#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2010 00:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφιερωμένο στην επίσκεψη Δρούτσα στην Τουρκία



Αγαπητέ factorx,
 
Σας στέλνω κείμενο της εφημερίδας "Η Ορεστιάδα"

Τέυχος 20, Ιαν-Μαρ Σελ.5 Τίτλος στήλης: ΠΑΤΡΙΔΟΓΝΩΣΙΑ
 
".. δημοσιεύω από τα τουρκικά της απαγγελίας ενός αγοριού μουσουλμανικού θρησκεύματος, πομακικής καταγωγής και ελληνικής υπηκοότητας σε τελετή "χάτιμ" (ολοκλήρωσης μαθημάτων κατήχησης στο κοράνι), που έλαβε χώρα σε τζαμί της περιοχής Εχίνου στις 27/06/2008.Παρόντες στην εκδήλωση ήταν, εκτός των άλλων, ο Τούρκος Πρόξενος στην Κομοτηνή, ένας μουσουλμάνος Έλληνας βουλευτής, ο δήμαρχος της περιοχής και ο (ψευτο)μουφτής Αχμέτ Μέτε.
 
«Σ αγαπώ πολύ, ωραία Τουρκία μου
Μαζί σου θα κλάψω, μαζί σου θα γελάσω
Την ημισέληνο σημαία σου θα υψώσω στο πιό ψηλό σημείο.
Αν χρειαστεί, με χαρά θα πεθάνω για σένα.
Είμαι ερωτευμένος μαζί σου, ωραία Τουρκία.
Να ακούσουν την ιστορία σου,να φοβηθούνε τα τσακάλια
Να μην μπούν ανάμεσά μας και μας πάρουνε λόγια.
Να μετανιώσουν αυτοί,να ψαξουν για φίλους
Να σου δείξω εγώ, ωραία Τουρκία μου.»
 
Και για να δείτε ότι το πράγμα έχει προχωρήσει, διαβάστε παρακάτω και μερικούς από τους στίχους του...»εθνικού ύμνου» της «Αυτόνομης Δυτικής Θράκης» (δηλ Τουρκικής).Διότι προφανώς υπάρχουν κάποιοι που όχι απλώς δημιουργούν φαντασιώσεις, αλλά προσπαθούν και να τις υλοποιήσουν. Κι εμείς μιλάμε για πολυπολιτισμικότητα.
 
«Ω γνήσιο τέκνο των Τούρκων της Δυτικής Θράκης, τι ευτυχία σε σένα,
εσύ με το αίμα σου έδωσες ζωή στον πόλεμο της ανεξαρτησίας
.....................................................................................................
Εμείς για την εθνική ανεξαρτησία διαβήκαμε τον Εβρο και το Νέστο,
φτάσαμε στο στόχο μας νικώντας, συντρίβοντας όλους τους εισβολείς.
..............................................................................................................
.............................................................................................................
Στον πόλεμο οι εχθροί λιποθυμούνε από τον τρόμο του μεγαλείου μας
Η Δημοκρατία της Δυτικής Θράκης θα ζήσει, θα ζήσει!
Τα έθνη θα τα χάσουν μπροστά στην πρόοδο μας!
Ω γλυκιά Δυτική Θράκη! Να λοιπόν, σώθηκες από τη σκλαβιά
Ω εχθροί! Μη νομίζετε ότι το έθνος αυτό κουράστηκε από τους πολέμους.
Οσονούπω θα κυματίσει στη χώρα η μεγαλοπρεπής σημαία της Δημοκρατίας.
Ολοι αυτοί οι Δυτικοθρακιώτες μέχρι τον αιώνα τον άπαντα θα ζήσουν  ελεύθεροι!»
 
Σημείωση: Ο Εχίνος βρίσκεται στην Ελλάδα.
(Οι παραπάνω μεταφράσεις και τα περισσότερα στοιχεία προέρχονται από τα φύλλα: 285 και 286 της εφημερίδας "αντιφωνητής" της Κομοτηνής που κυκλοφόρησαν στις 16/12/2009 και 01/01/2010 αντίστοιχα.
Κρατάτε γερά,

Κ .Δημήτριος
 

Χριστός Ανέστη,
 
Ευτυχία
Σημειώσεις Ευτυχίας

1. Είμαστε έκπληκτοι που ανάμεσα στους καλεσμένους δεν ήταν και η κ. Δραγώνα.
2. Ο γεωγραφικός προσδιορισμός, ακόμα και στα πλαίσια ενός Ευρωπαϊκού Κράτους, δεν αποκλείει τις μεγαλοιδεατικές και τις αλυτρωτικές αυτονομιστικές επιδιώξεις, πόσο μάλλον όταν αυτό δίνεται σαν τρόπαιο σε ένα γειτονικό κράτος, εις βάρος της Ελλάδος, κακόμοιρε κ. Δρούτσα!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2010 00:40:46

    "Το Εξπρες του Πρασινονυχτίου"
    Με τετοιο φλωρο σαν το Δρουτσα σ αυτη τη θεση κοιμομαστε ησυχοι κ εγω και η Τζουλια.

    ΠΠ

    • AIAΣ avatar
      AIAΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2010 11:37:03

      Εσύ φιλε μάλλον με κάτι άλλο κοιμάσαι και μας δουλεύεις..

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ AIAΣ 08/04/2010 20:12:00

        ΑΒΡΟΒΟΣΤΡΥΧΟΣ soυ κανει??

        ΠΠ

  2. καλη avatar
    καλη 08/04/2010 00:54:11

    Ε! και τι έγινε αν λένε αυτό το ποίημα;Ο,τι θέλει δεν μπορεί να λέει ο καθένας;

  3. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2010 00:58:57

    Να προτείνει η κυρά Δραγώνα για εθνικό μας ύμνο το ποιηματάκι που είναι ενάντια στον Ελληνικό ρατσισμό.

  4. laz avatar
    laz 08/04/2010 01:58:58

    φανταστειτε καποιοι που κυβερνουν σημερα να κυβερνουσαν τα χρονια του 19 αιωνα...η ελλαδα μεχρι την λαμια θα ηταν

  5. neotera avatar
    neotera 08/04/2010 04:59:40

    Εχουν σταματήσει από καιρό οι επισκέψεις αμερικανών διπλωματών στη Θράκη που υποδαύλιζαν το μίσος κατά των ελλήνων στην περιοχή.

    • κρις avatar
      κρις @ neotera 09/04/2010 01:01:48

      νομιζεις

  6. ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 08/04/2010 09:59:13

    Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΕΘΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΑΚΗ.
    ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥΡΚΩΝ ΠΟΥ,ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ,ΘΑ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΑΚΗ ΣΤΑ ΠΑΤΡΩΑ ΕΔΑΦΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΑ.
    ΤΙΣ ΕΛΕΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΩΔΕΣ ΣΤΙΣ ΑΔΟΥΛΩΤΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΟΧΛΟΣ Η ΟΙ ΜΙΛΙΤΑΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΒΙΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ.
    ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ,ΑΡΑΓΕ Ο ΕΘΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΚΑΚΟ?
    ΜΕ ΔΡΟΥΤΣΕΣ,ΓΑΠ,ΔΡΑΓΩΝΕΣ,ΣΙΩΠΗΛΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΛΠ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

  7. fatfat avatar
    fatfat 08/04/2010 11:23:38

    πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι δυστυχώς οι άνθρωποι του Τουρκικού προξενείου στην Κομοτηνή αλωνίζουν εδώ και πολλά χρόνια και το ελληνικό κράτος αδρανεί συστηματικά.

    Βάση του άρθρου η συγκεκριμένη εκδήλωση έγινε στην περιοχή Εχίνου στις 27/06/2008, δεν έγινε χτες.....και ασφαλώς δεν θα υπήρξε τότε αντίδραση από το κράτος - ούτε πιστεύω ότι θα υπάρξει αντίδραση για παρόμοιες εκδηλώσεις στο μέλλον.

    Για το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περιοχή δεν φταίει, ούτε ευθύνεται ο κύριος Δρούτσας....οι ευθύνες είναι διαχρονικές και διακομματικές.

    Το πρόβλημα στην ευρύτερη περιοχή είναι υπαρκτό. Και δεν ωφέλησαν οι "κουμπαριές", όπως δεν ωφέλησαν και τα "ζειμπέκικα"....

    Μην ξεχνάμε ότι οι Πομάκοι - που είναι μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα, αλλά αυτοπροσδιορίζονται Έλληνες - ζητούν δημόσια μη μειονοτικά σχολεία για να μαθαίνουν τα παιδιά τους ελληνικά.

    Και το ελληνικό κράτος τι κάνει τόσα χρόνια για αυτούς?

    Τους "χαρίζει" τόσα χρόνια στην Τουρκία, επειδή είναι μουσουλμάνοι!!!!

    http://www.xanthipress.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1414:2010-03-16-23-48-31&catid=81:europe&Itemid=458

    http://www.xronos.gr/detail.php?ID=53798

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/04/2010 12:22:16

    Για το μισό πληθυσμό της χώρας ο οποίος ζει στην Αθήνα, η Θράκη πέφτει πολύ μακριά.

    Επικρατεί απόλυτη αδιαφορία.

  9. ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 08/04/2010 13:54:55

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΛΛΕΝΑΚΙ.

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 08/04/2010 14:17:16

    Δέν ὑπάρχει ἀδιαφορία γιά τήν Θράκη.Ἁπλῶς δέν ὑπάρχει ὁ πολιτικός μέσῳ τοῦ ὁποίου εἶναι δυνατόν νά ἐκφρασθῆ αὐτή ἡ δυσαρέσκεια,ἡ ὀργή θά ἔλεγα.
    Ὁ λαός φταίει γιατί ψηφίζει ἀνικάνους(γνωστόν τοῖς πᾶσι πόσο χαζοχαρούμενος λαός εἴμαστε),μέχρι ἐκεῖ·ἀπό ᾿κεῖ καί πέρα οἱ πατριῶτες πολιτικοί ποῦ εἶναι;
    Καί σέ ἄλλες χῶρες πού ἔζησα οἱ λαοί εἶναι ὁλοι λίγο-πολύ τό ἴδιο μέ ἐμᾶς(ψηφίζουν μέ γνώμονα τί χρήματα τούς δίνει τό κάθε κόμμα),στούς πολιτικούς διαφέρουμε,ἐκεῖνοι φρόντιζαν γιά τήν πατρίδα τους,γιά τό γόητρό της.Ἐδῶ;Καλλίτερα μήν τά σκαλίζεις.

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 08/04/2010 14:43:20

    @ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ,

    Νά ξέρεις πώς πολλοί Ἑλληνες,θεωροῦν Ἑλλαδα,τήν Βόρειο Ἠπειρο,τήν Βόρεια Μακεδονία,τήν Ἀνατολική Ρωμηλία,τήν Μικρά Ασία,μέχρι μέσα τήν Καππαδοκία,ὅλο τόν Πόντο καί νά μήν ξεχάσω τήν Κύπρο,ἐδῶ καί πολλούς αἰῶνες καί ὄχι μόνο τά τελευταῖα 15 χρόνια.
    Ἔχουμε δέ πιό ἰσχυρούς τίτλους διότι ἤμασταν ἐκεῖ πρίν κἄν αὐτοί ἐφευρεθοῦν.
    Δέν μέ ἀπασχολεῖ λοιπόν τί λένε ἤ τί ἀνειρεύονται οἱ μεμέτηδες,διότι δέν θά ἔχουμε πάντοτε τήν Δραγώνα καί τόν Δρούτσα.Νά δοῦμε λοιπόν ποιός θά φάη τόν ἄλλον.Τό μέλλον θά ἔχει suspense.
    Ἐγώ αἰσιοδοξῶ,διότι ὀ Ἑλληνας εἶναι ἀπρόβλεπτος,διότι κακό σκυλί ψόφο δέν ἔχει,καί κυρίως διότι μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει,καί αὐτό,οἱ ξένοι δέν τό καταλαβαίνουν,καί ἔτσι δέν μποροῦν νά μᾶς ξεκάνουν γιά νά ἔχουν τό οἰκόπεδο freehold.

  12. Mαρινα avatar
    Mαρινα 08/04/2010 17:12:32

    Πολυ καλα τα λες Κοριννα,αλλα ξεχνας οτι ο Ελληνας του τοτε που λιγον καιρο ξαποσταινε και ξανα προς την δοξαν τραβουσε,σε λιγο δεν θα υπαρχει πια με τους "καινουργιους ελληνες" κυριως μουσουλμανους και ως εκ των πραγματων φιλοτουρκους λογω μουσουλμανικης αδελφοτητας με τους τουρκους.

    Οι ελληνες του χθες δεν θα εχουν καμμια σχεση με τους "ελληνες" του αυριο.

    Εν ολιγοις, εαλω η Ελλας κι οσο πιο γρηγορα το καταλαβετε ολο και κατι μπορει να γινει,αλλιως...
    Παρεμπιπτοντως, ποσους "καινουργιους ελληνες"κουβαλησε σημερα η Τουρκια στα νησια?????

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 08/04/2010 18:14:18

    Μαρίνα,
    μή στεναχωριέσαι.Μέ τόν Ἕλληνα τοῦ παρόντος ἤ τοῦ μέλλοντος,δέν τά βγάζουν πέρα.Ὁ οἰκισμός τοῦ Δισπηλιοῦ,ἔχει χρονολογία 5.420 π.χ,ὁ ἄνθρωπος τῶν Πετραλώνων,700.000 π.χ,καί εἴμαστε ἀκόμα ἐδῶ.Λές νά μᾶς τελειώση ἕνας ΓΑΠ;Χλωμό τό κόβω,πού λέει καί ὁ γυιός μου.Ἁπλῶς ταλαιπωροὐμεθα διότι ὅταν πᾶμε νά ψηφίσουμε ἀφήνουμε τό μυαλό μας στό σπίτι.
    Ὅσον ἄφορᾶ τούς νεοεισαχθέντες Ἕλληνες;Θυμήσου,σέ λίγο θά ἐγκαταλείπουν τήν χώρα σάν τά ποντίκια πού πηδοῦν ἀπό τό καράβι ὅταν αὐτό βουλιάζει.Ἄν δέν τό κάνουν,κακό τῆς κεφαλῆς τους.

  14. Mαρινα avatar
    Mαρινα 09/04/2010 01:44:06

    Αυτο το τελευταιο που λες Κοριννα,μ'αρεσει πολυ και το ευχομαι,αλλα...τι ακριβως εννοεις????