#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2011 22:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφιερωμένο στους 155 ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ του ΠΑΣΟΚ !!!







ΠΠ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 22:46:51

    Παιδια με εχουν τρελλανει οι “γνωστοι” !!

    Μου ξαναλλαξαν τα νουμερα !!! για προσεξτε παρακαλω !!!!

    ( ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ
    - ΨΑΧΝΑΜΕ ΓΙΑ 12 ΔΙς 5Η ΔΟΣΗ
    - “ΠΗΡΑΜΕ στα χαρτια! ” 8.7 απο ΕΕ και ΕΚΤ
    - ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΔΝΤ ΤΟ ΜΕΡΤΙΚΟ ΤΟΥ ( 3.3ΔΙς )
    - ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ 18-20 ΔΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ
    – ΕΧΟΥΜΕ 1.5 ΔΙΣ ΚΑΒΑΤΖΑ ΑΠΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ Ι ΣΤΟ ΓΕΝ ΛΟΓ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
    – ΣΥΝΟΛΟ ( ΜΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ 13.5 ΔΙΣ !! )
    – ΛΕΙΠΟΥΝ ΠΑΛΙ 4.5 ΔΙΣ ( ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ( ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ 18 ! ) )

    ΤΩΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ !!!!

    1. μεχρι τελος Ιουλίου θα πρεπει να δώσουμε 6.4 δισ. για εξόφληση προηγουμένων δανείων.
    2. τον Αύγουστο θα πρέπει να δώσουμε στους δανειστές 10.6 δισ. !!!!!
    Σε ένα δίμηνο 17 δισ.!

    ( κοντα επεσα πριν !!! ειχα δοκαρι !! ) μπορει και να εχω εγω δικιο !! ΑΛΛΑ

    Προσεξτε
    ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ !!
    ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ !!
    ΓΙΑΤΙ ΨΗΦΙΣΑΜΕ τα παντα ολα σε 2 νυχτες ?? ( για να μην αγχωθουν οι Τραπεζες φυσικα ! )
    ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΚΒΙΑΖΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ !!! ( για να πληρωσουν τους ΤΟΚΟΥΣ και οχι τα παλια δανεια !!!! )

    Δε βριζω αλλο. αν Υπαρχει ΕΝΑΣ Χριστιανος σε ενα κομμα ( θεσμικος ) ας τους παρει τα κεφαλια !!!

    Εγω σηκωνω τα χερια ψηλα !!!!

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 22:52:43

      Γιούνκερ: “The sovereignty of Greece will be massively limited”…

      (ΕUmassively + ECBmassively + IMFmassively )^ν

      οπου (ν) οι φάπες που θα φάνε !

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 22:57:33

        massively bitchezzzzzzzz

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 01:30:08

        Massive Attack - Paradise Circus
        http://www.youtube.com/watch?v=jEgX64n3T7g

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 23:07:52

      Άλλα νούμερα λέει το Bloomberg (παράγραφος "IMF Contribution"):

      h**p://www.bloomberg.com/news/2011-07-03/greece-buys-time-as-euro-ministers-press-investor-talks-to-wrap-up-bailout.html

      Και εμένα πάντως με παραξένεψαν αυτά που έγραφε το Zerohedge σε σχετικό θέμα...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 22:49:03

    ΦΞ
    αν μπορεις βαλε τα "συμπερασματα" κατω απ τους πινακες να ολοκληρωθει η "ΕΙΚΟΝΑ ΜΟΥ" !... δικια μου ειναι... χαχαχααα

    Θα γινει ΠΟΛΕΜΟΣ !...

    ΜΑΖΙ δεν τα ΤΟΚΙΣΑΜΕ !

    ΠΠ

  3. ierofantis avatar
    ierofantis 04/07/2011 23:00:15

    Μεγάλη υπόθεση...

    Το 2015, αν πιάσουμε τους στόχους, θα έχουμε έλλειμμα στο 2,9 % του ΑΕΠ...

    Εννοείται ότι οι αγορές θα μείνουν σε αυτόν το δέικτη και δεν θα τους απασχολήσει καθόλου το ποσό των 500 δις χρέος ούτε το ποσοστό αυτού ως προς το ΑΕΠ της τάξεως του περίπου 200%...

    Αλλά τι λέω ο χαζός...

    Θα πετύχει το πρόγραμμα "παρεμβάσεων και αποκρατικοποιήσεων" και τελικά θα έχουμε χρέος το 2015, μετά την πώληση των πάντων, στο ύψος του φετινού χρέους, που δεν έχουμε πουλήσει σχεδόν τίποτα.

    Η χρηματοδότηση από τις αγορές είναι σίγουρη.

    Που στο διάολο τα έχουν σπουδάσει αυτά τα οικονομικά ρε φίλε;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 04/07/2011 23:09:50

      Τα διπλωματα τα εφερνε ο Τσουκρατος στη Μαυρη σακουλα φιλε Ιεροφαντη..!!

      ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 04/07/2011 23:23:22

      Στην αφισσοκολητική σχολή εικονο-μικών επι(σ)τιμών!

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ierofantis 05/07/2011 01:16:23

      Επίσης, σημειώστε πως τα στοιχεία που δίνει ο ΠΠ είναι το «καλό» σενάριο του μεσοπρόθεσμου, δηλαδή αν όλα πάνε «καλά». Είναι το σενάριο με 'παρεμβάσεις' και 'αποκρατικοποιήσεις', το σενάριο χωρίς παρεμβάσεις μας δίνει χρέος στο 198,9% του ΑΕΠ!
      Και όλα τα σενάρια δίνουν αύξηση των εσόδων (από πού!) και το καλό σενάριο δίνει ΑΕΠ να φτάνει ως 5% ανάπτυξη που δεν είχαμε ούτε με τους ολυμπιακούς.
      Δηλαδή τα παλληκάρια κάνουν υπολογισμούς, όχι αστεία... Μην παιδεύεστε τα νούμερα είναι όλα φιάσκο, ένα προς ένα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 05/07/2011 09:32:01

        καλημερα !!
        αχχααα φυσικα και εχεις δικιο !! τα νουμερά ΤΟΥΣ ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ΑΠΟΔΕΙΞΗ της ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ τους...

        Γραφω και απο κατω... και αλλα ψεμματα !

        ΠΠ

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/07/2011 23:13:40

    ΠΠ
    Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ γιατί με ....έβγαλες από την ταλαιπωρία να παρακολουθώ ...νούμερα.
    Τα σερβίρεις έτοιμα.
    Για ανταπόδοση, κερνάω τις μπύρες!

    Δεύτερον, γιατί σε εκπλήσσει;
    Ελπίζεις οτι θα υλοποιηθούν τα προϋπολογισθέντα.
    Φίλος από μεγάλη εφορία μου έλεγε σήμερα, οτι δεν κουνιέται φίλο!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 23:29:19

      Κωστα μου,
      γ αυτο ακριβως το λογο... ΕΛΠΙΖΩ να σκασει συντομα !!..
      σιγα μην πιασουν στοχους.. μα δεν ειανι αυτος ο σκοπος τους.. μην τα ξαναγραφω!

      Οι αλλοι ΓΙΑΤΙ χορευουν στο Πρασινο Νταούλι ????

      ΠΠ

  5. δημης avatar
    δημης 04/07/2011 23:17:46

    ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ;;;;ΕΙΠΑΤΕ
    -ΜΠΑ ΜΑΛΛΟΝ... ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ...

  6. rally monkey avatar
    rally monkey 04/07/2011 23:50:45

    το '11 εχουμε σηκωσει απο τις αγορες κατι λιγοτερο απο €10δις σε 3μηνα ΕΓ με επιτοκια κοντα 5%, οχι ακριβως φτηνο χρημα - καπου δε θα εμφανιζοταν..
    αυτο που δεν πολυ-πιάνω ειναι αφου ουτως ή αλλως ειναι μεταξυ μας - και ολη η εκδοση καταληγει στις δικες μας τις τραπεζες γιατι δεν τα 'κατεβαζουν'

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 23:54:33

    Θυμαται κανεις τους ΣΤΟΧΟΥΣ του μρωτου Μνημονιου ??

    Ελλειμα μεχρι το 2014 στο 3% !!! ΨΕΜΜΑ.....
    Τι λεει ο πινακας του Μεσοπροθεσμου ?
    2011 - 17,1%,
    2012- 14.9%,
    2013 - 11,4%
    2014 - 6,4%, και
    2015 - 2,9%

    ΝΑ σας δωσω και καποια % επι ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΟΣ κ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΥ !
    Ποιο ειναι το ΑΕΠ μας ??? 210 δις?? καντε πραξεις αναλογικα !
    και να εχουμε στο νου μας οτι το ΑΕΠ θα πεσει κατω απ τα 200δις μεχρι το 2015
    εγω λεω 10%, και ειμαι και ευγενικος τυπος !

    ( Πσοσοστο ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΥ επι ΑΕΠ )
    Πρωην Αν Γερμανια (98% - ΑΕΠ),
    Πολωνία (68% - ΑΕΠ)
    Σλοβακία (92% - ΑΕΠ)

    Το Συμπερασμα ετοιμαζεται !!!

    ΠΠ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 00:05:06

    1. Οι δαπάνες για μισθούς είναι κάτι λιγότερο από αυτές για τόκους.
    2. Όλες οι δαπάνες είναι μειωμένες σε σχέση με το 2010, πλην των τόκων.

    ΤΥΧΑΙΟ ??? δε νομιζω !

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 00:14:31

    Αληθειες και Ψεμματα

    Φετος Χρωσταμε 350 δισ. ...
    Περσυ πριν το Μνημόνιο Ι, χρωστούσαμε 310 δισ.
    Το έλλειμμα διογκώθηκε σε ένα χρόνο κατά 40 δισ., παρά τα μέτρα λιτότητας...!!
    ΝΑΙ ???

    Να παμε στις απολυσεις Δημ. Υπαλληλων ( που ερχονται! ) να κανουμε πραξεις ?
    ( αναδιαρθρωση/εκλογικευση εξοδων/περικοπες κλπ κλπ )

    Υποθεση.
    Εχουμε 800.000 Δημ. Υπαλληλους και ΟΛΟΙ παιρνουν 30.000 το χρονο= 24 δις.

    40 - 24 = 16 δις !!! δλδ αν απολυσουμε ΟΛΟΥΣ τους Δ Υπαλληλους θα μας λειπουν και 16 δις !

    Μιλαω για τους κοπριτες του Θοδωρα τωρα....

    Τι θα κανουμε γ αυτα τα 16 δις ? ΕΥΘΑΝΑΣΙΕΣ ???


    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 00:59:41

    Ολοι μαζι ( του σχεδιου Γαλλικο κρουασαν ) μαζευουν δε μαζευουν 25-30 δις
    μαζι με τις Ελληνικες Τραπεζες ( εγγυησεις μας ).

    Μεχρι το 2014/2015 αν δεν κανω λαθος, θελουμε 100 δις για Ομολογα που ληγουν!

    Εγω βλεπω ΦΙΑΣΚΟ !!!! Θα γινουν ρομπες ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ !

    Ο Τρισε δε θα μασησει σε σχεδια ( δε θ αγορασει ουτε 1 ) !

    Οι δε 3 αδερφες θα μας κανουν kinder εκπληξη μεσα στον Ιουλιο ( μεχρι τις 20 )

    Θα μας κανουν ποδομακτρο... εξαιτιας του ΓΑΠ και των φιλων του !!

    Εχει και τα καλα της αυτη η εξελιξη.. Δε θα προλαβουν να ξεπουλησουν την Πατριδα..

    Αλλα το δουλεμα που εχουν φαει ειναι τεραστιων διαστασεων μιλαμε.

    Το Πρασινο Γλειφιτζουρι... σλουρπ σλουρπ

    ΠΠ

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:13:43

      ΠΠ μου καλημέρα,Δεν είναι μόνον εκκαθαριστές απλοί αλλά τακτικός κατοχικός στρατός σε υποχώρηση,καταστρέφοντας τα πάντα στήν πορεία του.Και εξηγούμαι
      Μπορεί κάποιος από αυτούς τούς 155 να μάς πεί, ΠΟΥ(όχι πόσο είναι) βρισκοταν ο Ελληνικός χρυσός κατα την ψήφιση τού Μνημονίου Ι και ΠΟΥ βρισκεται μετά την ψήφιση τού Μεσοπρόθεσμου;;;;;
      Ζητάμε να μάθουμε δλδ ΠΟΙΟΣ ή ΠΟΙΑ ιδρύματα είναι οι Custodians;;;;;
      ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;;;;;
      Εχει κανένας Εθνοπατέρας τού Τάγματος τών 155,τά @@@δια να ρωτήσει ή ψάξει πριν ΨΗΦΙΣΕΙ;;;;
      ΕΧΟΥΝΝ;;;;;;;;;;;

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ό παγωτατζής 05/07/2011 11:41:44

        Πού είναι;

      • A.K. avatar
        A.K. @ ό παγωτατζής 05/07/2011 11:48:31

        Ναι αλλά για μας που δεν είμαστε μυημένοι μας αφήνεις με ένα σωρό απορίες.

        Για εξήγησέ μας κιόλας. Εστω και κωδικοποιημένα.

        • ό παγωτατζής avatar
          ό παγωτατζής @ A.K. 05/07/2011 12:45:36

          Υπάρχει στα χαρτιά μιά ποσότητα Χ. Δεν εξετάζουμε στήν παρούσα φάση ΠΟΣΗ είναι και ΓΙΑΤΙ είναι τόση κλπ.

          Θέλουμε να ξέρουμε ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ,ώς φυσικό μέταλλο,ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΗΣ, και τίς ΚΙΝΗΣΕΙΣ αυτης της ποσότητας, από τό
          Μνημόνιο Ι,μέχρι και την ψήφιση τού Μεσοπρόθεσμου.

          Τι ΕΙΔΟΥΣ εείναι ό λογαριασμος Παρακαταθήκης ,ποιά είναι τα
          Ιδρύματα στα οποία βρίσκεται,και ΓΙΑΤΙ;;
          Εχει ακόμη το Ελληνικο Κράτος την πλήρη Κυριότητά της;;;

          οι ερωτήσεις αφορούν την ΤτΕ,και τόν φυσικό της πολιτικό προιστάμενο Υπουργό Οικονομικών κ.Μπένυ
          Αυτοι πού ξέρουν καταλαβαίνουν..Ποιό Λιανά δεν γίνεται..

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 14:07:24

            Χωρις να το ψαξω και να ρωτησω... νομιζω ειναι Λονδινο !!

            ΠΠ

  11. drider avatar
    drider 05/07/2011 16:00:00

    Σε αυτά τα ζητήματα η σιωπή είναι χρυσός. Αλλιώς οι αντιδράσεις μπορεί να είναι ανεξέλεγκτες!

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ drider 05/07/2011 17:09:53

      Δέχομαι και απαντήσεις σε σιωπηρό ΕΛΕΓΧΟ αγαπητέ!!
      Αλλά επιβάλλεται να γίνει με θεσμικό τρόπο...
      Αν αυτοί πού λένε ότι θέλουν να μας κυβερνήσουν στην μετα ΠΑΣΟΚ εποχή,,πρέπει να έχουν όλες τίς δυνατότητες να τό κάνουν....

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 18:19:27

        δε μου λες...

        ειχες διαβασει το αρθρο μου/σχολια για τα swaps toυ Σημιτη/Γιαννου σε Γιεν ????

        ειχα ρωτησει τοτες.... "τι εβαλε εγγυηση ο Δρακος και ο Γιαννος για τα swaps, τα οποια σκανε μεχρο το 2019 "

        Τοτε ειχα στο μυαλο μου το χρυσο... ρε λες ????

        Λες να εχει φυγει απο τοτε ?? 2000/2001 ??

        το 2003 ο Σημιτης πουλησε 20 τονους οκ.... αλλα μηπως πριν ειχε μπλοκαρει το Χρυσο για τα swaps ??

        ΠΠ

        σε αγχωσα?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 18:24:34

        Ποιος γνωρίζει τι Υποθηκεύσαμε για να εκδοθούν τα swaps??? ποια ήταν η Κρατική εγγύηση?? πως εξασφαλίζεται η Goldman Sachs οτι θα πληρωθεί το τιτλοποιημένο έσοδο ???
        Οποιος βρει την σχετική υποθήκη των swaps... θα βρει την άκρη με το Σημιτη !!!
        Παλιότερα ο Χριστοδουλάκης ειχε ρίξει την ιδέα των "αρχαιολογικών χώρων" και αρχαίων στα Μουσεία !!!.....
        ΤΙ ΕΧΕΙ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ SWAP ΑΠ ΤΗΝ GOLDMAN SACHS???
        Το δε Swap ( Σημίτη-Γιάννου ) θα πληρωθει μεχρι το 2019 !!

        Ξαναρωτάω. Τι εμπράγματη ή άλλη εγγύηση έβαλαν ο Δράκος με τον Κολγκέιτ "πίσω" απ την έκδοση των swaps??

        Θα μας πει ο ΠΑΠΑΚ??
        Ποιος θα πληρωσει το 2019 ???!!!! και ΠΟΣΑ.
        Που ειναι το τιλμολογιο των 700 Εκ Αμοιβης της GS στην εκδοση των swaps??
        Που ειναι το σχετικο ΦΕΚ ?? ΠΟΥ???

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 18:29:36

        Προβόπουλος (!!)
        “μέρος του Ελληνικού χρυσού βρίσκεται σε τράπεζες του εξωτερικού για ιστορικούς λόγους”!! Έτσι, “χύμα”.
        - Ποιοί ακριβώς είναι αυτοί οι “ιστορικοί λόγοι”;

        Καποιος ειπε οτι ειναι σε Αμερικάνικη τράπεζα, υποθηκευμένος!

        ΠΠ