#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αύξηση της οπλοφορίας: ένα ακόμα σημάδι παρακμής της ελληνικής κοινωνίας



Ένα ακόμη σημάδι παρακμής της ελληνικής κοινωνίας και δείγμα της επικίνδυνης κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει, είναι τα στοιχεία της Ελληνικής Αστυνομίας που δείχνουν αύξηση 48% στα αιτήματα ιδιωτών για άδεια οπλοφορίας για την ατομική τους ασφάλεια το 2012, σε σχέση με το 2008.

Έγγραφο του υπουργού Δημόσιας Τάξης, Νίκου Δένδια, που κατατέθηκε στη Βουλή σε απάντηση βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ, αποκαλύπτει ότι ενώ τα αιτήματα ιδιωτών για άδεια οπλοφορίας ανήλθαν το 2008 σε 1700, για το εντεκάμηνο του 2012 τα αιτήματα έφτασαν τα 2624, σημειώνοντας ουσιαστικά αύξηση 48%.

Ειδικότερα στο έγγραφο αναφέρεται ότι το 2008 υποβλήθηκαν 1.770 αιτήματα και ικανοποιήθηκαν τα 1.260.

Το 2009 τα αιτήματα ιδιωτών για άδεια οπλοφορίας ήταν 1.797 και ικανοποιήθηκαν τα 1.381.

Το 2010 τα αιτήματα ήταν 1.538 και ικανοποιήθηκαν τα 1.186.

Το 2011 τα αιτήματα άδειας οπλοφορίας ήταν 2006 και ικανοποιήθηκαν τα 1.675, ενώ από 1.1.2012 έως 30.11.2012 υποβλήθηκαν 2.624 αιτήματα και ικανοποιήθηκαν τα 1.908.

Όπως διευκρινίζει ο υπουργός, τα ανωτέρω αιτήματα συμπεριλαμβάνονται και τα αιτήματα ανανέωσης ισχυουσών αδειών κατοχής και οπλοφορίας για ατομική ασφάλεια, οι δε εν λόγω άδειες αφορούν οπλοφορία με πιστόλια ή περίστροφα (όχι κυνηγετικά όπλα).

Ο κ. Δένδιας αποστέλλει και στοιχεία για τα όπλα που κατασχέθηκαν το 2012. Όπως ειδικότερα αναφέρεται, κατά το 10μηνο του 2012, κατασχέθηκαν 176 αυτόματα-τυφέκια, 513 πιστόλια, 138 περίστροφα και 1063 κυνηγετικά όπλα και flobert.

Γίναμε ξαφνικά όλοι πιστολάδες στην Ελλάδα; Διότι αν υπολογίσεις ότι κυκλοφορούν και πάνω από 1 εκατ. παράνομα όπλα, τότε μπορούμε άνετα να σκεφτούμε ότι είναι θέμα χρόνου να γίνουμε Σικάγο.

Γιατί οι Έλληνες ζητούν όπλα; Μα είναι ηλίου φαεινότερο. Η δραματική αύξηση της εγκληματικότητας έχει προκαλέσει σοκ στην ελληνική κοινωνία η οποία φυσικά και δρα σπασμωδικά. Αν δεν έχει από κάπου να πιαστεί, αν κάποιος δεν της προσφέρει ασφάλεια, δεν καταπολεμά το έγκλημα, τότε θα στραφεί στην οπλοκατοχή. Και τα αποτελέσματα τα έχουμε δει στην Αμερική.

Δε λέμε ότι ξαφνικά θα αρχίσουν να σκοτώνονται παιδιά στα σχολεία. Όμως, η αύξηση της οπλοκατοχής σίγουρα δεν είναι για… έπαινο.

Όταν ο κόσμος αισθάνεται ανασφαλής δυστυχώς θα πάρει τα όπλα κι όποιον πάρει ο χάρος.

Αν δε θέλει, λοιπόν, η πολιτεία να δει τη χώρα να μετατρέπεται σε… Σικάγο τότε θα πρέπει να εντείνει την προσπάθειά της για μείωση της εγκληματικότητας. Για έλεγχο της μετανάστευσης, περιορισμό του χάους στο κέντρο της Αθήνας αλλά και αυξημένη προστασία των προαστίων, εκεί που μετακομίζουν οι ληστές όταν δε μπορούν να κλέψουν στο κέντρο.

Και η ρύθμιση του υπουργείου Δικαιοσύνης να τιμωρούνται με ισόβια όσοι ληστεύουν με καλάσνικοφ ή βαρύτερο οπλισμό είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Δε φτάνει, ωστόσο, χρειάζονται πολλά περισσότερα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 08/01/2013 11:11:35

    ''Αν δε θέλει, λοιπόν, η πολιτεία να δει τη χώρα να μετατρέπεται σε… Σικάγο τότε θα πρέπει να εντείνει την προσπάθειά της για μείωση της εγκληματικότητας. Για έλεγχο της μετανάστευσης, περιορισμό του χάους στο κέντρο της Αθήνας αλλά και αυξημένη προστασία των προαστίων, εκεί που μετακομίζουν οι ληστές όταν δε μπορούν να κλέψουν στο κέντρο.''

    Μέχρι τόοοοτε όμως, που θα υπάρξει αυτή η αποτελεσματική αστυνόμευση και θα εξασφαλιστεί και η προστασία μου, εγώ οφείλω για να μη θεωρηθώ...πιστολέρο, αν τύχει και δεχτώ επίθεση, να προσευχηθώ απλά για τη σωτηρία της ψυχής μου και για τη συγχώρεση της ψυχής του εγκληματία που θα μου επιτεθεί; Γιατί σε αυτό το ερώτημα όσο κι αν ψάχνω, δεν έχω άλλη απάντηση από αυτήν που ήδη.....επέλεξα.

  2. Kimon avatar
    Kimon 08/01/2013 12:02:20

    Ο πλούσιος και ο επώνυμος έχει την δυνατότητα να πάρει την πολυπόθητη άδεια οπλοφορίας. Ο φτωχός όμως θα υποχρεώνεται να παρακολουθεί δεμένος την γυναίκα και την κόρη του να βιάζεται από τα ανθρωπόμορφα κτήνη που εισέβαλαν στην χώρα μας, ελέω αριστεράς και διακομματικής πολιτικής σαπίλας, πριν δολοφονηθεί. Κατά τα άλλα τα συστημικά παπαγαλάκια και οι ηλίθιοι χρήσιμοι προπαγανδίζουν συνεχώς ότι υπάρχει δημοκρατία και ισονομία στην χώρα.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Kimon 08/01/2013 13:27:00

      Aς λάβει αγαπητέ ο καθένας τα μέτρα του κι ας επιλέξει τη στάση που ηθικά του αρμόζει. Οι άγραφοι ''νόμοι'' πολλές φορές, είναι πιό δίκαιοι από τους προσχηματικά ισχύοντες και ο νοών νοείτω....

  3. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 08/01/2013 13:14:46

    Kυκλοφοροῦν 1 ἑκατομμύριο παράνομα ὄπλα καί εἶναι θέμα χρόνου νά γίνουμε Σικάγο;! Μά,εἴμαστε ἤδη! Δέν τό βλέπουμε τριγύρω,δέν ἀκοῦμε στίς εἰδήσεις;
    Νομίζω ὅτι θέμα χρόνου εἶναι οἱ πυροβολισμοί ἀδιακρίτως κατά τοῦ πλήθους ὅπου ὑπάρχουν μαζεμένοι ἄνθρωποι.
    Ἐπίσης,στήν ἐπαρχία νομίζετε ὅτι οἱ ἄνθρωποι περιμένουν νά πάρουν ἄδεια ὀπλοφορίας;Τά κυνηγετικά τους ὄπλα,πού ἔχουν πάρα πολλοί,χρησιμοποιοῦν γιά προστασία.

  4. Playstasion avatar
    Playstasion 08/01/2013 13:38:17

    Παρακμη?
    Στις ΗΠΑ η καθε γιαγια εχει και απο τρια οπλα μεσα στο σπιτι και τα χειριζεται καλα
    Εσεις οι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΑΙ , κοιταχτε να πεισετε τους λαθροεισβολεις στο σπιτι σας ,με τα λογια
    Ειναι επιτακτικη αναγκη η οπλοφορια να γινει ΝΟΜΙΜΗ , στην περιπτωση της Ελλαδας οι λαθροεποικοι εγιναν μειονοτητα και μας απειλουν

    Η καλυτερη προστασια ατομικης περιουσιας επιτυχανεται απο τον πολιτη , οπως σημβαινει στην αμερικη που τα κρουσματα κλοπων και διαρρηξεων ειναι μικρα
    Αλλωστε και οι Ελληνες αστυνομικοι , δεν εχουν καμμια σοβαρη εκπαιδευση σε αστικες συμπλοκες , στις περισσοτερες φορες χανουν τους κακοποιους μεσα απο τα χερια τους

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Playstasion 08/01/2013 13:51:43

      Στις ΗΠΑ δεν χρειάζεται πιά ούτε ριφιφί, ούτε μπουκάρισμα από φεγγίτη.
      Ως γνωστόν εκεί υπάρχει η Wall Street, με τα σύνθετα υποθηκευτικά παράγωγά της, subprime και ανώτερα, και όλα τα άλλα καλά.
      Σου παίρνουν κατευθείαν όλο το σπίτι. Τι να μπαίνουν σε μπελάδες να ψάχνουν για κοσμηματοθήκες και μετρητά μέσα σε στρώματα...
      "Κανονικές" ληστείες εκεί γίνονται μόνον σε τράπεζες, και τα όπλα που χρησιμοποιούνται πια είναι από εκτοξευτές βλημάτων με διατρητικά beton ή ανώτερα.
      Τα παραδοσιακά "όργανα" της Μπόννυ και του Κλάιντ, από πιστόλια, καραμπίνες μέχρι ημιαυτόματα, είναι πιά χρήσιμα για κανένα σχολείο μόνον - τα παιδιά δεν φοράνε ακόμη αλεξίσφαιρα γιλέκα...

    • κεντρώος εξτρεμιστής avatar
      κεντρώος εξτρεμιστής @ Playstasion 08/01/2013 15:30:27

      +++++++++++

      • κεντρώος εξτρεμιστής avatar
        κεντρώος εξτρεμιστής @ κεντρώος εξτρεμιστής 08/01/2013 16:40:54

        *τα εύσημα στον/στην Playstation

  5. Nik avatar
    Nik 08/01/2013 15:15:08

    Οσοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν όπλα καταφεύγουν στα μεγαλόσωμα και επιθετικά σκυλιά, και τότε πράγματι ισχύει το όποιον πάρει ο χάρος, όπως διαπιστώνουμε εμείς οι ποδηλάτες, πεζοί και γενικά άνευ αυτοκινήτου διαβαίνοντες.

    Ενα ανεξέλεγκτο μεγαλόσωμο Ροτβάιλερ είναι πολύ πιο επικίνδυνο σε καθημερινή, πρακτική βάση, από όποιο πιστόλι. Μακάρι οι γείτονες μου να αγόραζαν πιστόλια αντί Ροτβάιλερ και Πιτμπούλ.

  6. ΠΕΦΟΠ - PEFOP avatar
    ΠΕΦΟΠ - PEFOP 08/01/2013 15:17:00

    Σημάδι παρακμής για την ελληνική κοινωνία θα ήταν το να στρέφονταν οι νομοταγείς πολίτες στην παράνομη οπλοκατοχή για να διαφυλάξουν ένα κοινωνικό αγαθό (την ασφάλειά τους) που το Κράτος δεν μπορεί πλέον να τους εξασφαλίσει (και ας μην αναλύσουμε τους λόγους και το ποιός φέρει βαρύτατη ευθύνη γι΄αυτό...).
    Η αίτηση οπλοκατοχής για οπλοφορία για ατομική ασφάλεια προβλέπεται από τους Νόμους, επομένως ο όρος "παρακμή" είναι τουλάχιστον αδόκιμος εκτός αν θεωρείται παρακμιακή τη νόμιμη οδό.
    Αν κάποιος σας πληροφόρησε ότι με το που καθίσταται κάποιος οπλοκάτοχος, για τον οποιοδήποτε νόμιμο λόγο προβλέπεται από τους Νόμους, αυτομάτως μετατρέπεται σε killer που σχεδιάζει μακελειά και γενοκτονίες, σας πληροφόρησε λάθος ή έχει φοβικά σύνδρομα οπλοφοβίας.
    Αν κάποιος σας έπεισε ότι η απόκτηση ενός άψυχου αντικειμένου και η επαφή του με τα χέρια του ιδιοκτήτη του, του επιφέρει αυτόνομη βούληση και μάλιστα ικανή να επηρεάσει τη βούλησή του, τότε να αποφεύγουμε να οδηγούμε μήπως και τα αυτοκίνητά μας αποφασίσουν ερήμην μας να πέσουν σε καμμιά στάση λεωφορείου για να ξεκάνουν τον κοσμάκη. Ομοίως να καταδικάσουμε τα στυλό μας για τα ορθογραφικά μας λάθη κ.ο.κ. Καταλαβαίνετε, ελπίζουμε, ότι θα γίνουμε όλοι ψυχαναγκαστικοί αν υιοθετήσουμε αυτόν τον τρόπο σκέψης...
    Παρεμπιπτόντως, αναφερόμενοι στην Αμερική (στις ΗΠΑ συγκεκριμένα) θα πρέπει να γνωρίζετε ότι με μέτριες ενδείξεις κατέχονται νομίμως 270 εκατομμύρια όπλα. Παρόλα αυτά οι ετήσιες στατιστικές του FBI αναφέρουν ότι τα βίαια εγκλήματα με όπλα, ποσοστιαία, υστερούν κατά πολύ αριθμητικά σε σχέση με αυτά που διαπράττονται με σφυριά, μαχαίρια, κατσαβίδια, ρόπαλα και άλλα αντικείμενα ή ακόμη και με τη μόνη χρήση των χεριών. Να κόψουμε τα χέρια μας λοιπόν; Οι ίδιες στατιστικές μιλούν για ετήσιο μέσο όρο χρήσης των νομίμων όπλων κατά 2,5 εκατομμύρια φορές (!!!) όπου χρήση δεν σημαίνει βίαιη κατάληξη της απειλής αλλά μόνο αποτροπή της (ο εγκληματίας τρέπεται σε φυγή όταν αντιλαμβάνεται ότι δεν έχει να κάνει με ΣΙΓΟΥΡΟ ΘΥΜΑ).
    Τέλος, αν θεωρείτε τους πολίτες ικανούς να είναι οικογενειάρχες, επιχειρηματίες, στρατιώτες, εργαζόμενοι-φορολογούμενοι και γενικότερα κινητήριο μοχλό αυτής της πατρίδας, όπως επίσης αν τους θεωρείτε ικανούς να ψηφίζουν αποφασίζοντας και για το δικό σας μέλλον γιατί ξαφνικά τους θεωρείτε ανίκανους ή επικίνδυνους όταν κατέχουν νομίμως όπλα;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΕΦΟΠ - PEFOP 08/01/2013 17:15:34

      Ψήφιζαν όπως ψήφιζαν επι τόσες δεκαετίες (χε χε), ήταν και φορολογούμενοι (!), και άφησαν να γίνει αυτό το "θαυμαστό" που έγινε στην Ελλάδα.
      Άν αυτοί οι ίδιοι με το τόσο "καθαρό" μυαλό, κατέχουν τώρα και όπλα τι πρέπει να πώ;
      "Μάνα θα πάω στα καράβια" !

      • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
        ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ Ο Θείος 08/01/2013 21:52:09

        Άστο αγαπητέ Θείε !
        Έπρεπε να είχαμε πάει στα καράβια εδώ και καιρό , αλλά προφανώς έχουμε το ... "βίτσιο" , ... "Μένουμε Ελλάδα και παλεύουμε για ένα καλύτερο αύριο" .

    • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
      ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ ΠΕΦΟΠ - PEFOP 08/01/2013 21:48:11

      Πολύ σωστά τα λέτε "ΠΕΦΟΠ - PEFOP" .
      Ωστόσο , θα ήθελα να συμπληρώσω , ότι όπως για παράδειγμα ΔΕΝ είναι όλοι καλοί , αλλά κι' ικανοί οδηγοί (πόσοι & πόσοι συνάνθρωποί μας δεν ... "πήγαν τζ'αμπα" ) , έτσι "πιθανόν" να είναι και με την νόμιμη οπλοκατοχή .
      Επίσης , ΔΕΝ είναι αστείο το να έχεις νόμιμα όπλο (κυνηγετικό ή πολεμικό) και να μην γνωρίζεις τις λειτουργίες του , αλλά και να το χρησιμοποιήσεις ... όταν "χρειαστεί" , εάν προηγουμένως δεν έχεις ΕΞΑΣΚΗΘΕΙ σε νομίμως λειτουργούντα Σκοπευτικά Σωματεία ...
      ΥΓ. (για την διατύπωση των παραπάνω απόψεων)
      1) Δεν σχολιάζω για πρώτη φορά .
      2) Έχω νόμιμη άδεια οπλοκατοχής εδώ και 17 περίπου χρόνια .
      3) Είμαι μέλος νομίμως λειτουργούντα Σκοπευτικού Ομίλου .
      4) Χειρίζομαι τα όπλα από το Στρατό , αφού τουλάχιστον τρεις ημέρες της εβδομάδας , είχαμε κάποιου είδους Βολή &
      5) Φάκτορα , πολύ προχωρημένους σας βρίσκω στη Φωτο- , με Μάγκνουμ και "χόλο πόϊντ" σφαίρες !!! Μήπως είμαστε και συνάδελφοι - σκοπευτές ;

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/01/2013 15:40:02

    Ο Οδυσσέας Ελύτης είχε πεί, "όπου δεν ακούγεται αηδόνι, ακούγεται μολότοφ".
    "Και πυροβόλο όπλο", θα πρόσθετε ίσως σήμερα.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Ο Θείος 08/01/2013 17:53:57

      Καλέ μου Θείε, ο Ελύτης επίσης είπε :
      '' Μακριά, μέσα στ’ απώτατα βάθη του Αμνού, ο πόλεμος συνεχίζεται''.
      Κι εγώ λέω, οτι ΑΝ τολμήσει κανείς να απειλήσει με άσκηση βίας εμένα ή κάποιον που αγαπώ, ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΩ, δε θα σκεφτώ πως είναι άνθρωπος....
      Δε θα προλάβω...

  8. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 08/01/2013 16:05:08

    Ἀπό τό ἀηδόνι ὥς τό πυροβόλο ὄπλο ὑπάρχει τεράστια ἀπόσταση...

  9. Re, ti ginetai! avatar
    Re, ti ginetai! 08/01/2013 17:09:06

    Παρακμή ξεπαρακμή, είναι απαραίτητη, πλέον.

    ΥΓ. νέος νόμος -και καλός: Σε ισόβια θα καταδικάζεται όποιος κάνει χρήση καλάσνικοφ. (ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ!)

  10. Playstasion avatar
    Playstasion 08/01/2013 18:09:04

    Γιατι να μην εχουμε και μεις ΠΟΛΙΤΟΦΥΛΑΚΗ και ΕΘΝΟΦΡΟΥΡΑ
    Η αστυνομια ειναι ανεπαρκης και δεν φτανει να αστυνομευσει τους χωρους

    • Κυψελιώτης avatar
      Κυψελιώτης @ Playstasion 08/01/2013 23:18:11

      Γιατί την Ελλάδα την κυβερνάει εδώ και 35 χρόνια η αριστερή χούντα των ψευτοπροοδευτικών

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Playstasion 09/01/2013 11:13:36

      Μιλίτσια λοιπόν !
      Πάνε οι καιροί που δεν μας άρεζε ο σύντροφος Λέβ Νταβίντοβιτς Μπρονστάιν, κατά κόσμον Τρότσκυ ;
      Πρόοδος! Ο τροτσκιστικός εισοδισμός στο ΠΑΣΟΚ τελείωσε (αφού τελείωσε το ΠΑΣΟΚ). Μάλλον αρχίζει ο τροτσκιστικός εισοδισμός στην "λαική" δεξιά.
      Άντε εύχομαι και τεταρτοδιεθνίτες στην ΧΑ, με το καλό !

  11. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 08/01/2013 23:04:23

    Απο πότε είναι παρακμή η οπλοκατοχή;
    Δηλαδή η Αμερική είναι παρακμιακή χώρα;
    Αν δεν θέλετε να έχουμε νόμιμα και παράνομα όπλα στην κατοχή μας σκουπίστε επιτέλους τους ένοπλους εγκληματίες αλλοδαπούς αλλιώς αν είστε ανίκανοι να το κάνετε δώστε μας άδειες οπλοφορίας να σώσουμε τους εαυτούς μας

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 08/01/2013 23:16:39

    Επικίνδυνη ίσως ναι, σωτήρια (κατά περιπτώσεις) μπορεί , παρακμιακή όμως δεν είναι η οπλοκατοχή.
    Ίσα-ίσα είναι στο ιστορικό DNA μας, κι αυτό φαίνεται πιο έντονα σε περιοχές όπως η Κρήτη, αλλά και αλλού. Η προσωπική μου μάλιστα αίσθηση είναι ότι εκεί όπου η οπλοκατοχή δεν βγήκε ποτέ από την τοπική κουλτούρα (στην Ελλάδα), σημειώνεται και χαμηλότερη εγκληματικότητα, αλλά και οι τοπικές κοινωνίες και τα μέλη είναι πιο ώριμα και συνετά ως προς την αλόγιστη χρήση τους.

  13. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 09/01/2013 00:54:16

    Mήπως ενας απο τους βουλευτές της επερώτησης είναι αυτός ο που ο υιός του πιάστηκε για ληστεία με πιστόλι και χειροβομβίδα;

  14. Δημοκράτης avatar
    Δημοκράτης 09/01/2013 09:32:38

    Δυστυχώς κάποιοι στην Ελλάδα θέλουν να οπλοφορούν οι ακροαριστερές συμμορίες, οι εγκληματικές οργανώσεις και οι λαθρομετανάστες.
    Με την έλλειψη κράτους που έχουμε οι Έλληνες πολίτες θα πρέπει να οπλιστούν για αυτοπροστασία. Η πολιτική και οικονομική ελίτ διαθέτει σωματοφύλακες