκρατίας.
    Μια νέα Ελλάδα με ελπίδα και προοπτική, με ασφάλεια και ανθρωπιά,
    με εντιμότητα, βούληση, αξιοπιστία, φερεγγυότητα.»

    Γ.Α ΠΑΠΑΝΔΡΈΟΥ

  9. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 13/02/2009 17:24:04

    Κανείς δεν αμφιβάλει ότι ο Γ.Α. Παπανδρέου έχει καλές προθέσεις. Άλλωστε είναι χορτασμένος και από χρήμα και από εξουσία και μάλιστα χωρίς καθόλου κόπο. Κανείς επίσης δεν αμφιβάλει για τις προθέσεις των όχι και τόσο χορτασμένων συνεργατών του. Ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις.

  10. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 13/02/2009 17:46:56

    Καλές προθέσεις να κάνει τι ακριβώς;

    διπλωματία των σεισμών (Bravo Yorgo);
    αναγνώριση "Τουρκικής" μειονότητας στη Θράκη;
    δημόσια υποστήριξη στο σχέδιο Ανάν δύο ώρες πριν το προγραμματισμένο διάγγελμα του Παπαδόπουλου (όταν κανένας άλλος δεν είχε πάρει θέση)
    αναβάθμιση του Άλεξ Ρόντος (θυμίζω: οργανωτής της πορτοκαλί επανάστασης του Βελιγραδίου, και αρχισύμβουλος των Γεωργιανών λακέδων) στα εξωτερικά;
    απόδοση θεσμικών ρόλων στις ΜΚΟ (Παρατηρητήριο του Ελσίνκι και τα ρέστα);


    τι από όλα αυτά είναι στις καλές του προθέσεις;

    Αν ήταν άλλος στη θέση του ΓΑΠ, τώρα δεν θα πάσχιζε να πάρει 29% στα γκάλοπ. Μπορεί να περνάει τη ΝΔ 3-4 μονάδες, αλλά μην ξεχνάμε ότι το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται 10% κάτω από το εκλογικό του αποτέλεσμα. Γιατί; Είναι προφανές ότι και το ΠΑΣΟΚ το ψηφίζουν με δυσκολία. Πώς θα αποκτήσει αυτοδύναμο ρεύμα στην κοινωνία όταν δυσκολεύεται να συγκρατήσει τους δικούς του; Όταν άλλοτε η αντιπολίτευση περνούσε μπροστά στα γκάλοπ, έπαιρνε 35% και η κυβέρνηση 30%. Δεν έπαιρνε 29% και η κυβέρνηση 26%.

    Ο ΓΑΠ είναι πολιτικά ανάπηρος. Ακόμα και τα τσιράκια του στα κανάλια βγαίνουν ευχαριστημένοι από τις συνεντεύξεις τύπου (όπως την πρόσφατη) όταν δεν παίρνει αρνητικούς βαθμούς. Το ότι παίρνει μηδέν, δεν τους νοιάζει. Βελτιώθηκε, λένε. Όπως οι Πόντιοι στο ανέκδοτο που πανηγύριζαν σε αγώνα πόλο όταν έχαναν 30-0, επειδή δεν πνιγόταν κανείς παίκτης τους.

  11. α-δέξιος avatar
    α-δέξιος 13/02/2009 17:49:10

    ευτυχώς που κάνουν δηλώσεις ο Σαμαρας με τον Μανωλη για να καταλαβαίνθυμε κι εμείς οι παντερμοι οι δεξιοί τι γίνεται με τα μπλογκς. Εχουμε και λέμε λοιπόν. Press gr, Pressme gr (Παπαγιάννης)και Koyrdisto Ντόρα ανανταμ παπανταμ. Απο κοντά και ο αφισοκολητής του ΠΑΣΟΚ ο Κρόγιας που προλαβε κι εβγαλε dvd.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/02/2009 18:47:16

    @4: Η διαχείριση των πολιτικών πραγμάτων πορώνει @νοών ... νοείτω.
    Αμφιβάλλω αν οι αθώοι του αίματος, όσοι είναι "στην απέξω" δηλαδή, θα παρέμεναν αδιάφθοροι σε περίπτωση ενασχόλησής τους με "τα κοινά".
    Από την άποψη αυτή, για να μη χρειαστεί να φτύσει κάποιος τον εαυτό του στον καθρέφτη, όταν κάποτε, αναπόφευκτα, θα βρεθούν μόνοι οι δυό τους, καλύτερα ας μην ασχοληθεί με την πολιτική, αλλά ούτε και με τα συναφή επαγγέλματα ... .

    Θα μου πεις και ποιος θα κάνει τότε τη βρώμικη δουλειά ... εδώ σε θέλω.

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/02/2009 19:23:16

    Ολόκληρο κόκαλο του έδωσε ο Μπουλης να φάει τώρα στην δύσκολη στιγμή δεν θα μας διηγηθεί το νυχτερινό του όνειρο .

  14. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 13/02/2009 20:12:12

    Ο Ψωμιάδης τι λέει; Ζητήσανε τη γνώμη του; Είναι και αυτός στο "λαικοδεξιό" μπλόκ. Και το T-shirt με οριζόντιες ρίγες θα του πήγαινε άψογα. Λεβέντης, σίδερα φυλακής και τα λοιπά.
    Αλλά που στη δικαιοσύνη μας τέτοια αυστηρότης! Αυτή εξαντλείται σε απλούς πολίτες που χρωστάνε 1.500 Ευρώ στο δημόσιο. Όχι πάντως σε νομάρχες που κάνουν καυτή για την εποχή παράβαση καθήκοντος (μείωση προστίμων σε ιδιοκτήτη πρατηρίου υγρών καυσίμων για υποθέσεις νοθείας - δεν ξέρω και σε ποιά τιμή πουλούσε ο βενζινάς. Την καταγγελία είχε κάνει το 2005 ο πρώην Διευθυντής Εμπορίου της Νομαρχίας Θεσσαλονίκης.
    Δεν βλέπω βέβαια κι εσάς να το κάνετε θέμα (πολύ κακώς).
    Άν όμως ο Πανίκας δεν ήταν ο Πανίκας, αλλά ήταν κανένας από τους παρατρεχάμενους της Ντόρας, θα το είχατε σηκώσει (καλώς!) μέχρι τον πλανήτη Πλούτωνα.

  15. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 13/02/2009 20:28:21

    @Τηλέμαχος
    -να κρίνεις επι υπαρκτών δηλωσεων. δεν αναγνωρισε τουρκικη μειονοτητα στη Θρακη. Αναγνωρισε το δικαιωμα του ατομικου αυτοπροσδιορισμου καθε ατομου- κατι που ειματε υποχρεωμενοι να το αποδεχθουμε απο τη συμβαση για τα δικαιωματα του ανθρωπου
    -τι σε πειραξε η διπλωματια των σεισμων?
    -οσο για το σχεδιο Αναν...πληρωσε με τη μ@λ@κι@ που έκανε. οποτε παρολα οσα λεγονται για τη δυναμη των ΜΜΕ κλπ, οι λαοι ελεγχουν τους ηγητορες. ο γιωργακης το πληρωσε με δημοσκοπικη βουτια τοτε.

  16. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 20:36:40

    @ο νοών...νοείτω

    Υπάρχει κάποια ομάδα "oppinion leaders" , η οποία συγκροτήθηκε, με το πρόσχημα της αξιολόγησης των προσώπων της πολιτικής σκηνής.

    ΤΕΤΟΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ δεν θα τολμούσαν ποτέ να υποβάλλουν σε υποψηφίους βουλευτές. Πόσο μάλλον να δημοσιεύσουν τα αποτελέσματά του.

    ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΕΥΝΑ;

  17. Factorx avatar
    Factorx 13/02/2009 20:52:51

    # 4ο νοών...νοείτω. οι αναγνώστες μας θα χαίρονται προφανώς που τους αποκαλείς τους "πιο υποψιασμένους", αλλά αν μου επιτρέπεις μπήκα στην περιέργεια: Οι δικοί μας είναι πιο υποψιασμένοι ή των αλλων σαιτ που το έβαλες, όπως πχ το
    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=989626

  18. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 20:55:09

    @Factorx..Α! Ε, τότε μπορεί και να γνωρίζεται με τους oppinion leaders..

  19. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 21:01:45

    Το ΟΣΚΑΡ επερωτήσεων πάντως, κατέχει ο...ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΣ!

  20. ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ avatar
    ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ 13/02/2009 21:16:02

    ΕΥΓΕ ΣΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΛΥΨΙΜΟ
    ΤΟ 93 ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ ΕΘΝΑΡΧΗ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΖΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟΜΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΑΡΙΤΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΑΚΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ
    Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ ΑΝΤΩ....ΑΚΗ
    ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ
    ΟΥΣΤ!!!!!!!!!!!!!!!!

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/02/2009 21:24:46

    Μεταξύ πολιτικής και ποίησης προτιμώ τη δεύτερη.

  22. ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ avatar
    ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ 13/02/2009 21:28:42

    ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΕΣ ΜΠΛΟΚ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΠΟΝΙΟ
    ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ
    ΕΥΓΕ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ
    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΛΕΙΨΙΜΟ ΡΕ ΑΝΤΩΝΗ
    ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΑΝΤΡΑΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΑ 60 ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΓΛΥΦΤΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΤΑ ΠΟΣΤΑ ΟΠΑΠ ΚΛΠ...
    ΕΛΕΟΣ...



    Αλήθεια, αγαπητέ Αντώνη Σαμαρά, για ποιό λόγο θα πρέπει να εκλεγεί για 3η φορά ο Καραμανλής στην ηγεσία της χώρας; Αποτελεί μήπως πρότυπο διαφάνειας και σεβασμού στον Έλληνα πολίτη η κυβερνητική του θητεία;
    Ενας πρωθυπουργός που έβλεπε τα σκάνδαλα να περνούν, γιατί κατά τη γνώμη σου αξίζει μια τρίτη ευκαιρία; Για τον τρόπο που διαχειρίσθηκε την υπόθεση των υποκλοπών, με τον νεκρό Τσαλικίδη; Για τον τρόπο που διαχειρίσθηκε την υπόθεση των Πακιστανών; Για τον τρόπο που δαιχειρίσθηκε το σκάνδαλο των κουμπάρων; Για τον τρόπο που διαχειρίσθηκε την υπόθεση του Βατοπεδίου; Για τον τρόπο που συσκότισε την υπόθεση της Siemens, επιτρέπωντας στους καρατέκα της μίζας να κυκλοφορούν ελεύθεροι; Για τον τρόπο που ακυρώθηκε σαν προσωπικότητα στην υπόθεση Ζαχόπουλου; Για τον τρόπο που ράντισε με χημικά τους γονείς μας, αγρότες;
    -Αποτελεί για σένα αγαπητέ Αντώνη, αυτός ο πρωθυπουργός πρότυπο; Θα ήθελες να του μοιάσεις, εαν ήσουν στη θέση του; Αυτο μας λες;
    Κι όλα αυτά για να κοντράρεις την Ντόρα, η οποία μας έχει πρήξει επαναλαμβάνωντας πόσο στηρίζει τον πρωθυπουργό, τον ετοιμόρρροπο; Καθότι μόνο οι ετοιμόρροποι έχουν ανάγκη διαρκούς στήριξης. Η Ντόρα υποκρίνεται και καλά κάνει, μια κι έχει απέναντί της έναν πρωθυπουργό που καταφεύγει όλο και πιο συχνά στην ανάγκη του πνευματικού ανδρός Ιωάννη Τραγάκη, για να διατηρηθεί στην εξουσία.
    Εσυ όμως Αντώνιε, γιατί ξεπέφτεις σε τέτοιου είδους ανοησίες;
    Απο σένα περιμένουμε περισσότερη ειλικρίνεια και γενναιότητα.
    Τουλάχιστο ο Αβραμόπουλος, που είχε την φήμη του κου Τίποτα, βρήκε την γενναιότητα να πει την αλήθεια. Οτι δηλαδή ο πρωθυπουργός και η κυβέρνηση δεν διαθέτουν σχέδιο, πιθανώς ούτε σχεδία...

  23. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 13/02/2009 21:41:38

    Αντωνακη με αυτη την ακατανοητη δηλωση σου εχασες καθε σοβαροτητα που σου ειχε απομεινειΝομιζω οτι δεν χρειαζεται να επιχειρηματολογησει κανεις για το ατοπο της θεσης Σαμαρα,Το πιθανοτερο ειναι οτι πιστευει οτι απευθυνεται σε χαζομαλακες....

  24. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 21:45:39

    @22 αλλενάκι, υπάρχει κι η ποιητική πολιτική, αλλά αυτό είναι δύσκολο, όταν έχεις να κάνεις με πρόσωπα με πολλά επίθετα (πρόσωπα;) και άνευ πανεπιστημιακών τίτλων!

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/02/2009 21:52:25

    @21: τα επιθετικά πολυπρόσωπα έχουν και σαρδώνεια χαμόγελα ...

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/02/2009 21:52:59

    στο @25 το @26.

  27. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 21:59:35

    ..κατά κανόνα! Never trust a smiling cat!

  28. Decay avatar
    Decay 13/02/2009 23:14:31

    @ 18 Factorx ,

    Χάρη στην πολύ καλή ερευνά σου,
    γνωρίζουμε τωρα πια ποιός ήταν
    ο "ΑΒΟΛΕΥΤΟΣ" του Indymedia...

    ο νοών...νοείτω

  29. οκτώ avatar
    οκτώ 13/02/2009 23:15:45

    O Σαμαράς δηλώνοντας ότι θα γίνουν όλες οι αναγκαίες περικοπές εκεί που είναι δυνατό, περιλαμβάνει και το κόστος για τα εγκαίνια του νέου Μουσείου που ανέρχεται στα 5 εκ. ευρώ;
    Γιατί τέτοιο ποσό για κορδέλες και παστάκια δύσκολα δικαιολογείται.

  30. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 23:28:30

    @33 oκτώ

    Αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Κάπου διάβασα, ότι γίνανε εντυπωσιακές περικοπές, για τα εγκαίνια του Μουσείου της Ακρόπολης.

  31. άσχετος avatar
    άσχετος 13/02/2009 23:39:02

    @ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ: σοβαρό μπλογκ κοπιάρεις για να μας πεις για τον Σαμαρά. Τον Μπόνιο που γλυφει τον ....Παπαγιάννη, δουλεύει για τον Θέμο και σκοτώνεται να δημοσιεύσει πρωτος τα μειλ του Κυριάκου, ξεχνώντας φυσικά τα τιμολόγια της Ζήμενς. Υπάρχουν μπλογκ και μπλογκ αγαπητή.

  32. α-δέξιος avatar
    α-δέξιος 13/02/2009 23:41:22

    Ρε Φάκτορα, γιατί δεν γράφετε για τους εκβιασμούς που κάνουν στον Σαμαρα:

    1. Κάποιοι εκδότες ταχα παιδικών βιβλίων (βλέπε Ποντίκι)

    2. οσοι τα έπαιρναν απο τους μυστικούς λογαριασμούς που θέλει τώρα να κόψει. Οι δηλωσεις για τπον Καραμανλή τπυς πειραξαν ή οι περικοπές;

  33. οκτώ avatar
    οκτώ 13/02/2009 23:53:51

    @31 kanis
    Δεν υπάρχουν χρήματα στα κρατικά ταμεία για χορούς και πανηγύρια.
    Ηρθε σήμερα και το χαστούκι από τους κουτόφραγκους και κόβουν όχι επειδή ξαφνικά τους έπιασε ο πόνος για οικονομία, αλλά επειδή αναγκάζονται.
    Πως το λένε … no money no honey.

  34. ariel avatar
    ariel 14/02/2009 00:02:12

    Kanis @31
    Ο Λιάπης είχε προγραμματίσει φιέστα 6.000.000 για τα εγκαίνια του μουσείου. Ο Σαμαράς νομίζω πως τα μείωσε στα 3.000.000. Με το χάλι της οικονομίας μας και αυτά πολλά είναι. Θα γίνει βέβαια ποροβολή της χώρας μας λόγω και της τουριστικής δυσπραγίας, αλλά ίσως μπορούν να κάνουν κάτι πιο λίγο γιατί έχουν ζορίσει πολύ τα πράγματα.

  35. ariel avatar
    ariel 14/02/2009 00:03:00

    Διορθώνω το 36 στο προβολή και όχι ποροβολή, συγνώμην

  36. ΟΕΟ avatar
    ΟΕΟ 14/02/2009 00:35:11

    K. απορών Κ. Φυγά Κ. τρία πουλάκια στου Διάκου τη φλογέρα!!!!
    Όπως θα σας έλεγε και ο Γιαννόπουλος του ΠΑΣΟΚ. Στα διάλα ρε! Αν είναι ποτέ δυνατό να πιστέψουμε πως το Αμερικανάκι σε όλα του αγαπησε ξαφνικά την Ελλάς και έχει υγιείς σκοπούς, επειδή είναι χορτασμένος από τα χρήματα του παππού?.! Χα χα χααααααααα.... Σας παρακαλώ κύριοι, ο καθείς όπως ανατραφεί...Αρκετές προσβολές έχουμε ακούσει και από τον ΓΑΠ.!

    -> φάκτορα...Αποκάλυψέ τους όλους...Ούτε ο νοήμονας γλίτωσε από το δαιμόνιο του FactorX.! Καταπληκτικός ο τύπος.

    Ρεεε αφήστε τα κόμματα και πιάστε τα μυστριά!

  37. zippo avatar
    zippo 14/02/2009 00:49:18

    έπιασες εσύ δουλειά τώρα ... χα χα χα ...

  38. Decay avatar
    Decay 14/02/2009 01:01:04

    @ zippo,

    Καμμία σχέση με αυτά που γνωρίζεις!

    Μιλάμε για ΧΟΝΤΡΟ χρήμα!!!

  39. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/02/2009 01:16:33

    @Factorx: ΓΙΑΤΙ σβήνεις το σχόλιο; Τι κακό έχει;

  40. Factorx avatar
    Factorx 14/02/2009 01:21:11

    @41. Γιατί δεν είναι πολιτική κριτική αυτή που κάνει το συγκεκριμένο μλογκ απο όπου μετέφερες το "ανέκδοτο"

  41. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/02/2009 01:26:44

    @Factorx: "συγκεκριμένο μπλογκ";;; Ποιο μπλογκ;;;

  42. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/02/2009 01:34:53

    Και στην τελική, δεν μας λες τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται, για να μην μας την σπας και σου την σπάμε κάθε τόσο κάνοντας τον λογοκριτή στα γραπτά μας.

  43. Decay avatar
    Decay 14/02/2009 01:40:15

    @ 43 Νήπιε,

    “Η Αισθητική είναι ηθική”… Και η γραπτή, ακόμα περισσότερο"

    Σε γενικές γραμμές,

    Δεν προσβάλλουμε:

    Α Τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας

    Β Τον εν ενεργεία Πρωθυπουργό

    Γ Τον Αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης

    Τα υπόλοιπα εννοούνται

    Η αλλοιώς

    Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ

  44. ariel avatar
    ariel 14/02/2009 01:58:13

    @45 Decay
    έχεις απόλυτο δίκηο, δεν προσβάλλουμε τους θεσμούς. Αλλο λίγο πλακίτσα άλλο ύβρεις και χαρακτηρισμοί. Το λέω και για μένα γιατί ίσως έχω παρασυρθεί λίγο σε πλάκα, όμως όχι σε βρισιές. Λυπάμαι πολύ πάντως, λάθος μου. (Ειναι και της μόδας το mea culpa)

  45. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 14/02/2009 02:01:02

    Τρία πουλάκια...

    1. περί ατομικού αυτοπροσδιορισμού: δεν είναι ούτε 10 ημέρες που βουλευτής του κόμματος που προΐσταται ο ΓΑΠ, δήλωσε ότι "η μειονότητα είναι συνέχεια του τουρκικού έθνους"! Όχι να τον διαγράψει, ούτε μία δήλωση δεν έκανε!! Τι μηνύματα στέλνει με αυτήν την στάση;

    2. περί Ανάν: και τι να το κάνω που έκανε βουτιά στις δημοσκοπήσεις; ειλικρινά δε με ενδιαφέρει καθόλου το ποσοστό δημοφιλίας του εκάστοτε πολιτικού. Εγώ εκεί είδα μία σπουδή, μία βία, ένα άγχος. Για να μην πω προσφορά υπηρεσίας στους αγγλοαμερικάνους που έφτιαξαν μία λύση στα μέτρα της Τουρκίας, ως ανταπόδοση στη βοήθεια στους Κούρδους του Β. Ιράκ.

    3. Διπλωματία σεισμών. Αυτό δεν αφορά μόνο στον Παπανδρέου, αλλά σε όλους από το 1999 μέχρι σήμερα που ακολουθείται η μετά Οτσαλάν προσέγγιση, οι αγάπες και οι κουμπαριές. Πείτε μου ρε παιδιά, έχετε δει ΕΝΑ θέμα, ΜΙΑ ελάχιστη υποχώρηση στα ζητήματα που θέτουμε; Είμαστε πια οι μόνοι (εκτός των Βρετανών) που στηρίζουμε τόσο θερμά την υποψηφιότητά τους στην ΕΕ ενώ και οι ίδιοι το έχουν καταλάβει πια ότι αυτός ο δρόμος κόπηκε γι' αυτούς. Αλλά τέτοια στήριξη, τέτοια φιλία και ακόμα τίποτα. Ούτε καν να ανοίξει η Σχολή της Χάλκης, που δηλαδή τυπικό θα είναι κι αυτό γιατί κόσμο δεν θα έχει. (Να μην πω για τις παραβάσεις/παραβιάσεις/παρενοχλήσεις μέχρι και σε πολιτικά αεροσκάφη που είναι νέο φρούτο της τελευταίας δεκαετίας).

    Με τον Ρόντο και την Κοππά την ξέρουμε την εξωτερική πολιτική που θα ακολουθήσει. Αυτή φοβόμαστε.

    Εγώ ξέρεις τι λέω; να ξεκινήσει όσο το δυνατόν συντομότερα ο αγωγός, γιατί μέχρι και προσκόμματα από την επόμενη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ προβλέπω αν δεν έχουν αρχίσει οι εργασίες (καθυστερούν λόγω της κρίσης και της χαμηλής τιμής του πετρελαίου, κατά βάση).

  46. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/02/2009 11:22:37

    Αγαπητέ φάκτορα,
    Πραγματικά λυπάμαι που εξαντλείς την δυνατότητά σου της ανεύρεση στοιχείων σχολιαστών σου σε άλλα ιστολόγια.
    Επειδή, κλείνω χρόνο που συμμετέχω είτε σαν ανγνώστης είτε σαν σχολιαστής, σε αυτόν τον ιστολόγιο και ουδέποτε έδωσα λαβή σε ΚΑΝΕΝΑΝ να με καυτηριάσει, παρά μόνον για τα σχόλιά μου, και προς αποκατάσταση της αλήθειας, θα αναφέρω τα ακόλουθα.
    Το συγκεκριμένο σχόλιο ανέβηκε πρώτα εδώ.
    Στην περιήγησή μου σε άλλα ιστολόγια σταμάτησα στο politis.gr. Διαβάζοντας τις αναρτήσεις του θέλησα να αφήσω και εκεί κάποια σχόλια.
    Συγκεκριμένα λοιπόν άφησα τα εξής σχόλια.
    -Στην ανάρτηση με τίτλο "Φιλανθρωπία των αγωγών. Έτσι ή αλλιώς" το σχόλιο με τα στοιχεία 13 Φεβρουάριος 2009 4:37μμ.
    -Στην ανάρτηση με τίτλο "Η αλήθεια είναι άχρωμη"
    το τελευταίο σχόλιο με τα στοιχεία 13 Φεβρουάριος 2009 4:49μμ.
    -Και τέλος στην ανάρτηση με τίτλο "Περί crisis και κρίσεων" το προτελευταίο σχόλιο με τα στοιχεία 13 Φεβρουάριος 2009 6:32.
    Σημειωτέον ότι από το σχόλιο αφαίρεσα το κομμάτι

    ....Οι απαντήσεις σας δέον είναι να σταλούν στο www.antinews.gr όπου θα εκτιμηθούν από το μεγαλύτερο ακροατήριο υποψιασμένων πολιτών.

    Και αυτό για να μην ανακύψει θέμα από διάφορους καλοθελητές και δημιουργήσω πρόβλημα σε ΕΣΕΝΑ.
    Το γεγονός ότι κάποιος το έκανε αντιγραφή και επικκόληση στο Ιndymedia, αυτό είναι κάτι που δεν με αφορά.
    Θα ζητήσω λοιπόν, αφού ερευνήσεις τα στοιχεία να αποκαταστήσεις την ακεραιότητά μου.
    @decay,
    Τα παραπάνω ισχύουν και για εσένα.
    Με εκτίμηση
    Ν.Α.

  47. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/02/2009 11:36:18

    Τώρα δε είδα και την ανάρτηση στο Indymedia.
    Είναι προφανής η παραχάραξη και σου ζητώ να με ενημερώσεις πως μπορώ να τους ξεμπροστιάσω διότι είμαι έξω φρενών.

  48. kanis avatar
    kanis 14/02/2009 12:41:42

    Νομίζω, ότι πραγματικά χρειάζεται προσεκτική σταυροδότηση στις εκλογές. Αρα, χρειάζεται και προσέγγυση της ουσίας των πεπραγμένων τους κι όχι τυφλή αποδοχή της όποιας εικόνας θέλουν εκείνοι να προβάλουν.

    Το θέμα είναι, ΠΩΣ θα λάβουμε γνώση ; ΠΟΙΟΙ θα ερευνήσουν, ΠΟΙΟΙ θα μας ενημερώσουν. Σε μικρές περιφέρειες "ουδέν κρυπτό υπό τον ήλιο". Στις μεγάλες όμως, τι γίνεται;

    Πως γίνεται ο Κυριάκος κι η Μιλένα, να βγαίνουν πρώτοι στη Β΄Αθηνών! Με ποιό έργο, ποιό ρόλο, ποιά "εργαλεία";

  49. Factorx avatar
    Factorx 14/02/2009 14:06:35

    @ο νοών...νοείτω. Ζητώ συγνώμην για την παρανόηση. Αλλά όπως καταλαβαίνεις όταν ενημερώθηκα για την "συμπτωση" νόμισα οτι ήσουν εσύ.

    Δυστυχως το φαινόμενο της αντιγραφής σχολίων και άρθρων απο το antinews.gr έχει γίνει πλέον ενδημικό στο διαδίκτυο και μάλιστα απο καλοθελητες που μας βρίζουν συστηματικά επειδή δεν συμφωνούμε με τις ιδέες του. Ζητω η ελευθεροτυπία και η δημοκρατια κατα τα άλλα.

  50. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/02/2009 14:51:38

    Αγαπητέ φάκτορα,
    Σε ευχαριστώ.
    Εύχομαι δε, η δεοντολογία που διέπει αυτόν τον ιστότοπο, να ριζώσει, να ανθήσει και να καρποφορήσει.

  51. Decay avatar
    Decay 14/02/2009 14:55:43

    @ 48, ο νοών...νοείτω,

    Για να το λέει ο
    Factorx
    (το συγνώμην) σημαίνει οτι επιβεβαιώνεσαι.
    Άρα ΔΕΝ είσαι ο Αβόλευτος του Indymedia
    (Ουδέν μεμπτόν κατ ' εμέ)

    Προσυπογράφω λοιπόν, το σχόλιο 51 του Factor.

  52. Decay avatar
    Decay 14/02/2009 15:01:29

    Αλλά δικέ μου @52,

    Ξέρεις τι ωραία μου έκατσε το σχόλιο 29?
    Τέλεια!

  53. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/02/2009 15:11:38

    Τεστ: "Ζητω η ελευθεροτυπία και η δημοκρατια κατα τα άλλα".

  54. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/02/2009 15:40:58

    decay @53,
    Ευχαριστώ και εσένα.
    Το @54 απλά το παραβλέπω.-

  55. MELLONTOLOGOS avatar
    MELLONTOLOGOS 15/02/2009 20:43:59

    ΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΡΧΗΓΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΦΕΡΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ, ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΛΩΝΟΣ, ΓΟΝΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ, ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΛΟΓΙΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑ.Ο.Σ.? Η ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ Η Α΄ΑΘΗΝΩΝ ΕΙΤΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ(ΝΑΥΠΛΙΟ). ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ? Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙ ΓΕΦΥΡΕΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΕΞΙΑ? ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΝΕΟΤEΡΑ ΣΥΝΤΟΜΑ. Ως ΤΟΤΕ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ!!!!