#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2010 11:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αύριο η συνάντηση Σαμαρά – Τρόϊκας



Αύριο Παρασκευή στις 13:30 θα πραγματοποιηθεί τελικά η συνάντηση του προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά με την Τροϊκα. Η συνάντηση ήταν προγραμματισμένη για σήμερα το μεσημέρι, αλλά λόγω του φορτωμένου προγράμματός τους, οι εκπρόσωποι παρακάλεσαν να αναβληθεί γι αύριο.


Με την ευκαιρία μόνο αγανάκτηση για το επίπεδο που έχουν καταντήσει ορισμένοι τον Τύπο στην Ελλάδα προκαλούν στην Ρηγίλλης όσα λένε και γράφουν για ...υποστολή τάχα της αντιμνημονιακής σημαίας από τον Σαμαρά.


«Ο Σαμαράς είπε ΟΧΙ στο Μνημόνιο όταν όλοι είπαν ΝΑΙ και θα υποχωρήσει τώρα που δικαιώνεται;» έλεγαν σήμερα το πρωί στελέχη της Ρηγίλλης.


Αντιθέτως, ο Σαμαράς αισθάνεται δικαιωμένος και για την στάση που είχε κρατήσει , αλλά και για τα ερωτηματικά που είχε απευθύνει σε σχέση με τον ευρωπαϊκό μηχανισμό στήριξης και την πιθανή ελεγχόμενη χρεοκοπία. Ήδη, από τον Οκτώβριο και μετά τη συνάντηση που είχε στις Βρυξέλλες με τον πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Χ. Βαν Ρόμπεϊ είχε επισημάνει πως ο ίδιος είναι κατηγορηματικά αντίθετος στην ιδέα της ελεγχόμενης χρεοκοπίας στον υπό σύσταση ευρωπαϊκό μηχανισμό. Όπως είχε τονίσει τότε μια ελεγχόμενη πτώχευση είναι πτώχευση για τη χώρα που την υφίσταται και ελεγχόμενη για όλες τις άλλες και αποδυναμώνει την ενότητα της ευρωζώνης.

Όπως εξάλλου τόνισε χθες ο Π. Παναγιωτόπουλος το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι αλληλέγγυο σε κάθε προσπάθεια της κυβέρνησης να αντισταθεί στο μηχανισμό που εμπεριέχει την επικίνδυνη διαδικασία, αλλά όταν ο πρόεδρος της ΝΔ είχε θέσει αυτό το θέμα, ο πρωθυπουργός  δεν είχε πει τίποτα, ούτε είχε τοποθετηθεί παρόλο που είχε γίνει συζήτηση στα αρμόδια όργανα στη Σύνοδο Κορυφής του Οκτωβρίου. Και τώρα τα παπαγαλάκια της κυβέρνησης λένε ότι τάχα ο Σαμαράς … υποχωρεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/11/2010 11:34:22

    Καλά θα κάνει όμως ο Σαμαράς να βλέπει εγκαίρως τις μπανανόφλουδες που του πετάει το σύστημα και να μην τις πατάει. Είναι αδίστακτοι και πρέπει να τους αντιμετωπίσει χωρίς γαρύφαλλα και τριαντάφυλλα. Άντε, γιατί και η ανοησία έχει όρια! Πόσο ακόμη θα κάθεται να την τρώει και να αντιδρά σε μη χρήσιμο χρόνο, έχοντας χαντακώσει την εικόνα του προς τα έξω;

    Πόσο δύσκολο είναι να το κάνει, επιτέλους;;;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Επώνυμος 18/11/2010 11:38:30

      Ποιές μπανανόφλουδες εννοείς; και μπερδεύεις δεκαοκτώ πράγματα σε τρεις προτάσεις.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Factorx 18/11/2010 12:11:37

        Εννοώ ότι όταν βγαίνει το Βήμα την Κυριακή και μιλάει για "συναίνεση" πρέπει να δουν οι Ρηγιλλάνθρωποι ότι πηγαίνουν να τους πετάξουν πάλι τη μπανανόφλουδα της συναίνεσης. Όταν μετά βλέπουμε ανακοίνωση "ενωμένη η Ελλάδα μπροστά στις προκλήσεις των ισχυρών της Ευρώπης" μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τη μπανανόφλουδα την πάτησαν. Όταν μετά βλέπουμε ότι χθες όλα τα κανάλια έπαιζαν ότι η ΝΔ "παράτησε" την αντίθεση στο Μνημόνιο μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι εκεί πεσμένη κάτω που ήταν η ΝΔ μετά το πάτημα της μπανανόφλουδας, τη βρήκε ο οχτρός και τη βαρούσε ανελέητα. Όταν αυτοί κάθονται μετά και αναρωτιούνται "μα καλά, αφού δεν πήραμε πίσω την αντίθεση στο Μνημόνιο, γιατί να περνάει αυτή η γνώμη;" σημαίνει ότι δεν κατάλαβαν πάλι τι έγινε. Και όταν εμείς εδώ τους λέμε ανόητους, τους λέμε γιατί όλα αυτά τα έχουμε ξαναδει άπειρες φορές από πέρυσι (από τη μέρα που ο ΓΑΠ κάλεσε το Σαμαρά κατευθείαν τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου και ο Σαμαράς σαν ανόητος πήγε και έπεσε στο στόμα του λύκου) και τα βλέπούμε συνέχεια και κάτι μου λέει ότι θα τα βλέπουμε συνέχεια.

        Και μετά μου λέει ο Μίσα (και πόσοι άλλοι σχολιαστές εδώ στο antinews) ότι ο Σαμαράς είναι ίδιος με το ΓΑΠ και ότι υπάρχει δόλος. Και απαντώ με το του Μολυβιάτη ότι δεν έχουμε δόλο, αλλά "αγνή και άδολη ανοησία".

        Και μετά βλέπουμε το Σαμαρά να συναντιέται με τον τρόικα και, φυσικά, ξέρουμε ότι αύριο όλα τα κανάλια θα βρουν τρόπο να παρουσιάσουν πόσο μνημονιακός έγινε ξαφνικά ο Σαμαράς που "κατάλαβε ότι πρέπει να βοηθήσει στη σωτηρία της χώρας".

        Και θα φταίμε μετά όσοι λέμε τα πράγματα με το όνομά τους;

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Επώνυμος 18/11/2010 12:04:46

      ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΠΩΝΥΜΕ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΠΑΣΧΕΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ.
      ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΡΗΤΟ "ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ"!!!
      ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΙΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ....
      ΑΡΑ ΤΙ ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ;
      ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;

      • Factorx avatar
        Factorx @ ΜΑΝΙΑ 18/11/2010 12:08:15

        Μάνια: να τα λένε οι πασόκοι αυτα το καταλαβαίνω. να τα λέμε κι εμείς αυτό κι αν είναι επιτυχία της προπαγάνδας του ΠΑΣΟΚ. Ποια είναι τα αντιφατικά μηνύματα; κατέγραψέ τα για να δω μήπως και έχεις δίκαιο

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Factorx 18/11/2010 12:14:10

          Φάκτορα, δεν τα στέλνει ο ίδιος τα αντιφατικά μηνύματα. Άλλο κάνει: ΔΙΝΕΙ ΠΑΤΗΜΑΤΑ για να περάσουν την προπαγάνδα στον κόσμο ότι τάχατες στέλνει αντιφατικά μηνύματα.

          Και εδώ έγκειται το όλο σκηνικό της ανοησίας, κατά τη γνώμη μου. Της αυτοκτονικής νεοδημοκρατικής ανοησίας στο συγκεκριμένο ζήτημα.

        • ΜΑΝΙΑ avatar
          ΜΑΝΙΑ @ Factorx 18/11/2010 12:24:24

          ΦΑΚΤΟΡΑ,
          ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΧ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.
          Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ;
          ΕΜΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ;;;
          ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ;
          ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΜΕ;
          ΦΤΑΙΕΙ Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ;
          ΦΤΑΙΕΙ Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΣΝΟΗΤΑ ΔΟΣΜΕΝΟ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ; (Σ' ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ Η ΠΑΣΟΚΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!)
          ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

          • Factorx avatar
            Factorx @ ΜΑΝΙΑ 18/11/2010 12:38:17

            Οκ τλώρα συμφωνούμε - βαρέθηκα να τα γραφω

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Factorx 18/11/2010 13:35:27

          Φάκτωρ,

          Δώσε βάση:

          Το πρόβλημα είναι ότι εκεί που το πάνε τα πασοκικά ΜΜΕ, η σύγκρουση του Σαμαρά με αυτά είναι αναπόφευκτη. Μόλις διαστρεβλώσανε το μήνυμα του Σαμαρά ο οποίος είπε "βάζω πλάτη" στην αντίθεση της Ελλάδας στην ελεγχόμενη χρεοκοπία και το μεταφράσανε σαν δήθεν υποχώρηση από την αντιμνημονιακή στάση του, έβαλε τον Παναγιωτόπουλο και έκανε συνέντευξη τύπου για να διευκρινίσει ότι αυτό δεν είναι σωστό και ότι παραμένει αντιμνημονιακός. Όμως, η αντίδραση αυτή θάφτηκε και πέρασε η στρεβλή ερμηνεία των ΜΜΕ. Μπορεί το ψέμα να έχει κοντά ποδάρια, αλλά οι εντυπώσεις παίζονται από μέρα σε μέρα και πολύ καλά ξέρεις ότι σε οριακές καταστάσεις (π.χ. στο άμεσο μέλλον όταν θα γίνουν εκλογές) ΚΑΙ το αποτέλεσμα της κάλπης θα είναι μάλλον οριακό.
          Ένα συγκεκαλυμμένα αντιδημοκρατικό και αναξιοκρατικό καθεστώς όπως το ΠΑΣΟΚ με σχεδόν όλα τα ΜΜΕ και μεγάλους διαπλεκόμενους επιχειρηματίες-εργολάβους στο πλευρό του, με στρατιά διορισμένων Δημοσίων υπαλλήλων μην περιμένουμε ότι θα καταρρεύσει και θα έρθει ως σωτήρας ο Σαμαράς. Αυτό θα γίνει μόνο αν καταρρεύσει πλήρως η χώρα, κηρυχθεί άμεση χρεωκοπία, πτωχεύσουν οι μεγάλες Τράπεζες όπως η Εθνική, χάσουμε το μισό Αιγαίο κ.ο.κ.
          Επομένως, η αλλαγή συσχετισμού δυνάμεων δεν μπορεί να γίνει με αυτούς τους χρεωμένους ως το λαιμό διαπλεκόμενους καναλάρχες - εφοπλιστές - εργολάβους των ΜΜΕ. Θα πρέπει να πιεστούν να εγκαταλείψουν. Θα πρέπει να απαξιωθούν και να αντικατασταθούν με νέους όχι διεφθαρμένους. Θα πρέπει να πάνε σπίτι τους. Δεν μπορεί να ζητάμε αλλαγή του πολιτικού συστήματος και να αφήσουμε αλώβητο το σημερινό σύστημα των πασοκικών και αλληθωριζόντων αριστερόζ ΜΜΕ που ΚΑΙ αυτά είναι μέρος του σάπιου προς απόσυρση συστήματος.
          Κατόπιν όλων αυτών, ο Σαμαράς πρέπει να καταγγείλει την αναξιοπιστία των ΜΜΕ. Στην αρχή γενικά. Όσο αυτά δεν συμμορφώνονται, πιο ειδικά. Να απαντάει άμεσα. Μέσα στην ίδια ημέρα. Και σε όλους τους τόνους. Να απαιτεί οπωσδήποτε την αποκατάσταση της αλήθειας με τη δημοσίευση της απάντησης στο οποιοδήποτε κακόβουλο δημοσίευμα (για τις εφημερίδες) και την πρόσκληση του εκπροσώπου της ώστε να ανατρέψει τις όποιες διαστρεβλώσεις (στα κανάλια και τα ραδιόφωνα). Να δώσει εντολή σε όλους (μα όλους) τους εκπροσώπους της ΝΔ στα κανάλια να μην επιτρέπουν να τους διακόπτουν και να τους καπελώνουν οι παρουσιαστές ή οι προσκεκλημένοι πασόκοι ή καρατζαφέρησες ή αριστερόζ. Αν δεν γίνεται σεβαστή η δημοκρατική απαίτησή τους αυτή είτε να σηκώνονται και να ΦΕΥΓΟΥΝ από το πάνελ είτε να καταγγέλλουν εκείνη τη στιγμή το διαβλητό της διαδικασίας. Live! Χωρίς φόβο, ενδοιασμούς και χωρίς ενοχές. Και αν έχουμε να κάνουμε με "επαγγελματίες" πολιτικούς της ΝΔ με φλώρικη και δήθεν μειλίχια συμπεριφορά τύπου Άρη Σπηλιωτόπουλου ή Κυριάκου Μητσοτάκη, οι οποίοι τους φτύνουν και σφυρίζουν αδιάφορα για να τα έχουν καλά με τα πασοκοκάναλα τότε αυτοί να καλούνται άμεσα από την ίδια τη ΝΔ και να τους γίνονται συστάσεις για τη μη αντίδρασή τους ή αλλιώς να διαγράφονται.

          Ταυτόχρονα, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, να πάρει πρωτοβουλίες για την ίδρυση τηλεοπτικού καναλιού πανελλήνιας εμβέλειας και ραδιοφώνου. Να σπάσει την πασοκική δικτατορία των ΜΜΕ.

          • γιωργος avatar
            γιωργος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 18/11/2010 14:58:50

            Πολυ σωστος μανωλη.

  2. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 18/11/2010 11:48:40

    Μία από τις μπανανόφλουδες είναι, πιθανόν, και η αναβολή της συναντήσεως, λόγω ...........φορτωμένου προγράμματος των αλλοδαπών υπαλλήλων που πρόκειται να συναντηθούν με τον ......... Αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολιτεύσεως (Συνταγματικό παράγοντα του δημοκρατικόυ μας πολιτεύματος, αν το έχουμε ξεχάσει). Σεβαστό το πρόγραμμα των υπαλλήλων, αλλά ακόμα πιό σεβαστό το πρόγραμμα του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, εκτός και αν αυτός αποδέχεται η συνάντηση των υπαλλήλων μαζύ του να έπεται, σε σπουδαιότητα, άλλων ασχολιών τους γιά σήμερα, χάριν των οποίων αυτοί μεταθέτουν την συνάντηση γιά την επομένη. Θα μου πείτε, τί σημασία έχουν οι συμβολισμοί; Ολα έχουν σημασία, και μεταξύ άλλων και η δεοντολογία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 18/11/2010 12:20:44

      Πάρα πολύ σωστά... Το κάνουν για να τον ταπεινώσουν. Να του δείξουν ότι είναι αυτός από κάτω και αυτοί από πάνω.

      Άλφα βήτα της τακτικής είναι αυτά...

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 18/11/2010 12:55:07

        Eμ, έτσι είναι...
        Θέλει πολύ νιονιό για να το μυριστείς;

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/11/2010 11:57:14

    Για την ακριβεια ο Βαν Ρομπαι ελαβε ΕΝΤΟΛΗ απο το Συμβουλιο ηγετων της ΕΕ μετα απο προταση της Μερκελ να ετοιμασε προτασεις για το μηχανισμο ελεγχομενης χρεωκοπιας με ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ Παπανδρεου και ο ιδιος ο Παπανδρεου και τα ελλληνικα ΜΜΕ επικεντρωθηκαν οτι δεν αφαιρεθηκε το δικαιωμα ψηφου απο τα χρεωμενα μελη και το θεωρησαν τεραστια επιτυχια ενω για το μηχανισμο δεν ειπαν τιποτα και μονο η ΝΔ εβγαλε ανακοινωση εναντιον του.
    Τωρα που βλεπουν τι ερχεται -γιατι ο Βαν Ρομπαι οφειλει να ετοιμασει προτασεις συμφωνα με την εντολη που ελαβε με την ψηφο και του Παπανδρεου- φωναζουν και επειδη η ΝΔ μενοντας σταθερη στην θεση της στηριζει την αλλαγη θεσης Παπανδρεου λενε οτι αλλαξε θεση για το μνημονιο.

    • victoria avatar
      victoria @ ψυχραιμια 18/11/2010 13:06:06

      Αυτό έπρεπε να αποδοθεί, έτσι ακριβώς.

      Για την επικοινωνία της νδ, συμφωνώ παραπάνω αντανακλαστικά στις μπανανόφλουδες και λυπάμαι που το λέω, κάποιος 'τραμπούκος' αντίπαλο δέος πχ Πάγκαλου, δεν γίνεται αλλιώς, με το 'σεις και με το σας εμείς να εξηγούμε διαλεκτικά και οι άλλοι γιούρια το άσπρο -μαύρο, μήνυμα δεν περνάει. Πρέπει να υπάρχει *κεντρικό πολιτικό απλό* μήνυμα σε κάθε πρόκληση και από κάτω η τεκμηρίωση. Όχι πάνω η τεκμηρίωση και το μήνυμα χαμένο στη μετάφραση.

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/11/2010 11:59:38

    Κοιταξε ,δεν θα εβλαπτε μια ανακοινωση που αφου περιεγραφε λεπτομερως αυτα που γραφω πιο κατω θα κατηγορουσε τα ελληνικα ΜΜΕ για παραπληροφορηση.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ψυχραιμια 18/11/2010 12:01:20

      Δεν επιτίθεσαι στα μήντια. Αλλάζεις τους συσχετισμούς δύναμης

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Factorx 18/11/2010 12:06:17

        Το περιμενουμε.

  5. tiramola avatar
    tiramola 18/11/2010 12:10:37

    Αύριο λοιπόν θα ακούσουμε τις δηλώσεις Σαμαρά μετά τη συνάντηση και θα βγάλουμε συμπέρασμα...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ tiramola 18/11/2010 12:18:00

      Τα βλέπεις Φάκτορα; Από τώρα ξεκίνησαν...

      Ό,τι και να πει ο Σαμαράς αύριο, αυτοί θα "βγάλουν συμπέρασμα"...

      Αυτό που πρέπει να κάνει ο Σαμαράς είναι πολύ απλά να τους πει κατάμουτρα:

      ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

      ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΟΙ 'ΣΩΤΗΡΕΣ' ΜΑΣ, ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΔΥΝΑΣΤΕΣ ΜΑΣ.

      ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ, ΑΛΛΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΝΑ ΑΝΑΣΑΝΕΙ.

      ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ, ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΓΡΑΠΤΩΣ.

      Αν δεν κρατήσει τέτοια στάση, ΜΗ ΦΟΒΙΚΗ απέναντι στους ξένους, ώστε ΠΟΛΙΤΙΚΑ να περάσει το μήνυμα στον κόσμο ότι ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ την κατοχή της χώρας, που ζούμε αυτή τη στιγμή, να μην περιμένει να πείσει κανέναν πέρα από όσους θέλουμε να το ψάχνουμε βαθύτερα.

      Πόσοι είμαστε όμως αυτοί;

      Φοβάται μήπως τον πουν λαϊκιστή;

      Ας γελάσω! Να τον πει λαϊκιστή ο "λεφτά υπάρχουν", ο γιος του Ανδρέα, το "παιδί της Αλλαγής"!

      Ας τον πουν! Μακάρι να τον πουν! Ο ψόγος των εχθρών του θα είναι ο μεγαλύτερος έπαινος!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Επώνυμος 18/11/2010 12:22:59

        Καλά μας δουλεύεις?
        Τα προβλήματα είναι δεδομένα, οι συστημικές λύσεις που προτείνονται επίσης.
        Τι ακριβώς πας να προλάβεις?
        Τις αυριανές κολοτούμπες?
        Οι εκλογές τελείωσαν Επώνυμε, τώρα όλοι τοποθετούνται υπεύθυνα και κρίνονται.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ tiramola 18/11/2010 12:26:54

          Φάκτορα, τα έβγαλαν κιόλας τα συμπεράσματα! Να το!!!: "Τις αυριανες κολοτούμπες"!!!

          Και κάθονται αυτοί μετά στη ΝΔ και πατάνε μόνοι τους τις μπανανόφλουδες!

          • tiramola avatar
            tiramola @ Επώνυμος 18/11/2010 12:36:01

            Εξακολουθώ να μην σε καταλαβαίνω ρε παίδαρε...
            Είναι ΝΑΙ ή ΟΧΙ μιά μεγάλη ευκαιρία αύριο να δηλώσει δημόσια την αντίθεσή του στην οικονομική πολιτική που μας ζητά να εφαρμόσουμε η τρόικα?
            Είναι ΝΑΙ ή ΟΧΙ μιά μεγάλη ευκαιρία αύριο να δηλώσει δημόσια την αντίθεση του με τους όρους του μνημονίου και μάλιστα ενώπιον τους?
            Ξέρεις να διαβάζεις καλύτερα Ελληνικά εσύ από μένα?
            Έλεος.....

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 18/11/2010 12:48:18

            Άντε πάνε αυτοκτόνα ρε ξεφτιλισμένα να γλιτώσει η χώρα από έναν από σας! Είστε ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ στο σώμα της χώρας οι Πασόκοι, η αιτία του κακού και της καταστροφής πυ βιώνουμε, τα ανθρωπάρια που στήριξαν τον Ανδρέα στο φούσκωμα και το γιο του στο σκάσιμο της φούσκας της παρακμής μας, ο πειθαρχημένος στρατός του κάθε νεοταξικού υπαλλήλου που θα έρθει εδώ να εκτελέσει τις εντολές των αφεντικών του. Αν αυτοκτονήσεις θα προσφέρεις πολλά στη χώρα σου. Γιατί δεν το έχεις σκεφτεί μέχρι τώρα; Σκέψου το.

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ Επώνυμος 18/11/2010 12:53:07

            Ενώπιον των υπαλλήλων που απλά επιβλέπουν θα εκφράσει αντίρρηση προς αυτούς που υπόγραψαν, ρε παίδαρε?

          • tiramola avatar
            tiramola @ Επώνυμος 18/11/2010 12:58:42

            Τα γραφόμενά σου κρίνονται από τους αντικειμενικούς σχολιαστές και επισκέπτες της ιστοσελίδας.

          • tiramola avatar
            tiramola @ Επώνυμος 18/11/2010 13:01:01

            Χαιρετίσματα Θανάση, νάσαι πάντα καλά και νάχεις την υγειά σου.

          • undercover gpr avatar
            undercover gpr @ Επώνυμος 18/11/2010 13:52:51

            Η υστερία σε όλο της το μεγαλείο!
            Πολύ γέλιο..

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ Επώνυμος 18/11/2010 12:34:44

        ΤΗΝ ΡΕΤΣΙΝΙΑ ΤΟΥ ΛΑΪΚΙΣΤΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ!
        ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ.
        ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
        ΠΡΟΣ ΤΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ;
        ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ, ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ "ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ" ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ, ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ .
        ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ.
        ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 18/11/2010 12:51:21

        Φίλε Επώνυμε, «φόρτωσες» και είναι θετικό...
        Σε επόμενη φάση θα δεις και το deal...
        Δυστυχώς για την έρμη την πατρίδα....

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Misha 18/11/2010 13:00:37

          Άσε μας ρε Μίσα! Φορτώνω και μαζί σου, διότι θεωρώ ότι με αυτά που λες εδώ μέσα υπονομεύεις την προσπάθεια όλων μας να δείξουμε στον αρχηγό της αντιπολίτευσης ότι κάνει συγκεκριμένα λάθη και ότι πρέπει να τα διορθώσει.

          Το ντηλ που λες δεν υπάρχει, υπάρχει απλώς η προσπάθεια, εντελώς λάθος κατά τη γνώμη μου, του Σαμαρά να αποδείξει ότι δεν είναι Τσάβες.

          Αυτό που θα έπρεπε να τους αποδείξει είναι ότι, αν χρειαστεί, ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΣΑΒΕΣ.

          Το κακό με το Σαμαρά είναι ότι συμπεριφέρεται ως μελλοντικός ηγέτης του κράτους-προτεκτοράτου. Αυτή είναι όλη η ουσία και αυτό είναι όλο του το πρόβλημα. Αν αυτό είναι "ντηλ", είναι ήδη από το 1821. Στον Αντώνη έγκειται αυτή τη στιγμή να κάνει μερικά από τα αναγκαία βήματα για να αλλάξει.

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 18/11/2010 13:11:23

            Τώρα θυμήθηκε πως η χώρα είναι προτεκτοράτο;
            Όταν το 1993 κατεδάφιζε τον εσμό των Μητσοτακαίων δεν το γνώριζε;
            Μήπως τότε δεν τον πίεζαν ασφυκτικά οι ξένοι;

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 18/11/2010 13:19:31

            Από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, μεσολάβησε ο Σημίτης, τα ερείσματα της Νέας Τάξης πολλαπλασιάστηκαν, δεν είναι ίδιες οι εποχές.

            Αν τότε έριξε το Μητσοτάκη, σήμερα διέγραψε τη Ντόρα ΑΚΡΙΒΩΣ λόγω του Μνημονίου. Όχι για άλλο λόγο. Πήγε με τις πατερίτσες και τον παρακάλεσε σχεδόν γονατιστή (!) να ψηφίσει το Μνημόνιο. Ε, είχαμε πράξη δεύτερη, σε σχέση με το 1993.

            Τα άλλα όλα που λες Μίσα είναι ήσσονος σημασίας. Στο γενικό μοτίβο ο Αντώνης είναι εντάξει. Δεν θυμάμαι σε ποιο άλλο ποστ είπες ορισμένα πράγματα, αλλά οταν σου λέω ότι είσαι αδικός, εννοώ π.χ. ότι ποτέ κανένας άλλος πλην του Βάρδα δεν μίλησε για "180 ψήφους" και τώρα εσύ έρχεσαι και λες ότι το είπαν "οι δύο αντιπρόεδροι της ΝΔ"! Κάτι που δεν έγινε ποτέ! (άλλο ότι ήταν και οι δύο υπέρ του Μνημονίου). Και εγώ σου λέω: δουλεύεσαι μόνος σου. Τρως την προπαγάνδα του συστήματος ΓΑΠ-ΔΝΤ και παίζεις το παιχνίδι τους.

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 18/11/2010 13:36:57

            Τι λές τώρα; Πως το 1993 ήταν καταστροφική η πώληση του ΟΤΕ στο γερμανικό δημόσιο και το 2010 είναι επωφελής για τον τόπο η πώληση της ΔΕΗ ή της ΕΥΔΑΠ ή των λιμανιών και των αεροδρομίων;
            ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ή μηπως κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας;
            Δες λοιπόν τι σερβίρει στη «δεξαμενή σκέψης» του ο καλοχαιρέτας αντιπρόεδρας σχετικά με το μνημόνιο :

            h--p://bit.ly/9YEGGm

            Ο κ. Αβραμόπουλος- η παρέμβαση του οποίου προκάλεσε έντονη συζήτηση στο εσωτερικό της ΝΔ- επεσήμανε: «Οι βασικοί όροι του μνημονίου και κυρίως σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις μας για την εξόφληση των δανειστών μας θα τηρηθούν στο ακέραιο». «Και αν ακόμη αλλάξει η κυβέρνηση, πρέπει να είμαστε ένα φερέγγυο και αξιόπιστο κράτος, και εμείς σεβόμαστε τη θεσμική και διαχρονική λειτουργία του συστήματος» είπε χαρακτηριστικά .

            «Κάποιο μνημόνιο θα υπογράφαμε. Μονάχα που, αν ήμαστε εμείς, δεν θα ήταν αυτό που υπεγράφη. Ο,τι μας είπαν το δεχθήκαμε. Μα σκοπός ήταν να διαπραγματευθούμε». Για το θέμα της επαναδιαπραγμάτευσης του μνημονίου ανέφερε ότι «εν όψει του 2011 πρέπει να ξανασυζητήσουμε κάποιους όρους». Σε άλλο σημείο υποστήριξε ότι πολλά από όσα περιγράφονται στο μνημόνιο έπρεπε να τα είχε προωθήσει η κυβέρνηση της ΝΔ.

            Αν αυτές οι τοποθετήσεις είναι συνιστούν αντιμνημονιακό αγώνα, εγώ είμαι η Μαίρη Ποππινς και σε λίγο θα προσγειωθω με το ομπρελίνο μου στο Μαξίμου για να αναλάβω τη διακυβέρνηση της χωρας.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 18/11/2010 13:47:36

            Αλλα αντ' άλλων. Σου είπα εγώ για το ότι σήμερα είναι καλές οι ιδιωτικοποιήσεις; Το "κύλησε νερό στο αυλάκι" πάει στο ότι σήμερα είμαστε πολύ περισσότερο προτεκτοράτο από ό,τι το 1993. Και, άρα, θέλει περισσότερο αγώνα για να στηρίξουμε μια ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ηγεσία στον αγώνα εναντίον αυτών των στοιχείων που μας κάνουν προτεκτοράτο. Θέλει να δει καλύτερα ότι αν πάει εκεί την πολιτική της, υπάρχει πρόβλημα για την ίδια τη χώρα, αλλά και για την ίδια την αντιπολίτευση.

            Στο θέμα του Αβραμόπουλου κάνεις κάτι που με ενοχλεί τρομερά. Εσύ είπες για τις 180 ψήφους. Και σου είπα εγώ ότι δείχνεις εκεί πόσο άδικος είσαι. Βγάζεις μετά κάτι τελείως άσχετο (αυτή τη γνωστή εξωφρενική συνέντευξη) και μου τη βγαίνεις από αλλού για να μην παραδεχτείς ότι έχεις άδικο.

            Αν νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις συζήτηση, κάνε μόνος σου.

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 18/11/2010 14:24:53

            Eπώνυμε,
            Η περιγραφή σου «γνωστή , εξωφρενική συνέντευξη » αρκεί για την στάση του αντιπροέδρου.
            Θύμισε μου, έχεις ακουσει το επίτροπο Δημα να ψελλίζει έστω μια λέξη ενάντια στο κατοχικό μνημόνιο;
            Στα σοβαρότερα:
            Ειπε, μόλις ψες , ο ΠανΠαν πως θέση της νδ είναι ότι πρέπει να επισπευσθούν οι ιδιωτικοποιήσεις, που προβλέπει το Μνημόνιο !!! Δλδ αυτές για τις οποίες ο Σαμαράς έριξε , και έπραξε άριστα, τη νεοφιλελεύθερη συμμορία Μητσοτάκη.

            Τελικά έχουμε αντιμνημονιακό αγώνα ή μαγείρεμα για την οικουμενική και κατοχικό Μνημόνιο τριων γενεών;

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 18/11/2010 14:40:06

            Τελικά έχουμε έναν Σαμαρά που έχει πιάσει το μήνυμα, αλλά δεν έχει υλοποιήσει ακόμη ούτε την επεξεργασία την ακολουθητέας πορείας, ούτε βέβαια την υλοποίησή της. Και όλα αυτά σε ένα κόμμα που είχε συνηθίσει να είναι ΠΛΗΡΩΣ υποταγμένο στους ξένους, ΠΛΗΡΩΣ ευρωλιγούρικο κλπ. κλπ.

            Γι' αυτό βλέπεις και βλέπουμε ορισμένα πράγματα που μας φαίνονται αντιφατικά.

            Μου λες, ποια είναι τα δείγματα γραφής. Μου είχες πει (εσύ ήσουν ή κάποιος άλλος;) ότι δεν πιστεύεις ότι ο Σαμαράς θα πει όχι στο Μηχανισμό Ελεγχόμενης Χρεωκοπίας, και το είπε μερικές ώρες μετά.

            Αυτά είναι τα δείγματα γραφής, που δείχνουν τις πραγματικές προθέσεις του.

            Τα άλλα είναι η αντίφαση που ζούμε μεταξύ παλιού και καινούργιου.

            Ο Σαμαράς ίσως ακόμη να μην έχει συνειδητοποιήσεις ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ πρέπει να απαλλαγεί, και ο ίδιος και η χώρα, από το παλιό.

            Το βλέπεις όμως εδώ και σε αρκετούς νεοδημοκράτες συσχολιαστές μας. Είναι πολλά αυτά που δεν έχουν καταλάβει ακόμη, αλλά τα καταλαβαίνουν μέρα με τη μέρα.

            Μην ξεχνάς ότι η παράταξη αυτή γαλουχήθηκε να πιστεύει ότι είναι "η παράταξη που δικαιώθηκε για τις μεγάλες επιλογές της για τη χώρα", εννοώντας κυρίως την ένταξή μας στην Ε.Ε.

            Πώς θέλεις να αλλάξει αυτό από τη μια μέρα στην άλλη. Έλεγαν στο ΝΔτη "να είσαι περήφανος γιατί εμείς βάζαμε τη χώρα στην ΕΟΚ, όταν ο Ανδρέας έλεγε ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο" και τώρα να του πούνε ότι, ξέρεις, ο Ανδρέας τελικά είχε δίκιο, αλλά κι αυτός αποδείχθηκε χειρότερος από εμάς τότε, γι' αυτό ξαναστήριξε εμάς.

            Ο Καραμανλισμός είναι ακόμη τοτέμ για τη ΝΔ. Πώς να τα πεις σε ανθρώπους που καλώς ή κακώς έχουν, πλειοψηφικά, μια άλφα προσωπολατρεία στους Καραμανλήδες; Και στις ευρωπαϊκές τους επιλογές;

            Δεν μπορείς να πας πολύ παραπέρα από εκεί που αντέχει να καταλάβει ο λαός σου, τουλάχιστον σε επίπεδο ρητορικής. Σε επίπεδο πράξεων, μπορείς να πας εκεί ακριβώς που το θεωρείς σωστό. Αλλά και πάλι με όρους και προϋποθέσεις που θα επιτρέψουν στο λαό να σε ακολουθήσει. Δεν μπορείς να διεξαγάγεις κανέναν πόλεμο μόνος σου, χωρίς το λαό.

            Και ο λαός του Σαμαρά είναι, αυτή τη στιγμή, η ΝΔ. Πρόκειται για μια στρέβλωση της δημοκρατίας, να χρειάζεται το κόμμα εξουσίας, αλλά δες και την ΠολΑν που απέτυχε, ενώ τώρα κάποια πράγματα έχουν πια πολύ μεγαλύτερη απήχηση. Ακριβώς λόγω του κόμματος εξουσίας.

            Λοιπόν, εδώ υπάρχει μια διαλεκτική, καθαρού-σάπιου. Και υπάρχει, επειδή αυτό το σάπιο γίνεται το σκαλοπάτι πάνω στο οποίο πατάει το καθαρό. Στόχος, να μείνει το καθαρό αμόλυντο από το σάπιο. Πρέπει να ενταχθείς σε αυτή τη διαλεκτική και να ενταχθείς με τον τρόπο αυτό που σου λέω, με στόχο δηλαδή να κρατηθεί το καθαρό αμόλυντο.

            Αυτή τη δουλειά καλούμαστε να κάνουμε όλοι οι ενεργοί πολίτες αυτή τη στιγμή, όσοι πιστεύουμε ότι ο Σαμαράς είναι διαφορετικός από τη γενική σαπίλα.

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 18/11/2010 15:03:13

            Φίλε μου Επώνυμε, προσωπικά δεν έχω υπομονές να περιμένω σωτήρες οι οποίοι συμβιβάζονται προσωρινά με τη σαπίλα για να απαλλαγουν εξ΄αυτής, δι αυτής (!!!) σε κάποιο απώτερο μέλλον!
            Εδώ καιγεται ο πισινός μας, κινδυνεύει η εδαφική ακεραιότητα της χωρας ανά πάσα στιγμή κι έρχεται ο Σταϊκούρας να μάς πεί πόσο σοφά έκανε ο Καραμανλής που χάρισε 28 δις στις τράπεζες επειδή οι πασοκοι που τον κατηγορούσαν τότε , χάρισαν άλλα 70 σε ένα εξάμηνο!!!

            Ξέρεις, φέτος «πρέπει» να δώσουμε 40 δις στους «δανειστές» για τοκοχρεωλύσια .Και από το Μνημόνιο παίρνουμε 38δις.Δλδ τα λεφτά του Μνημονιου πανε όπως έρχονται στους τοκογλύφους, από τη μία τσεπη στην άλλη με μια στάση στην Ελλάδα όπου υποθηκεύεται η γη, τα ιερά και τα όσια μας. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΕΚΑΡΑ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.

            Αυτή ειναι η πραγματικότητα , την οποία τα δύο κόμματα εξουσίας κρύβουν από τον λαό, στον ίδιο ακριβώς βαθμό.

            Τις επιλογές Σαμαρά τις υπερψηφισα τη Β Κυριακή με μισή καρδιά, η οποία έχει γινει ένα τεταρτημόριο σήμερα και βαίνει μειούμενη βλέποντας πού πάει το πράγμα....

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 18/11/2010 18:59:19

            Μίσα, εγώ δεν σου λέω καν να υπερψηφίσεις. Το θεωρώ φυσικά θετικό ότι ψήφισες, αλλά το θεωρώ και πολύ φυσιολογικό η πολιτική καταγωγή να εμποδίζει κάποιον από το να υπερψηφίσει το Σαμαρά ή όποιονδήποτε.

            Εμένα άλλο είναι που με νοιάζει: Από δημιουργικά μυαλά σαν το δικό σου περιμένω να ενταχθούν στη διαλεκτική του "τι να κάνουμε". Δηλαδή, ακόμη και εάν αμφισβητείς την ειλικρίνεια του Σαμαρά, περιμένω να πεις πού να βαδίσει, πού να μην βαδίσει κλπ. Περιμένω επίσης, ακόμη και εάν πείθεσαι από την εκδοχή της ανειλικρίνειας, να μην την υιοθετείς ως αποκλειστική, αλλά να βάζεις το λόγο σου να λειτουργεί και προς την άλλη κατεύθυνση, με την έννοια της παραγωγής σκέψης. Να αναπτύσσεται δηλαδή η σκέψη μας στο επίπεδο του "τι να κάνουμε" και όχι στο επίπεδο του "είναι καλός" ή "είναι κακός" ο Σαμαράς ή το ΚΚΕ κλπ.

            Σίγουρα θα "παίξει" και το "είναι καλός-κακός", αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό το πρώτο επίπεδο.

            Ένα βασικό είναι η εξεύρεση συνισταμένων μεταξύ διαφορετικής αντίληψης και καταγωγής πολιτών. Επίσης, η διερεύνηση των διαφορών και η πιθανή γεφύρωσή τους ή καταπολέμησή τους ή σύγκρουσή τους, αν χρειάζεται.

            Αυτό είναι που εννοώ να ενταχθεί κανείς στη διαλεκτική "καθαρού-σάπιου" και να στηρίξει το καθαρό, δείχοντας το δρόμο, κατά τη γνώμη του ο καθένας.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/11/2010 12:22:19

    Αντώνη, μήπως ήρθε η ώρα να ξανασκεφτείς τον "ευρωπαϊκό" προσανατολισμό;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 18/11/2010 12:29:52

      Η εναλλακτικη λυση ειναι ο μεσανατολιτικος προσανατολισμος.
      Δεν ειμαστε πια μονοι μας στην Ελλαδα αρχαιε.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 18/11/2010 12:31:44

        Η Νορβηγία και η Ελβετία, Ψυχραιμία, δεν με χαλάνε καθόλου. Να μη σου πω ούτε καν η Τσεχία. Και ούτε καν και η Ιρλανδία, που προς το παρόν αντιστέκεται.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 18/11/2010 12:32:09

        αν σου πω ότι το σκέφτομαι...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 18/11/2010 12:37:02

        το θέμα, ψυχραιμία, είναι εάν έχουμε τον νου και τα κότσια να διαχειριζόμαστε τους προσανατολισμούς μας είτε είναι "ευρωπαϊκοί" "είτε μεσανατολικοί, είτε ατλαντικοί είτε ρώσικοι, ή ότι είναιο αυτό που δεν θα φάμε πολυ ξύλο από εκεί που δεν σηκώνει κιχ.

        Μπορώ να σκεφτώ μεσανατολικό προασνατολισμό που είναι μια χαρά, και δεν ενοχλεί ούτε την Αμερική, ούτε την Ευρώπη, και δεν μας έχει εμάς να φιλάμε την κατουρημένη ποδιά του κάθε Βέλγου υπάλληλου της Γερμανίας. Γιατί αρκετό εκβιασμό και χυδαιότητα έχω δει και εισπράξει από την Κομισιόν.

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ archaeopteryx 18/11/2010 12:59:12

          Aν ο παππούς Καραμανλής εκεί πάνω έχει κανά laptop μάλλον θα σας τα΄χώνει στα σερραϊκα..

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Kώστας Θ. 18/11/2010 13:02:00

            Σόρρυ που θα το πω τόσο ανοιχτά, αλλά σκατά στον τάφο του. Αυτός φταίει για όλα.

          • Misha avatar
            Misha @ Kώστας Θ. 18/11/2010 13:08:55

            +++++ Eπώνυμε
            Η θητεία του στις μασωνικές στοές είχε τα ποθητά αποτελέσματα

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Kώστας Θ. 18/11/2010 13:41:50

            Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής δεν φταίει. Μπορεί να έκανε λάθη άλλα έκανε και ασύγκριτα περισσότερα καλά απ' ό,τι όλοι οι υπόλοιποι που ακολούθησαν. Μαζέψου. Και να αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς. Προσβάλλεις την μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών του antinews

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Kώστας Θ. 18/11/2010 13:42:16

            Απευθύνομαι στον ΕΠΩΝΥΜΟ

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Kώστας Θ. 18/11/2010 13:56:13

            Βασικά προσβάλλω τον Κ. Καραμανλή τον πρεσβύτερο. Όταν η χώρα απελευθερώθηκε από τους Τούρκους, μας έβαλαν βασιλιά επειδή φοβήθηκαν μήπως γίνουμε ανεξάρτητο κράτος. Κάποια στιγμή το βασιλιά τον πήραν χαμπάρι ότι ήταν τοποτηρητής των ξένων και η δυναμική της μοναρχίας ξόφλησε. Οπότε τότε μας έβαλαν στην Ε.Ε., να μας διοικεί απευθείας και χωρίς ενδιάμεσους. Ποιος ανέλαβε το έργο αυτό; Ο "Εθνάρχης". Ο οποίος πιο πριν φρόντισε να συνεχίσει το έργο που ξεκίνησε στις 20 Ιουλίου η χούντα, να παραδώσει δηλαδή τη μισή Κύπρο στους Τούρκους, να ακυρώσει την αξιοποίηση του πετρελαίου στο ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ Αιγαίο, να δώσει ερείσματα ανάπτυξης στο νεοταξικό ΠΑΣΟΚ, να αλλοτριώσει τη δεξιά από τον πατριωτικό της προσανατολισμό, και ένα σωρό άλλα πράγματα που μπορούμε να τα πούμε αναλυτικότερα.

            Εθνάρχες ονομάστηκαν οι καλύτεροι υπηρέτες των ξένων. Βενιζέλος, Μακάριος, Καραμανλής. Καθόλου σύμπτωση. Παραπάνω έλεγα για τους βασιλιάδες. Σε αυτό τον εσμό των τοποτηρητών, υπήρξε μία εξαίρεση: Ο Κωνσταντίνος ο Α΄. Ο πλέον συκοφαντημένος ως γερμανόφιλος κλπ. Ο μόνος όμως που είχε αληθινή ελληνική συνείδηση.

            Ας πούμε μόνον ένα χαρακτηριστικό: Ελάχιστοι το γνωρίζουν σήμερα, αλλά ο Κωνσταντίνος παραιτήθηκε από το θρόνο το Σεπτέμβριο του 1922, για να γλιτώσει η Ανατολική Θράκη, επειδή οι Βενιζελικοί έλεγαν ότι η παρουσία του μας εμποδίζει να πείσουμε τους ξένους να την κρατήσουμε. Ο Κωνσταντίνος τότε, παραιτήθηκε από το θρόνο, με μία λακωνική δήλωση: "Αν και ουδόλως συμμερίζομαι μια τέτοια γνώμη, ωστόσο, για να μην εξαντληθεί και η παραμικρή πιθανότητα να κρατήσουμε την Ανατολική Θράκη, παραιτούμαι του θρόνου".

            Δύο εβδομάδες μετά, ο Βενιζέλος παίρνει τηλέφωνο από τα Ευρώπας ότι "δεν γίνεται" να κρατήσουμε την Ανατολική Θράκη και να τσακιστούμε να φύγουμε. Όπως και φύγαμε, αν και στρατιωτικά δεν υπήρχε τρόπος να την καταλάβουν οι Τούρκοι...

            Εγώ στην παραπάνω συμπεριφορά βλέπω αυτοθυσία και προδοσία. Αυτοθυσία στο πρόσωπο του Κωνσταντίνου, προδοσία στο πρόσωπο του Βενιζέλου.

            Θα μου πείτε για τη Μικρασία κλπ. Θα σας πω: ΆΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΔΑΦΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ.

            Κι όμως, ο Βενιζέλος έχει περάσει στη συλλογική συνείδηση σαν "Εθνάρχης"!

            Τα λέω αυτά, για να πω ότι δεν έχω κάποιο προσωπικό πρόβλημα με τον Καραμανλή τον πρεσβύτερο, απλώς πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα όπως πραγματικά είναι.

            Σκατά στον τάφο του, λοιπόν. Κι ας παρεξηγηθεί όποιος θέλει.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Kώστας Θ. 18/11/2010 14:27:21

            @ Eπωνυμος

            Η αληθεια για το τι υπηρξε η "δημοκρατικη παραταξη" αρχιζει να φαινεται τωρα ,εναν αιωνα μετα το 1909.
            Ενας αιωνας διαστρεβλωμενης ιστοριας παιρνει την εκδικηση του.
            Αλλα πλεον δεν υπαρχει Ελλαδα με την εννοια που ξεραμε για να ξαναρχισουμε απο την αρχη.Πριν φυγει ο ΓΑΠ η Ελλαδα θα ειναι μια μεγαλη Κυπρος με ισχυρη μουσουλμανικη κοινοτητα.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Kώστας Θ. 18/11/2010 14:30:50

            Άσε μας κι εσύ με τη διασπορά ηττοπάθειάς και τη "δεδομένη" ήττα μας. Θα πολεμήσουμε και θα νικήσουμε. Τελεία!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ archaeopteryx 18/11/2010 14:22:27

          Oταν ειπα οτι δεν ειμαστε μονοι μας εννοουσα οτι πλεον η Ελλαδα δεν ειναι εθνικο κρατος.Εχουμε μια μεγαλη μεσανατολιτικη κοινοτητα και αρα τυχον προσανατολισμος εκτος Ευρωπης και προς τη Μεση Ανατολη θα ενισχυσει το ρολο και την επιρροη της με ολα τα συμπαρομαρτουντα για οσους δεν θεωρουν τη τουρκοκρατια "περιοδο ανοχης και συνυπαρξης".

          • Misha avatar
            Misha @ ψυχραιμια 18/11/2010 14:37:09

            Mήπως να ρίχναμε κάνα βλέφαρο βορειανατολικά;
            Να θυμηθούμε το χρυσόμαλλον δέρας και τους Ααργοναύτες;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 18/11/2010 15:55:01

      Έτσι είναι αρχαίε

  7. headbangers balls avatar
    headbangers balls 18/11/2010 12:33:19

    απο οτι καταλαβα διαβαζοντας τους τελευταιους μήνες τους νεοδημοκράτες ,ο σαμαράς πρεπει να τους πει ,στάση πληρωμων,επιστροφη στη δραχμή και φέσωμα στους δανειστές...αλλιώς θα είναι εξαπτέρυγο

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ headbangers balls 18/11/2010 12:37:43

      ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.....!!!!

      • headbangers balls avatar
        headbangers balls @ ΜΑΝΙΑ 18/11/2010 12:45:45

        δεν εχεις καταλάβει ότι σας κατάλαβα

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ headbangers balls 18/11/2010 16:30:18

          Δεν έχεις καταλάβει ότι ο Σαμαράς δεν θέλει να τούς καταλάβει..Αλλα ισως να τούς καταλάβει ή Θυγάτηρ, ή ό ΓΑΠ, ή και οι δυό από κοινού...
          τώρα σίγουρα κατάλαβες

  8. Factorx avatar
    Factorx 18/11/2010 12:41:11

    @tiramola: η ανοχή στην ανοησία δεν είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ. Σιγά μην απολογηθεί ο Σαμαράς σε οτι λές εσύ, ο Τράγκας και ο Χατζηνικολάου.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Factorx 18/11/2010 12:56:12

      Μα δεν ζήτησε κανένας να απολογηθεί...
      Την άποψή του συγκεκριμένα θέλουμε να ακούσουμε, τόσο δύσκολο είναι?

      Θες να σου πω τι θα γίνει αύριο κατά την ταπεινή μου γνώμη?
      Θα μιλήσει με "χρησμό" Καραμανλικού τύπου(ναι μεν αλλά και όποιος κατάλαβε...), ο Χατζηνικολάου και ο Τράγκας θα πουν τα δικά τους και εσύ και ο ΕΤ τα δικά σας.
      Οι οπαδοί θα τοποθετηθούν αναλόγως....

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ tiramola 18/11/2010 13:06:49

        ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ (ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ) ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΗΔΗ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ!
        Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ, ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ.
        ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ Factorx 18/11/2010 13:03:35

      αντε στον τράγκα να μην απολογηθει, στον τιραμόλα γιατί όχι, έλληνας πολίτης δεν είναι ?

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/11/2010 12:42:20

    Ο Λαος θα στηριξει οποιον σπασει τ αυγα για να κανει ομελετα. Τα σπασει ομως και οχι να τα αφησει κατω και να πει "ωχ μου επεσαν".. ας κανω ομελετα μ οτι μαζεψω... ειμαι σιγουρος οτι με καταλαβαινετε ΟΛΟΙ !

    Τι εχει να φοβηθει ο Αντωνης ? Τους δικους μας Τσουκρατους?..

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/11/2010 12:44:23

      Συγγνωμη, φανταζοσαστε να ειχαμε τη Θοδωρα αντι του Σαμαρα πανω, να περιμενει την Τροικα?? Οχι σας παρακαλω... visualise.

      ΠΠ

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/11/2010 12:46:38

        ΤΡΟΜΟΣ!... ΦΡΙΚΗ!... ΠΑΝΙΚΟΣ!!!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/11/2010 13:03:57

        orgasmic

  10. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 18/11/2010 12:43:35

    Μας διαφεύγουν ορισμένα πράγματα.
    Μιλάνε όλοι για "αντίδραση" της ΝΔ και του Σαμαρά, στην επικοινωνιακή τακτική του "Κινήματος" και λοιπών συγγενών...
    Η λέξη κλειδί:"αντίδραση". Λυπάμαι, αλλά τώρα χρειάζεται ΔΡΑΣΗ, όχι αντίδραση. Όχι "απάντηση".Πρόταση. Δεν πρέπει να λες τι κάνει ο άλλος λάθος, πρέπει να πεις τι κάνεις εσύ. Τα έχει πει, αλλά πρέπει να τα ξαναπεί.
    Ο Αρματιστής, είναι πιο αρμόδιος, να εξηγήσει τι θα πει "πρωτοβουλία" στο "πεδίο της μάχης"...

    ΥΓ: καμμία απολύτως σχέση με Μάνους, ως προς το Δράση, για να μην παρεξηγηθούμε...

  11. redteam avatar
    redteam 18/11/2010 12:59:52

    Το πρόβλημά σας είναι ότι και χθες κατά του μνημονίου και της κατοχικής τρόικας διαδήλωσε μόνο σύμπασα η Αριστερά (ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, Αντιεξουσιαστές κ.ά). Δεν είδα καμία Ν.Δ. (το ΠΑΣΟΚ έλειψε δια της απουσίας του εκτός των λίγων τραμπούκων κομματόσκυλων της Ιπποκράτους με τα κράνη). Ολα τα υπόλοιπα είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Δεχθείτε λοιπόν την τρόικα στη Ρηγίλλης και... σιωπή!

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ redteam 18/11/2010 13:04:51

      σταμάτα φερέφωνο της ιπποκράτους. ο κακλαμάνης θα εμποδισει την τρόϊκα να μπει στη ρηγγίλης

      • redteam avatar
        redteam @ headbangers balls 18/11/2010 13:43:56

        +++++

  12. headbangers balls avatar
    headbangers balls 18/11/2010 13:12:10

    ψηφοφόρε των βουλγαράκη-αλογοσκούφη...γίνεσαι περίγελος

  13. Factorx avatar
    Factorx 18/11/2010 13:13:20

    Πλάκα μου κάνεις; Εσυ το ξεκίνησες

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Factorx 18/11/2010 13:15:53

      Εγώ; Μα δεν είδαμε τι γινόταν στις ειδήσεις χθες το βράδυ;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Factorx 18/11/2010 13:26:44

      Αυτό που ξεκίνησαν εγώ είναι να λέω ότι αυτή η συνάντηση θα είναι μία ακόμη μπανανόφλουδα. Και βγαίναι το τιραμόλα και λέει "κάτσε να δούμε τι συμπεράσματα θα βγουν". Κι επειδή εκνευρίστηκε, τα έβγαλε από τώρα!

      Τα έβγαλε τα "συμπεράσματα" επειδή "το ξεκίνησα" εγώ; Ή θα τα έβγαζε έτσι κι αλλιώς;

  14. Κάποιος avatar
    Κάποιος 18/11/2010 13:17:18

    headbangers balls λασπολογείς!
    Οι εξεταστικές επιτροπές έκριναν ότι Βουλγαράκης,Ρουσσόπουλος,Αλογοσκούφης και ΣΙΑ είναι αθώοι, νόμιμοι και ηθικοί!
    Σταμάτα επιτέλους να αμφισβητείς τις αποφάσεις του ελληνικού κοινοβουλίου.

  15. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 18/11/2010 13:23:45

    Το ότι ο Σαμαράς αισθάνεται δικαιωμένος ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

    Ο προβατόκοσμος τι καταλαβαίνει είναι το θέμα... και τα πρόβατα βελάζουν ήδη για αλλαγή στάσης του.

  16. Έλεος avatar
    Έλεος 18/11/2010 13:35:44

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι, οι οποίοι επικεντρώνονται στο τι θα πει ο Σαμαράς μετά από την συνάντησή του με την Τρόικα και δεν σκέφτονται ότι ο ΓΑΠ επί τριάντα χρόνια βάζει υπογραφές και συνεχίζει να βάζει ξεπουλώντας την χώρα μας.
    Και από την άλλη συνεχίζουν να τον υποστηρίζουν ενώ περιμένουν στην γωνία τον Σαμαρά και προσπαθούν να τον απαξιώσουν.
    Έλεος!
    Πότε θα καταλάβουμε τι συμβαίνει; Όταν θα μας την πέσουν όλοι μαζί μαύροι, τούρκοι, βούλγαροι, αλβανοί και δεν ξέρω εγώ τι άλλο;
    Ελεος!
    Δέστε ότι αν δεν μπορέσει ο Σαμαράς να κάνει κάτι, επειδή κυρίως εμείς τον αμφισβητούμε, έχουμε τελειώσει ως λαός.
    Έλεος!
    Προσπαθήστε να πιέσετε να αλλάξει εκεί που διαφωνείτε, και όχι να αναλλώνεστε σε ψυχρό καταγγελτικό λόγο για να τον απαξιώσετε. Αφήστε το αυτό για τα ΜΜΕ. Το κάνουν πολύ καλύτερα.
    Έλεος!!!

    • Minnie avatar
      Minnie @ Έλεος 18/11/2010 14:09:16

      "...αν δεν μπορέσει ο Σαμαράς να κάνει κάτι, επειδή κυρίως εμείς τον αμφισβητούμε..."

      Κατι? Σαν τι δηλαδη?
      Αυτο που κανει τωρα ειναι αντιπολιτευση τυπου Ελβετιας... très comme il faut... με το σταυρο στο χερι... "εγω δεν ριχνω το επιπεδο μου και το παιζω υπερανω υμων των λαικιστων και απαξιω να ασχοληθω μαζι σας"...

      Μεγαλε, ξεκολλα καμμια φορα και βαρα καμμια γροθια στο τραπεζι και σουταρε απ' το κομμα κατι γραφικους που μας ανεβαζουν την πιεση και καταγγειλε την εθνικη προδοσια και βγαλε τα απλυτα των ΜΜΕ στη φορα και κανε μερικους εισαγγελεις να τρεχουν και δωσε στον κοσμο να καταλαβει οτι καποιος τους νοιαζεται!

      Μπορεις? Θελεις?
      Αν οχι, αστο καλυτερα, μην παιδευεσαι.

  17. Έλεος avatar
    Έλεος 18/11/2010 15:15:35

    Αν είσαι σίγουρος ότι ο κόσμος έχει καταλάβει τι συμβαίνει, τότε ναι ο Σαμαράς πρέπει να κάνει αυτά και άλλα πολλά.
    Όταν όμως, μετά την προτροπή του να δώσει ο λαός το μήνυμα πιο ισχυρό στο ΠΑΣΟΚ, αυτοί πήγαν και ψήφισαν ξανά ΠΑΣΟΚ δεν πήγαν να ψηφίσουν καθόλου τότε, μην περιμένεις ότι ο κόσμος θα τον ακολουθήσει ότι είδους επανάσταση και αν κάνει. Ή μήπως είναι πρόθυμος. όταν βγάζει Καμίνη και Μπουτάρη, που ξεδιάντροπα βγαίναν και λέγαν τις ανθελληνικές θέσεις τους.
    Οι πράσινες παρωπίδες δεν πέφτουν τόσο εύκολα.
    Ακόμα κι εμείς ακούμε καθημερινά ,τις σειρήνες της διαπλοκής, που μας κλείνουν τα αυτιά και το μόνο που κάνουμε είναι να τα ρίχνουμε όλα στον Σαμαρά.
    Λες και το 1821, όλοι περιμένανε τον Κολοκοτρώνη πότε θα πει το ΟΚ, ενώ αυτοί καθόντουσαν στο καναπέ ή πίσω από το πληκτρολόγιο. Ο λαός ήταν έτοιμος και πίεζε για επανάσταση, και νομίζω ότι σήμερα ο λαός δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο. Όχι ακόμα τουλάχιστον.

    • Misha avatar
      Misha @ Έλεος 18/11/2010 20:06:29

      Aναρωτήσου γιατί η ΝΔ δεν γέμισε την Ελλάδα με φυλλάδια που αποκαλυπτουν, που κάνουν νιανιά για να τα καταλαβαίνουν και οι απόφοιτοι Δημοτικού τις φριχτές προδοσίες του κατοχικού Μνημονίου

  18. Orestios avatar
    Orestios 18/11/2010 15:53:03

    Ήδη στον ΣΚΑΙ παρουσίασαν την είδηση έτσι ώστε ο Σαμαράς να συμφωνεί πλήρως με το μνημόνιο αν και έχει κάποιες διαφωνίες σε μερικά σημεία.
    Αυτό δεν είναι πια αβρότητα αλλά αγγίζει άλλα όρια.

  19. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 18/11/2010 16:18:05

    Παρακολουθώ την διασταύρωση των σχολιων και νομίζω ότι ο κοινός παρονομαστής είναι ο δικαιολογημένος φόβος είναι πως ό,τι και να πει αύριο ο Σαμαράς (το να μην δεχθεί να τους δει είναι απλώς μια αστειότητα) τα Μ.Μ.Ε(?). θα το παρουσιάσουν σαν κωλοτούμπα. Διαστρέβλωση των θέσεων της ΝΔ κάνουν μέχρι τώρα τα ΜΜΕ αυτό θα κάνουν και αύριο , και μεθαύριο και....
    Γι αυτό όμως ως ένα σημείο φταίει και η μέχρι τώρα τακτική της ΝΔ Κάθε φορά που στα κανάλια έλεγαν στα στελέχη της " Ειστε αντιμνημονιακοί","Ανεμίζετε την αντιμνημονιακή παντιέρα" έπρεπε να έλεγαν : " Οχι, εμείς δεν είμαστε γενικά και αόριστα αντιμνημονιακοί, αντιμνημονιακοί είναι το ΚΚΕ, οΣΥΡΙΖΑ , ο Δημαράς...Εμείς μιλάμε για αποτελεσματική αξιοποίηση του χρόνου που μας εξασφαλίζει το μνημόνιο και αποτελεσματική αξιοποίηση δεν γινεται από την κυβέρνηση γιατί....."
    Ετσι όπως έχει πάει το πράγμα μέχρι τώρα μοιάζει για όλα να φταίει μόνο το "μνημόνιο" και όχι και το ότι- ακόμα και στα πλαίσια του μνημονίου- η κυβέρνηση κάνει τα λάθος πράγματα.
    Και κάτι ακόμα -φιλικά- προς τον Επώνυμο: Μπορείς να φανταστείς τι θα γινόταν εδώ αν όλοι αρχίζαμε να βρίζουμε? Κατανοητό το πάθος σου, αλλά - όπως το εκφράζεις-υπονομεύεις τις απόψεις σου.

  20. Orestios avatar
    Orestios 18/11/2010 16:35:21

    Αυτό θα γίνει:
    Αύριο ο Σαμαράς θα συμφωνήσει με το μνημόνιο και θα κυκλοφορήσει το βίντεο του αγωνιστή GAP, που μάχεται αδιάκοπα χωρίς να πληγώνεται και συμπονά όλους τους Έλληνες.
    h--p://www.youtube.com/watch?v=bhNmXZYFiKk&feature=player_embedded

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Orestios 18/11/2010 23:59:06

      Δεν θα γίνει αυτό. Ο Σαμαράς αύριο θα μας ξαφνιάσει θετικά. Τόσο που απλά τα ΜΜΕ θα βουβαθούν γιατί δεν θα μπορέσουν να διαστρεβλώσουν την κατάσταση.

  21. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/11/2010 16:38:31

    Ειλικρινά, το αν "υπονομεύω τις απόψεις μου" ελάχιστα με ενδιαφέρει. Οι απόψεις μου είναι αυτές που είναι και σε όποιον αρέσουν.