20/09/2008 01:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφιερωμένο στην αδάμαστη ελληνική πολιτική

[youtube pXX98tHOMpA]Το έψαχνα εδώ: http://sitel.com.mk/WBStorage/Articles/C502C47035D32E4885D415A6C40E8BC6.swf

και το βρήκα εδώ:
http://taxalia.blogspot.com/2008/09/blog-post_6169.html

Αφιερωμένο σε όσους βλακωδώς έλεγαν ότι είμαστε υπερβολικοί με τα σκοπιανά και ότι την ιστορία την ξέρουν όλοι και τα λοιπά θλιβερά που εκστόμιζαν οι εντός των τειχών ενδοτικοί ...

Αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. M.I.G. avatar
    M.I.G. 20/09/2008 01:55:59

    Εχω μεινει αφωνος.....
    Αληθεια τωρα εχουμε αφησει αυτο το θεμα να το χειριστει η ντορα...?

  2. Axll avatar
    Axll 20/09/2008 02:13:05

    Με τις υγείες μας....

  3. νικος avatar
    νικος 20/09/2008 02:35:52

    Το οτι οι "ενδοτικοί" κάποτε έλεγαν για Σλαβομακεδονία και αρκετοί Βελιγκέκες στήλωσαν τα πόδια σαν μουλάρια με τα γνωστά αποτελέσματα, δεν νομίζω να αποτελεί και αυτό σημαντικό μέρος των αιτιών που οδήγησαν σε αυτό το βίντεο. Απλά το ανέφερα επειδή συνήθως εδώ λέμε ότι πιστεύουμε, είπα να κάνω μια πρωτοτυπία και να γράψω αυτό που δεν πιστεύω. Καλό?

  4. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 20/09/2008 02:45:03

    Εγώ απόψε αδυνατώ να μιλήσω λογικά.
    Οπότε θα αποφύγω να πω πολλά.
    Από αύριο λοιπόν.
    Είχα πολλά χρόνια να κλάψω και σήμερα βούρκωσα.
    Δεν έχω λόγια,δεν αντέχω να το βλέπω.

    Υ.Γ.:προς Νικο
    τι να σου πω αγόρι μου, αυτό σε μάρανε εσένα...
    και ο Εφιάλτης πίστευε οτι ενήργησε εντελώς λογικά και δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί τον φωνάζαν όλοι προδότη...
    αυτό μόνο για σήμερα...

    Δε συνεχίζω γιατί θα παρεκτραπώ.

  5. νικος avatar
    νικος 20/09/2008 02:46:27

    Ανώνυμε 4 εντάξει. Πάρε τώρα λοιπόν αυτό το βιντεάκι να σου βρίσκεται, να έχεις να το βλέπεις.

  6. νικος avatar
    νικος 20/09/2008 03:00:44

    Το καταλαβα τώρα! Δεν είχα ιδέα, αλλά μετά από το καλοδιατυπωμένο και μελετημένο σου σχόλιό αυτό είδα το φως!!! Ευχαριστώ πολύ.

  7. νικος avatar
    νικος 20/09/2008 03:08:36

    aionie όχι, αυτό που με ερέθισε είναι η πιθανότητα ύπαρξης της υπόνοιας πως στη φράση "τα λοιπά θλιβερά που εκστόμιζαν οι εντός των τειχών ενδοτικοι" του κειμένου, πως συμπεριλαμβάνεται και η αποδοχή της πρότασης προ πολλών ετών για "Σλαβομακεδονία" όπου και τότε χαρακτηρίστηκε ως προδοτική, πρακτόρικη, ανθελληνική και μια σκορδοστούπι με απόλα. Ξαναδιάβασε ένα ένα τα σχόλιά μου με προσοχή και βρες μου το σημείο από το οποίο σώφρον παρατηρητής συμπεραίνει οτι αυτό το βίντεο με χαροποίησε και οτι αυτή τη στιγμή ανοίγω σαμπάνιες που αγόρασα από δωροεπιταγή του Σόρου

  8. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 03:17:31

    αφού ρε αγόρι μου πήγαινε πακέτο με Σλαβομακεδονικό έθνος και Σλαβομακεδονική γλώσσα.
    και αλύτρωτα εδάφη και σλαβομακεδονική μειονότητα.
    είπαν ποτέ πως είναι απλά μια γεωγραφική έννοια?
    Σλαβικό φύλλο που κατοικεί στα Αρχαία μακεδονικά εδάφη?
    δηλαδή επειδή δεν το πάλεψαν οι πουλημένοι πολιτικοί μας δικαιώνεσαι εσύ σήμερα?
    είχαμε να κάνουμε με ένα κράτος που διευκρίνιζε ότι δεν έχουν σχέση με Αρχαίους Μακεδόνες?

  9. νικος avatar
    νικος 20/09/2008 03:29:25

    aioniοs το πράγμα βρώμαγε από την αρχή. Είναι η ριμάδα παράγραφος περί αυτοπροσδιορισμού του ΟΗΕ που μας έδενε τα χέρια κόμπο από την αρχή των διαπραγματεύσεων. Κάποιοι λοιπόν είπαν ουσιαστικά "ας δεχθούμε το Σλαβομακεδονία γιατί δε μας βλέπω καλά με δαύτους". Στοχοποιήθηκαν και γκρουποποιήθηκαν στο ίδιο σύνολο με τα Ουράνια Τόξα.
    Επί του video συγκεκριμένα, αν η απάντηση ήταν απλά "Μακεδόνας και όχι Έλληνας" τη στιγμή που τα σκόπια θα ονομάζονταν "Σλαβομακεδονια" -αν η γιαγιά μου είχε ρόδες, αλλά κουβέντα κάνουμε- τότε όπως θα έλεγε και ο Λούλης πράγματι θα μιλούσαμε για ένα "υποκειμενικό στοιχείο αντίληψης" αν και με πάμπολλες και σοβαρές ακαδημαικές ενστάσεις. Εκτός βέβαια αν η απάντηση από το control ήταν όχι απλά "Μακεδόνας" αλλά "Σλάβο-μακεδόνας" οπότε και θα έπεφτε το ταβάνι του στούντιο. Εδώ η χοντράδα η μεγάλη, βρίσκεται στο γεγονός πως δίπλα από την απάντηση "Μακεδόνας" ανεμίζει ηλεκτρονικά η σημαία των Σκοπίων. Με ονομασία των Σκοπίων "Σλαβομακεδονία" θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο στο video?

  10. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 03:41:27

    @αν η απάντηση ήταν απλά “Μακεδόνας και όχι Έλληνας”

    η ερώτηση ήταν τι εθνικότητας ήταν όχι από ποια περιοχή καταγότανε.
    σε ερώτηση για τον Λεωνίδα θα λέγανε λάθος απάντηση το Έλληνας ήταν Σπαρτιάτης?
    τέθηκε πρώτα το Έλληνας και το απέρριψαν ως λάθος και το στούντιο δεν έπεσε.
    Μακεδόνας και Έλληνας είναι το ίδιο για τους σοβαρούς Ιστορικούς και διαφορετικό για τους πληρωμένους ιστορικούς.
    η ερώτηση που μπήκε ήταν πιστεύεις τυχαία ή καλά πληρωμένη από λόμπι που δουλεύουν νύχτα μέρα για τους σλαβοβούλγαρους?
    εμείς όμως δεν μπορούμε να κάνουμε το ίδιο γιατί αναλωνόμαστε σε αντιπαράθεση με τους εσωτερικούς μας Εφιάλτες.

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/09/2008 04:00:43

    ΖΗΤΩ ΤΟ ΝΤΟΠΙΝΓΚ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ, -ΚΟΡΟΪΔΑ!

    Σάββατο, 20 Σεπτέμβριος 2008

    "Χαμός στο facebook για Χαλκιά-Υποστηρικτές Μπέκαμ.Βανδή,Παπαλουκάς, Κυργιάκος κ.α"


    Πολύ γνωστά ονόματα από όλους τους χώρους έχουν μπει στο γκρουπ του facebook που υποστηρίζουν την Φανή Χαλκιά. Από τον Ντέιβιντ Μπέκαμ μέχρι την Δέσπονα Βανδή , τον Σ.Κυργιάκο τον Νίκο Βέρτη,Θ.Παπαλουκάς, Ευθύμιος Ρετζιάς κ.α άλλά και μεγάλο πολιτικό πρόσωπο που για ευνόητους λόγους ας μην το αναφέρουμε. Πάντως οι άνετοι και ωραίοι που δεν έχουν κόμπλεξ και πρόβλημα να στηρίξουν την Χαλκιά που έτσι και αλλιώς έχει τονίσει ότι πρόκειται για δολιοφθορά(ή άλλο) αφού δεν έκανε χρήση της ουσίας Μ3. Πως θα μπορούσε να πάρει...

    μια ουσία που ανιχνεύεται αφού ήξερε ότι θα περάσει από έλεγχο; Πάντως η Βανδή, ο Μπέκαμ,ο Θεόδωρος Παπαλουκάς, είναι κάποια από τα ονόματα που έχουν μπει υποστηρικτές της Φανής Χαλκιά. Και ο κόσμος πλέον έχει φθάσει τους 2.500 φίλους και όλο αυξάνεται. Απλά τα πράγματα. Υποκρισία τέλος. Τον Ρόγκ θα καθόμαστε να ακούμε και τα αμερικανάκια;

    (Αναρτήθηκε από troktiko)

  12. νικος avatar
    νικος 20/09/2008 04:03:36

    Και αρχαίοι ιστορικοί είχαν αντίθετη γνώμη με τους σημερινούς σοβαρούς ιστορικούς (sic) και δεν νομίζω να τους πλήρωνε ο Σόρος με χωροχρονική τηλεμεταφορά για να πούν "Μακεδόνες ουχ ομόφυλον των Ελλήνων γένος" (Ισοκράτης: Αθηναίος ρήτωρ 436-338 πΧ, Φίλιππος 107,108) και κάμποσα άλλα που έχουν ξαναγραφτεί εδώ. Επί του ζητήματος απλά λέω οτι η αμφισβίτιση του της εξίσωσης Μακεδόνας = Έλληνας είναι ενοχλητική αν και σχετικά εύκολα αντικρούσημη. Για το ζήτημα του Σλαβο-, εν πάσει περιπτώσει κάποιοι κάποτε πρότειναν "Σλαβομακεδονία να τελιώνουμε". Εσύ τι θα πρότεινες ως λύση, ας πούμε την περίοδο 90-92.

  13. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 20/09/2008 04:11:22

    Ιδανικό βίντεο για πρόκληση εμετού.

  14. νικος avatar
    νικος 20/09/2008 04:20:52

    Το εμετικότερο όλων, είναι πως αν κατάλαβα καλά από την προφορά, το κανάλι αυτό δεν είναι καν Αμερικάνικο αλλά ΑΓΓΛΙΚΟ. Να σου τραβάει σουγιαδιά ο ίδιος σου ο "Ευρωπαίος έταιρος" τόσο απροκάλυπτα

  15. Nίκος avatar
    Nίκος 20/09/2008 05:05:47

    ΠαραγονταΧ,

    Καποιος χρησιμοποιει το ονομα Νικος ποτε με τονο ποτε οχι. Σε παρακαλω να διευκρινησεις οτι υπαρχουν πολλοι...Νικοι. Μα τι γραφω. Και εχω ορκιστει να μη συμμετεχω πλεον στο ιστολογιο.

    Νικε (Δημου), λες xxxxxxx τα εχουμε ακουσει αυτα. Με τετοιους ...Ελληνες τι να τους κανεις τους ...εχθρους. Το Ισοκρατικο "ουχ ομοφυλον" ειναι πολιτικη κριση και οχι..φυλετικη. Οι Μακεδονες ειχαν υποταξει και αλλοφυλους (Οαιονες, Δαρδανους κ.α.) και σε αυτους αναφεροταν ο Ισοκρατης. Διοτι αλλιως δεν εξηγειται γιατι ο ιδιος ρητορας ζητουσε απο τον Φιλλιπο να ενωσει τους Ελληνες. Απο τοτε ειμασταν αχρηστοι απο πολιτικη αοψη. Οταν λοιπον ερμηνευεις δεδομενα ιστορικα να λαμβανεις υπ΄οψην ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

  16. νικος avatar
    νικος 20/09/2008 05:40:09

    Δεν είμαι ο Δήμου και το Νίκος δεν παίρνει κλητική. Δεν είναι μόνο ο Ισοκράτης, μπορώ να σου αραδιάσω σεντόνι ολόκληρο και με ατάκες άλλων αρχαίων για το πως έβλεπαν και αντιλαμβάνονταν τους Αρχαίους Μακεδόνες, από την εθνοτική αντιδιαστολή μεταξύ Μακεδόνων και Ελλήνων "Μακεδόνες και Ελληνες" του Αρριανού (Αλεξάνδρου Ανάβασις) μέχρι το "Οι αρχαίοι Μακεδόνες έχουν Ιλλυρική καταγωγή και μη Ελληνική γλώσσα " επί Φοινικικής επιγραφής 8ου πΧ της Έδεσσας. Φυσικά και υπάρχει σοβαρός αντίλογος και συμφωνώ μαζί σου οτι από τον Αλέξανδρο ειδικά και ύστερα, Μακεδόνας = Έλληνας. Μάλλον η φράση "αν και σχετικά εύκολα αντικρούσημη" ή σου διέφυγε κατά την ανάγνωση ή την αγνόησες για δικούς σου λόγους

  17. provato avatar
    provato 20/09/2008 07:38:52

    Αφού θα περάσουν ενα SOROS αγωγοί στην περιοχή μας, και να μην υπήρχε πρόβλημα έπρεπε να δημιουργηθεί.
    Η κυριαρχία της Ελλάδας πρέπει να είναι τουλάχιστόν σε αμφισβήτηση στην Μακεδονία και Θράκη ώστε να έχει πάντα ΄΄ευήκοα ώτα΄΄.Δεν είδατε το http://kosova.org/kfor/bondsteel/index.asp λιγο πιο πάνω μας;Διαίρει και βασίλευε.
    Όταν δημιουργούνται κράτη του στυλ Βοσνία Γρεναδίνη , Κόσοβο ,Σνιφοβούνιο (με το λαθρεμποριο όπλων , ναρκωτικών και λευκής σαρκός να αποτελεί βασικό έσοδο σε όλα τα κρατίδια) και οι Κούρδοι (των εκατομυρίων ψυχών) στον αντίποδα για παράδειγμα παίρνουν ... ξέρετε τι , στη Φυρομία θα κολούσανε);
    Οι μειονότητες με ή χωρίς εισαγωγικά ανακαλύπτονται οχι με ιστορικά κριτήρια αλλά με γεωπολιτικά άρα στα ... παλιά τους τα παπούτσια των Αμερικάνων τι λέει η Ιστορία.Σημασία έχει τι λένε αυτοί.Αν συμφωνεί και η Ιστορία ακόμα καλύτερα.Αν δεν συμφωνεί ... την βομβαρδίζουνε (΄΄όσοι δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας΄΄)

    ΥΓ:Για τους πολιτικούς μας και τον εξευτελισμό που περιφέρουν χρόνια τώρα ,τι να συζητήσει κανείς;
    πίκρα.

  18. Nίκος avatar
    Nίκος 20/09/2008 08:00:05

    Νικε, οπως Νικολαε, αμα θελουμε εχει και κλητικη.

    Δυο λεξεις.

    Yauna takabara

    Μη διαβαζεις τοσο Ρεπussy, λεει το εθνικο μου φαντασιακο.

    Αρκετα με τις Σκοπιανες παπαριες.

    Υγιαινε.

  19. Nίκος avatar
    Nίκος 20/09/2008 08:02:18

    Νικε,

    και κατι αλλο. Οι Μακεδονες και οι νοτιοι Ελληνες δεν χρησιμοποιουσαν ποτε μεταφραστες. ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

    Verstehen?

  20. αλλος avatar
    αλλος 20/09/2008 08:57:09

    οποιος θελει στελνει e-mail διαμαρτυριας στο takeitorleaveit@tigeraspect.co.uk.

  21. kinezos avatar
    kinezos 20/09/2008 10:02:22

    αδαμαστη ελληνικη μαλακια. και να σκεφτεις οτι αυτο το σκατο που ονομαζεται κρατος (Σκοπια) το στησαμε απο το μηδεν με ελληνικα λεφτα. το χρυσοπληρωσαμε με εκατονταδες χαμενες θεσεις εργασιας στη βορεια ελλαδα μετα τη μαζικη μετακομιση ελληνικων επιχειρησεων που επιδοτηθηκαν αδρως απο τον αναπτυξιακο νομο για να φυγουν προς τα κει.

    Και στην τελικη ρε μαγκες, χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι ποια ειναι η κατα τη γνωμη του καθενος ιστορικη αληθεια. Η ιστορια που διδαχθηκαμε ολοι στο σχολειο, μας εμαθε οτι η πρωτη φορα που συστηθηκε αυτο που λεγεται "Ελληνικο κρατος" με κοινη γλωσσα, κοινους θεους, κλπ ηταν υπο τη βασιλεια του Φιλλιπου και αργοτερα του Μ.Αλεξανδρου. Αυτο που καθοριζει την υποσταση μιας εθνοτητας ειναι τα γλωσσικα, εθιμικα, και θρησκευτικα στοιχεια. Αυτα ηταν αμιγως ελληνικα. Ουτε σλαβικα μιλαγαν οι ανθρωποι, ουτε τον μανιτου λατρευαν. καθαρα ελληνικη παιδεια ειχαν και αυτην διεδωσαν. Και για το σημερα, Το γεγονος οτι μια χουφτα ελληνες στη φλωρινα εξακολουθουν να μιλαν σλαβικες διαλεκτους χρονια μετα τον βιαιο εκ-βουλγαρισμο τους, δεν τους κανει λιγοτερο ελληνες, ποσο μαλλον σλαβους εφοσον η εν γενει και εν συνολο παιδεια τους ειναι αμιγως ελληνικη. Ελληνες ειναι. Απο την αλλη η μιση ελλαδα ειναι αρβανιτες...και οι γηραιοτεροι εξ αυτων μιλουν ακομα μια παρεφθαρμενη αλβανικη διαλεκτο. Αυτο τους κανει Αλβανους? Ελληνες ειναι. Οι ΡΟΜ ειναι μια κατωτερη ινδικη καστα η οποια εκδιωχθηκε πριν απο αιωνες. Η γλωσσα που μιλουν μεταξυ τους ειναι ινδικη διαλεκτος της περιοχης του Visakapatnam στην νοτιοανατολικη ινδια. Οι ελληνες ΡΟΜ ειναι δηλαδη ινδοι?

    Αλλα το κυριο θεμα ειναι οτι δεν μπορει μια χουφτα περιμαζωματα (γιατι αυτο ειναι οι Σκοπιανοι...λιγο αλβανοι, λιγο βουλγαροι, λιγο σερβοι, λιγο ετσι, λιγο γιουβετσι) να εγειρει θεματα τετοιου βεληνεκους για μια ελλαδα της ΕΕ, η οποια στην τελικη τους στηριξε να γινουν κρατος. Και ολα αυτα επειδη τους την πεσανε τα αμερικανακια απο διπλα για τους κανουν (μετα των απαραιτητων ανταλλαγματων) τους νεους χαφιεδες των βαλκανιων. Μονο ο Σαρκοζι τη μυριστηκε τη δουλεια και εν οψει της "μεγαλης Γαλλιας" που προσπαθει να αναβιωσει (βλεπε τις διπλωματικες του πρωτοβουλιες τελευταια) θελει να κοντραρει την επελαση του θειου Σαμ στα βαλκανια.

    Και στην τελικη που ειναι η πολιτικη σοφια των γηραιων και ζυμωμενων και δικτυωμενων πολιτικων μας? τους παιζουν οι πιτσιρικαδες? αυτος ειδικα ο υπ.εξωτερικων ποσων χρονων ειναι ρε και ποσα κανταρια φλωρος ειναι ο κερατας? ασε που θυμιζει σπασικλα βγαλμενο απο την "εκδικηση των νερτζς".

  22. ataktos avatar
    ataktos 20/09/2008 10:08:22

    Προς δημοσιογράφους του ρεπορτάζ ενέργειας .Χθες και σήμερα στην Αθήνα πραγματοποιείτε σύσκεψη υψηλόβαθμων στελεχών της ΔΕΗ .Στην χθεσινή ημέρα παρουσία και του μάνατζερ Τάκη Α. εκ Κορινθίας ένας από τους παραβρισκόμενους του έθεσε κάποια σοβαρά ερωτήματα και θέματα .Μάθετε τι απάντησαν οι αρμόδιοι Γενικοι της ΔΕΗς ειδικότερα ο «μη κομματικός» Κωστάκης Μελάς .Για να δούμε τι κατάλαβε ξανά ο Τάκης ?

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/09/2008 10:41:38

    Το Σλαβομακεδονία ποτέ δε συζητήθηκε σοβαρά από τα Σκόπια ούτε προτάθηκε από μεσολαβητή.
    Εκείνο που έπαιζε με το πακέτο Πινέιρο το 1992 ήταν το Νέα Μακεδονία.
    Οσο αφορά το κανάλι δεν είναι σίγουρο ότι είναι πληρωμένοι.Τα λαικά κανάλια δεν είναι ειδήμονες της ιστορίας.Πολύ πιθανόν βλέποντας ότι υπάρχουν δύο χώρες που η μία λέγεται Ελλάδα και η άλλη Μακεδονία (γιατί έτσι λέγεται παντού στον κόσμο) χρεώνουν όλη την αρχαία μακεδονική ιστορία στα Σκόπια χωρίς να τους πληρώσει κανείς μπερδεύοντας και τους τηλεθεατές που στο σχολείο μάθαιναν αλλα πράγματα.
    Εννοείται ότι οι πανεπιστημιακοί ιστορικοί δεν επηρεάζονται από αυτά αλλά τα κανάλια είναι άλλη περίπτωση.

  24. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 10:51:19

    Θά απαντήσουν σέ όλα τά ερωτήματα οι ΄ανεξάρτητοι φιλέλληνες ΄Παντειακοί τών τζακούζι ,πού μέ την πρώτη ευκαιρία θά προσκαλέσουν και πάλι ΄Μακεδόνα΄ιστορικό γιά ΄επιστημονικές συνομιλίες΄.
    Στήν παράσταση θα συμμετέχει ως guest star o γνωστός Ιός ,Κωστόπουλος.
    Ολος ο θίασος επι σκηνής.............

  25. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 20/09/2008 10:55:22

    η υπέρτατη ξεφτίλα..

    Να χαιρόμαστε την Ντορα την Εξερευνήτρια και τον Βρικόλακα Μπαμπα της

  26. popolaros avatar
    popolaros 20/09/2008 11:39:45

    Εις υγεία μας !!

    Με τους γιωργάκηδες και του κωστάκηδες, τι άλλο να περιμέναμε.

    Να στείλουμε το link στο ΥΠΕΞ και στην κουκουρούκου πρεσβεία μας στην gay αγγλία.

  27. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/09/2008 12:55:11

    Ισχύει ακόμα το ότι, "η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ των Ελλήνων"; ΑΝ ισχύει, έχουμε Ευθύνη όλοι για ό,τι συμβαίνει στην χώρα μας, ΑΦΟΥ "ποιούμε την νήσσαν", σαν κότες, -βολεμένες και βολεμένοι μου. Τ' άλλα όλα είναι "να ΄χαμε να λέγαμε και γόπες (από joint "οπίου" της "Δικτατορίας των Βλακών") να φουμέρναμε"...


    ΥΓ. Μιας γιαγιάς στην Καλλιθέα, μπήκαν δυο κλέφτες σπίτι της και, επειδή δεν ικανοποιήθηκαν με τα λεφτά που είχε, ΕΒΓΑΛΑΝ και πήραν τα χρυσά δόντια της...

  28. Telonis avatar
    Telonis 20/09/2008 13:53:20

    Ο Βουλευτής Κερκυρας το είχε πει πριν απο τρια
    χρονια ακριβώς. Τον κράξαμε τότε αλλά
    σήμερα μέσα απο αυτό το video που έιδαμε
    επι-βε-βαι-ώ-θη-κε 100%.


    Ο κ. Γεωργιάδης τόνισε, επίσης, ότι «δεν υπάρχει χώρα όλου του κόσμου που να μην αναφέρεται στη γειτονική χώρα ως Μακεδονία. Δεν υπάρχει έντυπο διεθνές που να χαρτογραφεί την περιοχή και να μην γράφει Μακεδονία πάνω σε αυτή τη χώρα, είτε αυτό λέγεται Economist ή Financial Times».

    «Με εξαίρεση μόνο ορισμένους από εμάς δεν υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο που αναφέρεται σε αυτή τη χώρας ως ΠΓΔΜ. Δεν είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι μέσω της εξωτερικής μας πολιτικής και εμμένοντας στα άρθρα της ενδιάμεσης συμφωνίας του '95 και να προσπαθούμε τώρα να πείσουμε ολόκληρο τον κόσμο ότι εμείς έχουμε δίκαιο και όλοι ότι άλλοι έχουν άδικο ως προς το αν πρέπει ή όχι να λέγεται μια χώρα με το συνταγματικό κατ' αυτήν όνομά της» κατέληξε.

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=659646

  29. Lalakis avatar
    Lalakis 20/09/2008 13:54:07

    Στις αντιδράσεις των υπερπατριωτών σχολιαστών φαίνεται καθαρά γιατί τρώμε τη μία σφαλιάρα πίσω από την άλλη:
    Διότι οι πολιτικοί εσάς λαμβάνουν υπόψη, και κρατάνε τα ζόρικα θέματα μπλοκαρισμένα.

    Οι αντιδράσεις σας είναι εφηβικές. Αναζητάτε εκτόνωση, όχι συμφέρουσα για την Ελλάδα λύση.

    Ο πραγματικός πατριωτισμός, όμως, στηρίζεται σε ψύχραιμη και βαθιά ανάλυση των καταστάσεων. Μετά, προκρίνει με συνέπεια και συνέχεια (αλλά και εγγρήγορση, και ευελιξία) τον δρόμο που πρέπει να ακολουθηθεί.

    Ο ανέξοδος -επιμένω: εφηβικός, δηλαδή ανεύθυνος- μαξιμαλισμός σας, οδήγησε στην καταστροφή. Παρόλα αυτά, εσείς όσο πάει αποθρασύνεστε. Σπεύδετε να αποκαλέσετε τους διαφωνούντες "πουλημένους" (υπάρχουν βέβαια και τέτοιοι -όπως άλλωστε και ανάμεσά σας) ή βλάκες. Διακηρύσσετε επίσης ότι δεν πα να την αναγνωρίσει όλος ο κόσμος ως Μαλεδονία, η ΦΥΡΟΜ ενδιαφέρεται μόνο για την ελληνική αναγνώριση (!), και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Δείτε λοιπόν τώρα και σε βίντεο τα αποτελέσματα των καθυστερήσεών σας.

    Και όλα αυτά γιατί δεν είναι η χασούρα που σας νοιάζει, αλλά η δυνατότητα να συνεχίσετε να γαβγίζετε εθνικώς και τιμίως: "Να, ορίστε, σ'τα 'λεγα εγώ".

    Κάντε το λοιπόν, και οδηγήστε ακόμα μια φορά τη χώρα όλων μας στον γκρεμό.

    (Επί τη ευκαιρία: δεν υπάρχει σχεδόν ΟΥΤΕ ΕΝΑ βιβλίο, σχεδόν ΟΥΤΕ ΜΙΑ σχολική αναφορά, που να μην αποκαλεί τη ΦΥΡΟΜ Μακεδονία, ακόμα και στις χώρες που δεν την έχουν επίσημα αναγνωρίσει με αυτό το όνομα. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ, εκτός Ελλάδας, που να αναρωτιέται σε ποιο τάχα έθνος ανήκουν οι ακατονόμαστοι, και ποια άραγε γλώσσα μιλάνε. Τα χρόνια περνάνε, τα πράγματα διεθνώς παγιώνονται, αλλά εσείς συνεχίζετε τις ίδιες κλαψομ...ικες γκαρίδες. Ανεύθυνοι, οργισμένοι, χαζοχαρούμενοι.)

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 14:23:37

    Μάς τάπωσε ο ΄νηφάλιος απολογητής ΄τού Γκρουέφκυ.
    Απο την μιά ΄πουλημένοι΄απο την άλλη ΄υπερπατριώτες΄.
    Ευτυχώς που οι όμοιοί του Νακρατζάδες και Δημητράδες δέν κυβερνάνε την Χώρα γιατί θαχαν απαγορεύσει ακόμα και τήν διδασκαλία τών Ελληνικών στά σχολειά.

  31. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 15:08:33

    Ωραία. Ο ένας λέει "ο Ισοκράτης δεν εννοεί φυλετική διάκριση αλλά πολιτική και αυτό συνάγεται από το ότι αργότερα ζήτησε από τον Φίλιππο να εννώσει τους Έλληνες". Εδώ ο άνθρωπος λέει ξεκάθαρα ουχ ομόφυλον των Ελλήνων γένος. Και η ανταπάντηση είναι αυτή? Εμ, κάπως έτσι μας πήρανε τα σώβρακα.
    Παρουσιάζεις κι άλλα, για να εισπράξεις "αρκετά με τις Σκοπιανές παπαριές". Καθόλου αρκετά, υπάρχουν και 3-4 βαρβάτα ακόμα να σου τα ποστάρω μπας και τα εμπεδώσεις.
    Όχι για να σου δείξω οτι καλώς τα Σκόπια λέγονται Μακεδονία, κακώς λέγονται. Το σχόλιό μου το έκανα για το βίντεο και ουσιαστικά αυτό που προσπάθησα να ξεστομίσω, είναι οτι αν -για να γίνει καλύτερα κατανοητό- δεν υπήρχαν Σκόπια καθόλου και κάπου στον κόσμο λάμβανε χώρα ένα τέτοιο τηλεπαιχνίδι όπου θα πρόβαλλαν την απάντηση "Όχι Ελληνας αλλά Μακεδόνας", τότε απλά θα μυδιάζαμε και ανεξάρτητα του τι άποψη έχει ο καθένας, θα μπορούσε να γίνει σοβαρή συζήτηση με ανθρώπους πολλών κοινωνικο-πνευματικών τάξεων να συζητήσουν για την εγκυρότητα του διαχωρισμού αυτού στο υποθετικό τηλεπαιχνίδι. Όταν όμως έχεις κράτος ονόματι "Μακεδονία" στα σύνορά σου, η απάντηση αυτή με τη σημαία του κράτους αυτού να ανεμίζει από δίπλα, κάνει το πράγμα αποκρουστικό. Η δική σου θέση είναι οτι ακόμα και στο σενάριο που δεν υπήρχαν σκόπια, ο φυλετικο-εθνοτικός διαχωρισμός Μακεδόνων και Ελλήνων είναι απαραιτήτως εκ του πονηρού. Ε δεν είναι! Μάθε να ξεχωρίζεις.

    Έχεις βέβαια και τον Σπύρο αλλά αυτός δεν πιάνεται πλέον είναι νεο-συντηριτική μασκότ του blog κι έχει το ακαταλόγιστο του Τράγκα, μπορεί να θεατρινίζει, να χαρακτηρίζει, να χλευάζει, να προσβάλλει, να ειρωνέυεται και να μετράει την αγάπη του καθενός μας για τη χώρα με τα δικά του μέτρα, απλά δεν πρέπει να κάνεις τη βλακεία να πιάσεις συζήτηση μαζί του γιατί είναι σαν να πιάνεις συζήτηση με όλα τα καφενεία της Ελλάδας ταυτόχρονα. Σκέτη ποίηση.

  32. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 15:26:04

    Έπισης Νίκο με τόνο πρωτού ξεκινήσεις πάλι δονκιχωτικό αγώνα ενάντια στους πράκτορες σχολιαστές και τους πουλημένους του blog που εισπράττουν επιταγούλα για κάθε τους αντι-εθνικό σχόλιο, άσε τα "άμα θέλουμε γράφεται και έτσι" και μάθε να γράφεις σωστά το όνομά σου στην κλητική πρώτα πρώτα. Βου και α, βα.
    Τράβα και σε έναν Γιώργο και προσφώνησέ τον "Γιώργε" όταν τον καλείς. Άν σε διορθώσει εκνευρισμένος κάποια στιγμή πές του "μια χαρά κολλάει το Γιώργε γιατί βγαίνει εκ του Γεώργιε". Γέλιο πολύ.

  33. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 15:27:14

    Γιατί δεν μας λες τη δική σου άποψη για την καταγωγή των Μακεδόνων?
    Πες ότι δεν είδαμε καν το βίντεο και απλά για δική μου ενημέρωση σε ρώταγα:"Νικο χωρίς τόνο, τι εθνικής καταγωγής ήταν οι Μακεδόνες?
    Ήταν ξεχωριστή φυλετική ομάδα ή ήταν ένα ελληνικό φύλο?
    Ποια είναι η άποψη σου.

  34. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 15:43:00

    aionios To email μου είναι ovo232@yahoo.com μπορούμε να το συζητήσουμε εκεί αν θέλεις, εδώ εκτός του ότι δεν ενδιαφέρει τους υπόλοιπους η άποψή μου, υπάρχει κίνδυνος να εμπλακώ σε συζήτηση με συγκεκριμένους που για να το κάνω, θα πρέπει να κατέβω δέκα ορόφους για να συνεννοηθώ στο δικό τους ύφος, επιχειρηματολογία και φρασεολογία. Και αυτό εμένα θα μειώσει όχι αυτούς, ίσα ίσα για αυτούς κάτι τέτοιο από μόνο του θα αποτελούσε νίκη και ηθική ικανοποίηση. Δεν κάνω σοβαρές συζητήσεις εδωμέσα, σε αυτό το post έτυχε να το σοβαρέψω λίγο παραπάνω αλλά δεν θα επαναληφθεί. Συνήθως μπαίνω εδώ για δύο λόγους. Ή για να σπάσω πλάκα ή για να πάρω κάποιες πληροφορίες που ομολογουμένως κατά καιρούς βρίσκεις εδώ σε κάποια αξιοπρεπή σχόλια διαφόρων αναρτήσεων με ενδιαφέρον. Όχι για σοβαρή κουβέντα. Στείλε μου email να το συζητήσουμε εκεί λοιπόν.

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 15:47:33

    Nικολάκη χωρίς τόνο αποδέχτηκα πλήρως τίς προτροπές τού Factor x και δεν ξανασχολήθηκα μέ διάφορα παιδάρια πού εμφανίζονται μόνον στά ΄εθνικά θέματα΄.

    Οσο γιά τά περί καφενέδων ,εσύ πού παριστάνεις τον σοβαρό αναλυτή,αναμένομεν να προσληφθείς ως σχολιαστής τών διεθνών θεμάτων τής χώρας σέ κάποια μεγάλη εφημερίδα καί νά μας διαφωτίζεις...
    Καπου άκουσα πώς ίσως αποχωρήσουν η Τέτα Παπαδοπούλου ή ο Τακης Μιχας.
    Τρέχα..................

  36. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 16:01:32

    @Νικος χωρίς τόνο

    Delivery to the following recipient failed permanently:

    ovo232@yahoo.com

    γιατί?

  37. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 16:04:00

    This user doesn't have a yahoo.com account ovo232@yahoo.com

  38. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 16:14:29

    Τα παιδάρια αυτά (πρέπει να αποφασίσεις κάποια στιγμή αν είναι παιδάρια ή πουλημένοι μαντράχαλοι που το παίζουν παιδάρια, δεν έχεις κατασταλάξει απ' ότι βλέπω) τα είχε πάρει το μάτι μου να έχουν σχολιάσει σε πάμπολλα άλλα θέματα, μα όταν εσύ σε κάθε κείμενο που καταπιάνεται με εθνικά ζητήματα σπεύδεις να κοιτάξεις στα σχόλια ποιος πέταξε κάτι που ενοχλεί για να αρχίσεις το δικό σου σόου περί κυκλώματος πληρωμένων σχολιαστών, λογικό είναι να σου φαίνεται έτσι. Επίσης δεν θυμάμαι τον Μίχα και την Παπαδοπούλου να υποστήριξαν ποτέ οτι τα Σκόπια κακώς λέγονται Μακεδονία, ο διαστρεβλωμένος μανιχαισμός ("ή Εφιάλτης ή Λεωνίδας") έχει και όρια.
    Τραβάω χειρόφρενο εδώ γιατί δε θέλει και πολύ μαζί σου να ξεφύγει κανείς, είτε μιλάει για εθνικά θέματα είτε για συνταγή παστίτσιου. Σήμερα που είναι Σάββατο και έχεις παραπάνω χρόνο να μιλήσεις με τον ατυχήσαντα γιό σου, καλύτερα να το εκμεταλευτείς κάνοντάς του όσο το δυνατόν περισσότερη συντηρητική αντιπροπαγάνδα προλαβαίνεις στα μαύρα χρόνια που ζούμε, οι καιροί είναι δύσκολοι και μπορεί κάποια στιγμή το παιδί να σου ξεφύγει και να αρχίσει να σκέφτεται ελεύθερα, θέλει προσοχή.

  39. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 16:16:08

    Μερικά αγόρια ΄Δημητράδες΄με δέκα σκάλες υψηλότερο επίπεδο,έχουν ενοχληθεί τά μάλα όταν δίνονταν εδώ επίσημα links ΄ανεξάρτητων΄Μ.Κ.Ο.τύπου C.D.R.S.E.E.πού προωθούσαν και προωθούν τήν ισοπέδωση τής ιστορίας τών βαλκανικών λαών ή γίνονταν αναφορές γιά γνωστούς ΄λατρεμένους΄δημοσιογράφους ή αναλυτές πού έβριζαν τήν Χώρα και υποστήριζαν πάντα τον περίφημο ΄Αλλο΄-sic λέξη τών επαρχιωτών πολυπολιτισμικών-.
    Η όταν υποστήριζαν ξεδιάντροπα κάθε Αμερικανική επιλογή πού συνηθέστατα απέβαινε σε βάρος τών ελληνικών συμφερόντων.
    Κατά τά άλλα πουλάνε και ΄πολιτική ορθότητα΄και φυσικά ΄νηφάλια σκέψη΄.
    Συνηθισμένοι οι καφενόβιοι απο τά χιόνια.
    Οι ΄ανώτεροι΄κατά δέκα σκάλες παθαίνουν κάτι μόλις ακούσουν την λέξη Σκόπια αντί ΄Μακεδονία΄,την λέξη Τασσος Παπαδόπουλος,αντί Ανάν.

  40. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 16:16:46

    λάθος το έδωσες το μέιλ σου?
    για ξαναγράψτο.

  41. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 16:17:13

    aionios με αγγλικά το "ovo", λάθος μου

  42. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 16:19:07

    Το ίδιο είπα:Πως ο Μιχας και η Παπαδοπούλου τρομοκρατούν ιδεολογικά απο στήλες μεγάλων εφημερίδων όποιον αναφέρει την λέξη Σκόπια αντι ΄Μακεδονία΄.
    Τα ίδια και ο Δρουσιώτης με τον Ανάν,αν και αυτός έφτασε να πιάσει και τον Παναγούλη στο στόμα του...
    Αμα διαφωνείς με την Τέτα και τον Τακη,κανένα πρόβλημα.

  43. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 16:23:54

    This user doesn't have a yahoo.com account (ovo232@yahoo.com)
    ούτε με αγγλικά.
    το μέιλ αυτό δεν υπάρχει.

  44. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 16:39:45

    aionios συγνώμη, ovo232@yahoo.gr
    Η κατάληξη είναι gr. Προσπάθησε πάλι για τελευταία φορά.

    Σπύρος το οτι διαφωνώ με αυτούς φαίνεται σε ξεκάθαρα σε 2-3 σημεία των όσων είπα, απλά σε αυτές τις περιπτώσεις θολώνεις και κάτι τέτοια σου ξεφεύγουνε. Αν δεν βάλεις στο ίδιο βολικό τσουβάλι αυτούς με τους οποίους διαφωνείς σε θέματα τέτοια, δεν ευχαριστιέσαι τη συζήτηση, αυτό είναι το πρόβλημα, για να χορτάσεις και να καρδαμώσεις γουστάρεις έριδα και εξυπνακισμό.
    Από πλευράς μου κανένα πρόβλημα, αν έχω χρόνο και είμαι στα ντουζένια μου αναλογα πως έχω ξυπνήσει, μπορώ να σου ανταποδίδω αυτά τα απαραίτητα για σένα συστατικά συζήτησης απλόχερα, το κατέχω το άθλημα. Δεν θέλει κόπο, τρόπο θέλει, απλά μιλάς και φαντασιώνεσαι οτι τη στιγμή που πληκτρολογείς έχεις στο στόμα το πούρο του Πατέρα και στα χέρια το κομπολόι του Μάκαρου Ψωμιάδη. Όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους στον αυτόματο. Απλά όχι σε σοβαρές συζητήσεις, είναι λίγο ντροπή. Για να σπάμε πλάκα και να εκτονωνόμαστε καφενειακά κανένα πρόβλημα, πού και πού έχει κι αυτό την πλάκα του

  45. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/09/2008 16:50:51

    @aionios: μάλλον, ..."ξένος δάκτυλος" είναι η αιτία, νομίζω

  46. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 16:51:36

    Mά αυτό λέω και εγώ.
    Στά πλαίσια τού ΄Μοντέρνου αυτοπροσδιορισμού΄εσύ αυτοπροσδιορίζεσαι ΄Υψηλόφρων΄και οι λοιποί ΄Καφενόβιοι΄.
    Απλά επισημαίνω πώς μέχρις το πόστ 30 πού έγραψα υπάρχουν πολλά άλλα σχόλια απο ΄υπερπατριώτες΄προφανώς,πού γράφουν χειρότερα(γιά τά γούστα σου) και απαντούν σαφέστατα σε αυτό που λές τόσο ΄αθώα΄περί Σλαυομακεδονίας.
    Καί στο γράφουν πολύυυ ξεκάθαρα ότι το Σλαυομακεδονία πήγαινε πακέτο με τά λοιπά παρελκόμενα-φληναφήματα τών Σκοπιανών.
    Οπότε πάσο μιά και βαριέμαι να αναλώνομαι σε κουβέντες γιά χιλιοδιατυπωμένες θέσεις από ασήμαντες μειοψηφίες.
    Υ.Γ.
    Μην υποτιμάς τά Καφενεία.
    Εκεί έπιναν τούς καφέδες οι παπούδες και οι πατεράδες μας.
    Καί ήσαν και χώροι κοινωνικοποίησης.
    Βέβαια αργότερα ήλθε το ΄Nτά Κάπο΄και οι θαμώνες τους σχολίαζαν με υψωμένο φρύδι τούς ΄καφενόβειους΄.
    Γνήσιες συμπεριφορές μικροαστών επαρχιωτών πού έμαθαν τά Αγγλικά απο την ΄Φωνή τής Αμερικής΄.
    Καλό απόγευμα.

  47. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 17:16:08

    Δεν τα υποτιμώ ούτε ως χώρους ούτε τις καφενειακές συζητήσεις καθ' εαυτές. Ούτε τους οίκους ανοχής υποτιμώ στους οποίους επίσης πήγαιναν πρόγονοί μας. Κάθε πράγμα στον καιρό και στον χρόνο του όμως.
    Αν δεν αισθάνεσαι "καφενόβιος υπερπατριώτης" δεν υπάρχει λόγος να τους υπερασπίζεσαι ως φαινόμενο, ίσα-ίσα που απέναντι στον υγιή πατριωτισμό (υπάρχει και τέτοιος ναι) οι πρώτοι και κύριοι αποδομητές του είναι αυτοί, οι Τσίπρες ακολουθούν. Οι "καφενόβιου τύπου υπερπατριώτες" είναι αυτοί που ηγούνται της αποδόμησης πρώτοι από όλους. Αυτοί δημιουργούν τους Τσίπρες και τους απολιτίκ εφήβους που συν τοις άλλοις δεν ξέρουν τα παιδάκια να σου δείξουν κατα που πέφτει η Κροατία από την απέχθεια που τους έχει δημιουργηθεί απέναντι στην ενασχόληση σε τόσο σοβαρά θέματα.
    Έχεις που έχεις την έριδα στο αίμα σου, διοχέτευσέ εκεί που πρέπει επικοιδομητικά μπας και πιάσει τόπο. Αυτό που χρειάζονται οι κάθε λογής πατριώτες είναι μια γερή σύγκρουση αναμεταξύ τους να απαλλαγούν από εκείνους που τους δυσφημούν και τους λερώνουν στα μάτια της πλειοψηφίας, με την ελπίδα πως αυτοί που θα επικρατήσουν, θα επανακτήσουν την χαμένη αξιοπρέπεια του πατριωτικού ρομαντισμού. Η αγάπη για τον τόπο σου και η ανάγκη να υπερασπιστείς τον τρόπο που θέλεις να λειτουργεί, δεν είναι κακό. Άλλοι το κατάντησαν έτσι.

  48. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 17:30:00

    Φυσικά και το «Σλαβομακεδονία» θα πήγαινε πακέτο και όλα αυτά τα παρελκόμενα. Τα παρελκόμενα αυτά όμως, στον προσδιορισμό τους θα είχαν μπροστά το «Σλαβό» και το πράγμα θα άλλαζε. Τώρα μας έχουν πάρει και το βόδι. Είναι καλύτερα?
    Και ναι, ποτέ δεν προσχώρησε σοβαρά το «Σλαβομακεδονία» γιατί όλοι φώναζαν «καθόλου μακεδονία οι απλυτοι που μου θέλουν και Μακεδονία οι στραβομούρηδες μη τους πάρει και τους σηκώσει». Ε, τελικά, επειδή δεν ζούμε 100 χρόνια πίσω και δε λέμε να προσαρμοστούμε στον τρόπο που γίνονται οι δουλειές πλέον, μας πήρε ΕΜΑΣ και μας σήκωσε και δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε καν θεωρητικά, μια πιθανή λύση υπερ μας εδώ που έχουμε φτάσει.

  49. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 17:56:25

    Πάντως Νικο χωρίς τόνο δέν σέ είδα να σχολιάζεις την ΄εριστικότητά ΄μου,όταν σε άλλο μου πόστ σε άλλο θέμα τού blog επέκρινα αναλυτικά την ελληνική πολιτική στά θέματα τής Μουσουλμανικής μειονότητας στην Θράκη,επισημαίνοντας φυσικά και τήν δράση τού Τουρκικού Προξενείου.
    Εκεί μέ ΄ξέχασες΄μέ τόση ΄αγάπη΄πού μούχεις.
    Σύμπτωση θα μού πείς...
    Αλλά κάτι μου θυμίζει βρέ αδελφέ ο τρόπος γραφής.
    Αντε και πάλι νάμαστε καλά.

  50. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 20/09/2008 18:32:40

    Νικολάκη χωρίς τόνο

    χάρηκες τώρα που έριξες το ύπουλο προδοτικό δηλητήριό σου?
    Ξαναδιαβάζεις με ηδονική ευχαρίστηση τα ενδοτικά γραπτά σου και χαίρεσαι με τις διχαστικές και αποπροσανατολιστικές σου αηδίες?
    Νοιώθεις περήφανος που δηλητηριάζεις και απονευρώνεις τις ψυχές και το πατριωτικό φρόνημα νέων ανθρώπων που τυχόν σε διαβάζουν?

    Μάθε τώρα Νικολάκη ποιά είναι η διαφορά μεταξύ εσού του εν δυνάμει προδότη και ενός αγνού πατριώτη.
    Ο πατριώτης με ευχαρίστηση θα θυσιάσει την άνεσή του και τη βολή του και θα τρέξει όποτε χρειαστεί να πεθάνει, να ακρωτηριαστεί, να μείνει παράλυτος, να τα θυσιάσει όλα για την τιμή της πατρίδας.

    Ο ύπουλος εν δυνάμει προδότης, εσύ δηλαδή, δεν θα δεχτεί να θυσιάσει τίποτα.
    Τρέμει στην ιδέα οτι θα του ζητηθεί μια μέρα να υπερασπιστεί κάτι που απλούστατα δεν το νοιώθει δικό του, την πατρίδα.
    Προτιμά να σκύψει το κεφάλι ή να δεχτεί να υποχωρήσει προκειμένου να μην κινδυνεύσει η πολύτιμη ζωούλα του και ο υπερπολύτιμος εαυτούλης του.
    Μισεί και προσπαθεί να εκμηδενίσει όλους εκείνους τους υπερήφανους που θα δεχτούν με χαρά και ηρωισμό να πράξουν όλα εκείνα που ο προδότης δεν τολμά ούτε να φανταστεί.

    Ο προδότης δεν είναι ηλίθιος ούτε αμόρφωτος.
    είναι απλά δειλός και ''εαυτούλης''.
    Δεν δέχεται οτι μπορεί να υπάρχει κάτι ανώτερο από την προσωπική του καλοπέραση και ευδαιμονία, και αντιδρά με μανία σε ό,τι φαντάζεται οτι θα του στερήσει την ασφάλεια που του προσφέρει η οσφυοκαμψία.
    Ειναι γνωστό άλλωστε οτι όταν σκύβεις είναι πιο δύσκολο να σε χτυπίσουν οι βολές του εχθρού.

    Αυτήν είναι και η λύση που προτείνουν πάντα οι προδότες ωσαν τον Νικολάκη μας.
    Το σκύψιμο.

  51. Nίκος avatar
    Nίκος 20/09/2008 18:35:22

    ΣκοπιαΝικε ανευ τονου

    Ξανα, Yauna Takabara. Ενβαθυνε λιγο στες τις ιστορικες λεπτομεριες

    Αν οι προκλησεις σου σκοπο εχουν την (επαν)αφυπνιση λογω Ντορικου ξεπουληματος-τακτοποιησης, καλως δεχουμενες.

    Για να τελειωνουμε με φληναφηματα: Ο,τι περιεχει το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ειναι υποθηκη αεναων προβληματων με τους κατα φαντασιαν Μακεδονες και τους νταβατζηδες τους. Και επομενως ΠΡΟΔΟΤΙΚΟ. Ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου.

  52. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 20/09/2008 19:02:57

    Eπίσης Νικολάκη χωρίς τόνο να σου θυμίσω τι έπαθε ο απεσταλμένος των Περσών από τους δημοκρατικούς πάνσοφους αρχαίους Αθηναίους όταν τόλμησε να εκφέρει τις προτάσεις του Πέρση βασιλιά για παράδοση και συνθηκολόγηση στην ελληνική γλώσσα.
    Τον σκότωσαν.
    Επειδή τόλμησε να λερώσει την ελληνική γλώσσα με σκέψεις για παράδοση και ενδοτισμό.

    Τόσο αδιανόητο θεωρούσαν τον υποχωρητισμό εκείνοι οι αρχαίοι άνθρωποι που δημιούργησαν τον πολιτισμό που η λάμψη του θαμπώνει μέχρι σήμερα.
    Αλλά βέβαια για να δημιουργήσεις πολιτισμό οφείλεις να έχεις φρόνημα και μεγαλοψυχία και υπερηφάνεια.
    Πολιτισμός με ενδοτισμό και ραγιαδισμό δε γίνεται.

  53. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 19:07:00

    Σπύρο το ξέρω το σχόλιό σου στο οποίο αναφέρεσαι, το διάβασα όταν το έγραψες, φρέσκο ότι είχε βγει από το φούρνο και αναρωτήθηκα αν ο Σπύρος αυτός ήσουν εσύ. Εννοείτε οτι συμφωνώ.
    Ούτε εσένα όμως σε έχω δει να τα χώνεις σε ανεγκέφαλα υπερ-πατριώτη, ενώ θα είχες κάθε ηθικό δικαίωμα για να μη πω υποχρέωση και το βαρύνω κι άλλο.
    Εγώ ως Ξένος Δάκτυλος -όσες φορές επιχείρησα να γράψω με αυτό το nickname εδώ και καιρό, δεν ανεβαίνει το σχόλιο. Είχα χώσει κάτι καντήλια σε email στον Factor, και από το ban που έφαγα κατάλαβα πως για να ξαναγράψω εδώ πρέπει να βάζω άλλο nickname μέχρι να γίνει ban και αυτό ίσως. Αλλά είπα, έχω σταματήσει εδώ και καιρό να κάνω σοβαρές συζητήσεις και να σπάω όρχεις "τακτοποιημένων και πληρέστατων πατριωτών", για πλάκα πετάω κανένα σχόλιο εδώ εκεί και από το ύφος γραφής μου κάνει μπαμ ποιός είμαι για κάποιον μόνιμο σχολιαστή που με ξέρει, όπως ο νήπιος. Θα το σταματήσω και αυτό γιατί παρασύρομαι σε σοβαρές συζητήσεις. Έχει και πολύ σοβαρές πληροφορίες εδώ που δε θέλω να τις χάσω, απλά αρνούμαι να σεβαστώ έναν χώρο που παρουσιάζει ανοχή στα υπερ-πατριωτικά απρεπή σχόλια, τη στιγμή που ροζαριστερουλίστικα απρεπή σχόλια τα αντιμετωπίζει άμεσα. Έχασα τον σεβασμό μου για το blog όταν είδα αυτό τον απροκάλυπτο διαχωρισμό ανοχής στη χυδαιότητα, αναλόγως από που προέρχεται και τι λέει.* Και φυσικά αυτό τό "εμείς πολεμάμε τον ΝικοΜανδραβελισμό γι αυτό δεν εξετάζουμε τί γράφουν, αλλά αυτά που εμείς θεωρούμε οτι υπονοούν πίσω από αυτά που γράφουν" του FactorX ήταν το τελιωτικό χτύπημα για να χάσω τον σεβασμό μου. Από σχολιαστή το δεχόμουν σαν ατάκα, από τον διαχειριστή του ιστολογίου όχι και αντέδρασα από άσχημα έως παιδαριωδώς. Αυτά να τα βλέπεις εσύ που επιμένεις ότι ειμαι στην ηλικία σου αλλα δηλώνω στα ψέματα 26 και οτι είμαι λομπίστας σχολιαστής εγκάθετος της Νέας Τάξης. Όπως έχω ξαναπεί, λίγο να κόβει το μάτι σου, η ηλικία μου κάνει μπαμ.
    Τί έλεγα? Α ναι. Εγώ από την πλευρά μου, ως "διεθνιστούλης αλλοπαρμένος"** έχω στραβώσει πολύ άσχημα κατά καιρούς και με αρκετούς που ζητούν "άμεση κατάργηση εθνών, άμεση κατάργηση συνόρων, άμεση κατάργηση στρατόύ, άντε το πολύ πολύ σας δίνουμε διορία 20 χρόνια". Κάνουν τρομερή ζημιά και παράλληλα δίνουν βήμα σε κάποιους να ακούνε "διεθνισμός" και να βαράνε ενέσεις. Οι συζητήσεις μου μαζί τους υπάρχουν και είναι εκεί.
    Απόλυτο κακό, ούτε ο Χίτλερ δεν έκανε. Όλο και κάτι καλό αφήνουν όλοι, όπως και αν το κάνουν, είναι η γνωστή λαική ρήση "ουδεν κακόν αμιγές καλού".
    Σε ένα τέτοιο σκεπτικό λοιπόν, το οτι τα συμφέροντα και οι δυνάμεις μας πηγαίνουν προς τον διεθνισμό, προσωπικά δεν με χαλάει αρκεί να γίνει με τους λιγότερο δυνατούς κραδασμούς και χωρίς πολλές χοντράδες. Μια χαρά θεωρώ οτι μπορεί να υπάρξει διεθνισμός, χωρίς να χάσουμε το ουζάκι, το χταποδάκι, τον Καβάφη, τον Ροίδη και τον Χατζιδάκι που είναι κτήματά μας (και όχι όπως π.χ ο Σωκράτης ή ο Πλάτωνας που είναι παγκοσμίου ιδιοκτησίας, ανήκουν στην ανθρωπότητα όλη και όχι στην νεο-Ελλάδα). Αρκεί να το χειριστούμε έξυπνα χωρίς να γίνει ο διεθνισμός όπως τον θέλουν οι αμερικάνοι ή αύριο μεθαύριο οι Κινέζοι και οι Ρώσοι.
    Επειδή όμως επεκτεινόμαστε και το έχουμε ξαναδεί το έργο μεταξύ μας προς τα που πηγαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, για να μη τινάξουμε την μπανγκα στον αέρα και φτάσουν τα σχόλια τα 400 και ξεχαρβαλωθεί το ποστ, αν θέλεις συνεχίζουμε στο email που έδωσα πιο πάνω. Λειτουργεί μια χαρά. ovo232@yahoo.gr


    *Αν και βλέπω οτι αυτό έχει αρχίσει να αλλάζει εδώ και λίγο καιρό, η απρέπεια ξεκινάει να αντιμετωπίζεται από όποιον μόνιμο σχολιαστή κι αν προέρχεται ανεξαρτήτως όποιας συμπάθειας.

    **Αρχικά νόμιζα οτι αυτά τα «ροζαριστερός» και «τραγικός διεθνιστούλης» πήγαιναν στους ακραίους τύπου ντα-κάπο γι αυτό και δεν είχα δώσει σημασία. Στην πορεία κατάλαβα ότι οι χαρακτηρισμοί αυτοί τείνουν να περικλείουν και όσους από εμάς απλά δε βαράμε τη σημαία τατουάζ χένα στο κούτελο πριν δούμε απογευματινές ειδήσεις.

  54. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 19:14:30

    αρχή σοφίας, δεν είναι παραδείγματα αυτά που φέρνεις, τότε και στην Αίγυπτο αν θέλουν να ξαναγίνουν μεγάλοι και τρανοί ας επαναφέρουν τον Φαραωνισμό και τους δούλους που φτιάχνανε μεγαλεία. Έτσι πάει? Εγώ ξέρω από μια πρόχειρη ανάγνωση της ιστορίας, αφού δεν χρειάζεται παραπάνω εμβάθυνση σε αυτό, πως κάτι τέτοια σκεπτικά οδηγούν σε μονοπάτια που κάναμε αμάν να ξεφύγουμε αιώνες ολόκληρους. Δεν πας με το σταυρό στο χερί "έχω δίκιο άρα κάντε όλοι μόκο". Ούτε μόκο θα κάνουν ούτε στην πάντα, ούτε το δίκαιό σου θα βρείς, αν δεν αντιλαμβάνεσαι οτι οι καιροί αλλάζουν, οι στρατηγικές και τα όπλα αλλάζουν μορφή και οι κινήσεις πρέπει να είναι άλλες. Και επειδή επιμένεις στα ΝικοΣκοπιανέ και διάφορα άλλα, απλά θα πώ έστω και μάταια για τελευταία φορά, πως αν νομίζεις οτι το βίντεο αυτό ταράζει μόνο εσένα τον τρυφερό και ευαίσθητο ενώ κάτι τύποι αναίσθητα γομάρια σαν κι εμένα χαμογελάμε φαρδιά-πλατιά και ηδονιζόμαστε, ε έχεις πρόβλημα ρε φιλέ στο λέω στα ίσα

  55. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 20/09/2008 19:29:02

    Νίκο χωρίς τόνο,

    δεν σε είπα σκοπιανό, υποχωρητικό και διχαστικό σε χαρακτήρισα και εν δυνάμει προδότη.
    Δεν ισχυρίζομαι οτι είσαι ηλίθιος, τα γραπτά σου το αντίθετο δείχνουν, ισχυρίζομαι οτι αυτά που λες είναι απαράδεκτα.

    Εν πάσει περιπτώσει θεωρώ οτι λίγο πολύ ακούστηκαν και οι διάφορες απόψεις.
    Ο καθένας ας κρίνει τι είναι πρέπον και σωστό.

    Επίσης κλείνοντας να επισημάνω οτι ΕΣΥ είσαι αυτός που μπαίνει σε κάθε ''τέτοιο'' θέμα και το διαλύει.
    Κάνω λάθος?
    Όχι βέβαια.
    Τώρα για παράδειγμα μπήκες σε ένα θέμα που θα έπρεπε να κινητοποιήσει τον κάθε Έλληνα μόνο και μόνο για να μας πεις πόσο κακοί είναι αυτοί οι '''υπερ-πατριώτες'''!!!!
    Και έγραψες, αν είναι δυνατόν, για αυτόν το λόγο καμια 25αριά σχόλια!!

    Τέλος πάντων...
    Ο καθένας βλέπει και κρίνει.
    Ντροπή σου πάντως.

  56. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 19:38:30

    Και κάτι άλλο. Δεν υπάρχει σώφρον άνθρωπος που να μην ενοχλείται αυτό που ζούμε. Όλοι καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάω. Όταν όμως δεν τον πηγαίνεις λάου-λάου τον άλλον και ουσιαστικά του λες "ντροπή σου που ξημερωβραδιάζεσαι στο The Mall τη στιγμή που θα έπρεπε να χύσεις τη σπλήνα σου στο δρόμο για το καλό της Ελλάδας, φτού σου", λογικό είναι να εισπράττεις πρακτικά αντίδραση του στυλ "δε μας χέζεις ρε μπάρμπα και έχω ραντεβού το βράδυ στη Γλυφάδα με το μωρό?". Αφού τον προγκάς τον άλλον, πια πατρίδα, πια Ιστορία και πια εθνική συνείδηση, πέρδεται μέντες ο άλλος όταν καταλαβαίνει τι ακριβώς του αντιπροτείνεις. Και μετά σου φταιει ο κάθε Τσίπρας που ξεπηδάει και αρπάζει την ευκαιρία που ο ίδιος του την έχεις προσφέρει στο πιάτο?
    Τρομερά μεγάλη συζήτηση, ίσως θέλει ξεχωριστό post. Θα προτιμούσα όμως email.

  57. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 19:42:58

    Ευκαιρία λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα,μιάς και εκτιμώ την ειλικρίνειά σου.
    Οσο μέ ενοχλούν αυτοί πού ΄πουλάνε Πατρίδα΄,άλλο τόσο αυτοί πού ΄πουλάνε την Πατρίδα΄.
    Οι όποιες αντιδράσεις μου αφορούσαν σέ γραπτά πού τσουβάλιαζαν οιονδήποτε τολμούσε να μιλήσει εδώ μέσα για Πατρίδα.
    Αμέσως γινόταν επίθεση απο ανώνυμους κυρίως και εθεωρείτο τουλάχιστον Χρυσαυγίτης ή Καρατζαφερικός.
    Φυσικά θα υπήρχαν και αντιδράσεις...
    Η κλασσική επιχειρηματολογία τών εθνομηδενιστών ήταν πώς δεν υπάρχει αμερικανικος παράγων,αλλά όλα ειναι σενάρια συνωμοσίας.
    Δεν τολμούσε κανείς να γράψει γιά τίς σφαγές τών Τούρκων ή τίς γενοκτονίες πού αποδεδειγμένα έχουν συμβεί και αμέσως έβγαιναν οι ΄απολογητές΄.
    Οποιος έγραφε γιά Μακεδονία δεχόταν τη προπαγάνδα τού Ιού.
    Βλέπεις λοιπόν Νικο ή Ξ.Δ. πώς τά πράγματα έχουν δύο όψεις.
    Στίς κατηγορίες περί Χρυσαυγιτών θα μιλήσουν κάποιοι-και εγώ-γιά Σοράκια.
    Μήπως θές να σού θυμίσω την κουβέντα τού Ιουλίου πού έκανες πώς δεν καταλαβαίνεις,το πώς κάποιος μπορεί να είναι ΄δάσκαλος΄κάποιου άλλου ακόμα και εάν δεν έχουν συναντηθεί ποτέ??
    Μήπως θυμάσαι οτι ενώ ήμουν υπέρ της κατάργησης τών Θρησκευτικών αντέδρασα οταν μιλουσες για χαβούζες τών πιστών και έλεγες πώς οι εκκλησιές πρέπει να γίνουν μουσεία??
    H σου φαινοταν παράδοξο ο Ριτσος να ταιριάζει με τις γιαγιάδες που γιορτάζουν στον δεκαπενταύγουστο??
    Δεν στά γράφω γιά να επανέλθουμε στά παλιά,άλλως τε αντέχω πολύ περισσότερο σέ επιθέσεις διαδικτυακές και φυσικά απαντώ και σε αυτές και δεν τραβάω κανενα ζόρι.
    To διαδίκτυο τάχει αυτά.
    Στήν πραγματικότητα -και δέχομαι πώς εισαι 26 ετών-τά πράγματα είναι όντως πιό πολύπλοκα.
    Αλλά η Ελλάδα χρόνια τώρα ταλαιπωρείται απο ημιμαθείς πολυπολιτισμικούς πού καμιά σχέση δεν έχουν με αληθινούς κοσμοπολίτες τύπου Σεφέρη.
    Ο Ελληνισμός ήταν πάντα κοσμοπολίτικος και δέν έχει ανάγκη ούτε υπερπατριώτες -χωρίς εισαγωγικά-ούτε Δημητράδες.
    Θά έπρεπε να φτάσουμε στην δολοφονία τού Καποδίστρια για να βρούμε τά αίτια...
    Πρός το παρόν μού αρκεί ο Κονδύλης.
    Οσο γιά τούς Μανδραβέληδες και τούς λοιπούς εθνομηδενιστές,κατά την γνώμη μου σέ ελάχιστα πράγματα βοηθήσανε την χώρα.
    Εάν εσύ συμφωνείς ,δικαιωμά σου ,όπως και πιστεύω πώς δεν πρέπει να υπάρχουν αποκλεισμοί εδώ μέσα.
    Υ.Γ.
    Μετά την διαμάχη τού Ιουλίου έστειλα mail στον Factor-x στο οποίο τού έγραφα πώς πρέπει να έχει πιό αυστηρό moderation -μιάς και τυχαίνει να γνωρίζω απο μεγάλα fora-και πώς θα έπρεπε να διαγράψει πολλά και απο τα δικα΄μου μηνυματα στό επίμαχο ΄θέμα΄,αλλά αυτό να ισχύει γιά όλους,ακριβώς γιατι αλλοιώς θα έχανε την μπάλα(αμα θελει μπορεί να στο επιβεβαιώσει).
    Αυτά επί προσωπικού και δεν προτίθεμαι να ανεβάσω πολύ τούς τόνους μαζί σου ξανά.
    Νάσαι καλά.

  58. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 19:50:45

    αρχή σοφίας αν θέλεις και έχει όρεξη ο factor να ασχοληθεί, ζήτησέ του μια λίστα να σου στείλει email με θέματα στα οποία έχω σχολιάσει, γιατί με πνίγει αφόρητα να μου προσάπτουν οτι εμφανίζομαι ΜΟΝΟ σε τέτοια ποστ με σκοπό να τα διαλύσω για να ζημιώσω την Ελλάδα.
    Τώρα αν απλά τυχαίνει και σε αυτά τα θέματα παρουσιάζεται η μεγαλύτερη επιθετικότητα προς το πρόσωπό μου στην οποία εντελώς αδύναμα και ανώριμα συνεχώς ανταπαντώ και ασχολούμαι, εκεί όντως έχω μεγάλο μερίδιο ευθύνης και το δέχομαι. Δεν θα απολογηθώ για αυτό όμως σε ανθρώπους που στο συγκεκριμένο σημείο παρουσιάζουν πολύ μεγαλύτερη «ανωριμότητα» και «αδυναμία» και μάλιστα απίστευτα δυσανάλογη προς την ηλικία και τα πτυχία τους σε σχέση με εμένα.
    Και ειδικά για το θέμα ηλικίας, πτυχίου και πίσω θρανίων στην τάξη, έχω σκεφτεί να παρουσιαστώ με βιογραφικά και απολυτήρια λυκείου μπροστά στον FactorX για 3 λεπτά, ίσα-ίσα να δει τη φάτσα και τα χαρτιά μου, αν είμαι όντως αυτά που λέω, ώστε σε κάθε ανάλογη περίπτωση να μπορώ να πω «κάνεις λάθος για εμένα οτι είμαι υπάλληλος του Σόρου, ρώτα τον Factor τον ίδιο». Αλλά τώρα να φτάσω μέχρι εκεί, παραείναι γραφικό –με την οποία γραφικότητα δεν έχω απαραιτήτως πρόβλημα, πρόκειται για απαξιωτικό χαρακτηρισμό από τους πιο ύπουλους που εφηύραμε ποτέ. Απλά κι αυτή έχει όρια.

  59. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 20/09/2008 20:11:48

    Νίκο
    έχω να παρατηρήσω οτι λες πολλά περιττά πράγματα.

    Σε ειδοποιώ εντελώς φιλικά, έχεις φφτάσει τα 30 σχόλια λέγοντας τα ίδια πράγματα:
    -τι μέηλ έχεις στείλει στη ζωή σου στον factorx
    -οτι αντιπαθείς τους υπερπατριώτες
    -οτι έχεις πτυχία
    -οτι δεν σε πληρώνει ο σόρος
    -πόσο σε προβληματίζει η εξέλιξη της συζήτησης
    -αν ο φάκτορας τηρεί το σαβουάρ βιβρ
    .
    .
    .
    Ρε φίλε και μεις έχουμε πτυχία και ορισμένοι από εμάς έχουν και διακρίσεις, δεν ενδιαφέρει με ποιόν μάλωσες πέρσι τον Ιούλιο, δεν ενδιαφέρει κανέναν πως τα πας με το φάκτορα και τι σου έχει κάνει, που να ξέρουμε αν σε πληρώνει ο Σόρος(!) και κανείς δεν ενδιαφέρεται να μάθει πόσο χρονών είσαι και αν σε έχουν αδκήσει στη ζωή!
    Έλεος δηλαδή τα έχεις πει εκατό φορές και συνέχεια επαναλαμβάνεσαι.
    Θες να πεις κάτι, πες το απλά και λακωνικά όπως όλος ο κόσμος και ασε τη γαρνιτούρα και τις φιοριτούρες!

    Το κάνεις σε τέτοιο βαθμό αυτό, που οδηγεί κάποιον να σκεφτεί οτι το κάνεις επίτηδες για να διαλύεις συζητήσεις, να αποπροσανατολίζεις και να περνάς τις απόψεις στο background, όσο οι άλλοι θα έχουν σπασμένα νεύρα και θα ασχολούνται με τα επουσιώδη σου χωρίς να αποκρούουν τις σοβαρές ανοησίες που κατά καιρούς λες.

    Δε θέλω να δίνω συμβουλές, ούτε είναι η θέση μου αυτή, ούτε το δικαιούμαι αλλά Ε Λ Ε Ο Σ!

  60. kinezos avatar
    kinezos 20/09/2008 20:43:49

    @Νικος χωρις τονο:

    1. για προτεινε καμια λυση εσυ, να ακουσουμε μην τυχον και το εχουμε δει στραβα το θεμα
    2. Δεν εχεις αναρωτηθει το λογο για τον οποιο ξεκινησαν ολα αυτα? Τι ζητανε αυτοι που στηριζουν τους Σκοπιανους και γιατι θυσιαζουν την ελλαδα? στο βωμο ποιου κερδους? και τι μπορεις να τους αντιπροτεινεις εσυ σαν ελλαδα, που θα ισοσκελισει τα απολεσθεντα κερδη τους, ωστε να παρατησουν αυτο το παιχνιδι?
    3. Η ιστορια λοιπον ξεκινησε με τον Τσωτσιλ ο οποιος πουλαγε παραμυθι στον Τιτο περι ψευτο-μακεδονιας (ο οποιος βεβαια ποσως ενδιαφεροταν για ψευτο-εθνικισμους...απλα γουσταριζε την ιδεα της επεκτασης στο αιγαιο) για να δημιουργησει ενα δυτικο προτεκτορατο μεσα στα τοτε κομμουνιστικα βαλκανια. Τωρα συνεχιζουν οι αμερικανοι για να ανακοψουν την προελαση του πουτιν. εμεις ρε φιλε, τι δουλεια εχουμε μεσα στη μεση και βρισκομαστε παντα ζημιωμενοι?
    4. κανενας δεν ειπε να παρουμε τα οπλα, ουτε να χαρακωσουμε οποιον αλλοεθνη βρισκουμε στο δρομο. απλα μη μας περνανε και μαλακες στο τελος τελος. αυτο δεν σε εξοργιζει? δεν σε εξοργιζει οτι η ελλαδιτσα πληρωσε απο το υστερημα της τη δημιουργια αυτου του κρατιδιου, και τωρα βρισκεται κατηγορουμενη? η αχαριστια αυτων των καραγκιοζηδων δε σε τσαντιζει?
    5. το μονο που χρειαζεται ειναι αδιαφορια προς τις προκλησεις και χοντρης προπαγανδα ωστε να παρουν χαμπαρι ολοι (οχι οι πολιτικοι...οι πολιτες της ευρωπης ειδικα) οτι αυτο το κρατιδιο υπαρχει λογω της μεγαλοψυχιας των νεο-ελληνων, να καταλαβουν ολοι οτι προκειται περι μιας μαζωξης διαφορετικων εθνοτητων που καμια σχεση δεν εχουν με τους ελληνικης παιδειας αρχαιους μακεδονες και τελος να μαθουν ολοι οτι υπαρχει παρασκηνιο με σκοτεινους στοχους πισω απο την παπαρολογια τους. κανεις μεχρι στιγμης δεν το γνωριζει και κανεις δεν ενδιαφερεται.

  61. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 20:47:07

    Σπύρο η εποχή που όποιος μιλούσε για πατρίδα, επιτόπου βαφτιζόταν χρυσαυγίτης αρχίζει εδώ και χρόνια να παρέρχεται. Όπως είχες πει κι εσύ, επί Σημίτη γινόταν αυτό, τώρα αρχίζει και ισορροπεί κάπως η κατάσταση.
    Όταν λες όσα λες σε τόσο έντονο ύφος αλλά μιλώντας γενικά για «διεθνιστούληδες» και σε συνδυασμό και με κάποιες άλλες παραμέτρους γραπτών σου, λογικό είναι πιστεύω αρκετοί να μην καταλαβαίνουν οτι αναφέρεσαι στους Ντα-Κάπους αλλά και στον κάθε έναν από εμάς που δεν θα ήθελε να χύσει αίμα για την «μεγάλη ιδέα». Υπάρχει μεγάλη διαφορά του ενός με το άλλο. Προδότης από πολλές απόψεις ο αδίστακτος τεχνοκράτης γιάπης που δεν βλέπει τίποτα μπροστά του παρά μόνο δείκτες και νούμερα ναί. Προδότες όλοι εμείς επειδή απλά δεν θέλουμε να σφαχτούμε σαν τον Λεωνίδα ή να ξελαρυγγιαζόμαστε σε διαδηλώσεις όταν πιστεύουμε οτι υπάρχουν εξυπνότερες λύσεις και τρόποι να έχουμε μια σχετικά καλή ή ακόμα και ωραία ζωή σε αυτό τον τόπο χωρίς να τον μαγαρίζουμε, όχι. Όταν δεν υπάρχει εναλλακτική ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο άλλος βέβαια, εκεί που σου φαίνεται για emo της καφετέριας μπορεί να αποδειχθεί ήρωας, ενώ ο Άδωνης να βρίσκεται κατουρημένος κάτω από καμία τραπεζαρία. Απλά πιστεύουμε οτι υπάρχει εναλλακτική σε πολλά θέματα.

    Στο Σκοπιανό ζήτημα πλέον δεν ξέρω, έχει γίνει χειρότερα μπερδεμένο και από το Κυπριακό. Αλλά ναι, αν την περίοδο 90-92 δεν ήμουν 11-12 χρονών να με τραβολογάνε σε διαδηλώσεις από το σχολείο να φωνάξω «Η Μακεδονία είναι Ελληνική μάθετε ιστορία εσείς ο Σκοπιανοί» να μη ξέρω τι μου γίνεται, σίγουρα θα ήμουν από εκείνους που θα μιλούσαν για Σλαβομακεδονία. Και θα έτρωγα κι εγώ γιαούρτια, ξέρω.
    Τώρα για την γενοκτονία των Ποντίων, αν κάποιος πει ‘δεν έγινε τίποτα, ψέματα είναι όλα’ ε εντάξει, όντως, ή χαζός είναι ή πραγματικά κάτι δεν πάει καλά.
    Όταν όμως λέει οτι «παιδία επειδή οι λέξεις στην πολιτική και την διπλωματία έχουν πολύ μεγάλη βαρύτητα, δεν ήταν γενοκτονία αλλά εθνοκάθαραση και έτσι πρέπει να διεκδικήσουμε την αναγνώριση των εκτρόπων αλλιώς θα τρακάρουμε σε ερμηνευτικές περικοκλάδες των απέναντι» και το αναπτύσσει τι ωραία και όμορφα, ε η δίκη προθέσεων τώρα και μάλιστα σε έντονο ύφος δεν είναι περιττή?

    Η λέξη «χαβούζα» που χρησιμοποίησα τότε ήταν άκομψη γιατί είχε κολλήσει το μυαλό μου και χρησιμοποίησα αυτή, αντί του «δεξαμενή». Επειδή όμως ξέρω οτι το πρόβλημά σου δεν είναι η λέξη αυτή, αλλά η ουσία της πρότασης ολόκληρης, εντάξει παραδέχομαι οτι δεν ανήκω στην κατηγορία των «καλών ανθρώπων» έχω κι εγώ τα μίση και τα κόμπλεξ μου. Και τους θρησκευόμενους κάθε είδους τους αντιπαθώ γιατί μου ενοχλούν ποικιλοτρόπως τη ζωή και μάλιστα με την κρατική βούλα, χωρίς να τους την ενοχλώ. Δεν φταινε αυτοί που πιστεύουν όπου να ‘ναι και ότι τους τύχει αναλόγως σε ποια χώρα γεννήθηκαν, δεν θα τους ήθελα νεκρούς, τα έχω εξηγήσει αυτά, απλά θα με χαροποιούσε να ξέρω πως η εξέλιξη σε μερικούς αιώνες θα μας απαλλάξει από τον γονιδιο-μιμιδιακό αυτό φαινότυπο. Το πιστεύω βαθιά, απλά αν ήμουν βέβαιος θα ήταν καλύτερα. Ε και έχω και εσένα από πάνω να μου λες ουσιαστικά «τσογλανάκι ούτε κι εγώ πιστεύω στον χριστιανισμό, αλλα αφού είναι συστατικό της παράδοσής μου να τον αφήσεις ήσυχο μη γίνουμε μπίλιες», που το θεωρώ οτι χειρότερο σαν δήλωση και τοποθέτηση συμπολίτη. Σου υπενθυμίζω πάντως πως μετά από αυτή την πρόταση περί χαβούζας, είχα γράψει και κάτι άλλο που δεν του έδωσες την πρέπουσα σημασία. Ότι ύστερα σειρά να μας απαλλάξουν από την παρουσία τους, θα έχουν κι εκείνοι που βρίσκονται στο άλλο άκρο και χρησιμοποιούν τον ορθολογισμό και την επιστήμη ως kalasnikov. Ήταν ένα μείγμα διαπίστωσης μαζί με μπόλικο ευσεβή πόθο.

    Ο Ρίτσος δεν μου φαινόταν παράδοξο να ταιριάζει με τις γιαγιάδες, αυτό που μου φάνηκε παράδοξο είναι ο ισχυρισμός οτι υπάρχουν γιαγιάδες που τον διαβάζουν και μιλούν για τη Μάνα και Παναγία, γιατί εγώ ξέρω οτι η ζωή τους είναι τέτοια που δεν προλαβαίνουν να δουν τον ορθόδοξο χριστιανισμό υπό το ρομαντικό πρίσμα που το βλέπει ο Γιανναράς. Εγώ που έχω φάει χωριά Πελοποννήσια με το κουτάλι από τα 8 μου έτη έως τα 19 μεγαλώνοντας στην Κορινθία, αλλιώς τους είδα τους παππούληδες που προσκυνούσαν εικόνες και έλεγαν xxxxxx (τα βάζω μόνος μου) στα καφενεία, δεν είχε αυτή την ομορφιά που βλέπεις εσύ, είδα να χρησιμοποιούν τον Θεό και την Παναγία ως αποκλειστικά δικό τους σύμμαχο με την ελπίδα να τους βοηθήσουν στο να βγάλουν το μάτι της κουνιάδας «αυτής της ξεδιάντροπης που αντί να κάτσει σπίτι να πλύνει κανα πιάτο, τραβολογάει τον άντρα της σε εξόδους και ντύνεται και πρόστυχα που να πέσει φωτία να την κάψει».
    Και πετάγομαι 5 μέρες Ολλανδία και βλέπω παππούδες και γιαγιάδες ακμαιότατους πνευματικά με διαφορετική νοοτροπία, κοσμοαντίληψη και θεώρηση της καθημερινότητας και του κόσμου που με γοήτευσε όσο δεν πάει. Ακόμα και λάθος να ήταν σε πολλά, μόνο που τους έβλεπες καταλάβαινες οτι την σηκώνουν τη συζήτηση για όλα, δεν υπάρχουν θέματα taboo.
    Και πραγματικά οι εκκλησίες τους ήταν χάρμα οφθαλμών, είχα πιεί και κάτι μπάφους και μόνο που τις κοιτούσα ήθελα να μπώ μέσα να κάνω τον σταυρό μου. Τόσο επιβλητικοί και τόσο καλοδιατηρημένοι. Ξέρεις κάτι όμως? Ουσιαστικά ήταν μουσειακοί χώροι. Τις μόνες εκκλησίες που είδα να λειτουργούν ήταν κάτι προτεσταντικές που και πάλι μύγες βάραγαν, ο κόσμος ασχολείται με άλλα πράγματα εκεί. (Όχι, δεν είναι τα ναρκωτικά η κύρια ασχολία τους, ότι συμβαίνει γίνεται σε δυο δρόμους μόνο και πάλι με μέτρο και τήρηση των άγραφων νόμων. Κι εγώ άλλη εικόνα είχα για αυτή τη χώρα πριν πάω από όσα άκουγα εδώ και όταν την είδα από κοντά τρελάθηκα με το πόσο απίστευτη διαστρέβλωση υπάρχει στην Ελλάδα σχετικά με «αποτυχία του Ολλανδικού πειράματος». Ποιά αποτυχία? Τον κακό τους το φλάρο). Δεν θα μπορούσα να ζήσω όμως εκεί γιατί είμαι Έλληνας και κάποια πράγματα λείπουν πολύ από το σκανδιναβικό ντεκόρ σε σημείο να μην μπορώ να με φανταστώ να αντέχω εκεί για παραπάνω από 6 μήνες. Τόσο δύσκολο είναι να μπορούσαμε να παντρέψουμε όμως Ολλανδία και Ελλάδα ως νοοτροπία σε αυτά τα χώματα? Και μην εστιάζω μόνο στην Ολλανδία, υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες χώρες που όλως τυχαίως είναι εντελώς αντίθετες με την βυζαντινή περιρρέουσα ατμόσφαιρα που υπάρχει εδώ σε καίρια σημεία. Το οτι απαρνούμαι το βυζαντινό στοιχείο της εθνικής μου ταυτότητας σε σημείο να το απεχθάνομαι, αρκεί για να με χαρακτηρίσει μειοδότη και προδότη?
    Ούτε εγώ σκοπεύω να ανεβάσω ξανά τους τόνους μαζί σου, αλλά και γενικά στο blog. Μπορεί να με εκτονώνει που και που αλλά παράλληλα έχει το κόστος οτι με μειώνει ως συνομιλητή. Όρκο δεν μπορώ να πάρω πάντως, κι άλλες φορές έχω πει πράγματα που δεν έχω τηρήσει. Θα προσπαθήσω όμως.

  62. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 21:01:34

    αρχή σοφίας ώπα, αυτό για τα πτυχία που είπα ήταν ακριβώς οτι ΔΕΝ έχω. Ένα ΙΕΚ λογιστικής έχω βγάλει και το είχα πει παλαιότερα ως αντεπιχείρημα οτι δεν είμαι λομπίστας του Σόρου ή ο Δήμου η δεν ξέρω εγώ τι. Είναι απίστευτος ο τρόπος που αντιμετωπίστηκε τότε η δήλωσή μου. Ε και είπα ουσιαστικά, για ώπα ρε μάγκες. Δηλαδή όποιος έχει βγάλει μόνο ένα ΙΕΚ και είναι 26 χρονών, αντί να μιλάει περιμένετε να ρεύεται και σας χαλάω το στερεότυπο? Η αντί να ψάχνεται περιμένετε να ξημερωβραδιάζεται με έναν φρέντο στο χέρι? Πως την είδατε έτσι, η στοιχειωδώς αξιοπρεπής διατύπωση θέσεων είναι προνόμιο μόνο του μεσήλικα πτυχιούχου? Σε αυτό συμφωνούσα ανέκαθεν με τον Λαζόπουλο, οτι οι σημερινοί 50άρηδες μας έχετε παρα-υποτιμήσει ως ηλικία και υπερ-εκτιμάτε την βαρύτητα των Πανεπιστημιακών σπουδών. Δεν είναι όπως το ’70 που ο κόσμος ήταν χωρισμένος σε στρατόπεδα «αμόρφωτος αγρότης» - «μορφωμένος υπάλληλος». Πάνε αυτά, όταν θα μιλάτε μαζί μας για κοινωνικά και πολιτικά ζητήματα, θα μας αντιμετωπίζετε σχεδόν ισουψώς μέχρι αποδείξεως του ανεναντίου. Αυτό που σας αναγνωρίζουμε είναι την ύπαρξη παραπάνω πείρας σε συγκεκριμένους τομείς. Μέχρι εκεί. Από ένα σημείο κι έπειτα, κάντε μας τη χάρη. Γι αυτό και τρελαίνομαι με συμπεριφορές «τράβα ρούφα το αυγό σου νεαρέ και όταν διαβάσεις το τάδε βιβλίο του δείνα συγγραφέα και όταν βγείς από το αυτό έλα να μας τα πεις ξανά». Λες και οι άλλοι επειδή δεν έχουμε πτυχίο πολιτικού μηχανικού, αλλά με τόση πληθώρα πληροφόρισης, βυζαίνουμε το δάχτυλο. Αλλα σας ενοχλεί αυτό που συμβαίνει, τον θέλετε τον νέο να σκύβει "όταν μιλάει η πείρα", γι αυτό και έχετε κάνει τον περίεργο διαχωρισμό «εσείς έχετε πληροφόριση, εμείς έχουμε γνώση γι αυτό όταν σας μιλάμε, κλαρίνο». Ρε ούστ. (Να πάλι ψιλοανέβασα τόνους. Επιτόπου χειρόφρενο).
    Για τα υπόλοιπα που λες, να προσέξεις ξανά τις παρακλήσεις που έχω κάνει για αποστολή email. Όταν μου τα λένε στο email θα απαντάω στο email. Αν μου τα λένε εδώ, θα απαντάω εδώ.

  63. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 20/09/2008 21:09:39

    μα τι λέει το άτομο...

    Εγώ να ξέρεις Νικολάκη πιστεύω οτι ο Λεμονής έπρεπε να μείνει στον Ολυμπιακό.

  64. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 21:25:17

    kineze συμφωνούμε, αλλά η αδιαφορία στο θέμα πρέπει να είναι επιλεκτική. Αν και για να το παίξεις αδιάφορος εκεί που χρειάζεται, θέλεις κυβικά εξωτερικής πολιτικής που δεν αποκτώνται εν μια νυκτί. Όταν όμως την βάζουμε στην άκρη και αποφασίζουμε να ασχοληθούμε ενεργά με συγκεκριμένες κινήσεις γιατί αυτό επιτάσει η πραγματικότητα, να το κάνουμε χωρίς υστερίες και χωρίς να λαμβάνουμε υπ' όψη το πολιτικό κόστος. Δεν μπορείς να συμβουλεύεσαι τη γνώμη του "γίγαντα λαού" (μύγα μίσω) σε όλα, κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται και ερήμην του στο σιγανό και το Μακιαβελικό. Αν ο λαός σου πει "θέλουμε να γίνει αυτό κι ας αυτοκτονήσουμε εθνικά" είναι από τις 2-3 ελάχιστες περιπτώσεις που οφείλεις (οχι μπορείς, ΟΦΕΙΛΕΙΣ) σαν πολιτικός να τον πας κόντρα.

  65. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 21:30:44

    αρχή σοφίας, καλή η ειρωνία αλλά να βγάζει και νόημα, ως προς το που διαφωνείς και τι ακριβώς λές πάνω σε αυτό, έστω και ειρωνικά. Δεν νομίζω οτι τα κατάφερες. Ξαναπροσπάθησε. Στις βρισιές για «περιλουόμενων στο σπέρμα σφικτήρων πόρνων μανάδων που έκαναν το λάθος να με γεννήσουν» τα πηγαίνεις πολύ καλύτερα. Επειδή ο FactorX θα τα ξανασβήσει, στείλτα μου email

  66. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 22:22:03

    Αρχή σοφίας, κάτι άλλο σημαντικό, εξόχως σημαντικό. Κάνει γκάλοπ η εταιρία δημοσκοπήσεων Πέμπτη για τον πολιτικό κύριο Πίτουρα που κυβερνάει τον τόπο 15 χρόνια. 62% λεει «τον πάω».
    Παρασκευή πρωί ο Πίτουρας κάνει μια δήλωση. Καπάκια μετά τη δήλωση, σε νέα δημοσκόπηση το μεσημέρι, το ποσοστό έχει αλλάξει. Δεν μας ενδιαφέρει πόσο, το θέμα είναι οτι άλλαξε. Αυτό είναι το «αλάθητο λαικό ένστικτο». Μιλάμε για καλαμπούρι ώ ημέ. Πριν ακούσει τη δήλωση η Σούλα λέει «θα τον ψηφίσω» (ή όχι). Μετά τη δήλωση, αλλάζει γνώμη και λεει το αντίθετο. Η στην περίπου ίδιου μεγέθους τραγική περίπτωση, ο Κούλης δεν ξέρει τι να ψηφίσει. Ακούει τη δήλωση ή τον βλέπει να πέφτει από το ποδήλατο ή να του χύνουν κάφε στο σακάκι και να γυρνάει με ένα βλέμμα «κάπως» ή να πέφτει από την καρέκλα ή να λέει «θα κάνω εκείνο και το άλλο» σε μια ομιλία και αποφασίζει. Θα τον ψηφίσω (ή όχι).
    Οποιαδήποτε σχέση με πραγματικά γεγονότα είναι συμπτωματική, δεν κάνω κομματική συζήτηση, αλλού θέλω να σε πάω.
    Μου είπες ποίο πριν ότι θεωρείς απαράδεκτο που μπήκα εδώ και σου χάλασα το ποστ ενώ θα έπρεπε να αφυπνιστεί ο Έλληνας. Και οτι βούρκωσες και οτι δεν μπορείς και οτι κάπως σου ‘ρχεται και ελάτε μαζεύτε με νιώθω μια σκοτοδίνη.
    Σε ρωτάω. Πριν δεις το βίντεο, ήσουν καλύτερα? Πριν το βίντεο αυτό, ήσουν πιο υπνωτισμένος απέναντι στο Μακεδονικό, αλλά μόλις το είδες, εκείνα τα κρίσιμα δευτερόλεπτα που κράτησε ένα βίντεο σε έκαναν να αφυπνιστείς? Είναι διαχρονικό το δούλεμα που πέφτει από τον λαό για τον λαό. Οτι είναι γίγαντας. Οτι ξέρει. Οτι είναι στην εξουσία. Οτι αποφασίζει. Τι να αποφασίσει ρε. Άλλος άγεται και φέρεται συναισθηματικά, πράγμα που επηρεάζει την κρίση και τις αντιδράσεις του, από μια ομιλία, ένα πέσιμο, ένα ρέψιμο, ένα σαρδάμ, ένα βίντεο, μια παντόφλα. Μου θέλει και εξουσία ο λαός και όλο παραπονιέται γιατί τον πατάνε στο λαιμό. Τον πατάνε γιατί του αξίζει.
    Ξέρω εντάξη, το έχω κάνει κατάχρηση του χώρου.
    Λες και ήρθα με την ντουντούκα στο σαλόνι σου να σου τα πώ με το ζόρι. Ένα scroll είναι το ρημάδι, σιγά τις θερμίδες που καις, με το που βλέπεις το nick μου πήγαινε στο επόμενο μήνυμα να μη ταράζεσαι. Τι ιστορία είναι αυτή "μας τα έχεις πρήξει" λέει, λες και έπιασα κανέναν από το κεφάλι να διαβάσει με το ζόρι σχόλιό μου. Να μου το πει ο FactorX πάει στα κομμάτια, εσύ απλά να κάνεις scroll-down όταν και αν θα με πετυχαίνεις μπροστά σου.

  67. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 20/09/2008 22:30:21

    Γιατί τέτοια εθνικιστική έπαρση ρε αδέλφια; Όλα αυτά για μία ερώτηση που έκανε μία αγγλιδούλα τηλεπαρουσιάστρια σε ένα ζεύγος αγγλοσαξόνων που τον ελεύθερο χρόνο τους γονατίζουν μπροστά σε μία βασίλισσα ;

  68. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 22:55:50

    εγώ Νικο χωρίς τόνο ξέρεις τι κρατάω από αυτό το ποστ και τα σχόλια?
    ότι ενώ έχεις γράψει τα 50 από τα 70 σχόλια και τα περισσότερα σεντόνια δεν μπορούσες να δώσεις μια απάντηση μιας σειράς για την καταγωγή των Μακεδόνων γιατί απαξιείς και καλά,και δώσε μέιλ κλπ.(το στειλα το μειλ).
    Λοιπόν με ένα ξεκούραστο τρόπο απάντησε μου(κάνε μια παραχώρηση)με ένα απλό πάτημα του πληκτρολογίου:

    Ποια κατά την άποψη σου η καταγωγή των Μακεδόνων?
    α.Ελληνική
    β.Ιλλυρική
    γ.θρακοΙλλυρική
    δ.Ξεχωριστό Εθνικό Φύλο

  69. NTANTON avatar
    NTANTON 20/09/2008 23:03:40

    Εκτός των άλλων γράφω για να εξασφαλίσω στη σειρά των σχολίων το μαγικό νούμερο "69"...( άχ, ερωτικά καρβέλια ονειρεύομαι... ).

    Το βίντεο που μας πρότειναν να δούμε φαίνεται πως είναι μια χαιρέκακη προπαγανδιστική αναπαραγωγή της Σκοπιανής T.V. από το αγγλικό τηλέ-"παιχνίδι"...

    Έχω την υποψία πως κάποιοι παράγοντες και κάποια από τα περιώνυμα "ιδρύματα" που κινούν τα νήματα στα Βαλκάνια ( και έχουν άκρες στην Αγγλία και τις ΗΠΑ ) πρέπει να πλήρωσαν αδρά στο αγγλικά κανάλι και τον τηλεπαρουσιαστή για να καταλήξουν στη φαιδρή απάντηση " Λάθος , ο Μ. Αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας , αλλά Μακεδόνας από την Πέλλα ..."

    Εάν δεν κάνω λάθος , πριν λίγους μήνες οι Σλαβομακεδόνες των Σκοπίων είχαν υποδεχθεί στο πολυποθούμενο αεροδρόμιο " Μέγας Αλέξανδρος" με "αρχαίες χλαμύδες" κάποιους ταξιδιώτες από τη φυλή των "Κάλας" ( που λέγεται πως έχουν καταγωγή από εποίκους που άφησε πίσω της η εκστρατεία του Μ.Αλ. ) στο Πακιστάν για να "αδελφοποιηθούν" , σαν "γνήσιοι απόγονοι" του αρχαίο-ελληνικού φύλου των Μακεδόνων .

    Πρόκειται για φτηνές στο σκεπτικό τους και ακριβές σε χρήμα προπαγανδιστικές προσπάθειες που αποδεικνύουν την γύμνια της πνευματικής ηγεσίας ενός λαού.
    Λες και δεν έχουν τίποτα άλλο να επιδείξουν στο διάβα των αιώνων . Δηλαδή στα 1300-1400 χρόνια , από τότε που εισέβαλαν "ειρηνικά" στα Βαλκάνια , δεν παρήγαγαν κανένα άλλο πολιτισμό που να τους ενισχύει την "εθνική τους αυτοπεποίθηση και ταυτότητα" και ψάχνονται μανιωδώς για την κληρονομιά των αρχαίων Μακεδόνων;;;

    Δεν θα ήταν καλλίτερα να εξασφαλίσουν την ανεξαρτησία και ταυτοπροσωπία τους από την "Συν-ιδρυτική Εθνότητα ( στην επικράτεια τους ) των Αλβανών " που μπορεί κάποια μέρα μα τους καταπιεί, αντί να ασχολούνται με τις "χαμένες πατρίδες" της "Μακεδονίας του Αιγαίου" ;;;

    Όσο για τους σκόπιμα ανιστόρητους άγγλους τηλεπαρουσιαστές και καναλάρχες, ας εύχονται κάποια μέρα να μην την βρουν από τους Ουαλλούς , Σκωτσέζους και Ιρλανδούς. Τότε θα καταλάβουν τι βλακώδες πράγμα είναι να υποκινείς αλυτρωτισμούς και μειονοτικά προβλήματα...

    Η Γερμανική "Ευρώπη των Περιφερειών" ( μαζί με τα γερμανικά επενδυτικά κεφάλαια )πλησιάζει...

  70. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 20/09/2008 23:05:52

    Το α.

  71. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 20/09/2008 23:27:38

    @ ΝΤΑΝΤΟΝ
    Οι φλεγματικοί εγγλέζοι αποικιοκράτες μία χαρά την γνωρίζουν την ιστορία, εξάλλου το 1821 μας στήριξαν με δανεικά ( παρέα με Ρώσους και Φράγκους ) για να μας φορτώσουν τον Κόθωνα και να έχουν πρόσβαση στην Εταιρεία των Ανατολικών Ινδιών. Για να μην φτάσουμε στην Γιάλτα …
    Απλώς νομίζουν ότι είμαστε ακόμη φέουδό τους, ενώ στην πραγματικότητα είμαστε των Αμερικάνων.

  72. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/09/2008 00:26:36

    ΣΑΝ ΧΘΕΣ, ΕΝΑΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ...

    Στην Γένοβα, αυτή τη συγκεκριμένη ημερομηνία του 1972, ο 22χρονος φοιτητής από την Κέρκυρα, ΚΩΣΤΑΣ ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ, αυτοπυρπολήθηκε για να κάνει γνωστή την τυραννία της Χούντας στην Ελλάδα. Στον πατέρα του άφησε το ακόλουθο γράμμα:

    «Αγαπημένε μου πατέρα, σε παρακαλώ συγχώρα με χωρίς να κλάψης. Ο γυιός σου δεν είναι ήρωας. Είναι ένας άνθρωπος σαν όλους τους ανθρώπους ίσως με περισσότερο φόβο. Φίλησε το χώμα της πατρίδας για μένα. Μετά από τρία χρόνια καταπίεσης, δεν μπορώ ν’ αντέξω άλλο. Δεν θέλω εσύ να αντιμετωπίσης κανένα κίνδυνο γι αυτή μου την πράξη, αλλά δεν μπορώ ούτε να σκεφθώ ούτε να ενεργήσω αν δεν είμαι ελεύθερος.

    Ζήτω η Δημοκρατία, Κάτω η Τυραννία. Η πατρίδα μας που γέννησε την ελευθερία θα εξαφανίση τους τυράννους.

    Συγχώρα με αν μπορείςο Κώστας σου».

    Στη μαρμάρινη πλάκα της Γένοβας γράφονται τα εξής: «Στο νεαρό Έλληνα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΓΕΩΡΓΑΚΗ, που θυσίασε τα 22 χρόνια του για τη Λευτεριά και τη Δημοκρατία στη πατρίδα του. Όλοι οι ελεύθεροι άνθρωποι τιμούν την ηρωική του πράξη. Η Ελεύθερη Ελλάδα θα τον τιμά πάντα. 19 Σεπτέμβρη 1970».

    ΥΓ. "Η ΑΓΑΠΗ ΖΕΙ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ"


    * Φυλακόβιο γνωμικό

  73. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 02:47:49

    νήπιε όταν διάβασα κι εγώ εχθές αυτές τις λεπτομέρειες και είδα την ηλικία του, καπάκια μου ήρθε στο μυαλό εικόνα μεσήλικων στην Ελλάδα να μαθαίνουν το νέο σκεπτόμενοι «το καημένο το παιδάκι ποια σκοτεινά κέντρα του βάλανε στο μυαλό τέτοια απέχθεια για το καθεστώς, μπορεί να μην είναι σωστό να έχουμε χούντα αλλά για την ώρα μας προφυλάσσει από τα πολύ χειρότερα, οι παλιορουφιάνοι κάνουν πλύση εγκεφάλου στα παιδιά μας που πάνε και αυτοπυρπολούνται και μάλιστα για λάθος λόγους σε λάθος στιγμή, εξυπηρετώντας ουσιαστικά τα συμφέροντα της Ρωσίας ενώ νομίζουν οτι είναι ελεύθεροι και κάνουν ρομαντική αντίσταση».
    22 ήτανε, άρα τη να ξέρει το τζόβενο. Ο γκριζοσυντηρητικός 60άρης με το κασκέτο που έπαιζε τάβλι στο καφενείο ήξερε καλύτερα. Κούνησε το κεφάλι του με απογοήτευση και συνέχισε να ρίχνει ζαριές ρουφώντας τον βαρύ γλυκό.

    Δεν ξέρω τι παθαίνετε (δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανέναν), όταν διπλασιάζετε τα χρόνια σας από τον καιρό που ήσασταν εσείς 25, ξεχνάτε. Νομίζετε οτι μόνο η δική σας γενιά αντιδρούσε για σωστούς λόγους προς την σωστή κατεύθυνση και πως από ένα σημείο κι έπειτα (‘89), ο αντιδραστικός νέος είναι πιόνι ενώ εσείς στην εποχή σας όταν είχατε τα χρόνια μας, θέλατε τρείς πύργους, πέντε αξιωματικούς και δύο ίππους για πρωινό. Η μήπως επειδή και στην δική σας εποχή υπήρχαν ανεγκέφαλα ακραίοι στις τάξεις σας, έπρεπε να στιγματιστεί ολοκληρωτικά κάθε σας θέση και αντίδραση στα μάτια της κοινωνίας?
    Γιατί και τότε σας κατηγορούσαν οτι οδεύετε την κοινωνία «εις τον κρημνόν» (και από όσο έχω διαβάσει σε γραπτά του Μενέλαου Λουντέμη σας οδηγούσαν στον δρόμο τον σωστό, τον ενάρετο και τον ωραίο με πολύ όμορφους και πολιτισμένους τρόπους). Βασικά, αν κρίνουμε από την κατάσταση του πρώην ανατολικού μπλόκ, μήπως τους χρωστάτε ένα «ευχαριστώ» για τις ψιλές που σας ρίχνανε? Εκ του αποτελέσματος κρίνονται αυτά? Αν ναι, για εξετάστε το ενδεχόμενο να πρέπει να στείλετε και τίποτα στεφάνια σε τάφους στρατιωτικών του πρώτου νεκροταφείου με επιγραφή «συγνώμη, είχατε δίκιο τελικά, αντί να αντιδρούμε έπρεπε να σας φυλάμε τα χέρια, αν δεν ήσασταν εσείς οι κόρες μας τώρα θα έκαναν τώρα βίζιτες σε Αμερική και Ευρώπη κατά ορδές».

    Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή κι εμείς σωστά αντιδρούμε παίρνοντας τη σκυτάλη από εσάς που προσχωρήσατε ηλικιακά στην νοοτροπία της συντήρησης των όσων καταφέρατε και δεν μπορείτε να το αντιληφθείτε αντικειμενικά, ή κι εσείς τότε όταν αντιδρούσατε για όσα αντιδρούσατε, είχατε εξίσου άδικο με εμάς σήμερα και οι γονείς σας ήξεραν καλύτερα τότε. Αν ισχύει το πρώτο, ελπίζω να μην είναι τόσο νομοτελειακά φυσικό ανθρωπολογικό φαινόμενο και το πάθω κι εγώ σε καμία 30αριά χρόνια από τώρα. Μακριά από εμένα αυτό το πράγμα, να κοιτάζω στα 50-60 μου τους νέους της εποχής σαν άβουλα μυρμήγκια και μάλλον αυτό το σχόλιο πρέπει να το εκτυπώσω να το διαβάζω κάθε πρωί μη το ξεχάσω.
    Το δεύτερο δεν το εξετάζω γιατί απλούστατα δεν μπορεί να ισχύει, το έβαλα έτσι να λέμε και καμία xxxxx να περνάει η ώρα τώρα που πήγε 3 το πρωί και δε με παίρνει ύπνος.

    Την αξία και την βαρύτητα της συσσωρευμένης πείρας σας, θα την σεβόμαστε στο σημείο που κι εσείς δείχνετε σεβασμό στην τάση μας να θέλουμε να τα αλλάξουμε όλα και δεν μας αντιμετωπίζετε σαν κουνούπια, δείχνοντας να έχετε ξεχάσει πλέον πως είναι το συναίσθημα να σε αντιμετωπίζουν έτσι. Και μην ξεχνάτε πως αντιδράσατε κάποια στιγμή όταν ο κόμπος έφτασε στο χτένι και βαρεθήκατε να σας φέρονται με τέτοιο τρόπο.
    Από σχόλια που διαβάζω και δεν αναφέρομαι σε κανέναν μόνιμο σχολιαστή προσωπικά, δίνετε την εικόνα πως αν είχατε την δυνατότητα να βγάλετε τανκς στους δρόμους αλλά με... «σωστές» εντολές και για «δίκαιους λόγους» αυτή τη φορά, θα το κάνατε χωρίς δεύτερη σκέψη. Εδώ ο άλλος ένα βίντεο είδε και αν είχε έναν ψηφοφόρο του ΣΥΡΙΖΑ ή της Φ.Σ μπροστά του εκείνη τη στιγμή, θα του άνοιγε το κεφάλι στα δυο, λες και ο trendy αριστερός, ο apolitik νέος, ο emo έφηβος ή ο ισοπεδωτικά νεοφιλελεύθερος είναι αιτίες της συμφοράς και όχι συμπτώματα κακής και ακραίας αντίδρασης απέναντι σε πράγματα που απλά δεν τους πείθουν πλέον, προσχωρώντας σε χώρους και νοοτροπίες που δείχνουν να τους δίνουν καταφύγιο και να μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες μαζί του. Και φυσικά αυτό ο κάθε επιτήδειος σπεύδει να το χρησιμοποιήσει προς όφελός του.

    Τελευταίο σεντόνι, τα 'φτυσα και έχω ψιλο-γλαρώσει.

  74. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 05:06:27

    Και ο επίλογος σε κάτι που ξέφυγε. Με αυτό που λέω, πιστεύω εκπροσωπώ αρκετούς.
    Η υγεία μου δεν είναι για χόρταση και το ξέρω. Ούτε η σωματική μου ακεραιότητα. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα χάσω. Μέσα στη ζωή είναι όλα.
    Ίσως λοιπόν κάποια στιγμή χρειαστεί να χύσω τα άντερά μου στο δρόμο. Τους λόγους για τους οποίους θα το κάνω αυτό, θα τους αποφασίσω εγώ αν, όταν και εφ' όσον.
    Αν λοιπόν φίλε "αρχή σοφίας κλπ κλπ" νομίζεις οτι είσαι πιο γενναίος και πιο "άντρακλας" από εμένα και πως όλα αυτά τα λεω επειδή είμαι δειλός, σε πληροφορώ παιδιά μπορεί να μην έχω ακόμα, έχω όμως 2 μικρότερες αδερφές. Έλα να μου τις πειράξεις να δούμε που μπορεί ένας "δειλός φλούφλης" να φτάσει προκειμένου να υπερασπιστεί ότι αγαπάει. Αυτα για να μην ακούω xxxxx (αυτολογοκρίνομαι να μη κουράζεται ο FactorΧ) οτι και καλά όσα λέω εγώ και κάποιοι άλλοι -και επαναλαμβάνω μη με συγχαίεις με τους αριστερούς του ντακάπο- πως δήθεν τα λέμε επειδή είμαστε χέστηδες.

    Αφού το θέλεις, τότε να σε πληροφορήσω πως εγώ από την πλευρά μου σύμφωνα με αυτά που λες, θεωρώ οτι είσαι ένας Τάκης Τσουκαλάς στο πιο έξυπνο όμως. Αντί να διοχετεύσεις την καφρίλα σου στο ποδόσφαιρο κάτω από τη σημαία ενός συλλόγου, την εκτονώνεις στο πιο "εκλογικευμένο" μέσα στα πλαίσια της πολιτικής κάτω από τη σημαία της χώρας που γεννήθηκες. Δεν το ξέραμε ότι ο Τσουκαλάς είναι "άντρας βαρβάτος", εγώ για μουρλό τον είχα σόρρυ κιόλας.
    Και ναι το παραδέχομαι, έτσι και πώ κάτι για τον γαύρο και τσακωθώ με τον Τσουκαλά, με το μάτι του έτσι όπως γυαλίζει θα με χωρίσει σε μερίδες. Και ο αρσενικός ενήλικος ουρακοτάγκος αν με πιάσει στα χέρια του με πάτησε κάτω. Να νιώσω μειονεκτικά εγώ τώρα? Σε παρακαλώ πολύ..

    Υπάρχουν δύο ειδών ακραίες ιδιοσυγκρασίες-ψυχοσυνθέσεις. Η μία λεει «θα προτιμούσα να αδικηθώ παρά να αδικήσω, να σκοτωθώ παρά να σκοτώσω κατά την διεκδίκηση των δικαίων μου» (Γκάντι, Ιησούς κλπ) και η άλλη λεει «όποιος βρεθεί στο διάβα μου τον κατάπια αμάσητο» (Μ. Αλέξανδρος, Τζένγκις Χαν κλπ). Αν τις προβάλεις ως ακραίους σταθμούς στον δέκτη ενός ραδιοφώνου, τη μια στους 88 και την άλλη στους 106, υπάρχουν πάμπολλες τοποθετήσεις που μπορεί να σου κάτσουν ενδιάμεσα. Εσύ γουστάρεις (η απλά σου έτυχε) να πλησιάζεις προς το ένα από τα δυο άκρα. Μπορώ να τοποθετούμαι (ή να προσπαθώ να τοποθετηθώ όσο μπορώ) κάπου στη μέση χωρίς να εισπράττω τον χλευαστικό υπαινιγμό ότι επειδή δεν είμαι ακραίος άρα είμαι φλούφλης και οτι εσύ επειδή πουλάς φθηνό Τσουκαλαδισμό και οπαδιλικι τον έχεις μεγαλύτερο (τον ανδρισμό)?

  75. NTANTON avatar
    NTANTON 21/09/2008 05:08:34

    Νίκο , το αίμα φαίνεται νερό δεν γίνεται !

    Τιμή στον Γεωργάκη που λαμπάδιασε το σώμα του για να φωτίσει την διεθνή και ελληνική "κοινή" ( κοινή στην πλειοψηφία της , απλοϊκή και κυνικότατοι ) για το ηλίθιο και δολοφονικό καθεστώς που είχε εγκαθιδρυθεί στην Ελλάδα από μία βράκα -χούντα αξιωματικών . Που δεν φτάνει ότι έπαιρναν ( σαν μόνιμοι ) μισθούς από τον ελληνικό λαό για να τον υπερασπίσουν από "εξωτερική επιβουλή" , του επέβαλαν και την δικτατορία των μικρονοϊκών εγκεφάλων τους , σε υπηρεσία ξένων συμφερόντων και της πάντα κοσμοπολίτικης παρασιτικής αστικής τάξης ( εφοπλιστών και βιομηχάνων ) που καλοπέρασε την εποχή εκείνη , βάζοντας τα θεμέλια για τον πνευματικό εκμαυλισμό όλου του ελληνικού λαού. Επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής , απέναντι στην κρυφό-χουντική σου νοσταλγία , θα σου πω ότι ΝΑΙ , ο "εκσυγχρονισμός" που ξεκίνησε χούντα ( θαλασσοδάνεια για τουριστικές εγκαταστάσεις , "ομόλογα" , σκληρή καπιταλιστική "αναπτυξιολαγνεία" με καταστροφή φυσικού περιβάλλοντος και ιστορικών τόπων , ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ" ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΗΜΙΤΗ.

    Αυτά που οραματιζόντουσαν οι οικονομολόγοι της Χούντας για την "ανάπτυξη" δεν διαφέρανε από αυτά που οραματίζονται σήμερα οι οικονομολόγοι της "Δημοκρατίας" . Με τη διαφορά ότι τη χούντα και την ασφάλεια της εποχής την έχουν αντικαταστήσει το " main control " των Μ.Μ.Ε. και οι "εταιρείες δημοσκοπήσεων " .

    Τώρα για το "καλλίτερα χούντα" , παρά "υπαρκτό σοσιαλισμό" που θα οδηγούσε τις ελληνίδες στα πορνεία της δύσης ( όπως συμβαίνει σήμερα με τους ¨άθλιους¨ των πρώην "σοσιαλιστικών" χωρών ) , άστα Νικολάκη...

    Η δική μας μετανάστευση , αιμορραγία της Ελλάδας , στα πορνεία των χωρών του μητροπολιτικού καπιταλισμού είχε ξεκινήσει , πολύ πιο πριν , επί καθεστώτος "ελληνικού" υπαρκτού καπιταλισμού.

    Πίσω , στην Ελλάδα ,έμειναν αυτοί που πούλαγαν τη γη και τον κώλο τους ( αλλά αναπτυξιακού μοντέλου Μυκόνου ).

    Δεν θα σου πω τα τετριμμένα περί βασανιστηρίων , εξοριών και το ξεπούλημα της Κύπρου ( απόσυρση μεραρχίας , έλληνα-τουρκική φιλία στο Κεσάν του Έβρου , και πρόκληση για στρατιωτική εισβολή των τούρκων εθνικιστών) , όλα αυτά είναι δικαιολογημένα για σένα "μπροστά στον κίνδυνο να ανέβουν οι κομμουνιστές στην εξουσία.
    Εξάλλου υπάρχει και προϊστορία. Οι πρόγονοι της Χούντας συνεργάσθηκαν με τους Γερμανούς κατακτητές για να επιβληθούν οι κομμουνιστές. Και το "Άγιο" Όρος παραδόθηκε ΜΕ ΕΠΙΣΤΟΛΗ και ύμνους στον Χίτλερ για να μην πατηθεί από "Βούλγαρους"...

    Λοιπόν , επειδή ο Κώστας Γεωργάκης με την αυτοθυσία του ( χωρίς να έχει παρασυρθεί από "κομματικούς ινστρούχτορες" , αυτοί θα του έλεγαν να περιμένει να αναπτυχθούν πρώτα οι παραγωγικές δυνάμεις και να ωριμάσουν οι συνθήκες για την ¨επανάσταση¨ ) έβγαλε μια κραυγή Ελευθερίας επικαιροποιώντας το μήνυμα όλων των αγωνιζομένων ανθρώπων για ζωή με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ , όπως και το σύνθημα του 1821 "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ" , και όχι "άδεια ταξί η θάνατος" , "τραπεζιτικό δάνειο ή θάνατος" , "μπριζόλα ή θάνατος" ..., εγώ , προσκυνώντας στη μνήμη του , θα αφιερώσω κάποιους στίχους που ανήκουν σε όλους όσους θυσιάστηκαν για "Γη και Ελευθερία" ( Όχι για "Γη και Αίμα" Νίκο μου ).
    Κυρίως στην ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ που πότισε με αίμα της το δέντρο της Ελευθερίας και της Δικαιοσύνης τα τελευταία 68 χρόνια.
    ΕΠΟΝ-ΔΣΕ ( δεν με ενδιαφέρει η Καθοδήγηση του ΚΚΕ )- ΕΟΚΑ ( δεν με ενδιαφέρει η καθοδήγηση του Χίτη Γ. Γρίβα ) -Πολυτεχνείο ( ευτυχώς δεν είχαν καθοδήγηση από καταστημένες πολιτικές δυνάμεις ) ΗΤΑΝ ΝΕΟΙ -ΦΤΩΧΟΙ-ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΟΡΑΜΑ - ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.

    Για όποιον θέλει να ενημερωθεί περισσότερο για την θυσία του Κ. Γεωργάκη και την δράση των ελλήνων μεταναστών φοιτητών - εργατών ενάντια στη χούντα και τους χαφιέδες της στο εξωτερικό :

    http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2008/09/19-1970-19-2008.html

    http://www.nikosklitsikas.gr/italia.html

    ================================================

    ΑΘΑΝΑΤΟΙ
    --------
    Δεν ησυχάζουν οι νεκροί
    Στίχοι: Μιχάλης Μπουρμπούλης
    Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
    Πρώτη εκτέλεση: Θανάσης Μωραΐτης
    ---------------------------------
    Το σπίτι αυτό το ιερό
    τό 'χει η μιζέρια χαντακώσει.
    Οι προσβολές το τσάκισαν
    τα ξένα χέρια ισοπεδώσει.
    Το σπίτι αυτό!

    Κι ο Μεγαλέξαντρος αργεί
    αργεί και πότε θά 'ρθει
    δεν ησυχάζουν οι νεκροί
    κάτω απ' το χώμα κι άλλο Μάρτη.

    Το σπίτι αυτό θέλει δουλειά
    πρέπει ν' αλλάξει κεραμίδια.
    Μα ποιος θ' ανάψει μια φωτιά
    να κάψει τώρα όλα τα σκουπίδια.
    Το σπίτι αυτό!
    ==============================================
    Εισαι Έλληνας
    Στίχοι: Μίκης Θεοδωράκης
    Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
    Πρώτη εκτέλεση: Αντώνης Καλογιάννης
    -----------------------------------

    Αυτό που ήσουν κάποτε θα γίνεις ξανά
    πρέπει να γίνεις, πρέπει να κλάψεις.

    Ο εξευτελισμός σου να γίνει τέλειος
    Η εκπόρθηση να φτάσει ως τις ρίζες των βουνών
    Είσαι Έλληνας, είσαι Έλληνας.

    Πίνεις την προδοσία με το γάλα,
    πίνεις την προδοσία με το κρασί.

    Ο εξευτελισμός σου να γίνει τέλειος,
    πρέπει να δεις, πρέπει να γίνεις,
    αυτό που ήσουν κάποτε θα γίνεις ξανά
    ===============================================
    Επιτύμβιο
    Στίχοι: Γιάννης Ρίτσος
    Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
    Πρώτη εκτέλεση: Γιώργος Νταλάρας
    --------------------------------

    Το παλικάρι που 'πεσε
    με ορθή την κεφαλή του
    δεν το σκεπάζει η γης ογρή
    σκουλήκι δεν τ' αγγίζει

    Φτερό στη ράχη του ο σταυρός
    κι όλο χυμάει τ' αψήλου
    και σμίγει τους τρανούς αϊτούς
    και τους χρυσούς αγγέλους

    Μακριά, πολύ μακριά,
    ακούγεται η ζωή,

    ψηλά πολύ ψηλά λάμπουν τα φώτα
    -ίσως- τα φώτα, που μας έκλεψαν
    της πολιτείας που μας έκλεψαν
    κι η θύμηση απ' το τελευταίο λιόγερμα
    και τα βουνά, γύρω δικά μας.
    ===============================================
    Κατάσταση Πολιορκίας
    Στίχοι: Μαρίνα
    Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
    Πρώτη εκτέλεση: Μαρία Φαραντούρη
    --------------------------------

    Μακριά πολύ μακριά υπάρχεις.
    Πρέπει να υπάρχεις,

    Σα να μπορώ ν' αφουγκραστώ το γέλιο σου,
    ξανθό, πίσω απ' τους λεκιασμένους τοίχους.
    Κάποτε όλα θα μαθευτούνε
    που θ' αναλιώσει το παγωμένο κέντρο της μνήμης
    -τώρα, παντού, «η κατάθεσή μου, να θυμάμαι τι είπα στην κατάθεσή μου» -
    και θα ξανάρθουνε τα χρώματα
    ίσως κάποτε που θ' ανοιχτούν οι πόρτες των τάφων,
    των σπιτιών, των φυλακών, των νόμων,
    να λογαριάσουμε τους νεκρούς μας,
    να μοιραστούμε τα καινούργια μας τραγούδια.
    Κάποτε θα μάθεις κι εσύ τα υπόλοιπα
    θα θυμηθείς και εσύ

    μακριά, πολύ μακριά, είσαι η ζωή,
    θα είσαι μακριά
    τότε εγώ δε θα υπάρχω,


    =========================================

    Πνευματικό Εμβατήριο

    Στίχοι: Άγγελος Σικελιανός
    Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
    Πρώτη εκτέλεση: Μαρία Φαραντούρη & Αντώνης Καλογιάννης ( Ντουέτο )
    ---------------------------


    Γιγάντιες σκέψεις, σα νέφη πύρινα ή νησιά πορφυρωμένα σε μυθικόν ηλιοβασίλεμα, άναβαν στο νου μου, τι όλη μου καίονταν μονομιάς ή ζωή στην έγνοια της καινούργιας λευτεριάς Σου, Ελλάδα. γι’ αυτό δεν είπα:

    Τούτο είναι το φως της νεκρικής πύρας μου...

    Δαυλός της Ιστορίας Σου, έκραξα είμαι, και να, ας καεί σαν δάδα το έρμο μου κουφάρι, με την δάδα τούτην, ορθός πορεύοντας, ως με την ύστερη ώρα, όλες να φέξουν τέλος οι γωνιές της οικουμένης, ν’ ανοίξω δρόμο στην ψυχή, στο πνεύμα, στο κορμί Σου, Ελλάδα'…


    Σιμώνει ό νέος ό Λόγος π' όλα θα τα βάψη, στη νέα του φλόγα. νου και σώμα. ατόφιο ατσάλι... Ή γη μας αρκετά λιπάστηκε από σάρκα ανθρώπου... παχιά και καρπερά, να μην αφήσουνε τα σώματα μας να ξεραθούν άπ' το βαθύ τούτο λουτρό του αίμάτου πιο πλούσιο, πιο βαθύ κι άπ' όποιο πρωτοβρόχι. Αύριο να βγει ό καθένας μας με δώδεκα ζευγάρια βόδια τη γη αυτή να οργώσει την αίματοποτισμένη...
    Ν' άνθιση ή δάφνη απάνω της και δέντρο ζωής να γένη, και ή " Άμπελος μας να απλωθεί ως τα πέρατα της οικουμένης...

    "Έτσι, σαν έριξα και το στερνό δαυλί στο φωτογώνι (δαυλί της ζωής μου της κλεισμένης μέσ' το χρόνο) στο φωτογώνι της καινούργιας Λευτεριάς Σου Ελλάδα άναψυχώθηκε άξαφνα τρανή ή κραυγή μου, ως νάταν όλο χαλκός το διάστημα ή ως νάχα τ' άγιο κελί του Ηράκλειτου τριγύρα μου, όπου, χρόνια, για την Αιωνιότη έχάλκευε τους στοχασμούς του και τους κρεμνούσε ως άρματα στης "Εφεσος το ναό ως Σάς έκραζα σύντροφοι.

    ===============================================
    ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ - ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ !

  76. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 05:40:29

    http://www.youtube.com/watch?v=hGNnHUZmQpE&feature=related

    Πάρε και τραγουδάκι αφιερωμένο (τραγουδάρα δηλαδή) και φάε συναίσθημα που βγαίνει από Τουρκομογγολομουσική και Τουρκομογγολογλώσσα σε ερμηνεία Στελλάρα, έτσι για να το ελαφρύνουμε. Τι γλώσσα είναι αυτή ρε, την ακούς και νιώθεις να σε τυλίγει κουβέρτα ζεστασιάς και σοροπιαστού μπακλαβά, δε χρειάζεται να ξέρεις τι λέει. Ειδικά όταν την ακούω από τουρκάλα να μιλάει χαμηλόφωνα και ερωτικά, λύνομαι ολόκληρος γαμώ τη προδοσία μου γαμώ

    Υ.Γ) Πάρε και τούτο στην αυθεντική του εκτέλεση, τα σπάει http://www.youtube.com/watch?v=PAq5Ln7ODic&feature=related

    Υ.Γ 2) Μην απολυμάνεις τον υπολογιστή μετά την ακρόαση δεν χρειάζεται, είναι άσματα υποαλλεργικά, κλινικά ελεγμένα και δεν αγκυλώνουν το δέρμα

  77. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 15:28:40

    ΝΤΑΝΤΟΝ είπες "Επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής , απέναντι στην κρυφό-χουντική σου νοσταλγία" και διάφορα άλλα.
    Αυτά κατάλαβες από το σχόλιό 76 σε αυτά που είπα στον νήπιο? Για ξαναδιάβασέ το καλά. Αργά-αργά και προσεκτικά. Δεν με αφορούν αυτά που γράφεις, λες πολλά αυτονόητα (με τα οποία συμφωνώ) ως δήθεν αντίλογο απέναντι σε πράγματα που δεν είπα, δεν πιστεύω και δεν νιώθω.

  78. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 15:38:02

    Νικο χωρίς τόνο δεν μπορεί κανείς να σε παρακολουθήσει.
    το μόνο που κατάλαβα από ότι σχολιάσαμε αυτές τις 2 μέρες είναι ότι είσαι Παναθηναικός.
    κατά τα άλλα με μπέρδεψες.

  79. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 21/09/2008 16:08:54

    Ως προβοκάτορας και - κατά την άποψη των περισσότερων - «πράκτωρ των σκοτεινών δυνάμεων του σιωνισμού, του αμερικανικού, του τουρκικού, του γυφτοσκοπιανού και του πανσλαβιστικού ιμπεριαλισμού (αν ξέχασα κανένα εχθρό του Έθνους να μου το πείτε για να τον προσθέτω εφεξής)» - δε μπορώ να μη συμμετάσχω σε αυτό το πανηγύρι.
    Για να υπενθυμίσω ότι:
    1. Το 480 π.Χ. ο βασιλιάς των Μακεδόνων Αλέξανδρος ο Α' συμμετείχε με εκστρατευτικό σώμα πολλών χιλιάδων ανδρών στην εκστρατεία του Ξέρξη κατά των Ελληνικών πόλεων.
    2. το 467 π.Χ. - 300 χρόνια μετά την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων - ο βασιλιάς των Μακεδόνων Αμύντας ο Α'ζήτησε να συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες, του ζητήθηκε να «αποδείξει ότι είναι Αργείος». Δε γνωρίζω τι τεκμήρια ελληνικότητας προσκόμισε, αλλά τελικά οι Μακεδόνες έγιναν δεκτοί. εκείνο που σημειώνω όμως είναι ότι ΤΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ. Πράγμα που σημαίνει ότι για τους Αρχαίους Έλληνες, που αποφασίσαμε ότι είναι «αρχαίοι ημών πρόγονοι», δεν ήταν αυτονόητη η ελληνικότητα των Μακεδόνων.
    Κι αυτό απεικονίζεται και στα σωσμένα κείμενα Ελλήνων έναν αιώνα μετά (Αριανός, Ισοκράτης κ.λ.π.)
    3. Ο Αλέξανδρος ο Β' που αποκλήθηκε Μεγάλος, υπήρξε σφαγέας εφάμιλλος του Τζένκις Χαν και του Ταμερλάνου. Ισοπέδωσε την Τύρο και δεν άφησε ζωντανή μήτε γάτα. Ισοπέδωσε τα Σούσα και δεν άφησε ζωντανή ούτε γάτα. Και μη μου απαντήσει κανείς για τον πολιτισμό που αναπτύχθηκε στα κράτη των επιγόνων. γιατί ανάλογος πολιτισμός αναπτύχθηκε και στα κράτη των επιγόνων του Τζένκις Χαν και του Ταμερλάνου. Κι αυτών οι διάδοχοι προστάτευσαν τα γράμματα και τις τέχνες όσο κανένας σύγχρονός τους. Οι ίδιοι όμως, όπως κι Αλέξανδρος ο επωνομαζόμενος Μεγάλος ήταν ΜΑΚΕΛΑΡΗΔΕΣ.
    4. Όταν σε όλα τα ξένα Πανεπιστήμια διδάσκονται ο Αριστοτέλης ο Πλάτων κι ο Επίκουρος, ο Ηράκλειτος, ο Θαλής, ο Δημόκριτος κι ο Πυθαγόρας, το θεατρικό έργο του Αισχύλου, του Σοφοκλή του Ευριππίδη και του Αριστοφάνη, μελετώνται τα γλυπτά του Φειδία και του Πραξιτέλη, πατέρας της ιατρικής θεωρείται ο Ιπποκράτης και θαυμάζονται η μεγαλοφυία του Αρχιμήδη και η οξυδέρκεια του Θουκυδίδη μόνο ως όνειδος μπορεί να θεωρηθεί το «έργο» του Αλέξανδρου του Β' του Μακεδόνα.

    Γι' αυτό και ελάχιστα με απασχολεί ποιοι τον διεκδικούν, όσο ανιστόρητοι κι αν είναι.

  80. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 16:22:21

    1.Έτος 480 οι στρατιές του Ξέρξη έχουν περάσει τη Μακεδονία και πορεύονται προς τη Νότιο Ελλάδα. Η πλειοψηφία των πόλεων της κυρίως Ελλάδος έχουν ήδη μηδίσει,στη Βοιωτία, μόνον οι Πλαταιείς και οι Θεσπιείς δεν έχουν δώσει γη και ύδωρ. Οι μη «μηδίσαντες» Έλληνες, μετά από πολλές συνεδριάσεις και αλλαγές σχεδίων, εγκρίνουν ένα πολεμικό σχέδιο για ταυτόχρονη αντίσταση στις Θερμοπύλες και στο ακρωτήριο Αρτεμίσιο. Ο βασιλεύς της Σπάρτης Λεωνίδας, πιστός σε προσωπική υπόσχεση που είχε δώσει προς τους συμμάχους, επικεφαλής της προσωπικής του φρουράς (300 ομοίους) την οποία είχε δικαίωμα να μετακινεί ακόμη και χωρίς την έγκριση της Γερουσίας και των Εφόρων, αρχίζει μία πορεία προς τις Θερμοπύλες, συσπειρώνοντας γύρω του 4.000 Πελοποννησίους, 500 Τεγεάτες, 500 Μαντινείς, 120 Ορχομενίους, 1000 Αρκάδες, 400 Κορινθίους, 200 Φλειασίους, 80 Μυκηναίους, 900 περιοίκους Λακεδαιμόνιους με 1000 βοηθητικούς είλωτες. Στη φιλοπερσική Θήβα, ο Λεωνίδας πιέζει για συμμετοχή των οπλιτών της και οι δημοκρατικοί της πόλεως του δίδουν 400 άνδρες, με επικεφαλής τον Λεοντιάδη, οι Πλαταιείς, αν και ελάχιστα γνωρίζοντες τα ναυτικά πράγματα, προσφέρονται να επανδρώσουν τις αθηναϊκές τριήρεις, ενώ οι Θεσπιείς στέλνουν στον Λεωνίδα 700 οπλίτες (το στρατιωτικό άπαν της πόλεως) υπό τον Δημόφιλο, και στο στρατό του προστίθενται τέλος 1000 ακόμη Οπούντιοι Λοκροί, παρά το ότι είχαν δηλώσει υποταγή στον Ξέρξη.
    Απέναντι στους έτοιμους να μηδίσουν Φωκείς, ο Λεωνίδας χρησιμοποιεί το κατά συνθήκην ψεύδος, δηλώνοντάς τους ότι τάχα είναι απλώς οι «πρόδρομοι» των Πελοποννησίων. Οι Φωκείς στέλλουν 1000 οπλίτες, αλλά προφασίζονται ότι θα αναλάβουν τον υποτίθεται σοβαρό ρόλο της φυλάξεως μίας ατραπού που γνώριζαν από την προ ολίγων ετών εισβολή στη χώρα τους των Θεσσαλών.

  81. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 16:23:38

    Γενικό ήταν το κακό όπως βλέπεις.
    Επιμένεις στο πρώτο επιχείρημα?

  82. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 16:41:29

    Aionios, κι εσύ δηλαδή από το σχόλιο 76 με βλέπεις κρυφο-χουντικο? Το "κανείς" από που προκύπτει, έκανες γκάλοπ επι του συνόλου των αναγνωστών? Εκτός αν εσύ, ο «αρχή σοφίας» και κανα δυο άλλοι, είστε «όλοι» και αφού δεν με καταλαβαίνετε εσείς, δεν με καταλαβαίνει κανείς άρα ας πάω να τα βάψω μαύρα. Όποιος θέλει να με καταλάβει με καταλαβαίνει, όποιος δεν διαβάζει προσεκτικά, ας πρόσεχε.

  83. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 16:46:24

    όχι ρε παλικάρι μου παναθηναικό σε είπα αλλά λένε πως ο παναθηναικός έχει σχέση με χούντα και βασιλιά.
    youtube.com/watch?v=m9fFDWbyKLQ

  84. aksiokraths avatar
    aksiokraths 21/09/2008 16:48:33

    Φίλε νήπιος γέρων, τα ξεχνάμε, δυστυχώς. Κάποιοι αγάπησαν αυτή τη χώρα αφάνταστα. Το Μητσοτακέικο όμως θα σου απαντούσε: "Βρε ποιός ασχολείται τώρα; ΕΜΕΙΣ να περνάμε καλά και το λαό να δουλεύουμε ψιλό γαζί!". Εβέβαια, σήμερα τέτοιου είδους 'ρομαντισμοί' θεωρούνται... ρομαντισμοί. Αρκεί να περνάμε... καλά.

    Όσο για τους υπόλοιπους: στο τηλεπαιχνίδι ο παρουσιαστής το ΛΕΕΙ: πως γεννήθηκε στην ΠΕΛΛΑ ο άνθρωπος. Απ' ό,τι ξέρω ρε παιδιά, η ΠΕΛΛΑ δεν βρίσκεται στη χώρα μας;;; Ή μήπως έχασα κανά επεισόδιο με αλλαγές συνόρων και τα συναφή;

    Κρίμα το ζευγάρι που τουσ φάγαν τα λεφτά (και δη ο παρουσιαστής που αυτό το ποσό το τσεπώνει κάθε μέρα!).

  85. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/09/2008 16:52:22

    @Νικος χωρίς τόνο: ξέρεις ότι αυτοί είναι αρχαίοι ιωνικοί δρόμοι; ότι υπάρχουν σε αγγεία απεικονίσεις χορευτών "τσιφτετελιού" και "ζεϊμπέκικου", κρίνοντας από την στάση του σώματος, την αποτύπωση του "κυματισμού" των χλαμύδων ένεκα της κίνησης, και τα χέρια ψηλά σηκωμένα, ενωμένα στις παλάμες να δακτυλο-κροτούν, όπως ακριβώς κάνουμε και μεις, σήμερα; Εγώ όταν τα είδα για πρώτη φορά, έπαθα την πλάκα μου.

    Πάντως, να ξέρεις ότι αυτούς που έχεις στο μυαλό σου ως "Γενιά του Πολυτεχνείου" είναι πλασματική. Σου διαφεύγει ο "ανθός" της, αυτοί που ήταν, μεν, επαναστάτες, αλλά ανένταχτοι, (: "ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΑΝΘΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ" κάποια πανώ, ακόμα και σήμερα, κρατάνε την παράδοση). Αυτοί ήταν τα "κριάρια" και ο "καταλύτης" της Εξέγερσης. Να ξέρεις, ότι για τα χρόνια που μιλάς, όποιος άκουγε Ροκ διαγραφόταν από το ΚΚΕ. Ο Λένον, δηλαδή, δεν θα μπορούσε να είναι μέλος της ΚΝΕ, (ε, Φάκτορα;).

    Και μην την ψάνεις πολύ και χάνεσαι: η "κορύφωση", το "peak" κάθε γενιάς, άσχετο με τι λέει, άσχετο με τι γράφει και προπαγανδίζει, αποτυπώνεται (:record-ing) στην Μουσική της. Η γενιά του EAM είχε τον Θεοδωράκη (: ανεβάζει την ελληνική Λαϊκή Μουσική στα σαλόνια της συμφωνικής και κατεβάζει αυτά τα σαλόνια στους μαχαλάδες του ρεμπέτικου), του "114- Λαμπράκηδων" είχε τον Σαββόπουλο, (: ζεύξη διεθνούς, πλέον, Λαϊκής Μουσικής = "Ροκ" [πρβλ. Dylan & Beatles] με ελλ. Λαϊκή- Άκης Πάνου + ελλ. και Βαλκανική Παραδοσιακή- "Anonymous" (!) + "Έντεχνη"- Χατζιδάκις). Του "Πολυτεχνείου" τον Σιδηρόπουλο (πρώτο αμιγές -στίχοι + μουσική- ελλ. "Ροκ"). Της μεταπολίτευσης Α΄ τους Κατσιμιχαίους, της Β΄ Τρύπες- Σπαθιά- Πυξ Λαξ. Υπάρχει μια εξέλιξη, μέχρι το 2002, όπου διαλύονται και οι Πυξ. Ποιος δεν σου αρέσει απ' αυτούς; Πρόλαβες εκπομπές του Παύλου στο ραδιόφωνο ως παραγωγού; (Εννοώ να μιλάει όχι να παίζει). Παρατήρησε ότι, ο Σαββόπουλος, από τότε που έγινε μεγαλοαστός, έπαυσε να "γράφει", να "λέει", να τον "νοιώθει"- εν-νοεί ο κόσμος. Επίσης, πολύ σημαντικό: από τον Σαββόπουλο και μετά, είναι όλοι και στιχουργοί και συνθέτες οι ίδιοι.

    Το ερώτημα είναι: ΠΟΎ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΓΕΝΙΑ; ΠΟΙΑ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ, δηλαδή; Εγώ που ακούω τα πάντα, μουσικά, ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!

    ΓΙΑΤΙ;

    Δυστυχώς δεν έχω ώρα ούτε να ξαναδιαβάσω... Τα λέμε και σόρυ για τα λάθη.

  86. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 16:57:43

    ainonios πλάκα κάνεις έτσι? Δεν αρνούμαι αυτό που λες για τον σύλλογο, όντως έχει φιλο-βασιλικές και φιλο-χουντικές καταβολές, αλλά τι να κάνουμε όταν ήμουν μικρός έπαιζε μπαλάρα και αγάπησα την ομάδα αυτή. Αν είχαμε κι εμείς Τάκη Τσουκαλά (που έχουμε όπως κάθε ομάδα, αλλά δεν τους βγάζουμε στο γυαλί με περιφάνια κιόλας), θα χρησιμοποιούσα και αυτόν ως παράδειγμα ίσως. Αν σε ενοχλεί που δεν έβαλα και τον Χατζηχρήστο της ΑΕΚ μαζί με τον Τάκη, φίλε μπροστά στον Τάκη ο Χατζηχρήστος είναι λόρδος πρύτανης. Και btw αν και πρέπει να φύγω γιατί έχω μια βάφτιση, απάντησέ μου και θα το δώ μετά: Όταν βλέπεις το ΟΑΚΑ γεμάτο από την τηλεόραση σε αγώνα του Παναθηναϊκού, αυτό που θεωρείς οτι αντικρίζεις είναι ένα μάτσο χιλιάδες φιλο-βασιλικών και νοσταλγών της χούντας?
    Σε ποία εποχή βρίσκεσαι?

  87. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/09/2008 17:04:31

    @Προβοκάτορας: έχεις πάει φαντάρος; ή έχεις μόνο ακουστά για το τι είναι "στρατός". (Παίρνω ως δεδομένο ότι, δεν είσαι κυρία. Δεν πιστεύω να κάνω λάθος, -ε; Θα 'χει πλάκα)

  88. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 17:07:31

    όχι βέβαια.
    ξέρω όμως πως υπάρχει ένας σύνδεσμος(άσχετο με ότι λέμε ως τώρα αλλά εσύ μπορείς να ξέρεις περισσότερα για αυτούς ως Παναθηναικός και Αθηναίος)που είναι ευθέως ρατσιστικός και ναζιστικός ειδικά εναντίον των έγχρωμων,ισχύει?

  89. aksiokraths avatar
    aksiokraths 21/09/2008 17:14:43

    ρε παιδιά, αφήστε αυτά και πάμε στο Ντοροπέδι, αντε

  90. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 17:18:14

    Tελικά οι ΄προοδευτικοί προβοκάτορες΄πού αποφαίνονται πώς ΄αποφασίσαμε πώς οι Αρχαίοι Ελληνες΄ήσαν ΄πρόγονοί΄μας καταφεύγουν στον ολισθηρότατο δρόμο τού φυλετισμού γιά τον οποίον κατηγορούν τούς ακροδεξιούς.
    Ολοι μέ έωλα επιχειρήματα αμφισβητούν τήν σχέση τών ελλήνων μέ τούς αρχαίους υπονοώντας πώς δεν υπάρχει ΄ίδιο αίμα΄.
    Δηλαδή Πλεύρηδες απο την ανάποδη και εντελώς φυλετικοί,ενώ σαφώς ουδείς εχέφρων μιλά γιά φυλετισμό,πλήν τών ΄προοδευτικών΄και τών ακροδεξιών.

    Ξεχνούν όλως τυχαίως τήν Γλώσσα και τον Πολιτισμό.
    Ψιλά γράμματα.
    Αντιθέτως ουδείς εξ΄αυτών αμφισβητεί(και δικαίως) την ΄συνέχεια΄ενός άλλου ιστορικού Λαού όπως είναι οι Εβραίοι,πού τούς συνδέει μόνον η Θρησκεία και ούτε κάν η Γλώσσα.
    Τέλος η ανάγνωση τής Ιστορίας μέ σημερινούς ισοπεδωτικούς όρους και με μοναδικό κριτήριο το κατά πόσον μεγάλες προσωπικότητες τής ανθρωπότητας προέβησαν και σέ αγριότητες δέν ευσταθεί ούτε στην Ρεπούσεια ιστορία.
    Γιά την συμμετοχή Μακεδόνων σε Ολυμπιάδες υπάρχουν πολλές αναφορές.
    Τέλος ας μάς επιτραπεί να θεωρείται ο ΄Μακελάρης΄απόγονός μας ,περισσότερον τουλάχιστον απο ότι οι διάφοροι Γκρουέφσκυ πρεσβεύουν γιά τον εαυτό τους, μιάς και η ιστορία είναι σαφέστατη.
    Οι γνωστές ΄ουδετερότητες΄που ακούγονται καί τά ΄δέν μάς νοιάζει΄έχουν αρχίσει εδώ και πολύ καιρό στην Ελλάδα απο τούς πραγματικά ανιστόρητους.
    Λιγο ακόμα και ο Μανώλης Ανδρόνικος θα θεωρηθεί ένας ΄εθνικιστής τυχοδιώκτης΄έτσι που πάμε.

  91. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/09/2008 17:26:34

    @aionios + Νικος χωρίς τόνο: ψιλο-χοντρο-ντροπή, ρε, σεις. Αιώνιε, 26ρης σαν τον Ν.χ.τ. είσαι κι εσύ που τα άρχισες; Υπάρχουν άλλα ποστ για εξυπνάδες και πλακίτσες.

    @aksiokraths: φίλε, όπως βλέπεις, δεν ξεχνάμε όλοι. Πάντα έτσι ήταν και έτσι θα είναι...

  92. Νίκος avatar
    Νίκος 21/09/2008 18:00:01

    Αξιοκρατη (#92),

    δεν μας αφηνουν τα Σκοπιανα φανατασματα.

    Ατονε Νικε, οσο πιο πολυ γραφεις τοσο πιο λιγα με ουσια λες.

    Επιμενω, ατονε Νικε, γιατι οι αρχαιοι περσες ονομαζαν τους Μακεδονες Yauna takabara οταν τους ειχαν υποτελεις;

  93. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/09/2008 18:24:25

    @Ξένος Δάκτυλος: προσυπογράφεις ή δεν προσυπογράφεις, τώρα, το σχόλιο του Σπύρου;
    ***
    Πάντως,

    "ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΗΣ ΗΜΕΤΕΡΑΣ (ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ) ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ".

    Ελληνική Παιδεία που διδάσκει ότι:

    "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ ΔΟΓΜΑΤΑ (αναπόδεικτες αλήθειες) & ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (πολιτικο-θρησκευτικούς "δεσπότες").

    Οπότε, δεν είναι μόνο φυλετικός ο προσδιορισμός. Έγινε από τότε ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ. Το "Έλλην", όπως πολύ σωστά οι Ιουδαίοι και οι Χριστιανοί εξήγησαν, είναι επί πλέον και ΙΔΕΟ-ΛΟΓΙΚΟΣ -> ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ -> του ΦΡΟΝΗΜΑΤΟΣ προσδιορισμός. Δηλαδή, υπάρχουν Έλληνες στην καταγωγή που δεν είναι και "Έλληνες" τω πνεύματι. Όπως, βαβαιότατα, υπάρχουν και "Έλληνες" μη Έλληνες (15.000 πτυχία Αρχαίων στην Ιαπωνία, πχ).

    Αυτό για μένα είναι ο "νέος πατριωτισμός" του έθνους των Ελλήνων, που διαισθητικά ανέφερε κάπου κι ο Φάκτορας, ως ΝΥΝ "ΖΗΤΟΥΜΕΝΟΝ". Εθνική και διεθνής υπόθεση, ταυτόχρονα!

    e- ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΕΝΩΘΕΙΤΕ!

    Η e- ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ!

    Όχι, όμως, με τάματα και θάματα και του Θεού τα θαύματα! ΑΛΛΑ με "κουπί" και "τράβηγμα" χοντρό εκ- ΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, -για καμιά τριανταριά -και βάλε!- χρόνια, στην ελλ. ΙΣΤΟΡΙΑ (776 π.Χ. -> 2008 μ.Χ.) και την Κλασσική αρχαία ελλ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ... (..."Την βάψαμε", μάγκες και κούκλες!)

  94. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 18:24:34

    γέροντα με αδικείς.

  95. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/09/2008 18:28:01

    @Νίκος: τι σημαίνει αυτό; και πού αναφέρεται (πηγή), σε παρακαλώ, Νίκο.

  96. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/09/2008 18:37:28

    @aionios: μακάρι! Κι εγώ αυτό θέλω. Σε έχω για κλάσεις ανώτερα θέματα του Τσουκαλά και του Φιλόπουλου, -θεός σχωρέσ' τον'α. Είσαι, τουλάχιστον, ...μικρός, φίλε, ή παρασύρθηκες από το "πάθος";

  97. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 21/09/2008 19:32:51

    Νικολάκη χωρίς τόνο,

    έλα τώρα παραδέξου το.
    Είσαι ακριβώς 16,5 χρονών έτσι δεν είναι?
    Δεν είναι ντροπή καθόλου, ακριβώς το αντίθετο.
    Έχεις πάαααρα πολλά ακόμη στη ζωή σου να διαβάσεις όταν τελειώσεις το Μίκυ-Μάους και τότε(δηλαδή σε καμιά 15ετία όταν θα ενηλικιωθείς ψυχολογικά, μορφωτικά, πολιτικά, ηλικιακά) θα χαρώ πολύ να κάνουμε διάλογο αγαπητέ ανήλικε μικρέ φίλε μου!

    Κουράγιο μόνο σου εύχομαι και καλό διάβασμα.
    Να μην παραμελείς τα μαθήματά σου και να προσέχεις.
    Γειά σου φίλε μου!
    Δεν πρόκειται να ξανααντιδράσω σε αυτά που θα πεις γιατί δεν μου κάνει καρδιά να μαλώνω με ανήλικα ευαίσθητα παιδάκια σαν κι εσένα.

    Επίσης συνεχίζω να υποστηρίζω οτι ο Λεμονής έδωσε αγώνες για τον Ολυμπιακό και δεν έπρεπε να φύγει.

  98. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 19:55:26

    @"νήπιος γέρων"
    όταν διαβάζω σχόλια όπως αυτά του Νικου χωρίς τόνο τρελαίνομαι και προσπαθώ να καταλάβω τι σόι άτομα μπορεί να είναι αυτά που έστω και προβοκατόρικα γράφουν σχόλια ενάντια της πατρίδας τους.
    Προσπαθώ λοιπόν ασυναίσθητα στο μυαλό μου να φτιάξω ένα προφίλ για τον σχολιαστή και στην περίπτωση του Νίκου το έκανα και συνειδητά επειδή υπονόησες πως ήταν ο Ξένος Δάκτυλος και μου κίνησε την περιέργεια.
    Ο Νικος χωρίς τόνο δεν είναι 16.5 χρ. είναι 27, Αθηναίος και Παναθηναικός και από φωτογραφίες που έχει ανεβάσει στο διαδίκτυο ο ίδιος φυσιογνωμικά δείχνει πως είναι ένα παιδί που του αρέσει να είναι αιρετικός εως αντιδραστικός.
    Όπως τα nickname που χρησιμοποιεί σε αυτές τις σελίδες.
    Έτσι απλά από την κουβέντα μαζί του ήθελα να επιβεβαιώσω τα παραπάνω στοιχεία.
    Για αυτό από δω και πέρα δεν θα ξαναποκαλέσω κανένα πουλημένο όπως έκανα στα σχόλια που έσβησε ο factor γιατί μπορεί ο άλλος απλά να έχει στη φύση του την προβοκάτσια.
    Αλλά σε στιγμές που θα χρειαστεί μπορεί να είναι συνεπέστερος από όλους μας.
    Νομίζω λοιπόν πως κατά βάθος δεν τον αντιπροσωπεύουν αυτά που γράφει 100% και σε κάποιο άλλο ποστ μπορεί να είναι και ο Σπύρος (λέμε τώρα).
    Εγώ ότι και αν γράφω με αντιπροσωπεύει απόλυτα και δεν έχω γράψει ούτε 2 σχόλια χωρίς το όνομα aionios.(Το μοναδικό σχόλιο που έγραψα ανώνυμα ήταν το σχόλιο νο4 σε αυτό το ποστ).

  99. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 20:09:53

    aionie με αδικείς.
    Ιδιο nick έχω απο την αρχή.
    Τωρα εάν φανεί κάποιος άλλος συνονόματος χωρίς τόνο θα δούμε..!!!!!
    Φιλικότατα.

  100. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 20:39:12

    Σπύρο εννοώ ότι ο Νικος χωρίς τόνο μπορεί να διαφωνεί για να διαφωνεί και σε ένα ποστ που θα γράφουν μόνο ροζαριστερούληδες να διατυπώνει σχόλια σαν τα δικά σου.

  101. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 21/09/2008 20:40:34

    Προβλέπω άνοδο του Καρατζαφέρη στις επόμενες εκλογές, ειδικά εάν χάσει 30 κιλά και αφήσει μουστακάκι θα θυμίζει αρκετά έναν ανθρωπάκο με διαταραγμένη προσωπικότητα που κατόρθωσε να ‘αφυπνίσει’ ένα γερμανικό έθνος σε μία περίοδο οικονομικής κρίσης, και να τους πείσει να ψάξουν όλοι μαζί να ανακαλύψουν το χαμένο δακτυλίδι των Νιμπελούγκεν.
    Και αυτός κοντά επτά δεκαετίες πριν, υποστήριζε ότι ο Καρλομάγνος ήταν τεύτονας και όχι φράγκος. Δεν είχε πει όμως στο γερμανικό έθνος ότι πίσω από όλα αυτά κρυβόταν ο παππούς Bush, που σαν τραπεζίτης τον χρηματοδοτούσε ώστε όταν ανάψει η φλόγα να έρθουν σαν πυροσβέστες οι Αμερικάνοι και να πατήσουν πόδι στην Γηραιά Ηπειρο.
    Προσέξτε λοιπόν και μην τσιμπάτε σε εθνικιστικές προπαγάνδες γιατί εάν επαναληφθεί η ιστορία, θα θυμίζει φάρσα.

  102. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 21/09/2008 20:42:45

    φακτορα μου κοβει τα σχολια και δεν τα εμφανιζει. γιατί???????????????????????

  103. sxolio avatar
    sxolio 21/09/2008 21:48:45

    sxolio

  104. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 21/09/2008 21:59:26

    μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιόν λόγο δεν εμφανίζονται τα σχόλια που αποστέλνω?

    τα γράφω στο notepad και μετά τα επικολλώ στη φόρμα σχολίων.
    όταν πατώ στο κουμπί αποστολής με βγάζει στο post το οποίο προσπαθώ να σχολιάσω, χωρίς όμως να εμφανίζεται το σχόλιο που έχω στείλει.
    έπειτα όταν ξαναπροσπαθώ να το στείλω βγαίνει μήνυμα duplicate comment.
    είναι πολύ κουραστικό και εκνευριστικό και δεν μπορώ να φανταστώ για ποιο λόγο συμβαίνει

  105. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 22:17:18

    Τί έγινε εδωπέρα ρε. Αν και είχα σε πολλά να απαντήσω, πέφτω πάνω σε τούτο εδώ του aionios

    "Ο Νικος χωρίς τόνο δεν είναι 16.5 χρ. είναι 27, Αθηναίος και Παναθηναικός και από φωτογραφίες που έχει ανεβάσει στο διαδίκτυο κλπ. κλπ."

    Να σας πω κάτι. Αν θεωρεί ο FactorX οτι τον χαρακτηρισμό πρέπει να τον σβήσει ας τον σβήσει. Τον γραφω με κεφαλαια: Η ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ σας που σκοπεύει να φτάσει? Από υπάλληλος του Σόρου, σε μεσήλικας, μετά απόφοιτος νομικής που παρουσιάζεται ως απόφοιτος ΙΕΚ, ύστερα "ο τάδε που έχει ανεβάσει φωτογραφίες" κλπ.
    Aionie, γήπεδο έχω πάει 3 φορές στη ζωή μου. Την ομάδα την παρακολουθώ από την τηλεόραση γιατί δεν γουστάρω τον ουρακοτάγκικο οπαδισμό του γηπέδου, την έχω δει περίεργα. Αν σκοπεύεις κι εσύ, πάνω που νόμιζα οτι το πράγμα είχε ξεκαθαρίσει, να με βαφτίζεις ότι σου γουστάρει και να καλούμε να αποδείξω ότι σας κατεβαίνει στο κεφάλι, μίλα μόνος σου. Σοβαρευτείτε και ευχαρίστως να απαντώ σε ερωτήσεις σας. Όχι απλά να απαντώ δηλαδή αλλά να το επεκτείνω και να το τραβάω και να το ξηλώνω κι ας με κατηγορούν κάποιοι οτι λέω άσχετα, για μένα τα γράφω, εγώ τακτοποιούμαι και κάνω το κέφι μου και την ατομική μου πνευματική εκτόνωση.
    Για το αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε ή τι πιστεύεται για μένα, δεν με ενδιαφέρει.
    Βούτυρο στο ψωμί μου αλείφετε να γράφω κι άλλα και να τακτοποιούμαι περισσότερο. Όσοι δε με γουστάρουν, το εξυπνότερο που έχουν να κάνουν είναι να μη μου απευθύνουν τον λόγο και να προσπερνούν κάθε μου σχόλιο πριν το διαβάσουν. Αν δεν το κάνουν, δικό τους το φταίξιμο αν εκνευρίζονται, ας κάνουν μια χάρη στον εαυτό τους να με γράψουν εκεί που πρέπει, ώστε να μη λεω και πολλά.

    Νήπιε τα έχουμε ξαναπεί. Έλληνας είναι ο της Ελληνικής παιδείας μετέχον. Ελληνική παιδεία δεν έχουμε, άρα ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ και έχουμε υποχρέωση αφού κατοικούμε σε αυτά τα χώματα να επιστρέψουμε στην Ελληνικότητα για να μπορούμε να είμαστε πραγματικά Έλληνες και όχι αδέξιοι κάτοικοι του πρώην Ελληνικού χώρου. Αυτό πιστεύω και αι τράβα τώρα εσύ να απαντάς στον κάθε παρεξηγημένο που θα με κατηγορήσει για ανθελληνική τοποθέτηση και προδοσία. Να τους απαντάς εσύ. Και μαζί σου, διαφωνώ οτι ο Ελληνισμός είναι ο μαίανδρος, ο πολίτης-οπλίτης και το λευκότερο λευκό. Ελληνισμός είναι η σωστή ισορροπία ανάμεσα σε ορθολογισμό και συναίσθημα, σε επιστήμη και τέχνη. Ελληνισμός είναι η πρωτοπορία, είναι η διανόηση, είναι χίλια δύο. Ένας απόφοιτος του Μ.Ι.Τ που δεν μιλάει καν Ελληνικά, μπορεί να είναι χίλιες φορές πιο Έλληνας από εσένα κι εμένα που και εδώ κατοικούμε και (παραποιημένα) Ελληνικά μιλάμε.
    Δικά σου τώρα, ανάλαβέ τους γιατί δεν έχω πραγματικά καμία όρεξη να ξαναγράφω τα ίδια που έχω χιλιογράψει μήνες τώρα

  106. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 22:34:57

    Νήπιε, διαβάζοντας ξανά το σχόλιό σου #96, συμφωνώ περισσότερο από όσο φάνηκε. Απλά έλαβα υπ' όψη μου ένα email που μου έστειλες και μάλλον δεν κατάλαβα καλά τι εννοούσες.

  107. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 21/09/2008 22:38:55

    Και για να διευκολύνω το έργο σου αν χρειαστεί να απαντήσεις για πάρτη μου μιας και πραγματικά το θέμα το έχω σκυλοβαρεθεί, εδώ οι θέσεις μου αναλυτικότερα, και άγιος ο θεός:

    http://www.antinews.gr/?p=1985

  108. Νικος χωρίς τόνο avatar
    Νικος χωρίς τόνο 22/09/2008 00:11:10

    "δεν μπορώ να φανταστώ για ποιο λόγο συμβαίνει"

    Σε τημωρεί το διαδύκτιο το ίδιο για αυτά που γράφεις, πράγματα τα οποία μπορώ να ακούσω και από ταξιτζή σε μεταμεσονύκτια διαδρομή Κολωνός-Κουκάκι. Είπαμε, στο να βρίζεις τη μάνα που γέννησε εκείνου που διαφωνεί έστω και έντονα ή προκλητικά μαζί σου, τα πας πρίμα. Στο μεταξύ μέχρι να κατέβεις από το δέντρο και να σταματήσεις να προσβάλεις με την παρουσία σου την έννοια της "αγάπης για τον τόπο" που θα με πείς εσύ και ο aionios εμένα προδότη και προβοκάτορα επειδή δε μοιράζομαι την υστερική υπερβολή σου εσένα και διαφόρων άλλων, πάω να διαβάσω τα.. «Μίκυ-Μάους μου εγώ ο 16άρης που θα έπρεπε να ντρέπομαι για αυτά που πιστεύω». Σε καθρέφτη πότε κοιτάχτηκες τελευταία φορά

  109. Νίκος avatar
    Νίκος 22/09/2008 00:47:18

    Νηπιε (#98),
    Κανονικα θα αφηνα τον ατονο Νικο να ψαξει τα λεξικα μπας και ξεστραβωθει, αλλα για σενα τα παρακατω.

    Δυο επιγραφικες μαρτυριες των Περσων: Και ειναι η σχεση των δυο επιγραφων που αποτελει καταλυτικη αποδειξη του οτι οι Μακεδονες ηταν ελληνες.

    Η πρωτη απο το 513 Π.Χ. περιπου η οποια περιγραφει τους λαους που ηταν υποτελεις στον Περση βασιλια. Η μια περιγραφη ονομαζει ενα λαο ως Yauna takabara που σημαινει οι Ελληνες=Yauna=Ιων με τα καπελλα που μοιαζουν σαν ασπιδες=takabara. ΜΟΝΟ οι μακεδονες φορουσαν τετοια καπελλα, τις λεγομενες καυσιες.

    Η δευτερη απο το 479 Π.Χ. περιπου, οπου λειπει η περιγραφη για τους Ιωνες με τα ασπιδοκαπελλα. Κατα την περιοδο αυτη οι Μακεδονες πολεμουσαν τους Περσες. Η πηγη για λεπτομερειες ειναι: Walser, Die Volkerschaften auf den Reliefs von Persepolis (1966) σελιδα 47. Επισης αναπαραγεται στον: Herzfeld E. The Persian Empire (1968), σελιδες 310 και 349.

    Επι του ζητηματος ομως, ξαναρωτω τον ατονο Νικο.

    ΧΡΕΙΑΖΟΝΑΤΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΤΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ;

    Αφου γραφεις που γραφεις μ......ες ατονε και ανελληνιστε Νικε, γραψε και κατι με ουσια.

    Νισαφι πια με τις Σορολιακορεπουσοκουλουροαρχ....διες.

    Ζητω συγγνωμη απο τους υπολοιπους για τα ...γαλλικα μου, που λεν οι Αμερικανοι,αλλα εχει και η μ....κια τα ορια της.

  110. Νίκος avatar
    Νίκος 22/09/2008 00:56:26

    Ανελληνιστοατονε Νικε,

    αν δεν ξερεις το σχημα της καυσιας ριξε και μια ματια σε Οκταδραχμο του Αλεξανδρου του 1ου (495-445 Π.Χ.) σε εκδοση τς Bibliotheke Nationale, Paris το οποιο δειχνει εφιππο Μακεδονα με δυο δορατα.

  111. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 01:04:01

    Και τώρα θα απευθυνθώ στο απόρριμα της διανόησης και του φρονήματος που γράφει με το όνομα ''Προβοκάτωρ''

    Καταρχήν για σένα ελπίζω τα εξής.

    1. Να έχεις τελειώσει τουλάχιστον το δημοτικό.

    2. Να μην έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο, διότι αν όντως έχεις πάρει πτυχίο ανώτατης σχολής αυτό θα είναι πολύ αρνητικό σημάδι για το επίπεδο σπουδών στην Ελλάδα.

  112. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 01:13:49

    Πάμε τώρα στο προκείμενο για μία προσπάθεια αποδόμησης των απίθανων που είπες.

    1. Στην εκστρατεία του Ξέρξη κατά του ευρωπαικού χώρου συμμετείχαν πολλά έθνη μεταξύ των οποίων και πάνω από τις μισές ελληνικές πόλεις οι οποίες υπό το βάρος του περσικού στρατού ''εμήδιασαν''.

    Σχεδόν όλη η βόρεια Ελλάδα, και η Μακεδονία, μαζί και τα νησιά του Αγαίου και όλες οι πόλεις της Μικράς Ασίας είχαν κατακτηθεί από τον Ξέρξη και εκστράτευαν μαζί του εναντίον της νότιας Ελλάδος που είχε απομείνει ελεύθερη.
    Όλοι αυτοί δεν ήταν Έλληνες??
    Εσύ το παρουσιάζεις σαν να έκανε συμμαχία ο Ξέρξης με τους Μακεδόνες για να καταλάβουν τις ελληνικές πόλεις, προσπαθώντας βλακωδώς να διαχωρίσεις τους Έλληνες από τους Μακεδόνες!!
    Για αυτό σου λέω οτι είσαι προβοκατοράκος, ΨΕΥΤΑΚΟΣ, αφελής, αμαθής και κομπλεξικός προδοτάκος.
    Κατά τη διάρκεια του πελλοπονησιακού πολέμου οι Σπαρτιάτες έκαναν οικονομική συμφωνία με τους Πέρσες για να κατακτήσουν την Αθήνα.
    Σύμφωνα με τη βλακώδη σκέψη σου πρέπει να αρχίσουμε να αμφιβάλλουμε για την ελληνικότητα των Σπαρτιατών??

  113. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 01:17:59

    2. Άσχετε!
    Σε όποιον σκόπευε να λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες γινόταν αναλυτική εξέταση του γενεαλογικού του δέντρου ώστε να διαπιστωθεί αν είναι Έλληνας.
    Εσύ κύριε στρεψιάδη, το παρουσιάζεις σαν να εξέτασαν μόνο την ελληνικότητα του Αμύντα!
    ψευταρά!
    Ακολουθείς κατά γράμμα βλέπω τη σκοπιανή προπαγάνδα και διαστρέβλωση και έρχεσαι και σερβίρεις και εδώ τον βιασμό της ιστορικής αλήθειας!

  114. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 01:19:21

    3. Αν εξισώνεις τον μέγιστο των Ελλήνων τον φωτοβόλο Αλέξανδρο, την υπέρλαμπρη αυτή προσωπικότητα, με την απαράμιλλη ευφυία, την ανεπανάληπτη προσωπικότητα, την δυσπρόσιτη καλλιέργεια και την υπεράνθρωπη αποφασιστικότητα(του οποίου εσύ μικρέ Θερσίτη ούτε το μικρό δαχτυλάκι δεν μπορείς να φτάσεις) με τον απολίτιστο βάρβαρο Τζέγκινς χαν και τις ορδές του, δεν έχω τίποτα να πω.
    Οι ψυχίατροι ας αναλάβουν την περίπτωσή σου.

  115. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 01:23:04

    4. Πας να συγκρίνεις αθεόφοβε ιστορικές προσωπικότητες, που δεν έχεις καταλάβει λόγω της περιορισμένης μόρφωσής σου και της ανεπαρκούς αντιληπτικής σου ικανότητας τίποτα από όσα έχουν πει.
    Δεν κατέχεις τίποτα από αρχαία ελληνική γραμματεία και απλώς διαστρέφεις και συκοφαντείς, σαν ΨΕΥΤΑΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΚΟΣ που είσαι, προσωπικότητες που δεν θα μπορέσεις ποτέ ούτε καν να φανταστείς πως σκέφτονταν.

    Ένα μόνο παράδειγμα θα σου πω, διότι ήδη με έπιασε πονοκέφαλος από την ιδιωτεία που εκπέμπεις σκοπιανούλη.
    Ο Αισχύλος ο μεγάλος τραγωδός ήταν ο πιο γενναίος πολεμιστής της μάχης του Μαραθώνα.
    Αυτό για να καταλάβεις οτι οι παμμέγιστοι αρχαίοι μαζί με το θέατρο, την ποίηση, τα μαθηματικά, λάτρευαν και σέβονταν εξίσου την ανδρεία, την υπερηφάνεια, τον πατριωτισμό και τη στρατηγικότητα, αξίες τις οποίες τελειοποίησε ο μέγιστος των Ελλήνων ο Αλέξανδρος.

  116. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 01:23:45

    5. Λάθος διαδίδεις άθλιε προβοκάτορα και αποδεδειγμένε ΨΕΥΤΗ.
    Δεν τον διεκδικεί κανείς τον Αλέξανδρο.
    Ήταν είναι και θα παραμείνει κομμάτι της αρχέγονης μάνας Ελλάδος όσο κι αν σε πονάει.

  117. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 01:26:49

    αναφορά του πληκτρολογικού δαίμονος

    στο 116. εμήδισαν και όχι ''εμήδιασαν''

  118. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 01:31:08

    Επειδή μπερδεύουμε τα μπούτια μας με τους άτονους και τους.. έντονους Νικους, επιχειρώ επαναφορά στο παλιό nickname μου και αν ανέβει, ανέβηκε. Νίκο στο σχόλιο #14, σε τί ακριβώς μου απαντάς, δεν κατάλαβα. Δεν είπα οτι οι Μακεδόνες δεν ήταν Έλληνες, είπα οτι το να γίνει μια τέτοια συζήτηση δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ εκ του πονηρού, μπορεί να είναι από "ψιλο", έως "χοντρό" ασχετοσύνη. Ως Αργεάδες ξεκίνησαν, οπότε ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ από φυλετικής άποψης για τους «περίεργους», όλα οκ. Σε κάποια φάση παραλίγο να αποσχισθούν συνειδησιακά (για κάποιους ίσως και φυλετικά) από τους υπόλοιπους συνέλληνες πράγμα που τελικά δεν έγινε.
    Σε παλαιότερες αναρτήσεις για το θέμα που αν θυμάμαι καλά παρακολουθούσες και τότε, έχω πει ότι τα σκόπια κακώς, ΚΑΚΙΣΤΑ οικειοποιήθηκαν αυτή την ονομασία. Από τη στιγμή που με διάφορα μαγειρέματα, τελικώς συνέβη, η διαφωνία μου έγκειται στον τρόπο αντίδρασης που θεωρώ ότι έπρεπε να υπάρξει από πλευράς μας, έστω και προ τετελεσμένων. Που ακριβώς διαφωνούμε τώρα, σε τι?

  119. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 01:32:53

    Όσον δε αφορά τον 16χρονο Νικολάκη μας ''χωρίς τόνο'', έχω να του πω να διαβάσει το ''Γράφω και Μαθαίνω'' και τις ''λέξεις για την καρτέλα'', διότι αύριο θα τους βάλει test η δασκάλα, και να αφήσει τις ιστορικές συζητήσεις για όταν θα μεγαλώσει.

  120. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 01:48:40

    Προβοκάτορας δεν έχεις καταλάβει τι παίζει? Εκ του αποτελέσματος κρίνουν γι αυτό κάνουν σαν υστερικά και χτυπιόνται κάτω όταν πεις και τον Αλέξανδρο «σφαγέα». Δεν σου επιτρέπουν να ονομάζεσαι Έλληνας και να τολμάς να είσαι αντικειμενικός στην κρίση σου, η δίκη φαντασιακών προθέσεων που θα ακολουθήσει είναι θέμα λίγων λεπτών. Σου λεει, αφού μετά τις σφαγές, οι βάρβαροι εκπολιτίστηκαν, άρα οι σφαγές ονομάζονται ‘εκπολιτισμός’. Λες και του το ζήτησε κανένας του xxxxσμένου να πάει να τον εκπολιτίσει με το σπαθί και το τσεκούρι.
    Βάση της λογικής τους, αφού οι Αμερικάνοι αξιοποίησαν ιατρικά τα πειράματα του Μεγκελε, άρα θα έπρεπε να δοξολογούμε τον Μέγκελε τον ίδιο ως πρόσωπο ή τους Αμερικάνους για την ανήθικη κίνησή τους. Και μάλιστα εκ του αποτελέσματος κινούμενοι, διάφοροι ασθενείς που χωρίς την (θλιβερή) αξιοποίηση των (κατάπτυστων) πειραμάτων του ίσως να είχαν πεθάνει, να τον ανακηρύξουν ή να τον αποδεχθούν στη συνείδησή τους ως «Μέγα».

  121. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 01:59:32

    Εντάξει καταλάβαμε.
    Ο Αλέξανδρος στην εκστρατεία του δεν αντιμετώπιζε οργανωμένους και πολυάριθμους στρατούς αλλά προχωρούσε στην Ασία και έβρισκε μόνο γυναικόπαιδα και τα έσφαζε.
    Μια χούφτα μπροστά στους λαούς της Ασίας Έλληνες, εξολόθρευσε ολόκληρη την Ανατολή.

  122. Lalakis avatar
    Lalakis 22/09/2008 02:01:23

    Κοιτάξτε φίλοι πού είναι το λάθος σας:
    Ο Αλέξανδρος ήταν Έλληνας (δεν προκύπτει από πουθενά κάτι διαφορετικό -κάτι ευρήματα τύπου: "απευθυνόταν σε άλλη γλώσσα στους φρουρούς του" είναι για τα μπάζα).
    Δεν βρίσκεται εκεί όμως η σημερινή διαμάχη για το όνομα.

    Υπάρχει μία κρατική οντότητα που αυτοαποκαλείται Μακεδονία.
    Επί δεκαετίες η Ελλάδα (όπως και όλος ο κόσμος) δεχόταν την ύπαρξη μακεδονικόυ έθνους και μακεδονικής γλώσσας (ήταν αναγνωρισμένα από τον ΟΗΕ εδώ και 45 χρόνια, και η Ελλάδα τα είχε αποδεχθεί: ήδη στις αρχές της δεκαετίας του '60 άρχισαν σχετικές "πολιτιστικές ανταλλαγές" με χορευτικά συγκροτήματα και πολιτιστικές εκδηλώσεις, όπου συμμετείχαν Έλληνες και Γιουγκοσλάβοι Μακεδόνες -δεν απαγόρευσε η Ελλάδα στους ανθρώπους αυτούς να έρχονται εδώ ως Γιουγκοσλάβοι Μακεδόνες).
    Αυτά, βέβαια, έχοντας ως δεδομένη την ύπαρξη της Γιουγκοσλαβίας. Μετά από τη διάλυση της τελευταίας, η Ελλάδα αισθάνθηκε δικαίως ότι θα έπρεπε να διαχωρίσει τη θέση της, καθότι άλλο ομόσπονδη Δημοκρατία στη Γιουγκοσλαβία και άλλο ανεξάρτητο κράτος.

    Ήδη η ιστορία που προανέφερα αρκεί για να πείσει ότι η Ελλάδα είχε διεθνώς αποδεχθεί την ύπαρξη και κάποιων αλλων Μακεδόνων -κάτι που επανέρχεται συχνά στις συνομιλίες με ευρωπαίους πολιτικούς.

    Η παραγωγικότερη λύση θα ήταν η σύνθετη ονομασία για όλες τις χρήσεις (σχεδόν απίθανη πια -μάλλον πάμε για φρικτή ήττα).

    Κάτι για τα περί αρχαιότητος επιχειρήματα:
    τα περισσότερα γνωστά έθνη δημιουργήθηκαν πολύ αργότερα από την αρχαιοελληνική εποχή. Αυτό δεν τα κάνει λιγότερο έθνη. Σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο, το οποίο αποδέχεται η Ελλάδα, οι ανθρώπινες ομάδες έχουν δικαίωμα στον αυτοπροσδιορισμό -κανένας κανόνας δεν λέει ότι το δικαίωμα αυτό ισχύει μέχρι τον 5ο, τον 18ο ή τον 20 αιώνα.
    Η ΦΥΡΟΜ θεωρεί τον εαυτό της κράτος Μακεδόνων με μεγάλη Αλβανική μειονότητα (οι τοπικοί Αλβανοί αποδέχονται τον όρο). Έχοντας διατηρήσει το προηγούμενο διεθνώς ισχύον όνομά της, η χώρα αυτή γίνεται άνετα αποδεκτή από όλες τις χώρες που την αναγνώριζαν ως Μακεδονία από την εποχή της Γιουγκοσλαβίας.

    Τα παιχνίδια των Αμερικάνων, των Γερμανών, των Τούρκων και άλλων είναι αυτά που είναι.
    Το θέμα είναι: εμείς πώς μπορούμε να είμαστε πειστικοί. Δεν έχουμε τη δύναμη της επιβολής που έχουν μεγαλύτερα κράτη. Άρα τι;

    Εσείς λέτε: δεν μας νοιάζει, παραμένουμε αμετακίνητοι και ασυμβίβαστοι, άλλωστε το "κρατίδιο" θα καταρρεύσει σε λίγα χρόνια.

    Ακόμα και αν κατέρρεε, η ζημιά για τα ελληνικά συμφέροντα, πολιτικά και ευρύτερα ιστορικά, θα ηταν πολύ δύσκολα αναστρέψιμη.

    Φοβάμαι όμως ότι και ο έντιμος (και συμφέρων) συμβιβασμός είναι πλέον αδύνατος.

  123. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 02:03:21

    Επί δεκαετίες η Ελλάδα (όπως και όλος ο κόσμος) δεχόταν την ύπαρξη μακεδονικόυ έθνους και μακεδονικής γλώσσας (ήταν αναγνωρισμένα από τον ΟΗΕ εδώ και 45 χρόνια, και η Ελλάδα τα είχε αποδεχθεί: ήδη στις αρχές της δεκαετίας του ‘60 άρχισαν σχετικές “πολιτιστικές ανταλλαγές” με χορευτικά συγκροτήματα και πολιτιστικές εκδηλώσεις, όπου συμμετείχαν Έλληνες και Γιουγκοσλάβοι Μακεδόνες -δεν απαγόρευσε η Ελλάδα στους ανθρώπους αυτούς να έρχονται εδώ ως Γιουγκοσλάβοι Μακεδόνες).
    Αυτά, βέβαια, έχοντας ως δεδομένη την ύπαρξη της Γιουγκοσλαβίας. Μετά από τη διάλυση της τελευταίας, η Ελλάδα αισθάνθηκε δικαίως ότι θα έπρεπε να διαχωρίσει τη θέση της, καθότι άλλο ομόσπονδη Δημοκρατία στη Γιουγκοσλαβία και άλλο ανεξάρτητο κράτος.
    Ήδη η ιστορία που προανέφερα αρκεί για να πείσει ότι η Ελλάδα είχε διεθνώς αποδεχθεί την ύπαρξη και κάποιων αλλων Μακεδόνων -κάτι που επανέρχεται συχνά στις συνομιλίες με ευρωπαίους πολιτικούς.

    Όλα αυτά έγιναν μόνο στη φαντασία σου Λαλάκη.

  124. Lalakis avatar
    Lalakis 22/09/2008 02:05:44

    Λυπάμαι, κάνεις λάθος.

    Καληνύχτα.

  125. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 02:15:23

    Αν αυτό που απαιτείτε είναι για το όφελος της πατρίδος να αποδεχόμαστε την αλήθεια μόνο όταν μας συμφέρει και θέλετε αυτό να το ονομάζετε «Ελληνική στάση», ε όχι. Ως σύγχρονη στάση Υπουργείου Εξωτερικών της κάθε χώρας στις μέρες μας, ας πούμε να το δεχθώ με βαριά καρδιά για λόγους καθαρά πρακτικούς έτσι που έχουμε γίνει. Όταν μιλάμε οι πολίτες αναμεταξύ μας, θα ξεκολλήσετε καμία φορά?
    Και ας μας πει ο aionios στα πόσα γυναικόπαιδα και πάνω ονομάζεται κάποιος "σφαγέας". Η ας μας πει από ποια χρονολογία και μετά στην συνείδησή του, στην δική του κρίση, μια επεκτατική εκστρατεία ονομάζεται "αίσχος και όνειδος".
    Εκτός αν ο Αλέξανδρος κινήθηκε.. προληπτικά επειδή δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς, μιας και είδε οτι αν δεν έκανε ότι έκανε οι βάρβαροι θα μας είχαν επιτεθεί πρώτοι με Tsar bomba και ο κίνδυνός για τον Ελληνισμό της τότε εποχής ήταν τόσο άμεσος, που για να επιβιώσει έπρεπε να ξεσκίσει τους πάντες εκτός από κάτι Εσκιμώους που του ξεφύγανε.
    Κακός ο Μπους, Μέγας ο Αλέξανδρος. Μαγκιά μεγάλη λέμε. Δεν τα έκανε για την ατομική του καύλα όσα έκανε ο Αλέξανδρος, για εμένα και για εσένα τα έκανε, εμάς σκέφτηκε και με βαριά καρδιά είπε να κάνει την καλή και να "εκπολιτίσει" τους τριγύρω του (σε ακτίνα κάποιων χιλιάδων χιλιομέτρων) σε μια κίνηση "παρακαταθήκη" για εμάς σήμερα.
    Όχι "σφαγέας", μή. "Μέγας", "πεφωτισμένος" και "τρισμέγιστος". Ο, από τους
    αρχαιότερους "κομπλέξες με κουμπούρι" που γνώρισε η ανθρώπινη ιστορία.

  126. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/09/2008 02:20:23

    Ποιός απαγορεύει σε οποιονδήποτε να ονομάζεται Ελληνας??
    Ποθεν προέκυψε αυτό το συμπέρασμα.??
    Aνιστόρητο έλληνα τον είπαν οι άνθρωποι καί τό απέδειξαν σαφέστατα.

    Οσο γιά τήν σύγκριση με τον Μέγκελε ειναι τουλάχιστον ατυχής και δεν στέκει ούτε απο τήν κυρά Ρεπούση.
    Γιά να μήν το κουράζουμε πάντως η Ιστορία έχει γραφτεί και μέ αίμα.
    Εκτός πιά εάν μερικοί επηρεασμένοι απο διαφημίσεις τού Νουνού φαντάζονται πώς η πορεία τής ανθρωπότητας φτιάχτηκε μέ τραγούδια απο ροδαλά παιδάκια πού έτρεχαν σέ καταπράσινα λειβάδια.
    Προσωπικά από τούς Στρατηλάτες προτιμώ τούς μεγάλους τής Τέχνης(παρότι και η Τέχνη δεν είναι ξεκομένη απο το Ιστορικό γίγνεσθαι),αλλά είναι τουλάχιστον εξοργιστικό μερικοί να απορρίπτουν αφοριστικά οτιδήποτε είχε και έχει σχέση με τον Ελληνισμό και μάλιστα να υιοθετούν οποιαδήποτε ψευτοπολυπολιτισμική παπαριά γιά να ΄ξεχωρίσουν΄από την ΄πλέμπα΄.
    Ουδείς χαίρεται γιά τό πώς είναι δομημένο το Νεοελληνικό Κρατίδιο,αλλά ο Ελληνισμός ήταν μιά άλλη ιστορία πού το ξεπερνούσε.
    Και δεν θα πεταχτεί ΄στά σκυλιά΄επειδή εμφανίστηκαν μερικοί ΄αναθεωρητές΄τής Ιστορίας,πού προσπαθούν να μάς πείσουν ότι ΄η σκούφια μας δεν κρατάει απο πουθενά΄.
    Αμα οι ίδιοι έχουν πρόβλημα μέ τις ρίζες τους να το λύσουν στην ψυχοθεραπεία τους .

  127. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/09/2008 02:27:25

    Ξ.Δ. μέ το πού ξαναβρήκες το όνομά σου έχασες πάλι τον μπούσουλα.
    Τωρα ανάλυσες και τά ασυνείδητα κίνητρα τού Αλέξανδρου...
    Πάντως η Μάχη τού Μαραθώνα και η εκστρατεία τού Αλέξανδρου άλλαξαν τον ρούν της Ιστορίας και δημιούργησαν τά αρχικά σπέρματα τής σημερινής Ευρώπης τουλάχιστον.
    Απο εκεί και πέρα αυτά που λές μάς τάπε ο Τακημίχας εδώ και χρόνια,απο τότε που έγλυφε τά πόδια τού Ανδριανόπουλου.
    Προτείνω στον Factor-x νά σού αφήσει έναν χώρο ελεύθερο στον οποίον να αναπτύσσεις τίς απόψεις σου και να απαντάς σε αυτές απο κάτω μέ άλλο nickname όπως άλλως τε το συνηθίζεις.
    Σού υπόσχομαι πώς δέν θα βγάλω κίχ.

  128. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 02:51:27

    Σπύρο έχασα εγώ τον μπούσουλα? Τι μου λες για την Μάχη του Μαραθώνα, είπα οτι είναι "αίσχος" και οι αμυντικοί πόλεμοι?
    Επίσης τι με ενδιαφέρει τι λέει ο Μίχας, δηλαδή αν ο Μίχας λέει "καλή όρεξη" στους γύρω του πριν το φαγητό να το κόψω κι εγώ για να μη σου τον θυμίζω?
    Και ενώ εξηγώ οτι κάποια πράγματα ηθικής τάξης δεν κρίνονται εκ του αποτελέσματος ΠΟΤΕ, αλλιώς μπλέκουμε σε περίεργους δρόμους και συμπεράσματα, επανέρχεσαι προβάλλοντας ως αντεπιχείρημα, ακριβώς αυτό.
    Αν θεωρείς οτι έχω κάνει έστω και μία φορά αυτό που περιέγραψες, δηλαδή να φτιάξω δεύτερη διαδικτυακή περσόνα για να κάνω αυτό που είπες, (φαντάζομαι με τον "Προβοκάτορα" θα με ταυτίζεις) ας βγεί ο ίδιος ο FactorΧ να παρουσιάσει τις IP ή όποια άλλα στοιχεία υπάρχουν για όποιον θεωρείς οτι είμαι εγώ. Νησάφι ρε Σπύρο. Ούτε στο δικό σου blog να σχολίαζα. Αν και όταν βγεί ο Φάκτορ και πεί "ξένε δάκτυλε μας τα έχεις κάνει τούμπανα" ή μου το στείλει σε email, κάτι γίνεται. Τώρα να σπάσω από εδωμέσα για να μη σου χαλάω τη μόστρα, δε πάει.
    Και πως συμπεραίνεις ότι καταδικάζω «τα των Ελλήνων» μόνο ενώ παράλληλα επευφημώ «τα των υπολοίπων»? Σταμάτα βρε αδερφέ να με αντιμετωπίζεις ως «κατάσταση από αυτές που σου τη σπάνε», σε οδηγεί να γίνεσαι επανειλημμένα άδικος και παράλογος στον τρόπο που με αξιολογείς. Πες με «θλιβερό», «ανάξιο για συμπολίτη σου», οτι «δεν θα ήθελες ούτε στο ίδιο πεζοδρόμιο να περπατήσεις μαζί μου», αλλά όχι να με βαφτίζεις ότιναναι έτσι ουρανοκατέβατα.

    Και για να μη μένουν εκκρεμότητες, υπάρχει μια περίπτωση επεκτατικού πολέμου που θα μπορούσα να δεχθώ: Ο κίνδυνος να σου την πέσει άμεσα "ο απέναντι" αν δεν προλάβεις να του την πέσεις εσύ, να είναι ξεκάθαρος, διάφανος και ορατός στην εποχή που ξεκινάς να τον κάνεις. Στην περίπτωση του Αλεξάνδρου δεν βρίσκω κανένα ιστορικό στοιχείο να αποδεχθώ κάτι τέτοιο στον βαθμό που το έκανε, άρα "σφαγέας" κι αυτός όπως οι υπόλοιποι. Και δεν εννοώ να βγαίνει ο κάθε ιστορικός για να μου πει «αν δεν το είχε κάνει, τότε αργότερα θα είχε γίνει αυτό κι εκείνο», με αφορά αλλά δεν με ενδιαφέρει ως επιχείρημα σε αυτό που εξετάζω. Κατ’ αρχήν στην Ιστορία η ερώτηση «τι θα γινότανε αν», εκτός από εξαιρετικά επισφαλής είναι και απαράδεκτη από το κύριο σώμα των σύγχρονων Ιστορικών -και δεν μιλάω για τους αναθεωρητές. Επιπλέον, ακόμα και έτσι, ας δεχθώ το «καλό που έκανε ΤΕΛΙΚΑ η κατάπτυστη πράξη». Τον χαρακτηρισμό της πράξης, δεν θα τον πάρω πίσω, δεν γίνεται, αυτά τα πράγματα προσβάλουν βάναυσα την νοημοσύνη μου και δεν δέχομαι να τα κάνω δεν πάει να μου τα ζητάει όχι η πατρίδα, αλλά η ανθρωπότητα ολόκληρη

  129. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 02:56:11

    Η πρώτη εμπλοκή Ελλήνων και Περσών έγινε τον 6ο αι. π.Χ με την κατάκτηση των ελληνικών πόλεων της Μ.Ασίας από τους Πέρσες.
    Ακολούθησε τον 5ο αι. π.Χ εξέγερση(Ιωνική Επανάσταση)και κατόπιν 3 περσικές εκστρατείες.
    Η εκστρατεία κατά των Περσών ξεκίνησε το 334 π.Χ και η πρώτη μάχη δόθηκε στον Γρανικό με ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΣΤΡΑΤΟ ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ και νίκη του Αλέξανδρου(συγνώμη ρε συ που νίκησε...)
    Απελευθερώθηκαν όλες οι Ελληνικές πόλεις καταργήθηκε η ολιγαρχία και αποκατάσταθηκε το δημοκρατικό πολίτευμα.

  130. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 03:09:19

    Ζήτω

  131. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 03:20:37

    μπα δεν έχει σεντόνι τώρα και πλήθος επιχειρημάτων?
    δεν μπορείς να κρατηθείς με τίποτα.
    σε τρώει ο κώλος.

  132. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 03:22:51

    Δίκιο έχεις, με τρώει αλλά τι να πω τώρα, σε τι εποχή πήγε με ξέβρασε η φύση αντί να περιμένει μερικά εξελικτικά στάδια ακόμα γαμώ την τύχη μου, γιατί βιάστηκε έτσι τι της έχω κάνει. Όχι απλά να σταματήσω να ασχολούμαι, αλλά να πέσω από καμία ταράτσα πρέπει να ηρεμήσετε κι εσείς κι εγώ.
    Aionios τη φράση μου «στο βαθμό που το έκανε» την πρόσεξες? Αυτά που μου παρέθεσες δικαιολογούν ηθικά την κίνησή του να κινηθεί μέχρι του διαόλου το κέρατο προς τα δεξιά του χάρτη και έως του κουτρούλη το γάμο προς τα κάτω?
    Την αιτιολογία (μάλλον αφορμή) βάση της οποίας έκανε το μπουκάρισμα στην Τίρινθα με τον τρόπο που το έκανε, πως την κόβεις?
    Τέτοιες κινήσεις από τους Μπούς της σύγχρονης ιστορίας τις απορρίπτεις (θέλω να πιστεύω), αλλά του Αλεξάνδρου επειδή ήταν «υπερ σου» τις δικαιολογείς με τόσο επιφανειακά επιχειρήματα?

  133. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/09/2008 03:27:44

    @Nίκος: σ' ευχαριστώ ΠΟΛΥ!!!

  134. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 03:29:18

    ρε συ τι κάνεις τέτοια ώρα ξύπνιος?
    δεν βαρέθηκες?
    γράφεις και πολλά παναθεμά σε!!!

  135. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 03:33:12

    Απλά επιβεβαιώνεται η παρατήρησή μου πως οι «υπερ» (το τονίζω ΥΠΕΡ) πατριώτες, καθώς και οι υποστηρικτές θρησκειών (είτε τις πιστεύουν είτε όχι) ανήκουν στην πλέον βαθύτατα ανήθικη –στην πλειοψηφία τους- κατηγορία ανθρώπων.
    Που θεωρούν μάλιστα ότι είναι οι ηθικότεροι και οι πιο αστραφτεροί από όλους ώστε να κατακεραυνώσουν τον διεθνιστή και άθρησκο, κρατόντας ως λάβαρο ηθικό κώδικα που έχει αξία όσο ένα μπαγιάτικο αυγόκομα

  136. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 03:35:37

    Το έχω αυτό γενικά, στάνταρ. Με έχουν καλέσει επίστρατο και μέχρι να μπω ξύνομαι, οπότε μέχρι να μπώ προβλέπω, ευκαιριών δοθέντων, να σας τα σπάω λιγουλάκι, όσο πατάει ο Τυρανόσαυρος

  137. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 03:36:41

    ότι να ναι είσαι ρε πούστη μου.
    στην αρχή πάντως σε πήρα στα σοβαρά.
    μόλις σε πέτυχα μετά στο joy κατάλαβα.

  138. Factorx avatar
    Factorx 22/09/2008 03:41:07

    aionios, sorry αλλα σου έσβησα κατα λάθος ένα σχόλιο. ξαναβάλτο σε παρακαλώ και καλωσορίζω πάλι τον Ξένο Δάκτυλο.

    Καλά, εγω την έχω πατήσει. Εσείς γιατί δεν κοιμάστε;

    Λέω, έτσι για εναλλαγη παραστάσεων να μεταφέρουμε τον διάλογο σε κανένα μπαράκι- για τους ξενυχτηδες του μπλογκ μόνο. Να κλείσω κανένα ή θα πρέπει να καλέσω και το ΕΚΑΒ;

    Προσέξτε τι έχει να γίνει με το Post που θα ανεβάσω στη συνέχεια.

  139. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 03:43:32

    το σωστό είναι ευκαιριών δοθεισών και όχι ευκαιριών δοθέντων.

    το δοθέντων είναι γενική πληθυντικού για αρσενικό γένος ενώ η ευκαιρία είναι θηλυκού γένους.

    αυτά και καληνύχτα σας, ήδη αρκετά ξενύχτησα.

  140. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 03:46:00

    δεν θα ρθεις στο μπαράκι αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις?

  141. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 22/09/2008 03:49:16

    Φίλε έχει δουλειά αύριο...
    Κάπως πρέπει να βγάλουμε κι εμείς το ψωμί μας.
    Να δω πως θα ξυπνήσω.

  142. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 03:51:15

    factor φαίνεται ότι είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι.
    για το μπαράκι που λες εκτός από ΕΚΑΒ θα χρειαστούν και τα ΕΚΑΜ.
    καληνύχτα αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις

  143. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 03:52:00

    Σωστά, δέχομαι την παρατήρησή σου γιατί ήταν όντως εκφραστική αστοχία και όσο 16άχρονος που διαβάζει Μίκυ-Μάους να είμαι, με ενοχλεί να μου ξεφεύγουν τέτοια γιατί έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου. (Έτσι πάει, όταν υποτιμούν τη νοημοσύνη μου, υπερεκτιμώ τον εαυτό μου να έρθει το πράγμα στο ίσο). Danke.

    FactorX εγώ είμαι ψιλοχεσμένος πάντως με αυτά που βλέπω εδώ, ήδη το ότι έχω δώσει ονοματεπώνυμο και είπα ότι μπαίνω επίστρατος, αν κάποιος που θα ήθελε να με δει πολτοποιημένο έχει μια υποτυπώδη άκρη στον στρατό θα μπορούσε να με βρεί. Πόσο μάλλον να σκάσω μύτη δημόσια σε καμία τέτοια σύναξη. Αν δεν ξέρω από πριν ποιοι ακριβώς θα είναι με δική σου ευθύνη της διαβεβαίωσης, εγώ δεν πάω πουθενά.

  144. Factorx avatar
    Factorx 22/09/2008 03:59:22

    Ξένε Δάκτυλε. Χωρίς καυγα οι Ελληνες δεν κάνουν ,,,κυβέρνηση.Αλλά μην τα παίρνουμε και τοις μετρητοίς. Εγω πάω στοίχημα οτι άμα βρεθούμε θα γίνουμε όλοι φίλοι. Και να σου πω και κάτι; Προτιμώ αυτην την ένταση απο την μικροαστική μιζέρια και την ατέλειωτη θλίψη της καθεστυκίας δημοσιογραφίας - και σεμνά και ταπεινά έτσι; Μην ... ξεσαλώσουμε τώρα που με βρήκατε ...μπόσικο. Δεν βρίζουμε προσωπικά. kαι αποφεύγουμε τις μηνύσεις, οχι μόνο επειδή δεν υπάρχει μια για δικηγόρους, μας τα έφαγαν άλλοι, αλλά επειδή μπορούμε να επιδεικνύουμε τουλάχιστον εμείς έναν ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ

  145. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 04:01:02

    @Ξένος Δάκτυλος
    σοβαρά τώρα μην λες χαζά.
    δεν υπάρχει θέμα και χαλαρά.
    είδες ότι απευθύνθηκα μόνο σε σένα.
    δεν ξαναμιλάω.

  146. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 04:15:39

    Η παρενέργεια που θα έχει μια τέτοια συνάντηση πάντως, είναι οτι τώρα ως nickname που βλέπω μερικούς μπορώ να εκφράζομαι άνετα και ελεύθερα. Αν σας δω από κοντά με γκρίζους κροτάφους να μου ρίχνετε διπλάσια σχεδόν χρόνια οι περισσότεροι, εκτός του ότι θα αρχίσει να μου βγαίνει πληθυντικός και θα πέσει το γέλιο το άπειρο, θα περιοριστώ στον τρόπο που εκφράζομαι, θα υποχωρήσω για πρακτικούς και καθαρά ανθρώπινους λόγους σε σημεία της συζήτησης για τα οποία θα μετανιώσω μετά και θα ακούσω τίποτα σε στύλ «από μέσα μια χαρά μας τα λες, εδώ σε βλέπουμε λίγο κωλωμένο» ε και δεν ξέρω αν αξίζει να μου συμβεί τέτοιο πράγμα. Εδώ ο Μποτίλια για παράδειγμα που τον χαρακτήρισα όπως τον χαρακτήρισα για αυτά τα περίεργα που είπε τότε, όταν έμαθα οτι είναι σε γεροκομείο ο άνθρωπος κόντεψα να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο που του μίλησα έτσι. Αν με διαβάζει –που δεν νομίζω αλλά τέλος πάντων – να ξέρει οτι μετάνιωσα και πως το γεγονός και μόνο οτι στην ηλικία του μπαίνει στο ιντερνετ και μιλάει σε blogs, με κάνει να θέλω να του υποκλιθώ κι ας κάνει πολιτικές εκτιμήσεις βάση της θέσης των πλανητών*.


    *Εντάξει, δεν ακυρώνεται κάθε μεταφυσική ανησυχία, αν το σύμπαν όντως έχει την υφή και δομή «ολογράμματος» όπως υποστηρίζουν σύγχρονοι Φυσικοί, πολλά πράγματα είναι πιθανά. Αλλά τώρα να φτάνουμε σε σημείο να πούμε οτι ο Παρθενώνας τα Αρχαία χρόνια εξέπεμπε ραδιοκύματα που ρύθμιζαν το αρχαιοΕλληνικό γονιδίωμα θέτοντάς το ανώτερο των βαρβάρων που δεν είχαν Παρθενώνα, είναι μεγάλο το άλμα και δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια από σοβαρούς ανθρώπους χωρίς να χάσω την ψυχραιμία μου.

  147. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 06:10:11

    "αρχή σοφίας" όταν ξυπνήσεις γιατί τώρα το είδα το σχόλιό σου περί "joy", δείξε μου κι εμένα που είμαι προς γνώση και ενημέρωσή μου. Δεν λετε να σοβαρευτείτε με τίποτα μερικοί ρε. Και o aionios να μου δείξει τη φωτογραφία μου που ανέβασα (λέει) κάπου να με δώ να με θαυμάσω κι εγώ, έτσι από περιέργεια. Είμαι ωραίος τουλάχιστον? Αν ήμασταν στη φυλακή ισοβίτες θα κάναμε τίποτα? Πως με θωρείς? Που οκ από ότι εισέπραξα μετά πιστεύω δεν εξακολουθείς να το πιστεύεις άρα εντάξει, αλλά θέλω να δω κι εγώ την φώτο του τύπου που είπες. Θα ήθελα να ζυγίσω την φυσιογνωμική αξιολόγηση που του έκανες, να ξέρω πάνω κάτω τι συμπεράσματα θα βγάλεις για την προσωπικότητά μου όταν και αν συναντηθούμε από κοντά, τη στιγμή που θα με δεις εκείνα τα οκτώ πρώτα δευτερόλεπτα που σχηματίζουμε την πρώτη εντύπωση για τον άλλον όταν τον συναντάμε πρώτη φορά -πέρα από το ψυχολογικό προφίλ μου που ανέπτυξες πριν στον Σπύρο, όπου ούτε λίγο ούτε πολύ με φωτογράφισες ως ψυχανώμαλο troll* σε εκείνο το σχόλιο. Στείλε τη μου στο email αν θέλεις.

    *Βέβαια, «ψυχολογικά ισορροπημένο» δεν θα με έλεγα παίρνοντας και όρκο, το ομολογώ, τη τρέλα μου την έχω και τη χαίρομαι, αλλά όχι και troll τώρα, βαρύ πολύ ως χαρακτηρισμός στη σύγχρονη εποχή μέσα στα blogs. Troll δεν είσαι όταν απλά σπάς νεύρα, είσαι όταν σπάς νεύρα απλά για να σπάσεις νεύρα και παίρνεις θέσεις που βολεύουν κατά περίπτωση προκειμένου να το πετύχεις, γιατί αντί η ψυχή σου είναι τόσο τραυματισμένη που την βρίσκεις και φτιάχνεσαι με κάτι όπως αυτό. Δεν είμαι τέτοιο πράγμα εγώ φίλε.

  148. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 06:43:06

    Άκυρο το προηγούμενο σχόλιο, ξημέρωσε, το κεφάλι μου κουρκούτιανε και δε βλέπω μπροστά μου. Αυτό περί joy στο #141 σχόλιο το είπε ο aionios (πάλι). Τι να σου πω ρε μάστορα, είσαι εντελώς ανίκητος τελικά. Τουλάχιστον ελπίζω στην καλύτερη περίπτωση αυτά που πετάς για μένα να τα πιστεύεις κιόλας, διαφορετικά είσαι απλά φθηνός συκοφάντης που προσπαθεί με τέτοιους υπαινιγμούς να μειώσει ολικά την εγκυρότητα του συνομιλητή του. Αλλά επιμένω, θα ήθελα το link να με δω κι εγώ.

  149. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 07:07:28

    Λοιπόν, για να τελειώνουμε με τις αστειότητες. Με τον aionio έξω δεν θα ήθελα να συναντηθώ, μετά από όσα μεσολάβησαν από τη στιγμή που είπε για την φωτογραφία, εξακολούθησε να επιμένει ότι είμαι αυτός που βρήκε. Άρα ένα troll και μισό κατά την φυσιογνωμική του εκτίμηση απέναντι στον τύπο που πέτυχε στο joy και θεώρησε οτι είμαι εγώ. Στη ζωή μου επιλέγω πολύ προσεκτικά με τι προσωπικότητες ανθρώπων καταδέχομαι να συναναστραφώ ακόμα κι αν διαφωνώ με θέσεις τους. Ο aionios δεν είναι μια από αυτές. Αν θέλετε, είμαι πρόθυμος κάποια στιγμή με τον FactorX, τον Νήπιο και τον Σπύρο που του έχουν ξεφύγει κάποια ψήγματα εκτίμησης κατά καιρούς απέναντί μου όσο κι αν του τη βιδώνω, θα το ήθελα κι εγώ. Όποτε βρείτε χρόνο πείτε το.
    Να μπορώ κιόλας μετά αν χρειαστεί ξανά και προκύψει παρόμοιο θέμα με κανέναν άλλον ανίκητο, να πω το πολυπόθητο για μένα «το ποιος είμαι και τι είμαι το ξέρει ο τάδε μόνιμος σχολιαστής, ο δείνα και ο διαχειριστής του blog ο ίδιος, ρώτα αυτούς» γιατί δεν πάει άλλο το θέμα περί του ποίος είμαι και τι καπνό φουμάρω, βαρέθηκα πολύ

  150. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 10:30:01

    .......ξημέρωσε, το κεφάλι μου κουρκούτιανε και δε βλέπω μπροστά μου.

  151. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 11:57:12

    aionios εντάξει, σάλτα ύπαγε ευθέως τώρα που έχεις τα μούτρα να προσπαθείς να το συνεχίσεις κιόλας, θλιβερή και πένθιμη προσωπικότητα ανθρώπου. Περιμένω το link και μη ξεχάσεις να μας πεις που αλλού με πήρε το μάτι σου το αετίσιο.

  152. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 12:16:06

    .......Βέβαια, «ψυχολογικά ισορροπημένο» δεν θα με έλεγα παίρνοντας και όρκο

  153. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 12:45:47

    Δεν πιστεύω να σχολιάζεις χωρίς να προσθέτεις απολύτως τίποτα άλλο στην κουβέντα, απλά και μόνο για να κάνεις προσωπική επίθεση και μάλιστα εντελώς νηπιακού επιπέδου ε? Κοίτα, καταλαβαίνω τι σου έχει συμβεί απόψε, υπάρχει λύση, απλά ανέβασε τα σώβρακά σου και πήγαινε να πάρεις κανένα υπογλώσσιο να ξεπεράσεις κάποια πράγματα γιατί σε χάνουμε

  154. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 12:59:14

    .....εντελώς νηπιακού επιπέδου.

  155. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/09/2008 13:06:04

    Οποτε θέτε καφέ πέστε μου.
    Μέσα.
    Απλά να είναι Π-Σ-Κ γιά να έχουμε πιό καθαρό κεφάλι απο την υπόλοιπη εβδομάδα τών ΄Παθών΄.
    Sorry Ξ.Δ. πού χρησιμοποίησα ΄χριστιανική΄ έκφραση,αλλά ξέρω οτι δεν θα με κατατάξεις στούς πλήρως ανήθικους.Χέχέ.
    Αντε Καλή εβδομάδα.

  156. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/09/2008 13:19:36

    @Ξένος Δάκτυλος: Γεια μας! Σχόλιο στο σχόλιο 88, please. Όχι μόνο στα εύκολα απαντήσεις. Εδώ σε θέλω, "αναστενάρη κάβουρά" μου!

  157. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 13:27:27

    Καλά κοίτα, εσύ το έχεις πει στα ίσα "δεν είμαι πιστός χριστιανός αλλά αφήστε το χριστιανισμό κάτω αχρείοι, αυτό σας μάρανε όλα τ’ άλλα τα έχετε σωμένα", αλλά όταν τα πούμε από κοντά ελπίζω να σε πείσω, γιατί η αλήθεια είναι οτι με εσένα πραγματικά θα το ήθελα, πως δεν είμαστε όλοι όσοι προσανατολιζόμαστε σε κάτι τέτοια που σε ενοχλούν, και μάλιστα με όσο περισσότερο μέτρο και πρακτικές ισορροπίες μπορούμε, «διεθνιστούληδες της συμφοράς και του ντακάπο». Αυτοί είναι ακραία δείγματα που υπάρχουν σε κάθε χώρο, στα οποία προσωπικά εγώ θέλω να πιστεύω για τον εαυτό μου πως δεν ανήκω. Αν όχι, κομμάτια να γίνει, τουλάχιστον θα πιούμε κανένα κιλό κρασί να πάνε κάτω οι διαφωνίες

  158. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 13:39:43

    Νήπιε από κοντά αυτό, είναι μεγάλο κεφάλαιο και προτίμησα να μην επεκταθώ γιατί ήθελα να ασχοληθώ με άλλα και θα χανόμουν εντελώς. Αποσπασματικά διαλέγω ένα σημείο του σχολίου σου και απλά θα σου πώ, οτι όπως εσύ απορείς με τι σκατά μουσική κάνουμε οι νέοι σήμερα την δική μας αντίδραση, έτσι σας έλεγαν και οι δικοί σας αν θυμάσαι.
    "Εμείς ρε όταν ξεσηκωνόμασταν και τα σπάγαμε, είχαμε μια Βέμπο (σ.σ. και άλλα ονόματα ανάλογα την περίπτωση), εσείς τι είναι αυτά που ακούτε τώρα με τους γιεγιέδες, τους μαλλιάδες και τους αξύριστους Κρητικούς που φορούν παντελόνι καμπάνα και ξελαρυγγιάζονται στα στάδια υπό την στέκα αυτού του ανεκδιήγητου του Θωδοράκη, είστε λεβέντες εσείς?". Άντε τώρα να του πειράξεις του πατέρα σου το «στερεότυπο της λεβεντιάς» και να του εξηγήσεις οτι ο τρόπος που μπορεί να εκφραστεί αλλάζει με τον χρόνο και μεταξύ των γενεών. Τα υπόλοιπα από κοντά φίλε, δε πιστεύω να μας λείψεις, θα σε ήθελα κι εσένα να με δεις από κοντά να σου φύγει η απορία σχετικά με πράγματα που όπως είχες πει «αν δεν τα δεις από κοντά με τα μάτια σου δεν τα πιστεύεις». :)
    Παω να σβερκωθώ πάλι, δε χόρτασα ύπνο και είμαι ίσωμα

  159. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/09/2008 13:43:27

    Μην ανησυχείς.
    Διεθνιστής αισθανόμουν πάντα.Και πού να μιλήσουμε γιά τίς Δυτικές μουσικές μου προτιμήσεις.Εκεί θα βρούμε κοινά.
    Αλλά διεθνιστής χωρίς τήν αίσθηση τής Πατρίδας (ούτε ανώτερης ούτε κατώτερης απο άλλες,έτσι??)και τής οσο το δυνατόν μεγαλύτερης γίνεται Εθνικής Ανεξαρτησίας μάλλον χλωμό το κόβω.
    Συνεχίζω την εργασία μου μέχρις αργά το βράδυ.
    Θα τα ξαναπούμε.

  160. Νἰκος avatar
    Νἰκος 22/09/2008 18:47:44

    Νηπιε (#137), ευχαριστηση μου. Να εισαι καλα.

  161. Νἰκος avatar
    Νἰκος 22/09/2008 20:13:54

    Προς Νικατονο,

    "...“Οι αρχαίοι Μακεδόνες έχουν Ιλλυρική καταγωγή και μη Ελληνική γλώσσα ” επί Φοινικικής επιγραφής 8ου πΧ της Έδεσσας."

    Χανω το χρονο μου μαζι σου Νικατονε αλλα χρηζει (καποιας) απαντησης η ως ανω μπουρδα.

    Σε ποιο Σκοπιανο ιστορικο "κειμηλιο" το ειδες το παραπανω ρε καρντασι;

    Τοτε γιατι ο Ησιοδος (`700 ή 800 Π.Χ.)συμπεριλαμβανει τους Μακεδονες στους ελληνες; Λες να μεταμορφωθηκαν σε Ελληνες σε 100 χρονια; βεβαια δεν το αποκλειω οταν οι σημερινοι Ελληνες μιλουνν 100 Ελληνικες λεξεις και τις ανακατευουν με αλλες τοσες αρκουδοαγγλικουρες, διοτι ειναι "μοδερνο" και κουλ.

    Γιατι δεν δινεις την πηγη της "φοινικικης" επιγραφης να την αναλυσουμε; Παντως απο τα ελληνικα σου φαινεσαι αν εισαι βαθια συγχισμενος μεχρι απελπισιας. Το τι διαολο ελληνικα και ιστιρια σας εκαναν στο σχολειο, μονο ο Θεος και η Ρεπουση το ξερουν.

    Αν θες παλικαρι μου να δεις Μακεδονικες επιγραφες απο τα χωρια μας, πανε στην ιστοσελιδα http://epigraphy.packhum.org/inscriptions/main του πανεπιστημιου Κορνελ για να ξεστραβωθεις λιγακι.

    Αιντε και καλο ξυπνημα.

  162. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 22/09/2008 22:28:40

    1. Αισθάνομαι βαθύτατη λύπη που ουδείς Έλλην Πατριώτης, εντός ή εκτός εισαγωγικών, δε βρήκε να μου προσάψει υπηρεσίες σε κάποια άλλη σκοτεινή ξένη δύναμη, πλην αυτών που ασμένως αποδέχομαι.
    2. Χαίρομαι που είδα κάποιους να υπενθυμίζουν ότι «Έλληνες είναι οι της ημετέρας Παιδείας μετέχοντες». Η ημέτερη Παιδεία περιλαμβάνει και ό,τι αρχαιοελληνικό μπόρεσε να σωθεί από το φανατισμό των κατ' επάγγελμα Χριστιανών (προσοχή! όχι των πρώτων Χριστιανών). Άρα είμαστε Έλληνες επειδή έτσι μας γουστάρει και κανενός δεν του πέφτει λόγος. Πού τα είδατε ρε παλικάρια τ περί φυλετικής καθαρότητας;
    3. Προς τους κάθε λογής υβριστές μιας και τίποτα καλύτερο δεν ξέρουν να κάνουν. Και ελληνικό πανεπιστήμιο έχω τελειώσει και ξένα πανεπιστήμια. Και η βαρβαρότητα της εισβολής του Αλέξανδρου του Μακεδόνα ακόμα υπάρχει στο συλλογικό ασυνείδητο των λαών της Μέσης Ανατολής. Κι ας άλλαξαν στο μεταξύ θρήσκευμα και πολιτισμική ταυτότητα. Κι ας έφαγαν πριν 1000 χρόνια μια ανάλογης βαρβαρότητας εισβολή, αυτή των σταυροφόρων, που την ακολούθησε η εισβολή του Τζένκις Χαν.Όλοι αυτοί, όπως κι ο Αλέξανδρος, όπως και κάθε κατακτητής, ΔΕ ΣΕΒΑΣΤΗΚΝ ΤΙΠΟΤΑ. Οι απόγονοί τους όμως παρήγαγαν πολλιτισμό. Είτε σας αρέσει είτε όχι είναι νόμος της Ιστορίας.
    4. Δεν αμφισβήτησα ότι οι περισσότερες Ελληνικές πόλεις είχαν μηδίσει. στρτό όμως είχαν στείλει μόνο οι ελληνικές πόλεις της Ιωνίας, διότι ήταν υπήκοοι του Αυτοκράτορα της Περσίας, και οι Μακεδόνες. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

  163. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/09/2008 23:53:29

    Νίκο, αν και παίζεις τις κουμπάρες προσπερνώντας αυτά που γράφω εστιάζοντας βολικά όπου γουστάρεις για να διευκολύνεσαι, κατέβασε τους τόνους επαναδιατυπώνοντας το σχόλιό σου για να μην ερχόμαστε στα ίδια και θα σου απαντήσω αναλυτικότερα. Αλλά τι λέω, αποκλείεται να το κάνεις οπότε στα γράφω ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ και παράταμε, δεν επανέρχομαι:
    Ήμουν ξεκάθαρος στο τι θεωρώ από την πλευρά μου οτι έχει συμβεί με το όλο θέμα της καταγωγής των αρχαίων Μακεδόνων και σου είπα πως αν δεν υπήρχαν τα Σκόπια το πράγμα θα ήταν από γραφικό έως «επί της ουσίας αδιάφορο». Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι αν έπαιξαν Ιλλυρικές φυλετικές προσμείξεις ή αν οι Μακεδόνες για κάποια περίοδο έδειξαν να κατευθύνονται προς «συνειδησιακή απόσχιση» από τον υπόλοιπο Ελληνισμό, τη στιγμή που αυτό εν τέλη δεν έγινε. Ούτε μας αφορά τι έγραψε κάποιος για τους Μακεδόνες τον 8ό π.Χ αιώνα. Αν το πάμε κάμποσες χιλιετίες πίσω σε λίγο θα τους βγάλουμε και Αφρικανούς, να ιδρυθεί και Μακεδονία της Αφρικής τότε να γελάνε και οι λάσπες. Όσο για την επιγραφή που έχει κάνει σημαία η Σκοπιανή προπαγάνδα, λες και το περιεχόμενό της οδηγεί σε συμπέρασμα πως τα Σκόπια είναι Μακεδονία, για να μη θεωρηθεί οτι τα βγάζω από το κεφάλι μου «googliσέ το, το τιμημένο».

  164. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 00:39:39

    Και να μπει ένα τέλος κάπου όταν μιλάμε οι νεοΈλληνες μεταξύ μας στο ανόητο «ο Σκοπιανός δεν είναι Μακεδόνας» (και πολύ σωστά), «αλλά ο Μπάμπης από τη Βέροια, όντως είναι». Στα άκρα, μια ζωή.
    Σιγά μη κωλώσει η Μπάμπης να δηλώσει Μακεδόνας, όταν η Σούλα από τους Αγ. Αναργύρους δηλώνει βαρύγδουπα «Ελληνίδα» επειδή μόνο και μόνο κατοικεί στον χώρο που υπήρξαν οι αρχαίοι Έλληνες και όχι το ιστορικά ορθότερο «Ρωμιά» ή «Ρομανή». Έλληνας γίνεσαι, δεν γεννιέσαι.
    Αν σου αρέσει να θεωρείς κι εσύ πως το κεντητό πουκάμισο «κατά τι ανώτερο των Λουδοβίκων» αντιπροσωπεύει κάποιου είδους Ελληνικό μεγαλείο και όχι βαλκανική κακομοιριά (όσος ρομαντισμός κι αν χαρακτηρίζει την εικόνα), απλά μη συνομιλείς μαζί μου γιατί δεν το δέχομαι. Έχω επεκταθεί σε αυτό στα links που παρέθεσα κάποια στιγμή πιο πάνω, δε θα αρχίσω τα ίδια τώρα.

    Και για να μην αρχίζουμε πάλι τις ad-hominem xxxxx, ούτε εγώ είμαι Έλληνας, προσπαθώ να γίνω όμως όπως και όσο μπορώ. Και μη μου αρχίσει κανένας πάλι οτι αγαπάει τον Παρθενώνα περισσότερο από εμένα, εγώ μια φορά εκδρομή με το σχολείο πήγα εκεί και από τότε δεν ξαναπάτησα, από φωτογραφίες καλύτερα. Αν ξαναδώ γραικύλο να ανάβει τσιγάρο (και μάλιστα να το σβήνει και κάτω σε ένα έδαφος ήδη πνιγμένο στη γόπα) ή να μιλάει στο κινητό λες και αυτό θα τολμούσε να το κάνει σε ορθόδοξο ναό χωρίς να του φέρει ο παπάς το μικρόφωνό κολάρο, και γενικά να φωνάζουν και να φέρονται σαν ανθρωπολογικά υποανάπτυκτοι, θα μου έρθει να τον ρίξω τον βράχο. Ακριβοί στο πίτουρο, φθηνοί στο αλεύρι. Κάνουμε τους δογματικά αυστηρούς (πράγμα καθόλου κακό από μόνο του) στα εγχώρια χριστιανικά ορθόδοξα, αλλά τα πανανθρώπινα και οικουμενικά τα έχουμε χεσμένα. Που κανονικά θα έπρεπε η εκτόξευση πτυέλου τσιγαρόβηχα ακόμα κι έξω από τα προπύλαια, να συνιστά ΑΥΤΟΦΩΡΟ. Δε θα μου πουλάτε εσείς περισσότερο Ελληνωφροσύνη από εμένα, που μας έχετε πάρει τον Ελληνισμό εργολαβία μερικοί και δεν κοτάμε να κλάσουμε

  165. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 00:48:55

    Και να προσθέσω και κάτι στο παραπάνω. Αν με διαβάζουν (που με διαβάζουν) «συνΈλληνες» Σούλες και Μπάμπηδες από το Παγκράτι και τα Σεπόλια, την επόμενη φορά που θα κατευθυνθούν προς Παρθενώνα μεριά, να ρίξουν μια ματιά σε μια συγκεκριμένη εθνικότητα τουριστών, με τι τρόπο κοιτάζουν, στέκονται και συμπεριφέρονται μπροστά στον Ναό: Τους Ιάπωνες, που δίνουν την εντύπωση πως αν ο χώρος ήταν κλειστός, θα έβγαζαν και τα παπούτσια.
    Αυτά και τέλος.

  166. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 01:31:20

    Σπύρος: "Sorry Ξ.Δ. πού χρησιμοποίησα ΄χριστιανική΄ έκφραση"

    FactorX: "aionios, sorry αλλα σου έσβησα κατα λάθος ένα σχόλιο"

    Νίκος: "Παντως απο τα ελληνικα σου φαινεσαι αν εισαι βαθια συγχισμενος μεχρι απελπισιας. Το τι διαολο ελληνικα και ιστιρια σας εκαναν στο σχολειο, μονο ο Θεος και η Ρεπουση το ξερουν. [...]
    οι σημερινοι Ελληνες μιλουνν 100 Ελληνικες λεξεις και τις ανακατευουν με αλλες τοσες αρκουδοαγγλικουρες, διοτι ειναι “μοδερνο” και κουλ."


    Να τον ακούτε το Νίκο και μη μπουρδουκλώνετε αγγλικές με νεοΕλληνικές λέξεις, τζίζ, δεν κάνει, είναι κάτι που αυτόχρημα σας αφαιρεί πόντους από την Ελληνικότητά σας. Και βγάλτε επιτέλους τo τζίν, φορέστε φουστανέλα ή χλαμύδα, αλλιώς δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε ως ισοϋψείς του, όταν του μιλάτε να κοιτάτε τις μύτες των παπουτσιών σας.

    Μάθε επίσης πως σε κάποια σχόλιά σου το ‘ορθογραφικό εκ παραδρομής’ με το ‘ορθογραφικό από άγνοια’ βγάζει μάτι. Από την στιγμή που επικαλείσαι τέτοια φτηνιάρικα πράγματα σε μια συζήτηση για να ψέξεις το επίπεδο του συνομιλητή σου, να τα προσέχεις αυτά δύο και τρεις φορές περισσότερο από τους άλλους.
    Και αν επανέλθεις δριμύτερος με την ίδια τακτική προσέγγισης παρουσιάζοντας με επιθετικό τρόπο πράγματα με τα οποία έχω ξεκαθαρίσει εξ' αρχής από τα πρώτα σχόλια οτι συμφωνώ ως αντεπιχειρήματα, μη ξεχάσεις κλείνοντας να μου κάνεις πιο λιανά τον αριθμό πτηνών που κάθονται και σε ποιανού το περιβόλι , γιατί δεν γίνεσαι αρκετά σαφής και κάπου σε χάνω

  167. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 02:40:24

    @Προβοκάτορας: "Και η βαρβαρότητα της εισβολής του Αλέξανδρου του Μακεδόνα ακόμα υπάρχει στο συλλογικό ασυνείδητο των λαών της Μέσης Ανατολής".

    Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει, φίλε! Ο Αλέξανδρος είναι θεοποιημένος στην δεσποτομανή Ανατολή. Πες μου κάτι, σε παρακαλώ. Τον Αρριανό τον έχεις διαβάσει;

    Α, και δεν μου είπες αν έχεις πάει στον στρατό. Ή αν έπαιζες μικρός πόλεμο με ξύλινα σπαθιά, γειτονιά με γειτονιά, παρέα με παρέα, σχολείο με σχολείο. Το ίδιο είναι.

    ΥΓ. "Όταν ήμουνα μικρός,
    μεσ' τα κύμματα δε με 'νοιαζε,
    αν ο κόσμος είν' απλός,
    ή απλός σε μένα έδειχνε",

    ("Ξύλινα Σπαθιά"- ...Paolo Paolini)

  168. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 03:15:45

    Νήπιε φάουλ. Κι εγώ ας πούμε έπαιζα τέτοια παιχνίδια στην προεφηβική ηλικία και έβλεπα Ραμπο και στο στρατό όταν πήγα (18χρ. εθελοντής) έπιανα το FN στα χέρια μου και ένιωθα "ο φονιάς" και ο "πάμε να πάρουμε την Πόλη κι αν χρειαστεί ποιο Σαγκάριο και κουραφέξαλα, μέχρι Ινδία να φτάσουμε να πάρουμε πίσω τα εδάφη. Αν μπορούμε πάμε και μέχρι Νότια Αφρική να τα επεκτείνουμε κι άλλο για το καλό της οικουμένης και του ανθρώπινου είδους". Σου βγαίνει αυτό όταν κρατήσεις όπλο, αρχαίγονο το ένστικτο. Εδώ ένα μαχαίρι πιάνεις και το αίμα στο χέρι σου το νιώθεις να κινείτε λίγο διαφορετικά.
    Επίσης ξέρεις τι άλλο έκανα πιο μικρός όμως? Έκοβα τα φτερά των τζιτζικιών το καλοκαίρι και τα κοίταγα να σκούζουνε. Ποιος το είπε πως τα μικρά είναι αγγελούδια? Μικρά τέρατα είναι συνήθως, "άνθρωποι" γίνονται στην πορεία. Και όσοι περνάει η εποχή, το τι πρέπει να περικλείει η έννοια αυτή, τροποποιείται και αναπροσαρμόζεται.

    Με προβληματίζει και η υποκρισία κάποιον να τους ενοχλεί η δική διαλεκτική θρασύτητα τη στιγμή που τις ΠΡΑΞΕΙΣ του νεαρού αμούστακου (και ομολογουμένως απύθμενα χαρισματικού στρατηγικά) Αλέξανδρου, τις χαρακτηρίζουν το λιγότερο «ανδρεία».
    Και διαχωρίζουν τα κίνητρα του Αλέξανδρου από του Χαν, λες και θέλει υψηλή ανάλυση και στοχασμό για να καταλάβεις οτι ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ. Εκ του αποτελέσματος λοιπόν, ο Αλέξανδρος απαλλάσσεται και ιεροποιείται.
    Και θα ξαναπώ οτι αναγκαστικά έτσι ανοίγεις διάπλατα πόρτες και παράθυρα απέναντι σε λογικές και δρόμους που θα σε οδηγούσαν στο συμπέρασμα πως οι σημερινοί Γερμανοί οφείλουν πολλά στον Χίτλερ γιατί χάρις σε αυτόν η Γερμανία σήμερα είναι αυτή που είναι και όχι αυτό που όριζε η συνθήκη των Βερσαλλιών. Του χρωστάνε ευχαριστώ?
    Μέχρι που και όλη η ανθρωπότητα του χρωστάει πολλά τότε, υπό την λογική πως ο πόλεμος αυτός εκτόξευσε την τεχνολογική πρόοδο και εξέλιξη σε υψηλότατα επίπεδα. Του χρωστάμε ευχαριστώ όμως?
    Ναι εντάξει, ντροπή μου που συγκρίνω τον Αλέξανδρο με τον Χίτλερ, ο ένας είχε μουστάκι ο άλλος όχι, ο ένας είχε Βουκεφάλα ο άλλος Mercedes 770K, ο ένας ήταν μουρλός, ο άλλος καθοδηγείτο από Θείο σχέδιο που είχε «προφητεύσει» (....) το Μαντείο.
    Είναι απλό. Σε θέματα αξιολόγησης που άπτονται της ηθικής τάξης, δεν χρησιμοποιείς δυο μέτρα και δυο σταθμά με τέτοιο τρόπο γιατί χάνεται η μπάλα.
    Δεν λέω οτι πρέπει να τον προσφωνούμε μεταξύ μας «Σφαγέα Αλέξανδρο», ούτε οτι πρέπει να το επισημαίνουμε σε κάθε ευκαιρία, ειδικά παραέξω και ειδικότερα στις μέρες μας. Όταν όμως το φέρνει η κουβέντα μεταξύ μας, ε πως να γίνει τώρα, ούτε στο χαμηλό και στο σιγανό δεν μπορούμε να το λέμε?

  169. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 03:21:59

    Προσωπικά ανδρεία σε στρατιωτικού ηγέτη στον ύψιστο βαθμό, που βασικά δεν έχω υπάρχουν λόγια να περιγράψεις, αναγνωρίζω στον Λεωνίδα. Αν κρίνουμε και από την μετέπειτα έως την νεότερη και ίσως ακόμα και σύγχρονη Ιστορία (όπως ο Κώστας Γεωργάκης), ευτυχώς το καλούπι δείχνει να μην έχει σπάσει στον τόπο.

  170. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 03:28:30

    Και μιας που μιλάμε για ηθική, υπάρχει όντως εποικοδομητική ανηθικότητα (για να μη πω καθαρή «λαμογιά») που αναγνωρίζω κι εγώ στα αρχαία χρόνια. Την περίπτωση του Αλκιβιάδη, μια παραλλαγμένη μορφή Α. Παπαντρέου στην αρχαιότερη μορφή του, που ξεβράκωσε το μέγεθος «λαός» της εποχής και του έδειξε τα εξόφθαλμα λάθη και αδυναμίες του. Όπως ο Αντρέας, ο λαός (μάλλον οι λαοί) και ο Αλκιβιάδης, είχαν ένα «σιωπηρό αλισβερίσι» όπου δούλευε ο ένας τον άλλον. Εκ του αποτελέσματος, οκ, εποικοδομητικότατο. Έμειναν τα γεγονότα στην Ιστορία να υπάρχουν να τα βλέπουμε.

  171. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 03:43:19

    @ΞΕΝΟΣ ΔΑΚΤΥΛΟΣ:

    "Έλληνας είναι ο της Ελληνικής παιδείας μετέχων. Ελληνική παιδεία δεν έχουμε, άρα ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ και έχουμε υποχρέωση αφού κατοικούμε σε αυτά τα χώματα να επιστρέψουμε στην Ελληνικότητα για να μπορούμε να είμαστε πραγματικά Έλληνες και όχι αδέξιοι κάτοικοι του πρώην Ελληνικού χώρου".

    Αυτό είναι το απόσταγμα, ο "αφρός", το ρεζουμέ, όλων όσων λες! ΚΑΘΗΚΟΝ και ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Αυτός είναι ο "νέος Πατριωτισμός". Η αφύπνιση της Ελληνικότητας. Χρέος της γενιάς σας είναι να ανακαλύψετε από "τι" συνίσταται αυτή η "Ελληνικότητα". (: Ωραία πρόκληση δεν είναι;).

    Επικεντρώσου πάνω σ' αυτό και υποστήριξέ το με αυτό το ασίγαστο πάθος που προστατεύεις την γνώμη σου, -την άποψή σου.

    Σοβαρέψου, ...ΟΜΩΣ! "Ό,τι δίνεις παίρνεις". Νομο-τέλεια. Μη ψάχνεσαι, "μη πετάς τη σκούφια σου για καυγά", "μη λύνεις το ζωνάρι", μη "ξεφεύγεις" και ρέπεις στον χαβαλέ. Εύκολη πίστα ο εντυπωσιασμός και η βαβουρο-μανούρα.

    ΣΥΝ-ΚΕΝΤΡ-ώσου- εστίασε- στόχευσε -> "Φύγαμε"! Η Ελλάδα είναι ταξίδι- tripάκι! Προσωπικά, στεναχωριέμαι που άργησα τόοοσο πολύ να το καταλάβω. Παρηγοριέμαι, όμως, τουλάχιστον, με το ότι, επί τέλους, το κατάλαβα. At least και at last, -που λένε και εις Λόνδρας οι λόρδοι, ma mate!

    ΥΓ. Τυχαίο νομίζεις είναι που όλα τα ποστ που ξεπερνάνε εδώ τα 100 σχόλια, είναι για ΕΘΝΙΚΑ θέματα; Άσχετο αν επικαλλύπτεται με πολιτικά- κομματικά- ιδεολογικά επιχρίσματα.

  172. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 04:05:51

    νήπιε να 'σαι καλά αλλά μη μου ζητάς να αλλάξω τον τρόπο που αναπτύσσω τις σκέψεις μου, δηλαδή αυτό που είμαι, ο κάθε σχολιαστής (περι)ορίζεται από την ίδια του τη φύση. Όταν η μια σκέψη μου, φέρνει την άλλη δεν γίνεται να αντισταθώ στο να πλατειάσω και να ξεσκίσω τα βάρδουλα της ροής στη συζήτηση. Αν ειδοποιηθώ από τον administrator οτι έχει αρχίσει να τον ενοχλεί θα το κοιτάξω, αλλά θα είναι σαν να προσπαθώ να μιλήσω με τσιρότο στο στόμα.

    Εκτός αν σε ενοχλεί όχι απο πρακτική άποψης αλλά αισθητικά επειδή θεωρείς πως φθηναίνει την ιερότητα της θεματολογίας και δεν μπορώ να συμφωνήσω, ειδικά όταν το πράγμα δεν ξεφεύγει θεματολογικά από την αρχή αλλά μετά από πολλά σχόλια, τη στιγμή μάλιστα που σε κάθε blog σχεδόν αυτό γίνεται. Από ένα σημείο και μετά όταν φουσκώσει ο αριθμός των σχολίων, η συζήτηση γίνεται «από το σπίτι σου περνώ που τηγανίζεις ψάρια και μου πετάς έναν κεφτέ ωχ το μάτι μου».

  173. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 23/09/2008 05:28:56

    Πάλι αγαπητέ, ψυχοπαθή, ανήλικε, μικρέ φίλε μου Ξένε Δάκτυλε, φέρνεις σβούρες γύρω από τον εαυτό σου κυνηγώντας την ουρά σου και τιποτολογώντας??

    Πρόσεξέ με λίγο, αυτό που σου συμβαίνει είναι σύμπτωμα ψυχοπάθειας και έχει όλα τα χαρακτηριστικά μανιοκαταθληπτικής κρίσης-ξεσπάσματος με έντονα στοιχεία παρανοικής ιδεοληψίας.
    Να το προσέξεις ιδεοληπτικέ ψυχοπαθή φίλε μου.
    Να ξέρεις, εγώ σου δείχνω κατανόηση και δεν σε παρεξηγώ που είσαι γάιδαρος και ανεδέστατος.
    Δεν σε παρεξηγώ που φέρεσαι σαν αγενής χοντρογάιδαρος σε κάθε θέμα όπου μπαίνεις και πετάς ό,τι κοτσάνα μπορεί να βάλει ανθρώπου νους λες και είσαι στο σπίτι σου.
    Δεν σε παρεξηγώ θλιβερό φλύαρο μυγόχεσμα.
    Δε σε παρεξηγώ διότι ξέρω τι μαρτύριο περνάς με το μπερδεμένο σου μυαλό και τα ασήκωτα προσωπικά κόμπλεξ που φέρεις.

    Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς αυτήν την ιστοσελίδα.
    stress τελεία gr
    Την έχουν γράψει κάτι καλοί κύριοι με άσπρες μπλούζες που σε περιμένουν χαμογελώντας στο νέο σου σπίτι στο Δαφνί.

    Αν συνεχίζεις να ακούς φωνές και αν θέλεις να μας εξομολογηθείς και άλλες προσωπικές σου ανησυχίες και βάρη και ενδόμυχα συμπλέγματα που κουβαλάς, άντε βρε κουτό μη διστάζεις ανοίξου και πες τα μας όλα.
    Εμείς σε αγαπάμε.
    Πες μας τι άλλο σε προβληματίζει?
    Βέβαια δεν νομίζω να αντιμετωπίζεις πρόβλημα ψυχοπαθή trollη διότι ήδη αντιμετωπίζεις ένα blog που φιλοξενεί δεκάδες χρήστες λες και είναι το προσωπικό σου ημερολόγιο και τσιφλίκι.
    Ξέρεις εσύ άντε.

    Φλόμωσε μας για μια ακόμη φορά στην ανούσια παπαροσεντονιά που μόνο εσύ ψυχοπαθή ανήλικε ξέρεις να σκορπάς.

    Έλα φαφλατάδικο trol δείξε μας μέχρι που μπορεί να φτάσει η γαιδουριά σου και η αγένειά σου.
    Δείξε μας πόσο πολύ υποφέρεις από αυτήν την άτιμη ψυχασθένεια που τόσο ανηλεώς σε ταλαιπωρεί.

  174. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 05:49:29

    άρχή σοφίας είπες στο σχόλιο 177 που παρακαλώ τον FactorX να μη στο σβήσει και αυτό "Δείξε μας πόσο πολύ υποφέρεις". Αμέσως φιλαρίνι.


    Παρακαλείται η γραμματέας να αναγνώσει τον κατάλογο των ελληνοφρενών συναδέλφων. Απαρτίας διαπιστωθείσης, άρχεται η συνεδρίαση ονόματι «Δίκη Προθέσεων και Αιτιών σχολιασμού του Αλλοτρίου Δακτύλου υπ. αρ. #324324». Τον λόγο έχει ο "αρχή σοφίας", ακολουθούν πιθανώς οι όποιοι λοιποί τρανοί και πελώριοι σχολιαστές του ιστολογίου.
    Οι σύνεδροι καλούνται προς ψηφοφορίαν. Το δικαστήριο απεφάσισε: Ένοχος δια εσχάτη προδοσία κατά των ιερών και οσίων (σ.σ σιγά μαέστρο, θα χαλάσει η μπούκλα) του Έθνους, μέσω της προδοτικής και επαίσχυντης κατ’ εξακολούθηση προσεγγίσεως Εθνικών θεμάτων υπό το πρίσμα του αληθούς και ουχί το αντίθετον, εις τα πρότυπα του υγιούς... (σ.σ. βεεεεεβαια) Σιωπή, κατηγορούμενε κάτσε κάτω είπα. Του υγιούς λέγω πνεύματος, που επιτάσσουν τα χρηστά ήθη και η περιρρέουσα νοοτροπία της σύγχρονης εποχής που διανύομεν εις την Χώραν.
    Το οτι ο κατάπτυστος ανθυπο-μπαγασάκος ακολουθών την προδοτική ένστικτον αυτού καχυποψίαν ευρίσκεται εκτός Ελληνικής πραγματικότητος είναι αναμφισβήτητον, ενώ θέτει δε αυτήν (σ.σ. την νεοΕλληνική πραγματικότητα ντέ) Κατηγορούμενε σε προειδοποιώ, μη διακόπτεις την διαδικασία. Θέτει δε αυτήν εις «κατωτέραν» μοίραν εν τω διαδικτυακώ βίω. Η απόφαση επάρθη ομοφώνως. Θάνατος δια ψηφιακού λιθοβολισμού.
    Έχει να προσθέσει κάτι το μυγόχεσμα?

    -Μάλιστα κύριε πρόεδρε, πριν ξεκινήσετε με την εφαρμογή της ποινής για πολλοστή φορά, όπως θα ‘ρχεστε φέρτε και μια light γιατί έχω γκαργκανιάσει

  175. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 23/09/2008 06:01:36

    ανήλικε ψυχοπαθή φίλε μου Ξένε Δάκτυλε δεν σε κατηγορώ για αντίθετη άποψη.

    Σε κατηγορώ για επισταμένη προσπάθεια διάλυσης του διαλόγου μέσω ακατάσχετης ηθελημένης ανούσιας παπαρολογίας.

    Σε κατηγορώ για TROLLING το οποίο διαπράττεις επίτηδες όπως παλιότερα είχες δηλώσει επειδή ''δεν σου άρεσε η νέα στροφή του blog''.

    Σε κατηγορώ για συνεχή ύπουλη προσπάθεια υπονόμευσης του διαλόγου και των απόψεων.

    Σε κατηγορώ για φασιστική προσπάθεια φίμωσης αυτών που θεωρείς αντιπαλους σου μέσω trollαρίσματος.

    Εντοπίζεις ποια θέματα δε σου αρέσουν και μεθοδευμένα τα πνίγεις με ασταμάτητη τιποτολογία, χωρίς να βρίζεις ωστε να μην μπορεί να σου πει τίποτα ο factorx, αλλά ταυτόχρονα επιτυγχάνοντας το στόχο σου και επιβάλλοντας τη γραμμή σου.

    Και καλώ τον factorx να λάβει τα μέτρα με την πάρτη σου, να σε απαγορεύσει και να προστατεύσει τον διάλογο, που τόσο βάναυσα και φασιστικά και πονηρά πνίγεις

  176. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 06:28:45

    Χεχ, έπιασες τη φράση μου τότε "αυτό σηκώνει trollάρισμα άπειρο εδωμέσα" εκείνης της ατυχούς στιγμής πριν καιρό, πράγμα το οποίο τελικά θα καταλάβαινες οτι ΔΕΝ έγινε στην πράξη αν ήξερες την εννοιολογική σημασία της λέξης troll και προσπαθείς να το κεντήσεις σταυροβελονιά. Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση όσων διαβάζουν και του ίδιου του FactorX μιας και κάποτε είχε πει "το ANTI είναι οι σχολιαστές του" πράγμα που προσωπικά απεύχομαι να ισχύει με ελάχιστες εξαιρέσεις τελικά.
    Βαρέθηκα, ύπνος. Πάντως δε τρέχει, για πάρτη σου λέγε με και troll λέγε με και πορτατίφ, ότι εκτονώνει τον πόνο σου για την περίπτωσή μου, ως ψυχάκιας (της DSM-IV κατηγορίας 296 που περιέγραψες) σε αντίθεση με εσένα έχω κατανόηση σε αυτά τα «εκτονωτικά». Εγώ πάντως λέω πως δεν είμαι troll, είμαι απλά ο χειρότερός σου φόβος. Πράγμα που δείχνει πως βρίσκομαι σε καλή πορεία.

  177. Νίκος avatar
    Νίκος 23/09/2008 06:50:41

    Προς " Ξένο Δάκτυλο (#170)"

    Τουλαχιστον μερικοι απο εμας που διαβιουμε εξω απο τη χωρα του κατα Ζουραρι "Μπουρδισταν" περισσοτερα χρονια απ' οτι ζησαμε εκει εχουμε και ελαφρυντικα.

    Το "...δεν γίνεσαι αρκετά σαφής και κάπου σε χάνω" να οφειλεται στη γενικευμενη (α)παιδεια οπου η ποσοτητα συγχεεται με την ποιοτητα; Η αδελφη μου ελεγε προχθες οτι η ανηψια μου που παει 1η Γυμνασιου φετος ηλθε στο σπιτι με 30!!!!! βιβλια, ναι φιλε μου, 30 βιβλια!!!!.
    Καπιοι ιθυνοντες στο υπουργειο (α)παιδειας εχουν παθει μαλακυνση εγκεφαλου απο τα πολλα Αγγλιογαλλογερμανικα που τους "επαιδευσαν" εν Εσπερια.

  178. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 23/09/2008 06:52:17

    Επειδή θα φύγω σε λίγο για δουλειά, θα ήθελα να παρακαλέσω τον factorx να επέμβει και να προστατεύσει τον χώρο αυτό της ελεύθερης αναταλλαγής απόψεων και διαλόγου, από τις φασιστικές προσπάθειες επιβολής και τις δόλιες και ύπουλες και απαράδεκτες μεθοδεύσεις του troll με το όνομα Ξένος Δάκτυλος, του οποίου μάλιστα το τελευταίο ξεκαρδιστικό αστείο ήταν η δήλωσή του οτι αποτελεί τον ...χειρότερό μου φόβο(sic)!!!

    Έκανα το καθήκον μου για την προστασία του διαλόγου στον οποίον συμμετέχω, από εδώ και στο εξής ας ληφθούν τα δέοντα ώστε να εκλείπει από τους χώρους της συζήτησης το trolling.
    Eυχαριστώ και χαίρετε.

  179. Νίκος avatar
    Νίκος 23/09/2008 06:58:26

    Προς τον Ξενο Δ. (#167)

    "Ήμουν ξεκάθαρος στο τι θεωρώ από την πλευρά μου οτι έχει συμβεί με το όλο θέμα της καταγωγής των αρχαίων Μακεδόνων και σου είπα πως αν δεν υπήρχαν τα Σκόπια το πράγμα θα ήταν από γραφικό έως «επί της ουσίας αδιάφορο». Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι αν έπαιξαν Ιλλυρικές φυλετικές προσμείξεις ή αν οι Μακεδόνες για κάποια περίοδο έδειξαν να κατευθύνονται προς «συνειδησιακή απόσχιση» από τον υπόλοιπο Ελληνισμό, τη στιγμή που αυτό εν τέλη δεν έγινε".

    Δυστυχως για μας "χεστηκε η φοραδα" διοτι το χρησιμοποιουν ως πολιτικο οπλο εναντιον μας, και ειδικα οι εγχωριοι γραικυλοσκωληκες που σκιζονται για το δικαιωμα αυτοπροσδιορισμου του καθε εθνικιστη βαλκανιου, αλλα ως ΞΕΝΟΣ δεν θα το αντιληφθεις ΠΟΤΕ. Κουβεντα δεν λες για τις "αρχαιες" περγαμηνες των Σκοπιανων αλλα σου φταιμε εμεις που ειμαστε Ελληνες. Ρε δεν πας απο εκει που ηλθες...

  180. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 08:01:08

    Καταλαβαίνω τι λες, απλά το θεωρώ άσχημο. Δεν είναι δυνατόν να ζητάς πράγματα που παραπέμπουν σε λειτουργικό σκοταδισμό (ναι εντάξει, «και ήρθα εγώ ο φωταδιστούλης» κλπ κλπ) λέγοντας ουσιαστικά ότι αφού «χρησιμοποιούν τις όποιες πιθανές Ιλλυρικές προσμίξεις και επιρροές των Αρχαίων Μακεδόνων ή το γεγονός οτι για κάποιο διάστημα έδειξαν να την βλέπουν περίεργα έναντι του υπόλοιπου Ελληνισμού, για να στηρίξουν την γελοία προσπάθειά τους να φτιάξουν κράτος με τέτοια ονομασία, τα απορρίπτουμε ως ιστορικές πιθανότητες και όποιος τα εξετάσει σε κουβέντα, στην πυρά». Δεν ακολουθώ σε αυτό, αν είναι απλά μπορώ να πάω από εκεί που ήρθα -η αλήθεια είναι οτι ευτυχώς για κάποιους από εσάς, δεν νομίζω οτι θα βρώ τη διάθεση να ξαναγράψω σεντόνια οπότε μη παθαίνετε λουμπάγκο, οκ σας αφήνω ήσυχους να συνεχίσετε όπως σας αρέσει- να πάω από εκεί που ήρθα λοιπόν να καθόσαστε εδώ όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα να συμφωνείτε αναμεταξύ σας.
    Κι όποιος σκάσει μύτη να πει κάτι που ενοχλεί, όντας σοβαρότερος και όχι σαν εμένα που κάθομαι και κάνω όλα αυτά, να του πετάτε ένα αφοριστικό «άντε φύγε από εδώ, αυτά μας τα είπαν και άλλοι άρα είσαι μαζί τους και όχι με εμάς». Με αποτέλεσμα να τους βλέπεις μη ξανασχολιάζουν. Άλλοι στο ποστ που εισέπραξαν την αντίδραση αυτή και κάποιοι άλλοι απλά δεν ξαναπατούν στο blog ενώ φάνηκε να έχουν πολλά και αξιόλογα να πουν. Χωριζόμαστε σε στρατόπεδα για να παίζουμε αναμεταξύ μας σε τόσο σημαντικά θέματα, συνεχώς από λογικές του στυλ, πόσα τσέπωσες να έρθεις να μας γράψεις αυτό το σχόλιο. Και παρεμφερή.

    Τώρα επειδή εγώ δεν το έκανα αυτό εδώ και καιρό, δηλαδή να «σπάω» όπως εκείνοι, θεωρώντας χρήσιμο να πράξω όπως νιώθω, αξιολόγησέ το όπως θέλεις απλά δε με αγγίζει κανένας χαρακτηρισμός σου γιατί δεν σε έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Όχι για τον τρόπο που μιλάς σε εμένα προσωπικά, δε με ξέρεις δεν σε ξέρω. Εδώ ο καθένας βγάζει ότι έχει μέσα του, έτσι είναι το internet. Τα έχω δει αυτά σε συναντήσεις από κοντά, βλέπεις κάτι τύπους με αγγελικά προσωπάκια που δεν θα τους έπαιρνες γραμμή στο δρόμο τι φέρουν μέσα τους, μόνο εδώ τα βγάζουν, σε blogs και σε chat-rooms. Δεν θα με ενδιέφερε η συμπεριφορά σου προς εμένα, κι ας μου φερόσουν με τον καλύτερο τρόπο, δεν κρίνω έτσι τους άλλους. Αλλιώς αν ήμουν κηπουρός π.χ του Στάλιν θα έπρεπε να δηλώνω «τι να σας πω βρε παιδιά, εμένα κάθε μήνα με πλήρωνε ντάνγκα στην ώρα μου και φερόταν πολύ κύριος, άσε που ώρες-ώρες ήταν μεγάλος καλαμπουρτζής, τον συμπαθώ και δεν έχω κάτι να χωρίσω με τον άνθρωπο». Υπό αυτή την έννοια λοιπόν, άπαξ και έδειξες τι πιστεύεις και πως σκέφτεσαι στον τρόπο που αντιμετωπίζεις πρόσωπα και καταστάσεις από εδώ, η γνώμη μου για εσένα είναι τέτοια που δεν με απασχολούν σχόλια, χαρακτηρισμοί και σκέψεις σου για το άτομό μου καθόλου. Και μη το παίρνεις προσωπικά, είπαμε δε με ξέρεις δεν σε ξέρω. Έτσι το βλέπω.

    Είπες επίσης «Κουβεντα δεν λες για τις “αρχαιες” περγαμηνες των Σκοπιανων αλλα σου φταιμε εμεις που ειμαστε Ελληνες. Ρε δεν πας απο εκει που ηλθες».
    Θα πάω από εκεί που ήρθα, απλά τι σημασία είχε να πω κι εγώ όσα επισημαίνονται ήδη. Με τα αυτονόητα θα ασχολούμαστε? Το θέμα είναι τα υπόλοιπα. Απλά έχω υπερβολικές απαιτήσεις από τους συνανθρώπους μου και την πληρώνεται εσύ, ο «αρχή σοφίας» και διάφοροι άλλοι λες και οφείλατε να είστε όπως σας ήθελα και αυτό όντως είναι φασιστικό. Υπόσχομαι να μην ενοχλήσω πάλι γιατί εκτός του ότι τελικά «άδειασα» από όσα είχα να πω, πραγματικά δεν έχει και νόημα. Θα μπορούσα να πω κι άλλα, αλλά θα πάω αλλού να υπάρχει και μέτρο μη παίρνω ένα blog μονόπαντα γιατί μπορεί να μην ενοχλώ τον FactorX αλλά σχετικά με όσους έχω ενοχλήσει θεωρώ οτι εντάξει από κάποιο σημείο και μετά το έχω ποσοτικά παρακάνει. Και όταν λέω «θα πάω αλλού» εννοώ σε κάποιο άλλο blog όπου και εκεί οι σχολιαστές του θα λένε πράγματα πάνω στα οποία θα μπορώ να πατήσω για να γράψω τα σεντόνια που θα έχω στο κεφάλι μου και με απασχολούν. Υπάρχουν κάμποσα. Εδώ θα μπαίνω μόνο για τις αναρτήσεις και όχι για τα σχόλια. Άσε που έχω γενικά υπερεκτιμήσει τον χώρο των ιστολογίων και αυτό πράγματι, ίσως θα πρέπει να το κοιτάξω όπως είπε ο αρχή(σοφίας). Όσοι από αυτούς με τους οποίους φάνηκε να βγάζω τουλάχιστον μια στοιχειώδη συνεννόηση έχουν το mail μου (όχι αυτό που έδωσα δημόσια, αυτό το έχω σβήσει, αλλά το κανονικό μου) και με χρειαστούν κάτι, από εκεί. Σπύρο αν θελήσεις το δικό μου το έχει ο Factor.
    Αν δεν κρατήσω το λόγο μου και ξαναγράψω σεντόνι, να μου καεί η μητρική –πήρα βαρύ όρκο 300 ευρώ έδωσα για να την πάρω, οπότε δεν έχετε τίποτα να φοβηθείτε πλέον, θα μείνετε ήσυχοι, το εννοώ γιατί όντως κάπου νιώθω οτι παραπήγε και ξεχείλωσε (με δική μου ευθύνη βεβαίως, δεν μετανιώνω καθόλου ήταν ένα πολύ εποικοδομητικό για μένα σκηνικό όλους αυτούς τους μήνες). Άντε μπάϊ (σε ελληνικά να μη χαλιέσαι) γιατί εδώ στον επίλογο έγινε και μελό η φάση και δε μου πάνε αυτά

  181. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 08:19:08

    Και ok φεύγοντας, το λεω ανοιχτά: Την πάθηση που περιέγραψε (την πρώτη) ο «αρχή σοφίας» την έχω όντως, βάρεσε διάνα, είπε και κάτι σωστό.

  182. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 10:01:11

    Ώπα, εκκρεμότητα που χρίζει διευκρίνησης για όσους εξακολουθούν να μην καταλαβαίνουν:

    Στην πρώτη παράγραφο του #184 δεν εννοώ ως «ιστορικές πιθανότητες» το να είναι Μακεδόνες οι σκοπιανοί. Δεν είναι. Εννοώ το αν όντως έγιναν Ιλλυρικές προσμίξεις και το αν πήγαν κάποια στιγμή να αποσχισθούν συνειδησιακά.
    Δεν δέχομαι να μη τα εξετάζω σε συζητήσεις, επειδή «είναι όπλα των Σκοπιανών και τα χρησιμοποιούν οι εγχώριοι, άρα βούλωστο κι εσύ τώρα και σπάσε». Με θλίβει αυτό ως προτροπή και απαγόρευση. Το οτι υπάρχουν κάποιοι εδώ που ΔΕΝ λένε τέτοια πράγματα και αντιλαμβάνονται το μέγεθος της θλίψης που αναλογεί, είναι ευχάριστο αλλά δεν αρκεί για να ισοσκελίσει το άσχημο συναίσθημα που νιώθω όταν ακούω τέτοια περίεργα.

    Υ.Γ) Δεν ήταν σεντόνι αυτό, άρα η μητρική ok.

  183. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 10:04:08

    "Εννοώ το αν όντως έγιναν Ιλλυρικές προσμίξεις και το αν πήγαν κάποια στιγμή να αποσχισθούν συνειδησιακά" <---- οι Αρχαίοι Μακεδόνες

  184. aionios avatar
    aionios 23/09/2008 11:26:04

    με αυτό τον καραγκιόζη ασχολείστε ακόμα ρε παιδιά?

  185. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 11:33:46

    @ΞΕΝΟΣ ΔΑΚΤΥΛΟΣ: άνοιξε κανά βιβλίο και άσε τις εξυπνάδες. TIME IS LIMITED. O Xρόνος είναι πεπερασμένος.

    ***

    ΜΑΚΕΔΝΟΣ- ΜΑΚΕΔΩΝ = ο μακρύς, (ψηλός)

    Ο Ωκεανός και η Τηθύς γέννησαν τον Ινάχο, από τον οποίο πήρε το όνομα ο ποταμός Ινάχος στο ΑΡΓΟΣ. Ο Ινάχος και η Μελία, κόρη του Ωκεανού, γέννησαν το Φορωνέα και τον Αιγιαλέα. Ο Αγιαλέας πέθανε χωρίς να κάνει παιδιά. Κατόπιν ο Φορωνέας έγινε δυνάστης, (: Πελοπόνησος = Φορωνίδα) ..

    Μετά, ο Φορωνέας και η νύμφη Τηλεδίκη απέκτησαν τον Άπιν, -από τον οποίο η Πελοπόννησος ονομάστηκε Άπια-, καθώς και τη Νιόβη. Ο Απις πέθανε χωρίς να κάνει παιδιά, όμως επειδή νομίστηκε θεός ονομάστηκε Σάραπις. Από τη Νιόβη και το Δία (πρώτη θνητή με την οποία κοιμήθηκε ο Ζευς) γεννήθηκε ο ΑΡΓΟΣ .. και ο ΠΕΛΑΣΓΟΣ .. Ο Ησίοδος τον Πελασγό τον λέει αυτόχθονα.

    Ο Πελασγός και η Μελίβοια, κόρη του Ωκεανού ή κατ’ άλλους η Κυλλήνη, γέννησαν τον Λυκάονα, τον βασιλιά των Αρκάδων που με πάρα πολλές γυναίκες απόκτησε 50 γιους: Θεσπρωτό, Μ Ά Κ Ε Δ Ν Ο, Μαίναλο, Φθίο, Λύκιο, Ορχομενό … Ο Αργος νυμφευθείς την Ευάδνη την κόρη του Στρυμόνα και της Νεαίρας γέννησαν τους Πείραντα, Επίδαυρο και Κρίασον, που παρέλαβε τη βασιλεία.

    Από τον Άργο (ή τον Πειρήνα, ή τον Κάστορα) και την Ισμήνη της Ασωπού γεννήθηκε ο Ίασος, κόρη του οποίου ήταν η Ιώ. Η Ιώ, ύστερα από περιπέτειες (κατά τον Ηρόδοτο την έκλεψαν οι Φοίνικες) έ φ τ α σ ε την Αίγυπτο όπου νυμφεύτηκε το Νείλο και γέννησε τον Έπαφο, ο οποίος έγινε βασιλιάς της Αίγυπτου.

    Ο Έπαφός με τη Μέμφιδα, κόρη του Νείλου, .. γέννησαν τη Λιβύη. Από τη Λιβύη και τον Ποσειδώνα γεννήθηκαν δυο δίδυμοι, ο Αγήνωρας και ο Βήλος. Ο Βήλος κατοίκησε στη Λιβύη (= Αφρική), στην Αίγυπτο και στην Αραβία και με την Αγχινόη, θυγατέρα του Νείλου, γέννησαν δίδυμα, τον ΑΙΓΥΠΤΟ και το ΔΑΝΑΟ, που ο μεν πρώτος έκανε 50 γιους και ο δεύτερος 50 θυγατέρες. Γέννησαν ακόμη και τον Κηφέα και Φινέα.

    Ο Αίγυπτος κατέστρεψε τη Μελαμπόδων χώρα και την ονόμασε Αίγυπτο. Ο Δαναός, αφού πέτυχε να πάρει την εξουσία, με τη συμβουλή της θεάς Αθηνάς κατασκεύασε πρώτος πλοίο («ναυς») και μαζί με τις κόρες του ήρθαν στη Ρόδο και στο Αργος. Στο Αργος τού παρέδωσε τη βασιλεία ο τότε βασιλιάς Γελάνωρ και από αυτό μετά οι κάτοικοι του Αργους ονομάστηκαν ΔΑΝΑΟΙ ή ΑΡΓΕΙΟΙ.

    Ο Αγήνωρας πήγε στη Φοινίκη, όπου έγινε γενάρχης. Με την Τηλέφασα έκανε τέσσερα παιδιά, την ΕΥΡΩΠΗ, τον Κάδμο (που ίδρυσε τη Θήβα, αλλά απόγονοί του κατοίκησαν στη Θράκη κ.α.), το Φοίνικα και τον Κίλικα ... Μερικοί λένε ότι η Ευρώπη δεν ήταν κόρη του Αγήνορα, αλλά του Φοίνικα, η οποία αγαπήθηκε από το Δία και αυτός από την ομορφιά της ταύρος γενόμενος την μετέφερε στην Κρήτη όπου γέννησε το ΜΙΝΩΑ, το Ραδάμανθυ και το Σαρπηδόνα. Για το Σαρπηδόνα άλλοι λένε ότι ήταν γιος του Δία και της Λαοδάμειας.

    Ακολούθως ο βασιλιάς της Κρήτης Αστέριος, επειδή δεν είχε γιο, υιοθέτησε τα παιδιά της Ευρώπης και ο Μίνωας στη συνέχεια τον αντικατέστησε στη βασιλεία. Ο Μίνωας νυμφεύτηκε τη Πασιφάη και έκανε τα εξής αγόρια: Κατρέα, ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ, (: πατέρας του Έλληνα), Γλαύκο και τα εξής κορίτσια: Ανδρόγεω, Ακαλήν, Ξενοδίκη, Αριάδνη, Φαίδρα. Η μεν κόρη τού Κατρέα Αερόπη παντρεύτηκε τον Πλεισθένη και γέννησε το ΜΕΝΕΛΑΟ και τον ΑΓΑΜΕΜΝΩΝΑ, η δε Κλυμένη το Ναύπλιο και έκανε τον Οίακο και τον Παλαμήδη.

    (Σ.Σ. ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ!)

    «Λένε επίσης οι Αιγύπτιοι πως οι άποικοι που έφυγαν μαζί με το Δαναό από την Αίγυπτο εγκαταστάθηκαν στην αρχαιότερη σχεδόν ελληνική πόλη, το Άργος, και πως οι λαοί των Κόλχων (εγκαταστάθηκαν) στον Πόντο και των ΙΟΥΔΑΙΩΝ μεταξύ Αραβίας και Συρίας (: Χαναάν), όπου ίδρυσαν τις αποικίες τους», (Διόδωρος Σικελιώτης, βίβλος 1, 28, πηγή: "krassanakis gr").

  186. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 12:01:34

    Άλλος από εκεί τώρα. Σε τι απαντάει αυτό που μου αράδιασες νήπιε? Και γιατί οι τόσες μεταπτώσεις στο ύφος που μου μιλάς από σχόλιο σε σχόλιο εδώ και κάτι μήνες?
    Ποίος να ανοίξει κανένα βιβλίο, εγώ? Γιατί, τι σου έχω δώσει την εντύπωση οτι κάνω κι εσένα, οτι κολλάω κατσαρόλες?
    Άντε ξεκίνα τώρα τις κλασσικές σου νουθεσίες και προτροπές στο κλασσικό ύφος Αι Βασίλη "μη με παρεξηγείς εγώ για το καλό σου".
    Να έχω εσένα από τη μία να μου κάνεις τέτοια, κι από την άλλη τον FactorX που νίπτει μονίμως τας χείρας του και τη βγάζει με γενικόλογες παρακλήσεις. Και ενώ έχουν ειπωθεί πράγματα που σηκώνουν από διαγραφή μέχρι ban για κάποιους από προχθές, θα τους δω αύριο μεθαύριο να ανεβάζουν και αναρτήσεις εδώ υπό τις ευλογίες του ή να συζητούν όλοι μαζί υπό την αγαστή του εποπτεία λες και μιλάμε για τίποτα ανθρώπους και όχι τομάρια του κερατά. Λες και χρειάζεται υψηλή ανάλυση για να φτάσεις σε τέτοια διαπίστωση. "Εδώ δεν κρίνουμε ανθρώπους μόνο γνώμες". Εντάξει αν σου στείλει και ο π.χ Πλεύρης καμια μέρα post "10 λόγοι για τους οποίους οι ομοφυλόφιλοι θα έπρεπε να μη γίνονται δεκτοί στο δημόσιο" ανέβασέ το και αυτό υπό το δόγμα να ακούγεται κάθε άποψη και να έχει βήμα λόγου κάθε χαρακτήρας ανθρώπου εδώ. Ο κάθε αληταράς να σχολιάζει. Μόνο εμένα ήξερε να κάνει ban όταν ξέφυγα τότε.
    Ρε δε με χέζετε τελικά και οι δυο, δεν με καλύπτει τίποτα πλέον εδώ, παρατήστε με

  187. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 12:02:53

    ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΜΑΚΕΔΩΝ", ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ.
    ***
    Η ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ (= "Αληθο-λογία") και η ΙΣΤΟΡΙΑ (= γνώση), ως Ιδεολογία του νυν έθνους των Ελλήνων
    ***
    "ΕΘΝΙΚΟΝ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ"
    ***

    Ετυμολογικά το όνομα Μακεδονία – Μακεδόν(ιος) > Μακεδών ή Μακηδών, όπως και τα: Μάγνης, Μακέτης κ.α. είναι προφανές ότι προέρχονται από τη δωρική ρίζα μακ- από την οποία παράγονται και τα: μάκος ή ιωνικά μήκος, magnus,a,um (o μέγας, ο με μήκος), μακ(ε)ρός – μακρός, μάκαρ κ.α., καθώς και τα σύνθετα: Μακεδονία, μακεδνός,ή,ό – Μάκεδνος,η, μακαρόνια κ.α. = η ρίζα μακ- και η λέξη έδος = η χώρα, το έδαφος κ.α.

    Στην Οδύσσεια (η’ 106) αναφέρεται «οία τε φύλλα μακεδνής αιγείρειο», όπου το επίθετο «μακεδνός,ή,ος» ή σε ουσιαστικοποίηση Μάκεδνος,η, (κάτι ως θερμή > θέρμη, ξανθή – Ξάνθη, Θερμός > Θέρμος, λευκός, ή – λεύκη ή λεύκος…) μεταφράζεται σε ευμήκη. Δηλαδή «ΜΆΚΕΔΝΟΣ» = ο ΕΥ-ΣΩΜΟΣ, ο ΕΥ-ΜΗΚΗΣ, ο ΨΗΛΟΣ, ο ΜΑΚΡΟΣ κ.τ.λ. και Μακεδονία = η ευμήκης, η μακρά και ωραία χώρα. Η Μακεδονία, σύμφωνα με το Θουκυδίδη, ήταν πολύ μεγάλη, μακρά χώρα και διακρίνονταν σε άνω και κάτω.

    «Πο-μάκοι» = οι απόμακ(ρ)οι, οι ακρίτες, ταυτίζονται με τους Αγριάνες του Μ. Αλέξανδρου, (: το ανέκαθεν "10 το καλό" του στρατού του Αλεξάνδρου, από τον Δούναβη μέχρι τον Ινδό). Μάκος ή ιωνικά μήκων η υπνοφόρος = το μακεδονικό λουλούδι, ένα ωραίο λουλούδι που ανήκει στα ροδανθή, (σσ. από το οποίο βγαίνει το όπιο).
    *

    “Κι η κόρη στον οίκο του ευγενή Δευκαλίωνα,
    η Πανδώρα με τον πατέρα Δία, τον οδηγό των Θεών όλων,
    σμιγμένη στην αγάπη γέννησε το χαιρομαχητή ΓΡΑΙΚΟ.

    Η ίδια συλλαμβάνουσα από το Δία γέννησε στον κεραυνόχαρο δυο γιους,
    τον Μάγνητα και τον ΜΑΚΕΔΟΝΑ τον αλογόχαρο,
    που κατοικούσαν στα δώματα γύρω από την Πιερία και τον Όλυμπο.

    Και από το Μάγνη γενήθηκαν ο Δίκτος και ο αντίθεος Πολυδέκτης.
    Και από τον ΕΛΛΗΝΑ το φιλοπόλεμο βασιλιά γεννήθηκαν
    ο Δώρος κι ο Ξούθος και ο αλογόχαρος Αίολος”.
    (Ησίοδος, “Γυναικών κατάλογος”, ή “Ηοίαι”, 1-6, εκδ. «Κάκτος»)

  188. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 12:42:24

    UP-ΟΨΙΣ

    “Όσιρις ως πατήρ του ΜΑΚΕΔΟΝΟΣ.

    Η σύνδεσις εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ παράξενος .. Βεβαίως και ο Όσιρις -όπως και ο Μακεδών (1ον γενεαλογικόν δένδρον)- φέρεται ως υιός του Διός και της Ήρας, γεγονός επιτυγχάνων μια πρώτη σύνδεσιν, έστω έμμεσον, ως αναγόμενοι, δηλαδή, αμφότεροι εις το γένος του Διός (διο-γενείς).

    Διευκρίνισις του όρου «ΔΙΟΓΕΝΗΣ».
    Με το «διογενής» ημπορούν να εννοηθούν τα εξής:

    1. Ήσαν οι διογενείς άνθρωποι σπουδαίοι, ανήκοντες εις το γένος του Διός, δηλαδή όλοι αυτοί οι διογενείς είχον ως κοινόν γενάρχην τον Δία.
    =>Εδώ ο Ζευς θεωρείται άνθρωπος θνητός, βασιλεύσας επί της γης μετά τον Κρόνον -κατά την ελληνικήν Μυθολογίαν- και ευεργετήσας την ανθρωπότητα τα μέγιστα. Ούτος μετά τον θάνατό του και μετά παρέλευσιν χιλιάδων ετών εθεοποιήθη υφ’ όλων των λαών της γης υπό διάφορα ονόματα.

    2. Οι διογενείς ήσαν επίσης άνθρωποι σπουδαίοι, καταγόμενοι όμως εκ του θεού Διός, της τρίτης γενεάς της θεογονίας, πάλι κατά την Ελληνικήν Μυθολογίαν. Ουρανός -> Κρόνος -> Ζευς

    =>Εν τη παρούση περιπτώσει, είτε ο Ζευς ήλθεν εις μίξιν, «εζευγαρώθη» μετά θνητών γυναικών,
    δημιουργώντας ούτω το διογενές γνεαλογικόν δένδρον, είτε ο ίδιος μετήλλαξε (δια τεχνητής μεταλλάξεως) τους προϋπάρχοντας Γραικούς (μη ανθρώπους) εις ΕΛΛΗΝΑΣ (ανθρώπους), είτε τέλος, ο αυτός εδημιούργησε (γενετική δημιουργία του ανθρωπίνου είδους) γενετικώς τον άνθρωπον, τον Έλληνα δηλαδή, οι απόγονοι του οποίου απετέλεσαν το διογενές γενεαλογικόν δένδρον επί της γης.

    3. Το «Ζευς», τώρα, ταυτίζεται με ή απεικονίζει μίαν νέαν τροπήν του οικολογικού περιβάλλοντος της Ελλάδος μόνον, κατά την οποίαν επήλθεν μετάλλαξις -υπό την επενέργειαν συμπαντικών και ειδικών (του είδους) δυνάμεων- του μη ανθρώπου Γραικού (αντιπροσωπεύοντος -ως ελέχθη- το γένος των γηίνων) εις Έλληνα άνθρωπον (φυσική μετάλλαξις).

    Αυτός ο ΕΛΛΗΝ δηλαδή, έκτοτε αντιπροσωπεύει το είδος των ανθρώπων επί της γης, το ανθρώπινον είδος της λευκής φυλής:

    => Αίρεται, τοιουτοτρόπως, η σύγχησις περί την εναλλακτικήν χρήσιν των «ανθρώπινον γένος» και «ανθρώπινον είδος».

    => Ο άνθρωπος δια του Έλληνος ανήκει εις είδος και όχι εις γένος. Το ορθόν επομένως είναι να λέγεται «ανθρώπινον είδος», το οποίον είναι και μοναδικόν. Ό,τι δεν ανήκει εις το ελληνικόν γένος, ανήκει εις το γένος των μη ανθρώπων [τέλος διευκρινήσεων (: !)]”,

    ΚΟΣΜΑΣ ΜΑΡΚΑΤΟΣ, καθηγητής Πληροφορικής των ΤΕΙ Λάρισας, «Προέλευσις των Μακεδόνων δια της Λεξαριθμικής θεωρίας», εκδ. Ελληνικός Δόμος, Λάρισα, 1998, (: σχόλιο του Γεωργίου Ράπτη, από το «Πλούταρχος, Ίσις και Όσιρις», εκδ. Το Βήμα – Ζήνδρος, σελ. 88-90)

  189. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 13:18:26

    "ΜΑΚΕΔΝΟΝ ΕΘΝΟΣ" και "ΜΠΟΥΛΓΚΑΡ, ΣΡΡΠ, ΓΚΡΡΤΣ, ΜΑΚΕΝΤΩΝ ΟΡΤΟΝΤΌΞ"

    Σημειώνεται επίσης ότι ιδρυτής του βασιλικού οίκου των ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ, κατά τους Θεόπομπο, Διόδωρο κ.α., ήταν ο Κάρανος (βασίλευε το 815 ή 884 π.Χ.), απόγονος του ΗΡΑΚΛΗ από το Άργος της Πελοποννήσου. Ο βασιλικός οίκος αυτός βασίλεψε στη Μακεδονία κάπου 626 έτη, δηλαδή μέχρι που ήρθαν οι Ρωμαίοι και πήραν τον απόγονό του Περσέα αιχμάλωτο.

    Ο Κάρανος συγκεκριμένα ήταν γιος του Ηρακλείδη Τημένου, βασιλιά της Αργολίδας, που έφυγε το ΑΡΓΟΣ της Πελοποννήσου και ήρθε στη περιοχή της Πίνδου και ίδρυσε πρώτος τη δυναστεία. Διάδοχοι του Κάρανου ήταν ο Κοίνος και ο Θουρίμας. Ειδικότερα ο Πλούταρχος, σχετικά με τους Μακεδόνες βασιλείς, λέει τα εξής: «Ο Αλέξανδρος (ο πρώτος) ως προς την καταγωγή του από τη πλευρά του πατέρα του ήταν απόγονος του Ηρακλή, μέσω του Κάρανου και από την πλευρά της μητέρας του απόγονος του Αιακού, μέσω του Νεοπτόλεμου», (Πλουτάρχου Αλέξανδρος 1).

    «Ύστερα έβαλε μπρος (ο Κροίσος, βασιλιάς των Λυδίων) να εξετάσει ποιοι ανάμεσα στους Έλληνες ήσαν οι δυνατότεροι, που θα μπορούσε να κάνει φίλους. Και ψάχνοντας βρήκε πως ξεχώριζαν οι Λακεδαιμόνιοι και οι Αθηναίοι, οι πρώτοι ανάμεσα στους Δωριείς, οι δεύτεροι ανάμεσα στους Ίωνες. Γιατί τα έθνη αυτά ήσαν τα πιο γνωστά, όντας τα παλιά χρόνια το τελευταίο Πελασγικό, το πρώτο Ελληνικό. Οι Αθηναίοι ποτέ ως τώρα δεν ξεσηκώθηκαν από τον τόπο τους, ενώ οι άλλοι ήταν πολυπλάνητοι.

    Γιατί όσο βασίλευε ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ, κατοικούσαν τη Φθιώτιδα, στα χρόνια πάλι του Δώρου, του γιου του ΕΛΛΗΝΑ, τη χώρα στις πλαγιές της Όσσας και του Ολύμπου που τη λεν Ιστιαιώτιδα. Και αφότου και από την Ιστιαιώτιδα τους ξεσήκωσαν οι Καδμείοι, κατοικούσαν στην Πίνδο με το όνομα έθνος ΜΑΚΕΔΝΟΝ. Από εκεί πάλι άλλαξαν τόπο και πήγαν στη Δρυοπίδα και από εκεί έφτασαν πια εκεί που είναι, δηλαδή στην Πελοπόννησο, και ονομάστηκαν έθνος Δωρικό”, Ηρόδοτος, Α΄57.

    «Συγκροτούσαν δε το στόλο (τον ελληνικό στη Μάχη της Σαλαμίνας) οι εξής: Από την Πελοπόννησο οι Λακεδαιμόνιοι με 16 πλοία, οι Κορίνθιοι, με τον ίδιο αριθμό πλοίων, το οποίον έδωσαν και εις το Αρτεμίσιον. Οι Σικυώνιοι, με δέκα πλοία, οι Επιδαύριοι με δέκα, οι Τροιζήνιοι με πέντε, οι Ερμιονείς με τρία. Όλοι αυτοί, εκτός των Ερμιονέων ανήκουν στο Δωρικό και ΜΑΚΕΔΝΌΝ έθνος, ελθόντες στην Πελοπόννησο από τον Ερινεόν και την Πίνδον(«εόντες ούτοι πλην Ερμιονέων Δωρικό τε και Μακεδνόν έθνος, εξ Ερινεού τε και Πίνδου»), Ηρόδοτος, Η΄ 43.
    (Πηγή: krassanakis[.]gr).

    Πέρασαν, όμως, τα χρόνια και:

    “Τούτοι εδώ οι χωριάτες μιλάνε μια γλώσσα που την καταλαβαίνουν κι οι Σέρβοι κι οι Βουργάροι. Τους πρώτους τους μισούν γιατί τους πιλατεύουν και τους μεταχειρίζουνται για Βουργάρους. Και τους Βουργάρους τους μισούν γιατί πήραν τα παιδιά τους στον πόλεμο. Εμάς τους Ρωμιούς μας δέχουνται με κάποια συμπαθητικιά περιέργεια, μόνο και μόνο γιατί είμαστε οι γνήσιοι υποταχτικοί του Πατρίκ, δηλαδή του Οικουμενικού Πατριάρχη. Η ιδέα του Πατριαρχείου απλώνεται ακόμα, τυλιγμένη μέσα σε μια μυστικοπάθεια πολύ παράξενη, πάνου σε τούτον τον απλοϊκό χριστιανικό κόσμο. Ύστερα είναι και οι τάφοι των προεστών και των παπάδων τους που ‘ναι σκαλισμένοι με τα ιερά και μυστηριώδικα ελληνικά γράμματα. Τα ίδια γράμματα είναι γραμμένα πάνου στα παλιά σκεβρωμένα κονίσματά τους, γύρω απ’ τ’ άγρια ασκητικά κεφάλια των αγίων του Βυζαντίου και μέσα στα κιτρινισμένα Βαγγέλια.Μολαταύτα δε θέλουν να ‘ναι μήτε Μπουλγκάρ μήτε Σρρπ (= Σέρβοι) μήτε Γκρρτς (= Έλληνες). Μονάχα Μακεντών ορτοντόξ”, Στρατής Μυριβήλης, “Η ζωή εν τάφω”

    “Ήταν ένα κράμα όλων των βαλκανικών εθνικοτήτων τότε η Μακεδονία. Έλληνες, Βούλγαροι, Ρουμάνοι, Σέρβοι, Αλβανοί, Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι, ζούσαν φύρδην-μίγδην κάτω από τον βαρύ ζυγό των Τούρκων. Η γλώσσα τους ήταν η ίδια, μακεδονίτικη, ένα κράμα και αυτή από σλαβικά και ελληνικά, ανακατωμένα με λέξεις τούρκικες.
    Όπως και στα Βυζαντινά χρόνια, οι πληθυσμοί ήταν ανακατωμένοι τόσο, που δύσκολα χώριζες Έλληνα από Βούλγαρο - τις δύο φυλές που κυριαρχούσαν. Εθνική συνείδηση είχαν την μακεδονική μονάχα. Όταν όμως οι Βούλγαροι κήρυξαν την εκκλησιαστική τους ανεξαρτησία, και αναγνωρίστηκε στην Κωνσταντινούπολη αρχηγός της βουλγάρικης εκκλησίας ο Έξαρχος αντί του Πατριάρχη, και όταν η σύνοδος του 1872 κήρυξε σχισματικούς τους Βούλγαρους, χωρίστηκε η Μακεδονία σε Πατριαρχικούς Έλληνες κι Εξαρχικούς Βούλγαρους, χωρίστηκαν και οι συντοπίτες, οι συγχωρίτες - ακόμα και οι οικογένειες”, Πηνελόπη Δέλτα, “Στα Μυστικά του Βάλτου”.

  190. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/09/2008 19:43:44

    Ξενε δ. παραμενεις ξενος, αν με εννοεις. Η κουφοσυζητηση σταματα εδω. Αντι για διαλογο με ΔΕΔΟΜΕΝΑ γραφεις...μονο ο Θεος και το μυαλο σου ξερουν τι.
    Αντε, καληνυχτα και πισω στη σπηλια απ'οπου βγηκες.

  191. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/09/2008 19:46:07

    Ξενε δ. Σου φανηκαν δυσπεπτα οσα εγραψε ο Νηπιος γερων; Θελει αρετη και τολμη η αντικειμενικη σκεψη, για να πραφρασουμε καποιον γνωστο Ελληνα. Αν μπορεις να μας πεις ποιος ειναι θα παρεις βραβειο.

  192. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 20:34:12

    Κράτα το βραβείο στη θήκη του που θα μας μάθεις και τον Κάλβο. Και δώσε επιτέλους βάση σε αυτό που λεω. Τα Σκόπια κακώς ονομάζονται Μακεδονία αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα ούτε εσύ ούτε κανένας να εγκαλείς τον συνομιλητή σου επειδή εξετάζει πράγματα που οι Σκοπιανοί χρησιμοποιούν ουρανοκατέβατα για να στηρίξουν την ύπαρξή τους, δεν είναι σκεπτικό συνομιλητή αυτό. Δε θα μου λες εμένα και σε κανέναν "σταμάτα να αναφέρεις αυτό κι εκείνο γιατί παίρνουν αέρα οι οχτροί μας" τι στιγμή μάλιστα που ξεκαθαρίζω ήδη τη θέση μου, εκτός αν είσαι στρατιωτικός ή υπάλληλος του Υπ.Εξ. οπότε και θα υπήρχε δικαιολογία. Και μάθετε κάποιοι πως η ειρωνική σύγκρουση έχει όρια και όταν ανταποδίδουμε δυσανάλογα σε κάποιον που μας προκαλεί, το πράγμα πάει για τίλιο εντελώς. Και εντάξει εγώ είμαι ψυχάκιας με βούλα, όσοι είστε υγιείς, ας κρατηθήτε στο ύψος σας για να μπορείτε να μου τα χώνετε καλύτερα

  193. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/09/2008 22:24:04

    "..Τα Σκόπια κακώς ονομάζονται Μακεδονία αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα ούτε εσύ ούτε κανένας να εγκαλείς τον συνομιλητή σου επειδή εξετάζει πράγματα που οι Σκοπιανοί χρησιμοποιούν ουρανοκατέβατα".

    Σωστος, αρχιζεις και βλεπεις το φως το επιστημονικον εννοω, αλλα δεν σε "εγκαλει" κανεις επειδη το λες (το δικαιωμα σου αυτο το υπερασπιζομαι) αλλα, προσεχε εχει μεγαλη διαφορα, αλλα για το περιεχομενο των λογων σου. Μιλας ανορθολογικα και στο τελος-τελος λειτουργεις ως απολογητης των μακεδονοεθνικιστων που ΕΧΟΥΝ ΒΛΕΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Αυτο συνιστα κινδυνο για την Ελλαδα. Δεν ειδες τους χαρτες τους, δεν διαβασες τα σχολικα τους; ΔΕΝ, ΔΕΝ ΔΕΝ; Ή η συνειδηση σου (συν+ειδηση!) ειναι τοσο αλλοτριωμενη που δεν ξεχωριζεις τι ειναι και τι οχι εθνικισμος. Εγω παντα μιλω με ΔΕΔΟΜΕΝΑ, εσυ γραφεις αρκουδοφιλιππικους. Επομενως τιποτα δεν ειναι προσωπικο, αλλωστε δεν σε ξερω, ξερω ομως αυτα που γραφεις.
    Φιλε Ξενε, αν δεν υπηρχαν οι Yauna takabara θα ελεγα οτι τα φληναφηνατα σου οπως και των Σοπιανων θα ειχαν καποια βαση. Αλλα οταν τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΞΑΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑΑΑΑΑΑΑ!, λενε οτι οι Αυτοι Που Ντρέπονται που Είναι Σλάβοι ζουν μια φανταστικη ιστορια και δοξα που ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΟΠΛΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ.

  194. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 22:37:10

    Μη τους το επιτρέψεις, εγώ τι έχω φταίξει όμως να μη τολμάω να τα συζητήσω ξεχωριστά και αποστασιοποιημένα επειδή κάποιοι θεωρείτε -και δικαίως στην πράξη, αλλά ηθικά αδιάφορο- ότι δίνει πάτημα στον κάθε τυχάρπαστο που κάνει επιλεκτική ανάγνωση της Ιστορίας να πηγαίνει εκδρομές στη Φλώρινα. Δεν γίνεται να μπαίνουμε στο ίδιο τσουβάλι όλοι

  195. Factorx avatar
    Factorx 23/09/2008 22:45:23

    Pαρακαλώ πολύ (και ισχύει για όλους τους σχολιαστές) να σταματήσουν οι προσωπικές ειρωνείες και επιθέσεις.
    Kριτικάρουμε ή επιδοκιμάζουμε απόψεις.
    Και δεν νομίζετε οτι το θεμα έχει εξαντληθει;
    καλά να είμαστε θα μας δώσει η Ντορούλα κι άλλες ευκαιρίες να ξεδώσουμε και να τα πουμε
    Ας μην εξαντληθούμε απο τωρα

  196. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 22:52:51

    Καλές οι παρακλήσεις FactorX αλλά όταν υπάρχουν θεμελιώδεις διαφωνίες, χωρίς ειρωνεία δεν γίνεται να βγεί ζουμί. Μήπως θα πρέπει να γίνει ξεχωριστό ποστ (λες και είμαστε στο δημοτικό, αλλά τι να γίνει) σχετικά με το που μπαίνει η γραμμή ανάμεσα στην έντονη κόντρα και την ανούσια χυδαιότητα ως ανταπάντηση, καθώς και ποια πρέπει να είναι η αντιμετώπιση όταν ξεπεραστεί?
    Μήπως θα έπρεπε να εξεταστεί καλύτερα η πρόταση του Σπύρου για μετατροπή του blog σε forum κάποια στιγμή όταν βρεθεί χρόνος?
    Και επειδή έχω μονοπωλήσει τον χώρο ως πέτρα του σκανδάλου στο ζήτημα, όσο αντιπαθής κι αν είμαι για κάποιους ελπίζω να έχουν τη στοιχειώδη αντικειμενικότητα να καταλάβουν πως, με μια εξαίρεση, ποτέ δεν έχω ξεκινήσει χυδαιότητες και ανούσιες προσωπικές κόντρες, απλώς αδυνατώ πολλές φορές να τις προσπεράσω και ξεχαρβαλώνονται τα post. Αυτά..

  197. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/09/2008 22:53:41

    Ετσι γιά να πιάσουμε διακοσάρα και μόνον στά σχόλια...
    Ουδέν σχόλιον........!!!!!!!!!!!!!!!
    Πάμε γι΄άλλα.

  198. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/09/2008 22:54:34

    Φτουουου...
    Βρε Ξ.Δ. δεν μέ άφησες νάχω το 200στό σχόλιο.Μού το πήρες...Σνίφ.
    Πάμε παρακάτω βρέε.

  199. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/09/2008 22:56:50

    Αυτό γιά το φόρουμ και το σοβαρό ,με σαφείς κανόνες, moderation το εννοώ Ξ.Δ.
    Αλλά θα πρέπει να υπάρξουν και διαχειριστές,που ανεξαρτήτως τών προσωπικών τους πεποιθήσεων θα κρατάνε τά μπόσικα.
    Και θα υπάρχουν και διαγραφές σχολίων χωρίς πολλά μά και μού...
    Προσωπικά το προτιμώ.
    Ολοι μαζεύονται και καλύτερος διάλογος γίνεται....

  200. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 23:27:00

    Κι εγώ το πιστεύω πολύ αυτό περί forum, με τις αναρτήσεις να έχουν ελεύθερη πρόσβαση αλλά τον χώρο σχολιασμού να χρειάζεται membership. Αρκετοί που δείχνουν να είχαν πολλά και ίσως αξιόλογα να πουν βάση των προβληματισμών τους, δεν ξαναεμφανίζονται γιατί ένα ολόκληρο μπούγιο τους παίρνει κατά καιρούς αταβιστικά με τις κοτρόνες και απογοητεύτηκαν.

    Δεν υπάρχουν επικίνδυνες απόψεις, μόνο επικίνδυνοι άνθρωποι. Όσοι είναι πραγματικά επικίνδυνοι κάνουν μπαμ και τους παίρνεις χαμπάρι με την πρώτη αφού «θέλει η έτσι να κρυφτεί μα η χαρά δεν την αφήνει». Αλλά δεν δείχνουν να πολύ-ενοχλούν παρά εντελώς σκόρπια εδω εκεί, οπότε μικρό το κακό. Το θέμα είναι να μη καίγονται και τα χλωρά πάντως εντελώς αυθαίρετα. Υπό τη μορφή forum αυτό θα ήταν πιο εφικτό, όχι μόνο για καλύτερο έλεγχο ροής των συζητήσεων, αλλά όταν ο άλλος νιώσει "μέλος" συμπεριφέρεται καλύτερα. Μέχρι και εγώ ίσως να την έβλεπα αλλιώς από την αρχή, χωρίς πολλά-πολλά σεντόνια και αμετροέπειες.

  201. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/09/2008 23:44:08

    Kαι server μακριά απο Ελλάντα για να μήν φοβάται ο Factor μηνύσεις από κακόβουλους.
    Στό πιό ΄τραβηγμένο΄δεν θά χάλαγε κι΄ο κόσμος να υπάρχει μιά μικρή ετήσια συνδρομή γιά τά έξοδα τού server και τού hosting.
    Κάποια στιγμή θα πρέπει να το σκεφτούν οι Φάκτορες..

    Υ.Γ.
    Σε μουσικό φόρουμ πάντως πού συμμετέχω-κυρίως γιά κλασσική και τζάζ γράφω-που έχει και κατηγορίς γιά μηχανηματα ήχου -προβολείς-home cinema κ.λ.π,κ.λ.π. φτιάξαμε 52 άτομα Σωματειο μή κερδοσκοπικό με αυστηρό καταστατικό και το πραγμα παει πολύ καλά...Και υπάρχει αυστηρό moderation ανα κατηγορία και συμμετέχουν 10000 μέλη εκ τών οποίων τά 700-800 ενεργότατα.
    Ορεξη να υπάρχει..

  202. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/09/2008 23:54:18

    ΠαραγονταΧ,
    Αυτος ουτος ηρξατο "χειρων" αδικων. Προσπαθω να εστιαστω παντα επι των αποψεων, του περιεχομενου, οχι στο ποιος ειναι ο αλλος, και απο τα αρχικα σχολια φαινεται, αλλα οταν βριζουν την Ελλαδα που τους ταιζει και οταν επαναλαμβανονται οι Σκοπιανομυρηκασμοι και πολλαπλασιαζονται σαν μυκητες σε μουχλιασμενο ψωμι, ως Μακεδονας γινομαι...Τουρκος, διανοητικα, οχι συναισθηματικα. Ουτε εχω τιποτα με κανεναν. Τα δεδομενα αδελφια...

    Οσο για το "Δεν υπάρχουν επικίνδυνες απόψεις, μόνο επικίνδυνοι άνθρωποι", ουδεν αναληθεστερον.

  203. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 23:54:54

    Χέχ, φαντάσου, χρειάζεται να έχετε σκληρό moderation σε φόρουμ με τέτοια θεματολογία ε? Μπαίνουν και τσακώνονται δηλαδή αν ένας μονομπλόκ Halcro είναι καλύτερος από έναν λαμπάτο VTL και αρχίζουν τα καντήλια? Ελλάδα, αυτά είναι.

  204. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/09/2008 23:57:55

    Α,καλά οι High-endάδες(που δεν ανήκω σε αυτούς)δέν παίζονται.
    Ολοι εμείς εδώ είμαστε Μητέρες-Τερέζες.....

    Να δείς καυγάδες γιά καλώδια να μήν ξέρεις πού να κρυφτείς...

  205. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/09/2008 23:58:45

    Νίκο το αλυσοπρίονο δεν είναι κακό από μόνο του αλλιώς να απαγορευτεί. Εξαρτάται αν το χρησιμοποιείς με σκοπό να κόψεις δέντρο ή κεφάλι. Απρόσεκτα ή με προσοχή και σύνεση. Από αυτή την άποψη, μια χαρά αληθές το βρίσκω ως ατάκα γι αυτό και την έχω μοτό ζωής σχεδόν.