#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 19:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αχρωμος» και «αδαής» ο Βενιζέλος στο Λουξεμβούργο



Ανταπόκριση του Κρίστοφερ Τσίντλερ από τις Βρυξέλλες για την «Tagesspiegel» περιγράφει την ατμόσφαιρα που επικράτησε στη συνάντηση των υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης στο Λουξεμβούργο και σημειώνει μεταξύ άλλων ότι ο κ. Ευ. Βενιζέλος γνωρίζει καλά ότι έχει να αντιμετωπίσει μια κατάσταση που μπορεί να θεωρηθεί εκβιασμός (εκ μέρους των δανειστών).

Όταν βγήκε στη 01.00 τα μεσάνυκτα από την αίθουσα των συνεδριάσεων, η διαπραγμάτευση είχε αφήσει τα σημάδια της ακόμα και στο πρόσωπο του νέου υπουργού Οικονομικών της Ελλάδας.

Κατευθυνόμενος προς το ξενοδοχείο του, δεν είχε απομείνει τίποτα πλέον από το κέφι με το οποίο επτά ώρες πριν του είχε ανατεθεί από τον έλληνα Πρωθυπουργό το πόστο αυτό:«“Είμαι το νέο θύμα” είχε πει τότε γελώντας και αυτοσαρκαζόμενος (κατά την είσοδό του)».

Το δημοσίευμα υπενθυμίζει τη δήλωση του πρώην υπουργού Αμυνας, ο οποίος κατά την ορκωμοσία του είπε ότι μπαίνει τώρα στον αληθινό πόλεμο, και παρατηρεί ότι «τη μάχη αυτή την έχασε. Φεύγει σκυθρωπός και δεν ακούει πια πως μιλάνε πίσω από την πλάτη οι συνδαιτυμόνες του για το πόσο “άχρωμος” και “αδαής” ήταν ο εκπρόσωπος της Ελλάδας σε αυτή την τόσο σημαντική για τη χώρα συνάντηση».

Evangelos Venizelos trottete in Luxemburg vom Hof. Er hatte verloren. Seinen Humor und den Kampf um weitere Hilfen. Der erfolglose erste Auftritt von Griechenlands neuem Finanzminister. ( Ο Ευάγγελος Βενιζέλος έχασε το χιούμορ του. Η αποτυχημένη πρώτη παράσταση του νέου υπουργού Οικονομικών της  Ελλάδας)

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=407396&h1=true

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Apatsi avatar
    Apatsi 21/06/2011 19:24:02

    ''''για το πόσο “άχρωμος” και “αδαής” ήταν ο εκπρόσωπος της Ελλάδας''''
    Καλά, μας είπε τώρα κάτι καινούργιο. Ο άνθρωπος είναι ικανότατος μόνον σε ένα πράγμα. Να περνάει νόμους από τη βουλή που ξεμπλοκάρουν την τύχη ανθρώπων με ανοιχτούς λογαριασμούς με την δικαιοσύνη. Από τον πατέρα του, τον Δντή του Στρ. Γραφείου, τον νόμο περί ευθύνης υπουργών , κλπ.
    Είπαμε, το ψέμα έχει κοντά πόδια και είναι ζήτημα ημερών για να φανεί στο κλαρί.

  2. Ellas to megaleio sou avatar
    Ellas to megaleio sou 21/06/2011 19:39:20

    Καλα..ασχετοι οι κουτοφραγκοι...ε οχι και αδαης ..
    Ειχε πρωταγωνιστικο ρολο, στην λεηλασια ,χρεωση και καταστροφη της χωρας.
    Αυτος που κατοχυρωσε συνταγματικα την λεηλασια της χωρας?με τον νομο περι ευθυνης υπουργων? αδαης και αχρωμος?...ντροπη..ασχετοι.
    Αυτοι ειναι αδαεις που καθονται και συνομιλουν μαζι του.

  3. sxolioblog avatar
    sxolioblog 21/06/2011 20:01:05

    Οι ιδιο ειναι που λενε ασχετο και το Σαμαρα...
    μην φτιαχνομαστε που βριζουν το Βενιζελο και χανουμε και το μετρο
    Το Βενιζελο τον βριζουμε και μονοι μας
    δεν χρειαζεται να επικροτησουνε τους υπαλληλους των τραπεζων που τον βριζουν

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 20:23:38

    Σου εχει πει ο ΣΥΝ-Αντιπροεδρας
    " και ορθιος και καθιστος, ο ιδιος Μπεννυς εισαι !"

    Καντε αγκαλιτσες τωρα ( με 1 μετρο αποσταση ) αχχαχααααααα

    ΠΠ

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/06/2011 20:42:38

    ΄΄η διαπραγμάτευση είχε αφήσει τα σημάδια της ακόμα και στο πρόσωπο του νέου υπουργού Οικονομικών της Ελλάδας.΄΄..ΔΗΛ. ΤΙ ΕΝΝΟΥΝ, ΟΤΙ ΄΄ΕΚΟΨΕ΄΄΄ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΤΟΥ;

    ΕΚΟΨΕ=ΞΕΦΟΥΣΚΩΣΕ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑΣΕ ( ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ)

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/06/2011 20:53:31

    Νόμιζε ότι θα τους τρόμαζε με το... εκτόπισμά του. Έλα όμως που όλο αυτό το λίπος τον κάνει να ιδρώνει μπροστά στον ωμό εκβιασμό των ευρωπΕων.

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/06/2011 21:09:25

    Εδώ ο άνθρωπος δεν είναι καλός στον τομέα του, το συνταγματικό δίκαιο, θα τα καταφέρει στα οικονομικά; Εξάλλου πασόκος δεν είναι; Τι θα κάνει έξω, θα υπερασπιστεί τα δίκαια της Ελλάδας;

  8. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 21/06/2011 21:21:00

    Εάν ο πολυλογάς της κυβέρνησης Βενιζέλος "μπορεί να ομιλεί για 7 συνεχόμενες ώρες σχετικά με το μεγαλείο της σιωπής"............στον ίδιο χρόνο "ο λαϊκός ήρωας της δικαιοσύνης" Καστανίδης θα κολακεύει ευατόν δείχνοντας στο ακροατήριο τον απύθμενα "βαθυστόχαστο" και γνησίως διανοουμενίστικα "προβληματισμό του" ..........και στο τέλος καταλήγει σαν αυθεντικός αυλοκόλακας που είναι, να "υπερασπίζεται" κάθε ανοησία που ξεστόμισε το αφεντικό του.

    3birdssitting Θεατρικαί Παραγωγαί Α.Ε.

    (Θέλω τον Καστανίδη σε πρώτο ρόλο στην θεατρική παράσταση - Δεν χορταίνει το κοινό να βλέπει τον "προβληματισμό" του χοντρούλη)

  9. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 21/06/2011 21:23:02

    Κε. Βενιζέλο πώς πάει "ο πραγματικός πόλεμος" ;;;

    • man8os avatar
      man8os @ 3birdssitting 22/06/2011 11:23:34

      Ξεμεινε απο πυρομαχικα!

  10. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/06/2011 23:14:58

    ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ. ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΩΣΥΝΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ
    ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ,ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ.