#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2010 13:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αχ μανούλα μ’ δεν μπορώ….



Αδυναμία (!) εξέφρασε η υφυπουργός Αγροτικής ανάπτυξης Μιλένα Αποστολάκη να αντιμετωπίσει το χάος (!) που παρατηρείται στις διαφορές ανάμεσα στις τιμές των αγροτικών προϊόντων στο χωράφι από εκείνες που φτάνουν στο ράφι…

Απαντώντας σε ερώτηση του Γιάννη Λαμπρόπουλου (ΝΔ) στη Βουλή, σχετικά με τη στήριξη της τιμής του ελαιολάδου, δήλωσε πως έχει παρέλθει η εποχή που διαμόρφωνε τις τιμές το Κράτος…, επισήμανε αδυναμίες και στους ελεγκτικούς μηχανισμούς (επιτροπή ανταγωνισμού) και έδωσε τη λύση που είναι να ισχυροποιηθούν σε καρτέλ οι παραγωγοί για να αντιμετωπίσουν τα ισχυρά καρτέλ των εμπόρων!!! Και όπως είπε οι αγρότες θα πρέπει να συγκροτήσουν ισχυρές διαπραγματευτικές ομάδες…(!) Απέναντι στους ισχυρούς και οργανωμένους Εμπόρους θα αντιπαρατεθούν οι αγράμματοι αγρότες;

Μας δουλεύει και η Μιλένα…

Καλά της είπε λίγο αργότερα ο Τζέκης από το ΚΚΕ ότι το ΠΑΣΟΚ είναι εχθρικό προς τους αγρότες…και φιλικό προς τους Τραπεζίτες…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maximilien avatar
    Maximilien 09/12/2010 13:25:49

    Αδυναμία, ε; Τι μου λες ρε παιδί μου. Περίεργο φαινόμενο αυτοί οι μεσάζοντες...πως εμφανίστηκαν έτσι ξαφνικά;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Maximilien 09/12/2010 16:23:43

      Ένα παράδειγμα, νομός Άρτας, τίγκα στο πορτοκάλι, και καλό πορτοκάλι και για φαγώσιμο και για στήψιμο.
      ΕΝΑΣ (1) μόνο έμπορος για όλο τον νομό ενδιαφέρεται, ο οποίος εδώ και δέκα χρόνια κόβει πορτοκάλια, τα πέρνει σε τιμές 1000 ευρώ οι 30 τόννοι!
      Και μετά απο 6άμηνο δίνει τα μισά λευτά σε επιταγές... ακάλυπτες.
      Το κάνει κάθε χρόνο αυτό, κανένας δεν τον κυνηγάει..
      Θα αναρωτηθεί κανείς, μα καλά οι αγρότες ηλίθιοι είναι και του τα δίνουν πάλι σε αυτόν αφού τους κλέβει;
      Όχι, δεν είναι ηλίθιοι αλλά απελπισμένοι.

      Και τι έκανε ο φωστήρας φέτος, λόγω του λασπόκαιρου που είχαμε (με σύννεφα απο Σαχάρα) έβρεξε και λέρωσε ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ τα πορτοκάλια (μοιάζουν σαν σκονισμένα, σιγά το θέμα).
      Τα παράτησε όλα και σταμάτησε να "κόβει" ο έμπορας, γιατί;
      ήταν λέει βρώμικα, εγώ λέω ότι θέλει να τους τα πάρει ακόμα πιο φτηνά.

      Και πάς σε εδώ στη Αθήνα σε μεγάλο σουπερμάρκετ και όχι μόνο δεν βρίσκεις ανάλογης ποιότητας πορτοκάλια (αν βρείς θα φτάνουν τα 2 με 2,5 ευρώ το κιλό!)
      Άλλα είναι τίγκα στο εισαγόμενο πορτοκάλι ισραήλ το οποίο βέβαια δεν έχει κάθολου ζουμί και είναι θεόξινο.

      Οι αγρότες πάντως στην Άρτα αφού ο έμπορος τους εγκατέλειψε στην τύχη τους, οριστικά, για φέτος, θα αναγκαστούν να τα δώσουν σχεδόν τσάμπα η για χυμό η θα τα αφήσουν να σαπίσουν κάτω απο τα δέντρα.

      (όλα αυτά τα γράφω γιατί έχω ιδία άποψη απο τις καταστάσεις και δεν είναι ιστορίες απο το μυαλό μου και όλα αυτά γίνονται απο την αρχή του 90 και δώθε)

      Άχ Ελλαδάρα.. που πνίγεις τα παιδιά σου.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ Ευθύμης 09/12/2010 16:38:55

        έτσι είναι όπως τα λες φίλε, και ακόμα χειρότερα.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Ευθύμης 09/12/2010 21:16:11

        Γιατί ρε παιδιά δεν κάνουν κάτι οι αγρότες, μια δική τους επιχείρηση και να τα πουλούν μόνοι τους σε ανταγωνιστικές τιμές στην τοπική αγορά ?
        Αντί να σαπίζουν και να χάσουν τα πάντα, θα βγάλουν λεφτά και δεν έχουν κανένα μαλάκα πάνω από το κεφάλι τους.

        • χρηχα avatar
          χρηχα @ Δημήτρης 09/12/2010 23:21:49

          έλα μου ντε.....

          αλλά όταν μάθεις τριάντα τόσα χρόνια να ζεις αγροτοδημόσιος δεν έχεις όρεξη να κουνήσεις το δαχτυλάκι σου.....

          εγώ δραστηριοποιούμαι είκοσι τόσα χρόνια στον αγροτικό τομέα...από παλιά έλεγα ότι οι επιδοτήσεις είναι το υπνωτικό που μας κοίμησε σαν τομέα και μας έβαλε στον λήθαργο....

          υπάρχει το "εργαλείοα' που λέγεται "ομάδα παραγωγών" αλλά μετά από τριάντα χρόια κομματική ασυδοσία σε κάθε τομέα συνεταιριστικό , τα αντανακλαστικά των ανθρώπων έχουν μάθει να απορίπτουν κάθε τί που έχει μέσα το "συνθετικό" συνεταιρισμός.....
          και δεν τους ρίχνω και άδικο...μέχρι ενός σημείου έχουν δίκιο οι άνθρωποι....

          αλλά από εκεί και μετά δεν υπάρχει δικαιολογία....μπορούν οι παραγωγοί να δουλέψουν σαν ομάδα σε συγκεκριμένο σχήμα και με την μορφή μετοχικής ανώνυμης εταιρίας...
          θεωρητικά...
          γιατί οι στρόφιγκες της κρατικής χρηματοδότησης έκλεισαν με το που βγήκε το ΠΑΣΟΚ και προβλέπεται να σκουριάσουν πολύ μέχρι να ξανανοίξουν.....

          (7500 αγρότες , νέοι , με έγκριση από το υπουργείο , και αφού ε΄'ιχαν και την υπογραφή του υπουργού , με αγορές , νόμιμες, καταστρέφονται γιατί το ΠΑΣΟΚ έκανε πίσω και ΘΑ επαναδιαπραγματευτεί κάπου στο μακρυνό μέλον ξανά τις εγκριμένες πριν δύο χρόνια,συμβάσεις επιχορήγησης.....μέχρι τ'οτε ο σώζων εαυτόν σωθήτω)

  2. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 09/12/2010 13:26:57

    TO MANEKEN TOY ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΧΥΛΟΣ ΜΗΣΘΟΣ.ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΩΜΑΣΤΕ.

  3. egersis avatar
    egersis 09/12/2010 13:30:30

    E όχι και μανεκέν η Μιλένα!!!!
    Κατά τα άλλα όντως είναι άλλα λόγια ν αγαπιώμαστε...

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/12/2010 13:33:18

    Αχ αυτοί οι μπρούτοι αγρότες, της βάζουν δύσκολα! Βρε παιδιά, ήρεμα με το κορίτσι, είναι εύθραυστο σαν το "αλουμινόχαρτο" (το οποίο άλλωστε είναι και η κυριότερη γνωστή ιδιότητά της)...

  5. Μisha avatar
    Μisha 09/12/2010 13:33:59

    Οι Δημόσιοι Υπάλληλοι φταίνε για τα καρτέλ.
    Και κυρίως οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ.
    Χρειαζόμαστε επειγόντως λιγότερο κράτος! :P

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μisha 09/12/2010 13:36:40

      Μίσα, ΚΑΠΟΙΑ καρτέλ, ΚΑΠΟΤΕ, ήταν καλά για την κυρία.

      Όπως π.χ. κάποιες... αντιπροσωπείες αυτοκινήτων, που μονοπωλούσαν τις προμήθειες του δημοσίου και των Σωμάτων Ασφαλείας.

      • tidbit avatar
        tidbit @ Αυριανιστής 09/12/2010 13:39:35

        κορυφαίο!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Αυριανιστής 09/12/2010 13:47:18

        σωστός!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 09/12/2010 13:57:09

        μα υπαρχει καλυτερο αυτοκινητο απο το ξαρα για την αστυνομια?? αχχαχααα τα τσεροκυ ??!!!!
        Τα φερανε με τις φρεγατες και ο Συγγελιδης τη χωρησε διοτι ηταν πολυεξοδη !!

        ΠΠ

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/12/2010 14:36:49

          Δύο αξιόλογα αμάξια είχε τις τελευταίες 2 δεκαετίες η ΕΑ, τα Primera GT των '90 και τα τουρμπάτα Octavia, τα άλλα ήταν άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

      • κριτικόςλόγος avatar
        κριτικόςλόγος @ Αυριανιστής 09/12/2010 14:35:39

        Ούτε και μ' αυτούς δεν τα βρήκε, Αυριανιστή! Τους πιό κοντινούς της ανθρώπους, τι να λέμε τώρα.. ας τα λουστεί, η σειρά της είναι.

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ Μisha 09/12/2010 13:54:34

      @Μisha

      δεν έχει σχέση το ένα με τ' άλλο...

      Οι ΔΕΚΟ θέλουν ΔΙΑΛΥΣΗ κατεπειγόντως, μαζί και τα συνδικάτα που έχουν εκεί μέσα...

      Μετά θέλουν ίδρυση από την αρχή και στελέχωση αφενός μεν με ανθρώπους που θέλουν να προσφέρουν όχι να "τακτοποιηθούν" ούτε να "βολευτούν" κι αφετέρου με τον πραγματικό αριθμό υπαλλήλων που χρειάζονται όχι παραπάνω...

      Εκείνοι οι οποίοι θα "ξεβολευτούν" με αυτήν την διαδικασία ας προστρέξουν να ζητήσουν ευθύνες από αυτές τις κατουρημένες ποδιές που φίλησαν προκειμένου να "βολευτούν"...

      • Μisha avatar
        Μisha @ oxi ki etsi 09/12/2010 14:17:40

        όχι κι έτσι

        Διαλυση ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ θέλουν τα δύο μεγάλα κόμματα και οι παραφυάδες τους, που έχουν προεισπράξει τις κρατικές επιδοτήσεις μέχρι το 2016 και ρήμαξαν το ελληνικό κράτος με τις συμβάσεις με Ζημενς, Ιντραλότ και υποβρυχια που μπατάρουν.

        Και δια βιου κλεισιμο σε μπαλαούρο μονοπύθμενου γκαζάδικου οι πολιτικάντηδες που , εν μέσω της χειρότερης οικονομικής κρίσεως από τον πόλεμο κι έπειτα, μοιραστηκα μεταξύ τους 3 εκ ευρω μονο για τη συμμετοχή στις 3 εξεταστικές που τρέχουν σε αυτη την κυνοβολευτική περίοδο.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Μisha 09/12/2010 14:20:34

          Και να τα διαλύσεις, Μίσα, τι θα πετύχεις; Θα επιστραφούν οι προεισπρχαθείσες επιχορηγήσεις;

          • Μisha avatar
            Μisha @ Αυριανιστής 09/12/2010 14:23:16

            Κι αυτο γινεται με κατάσχεση των ακινήτων τους και υποχρέωση όσων τα διοικούσαν να επιστρέψουν τα χρήματα.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Αυριανιστής 09/12/2010 14:30:46

            Άμεση απόδοση ποινικών κατηγοριών, δικαστήρια, δημεύσεις περιουσίας και διαπόμπευση.

            Τίποτα λιγότερο.

  6. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 09/12/2010 13:39:01

    ωραίο MILF, δεν λέω.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/12/2010 13:41:32

    η ιερεια του Gucci μιλαει.... αχχααα μπραβο ΦΞ !! μας εφτιαξες το κεφι.
    Σοσιαλιστικα παντα !!


    ΠΠ

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/12/2010 13:42:10

    έχουμε ένα σχολιαστή που είναι και ποιητής και λαϊκατζής, ίσως μπορεί να της εξηγήσει το ποίημα καλύτερα...

  9. sawas avatar
    sawas 09/12/2010 13:47:31

    Αν δεν μπορει να παει σπιτι της.....

    Υπουργος δεν ειναι αυτος που βγαινει στο γυαλι για να μας περιγραψει τι ΔΕΝ γινεται, αλλα τι ΕΚΑΝΕ (οχι, τι θα κανει).

    Ουδεις αναντικαταστατος

  10. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 09/12/2010 13:50:17

    Τι φάρσα είναι αυτή να βάζουν υπουργούς Αγροτικής ανάπτυξης κυρίες που τους αγρούς τους βλέπουν μόνο όταν πάνε διακοπές, και τότε πάλι μέσα από το τζάμι του SUV;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Professor Moriarty 09/12/2010 13:52:58

      Ε, όχι μόνο έτσι βρε συ, η κυρία έχει δει τους αγρούς και από "Το χώμα βάφτηκε κόκκινο". Βάζω στοίχημα ότι από την ταινία, αυτό που θα της έμεινε περισσότερο ήταν ο στάβλος με τις μπάλες από άχυρο.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Αυριανιστής 09/12/2010 14:00:42

        To "Αγρότης μόνος ψάχνει" παίζει ακόμη;

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Professor Moriarty 09/12/2010 14:03:59

          Ο Βόγλης πάντως ήταν πιο αρρεωνπός!

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Αυριανιστής 09/12/2010 14:23:08

            Αυτό δεν είναι "συναινετικό"....

        • κριτικόςλόγος avatar
          κριτικόςλόγος @ Professor Moriarty 09/12/2010 14:51:58

          Σε λίγο καθηγητά θα γίνει : " Αγρότες πολλοί την ψάχνουν". Για τί; Eλα ντέ..

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 09/12/2010 14:11:55

        Πόθοι στα στάχια...

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/12/2010 13:50:56

    Απαπαπαπα κι εσύ, τόσο αγώνα έκανε η κοπέλα για να αποτινάξει από πάνω της το στίγμα από τις σκουξιές "ρίξτε τον τώρα" (που φώναζε κατά του ΓΑΠ στην αλήστου μνήμης Κ.Ο. του 2007) και να πάρει ένα ανθυφυπουργείο... και έρχεσαι τώρα εσύ και της ζητάς να φύγει;

    • sawas avatar
      sawas @ Αυριανιστής 09/12/2010 15:31:05

      Χαχα

      Δεν το ζηταω εγω, αλλα (με αυτα που κανει+λεει) η ιδια!!!

      Δεν το καταλαβε ακομα και εγω κανω τον μεταφραστη μπας και παρει μπρος το ρημαδι!!!

  12. Tassos avatar
    Tassos 09/12/2010 14:08:05

    Καλά ο υβριστής του Σαμαρά Λαμπρόπουλος ακόμη στην ΝΔ είναι?

  13. tsilivithras avatar
    tsilivithras 09/12/2010 14:19:56

    Χαχαχαχα...αθάνατο ΠΑΣΟΚ όλα τα ψέμματα και οι "ληστείες" εις βάρος του τόπου θα βγουν σιγά σιγά στα μούτρα σας.

    Εσείς δεν ρημάξατε την αγροτιά στον τόπο με τις επιδοτήσεις που τους φούσκωσαν τα μυαλά;;;
    Εσείς δεν σκορπίσατε χρήμα και γιγαντώσατε τους απατεώνες "μεσάζοντες";;
    Με σας δεν δημιουργήθηκαν τα πάσης φύσεως "επιχειρηματικά" καρτέλ στον τόπο αυτό;;

    Τώρα λέτε στους μεν εργαζόμενους να κόψουν το λαιμό τους και να "διαπραγματευτούν" επιχειρησιακές συμβάσεις;;;
    Τώρα λέτε στους αγρότες να δημιουργήσουν δικό τους "καρτέλ" ώστε να "διαπραγματευτούν" με την μαφία των μεσαζόντων;;;

    χαχαχαχαχα...

    Για το καλό το δικό σας αγαπητοί "πράσινο-αναπτυξιακοί" της πλάκας, να εύχεστε να ΜΗΝ οργανωθούν οι αγρότες σε "καρτέλ" γιατί είναι θέμα χρόνου να αντιληφθούν ποιος πραγματικά φταίει για την κατάντια τους...και αυτοί οι νεάτερνταλ αγρότες έχουν ακόμα σκαμμένες χούφτες και πολύ βαρύ χέρι...!!!

    Πολιτικοί της πλάκας.
    Αστείοι άνθρωποι, δειλοί και θρασσείς.

    Απολύτως ανίκανοι να διαχειριστούν την ευημερία και να υπερασπιστούν στην ανάγκη.

    Η απόλυτη γύμνια της πολιτικής του Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α.

  14. liotsos avatar
    liotsos 09/12/2010 14:36:18

    ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ Π Α Ρ Α Ι Τ Η Σ Ο Υ.

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ liotsos 09/12/2010 14:46:26

      +++1000 , μαζί με τη κυβέρνησή σου.

  15. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 09/12/2010 14:36:52

    @Misha

    σου διαφεύγει κάτι:

    Το πρόβλημα της διαφθοράς στην Ελλάδα δεν είναι όπως σε άλλες χώρες σε επίπεδο υπουργών κτλ. Το πρόβλημα είναι οτι στην Ελλάδα είναι διεφθαρμένοι και οι κλητήρες!
    Εκεί είναι το πρόβλημα για τον πολίτη!
    Ο πολίτης μπορεί να αγανακτεί όταν ακούει για συναλλαγές υπουργών με απιχειρηματίες αλλά αυτο δεν έχει άμεση επίπτωση στη τζέπη του...
    Ο πολίτης δεν το καταλαβαίνει στην τζέπη του εάν ο Κόκκαλης τα χώσει σε κάποιον Υπουργό...
    Ο πολίτης έχει αγανακτήσει από τα 500άρικα στα Νοσκοκομεία, από τα 2-3 χιλιάρικα προκειμένου να εγχειριστεί, από τα 50-100 Ευρώ στο ΚΤΕΟ, από τα χιλιάρικα που πρέπει να δώσει σε Υγειονομικό, Πυροσβεστική, Πολεοδομία προκειμένου να ανοίξει ένα μαγαζάκι κτλ.

    Εκεί λοιπόν αυτοί που του "τα παίρνουν" δεν είναι Υπουργοί φίλε μου...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ oxi ki etsi 09/12/2010 14:48:02

      Το πρόβλημα στην χώρα φίλε είναι ακριβώς στην κορυφή.
      Κανένας (από ότι φαίνεται) δεν έχει την παραμικρή αναστολή στο να "εισπράξει" προκειμένου να γίνει η δουλειά και ποιος τον γ*μεί τον φουκαρατζίκο τον λαό.

      Στην πορεία η απόλυτη ξεφτίλα της κορυφής της πυραμίδας διαχέεται προς τα κάτω.
      Shit runs downhill.

      Από ένα σημείο και μετά ισχύει αυτό που λες.
      Ότι και στην παραμικρή ευκαιρία ο Νεοέλληνας κοιτάζει να τα αρπάξει.

      Μιμητικό ον ο άνθρωπος κι όσο βλέπει να τον κλέβουν κάνει κι αυτός το ίδιο.

      Ο φόβςο φυλά τα έρμα.
      Χώστους φυλακή, πάρτους τα φράγκα και ντρόπιασέ τους στα παιδιά τους.
      Και θα σου πω μετά ποιος ξανα-απλώνει χέρι.

      Ο φόβος...

      "Αν δεν με σέβεστε θα με φοβάστε".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ oxi ki etsi 09/12/2010 14:48:25

      Νομίζω ότι το πρόβλημα της διαφθοράς στα ΚΤΕΟ, που αναφέρεις, έχει αντιμετωπιστεί δια παντός με τη λειτουργία των ιδιωτικών ΚΤΕΟ.

      Εκτός κι αν εννοείς ότι κάποιος έχει ένα σαπάκι που αποτελεί δημόσιο κίνδυνο, και επειδή η "κακούργα κενωνία" δεν του επιτρέπει να το κυκλοφορεί αναγκάζεται, ο καημένος, να λαδώσει τα εναπομείναντα λαμόγια των κρατικών ΚΤΕΟ για "να μπορέσει να κάνει τη δουλειά του"...

    • Μisha avatar
      Μisha @ oxi ki etsi 09/12/2010 14:58:39

      Τσιλιβήθρα

      Φίλε , σε ευχαριστω που με απαλλαξες από τον κόπο να απαντήσω επαναλαμβάνοντας τα αυτονόητα.

      +++

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ oxi ki etsi 09/12/2010 15:12:50

      Μisha-san

      do itashi mashite.

  16. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2010 16:46:48

    Δεν μπορώ μανούλα μ', δεν μπορώ.
    Αϊ συρέ να φέρεις τον γιατρό (Strauss-Kahn επαγγελματίας τσαρλατάνος/σοσιαλιστής)

  17. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2010 16:48:20

    Άχρηστη και άχρηστε προϊστάμενέ της παραιτηθείτε άμεσα.

  18. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 09/12/2010 17:23:13

    Ντροπή μας! Τα βάζουμε με μια λεπτεπίλεπτη κοπέλα, που δεν διεκδίκησε τίποτα στη ζωή της, παρά το φαγάκι του παιδιού της.
    Τί ζήτησε απ' τη ζωή εν τέλει και της επιτιθέμεθα; Ένα μισθό επιπλέον από την Ολυμπιακή, που δεν δούλεψε ποτέ, για να ενισχύει το πενιχρό εισόδημα της βουλευτικής της αποζημίωσης , καθώς και καμιά 15.000 ευρουλάκια το μήνα, από τον πρώην συζυγό της, για τα έξοδα του γυιου τους!
    Μα είναι λεφτά αυτά, για να ζει κανείς με αξιοπρέπεια στις μέρες μας; Φτώχια καταραμένη! Τη συμπονώ και ζητώ από τους "άξεστους" αγρότες, να σεβαστούν την ασχετοσύνη της. Δεν ξέρει η γυναίκα από καρτέλ, όσο για το χώμα, ελπίζω κάτι να έχει μάθει από τις γλάστρες του ταπεινού ρετιρέ της.

  19. kiki avatar
    kiki 09/12/2010 17:34:29

    Τωρα γυρισα απο το χωραφι, μαζευω ελιες , τι ειπε ακριβως , αντε μπραβο και ειμαι και κουρασμενη, και δεν εχω κεφια.

  20. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/12/2010 01:24:56

    Καλά, αφού τόσο εύκολα οι μεσάζοντες παίρνουν το χαρτί, πως και δεν πολλαπλασιάστηκαν μέσα σε μια νύχτα; Στην χώρα της λαμογιάς, αυτό θα ήταν αυτονόητο! Και εύκολο. Πορτοκάλια θα εμπορεύεσαι όχι πλουτώνιο. Και πως λέγονται, για να θαυμάσουμε την καζάντια τους; Γιατί έτσι που τους περιγράφετε θα είναι ξακουστοί.
    Και γιατί στη Λαϊκή αγορά οι "παραγωγοί" πουλάνε ακριβότερα, κάποτε, κι απ' τα Σουπερμάρκετ;
    Αφήστε τα, φίλοι. Πετάτε ένα "μεσάζοντες" και καθαρίζετε! Κλασσικοί καφενόβιοι Έλληνες.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΠΗΛΕΑΣ 10/12/2010 01:27:12

      Πηλέα έχεις πατήσει καθόλου σε λαική τα τελευταία χρόνια ;

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Κάποιος 10/12/2010 01:57:49

        Ατυχώς ναι! Και δεν είδα "τιμές παραγωγού", έστω και διπλές απ' αυτές, που κλαίγονται ότι "αναγκάζονται" να δεχτούν.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ ΠΗΛΕΑΣ 10/12/2010 02:10:22

          Βρίσκεις στο σούπερ-μάρκετ ντομάτες με 80 λεπτά, πορτοκάλια με 30 λεπτά, μήλα με 80 λεπτά, λεμόνια με 1 ευρώ και μπανάνες με 1 ευρώ ;

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 10/12/2010 11:01:33

            Μεταξύ 12:30 και 13:30 σε κεντρική λαική του δήμου Αθηναίων.
            Και δεν αναφέρω μόνο τιμές της προηγούμενης βδομάδος αλλά του τελευταίου διμήνου.
            Συγκριτικά με μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ που λειτουργούν πέριξ της λαικής βρίσκεις χαμηλότερες τιμές στα φρούτα και τα λαχανικά από 10% έως και πάνω από 50%.
            Για την ποιότητα δεν το συζητάμε.
            Μπαίνεις με τα ψώνια από την λαική και ευωδιάζει το σπίτι.

  21. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/12/2010 02:56:20

    Απάντηση Α'
    Πρίν ή μετά τις 12.00;

    Απάντηση Β'
    Σε ποιά λαϊκή ψωνίζεις ήρωά μου, να μάθουμε και οι πτωχοί τω πνεύματι;

  22. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/12/2010 03:18:46

    Επί της ουσίας:
    Όσα είπε η σινιέ υπουργός είναι (σχεδόν) σωστά:
    1. Το κράτος εγκατέλειψε με νόμο το δικαίωμα παρεμβάσεως στις τιμές, προ δεκαετίας περίπου.
    2. Δόθηκαν επί ΠΑΣΟΚ απίθανα λεφτά σε απίθανους αγροίκους, που έστησαν απίθανους Συνεταιρισμούς αφορολόγητους και με απίθανες εξουσίες επί των ιδιωτών αγροτών και εμπόρων αγροτικών προϊόντων. Και πάχυναν τα ΔΣ και φαλίρισαν οι Συνεταιρισμοί. Μήπως θέλετε να δώσουμε κι' άλλα; Ας κανονίσουν μόνοι τους "οι αγράμματοι" (Γιατί αγράμματοι; Σε άλλη παιδεία αυτοί σε άλλη οι "εμπόροι"; Που αν τους γνωρίσεις κι' αυτούς θα έχεις την πλήρη εικόνα...).
    3. Τα καρτέλ και οι διαπραγματευτικές ομάδες είναι άσκηση επί χάρτου. Στην πράξη, αυτοί πουλάνε ο ένας τον άλλον.
    Γενικά, η γεωργία θα αποκτήσει μέλλον μόνο αν, μετά το 2013, απομείνει κανένα χωράφι σε νοήμονες, τεχνοκράτες, Έλληνες κτηματίες. Που το βλέπω δύσκολο...