#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 10:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφού είναι πλούσια η χώρα η Ελλάδα κ. Πρωθυπουργέ, γιατί έχει χρεοκοπήσει;



«Είναι ευθύνη της Ελλάδας να επιλύσει την κρίση της. Η Ελλάδα δεν είναι φτωχή χώρα, έχει μεγάλες δυνατότητες, αλλά ήταν κακοδιοικούμενη.».

Από το “λεφτά υπάρχουν” φτάσαμε στο “Η Ελλάδα δεν είναι φτωχή χώρα”. Πάντα ευρηματικός ο Γ. Παπανδρέου, μας εξέπληξε για ακόμη μια φορά με τις δηλώσεις του. Αυτή τη φορά τις απόψεις του τις εξέφρασε την ομιλία του στον ΟΟΣΑ.

Αλλά, φυσικά δεν είπε τίποτε παραπάνω. Αφού είναι πλούσια η χώρα γιατί έχει χρεοκοπήσει; Γιατί δεν πάει ο κ. Παπανδρέου να βρει που είναι ο πλούτος έτσι ώστε να μην αναγκαζόμαστε να παίρνουμε δάνεια και να έχουμε χρέος πάνω από 350 δισ. ευρώ;

Και τέλος, γιατί να είναι αναγκασμένοι οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοί να πληρώνουν και να ανέχονται νέες περικοπές;.

Ότι η Ελλάδα ήταν πλούσια, τηρουμένων πάντα των αναλογιών, το γνωρίζουμε. Αλλά από τη μεταπολίτευση και πέρα, οι κυβερνήσεις, με πρώτες και καλύτερες του ΠΑΣΟΚ, σπατάλησαν το χρήμα στο να ταΐσουν τους κομματικούς στρατούς. Θα θυμάστε φυσικά το “Τσοβόλα δώστα όλα”.

Όμως, αυτά είναι παρελθόν. Το να λέει ο κ. Πρωθυπουργός και μάλιστα στο εξωτερικό ότι είμαστε πλούσια χώρα, είναι σα να βγάζει τη γλώσσα του σε όσους υφίστανται όλα τα δεινά.

Είπε κι άλλα ο κ. Παπανδρέου: «Παρακαλώ, αφήστε μας ήσυχους» τόνισε, προσθέτοντας πως η Ελλάδα βαδίζει στο σωστό μονοπάτι και έχει ήδη πετύχει εντυπωσιακές αλλαγές.

Μα καλά, ποιος τον πείραξε; Φταίνε οι αγορές, οι κερδοσκόποι, οι ξένοι οίκοι, το ΔΝΤ, η Κομισιόν για τα χάλια της χώρας; Το μόνο που φταίει είναι η λάθος συνταγή που επέτεινε το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας. Άρα, αυτοί που πρέπει να μας αφήσουν ήσυχους είναι οι υπουργοί της κυβέρνησης.

Για ακόμη μια φορά ο πρωθυπουργός βρίσκεται εκτός πραγματικότητας και δε συνειδητοποιεί που πάει αυτός ο τόπος, ποιοι φταίνε για την κατάντια του και το κυριότερο τι πρέπει να γίνει. Άμα δεν μπορεί να δώσει άλλο όραμα πέρα από τη χρεοκοπία, καλύτερα να πάει σπίτι του.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 26/05/2011 10:26:48

    μπλα-μπλα-μπλα, μπλα-μπλα-μπλα, μπλα-μπλα-μπλα
    Βάζει τη κασέτα και παίζει, για να κρύψει την δική του, και του πασοκικού συστήματος ανεπάρκεια

    • arlecchino avatar
      arlecchino @ Y. 26/05/2011 14:36:57

      η κασέτα είναι μασημένη...
      Ποτέ δεν καταλαβαίνεις τι θέλει να πεί...
      Πάντα εικάζεις... Μαντεύεις τι ήθελε να πει...

  2. NAYTHS avatar
    NAYTHS 26/05/2011 10:29:59

    Ισως είναι η πρώτη φορά που είπε και μια αλήθεια. Η αιτία της κατάντιας μας είναι σαφώς η κακοδιοίκηση, απλώς δεν μας είπε γιατί αυτοί που μας κακοδιοίκησαν, θα μας "καλοδιοικήσουν" τώρα. Πως να τους πιστέψουμε κι εμείς και οι ξένοι δανειστές μας?

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/05/2011 10:31:35

    H Ελλάδα είναι πλούσια χώρα. Έχει πολλούς μικρονοικοκύρηδες με κομπόδεμα, να τους το πάρουμε να το δώσουμε σε Πράσινα Τρωκτικά, αμήν. Με συγχωρείτε. Αυτό δεν κάνει το Πασοκ από το 1981 και μετά; Για ρωτήστε κανέναν παλιό...

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ έλεγαν οι πρασινοφρουροί όταν έπαιρναν εταιρίες το 1981. Η Κατσέλη με ποιόν είναι παντρεμένη; Τίνος γιός είναι ο ΓΑΠ; Δηλαδή, έχουμε πιεί το νερό της αμνησίας, ή νομίζετε άλλαξαν;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 26/05/2011 10:39:35

      Το Τ.Τ. έχει λεφτά. Γι' αυτό και το πουλάνε.

      • Εκποιητής avatar
        Εκποιητής @ ΝΙΚΟΛΑΣ 26/05/2011 10:47:21

        Του τα πήραν χθες.
        πουφ έκαναν 700 εκατομμυριάκια.
        Τώρα όλα είναι πιο εύκολα.

  4. kiki avatar
    kiki 26/05/2011 10:41:18

    Η Λουκα παντρεμενη με τον μεγα οικονομολογο , εναν απο τα Παιδια του Σικαγου, που πηγαν να βοηθησουν την Χιλη επι Πινοσετ.
    Σε προηγουμενες φασεις το οικονομικο αστερι και προστατευομενη του Αντρεα.
    Συμπερασμα, η ιδια συμμορια παντα.

  5. DefenceNews avatar
    DefenceNews 26/05/2011 11:00:02

    Kiki τα είπες όλα "η ίδια συμμορία πάντα"... Το ερώτημα όμως είναι γιατί ρε γαμώτο υπάρχει ακόμα αυτή η συμμορία; Πόσο ακόμα θα μας πίνει το αιμα;

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 11:07:20

    Οταν το Σρεκ λεει " δεν εχουμε κουλτουρα δημοψηφισματων" τι περιμενετε απο το ΠΑΣΟΚ...? τι ?
    ποια κουλτουρα και ποια κουλουρα. η κουλτουρα του ΠΑΣΟΚ ειναι μια, Πολιτικοι Υποκλοπεις και Ξυλινολόγοι.
    Εχουν και μακρα ιστορικη κουλτουρα σακουλατων.

    ρε ΓΑΠ αγορακι μου, αν δεν ειχε βυθιστει ο Τιτανικος θα του το αλλαζαν ονομα με το δικο σου. Θελεις το Τσαλεντζερ? το συγχρονη Φουκοσιμα ? Ποια καταστροφη? Φυσικη, αφυσικη και παραφυσιν. Εχεις γραψει ιστορια. Μονο να ξερεις οτι δε θα φυγεις ευκολα.
    Να γνωριζεις οτι τα συγχωροχαρτια τελειωσαν στο Σημιτόδρακο.

    Οταν λες "αφηστε μας ησυχους" σε ποιους απευθυνεσαι ? Εντος ή Εκτος Ελλαδος? μήπως και στους δύο??... το εχεις στοχαστει βαθεια αυτο που ζητας?? Εσυ εισαι ενας = κανενας.
    Εχεις αναρωτηθει, ποσοι σου λενε "ασε μας ησυχους ρε ΓΑΠ εσυ και ο Πρασινος γρυλος σου?" εκατομμυρια ανθρωπων εντος/εκτος Ελλαδος...

    Απλα σ ενημερωνω, νωρις γτ μετα θα ειναι αργα !

    ΠΠ

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 11:09:59

    Το ερώτημα είναι και ρητορικό και πραγματικό. Μα η απάντηση είναι καθαρή.

    Διότι έχει εθνικά αλλοτριωμένη ιθύνουσα τάξη που φροντιζει μόνο τα συμφέροντά της και όχι τα εθνικά συμφέροντα. Απο πού προκύπτει αυτό;

    Ιδού μερικες ενδείξεις:
    1) Η πολιτική της τάξη μπορεί και συναλλάσεται με εξωτερικούς παράγοντες, τάχα μου για την χώρα αλλα προς ίδιον όφελος.
    2) Χρησιμοποιεί το εθνικό όνομα ως προμετωπίδα για ίδια συμφέροντα.
    3) Το κράτος είναι "εργαλείο" βιοπορισμού για τα μέλη της που ούτε εργάστηκαν ποτέ, και το χειρότερο, ούτε διοίκησαν ποτέ.
    4) Εκμαύλισαν μεγάλα τμήματα του Λαού και τα ενέταξαν στο πιο Σοβιετικό πελατειακό σύστημα αλληλοεξαρτησης μετα την μεγάλη Σοβιετία.
    5) Εισάγουν ιδεολογήματα, ξένα προς το Ελληνικό (ευ)ζείν και τα πασσάρουν ως προοδευτικά βήματα "ανώτερων" Δυτικών κοινωνιών.
    6) Δεν εισαγουν και κυρίως δεν προσαρμόζουν το Ελληνικο (ευ)ζείν δοκιμασμένα Δυτικά πρότυπα διοίκησης αλλά μόνο υποπροϊόντα αρκεί κάποιος "ιερεας" του νεοταξισμού να τα έχει "ευλογήσει" ως "προοδευτικά".
    7) Με πρόσχημα την σύνδεση με την ΕΕ (που για μια υγιή κοινωνία και ιθύνουσα τάξη θα ήταν ευλογία) έχουν αποδιοργανώσει την οικονομία (βλ. γεωργία , αποβιομηχάνιση και πολλά άλλα) και βαθμιαία διαλύουν την κοινωνική συνοχή με ένα αλλαλούμ ενεργειών εχθρικών προς την Ελληνική κοινωνία και την υγία της.
    Π.χ. α) δεν φυλασσουν τα σύνορα,
    β) ενισχυουν με την αλλοτριωμενη πολιτική τους την λαθρομεταναστευση πολιτισμικα μη προσαρμόσιμων ανθρωπων μόνο και μόνο για να τους χρησιμοποιήσουν ως μελλοντική εκλογική πελατεία, εντασοντας τους στο παρηκμασμένο πελατειακό σύστημα.
    γ) Χρησιμοποιούν στο εσωτερικό πολιτικό τους παιχνίδι την μια κοινωνική τάξη εναντίον της άλλης (Καστανίδης σε ΟΛΘ πριν λιγα χρόνια για την πιθανή ιδιωτικοοπιηση του επι ΝΔ). Τισ ίδιες κοινωνικές τάξεις τις αφαιμάσσουν μόλις έρθουν στην εξουσία, όπως τώρα.

    8) Με νομοσχέδιο (βλ. Βενιζελου περι ευθύνης υπουργών) έχουν θωρακισει την ιθύνουσα τάξη απο νομικές προσβολες για κακοδιοίκηση και ατασθαλείες.

    Αν ξέχασα κατι μπορείτε να το συμπλήρωσετε.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 11:52:08

      εξαιρετική σύνοψη!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 15:27:45

      Πολύ καλός!

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 11:12:24

    Θα άλλαζα τον τίτλο σε: " Η ελλάδα 'έχει πλούσια ελίτ αλλά είναι φτωχό κράτος με φτχύνοντα Λαό"

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 26/05/2011 11:54:58

    «Παρακαλώ, αφήστε μας ήσυχους»
    Στην Δαμανάκη,το είπε;

  10. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 12:27:29

    Αρχαίε, σ' ευχαριστώ.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/05/2011 15:26:04

    Π0ύ να δεις το Κονγκό τι πλούσια χώρα είναι. Ολα τα ελέη του Θεού έχει, ορυκτό πλούτο, δάση, νερά... Αλλά είναι πάμπτωχοι οι κάτοικοι, η συντριπτική πλειονότητα ίσως.
    Η σκέψη του ΓΑΠ είναι συγκινητικά απλοϊκή, το μυαλό ενός 12χρονου σε έναν 60ρη....

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/05/2011 15:31:48

    Μήπως ο εκμαυλισμός όμως μεγάλων τμημάτων του λαού πήρε τραγικές διαστάσεις με τη νίκη του ΠΑΣΟΚ το 1981 και τη συγκυβέρνηση, ουσιαστικά, της χώρας από μεγάλο μέρος της παλιάς Αριστεράς που εντάχθηκε άτυπα στο ΠΑΣΟΚ; Διότι, από το 1974 η Αριστερά συγκυβέρνησε κανονικότατα και ειδικά μετά το 1981. Το πρώτο που της παραχωρήθηκε ως αποκλειστικό playroom είναι τα πανεπιστήμιά μας, όπου επέβαλε τους δικούς της κανόνες (με τη βοήθεια του ΠΑΣΟΚ) και φυσικά τη δική της "αισθητική", που κάνει τα ελληνικά ΑΕΙ να ξεχωρίζουν απ' έξω από όλα τα άλλα ευρωπαϊκά ή μη ανά τον κόσμο...
    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η τωρινή κρίση είναι μία κρίση στην οποία μας οδήγησε η αριστερή και αριστερίστικη πολιτική και η ειδωλοποίηση της Αριστεράς από τα καθεστωτικά ΜΜΕ και την επίσημη κρατική ιδεολογία.

  13. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 17:36:04

    Φίλε του Λαού, θα προτιμούσα μια Ελληνική ελίτ, σαν αυτή που υπήρξε πριν καταστραφεί με την κατοχή και τον εμφύλιο. Η σημερινή πάει σε "ξένα σχολεία" (βλ. Διαμαντοπούλου), μισεί το ότι είναι "Ελληνες" και ό,τι Ελληνικό (δες τις κοσμικές στήλες των "αστέρων". Βρίθουν ξενικών ονομάτων, πχ. η Κα Σούζαν Παπαπλουσίου που γεννήθηκε στο Λονδινο (ουφ! ευτυχώς, φαντάσου να γεννιόταν στο Παλαιοχώρι Καρδιτσας οπου ζουν ΜΟΝΟ χωριάτες) με τον Κο. Τζον Ξενοπληρωμένο, λάμπουν στα αστραφτερα τους Γκούτσι και Αρμάνι.

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 11:47:10

    Συμφωνώ ότι τα κοινωνικά κατακάθια που επέδραμαν και "κατέλαβαν" το κρατος απο τον εμφυλιο και μετα 'ηταν ό,τι χειρότερο είχε η Ελλάδα. Μαυραγορίτες και δωσίλογοι, απατεώνες και πράκτορες ξένων, έγιναν καθεστώς.
    Όσο για τον Μεαταξά, μπορεί να ήταν δικτατορας αλλά, σε αντίθεση με τα κλεπτοκρατικά γιουσουφακια του σήμερα με τα Ελληνικά ονόματα και τα Ιταλικά κοστούμια, πάνω απ' ολα ηταν Έλληνας πατριώτης, κάτι που λείπει εδω και πολλά χρονια απο τον τοπο αυτόν.