#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/03/2012 18:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφού το ΠΑΣΟΚ ανεβαίνει στις δημοσκοπήσεις γιατί οι πρώην υπουργοί του τρέμουν τις κάλπες;



Ο Πάγκαλος μας κάνει την… τιμή να μην είναι υποψήφιος.

Ο Χυτήρης το σκέφτεται αν θα είναι στις επόμενες εκλογές.

Σήμερα και ο Ξυνίδης μας ανακοίνωσε ότι δε θα πολιτευτεί ξανά.

Υπάρχουν πολλοί άλλοι από το ΠΑΣΟΚ και την παρούσα κυβέρνηση που δε θα κατέβουν στις εκλογές, όποτε κι αν αυτές γίνουν;

Αλλά γιατί άραγε το κάνουν αυτό τώρα που οι… δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι το ΠΑΣΟΚ ανακάμπτει και ο Βενιζέλος είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός από όλους τους άλλους; Γιατί δηλαδή κορυφαία στελέχη του ΠΑΣΟΚ δε βλέπουν την ώρα να τελειώσει η παρούσα Βουλή αφού κινδυνεύουν να μετατραπούν σε σάκο του μποξ για το λαό;

Είδατε τι έγινε με τον υφυπουργό Εσωτερικών κ. Κουκουλόπουλο στην Κοζάνη. Απίστευτο γιουχάϊσμα.



Επίσης, όπου δεν υπήρχαν σιδερόφρακτες παρελάσεις οι πολιτικοί που μας κυβέρνησαν τα προηγούμενα δύο χρόνια, δεν πλησίασαν ούτε σε απόσταση χιλιομέτρων.

Επομένως, υπάρχει καμιά μεταφυσική δύναμη που εμποδίζει τους Πασόκους να μην πολιτευτούν στις εκλογές αφού σύμφωνα με τα γκάλοπ ο κόσμος καταλαβαίνει ότι αδίκησε το ΠΑΣΟΚ κι ότι αξίζει τον κόπο να του δώσει μια ευκαιρία;

Προφανώς κι αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά ο Πάγκαλος θα επιθυμούσε να παίζει ρόλο στα πολιτικά πράγματα, όπως και άλλοι κηπουροί και μη. Η βασική αιτία είναι ότι οι δημοσκοπήσεις είναι στημένες. Είναι μαϊμού, περισσότερο κι από τα επιδόματα που έπαιρναν οι τυφλοί που έβλεπαν και οι ανάπηροι που περπατούσαν.

Και το γνωρίζουν οι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ. Ξέρουν ότι ο Βενιζέλος έχει κινήσει ολόκληρο το μηχανισμό της διαπλοκής για να παρουσιαστεί ως η εναλλακτική λύση στη χώρα. Αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Όσο κι αν οι μαϊμουδιές παίξουν τις επόμενες εβδομάδες το ρόλο τους, οι… έξυπνοι Πασόκοι καταλαβαίνουν ότι η επόμενη Βουλή δε θα έχει περισσότερους από 60-70 πράσινους βουλευτές, κι αυτοί σίγουρα δε θα είναι όσοι έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο δράμα της χώρας.

Γι’ αυτό και την κάνουν σαν τα ποντίκια από το βουλιαγμένο καράβι. Κι άσε μετά τον Ξυνίδη να λέει ότι δεν έχουν πολιτική πρόταση τα κόμματα. Τώρα το κατάλαβε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 25/03/2012 18:36:04

    δε θα κατέβουν στις εκλογές, όποτε κι αν αυτές γίνουν;

    ==
    Τι θελει να πει ο ποιητης? Πηραν και αλλη .."αναβολη" αι εκλογαι?
    Καπου ειχα δει οτι το αργοτερο θα γινουν 13 Μαιου.
    Με δουλεψαν ξανα?

  2. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 25/03/2012 19:20:35

    Σωτήρη,δεν σου είπαν το έτος.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ αλλήθωρος 25/03/2012 20:42:27

      Καλά, εσείς οι δύο προηγούμενοι αυτό καταλάβατε; Και καλά ο Σωτήρης εκτελεί διατεταγμένη "υπηρεσία" αλλά ο αλοίθωρος ακόμη παίρνει το επίδομα;

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/03/2012 22:02:01

    Τα είπες όλα!

  4. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 25/03/2012 22:32:46

    Δεν κατεβαινουν γιατι δεν μπορουν να διαχειριστουν τη συγκινηση απο τις αλλεπαλληλες επιτυχιες της πρωην τους κυβερνησης...Μετα απο τοσες σωτηριες της χωρας μας, εχουν μπει στο Πανθεον!

  5. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 25/03/2012 22:53:08

    Γιατί οι κάλπες έχουν βγάλει δόντια κι από το παλιό "δαγκωτό" τώρα δαγκώνουν!

  6. ALEXANDROS avatar
    ALEXANDROS 25/03/2012 23:28:17

    Καλά οι Νεοδημακράτες δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Η ΝΔ δεν ευθύνετε καθόλου
    και τίποτα για τη σημερινή κατάσταση???ΕΛΕΟΣ!!!! Γιατί το ΠΑΣΟΚ όπως πάντα πανούργο θα αποστρατεύσει τους υπαίτιους για τη σημερινή κατάσταση της χώρας με τη δική τους(δήθεν) θα βάλει νέο αίμα στο κόμα και σύντομα θα επανέλθει στην εξουσία. Η ΝΔ θα παραμείνει με τους Αρούληδες, Δημητράκηδες,
    Νικολάκηδες, Προκόπηδες, Μιλτιάδηδες, Κωστάκηδες και όλα τα παλιά λαμόγια
    να κυνηγάει το άπιαστο όνειρο της αυτοδυναμίας!!!!. Ας πάνε σπίτι τους και πολύ Πάγκαλοι και Σαχινήδηδες της ΝΔ μήπως και αυτός ο άμοιρος τόπος δει ένα καλύτερο αύριο.Διαφορετικά δεν υπάρχει μέλλον για τα παιδιά μας!!!!
    Με εκτίμηση
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ ALEXANDROS 26/03/2012 00:42:03

      Γι'αυτό Αλέξανδρε σου δίνουν την επιλογή και το "όπλο" του σταυρού προτίμησης.Ολοι έχουν ευθύνες και όλοι φέρουν βαρίδια,σε αυτό φταις και εσύ και εγώ και όλοι που βλέπαμε την καλπη ως το αναγκαίο κακό σε ένα εορταστικό διήμερο.
      Και δηλαδή αυτοί που έφυγαν σπίτι τους,είναι τώρα σε καθεστώς κάθαρσης;Ασε το χθες,γνωστό είναι σε όλους,για το αύριο να δούμε τι θα κάνουμε...

  7. νεφέλη avatar
    νεφέλη 26/03/2012 00:22:27

    Αν και μη φίλη-μέλος-οπαδός τους, αναρωτιέμαι,
    αν ο νυν κύριος του πράσινου ήλιου-δεντρου-.... κατέβαινε αυτονόμως ως απλός υποψήφιος στην περιφέρειά του,
    θα εκλεγόταν;

  8. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 26/03/2012 00:52:11

    Κάτι ξέρουν,ο "Γκρούεζας" τους ενημέρωσε.............

  9. Nikolaos avatar
    Nikolaos 26/03/2012 06:59:10

    Απάντηση: Γιατί θέλουν ν' ανέβει περισσότερο.