#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2012 12:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφού "έσωσε τη χώρα" ο ΓΑΠ, γιατί θέλει να φύγει;



Αν κατάλαβα καλά το νόημα των όσων είπε χθές ο Γιώργος Παπανδρέου, όλα τα έκανε, όπως έπρεπε.

Ορθώς μπήκαμε στο ΔΝΤ.

Ορθότατα η κυβέρνησή του εφήρμοσε το Μνημόνιο.

Ακόμα και η ιδέα του για το δημοψήφισμα, ήταν καλή.

Δεν άκουσα ούτε μια συγνώμη. Ένα,  «εδώ κάναμε  λάθος».

Ούτε ο Πάπας να ήταν...

Μα αφού τα έκανε  όλα καλά, τότε γιατί  δραπέτευσε από την  Πρωθυπουργία;

Το πολέμησαν τα συμφέροντα, είπε.

Ποιά συμφέροντα  το πολέμησαν;

Εννοεί αυτούς που καλούσε στο Μέγαρο Μαξίμου, από την πίσω πόρτα, πριν δεί τους πολιτικούς αρχηγούς;

Και  δραπέτευσε επειδή τον πολέμησαν τα συμφέροντα, τα οποία προφανώς και τον νίκησαν γιατί αλλιώς θα παρέμεινε ακόμα Πρωθυπουργός;

Όμως, άν θυμάμαι καλά, αυτός δεν μας έλεγε ότι «δεν χρωστάω σε κανέναν;»

Μήπως τελικώς....χρωστούσε και για αυτό την ...έκανε;

Μας είπε, επίσης, ότι  φταίει η ....συντηρητική Ευρώπη που επέβαλε τις πολιτικές λιτότητας.

Καλά  οι ....συντηρητικοί τις επέβαλαν, αυτός ο ....προοδευτικός γιατί δέχθηκε να τις εφαρμόσει;

Γιατί δεν εφήρμοσε τη δική του πολιτική;

Εντάξει  παραιτήθηκε από  πρωθυπουργός, από αρχηγός του ΠΑΣΟΚ γιατί θέλει να φύγει; (προσωπικά αμφιβάλλω αν θέλει να φύγει, απλώς ροκανίζει τον χρόνο....)

Τον πολεμάνε πάλι τα συμφέροντα και η ....συντηρητική Ευρώπη;

Γιατί δεν παραμένει επικεφαλής του ΠΑΣΟΚ, να το οδηγήσει στις εκλογές και να τεθεί υπό την κρίση του ελληνικού λαού; Ενός λαού που πρίν δυο χρόνια τον εξέλεξε πανηγυρικά πρωθυπουργό;

Δεν αισθάνεται ότι έχει τουλάχιστον, αυτήν την ...ελάχιστη πολιτική  υποχρέωση;

Η αλήθεια είναι ότι ο Γ. Παπανδρέου παραμένει ένας αμετανόητος εξουσιομανής.

Δεν υπολογίζει τίποτα άλλο.

Αγοράζει χρόνο για να κρατήσει  το ...μαγαζί!

Γιατί, όποιος θέλει να φύγει, φεύγει σαν κύριος!

Δεν παίζει παιγνίδια με το χρόνο.

Όλα τα κάνει με γνώμονα το προσωπικό του συμφέρον και αυτό του στενού του περίγυρου.

Επιχειρεί να μετατρέψει το προσωπικό του πρόβλημα, σε πρόβλημα μας!

Διέλυσε τη χώρα, κατάστρεψε την κοινωνία και έχει το θράσος να μας λέει παραμύθια για αγρίους παριστάνοντας  το ...θύμα.

Παράλληλα, την ώρα που η ανεργία θερίζει, αυτός βολεύει προκλητικά τους  στενούς του συνεργάτες.

Την Μπιρμπίλη την έστειλε στο Παρίσι, τον  Δρούτσα στο Ευρωκοινοβούλιο, τον  Θέο αναπληρωτή Διευθύνοντα Σύμβουλο στη ΔΕΗ και πάει λέγοντας. (ακούγεται πως κάποιος σύμβουλος του οδεύει για την ΕΡΤ)

Μετέρχεται βυζαντινού τύπου μηχανορραφίες για να διατηρήσει την καρέκλα του και κρατάει όμηρο το κόμμα του, ενώ υπονομεύει και την κυβέρνηση την οποία υποτίθεται οτι στηρίζει.

Ο ...αντεξουσιαστής!

Λυπάμαι που θα το γράψω αυτό για έναν πρώην πρωθυπουργό, αλλά  ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος.

Πραγματικός ολετήρας...

Ουδόλως με αφορά το τι θα κάνει στο κόμμα του. Ας τον κρίνουν οι ...σύντροφοι του.

Όμως, αυτή η ιδιοκτησιακή αντίληψη και η «λουδοβίκεια» έπαρση θυμίζουν καθεστωτική πρακτική. Συνιστά πρόκληση στην κοινωνία.

Ο Γ.  Παπανδρέου, αν διαθέτει ίχνος πολιτικής αξιοπρέπειας, έχει υποχρέωση να πάει στο λαό για  να αξιολογηθεί το έργο του.

Πολλώ δε μάλλον, που ο ίδιος θεωρεί ό,τι έσωσε τη χώρα. Ένας ...σωτήρας, δεν δραπετεύει.  Συνεχίζει να δίνει τη μάχη του.

Αν τελικά  αποχωρήσει και από την  ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, σημαίνει πως ούτε οι σύντροφοι του ...αναγνωρίζουν το έργο του.

Ανεξαρτήτως των τελικών του αποφάσεων, ο ελληνικός λαός αναμένει μια πειστική εξήγηση για τις επιλογές του.

Επειδή, ως φαίνεται,  ο ίδιος δεν είναι διατεθειμένος να την παράσχει, θα είναι καθήκον της επόμενης Βουλής να ψάξει  την αλήθεια και να την παρουσιάσει στον Ελληνικό.

Γιατί η κρίση που βιώνουμε (άγνωστο για πόσο ακόμα) θα καθορίσει αρνητικά την πορεία της χώρας για πολλά χρόνια και το τίμημα είναι ήδη βαρύτατο...

Ο Γ. Παπανδρέου όχι μόνο δεν ...έσωσε τη χώρα, όπως λέει, αλλά την οδήγησε στην καταστροφή. Αυτό που πρέπει να μάθουμε  είναι γιατί το έκανε.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 15/01/2012 13:07:38

    Πολλά τα αναπάντητα ερωτήματα και θα χρειαστεί πολύς χρόνος και ειλικρίνεια για να δοθούν οι ξεκάθαρες απαντήσεις που όλοι οι Έλληνες περιμένουμε και απαιτούμε. Ο ΓΑΠ υπήρξε κατώτερος των περιστάσεων αλλά σίγουρα ήταν και η μετριότητα που ξεπήδησε μέσα από μια κοινωνία των μετρίων. Ας κοιτάξουμε λοιπόν ο καθένας από το πόστο του όχι τη βόλεψή μας αλλά το κοινό καλό και ας μας γίνουν μάθημα αυτά τα 2 τελευταία χρόνια.

  2. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 15/01/2012 13:07:50

    Βρε τι είναι αυτά που λέτε;
    Το παιδί θυσιάστηκε για να φτιάξει μέσα σε δύο χρόνια όλα αυτά που περιέγραψε, έναν σωστό ¨παράδεισο¨μέσα στην Ελλάδα!
    Τόσο παραδεισένια που μας τα περιέγραφε χθές, στην αρχή μουρχόταν να σπάσω την τηλεόραση! Μετά όμως, αφού δοκίμασα τις αντοχές μου, το σκέφτηκα ψυχραιμότερα ... και με πήρε ο ύπνος.... (θα μου πείτε με τέτοιες π@π@ριές σε παίρνει ο ύπνος; Θ΄απαντήσω με παρρησία ! ΝΑΙ!)
    Πάντως αν θέλει το παιδί να φύγει, δεν θα του χαλάσει κανείς το χατήρι κι΄ας είναι αναντικατάστατος!
    Να δούμε που θα βρουν τέτοιο παλληκάρι οι ¨σύντροφοί ¨του, με τέτοια ¨λεβεντιά¨, τέτοια δεινότητα λόγου και έργου, μην κοιτάτε που εγώ κοιμήθηκα..
    Καληνύχτα και σε σένα Γιώργο...

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/01/2012 13:14:25

    Να αναζητηθούν οι ευθύνες του πολιτικές και ποινικές και να οδεύσει προς προανακριτική επιτροπή η περίπτωσή του. Αν παραπεμφθεί σε ειδικό δικαστήριο θα εξαρτηθεί από την λαϊκή νομιμοποίηση που θα έχει ο νέος πρωθυπουργός Σαμαράς. Η τιμωρία του δεν είναι ανάγκη να είναι
    η φυλακή γιατί θα τον κάνει ήρωα. Αρκούν η στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων και δήμευση της περιουσίας του και η στέρηση οποιασδήποτε σύνταξης από το Ελληνικό κράτος. Μόνο το επίδομα προνοίας να του αναγνωριστεί γιατί είμαστε Δημοκρατία.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/01/2012 13:17:34

      Επίσης η στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων να συνδεθεί με την δήμευση της περιουσίας δηλαδή να επιστραφούν τα διαθέσιμα χρήματα που έχει στις καταθέσεις του και προέρχονται από βουλευτική αποζημίωση

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/01/2012 13:20:25

        Μετά, αφού δεν θα μπορεί να είναι πολιτικός στην Ελλάδα μπορεί να πάει στις ΗΠΑ αφού έχει διαβατήριο και να βάλει υποψηφιότητα για κυβερνήτης της Μινεσότα αλλά να ξεχάσει το κανό γιατί εκεί στα σύνορα με τον Καναδά δεν έχει θάλασσα και οι λίμνες είναι παγωμένες τις περισσότερες φορές.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/01/2012 13:29:45

    Για όσους τον γνώριζαν από τη θητεία του στο Υπ. Εξωτερικών, δεν αποτελεί καμία έκπληξη η συμπεριφορά του. Ανθρωπος ανασφαλής, με σύμπλεγμα κατωτερότητας και ταυτόχρονα με βαθύτατη περιφρόνηση του ελληνικού λαού (του οποίου ποτέ δεν αισθάνθηκε σαρξ εκ της σαρκός), με χαοτική συμπεριφορά (θυμηθείτε τα περί Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, που κάποτε θα πρέπει να καταγραφούν ως ανέκδοτα), με περιορισμένη αντίληψη των πραγμάτων, όλα αυτά αν τα συνδυάσει κανείς θα βγει η τραγική εικόνα.
    Δυστυχώς, οι δύο τελευταίοι πρωθυπουργοί της Ελλάδας ήταν μετριότητες: Ο Καραμανλής ανεπαρκής, φοβικός και διστακτικός, στο τέλος είχε παραδώσει τη διακυβέρνηση της χώρας στον Σουφλιά, ο ΓΑΠ χαοτικός, μονομανής, πειθήνιο όργανο του State Department.
    Ο Παπαδήμος είναι απλώς ένας μεταβατικός πρωθυπουργός. Τρίτο ανεπαρκή εκλεγμένο πρωθυπουργό δεν σηκώνει η χώρα, θα καταστραφούμε εντελώς....

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΒΙΣ 15/01/2012 14:07:37

      H σκανδαλώδης επιείκια του Σαμαρα απεναντι στον ΓΑΠ, του επετρεψε να παραμεινει στην εξουσια ολοκληρωνοντας την καταστροφή
      για τον Σαμαρά αυτο ειναι σοβαρο πληγμα στην αξιοπιστία του και πιθανον να του στοιχισει την αυτοδυναμία

  5. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 15/01/2012 13:40:32

    Θέλει να φύγει???

  6. tiramola avatar
    tiramola 15/01/2012 13:56:12

    Είναι γεγονός ότι ο Γιώργος πάτησε πολλούς κάλους αφού πέταξε την αλήθεια στα μούτρα του ‘Ελληνα.
    «Τα είδε όλα» μέσα σε δύο χρόνια όπως είπε έχοντας απέναντί του αερολόγους αριστεροδεξιούς, «ειδικούς» αναλυτές τηλεπαραθυράτους καταχρεωμένων μέσων ενημέρωσης και «περήφανους» Έλληνες που δεν ήθελαν να «ξεπουλήσει» την πατρίδα.
    Η δε πρόταση του περί δημοψηφίσματος για την νέα δανεικακή σύμβαση, ξεβράκωσε όλο το πολιτικό και μηντιακό καταστημένο της «Δημοκρατίας των ειδικών» που ζούμε.
    Οι «σύντροφοί» του ΤΩΡΑ τον εμφανίζουν σαν τον μοναδικό υπεύθυνο προκειμένου να διασωθούν οι ίδιοι συνεχίζοντας το επάγγελμα.
    Και όλα αυτά χωρίς ΚΑΝΕΝΑΣ να παρουσιάζει εναλλακτική πρόταση υποκρινόμενοι όλοι ότι δεν αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα για το μέλλον της χώρας μας.
    Ντροπή…

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ tiramola 15/01/2012 16:54:38

      Ντροπή είναι ότι ακόμη και σήμερα να υπάρχουν Έλληνες? που υπερασπίζονται τον GAP!

  7. Χριστόφορος Μίχου avatar
    Χριστόφορος Μίχου 15/01/2012 14:00:01

    Υπομονή, για πόσο ακόμα θ' ακούμε τις αηδίες του?

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Χριστόφορος Μίχου 15/01/2012 17:05:36

      Μην μείνουν κλώνοι και μαθητές του είναι το θέμα....αν φύγει...

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/01/2012 14:07:59

    Είσαι ο ...αυθεντικός Τiramola ή κλώνος του;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Κώστας Ροδινός 15/01/2012 14:11:46

      Ο αυθεντικός.
      Δεν φαίνεται?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ tiramola 15/01/2012 14:57:25

        Φαίνεται, αλλά τα φαινόμενα συχνά απατούν!

  9. tiramola avatar
    tiramola 15/01/2012 14:23:41

    Διαβάζω ότι αναρωτιέσαι Κώστα "γιατί το έκανε".
    Αντί να ζαλίζεις το κεφάλι σου και των αναγνωστών σου, καλό θα είναι να δούμε τι θα κάνουμε από τώρα και στο εξής γιατί τα δανεικά που πήρε ο ΓΑΠ ήταν τα τελευταία όπως φαίνεται και τα πράγματα δυσκολεύουν...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 15/01/2012 14:59:04

      Tiramola,
      αν δεν απαντηθεί το "γιατί το έκανε", τότε θα είναι δύσκολο να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε εφεξής

  10. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 15/01/2012 14:49:56

    ΚP, το πολύ ωραίο άρθρο σου περιγράφει το πλαίσιο του προβλήματος.

    Πράγματι o ΓΑΠ φαίνεται ότι κληρονόμησε όλες τις αρνητικές όψεις του ΑΓΠ, χωρίς την “χαρισματική” ικανότητα εξαπάτησης του δευτέρου, αλλά και χωρίς την αίσθηση των ορίων του, την οποία διέθετε ο πατέρας του.

    Από την πρώτη στιγμή που ήρθε στην εξουσία φάνηκε ότι διηύθηνε την χώρα ολόκληρη, όχι μόνο το κόμμα του, σα να ήταν οικογενειακό περίπτερο. Με περιφρόνηση στο σύνταγμα, με μία αίσθηση ελαφρότητας απέναντι στους θεσμούς, με μία απατηλή αίσθηση ότι τα πάντα είναι παράσταση κουκλοθεάτρου.

    Η πράξεις του ήταν τόσο άναρθρες, όσο και ο λόγος του.

    Ένα από τα αποτελέσματα του πασοκισμού ήταν ότι οι λέξεις έχασαν τη σημασία τους, αλλά στο τελευταίο στάδιο του πασοκισμού χάθηκε τελείως η αίσθηση της πραγματικότητας.

    Αυτές οι ενέσεις παραισθήσεων από την πολιτική εξουσία στον λαό είχαν τo δραματικό αποτελέσμα να ζούν οι περισσότεροι σ' αυτή τη χώρα χωρίς αίσθηση της πραγματικότητας. Με την ψευδαίσθηση ότι τα προβλήματα δεν υπάρχουν (“λεφτά υπάρχουν”), ότι όλα είναι εικονικά, κάτι σαν video game, και ο κυβερνήτης αρκεί να είναι χειριστής πληκτρολογίου για να κερδίσει την παρτίδα.

    Το στυλ της ΓΑΠικής εξουσίας: Κοροϊδεύουμε λίγο την αριστερά λέγοντας ότι είμαστε “αντιεξουσιαστές” που κατά λάθος βρεθήκαμε στην εξουσία, χαϊδεύουμε τους Γερμανούς φυτεύοντας φτερωτές γεννήτριες, κοροϊδεύουμε τους Αμερικανούς απευθυνόμενοι για “συμβουλές” στο ΔΝΤ και στους ... καθηγητές.

    Το αποτέλεσμα ήταν η επιβολή οικονομικής χούντας από τον άξονα, η επ αόριστον αναστολή των εκλογών (μετά τον εκβιασμό της αντιπολίτευσης), και η όδευση προς (ελγχόμενη ή άτακτη) χρεοκοπία με πρωτοβουλία ξένων κέντρων. Ενώ στο εσωτερικό κυβερνούν από το παρασκήνιο ομάδες συνασπισμένων συμφερόντων.

    Αν ρίξουμε μία ματιά στα ΜΜΕ, θα καταλάβουμε αμέσως ότι ο ΓΑΠ απελύθη από τα συμφέροντα που τον έφεραν στην εξουσία, και τον παρουσίασαν σχεδόν ως μία άναρθρη ιδιοφυΐα, λόγω ανικανότητας. Τα συμφέροντα αυτά τώρα στηρίζουν και προωθούν τον σημερινό διορισμένο πρωθυπουργό, προσπαθώντας μάλιστα να τον παρουσιάσουν ως πολιτική προσωπικότητα ολκής!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Professor Moriarty 15/01/2012 15:01:19

      Professor,
      προσυπογράφω το σχόλιό σου.

  11. siakkas avatar
    siakkas 15/01/2012 16:01:38

    Κύριε Ροδινέ παρακαλώ!!
    Αρκετά με την αγιογραφία του χχχχχχ
    Αντιλαμβάνομαι την δημοκρατικότητα του άρθρου σας και την εκλεπτυσμένη πολιτική χροιά του λόγου αλλά για αυτόν που αναφέρεστε είναι ποινικά κολάσιμος.
    Όσο και να προσπαθώ να μη δώσω υποκειμενική διάθεση στην κρίση, αφουγκράζομαι-αφουγκράζεστε τον παλμό της κοινωνίας καθώς και τις πραγματικές πολιτικές-οικονομικές εξελίξεις μετά από δύο χρόνια διακυβέρνησης του συστήματος Παπανδρέου.
    Η δημοκρατία μας σε όλα τα επίπεδα είναι Πρωθυπουργοκεντρική Δημαρχοκεντρική, μια μορφή απ ολίγο κυβερνητικής ηγεμονίας.
    Ο πρώην και οι συν αυτώ ξεφύγαν και απο τα όρια δημοκρατικής διακυβέρνησης και απο τα όρια του ποινικού κώδικα.
    Για ποιά ισονομία να μιλάμε είτε δια λόγου είτε δια πράξεων;
    Ενδεχομένως, επειδή οι καιροί είναι χαλεποί,να επιδιώκει την κοινωνική αναταραχή για να σώσει τη σάρκα του. Πάντα στην ιστορία υπήρχαν ομάδες, σέκτες ανθρώπων που υπεραμυνόταν μέχρι θανάτου παράλογους εθνοκτόνους λαοπλάνους αρχηγούς.
    Εν κατακλείδι
    Το θέμα δεν είναι τι θα κάνει ή τι δεν έκανε ο φευγάτος, ΑΛΛΆ ΤΊ ΚΆΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ!
    Και το τώρα είναι ποιο σύντομο από ποτέ!

  12. Haris avatar
    Haris 15/01/2012 16:13:23

    Αφού έβαλε μέσα στον χορό την δεξιά γιατί να φύγει;ένας ηγέτης πρέπει να παίρνει μόνο φιλολαϊκά μέτρα για να παραμένει ; αυτή είναι για σένα η πολιτική;

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/01/2012 17:04:00

    Για μια ακόμη φορά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ψήφισαν Πασόκ...να 'ναι καλά οι άνθρωποι...

  14. ο ξένος avatar
    ο ξένος 15/01/2012 20:10:01

    Αν η ΝΔ ψηφίσει μέτρα όπως κατάργηση κατώτατου μισθού, γιατί "δεν θα μπορεί να κάνει αλλιώς", θα επικυρώσει την επιχειρηματολογία του Παπανδρέου ότι μέχρι σήμερα "έσωζε τη χώρα". Τότε οι ευθύνες θα επιμεριστούν 50-50, και ο πιο βαμμένος δεξιός δεν θα πείθεται με σοφιστείες, ούτε θα τον απασχολούν ψυχολογικά ερωτήματα μέντιουμ του τύπου "γιατί το έκανε".

  15. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 15/01/2012 20:54:33

    Η απάντηση στον γ.α.παπανδρέου βρίσκεται στα όσα του είπε η συνεπώνυμή του βάσω, πριν του δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης.

    Κατά τα λοιπά θα αποφασίσει εν καιρώ η δικαιοσύνη, τακτική, έκτακτη, λαϊκή ή ότι άλλο λειτουργεί όταν έλθει η ώρα.

    Μόνο να τους προλάβουμε.

  16. aggelos avatar
    aggelos 17/01/2012 00:44:37

    μαλλον θα του εδωσαν τις εγγυησεις οτι δεν θα τον συρουν σε ειδικο δικαστηριο οποιος επανρκλεγει ,οτι δεν θα ανοιξουν οι λογαριασμοι του ,των παιδιων του,και των αδελφων του...οτι το κολο παιδο του Ανδρεας θα ερθει μια μερα και αυτος ως αξιο θρεμμα του πατερα του να διεκδικησει το βουλευτικο αξιωμα,ισως και την πρωθυπουργεια