#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2011 09:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφελληνισμός της Εθνικής Τράπεζας με πρωτοβουλία της διορισμένης Διοίκησής της




Πριν από λίγες ημέρες, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο ΙΣΤΑΜΕ, ο διευθύνων σύμβουλος  της  Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος ΑΕ, κ. Απόστολος Ταμβακάκης, αυτοανεκηρύχθη  θεματοφύλαξ της ελληνικότητας των ελληνικών Τραπεζών, δηλώνοντας, μεταξύ άλλων, ότι “...οι Τράπεζές μας κινδυνεύουν από αφελληνισμό αν δεν γίνουν συγχωνεύσεις τώρα “.

Πολύ ωραία λοιπόν, κ. Ταμβακάκη .  Μήπως τον αφελληνισμό των Ελληνικών Τραπεζών, τον ξεκινήσατε εσείς, αφαιρώντας από την ονομασία της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος ΑΕ ,  την Ελλάδα ;  Σε όλα τα καταστήματα και τα υποκαταστήματα της Τράπεζας της οποίας ηγείσθε , έχουν αφαιρεθεί οι παλαιές επιγραφές (ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ) και έχουν αντικατασταθεί με τις καινούργιες (ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ) .



Γιατί το κάνατε αυτό, κύριε Ταμβακάκη ;  Τι θέλατε να δείξετε ; Ποιούς θέλατε να ευχαριστήσετε ;  Πόσες χιλιάδες ευρώ στοίχισε στους μετόχους σας  η αλλαγή αυτή ;  Και αυτός ο λεβαντίνικος υπότιτλος  NBG GROUP , τι ακριβώς θέλει να πει ;  Θέλει μήπως να πει ότι η (νέα) ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ανήκει στο GROUP της  NBG , που σημαίνει τι ;  Μήπως σημαίνει  Νational Bank of Greece ;

Mήπως, δηλαδή, η (νέα) ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ είναι μέλος του ομίλου της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΕ ;;;

Η αλλαγή της επωνυμίας ενός ΝΠΙΔ και δη Ανωνύμου Εταιρίας, εισηγμένης στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών , απαιτεί - σύμφωνα με τον Νόμο - απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των Μετόχων . Πότε πήρε τέτοια απόφαση η Γενική Συνέλευση των Μετόχων της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος ΑΕ , κ.  Ταμβακάκη ;  Μπορείτε, σας παρακαλούμε, να μας ενημερώσετε ;  Ασφαλώς  θα γνωρίζετε ότι  η αλλαγή της ονομασίας  ΑΕ , χωρίς την έγκριση της ΓΣ των μετόχων της διώκεται  ποινικά, σύμφωνα με τον Νόμο.

Με πολύ ενδιαφέρον θα περιμένουμε την ενημερωτική απάντησή σας

Μιχάλης Σ. Βάρδας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stroumfaki avatar
    stroumfaki 07/03/2011 09:58:07

    Κρατικοποίηση των ελληνικών τραπεζών ΤΩΡΑ και έξοδος απο το ΕΥΡΩ. Με το ζόρι αν δεν θέλουν. ΛΑΕ ΞΥΠΝΑ, ο χρόνος περνάει.......

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ stroumfaki 07/03/2011 11:52:53

      Μην τους βάζεις ιδέες για κρατικοποίηση. Θα φορτωθούμε άλλα 200δις χρέος από το πουθενά! Να κλείσουν, να ησυχάσουμε. (Το μόνο εύκολο είναι να ιδρύσει το κράτος μια νέα και υγιή τράπεζα).

    • Στεγόσαυρος avatar
      Στεγόσαυρος @ stroumfaki 08/03/2011 18:59:33

      Όταν τους τελειώνουν τα λεφτά το παίζουν έλληνες... Οποίο καραγκιοζιλίκι...

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ Στεγόσαυρος 10/03/2011 00:16:21

        Το εύχομαι να το παίζουν Έλληνες αυτοί που δεν έχουν λεφτά και όχι αυτοί που συνήθως έχουν, όπως γίνεται μέχρι σήμερα.

        • stroumfaki avatar
          stroumfaki @ stroumfaki 10/03/2011 00:18:32

          Τους έχουμε φάει στη μάπα τόσα χρόνια τους πατριώτες με τις γεμάτες τσέπες.....

  2. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ avatar
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ 07/03/2011 12:06:45

    Αγαπητέ Μιχάλη, πόσο δίκιο έχεις !!!
    Επιχειρούν με όλα τα μέσα τον Αφελληνισμό της Ελλάδος μας .
    Γιαννάκου, Ρεπούση, Διαμαντοπούλου , Δραγώνα, Φραγκουδάκη και τόσοι άλλοι νεωτεριστές και νεοταξίτες.
    Δεν σταματά πουθενά το μίσος τους για την Ελλάδα.
    Τελευταία έβαλαν στο παιγνίδι τους και την Εκκλησία ( δυστυχώς ), μέσω της κατάπτυστης σειράς του ΣΚΑΙ " Γεννήθηκα το 1821 ".
    http://www.antinews.gr/2011/02/20/86610/
    Όπως λοιπόν απάντησε στην δική μου επιστολή ο Μητροπολίτης Ιωαννίνων, έτσι θα σου απαντήσει και εσένα ο κ. Ταμβακάκης.
    Στις δύσκολες, λοιπόν ημέρες που περνά το Έθνος μας, ΟΛΟΙ πρέπει να "βάλουμε" πλάτη για την διάσωσή του .
    Συγχαρητήρια στην καλή ομάδα του antinews που αναδεικνύει, σοβαρά Εθνικά ζητήματα και μπορεί να ενημερώνεται ο λαός μας γι΄ αυτά που μας ετοιμάζουν να δουν τα μάτια μας.
    Καλή Σαρακοστή

  3. πατριώτης avatar
    πατριώτης 07/03/2011 12:24:10

    Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και ίσως θα πρέπει βουλευτές της Ν.Δ. να ασχοληθούν με ερώτησή τους προς τον αρμόδιο υπουργό, για το μείζον αυτό ζήτημα.

  4. τ. Felix Rohatyn avatar
    τ. Felix Rohatyn 07/03/2011 13:15:56

    Να τακτοποιήσει πρώτα την Αγροτική την Πειραιώς και κάτι τέτοια μπουμπούκια και μετά να αφήσει τον Λάτση να μας πει τι θέλει. Βαρεθήκαμε να ακούμε τις επιθυμίες των αφεντικών μέσω υπαλλήλων.

  5. Αλεξόπουλος Κωνσταντίνος avatar
    Αλεξόπουλος Κωνσταντίνος 07/03/2011 14:46:39

    Πραγματικά είναι θέμα το οποίο πρέπει να αναδειχθεί. Η αλλαγή ονομασίας της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, άρχισε να υλοποιείται-σιωπηρώς βέβαια-περί τον Φεβρουάριο 2010. Αν και αρχικά ελάχιστοι το πρόσεξαν, υπάρχει ερωτηματικό για την εξέλιξη σε αρκετούς Ελληνες.
    Σε κάθε περίπτωση, η αυτούσια αρχική ονομασία πρέπει να διατηρηθεί για λόγους, μερικούς των οποίων παραθέτω:

    1. Η μακρά ιστορική παράδοση της Τράπεζας, συνυφασμένη από της Εθνικής Παλιγγενεσίας με όλες τις καλές και άσχημες περιόδους του έθνους μας.

    2. Η ευρύτατη συμμετοχή των Ελλήνων σε αυτήν, οι οποίοι εμπιστεύθηκαν από πολύ νωρίς την Τράπεζα για τις οικονομίες και τις συναλλαγές της, δίνοντας έτσι την θεμέλια βάση για να αποκτήσει σταδιακά το εθνικό της ''χρώμα''.

    3. Το εκτεταμένο δίκτυο καταστημάτων, όχι μόνο εντός συνόρων, αλλά και στο εξωτερικό δίνει δια του ονάματος της χώρας στην ονομασία της μια ψυχολογική προβολή στην Ελλάδα, σε αντίθεση με άλλες τράπεζες, που αν και ελληνικές, χαρακτηρίζονται από εμπορικότερες ονομασίες.

    4. Ο ισχυρός συμβολισμός που προκαλείται, σε μια εποχή όπου αποδομείται συστηματικά ότι εθνικό, πατριωτικό και ελληνικό ταυτοποίησε την ιστορική μας διασδρομή, προς όφελος των παγκοσμίων τραπεζών που επιθυμούν το ανακάτεμα των λαών για την ευκολότερη απομύζηση του πλούτου τους.

    Βεβαίως, η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, δεν παύει να είναι μια τράπεζα, με όλα τα καλά και κακά που φέρνει στο νού ο όρος. Δεν είναι όμως αυτός λόγος κατάργησης του σωστού ονόματος.Αντίθετα ενισχύει την ιδέα ότι ''αγκαλιάζει'' όλους τους Έλληνες, και μάλιστα όχι μόνο με χρηματοοικονομικά κριτήρια, αλλά και με συναίσθηση του ιστορικού της ρόλου.

    Κλείνοντας, θα τολμήσω να εκφράσσω μια υπόθεση. Είναι πασίγνωστη η επέκταση της Τράπεζας στην Τουρκία στο πρόσφατο παρελθόν. Ισως, στην εποχή του ραγιαδισμού, ενοχλεί να βλέπουν οι Τούρκοι το όνομα Ελλάδα στην χώρα τους, και οι Ελληνόφωνοι επικεφαλής της, να συναίνεσαν στην αλλαγή ονόματος. Είναι μόνο μια υπόθεση, αλλά με τόσα ανθελληνικά παραδείγματα καθημερινά, μπορεί κανείς να μην το σκεφτεί?

  6. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 07/03/2011 15:56:50

    Ο κος Σαμαράς το 1ο εξάμηνο πρέπει να έχει μια λίστα με πράγματα που πρέπει να διορθώσει. Οι άλλοι τα κάνουν σιγά-σιγά χωρίς να φαίνονται. Ο Σαμαράς μπορεί να τα αλλάξει σε μια νύχτα. Τα σημαντικότερο ωστόσο που πρέπει να κάνει είναι να αποσυνδέσει α)τη μασονία από τις ΔΕΚΟ και β)την κοινουβουλευτική δημοκρατία από τον ξένο παράγοντα. Τα δυο τελευταία πρέπει να τα δουλέψει από τώρα, να έχει έτοιμες λύσεις.

  7. ΚΜ avatar
    ΚΜ 07/03/2011 16:19:39

    Εγώ το συσχετίζω με την εξαγορά της στην Φινάνσμπανκ στην Τουρκία. Αντί να γίνει ελληνικών συμφερόντων η Φινάνσμανκ πολύ φοβάμαι ότι γίνεται... τουρκικών συμφερόντων η Εθνική. Ένα είδος φινλανδοποίησης έστω... προκειμένου να μην ενοχλούνται τα καρντάσια από αυτό το κακόηχο ... «της Ελλάδος» (Yunanistan) και δημιουργηθούν προβλήματα στις μπίζνες.

    Ήρθε άλλωστε και το ντοκυμανταίρ (παραχάραξη της ιστορίας μας) από το ΣΚΑΪ, με χορηγία της Εθνικής Τραπέζης να ενισχύσει τις υπόννοιες αυτές. Άν και δεν είναι απίθανο, η χορηγία να μην υπαγορεύθηκε από τους Τούρκους αλλά από την ίδια την κυβέρνηση ΓΑΠ.

  8. Πυριφλεγέθων avatar
    Πυριφλεγέθων 07/03/2011 17:22:43

    Η γραμμή που συνεχίζει να περνά με την αμέριστη βοήθεια και συμπαράσταση
    του συνόλου σχεδόν των ΜΜΕ , εντύπων και ηλεκτρονικών, είναι , "εδώ και
    τώρα , αφελληνίστε την Ελλάδα" . Τέτοια οδηγία εκετελεί και ο Ταμβακάκης.
    Αν δεν ευθυγραμμισθεί με αυτήν, θα πάει σπίτι του.

    Όταν μία Χώρα εκποιεί την περιουσία της (τις Τράπεζές της, τα Λιμάνια της,
    τα Αεροδρόμιά της, τις Τηλεπικοινωνίες της, τις ΔΕΚΟ της, τις Εθνικές Οδούς
    της κλπ) , ΧΑΝΕΙ την Εθνική Κυριαρχία της ! Σε αυτή την φάση , της
    κατάλυσης της Εθνικής μας Κυριαρχίας οδεύουμε τα τελευταία 10 χρόνια
    τουλάχιστον . Πολύ λίγοι αντιδρούμε και η φωνή μας ενοχλεί κανέναν !

    Η πρόσφατη σειρά εκπομπών του SKY TV , "Γεννήθηκα το 1821" είναι
    ενδεικτική της τροχιάς της εθνικής παρακμής στην οποίαν μας έχουν υποχρεώ
    σει να ζούμε . Προσέξτε : "Γεννήθηκα το 1821" σημαίνει ότι το 1820 δεν
    υπήρχα ! Από τον τίτλο και μόνον, επιχειρούν να μας υποβάλλουν στο
    συλλογικό μας ασυνείδητο ότι μέχρι τότε δεν υπήρχαμε σαν Έθνος !!!

    Ο γνωστός Βερέμης , φίλος του Καραμανλή και της Γιαννάκου, τότε πρόεδρος
    του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας , ήταν και είναι ο ενορχηστρωτής της
    αποδόμησης παντός του Ελληνικού ! Ο Βερέμης, λοιπόν (ή Γερέμης ή Ιερέμης,
    σας θυμίζει τίποτε αυτό ;) είναι και ήταν ένας από τους εκλεκτούς του
    Πολιτικού μας Συστήματος , διαχρονικά.

    Γράφει η antinews.gr , ότι ο Σαμαράς θα τα αλλάξει όλα . Μακάρι να μπορούσε
    να το κάνει αλλά δεν μπορεί. Είναι σχεδόν ενάμισυ χρόνο επικεφαλής της
    αξιωματικής αντιπολίτευσης και ελάχιστα έχει επιτελέσει . Το Σύστημα
    είναι πανίσχυρο . Όποιος δεν προσχωρεί ή αντιτίθεται "πάει σπίτι του" ,
    στην καλύτερη (γι αυτόν) περίπτωση .

  9. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 07/03/2011 18:04:06

    πυριφλεγέθων σωστός ,η χωρα ειναι επίσημα υπο κατοχή,,,,,, επ ευκαιρία ποσα μισθά παιρνει ο ταμβακάκης.

  10. giorgos avatar
    giorgos 07/03/2011 18:40:18

    Αγαπητέ φίλε είμαι εργαζόμενος στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος και θέλω να σου πώ ότι όλες αυτές οι αλλαγές στην εικόνα και το προφίλ της τράπεζας έγιναν επί θητείας με πρόεδρο τον Τάκη Αράπογλου και η προηγούμενη διοίκηση ευθύνεται για όλα αυτά. Η σημερινή διοίκηση έχει κάνει πολλές διορθωτικές κινήσεις ώστε η Εθνική να γίνει ξανά η μεγάλη Ελληνική τράπεζα και η μεγάλη φίλη για όλους τους έλληνες πολίτες

    • nikosw avatar
      nikosw @ giorgos 08/03/2011 11:42:01

      Μην παίζετε με τη νοημοσύνη του κόσμου (όπως τα ΜΜΕ) !
      Όλες οι αλλαγές στην εξωτερική εμφάνιση και τις ταμπέλες ΕΓΙΝΑΝ σχεδόν ταυτόχρονα τον τελευταίο 1 -1,5 χρόνο. Αν τολμάτε ξαναφέρτε το "ΕΛΛΑΔΟΣ" στις ταμπέλες να το βλέπει ο κόσμος και μετά τα ξαναλέμε!
      Όσο για το "μεγάλη φίλη" πολύ αμφιβάλλω με ανάγωγους υπαλλήλους που κάνουν αγγαρεία, σε έχουν στο "περίμενε" με το χαρτάκι στο χέρι (και μάλιστα ηλικιωμένους) και από πλάγια εξυπηρετούν συγγενείς, γειτόνους, όμορφες κοπελίτσες, συγχωριανούς και δε συμμαζεύεται)

  11. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 07/03/2011 19:48:54

    Ο κ. Ταμβακάκης επιθυμεί να παρατείνει τη θητεία του ως διορισμένου Διευθύνοντος Συμβούλου από την Πασοκική Κυβέρνηση, γιαυτό κάνει όλες τις τελευταίες κινήσεις. Είναι γνωστός ως χχχχχχ της δύναμης που για να την αποκτήσει, μετέρχεται όλων των μέσων, θεμιτών και αθεμίτων. Έτσι έχει πορευτεί τα τελευταία χρόνια. Σας μιλώ σαν γνώστης της επαγγελματικής ιστορίας του. Κάποιος χρειάζεται να τον ελέγξει.

  12. Eλληνας Πολιτης σε Απογνωση avatar
    Eλληνας Πολιτης σε Απογνωση 07/03/2011 20:56:26

    Πολύ σωστός ο "Πυριφλεγέθων" !
    Μπορεί οι αλλαγές αυτές (της ονομασίας της Τράπεζας) να ξεκίνησαν επί
    προεδρίας Αράπογλου, αλλά ποιός διόρισε τον Αράπογλου ; Ποιός ;
    Μήπως θυμάται κάποιος αναγνώστης της ιστοσελίδας (από τους
    Καραμανλικούς) να μας πει , ποιός διόρισε τον Αράπογλου στην ηγεσία
    της Εθνικής Τράπαζας της Ελλάδος ;;;
    Ο Απ. Ταμβακάκης έχει διορισθεί από το ΠΑΣΟΚ .

  13. Takis avatar
    Takis 08/03/2011 00:07:35

    Έρχεται η ώρα του ΣΑΜΑΡΑ. Τέρμα σε Καλλίτσηδες και λοιπούς..,.

  14. Νασιοναλ΄ς Μπανκ Γκρουπ avatar
    Νασιοναλ΄ς Μπανκ Γκρουπ 08/03/2011 00:51:39

    Η Εθνική Τράπεζα σκέτα! που από "Ελλάδος" έγινε ...Γκρούπα!
    Η συνΔιαχείριση άρχισε!!!!
    Η ΤουρκΕλλάδα της Άντζελας,
    είναι πλέον γεγονός!
    Η Εθνική Tράπεζα που έπαψε να είναι της Ελλάδος, -μη σας ξεγελάει το NBG- δεν σημαίνει Νασιοναλ Μπανκ οφ Γκρίς, αλλά Νασιοναλ΄ς Μπανκ Γκρουπ!-, έφκιαξε με την ΑΕΔΑΚ της, την αλήστου μνήμης επενδυτική με …επιτυχίες που σας έκανε πλούσιους το ’99 και θεόφτωχους στις μέρες μας, ένα αμοιβαίο κεφάλαιο με την Τουρκία !…..
    Διαβάστε τες λεπτομέρειες!
    http://skymbala.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

  15. GenikiBankBankBank! avatar
    GenikiBankBankBank! 08/03/2011 01:00:31

    Αλλη μια περίπτωση βαπτίσεως που δεν έχει περάσει στο ΧΑΑ!
    Προφανώς προκειται για αλλαξοπιστία και όχι για βάπτισμα! το αυτό και το όμοιο με την περίπτωση της Εθνικής Μπανκ !
    δειτε εδώ http://www.ase.gr/content/gr/Companies/ListedCo/Profiles/Profile.asp?CID=51
    πως καταχωρίζεται η Τράπεζα στο ΧΑΑ..
    Όπως μπορείτε να δείτε στην καταχώρηση που έχει στην ιστοσελίδα του ο φορέας ενημέρωσης εγχωρίων και εξωχωρίων επενδυτών, χρηματαγορών και λοιπών ...τοιούτων, υπάρχει η Γενική Τράπεζα της Ελλάδος, με έμβλημα την κεφαλή του Μεγάλου Αλεξάνδρου από νόμισμα της εποχής του και όχι η μαυροκόκκινη παντιέρα του κράτους των ...Εξαρχείων!
    Αυτό που λέμε η εκδίκηση της γυφτιάς! Αυτό!
    Στην Τράπεζα των Στρατηγών!
    http://www.geniki.gr/

  16. GenikiBankBankBank! avatar
    GenikiBankBankBank! 08/03/2011 01:14:45

    http://3.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/TLxwc6n5v3I/AAAAAAAAAR4/rARPXnMaxIk/s1600/genola.jpg
    Ειχε ώς έμβλημα τον Μεγα Αλέξανδρο και ανήκε στο Μετοχικό ταμείο στρατού.
    Μετα χάρι στο Άδολο, Ηθικό, αμέμτου Πασόκ, απόχτησε μια καρικατούρα που παρίστανε το στρατηλάτη, ώσπου κατάντησςε Geniki Bank με χρώματα να την περιγράφουν το …Κόκκινο και το Μαύρο!
    Ανάρχα του κερατά δηλαδή!
    Πως λέμε η εκδίκηση της γυφτιάς, για την τράπεζα των …Νικητών!!!!
    Αυτό!!!!
    και φτου στα μούτρα τους, όσων υπάκουσαν στας εντολάς των ...Εντίμων που "προσβλήθηκαν "κατα τον Πρωθυπουργό, απο την ατιμία και την διαφθορά της Νέας Δημοκρατίας!
    Α ρε Αντώνη! που έπεσες! Μη σε Ανάξιους; Μη σε ηλίθιους; μη σε χχαχανούληδες;
    Ο,τι και να διαλέξεις, στο ίδιο αποτέλεσμα θα καταλήξεις! Αν δεν τους πετάξεις μακριά...

  17. babis avatar
    babis 08/03/2011 18:32:17

    ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΩ;
    Ειμαστε σε "κατάσταση ενός ιδιότυπου πολεμου" ειπε ο πρωθυπουργος.
    Το ίδιο έχουν αναφερει κατα καιρους και δυο-τρεις βουλευτες(νομίζω και ο πρόεδρος της βουλής).
    Η πολύ μικρη βιοτεχνία μου μετα απο 18 χρόνια συνεχους λειτουργείας,
    εχει φτάσει μέσα σε ενα-εναμιση χρόνο να μη μπορεί να βγάλει τα έξοδά της. Εχω ενα μικρο στεγαστικό που εξυπηρετουσα κανονικα για πεντε χρόνια χωρίς μια μερα καθυστέρηση. Τωρα εχω συνεχως καθυστερησεις στις πληρωμες με αποτέλεσμα να με ενοχλούν οι παρανομες εισπρακτικές.
    Οταν υπέγραψα το δανειο νομιζα πως υπογραφω με την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
    ΟΧΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΓΗΤΗ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΠΟΥ ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ ΣΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΗΜΕΙΑ, ΠΟΥ ΑΣΚΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ Κ#%ΟΥ.
    ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΥΡΙΟΙ; ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ Η ΟΧΙ;
    ΑΠ'ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΧΕΤΕ ΚΗΡΥΞΕΙ ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΜΟΥ. Ε ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΚΗΡΥΣΣΩ ΚΙ ΕΓΩ.
    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΛΛΟ.
    ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΕΛΘΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ.
    Η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΓΕΜΑΤΗ.
    ΠΟΛΕΜΟ ΘΕΛΕΤΕ; ΠΟΛΕΜΟ ΘΑ ΕΧΕΤΕ... ΣΑΣ ΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ