21/04/2009 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αύριο τα κακά μαντάτα από την Κομισιόν

Αύριο  αναμένονται τα κακά μαντάτα της Eurostat για τα ελλείμματα των χωρών της Ευρωζώνης το 2008. Σύμφωνα με πληροφορίες η επιτροπή ενδέχεται να εκτιμήσει το έλλειμμα της χώρας μας ακόμη και πάνω από το 5%, με βάση τα αναθεωρημένα στοιχεία που έστειλε το υπουργείο Οικονομίας την Μεγάλη Πέμπτη.

Πρακτικά αυτο σημαίνει ότι η κυβέρνηση πρέπει να βρει 4,9 δισ. ευρώ (έναντι περίπου 1,8 δισ. ευρώ που υπολόγιζε αρχικά) για την επίτευξη του στόχου του 3% έως το 2010.

Ως συνήθως το πιο πρόσφορο εισπρακτικό έδαφος είναι τα ακίνητα. Η κυβέρνηση μελετά την επιβολή τέλους 1 τοις χιλίοις επί της αντικειμενικής άξιας των ακινήτων, φορολόγηση των ημιυπαίθριων χώρων, αλλά και νομιμοποίηση των αυθαίρετων. Το οικονομικό επιτελείο μελετά επίσης και την αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης σε καύσιμα ποτά και τσιγάρα, την αύξηση των τελών κυκλοφορίας, αλλά και την νομιμοποίηση των ηλεκτρονικών παιχνιδιών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 21/04/2009 13:31:38

    Έλα Αλέκο, η Ελλάς πτώχευσε!

  2. nyfitsa avatar
    nyfitsa 21/04/2009 13:44:29

    Μια, που μιλάμε για τα οικονομικά……
    Υπάρχει λόγος να μην δουλεύουν σήμερα τα ασφαλιστικά και γενικά όλα τα γραφεία της ΔΕΗ???? Ούτε ένα χαρτάκι στην πόρτα του Ασφαλιστικού, ότι σήμερα την «αράξαμε, λόγω πασχαλινής κούρασης – μην έρχεστε στα γιατρεία μας ». !!! ..δηλαδή, οι υπόλοιπoi που δουλεύουν σήμερα κανονικότατα, είναι ΚΟΡΟΪΔΑ?

  3. saaladin avatar
    saaladin 21/04/2009 13:45:22

    βέβαια,φταίει το ΠΑΣΟΚ,που έχασε δυό φορές και βεβαίως οι πολίτες που δεν είχαν φανταστεί πόσο λαμόγια είναι οι σπουδαίοι νεοφιλελεύθεροι ιδεολόγοι της αρπαχτής...αυτοί που τώρα δίνουν τα 'ρέστα' τους στις Τράπεζες,πριμοδοτούν τα μεγάλα εισοδήματα[α,ξέχασα θα πληρώσουν από 5.οοο ευρώ οι 59 εκατομμυριούχοι της χώρας,,]φταίνε οι πολίτες αυτοί οι αχρείοι που Δεν ΘΈΛΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΟΥΝ ΤΗ ΚΡΊΣΗ και το χειρότερο που Δεν πεθαίνουν μαζικά για να ξαναβγεί ο μπουχέσας απ τους 'εχοντες'...

  4. Naruto avatar
    Naruto 21/04/2009 13:59:13

    Request : Θελω αφιερωμα στον Αλογοσκουφη.
    Βιογραφικο - τοπο εκλογης - "εργο" του κλπ πριν και αφου εγινε υπουργος.
    Θα ηταν καλη ιδεα να κανουμε copy paste tα βιογραφικα των εκλεκτων μας για να συνειδητοποιησουμε τι γινεται σε αυτη τη χωρα και γιατι.

  5. Naruto avatar
    Naruto 21/04/2009 14:07:33

    lol, δεν το πιστευω, τωρα και στα .com. Αντε να σας βοηθησω λιγο.

    http://www.alogoskoufis.gr/

  6. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 21/04/2009 14:11:49

    Κάνω χάζι την έκφραση "το οικονομικό επιτελείο".

  7. Naruto avatar
    Naruto 21/04/2009 14:12:23

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ


    2004 - 2009
    Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών

    Από το Μάρτιο του 2004, προωθήθηκε η αποκατάσταση της δημοσιονομικής ισορροπίας και μια σειρά διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων που συνέβαλαν στην ανάπτυξη, την απασχόληση και την κοινωνική συνοχή.

    Αποτέλεσμα αυτής της οικονομικής πολιτικής ήταν η αποκατάσταση της αξιοπιστίας της χώρας και η μείωση του δημοσιονομικού ελλείμματος κάτω από το 3% του ΑΕΠ για πρώτη φορά από την ένταξη της Ελλάδας στην ευρωζώνη. Από 7,9% του ΑΕΠ το 2004 το έλλειμμα μειώθηκε στο 2,6% το 2006. Παράλληλα, η Ελλάδα κατάφερε να έχει από τους υψηλότερους ρυθμούς ανάπτυξης στην Ευρώπη και τη ζώνη του ευρώ με ταυτόχρονη μείωση της ανεργίας και δυναμική ανάκαμψη των εξαγωγών και των επενδύσεων.

    Πιο συγκεκριμένα, την περίοδο 2004-2007:
    • Με τη φορολογική μεταρρύθμιση μειωθήκαν οι φόροι για τις επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά,
    • Με το νέο Επενδυτικό Νόμο αξιοποιήθηκαν τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της χώρας και ενισχύθηκε η Περιφέρεια,
    • Με τις Συμπράξεις Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα δόθηκε ώθηση στη δημιουργία υποδομών απαραίτητων για την οικονομία και την κοινωνία,
    • Με τη νέα εξαγωγική πολιτική ενισχύθηκε η εξωστρέφεια της ελληνικής οικονομίας,
    • Με τη νέα γενιά αποκρατικοποιήσεων βελτιώθηκε σημαντικά η ανταγωνιστικότητα της χώρας,
    • Με στοχευμένες δράσεις για μια πιο δίκαιη κοινωνία, ξεκίνησε μια μεγάλη προσπάθεια για την αντιμετώπιση της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού.

  8. ΟΛΟΙ ΘΑ ΦΑΤΕ avatar
    ΟΛΟΙ ΘΑ ΦΑΤΕ 21/04/2009 14:28:50

    ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ
    ΑΞΙΟΤΙΜΟΙ ΚΥΡΙΟΙ,ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΤΗΣ ΝΔ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΕ ΤΟΣΟ ΑΔΗΜΟΝΙΑ,ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΕΡΙΣΣΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΡΙΧΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΜΑΣΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΣΕΙΣ,ΣΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΔΙΔΑΞΑΝΤΕΣ.

  9. tiramola avatar
    tiramola 21/04/2009 14:39:55

    Ήπια προσαρμογή και το δούλεμα πέφτει σύνεφο για να καλύψει την ανικανότητα της κυβέρνησης του "καταλληλότερου"...
    Η αναθεώρηση προς τα πάνω του ελλείματος είναι στην "λογική της ταχύτητας των οικονομικών εξελίξεων που απαιτεί γρήγορες αποφάσεις που μπορεί να αλλάζουν και κάθε βδομάδα"....
    Όπως φαίνεται και ο Πάγκαλος παραμύθι το έχασε το στοίχημα.

    Ένα είναι σίγουρο , να μαγειρεύουν δεν ξέρουν και είναι ικανοί να σε δηλητηριάσουν κιόλας.

  10. osaperas avatar
    osaperas 21/04/2009 14:40:53

    Άντε θα αρχίσει ένας νέος κύκλος σχολίων. Η Νέα Δημοκρατία φταίει-όχι το ΠΑΣΟκ φταίει κλπ κλπ κλπ.
    Προφανώς το 80% των ηλίθιων που όλα αυτά τα χρόνια ψηφίζει με κλειστά τα μάτια Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ δεν φταίει καθόλου

  11. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 21/04/2009 15:15:39

    Δυστυχώς έχουμε πτωχεύσει κρατιόμαστε στην ζωή με μηχανική υποστήριξη.

    Όσο για τον 1ον και το ΠΑΣΟΚ να χαίρεται τους συντρόφους του που πουλάει και εξυπνάδα.

  12. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 21/04/2009 15:23:53

    Τι έγινε βρε παιδιά; Οι μεγάλοι οικονομολόγοι τα έκαναν μπάχαλο και στην οικονομία; Και μην διαβάσω "ΦΤΑΙΕΙ Ο ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ".Ο ΚΑΚ εδήλωνε ότι η οικονομική πολιτική είναι πολιτική της κυβέρνησης.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/04/2009 16:02:41

    Και μην ξεχνατε οτι αν ειμαστε ακομα στην αποπανω,αυτο οφειλεται στα λεφτα που ερχονται ακομα, απο τα διαφορα προγραμματα της επαρατης ΕΟΚ.

  14. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 21/04/2009 16:03:42

    EOK... Οι παληοί ξεχωρίζουν...

  15. stelios avatar
    stelios 21/04/2009 16:41:03

    7@,
    Oντως προκειται για ανεκδοτο με 2 λεξεις.
    Το αλλο με τη Νομπελιστρια το ξερεις?

  16. αντί avatar
    αντί 21/04/2009 16:44:09

    Αυτά είναι αναπτυξιακά μέτρα!!

  17. Naruto avatar
    Naruto 21/04/2009 18:30:21

    @9 με τις πιστωτικες και τα δανεια εχει καταργηθει και το "Ουκ αν λάβεις εκ του μη έχοντος…"

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/04/2009 19:10:24

    Τοσα χρονια,μου βλεπατε Αυτια -Μητροπουλο,και Παπαδακη και Οικονομεα,για να παρετε γραμμη για το τι θα ζητατε.Γιατι εκεινοι εκαναν την οικονομικη πολιτικη των κυβερνησεων και οι εντρομοι πολιτικαντηδες,γονατιζαν και φιλουσαν το χαλι μπροστα τους.
    Και μοιραζαν λεφτα που δεν ειχαν.
    Και τωρα,που τελειωσαν τα ψεμματα,τι κανουμε;
    Μα να πατε παλι σ αυτους,να σας μοιρασουν κι αλλα,απ τα ιδια.

  19. ΧΩΡΙΑΤΗΣ avatar
    ΧΩΡΙΑΤΗΣ 21/04/2009 21:12:32

    Μην ανησυχείτε καθόλου!
    Οι τράπεζες να είναι καλά να μας δανείζουν!

    Κατα τα άλλα ακουω ότι θα γίνουν νεες προσλήψεις εκτακτου "γαλαζιου" προσωπικου διοτι όλα τα υπουργεια σχεδον (που υποτιθεται θα μειώνονταν αλλα απλα αλλαξαν ονομα) εχουν σχετικες "αναγκες"...
    Αντι να απολυσουν τους ηδη υπαρχοντες ΔΥ αυτοι θελουν κι αλλους!

  20. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/04/2009 22:01:09

    @ Αγανακτηση.
    Ναι παλιος,αλλα τογραψα και επιτηδες,για να σας πυροδοτησω στο μυαλο,εκεινο το παλιο επισης,
    ...και ΝΑΤΟ...

  21. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2009 12:17:38

    Πάλι σκατά τα έκαναν τα σαΐνια που προβάλουν καθημερινά στα ΜΜΕ (με τους παχυλούς μισθούς) .