29/04/2010 13:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφιερωμένο σε εκείνους που μας οδηγούν στο ΔΝΤ

Στα 368,1 δισ. ευρώ ανήλθαν οι καταθέσεις στις ελληνικές τράπεζες το Μάρτιο, έναντι των 362,3 δισ. ευρώ το Φεβρουάριο, σύμφωνα με πληροφορίες που μεταδίδει το Reuters, επικαλούμενο στοιχεία της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

Το ποσό αυτό αντιστοιχεί σε μιάμιση φορά περίπου του ΑΕΠ και υπερκαλύπτει το συνολικό χρέος της χώρας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o xenos avatar
    o xenos 29/04/2010 14:08:26

    Υπάρχουν δηλαδή λεφτά!!

  2. Timios avatar
    Timios 29/04/2010 14:33:46

    Σωστά τα λες μεν.....αλλά το θέμα είναι τι ποσοστό αυτων των 368 δις είναι πλέον σε ρευστό και δεν έχουν δοθει σε διακοποδάνεια ,στεγαστικά πισττωτικες κλπ κλπ

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 29/04/2010 14:40:16

    Τί υπονοείτε φίλοι, να βάλουν αυτέ τις (ιδιωτικές και δημόσιες) καταθέσεις ως εγγύηση για την αποπληρωμή του (δημόσιου) χρέους;
    Άλλες καταθέσεις, σε άλλες τράπεζες (Ελβετικές ή Λονδρέζικες), "αντιστοιχούν" στα διαφυγόντα του δημοσίου, όχι των Ελληνικών τραπεζών!

  4. Dimi avatar
    Dimi 29/04/2010 15:06:33

    “Τον άρχοντα τριών δει μέμνησθαι: Πρώτον, ότι ανθρώπων άρχει. Δεύτερον, ότι κατά νόμους άρχει. Τρίτον, ότι ουκ αεί άρχει.”
    ~Αγάθων, Αρχαίος Tραγικός (450-400 π.X)

  5. Lewnidas avatar
    Lewnidas 29/04/2010 15:19:22

    αυτο σημαινει οτι υπαρχει πολυ μαυρο χρημα που πλυθηκε.επεισης να σκεπτουμε οτι εχει βγει πολυ χρημα εχω.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Lewnidas 29/04/2010 15:23:51

      Αμφέβαλλες ποτέ γι αυτό φίλε μου; Δεν τους βλέπεις;

  6. πολίτης avatar
    πολίτης 29/04/2010 16:48:26

    Κάτο τέτοια λέτε και μετά νομίζουν όλοι ότι είμαστε πλούσιοι και δεν θα πάθουμε τίποτα από τα μέτρα, θα φάμε από τα έτοιμα.
    Εγώ πάντως δεν έχω μία. Ψέμματα έχω 2000 € και τα φυλάω για να αγοράσω καμία αγελάδα, να βγάζω τα τυροκομικά μου στην επερχόμενη πείνα.