#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2011 16:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφαιρέθηκαν οι Μεσογειακοί Αγώνες του 2013 από την Ελλάδα

Στην αφαίρεση των Μεσογειακών Αγώνων του 2013 από τον Βόλο και τη Λάρισα προχώρησε η Διεθνή Επιτροπή Μεσογειακών Αγώνων μετά από έκτακτη συνεδρίαση της στο Παρίσι.



Αιτία για την εξέλιξη αυτή στάθηκε η διαρκή καθυστέρηση και η συνεχής αναβλητικότητα που υπήρχε από ελληνικής πλευράς στην εξέλιξη των αγώνων, ενώ η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν το θέμα του Μεσογειακού Χωριού των αθλητών. Συγκεκριμένα, αν και στον φάκελο υποψηφιότητας η Ελλάδα είχε υποσχεθεί δυο χωριά, ένα σε Βόλο και ένα σε Λάρισα, εν τέλει τα σχέδιά τους εγκαταλείφθηκαν και στη θέση τους προτάθηκε οι αθλητές να φιλοξενηθούν σε ξενοδοχεία και κρουαζιερόπλοια.

Η εξέλιξη, πάντως, αυτή σίγουρα αποτελεί άλλο ένα προφίλ για το πλήγμα της χώρα στο διεθνές στερέωμα. Η Ελλάδα είχε ερωτηθεί επανειλημμένως μετά την έκρηξη της οικονομικής κρίσης, αν επέμενε να διοργανώσει του αγώνες, όμως η κυβέρνηση είχε εγγυηθεί για τη διεξαγωγή τους.

Την απογοήτευση του για την αφαίρεση των Μεσογειακών Αγώνων του 2013 από τον Βόλο και τη Λάρισα εξέφρασε σε δηλώσεις του στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο πρόεδρος της Ενωσης Ξενοδόχων Μαγνησίας Κωνσταντίνος Λεβέντης υπογραμμίζοντας ότι η Ενωση ουσιαστικά περίμενε την εξέλιξη αυτή, μετά από τις παλινωδίες των πολιτικών σε αυτό το μέτωπο.

"Όλοι οι πολιτικοί έβαλαν το χέρι τους να μην γίνουν οι Μεσογειακοί, δήλωσε με νόημα ο κ. Λεβέντης προσθέτοντας ότι η παρούσα εξέλιξη αποτελεί χτύπημα για την αναπτυξιακή πολιτική της ευρύτερης περιοχή της Μαγνησίας". Τους ξενοδόχους δεν ενοχλεί τόσο το γεγονός ότι ο νομός Μαγνησίας θα μπορούσε να καρπωθεί τουριστικά αυτό το γεγονός, αλλά ότι θα μπουν στο ψυγείο αναπτυξιακά έργα, όπως ο προαστιακός που θα συνέδεε τη Λάρισα με το Βόλο. Όλοι οι πολιτικοί, ανεξαρτήτως κόμματος έχουν ευθύνη για τη σημερινή εξέλιξη τονίζει ο κ. Λεβέντης και ζητά την απόδοση τους.

Ο δήμαρχος Βόλου, Πάνος Σκοτινιώτης, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Δεν σκοπεύουμε να μπούμε σε μια διελκυστίνδα για το αν η ευθύνη για την αφαίρεση των Μεσογειακών Αγώνων από το Βόλο και τη Λάρισα βαραίνει πρωτίστως την κυβέρνηση ή τη ΔΕΜΑ. Το βέβαιο είναι πως υπάρχουν σοβαρές πολιτικές ευθύνες για την αναβλητικότητα που επιδείχθηκε, το χρόνο που αδικαιολόγητα χάθηκε από την ανάληψη των Μεσογειακών Αγώνων, τις κυβερνητικές υπαναχωρήσεις από συμβατικές δεσμεύσεις και τις όποιες συνέπειες συνεπάγεται η αρνητική αυτή απόφαση της ΔΕΜΑ.

Χωρίς να πιστέψουμε ποτέ σε ανεδαφικές προσδοκίες που είχαν καλλιεργηθεί, πρόσθεσε ο δήμαρχος Βόλου, αποτελεί πεποίθησή μας ότι οι Μεσογειακοί Αγώνες αποτελούσαν μια σημαντική ευκαιρία, που η πόλη μας και ολόκληρη η Θεσσαλία μπορούσαν να αξιοποιήσουν για να ενισχύσουν την εξωστρέφεια, να αναδείξουν τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της περιοχής μας και να υλοποιήσουν σημαντικά έργα υποδομής.

Για μας τα έργα που άμεσα ή έμμεσα είχαν συνδεθεί με τους Μεσογειακούς Αγώνες παραμένουν σταθερές διεκδικήσεις της πόλης που θα συνεχίσουμε να προβάλλουμε με μαχητικότητα. Στο πλαίσιο αυτό και ως αντιστάθμισμα για την απώλεια των Μεσογειακών Αγώνων, θα διεκδικήσουμε από την κυβέρνηση, συντονιζόμενοι και με την Περιφέρεια Θεσσαλίας, την υλοποίηση ενός ειδικού περιφερειακού αναπτυξιακού προγράμματος. Στην κυβέρνηση, λοιπόν, εναπόκειται να αποδείξει ότι πράγματι είχε στόχο την υλοποίηση έργων ουσίας που τόσο ανάγκη έχει η περιοχή μας.

Στο Δημοτικό Συμβούλιο της Δευτέρας θα κάνουμε μια πρώτη αποτίμηση της κατάστασης και θα χαράξουμε τα επόμενα βήματα», κατέληξε ο κ. Σκοτινιώτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2011 16:38:07

    Πολύ καλά έγινε. Δεν τους θέλαμε τους αγώνες και δεν έχουν να μας προσφέρουν τίποτε.

    • δημητρης avatar
      δημητρης @ anonymous 28/01/2011 20:50:42

      ε βεβαια ....αφου δεν γινονται στην αθηνα γιατι να τους θελουμε.... σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω....

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ δημητρης 28/01/2011 22:12:21

        Σωστός!

      • ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ avatar
        ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ @ δημητρης 29/01/2011 16:50:09

        ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ, ΣΥΓΚΑΤΑΝΕΥΩ !

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 28/01/2011 16:39:11

    α,ρε Μαλβινα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 28/01/2011 16:47:07

      +1000

  3. djz avatar
    djz 28/01/2011 16:40:02

    Καλύτερα έτσι. Ακόμα πληρώνουμε για τα C4I και τα λοιπά όργια των Ολυμπιακών Αγώνων ενώ πολλές από τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις αφήνονται να σαπίζουν μέχρι σήμερα.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/01/2011 16:41:03

    Τα κεφάλια μέσα και επιστροφή στο καβούκι μας.
    Να επιστρέψει και ο Ελληναράς φίλαθλος Σάββας επιτέλους από τη Λισσαβόνα.....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 28/01/2011 18:15:25

      Άλλος Σάββας πρέπει να επιστρέψει -και όχι από τη Λισσαβώνα, αλλά από κάποιο προάστιο του Πειραιά- για να δούμε θεού πρόσωπο, αλλά πού τέτοια τύχη...

  5. Enzo avatar
    Enzo 28/01/2011 16:42:48

    καλυτερα και ακομα καλυτερα αμα δεν ειχαμε παρει και τους Ολυμπιακους.

  6. NTINOS avatar
    NTINOS 28/01/2011 16:50:39

    Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΑΒΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ....ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ.
    ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΟΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΛΙΟ.

    Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΕΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΟΔΟ ΤΗΣ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΤΟΥ ...,..
    Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΑΠΕΤΥΧΕ.
    ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟ.

    • Mind Trap avatar
      Mind Trap @ NTINOS 29/01/2011 08:34:30

      Φίλε μου συγγνώμη στα μάτια τα δικά σου απέτυχε. Αν ρωτήσεις τους ΓΑΠες και τους τραπεζίτες...πέτυχε.
      Πέτυχε να κάνει αυτό ακριβώς που κλήθηκε από τους Διεθνιστές, δηλαδή να υποδουλώσει την Ελλάδα σε ένα Παγκόσμιο μηχανισμό αφαίμαξης. Και είχε και το θράσος να πεί ότι δε γνώριζε την κατάσταση, Λες και πήρανε το περιπτερά της γειτονιάς σου να τον κάνουν πρωθυπουργό.
      Όσο αφορά τους Μεσογειακούς Αγώνες βλέπεις τώρα τα λεφτά βγαίνουν από το ΔΝΤ που έχει αγοράσει την Ελλάδα και όχι από τα κορόϊδα πολίτες της όπως με τους Ολυμπιακούς του Σημίτη.

  7. Έρεβος avatar
    Έρεβος 28/01/2011 16:52:23

    "Η Ελλάδα είχε ερωτηθεί επανειλημμένως μετά την έκρηξη της οικονομικής κρίσης, αν επέμενε να διοργανώσει του αγώνες, όμως η κυβέρνηση είχε εγγυηθεί για τη διεξαγωγή τους."

    Μπορεί κάποιος να κάνει έναν λογαριασμό πόσα ψέμματα και πόσες αλήθειες έχει πει αυτή η κυβέρνηση αυτόν τον χρόνο που κυβερνά.

    Είναι σίγουρο ότι χτυπάει βραβείο guiness. Δεν μπορεί να υπάρχει ή να υπήρξε καθεστώς που να έχει πει τόσα πολλά ψέμματα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

  8. χωρις ονομα avatar
    χωρις ονομα 28/01/2011 16:52:26

    καλυτερα που αφαιρεθηκαν !!!!
    φανταζεστε μια μικρη Γιαννα να ειναι προεδρος της επιτροπης διεξαγωγης τωνΜεσογειακών Αγώνων??
    ουτε μετα απο 400 χρονια δεν θα βγαιναμε απο το τουνελ της χρεοκοπιας!!

    • sotos avatar
      sotos @ χωρις ονομα 28/01/2011 17:23:37

      Αντε γεια στο στομα σου!

  9. Misha avatar
    Misha 28/01/2011 16:52:52

    Επιτέλους!!!
    Να ακυρωθούν ΤΩΡΑ και οι Special Olympics και με τα πολλά έξοδα τους να χρηματοδοτηθούν προγράμματα και ξενώνες αλληλεγγύης .
    Αρκετά με τις φιέστες της Κοκα Κόλα

  10. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 28/01/2011 16:56:07

    αυτοί οι αγώνες θα έδιναν ανάπτυξη και θέσεις εργασίας στη θεσσαλία..το πασοκ για άλλη μια φορά μας ξεφτίλισε διεθνώς..ντροπή σας κοπρίτες..

  11. giannis avatar
    giannis 28/01/2011 17:01:48

    Και με το γήπεδο γκολφ του γαμπρού της Ντόρας στο Βόλο τι θα γίνει;

    • χωρις ονομα avatar
      χωρις ονομα @ giannis 28/01/2011 21:39:35

      STAXTY KAI MPOYRMERH

    • o politikos avatar
      o politikos @ giannis 28/01/2011 23:27:33

      ΑΜΑΝ ΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ ... ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗΣΕΙ ΚΑΡΑΟΥΛΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΗΕΣ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ ΕΩΣ ΤΗΝ ΛΑΡΙΣΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΩΡΑΙΟΥ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΤΟΥ ΜΙΖΑΡΙΣΤΟΥ...

  12. Κώστας avatar
    Κώστας 28/01/2011 17:12:29

    Mπράβο άξιε Πρωθυπουργέ. Σταθερά στο δρόμο της υπερήφανης Ελλάδας...Σταθερά στο δρόμο της ανάπτυξης και της ανάκτησης του διεθνούς κύρους μας οδηγείς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας 28/01/2011 17:21:30

      χο χο χο

  13. rs avatar
    rs 28/01/2011 17:31:25

    Κάτι ιστορίες με οικοπεδάκια που ήταν μπλεγμένος και ο Κούβελος και η Μητρόπολη ξεχάστηκαν;
    Και δεν κατάλαβα; Η προτεραιότητες της Μαγνησίας ήταν οι μεσογειακοί;
    Θα κάνουμε χρόνια να ¨χωνέψουμε" τους Ολυμπιακούς. Και άν!
    Οι "τοπικοί" Ολυμπιακοί μας μάραναν!

  14. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 28/01/2011 17:42:15

    Κοίτα ρε, να μας πάρουν τους αγώνες τώρα που θα κάναμε μεταγραφή 250 Μαροκινούς αθλητές και θα τους ντοπάραμε για να σαρώσουν τα μετάλλια στις μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις!

  15. Nasos avatar
    Nasos 28/01/2011 17:45:07

    το κακό ξεκίνησε με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου το '97,όταν ο συφερτός εργολάβων,δημοσιογράφων,πολιτικών και παραγόντων είδε πως η υπόθεση αθλητισμός έχει πολύ ψωμί,χώρια που μπορείς να καλύψεις τις πομπές σου(υπερκοστολογήσεις) πίσω από την δήθαν ανάγκη να προστατευθεί ''η εικόνα της χώρας στο εξωτερικό''
    ελπίζω να μας αφαιρέσουν και τους Special Olympics,που τους πήραμε μόνο και μόνο για να παρασήσουν κάτι μεγαλοαστές κότες,τις φιλάνθρωπους με τα δικά μας λεφτά

  16. ο ξένος avatar
    ο ξένος 28/01/2011 17:45:42

    Μεγάλη κατάντια στο ελλάντα. Όλοι έχουν αποδεχτεί ότι κάθε τύπου επένδυση οδηγεί αποκλειστικά σε "μασαμπούκα". Και δεν έχουν άδικο μετά το φιάσκο των ολυμπιακών. Όπως χάθηκε η ευκαιρία τότε για το 2004 (και με φέσι εξοντωτικό), άλλη μια χάθηκε και σήμερα. Τουλάχιστον, σου λέει, γλιτώνουμε το φέσι, γιατί τίποτε άλλο δεν περιμένουμε.

  17. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/01/2011 17:47:59

    Όταν η ΠΑΣΟΚάρα έχτιζε με τον ιδρώτα μου τη μισή Αθήνα για το 2004 δε θυμάμαι τόσους πολέμιους των αγώνων πάντως. Μου κάνει εντύπωση βέβαια πως τα πράσινα γκρέμλιν αφήσαν τέτοια ευκαιρία για αιμοδότηση των εργολαβικών τους συνεταίρων.

  18. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 28/01/2011 17:47:59

    Ε ρε ,να συνέβαινε αυτό επί ΝΔ.............

  19. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 28/01/2011 17:50:00

    Ούφ!...

  20. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 18:04:35

    Βάλε και ένα τεράστιο Χ στην φωτό βρε Φάκτορα!

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Orestios 28/01/2011 18:22:30

      ΜΕ Χ ή ΧΩΡΙΣ .......... Ο ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (στο πανί) ΕΚΛΕΙΣΕ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ !!!!



      *Μιά άποψη.-

      • Orestios avatar
        Orestios @ STATHIS 28/01/2011 18:25:42

        Συμβολικό???

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ Orestios 28/01/2011 18:34:12

          Φωριέται πολύ τελευταία (ecofin - blogs - forums) μαζί με πεταλούδες και δελφίνια !!!! ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ????
          ΜΠΟΡΕΙ !!!!(?)

          *Μιά άποψη.-

  21. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/01/2011 18:13:25

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΤΕΛΟΣ!

    Η σημερινή μέρα είναι μέρα δικαίωσης, έστω και... ακριβής, και για όλους εκείνους που είχαμε αντιταχθεί σθεναρά όχι μόνο στο πανηγυράκι του άντρα της Ντόρας, αλλά κυρίως στο πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας, στο οποίο οφείλουμε κατά πολύ σημαντικό ποσοστό τη σημερινή μας οικονομική κατάσταση.

    Δυστυχώς, εμείς τα λέγαμε ήδη από τότε που οι Γιώργος και Μιμή Λιάνη μας ενέπλεξαν σ' αυτή την απίστευτη περιπέτεια των "ολυμπιακών" εκμεταλλευόμενοι τον ημιθανή Ανδρέα, όμως τότε αντιμετωπιζόμασταν όχι μόνο με καχυποψία, αλλά και με χλευασμό. "Εθνοπροδότες" μας ανέβαζαν, "μίζερους" μας κατέβαζαν. Έπρεπε να έρθει -ούτε 6 χρόνια μετά από τη διεξαγωγή των "ολυμπιακών"- το ΔΝΤ για να νιώσουμε για τα καλά στο πετσί μας τι ακριβώς θα σήμαινε για το μέλλον της Ελλάδας αυτό το εθνικό έγκλημα.

    • Ioustinianos avatar
      Ioustinianos @ Αυριανιστής 28/01/2011 18:21:28

      Πολύ σωστή θέση.
      Σκέψου ότι και τα δύο ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ (Βατοπέδι - SIEMENS), είχαν κοινή συνισταμένη τους Ολυμπιακούς και τα Ολυμπιακά Ακίνητα.

  22. factorx avatar
    factorx 28/01/2011 18:17:43

    Προειλημμένη χαρακτηρίζει το υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού την απόφαση της αρμόδιας διεθνούς επιτροπής να αφαιρέσει τους Μεσογειακούς Αγώνες του 2013 από τη χώρα μας, επισημαίνοντας πως δεν έγινε δεκτός ο εξορθολογισμένος προϋπολογισμός για τους αγώνες.

    Όπως σημειώνει, δεν είναι τυχαίο ότι η απόφαση αυτή ανακοινώνεται μόλις λίγες μέρες μετά τη νέα πρόταση της ελληνικής κυβέρνησης προς τη διεθνή επιτροπή, «μια πρόταση υπεύθυνη με δεδομένη τη δύσκολη οικονομική κατάσταση της χώρας, η οποία εξορθολόγιζε τις υπέρογκες δαπάνες που προέβλεπε το σχέδιο της Νέας Δημοκρατίας και περιόριζε το συνολικό κόστος των Μεσογειακών Αγώνων από 358.000.000 € σε 126.000.000 €, συμπεριλαμβάνοντας και το κόστος της φιλοξενίας».

    Μάλιστα, μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο αρμόδιος υπουργός Παύλος Γερουλάνος αποκάλυψε πως η αρμόδια διεθνής επιτροπής είχε ήδη έτοιμες τρεις υποψηφιότητες.

    «Από την πρώτη στιγμή η κυβέρνηση είχε αποσαφηνίσει ότι θα εγγυηθεί την άριστη διεξαγωγή των αγώνων με σημαντικά μειωμένο κόστος και με ταυτόχρονη επένδυση στη δημιουργία υποδομών, στην τουριστική ανάπτυξη και στην προβολή της Θεσσαλίας, διευκρινίζοντας ότι δεν υπήρχε κανένα περιθώριο για "φιέστες"» καταλήγει η ανακοίνωση.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ factorx 28/01/2011 18:56:44

      @ factorx:
      Δηλαδή... άλλα λόγια ναγαπιόμαστε...
      Μας έχουν πάρει χαμπάρι και οι κότες...

      Όσο για ανάπτυξη της περιοχής, στο δημοτικό πρίν 60 χρόνια έμαθα ότι ο κάμπος της Θεσσαλίας μπορούσε να θρέψει όλη την Ελλάδα... τι τους θέλουν τους μεσογειακούς? Ας φτιάξουν κανένα καζίνο εκεί στο Πήλιο, να συνδιάσουν χειμερινο τουρισμό με τζόγο... Όσο για την παραγωγικότητα του κάμπου που την γ@#$%^ν, ε αμα πεινάσουν ας φάνε καμιά "μάρκα" των 5000... σαν φρυγανιές είναι!

      Και μη χειρότερα...

      Χαρίλαος

  23. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 18:38:31

    Άλλη μια επιτυχία του Γερουλάνου.
    Αυτή η κυβέρνηση των "πολύ ικανών" και "πολύ υπεύθυνων" είναι για τα μπάζα

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/01/2011 18:50:46

    Αλήθεια, θα ήθελα πολύ να μας έλεγε ο κ. Σκοτινιώτης ποια είναι τα "έργα ουσίας" των Μεσογειακών που σκοπεύει να διεκδικήσει. Μήπως το γήπεδο γκολφ που θα έφιαχνε ο συμπέθερος της Ντόρας;

  25. ΚΜ avatar
    ΚΜ 28/01/2011 18:53:19

    Δεν εκπλήσσει αυτή η εξέλιξη. Φαινόταν από καιρό κατά πού πήγαινε η δουλειά.

    Γνώμη μου είναι ότι οι αγώνες καθαυτοί θα ήταν μη συμφέροντες, τόσο σε άμεσα οικονομικά μεγέθη όσο και συνολικά ωφέλη προς την περιοχή. Σιγά τους αγώνες που θα φέρνανε τον πολύ τον τουρισμό!

    Από'κει και πέρα, η αναβάθμιση της σιδηροδρομικής σύνδεσης Βόλου-Λαρίσης, άν δικαιολογείται ως έργο υποδομής, δικαιολογείται για λογαριασμό των μόνιμων κατοίκων της περιοχής και της μακροπρόθεσμης ανάπτυξης και όχι των ελάχιστων «περαστικών» που θα έρχονταν για τους αγώνες 2-3 εβδομάδων. Άρα, το άν πρέπει να γίνει ή όχι είναι ανεξάρτητο των αγώνων. Καλύτερα να γίνει χωρίς τους αγώνες, να μας έρθει και πιο φτηνά το συνολικό κόστος. Άν και μάλλον δεν θα γίνει τίποτα...

  26. STATHIS avatar
    STATHIS 28/01/2011 18:59:01

    Εδώ αγαπητέ, συρρικνώνουν το ΔΙΚΤΥΟ και ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΝ γραμμές ,για να είναι πιο εύκολη η απογραφή κατά την εκποίηση & εσύ περιμένεις αναβάθμιση .... ΔΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ !!!!!!



    *Μιά άποψη.-

  27. factorx avatar
    factorx 28/01/2011 19:03:12

    ΔΗΛΩΣΗ ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΩΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

    Μία μεγάλη πρόκληση-ευκαιρία για δύο επαρχιακές πόλεις, υπονομεύτηκε λιγότερο από την οικονομική κρίση που περνά η χώρα μας και περισσότερο από την γενική αδιαφορία και την σκόπιμη αδράνεια της κυβέρνησης.
    Θα ήταν εντιμότερο για την κυβέρνηση να πει ότι δεν θέλει πια τους Μεσογειακούς Αγώνες, παρά να διαβεβαιώνει ότι αυτοί θα πραγματοποιηθούν κανονικά, την ίδια ώρα που δεν έκανε τίποτα γι’ αυτό.
    Η κυβέρνηση τώρα πια, το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι, να δώσει πειστικές εξηγήσεις και να ζητήσει ένα μεγάλο συγνώμη από τους Λαρισαίους και τους Βολιώτες.

  28. factorx avatar
    factorx 28/01/2011 19:08:25

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Αθλητισμού της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης, κ. Γιάννης Ιωαννίδης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Η απώλεια, από την Ελλάδα της διοργάνωσης των Μεσογειακών Αγώνων του 2013 αποτελεί βαρύτατο πλήγμα για το διεθνές κύρος της πατρίδας μας.
    Έγκαιρα είχαμε επισημάνει στην Κυβέρνηση τις μεγάλες καθυστερήσεις στα έργα και τους κινδύνους που εγκυμονούσαν τόσο η μη χρηματοδότηση όσο και η αβελτηρία της στη λήψη αποφάσεων
    Η Νέα Δημοκρατία είχε καταφέρει, για πρώτη φορά στην ιστορία των Αγώνων, να ανατεθεί η διοργάνωσή τους σε δύο πόλεις της Περιφέρειας, το Βόλο και τη Λάρισα. Δίναμε μάλιστα τόσο μεγάλη σημασία στην επιτυχία αυτών των αγώνων, ώστε, για να την εξασφαλίσουμε, ψηφίσαμε νόμο και συστήσαμε Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου με τη μορφή Ανώνυμης Εταιρίας, ενέργεια που έχει πραγματοποιηθεί μόνο στην περίπτωση των Ολυμπιακών Αγώνων.
    Οι Μεσογειακοί Αγώνες αποτελούσαν μια μοναδική ευκαιρία για τη γενική ανάπτυξη ολόκληρης της Κεντρικής Ελλάδος. Με τα αθλητικά έργα υποδομής, αλλά και τα συμπληρωματικά, η ευρύτερη περιοχή θα αναβαθμιζόταν αθλητικά, πολιτιστικά και τουριστικά, αλλάζοντας πραγματικά εικόνα.
    Δυστυχώς, όμως, οι Μεσογειακοί Αγώνες δεν θα πραγματοποιηθούν στη χώρα μας και η Κεντρική Ελλάδα χάνει το πλεονέκτημα που θα είχε στην ανάπτυξη. Η Κυβέρνηση Παπανδρέου φέρει τεράστιες ευθύνες. Διότι, μετά από πολλές δικές της παλινωδίες, παραβιάστηκε η συμφωνία με τη Διεθνή Επιτροπή Μεσογειακών Αγώνων - όπως δήλωσαν οι εκπρόσωποί της - με αποτέλεσμα να μας αφαιρεθεί η διοργάνωση.
    Η Κυβέρνηση όφειλε, σε συνεργασία με τη Διεθνή Επιτροπή Μεσογειακών Αγώνων, να βρει λύσεις, ώστε και με περιορισμένο προϋπολογισμό οι Αγώνες οπωσδήποτε να πραγματοποιηθούν. Όφειλε να προλάβει το διεθνή διασυρμό μας».

  29. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/01/2011 19:26:41

    Kαι κάτι που δεν γνωρίζει ο πολύς κόσμος.

    Με πρόταση της Ελλάδας, ως διοργανώτριας (μέχρι σήμερα) στη Διεθνή Επιτροπή Μεσογειακών Αγώνων, είχαν προσκληθεί να συμμετάσχουν στους αγώνες και μη-μεσογειακές χώρες, όπως η Πορτογαλία, η Βουλγαρία αλλά και τα Σκόπια.

    Να αναρωτηθούμε γιατί;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 28/01/2011 19:41:55

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Τί είπες τώρα??????????????

  30. kiki avatar
    kiki 28/01/2011 19:33:28

    Τι γινεται ρε παιδια , και οι επενδυσεις του αδελφου του Κουβελα, α δεν παμε καλα , καθολου καλα.

  31. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 28/01/2011 19:34:57

    Τι καλά που θα είμασταν σήμερα αν μας είχαν πάρει και τους Ολυμπιακούς 2-3 χρόνια πριν γίνουν...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ο Μήτσος 28/01/2011 19:37:05

      Έλα ντε. Αλλά εμείς οι "μίζεροι" που τα λέγαμε τότε, λίγο έλειψε να μας διαπομπεύουν στους δρόμους σαν τους τέντυ μπόυς του νόμου 4000...

      • kiki avatar
        kiki @ Αυριανιστής 28/01/2011 20:06:42

        Ναι καλε δεν τολμαγα να το πω , και οταν εφερνα σαν παραδειγμα το Λος Αντζελες, που χρεοκοπησε μετα, και το Μεξικο, το ιδιο, μονο ξυλο που δεν εφαγα, και τα ειρωνικα μειδιαματα πηγαιναν και ερχοντουσαν.
        Βαλαν και την σπαταλη με ξενα κολυβα γιαννα, και ηρθε και εδεσε.
        Και ο Κολοτραβα.

        • Misha avatar
          Misha @ kiki 28/01/2011 21:58:17

          Kiki

          20 δις!!! 20 δις το κόστος της μπομπολυμπιάδας...

          • ο Μήτσος avatar
            ο Μήτσος @ Misha 29/01/2011 12:32:59

            Για το Ολυμπιακό Στάδιο του Μοντρεάλ που κόστισε (με τις επισκευές) ενάμιση εκατομμύριο δολλάρια Καναδά, πλήρωνε ο φορολογούμενος επί 30 χρόνια για να το ξεχρεώσει. Οι Ολυμπιακοί έγιναν το 1976 και ο κόσμος πλήρωνε έως το 2006. Αυτά σε χώρα με σχετικά σταθερή οικονομία.

            Δεστε αυτό από Wikipedia:

            Well over its original budget, the stadium ended up costing $770 million to construct. By 2006, the final cost had risen to $1.47 billion when calculating in repairs, modifications and interest paid out. It took taxpayers 30 years to finally pay off the cost, leading to its nickname of "The Big Owe" (a play on "The Big O")

  32. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/01/2011 19:45:07

    Δεν το πιστεύεις, ε;

    h**p://en.wikipedia.org/wiki/Mediterranean_Games

    Δες στο τέλος της παραγράφου"Participating Countries":
    "...The Hellenic Olympic Committee has suggested that nine more countries that do not satisfy geographic criteria to be allowed to participate, such as Bulgaria, Macedonia, Portugal and some Arab countries."

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 28/01/2011 20:32:37

      Μπόινγκ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Κυβ΄λερνηση αλαλούμ
      Καλά λέω πως είναι αρλεκίνοι πρώτης κατηγορίας

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Αυριανιστής 28/01/2011 22:00:59

      Δηλαδή σε επίσημο έγγραφο της Ελληνικής Επιτροπής για τους Μεσογειακούς Αγώνες που εικάζω ότι στηρίζεται η wikipedia , η FYROM αναφέρεται ξερά ως Macedonia;

      Περίεργο. Μάλλον πρόκειται για λάθος του wikipedia. Αλλιώς, αποτελεί έμμεση αναγνώριση της γείτονος, με τη Συνταγματική της Ονομασία...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 28/01/2011 22:49:31

        Αυτή είναι η κυβέρνηση που διαχειρίζεται τα Εθνικά θέματα?

  33. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 28/01/2011 19:47:50

    Φυσικά κοντέψαμε να φάμε και ξύλο ως προδότες της πατρίδας. Έγινε μέχρι και η φίλη μας η Βιργινία εργολάβος ολυμπιακών έργων. Χωθήκανε όλοι στη μάσα και άφησαν καλοπληρωμένα, άχρηστα κουφάρια από μπετόν πίσω τους.

  34. maraki avatar
    maraki 28/01/2011 19:50:00

    Πολύ καλό αυτό που συνέβη. θα γινόταν πάλι ένα πάρτυ αρπαχτής γύρω - γύρω από το Μητσοτακέϊκο.

    Βλέπω όμως καποιους να λένε ότι καώς πήραμε του Ολυμπιακούς!!!!

    Αν θυμάμαι καλά, οι μόνοι που ήταν τότε κατά τηςνάληψης ήταν του ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ. και όλοι πάλι τους την έπεφταν και τους κατηγορούσαν ως απάτριδες!(.........)

    Τώρα ας πληρώσουν οι πατριώτες τα ελλείμματα και τις αρπαχτές των ...Συμφοράϊ

  35. Κάποιος avatar
    Κάποιος 28/01/2011 20:22:06

    Μακάρι να μην τους ξαναπάρουμε ποτέ!
    Πιο πολλά ξοδεύουμε ως κράτος σε τέτοιες διοργανώσεις παρά κερδίζουμε.

  36. tiramola avatar
    tiramola 28/01/2011 21:17:50

    Αφού όπου γίνονται οι αγώνες αφήνουν πίσω τους την καταστροφή, ας γίνονται μόνιμα στην γενέτειρά τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tiramola 28/01/2011 21:32:50

      Ποια ακριβώς ήταν η "γενέτειρα" των λεγόμενων "μεσογειακών αγώνων";

      Ένα εφεύρημα -ή μάλλον ένα κακέκτυπο- είναι αυτοί οι αγώνες, για να καλοπερνάνε κάποια λαμόγια της Γαλλίας, της Ιταλίας και άλλων μεγάλων μεσογειακών κρατών, όταν είδαν πόσο καλοπερνάνε οι ομόλογοί τους της ΔΟΕ. (Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα, μέλη της ΔΟΕ είναι ταυτόχρονα ΚΑΙ μέλη της ΔΕΜΑ.)

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ Αυριανιστής 28/01/2011 22:33:05

        Ίσως είναι η ίδια με την πατρίδα της "Μεσογειακής Διατροφής" που λέει ο ΓΑΠ...

    • χωρις ονομα avatar
      χωρις ονομα @ tiramola 28/01/2011 21:42:39

      POIS TO EIXE PEI AYTO ? OEO !!

  37. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/01/2011 21:36:51

    Οτι εκανε η κυβερνηση Καραμανλη επρεπε να απαξιωθει ,μονο και μονο για να μην αφησει μνημες πισω της.Εκανε την αποσυρση;Το Πασοκ την σταματησε.Εκανε ρυθμιση για τους ημιυπαιθριους;Και αυτην το ΠΑΣΟΚ την σταματησε.Πηγε να τρεξει τα προγραμματα για την εξοικονομηση ενεργειας στις κατοικιες;Το Πασοκ τις σταματησε.
    Δεν πρεπει να εχει υπαρξει πιο εμπαθες κομμα απο το Πασοk ever.Παλι καλα που δεν εκλεισε το νεο μουσειο της Ακροπολης μονο και μονο γιατι το εγκαινιασε ο Καραμανλης.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/01/2011 21:55:33

      Δηλαδή, το νέο εθνικό έγκλημα που σχεδίασε ο άντρας της Ντόρας προσδοκώντας να της δώσει "πόντους" στη μετακαραμανλική εποχή, εσύ το θεωρείς "επίτευγμα";

      Χίλιες φορές καλύτερα που βρέθηκαν κι αυτοί οι νουνεχείς συμφεροντολόγοι της ΔΕΜΑ και κοίταξαν το συμφέρον του προϊόντος τους, γιατί θα την πληρώναμε χρυσή την "προίκα" της Ντόρας.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/01/2011 23:29:21

      τώρα αν θεωρείς την απόσυρση μέτρο τόνωσης της εθνικής οικονομίας, τι να πώ! αν είμασταν αυτοκινητοπαραγωγός χώρα να το καταλάβω.

  38. χωρις ονομα avatar
    χωρις ονομα 28/01/2011 21:41:48

    TI SOY FTAINE OI ARLEKINOI !!

  39. δυτης avatar
    δυτης 28/01/2011 21:48:47

    Θα ειχαμε και κατι χωριουδακια που δεν θα ξεραμε τι να τα κανουμε. Αυτο παλι το προβλημα που το βαζεις δεν μας φτανουν τ αλλα? Εχω φτασει τα 66 μια ζωη πληρωνα, και λεω φτανει πια δεν αντεχω αλλο.

  40. A.M. avatar
    A.M. 28/01/2011 21:55:43

    Τι να το κάνεις;
    Ψίχουλα κερδίσαμε.

    Δυστυχώς δεν καταφέραμε να αφαιρεθούν οι Ολυμπιακοί αγώνες του 2004 απ την Ελλάδα και ακόμα πληρώνουμε τα όσα κονόμησαν η Γιάννα και όλοι οι άλλοι που κονόμησαν απ την διοργάνωση.
    Αυτοί οι Ολυμπιακοί ήταν τεράστιο πλήγμα για την ελληνική οικονομία.

    Όσο για τους Μεσογειακούς.. χ@στηκε η φοράδα στ' αλώνι.

    Αν και νομίζω πως τα λεφτά που γλυτώσαμε δεν άξιζε για να τους χάσουμε,μόνο και μόνο για το γαμώτο της υπόθεσης.
    Δεν κερδίσαμε και κάτι σοβαρό από οικονομικης άποψης που αφαιρέθηκαν.

    ΆΝ όμως μας είχαν αφαιρεθεί οι Ολυμπιακοί!!!
    .. πολλά θάχαμε γλυτώσει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ A.M. 28/01/2011 22:12:06

      ΠΟΣΟΙ ζητούσαν, όταν έπρεπε, να μας αφαιρεθεί το πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας; (Ή, καλύτερα, να μη μας είχε ανατεθεί εξ αρχής;)

      Νομίζω ότι το 95% του ελληνικού λαού πρέπει να κάνει σκληρή αυτοκριτική για την τότε στάση του απέναντι σε αυτό το έγκλημα.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Αυριανιστής 28/01/2011 22:33:04

        Συμφωνώ.
        Τόσο τους έκοβε, τόσο έλεγαν.
        Για να είμαι ειλικρινής τότε μου είχε αρέσει η πρόταση της Σοφίας Σακοράφα που είχε πεί ότι η Δ.Ο.Ε. έπρεπε να διοργανώνει με δικιά της οικονομική διαχείριση τους Ολυμπιακούς αγώνες σε όλες τις χώρες του κόσμου ακόμα και στις φτωχότερες που δεν μπορούν μόνες τους, και να μένει και κάποια αθλητική υποδομή σε αυτές τις χώρες μετά τους Ολυμπιακούς.

        Αλλά μέσα στην γενική παραζάλη ποιός σκέφτονταν λογικά τότε;
        Μόνον όσοι κονόμαγαν και είχαν προοπτική να κονομήσουν - όπως και κονόμησαν - πολύ περισσότερα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ A.M. 29/01/2011 01:04:46

          Η Σακοράφα, που τα έλεγε αυτά, αναρωτιέμαι αν δεν ξέρει τι σημαίνει ΔΟΕ και γενικότερα διεθνές ολυμπιακό "κίνημα". Ένας εσμός έκπτωτων γαλαζοαίματων, διαπλεκόμενων επιχειρηματιών κα μιζαδόρων είναι, και τίποτε περισσότερο. Το μέλημά τους είναι πώς θα ΒΓΑΛΟΥΝ λεφτά από το "προϊόν" τους, όχι να... δώσουν κιόλας σε φτωχές χώρες για να κάνουν ολυμπιακούς!

  41. yiannos avatar
    yiannos 28/01/2011 22:21:25

    Ελλάς τέλος. Οβερ εντ άουτ.

  42. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/01/2011 22:46:16

    Αν κατασκευαστικη εταιρεια βαρονου ειχε αναλαβει εργα για τους μεσογειακους, θα αφηνονταν αραγε αυτοι στην τυχη τους;

  43. zante avatar
    zante 28/01/2011 22:57:00

    Tους διεθνείς αγώνες (Ολυμπιακούς, Μεσογειακούς κ.α) τους φιλοξενούν διάφορες χώρες και ατύπως τους διοργανώνουν οι λεγόμενες <>.
    Εκεί το χρήμα εκεί και το οικονομικό κέρδος. Στην προκειμένη περίπτωση οι <> αυτές έκριναν, ότι η διοργανωση των αγώνων στην Ελλάδα, όπως είχε από καιρό αποφασιστεί, δε θα αποφαίρει τα διαφαινόμενα κέρδη. Η ΔΕΜΑ θα ψάξει αλλού για να ικανοποιήσει τις ορέξεις των κερδοσκόπων-αφεντικών.
    Εν κατακλείδι, δε χάσαμε απολύτως τίποτα, αλλά αντιθέτως κερδίσαμε πολλά.
    Σε κάποιους θα μείνουν απλώς ακονισμένα τα δοντάκια τους...
    Το αρχαίο αθάνατο Ελληνικό αθλητικό πνεύμα μπορεί να περιμένει λιγάκι ακόμα...

  44. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 28/01/2011 23:26:12

    Η ξεφτίλα να σου αφαιρούν τους αγώνες δεν αλλάζει.
    Παρά ταύτα όμως η κυβέρνηση πρέπει να υλοποιήσει τα έργα υποδομής όπως ο προαστικός Λάρισας Βόλου, το κωπηλατοδρόμιο στη λίμνη Κάρλα, η ανάδειξη των προϊστορικών αρχαιολογικών χώρων και όσα έργα δεν θα είχαν παροδικό χαρακτήρα. Τα γήπεδα γκολφ δεν επείγουν για παράδειγμα.
    Έστω να διατεθούν τα χρήματα του "εξορθολογισμένου προϋπολογισμού" που αναφέρει στην ανακοίνωσή του ο κ. Γερουλάνος για τα έργα υποδομής που έχει ανάγκη η περιοχή ώστε να μπορέσει να αναδειχτεί ως προορισμός πολιτιστικός και τουριστικός ακολούθως. Μακροπρόθεσμα μια τέτοια επένδυση σίγουρα θα συμβάλλει στην ανάπτυξη της ευρύτερης περιοχής της περιφέρειας Θεσσαλίας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Εύμηλος 28/01/2011 23:34:30

      "Έστω να διατεθούν τα χρήματα του “εξορθολογισμένου προϋπολογισμού” που αναφέρει στην ανακοίνωσή του ο κ. Γερουλάνος για τα έργα υποδομής"

      Γυρίζω τη μνήμη μου πίσω, στο 1990, τότε που ο Δρακουμέλ και η κουστωδία του στο Τόκιο άκουσαν ότι η λεγόμενη "χρυσή ολυμπιάδα", το... χρυσόμαλλο δέρας της διακομματικής συναίνεσης, πήγαινε στην Ατλάντα.

      Έγραφαν, λοιπόν, οι φυλλάδες την επόμενη μέρα ότι "όλα τα έργα θα γίνουν κανονικά, όπως προέβλεπε ο φάκελος της υποψηφιότητας".

      Φυσικά, ακόμα θα θυμάστε πότε (και, κυρίως, πώς), έγιναν "όλα τα έργα". Με την ψυχή στο στόμα και με τις υπερβάσεις στο θεό, λίγες... εβδομάδες πριν από την... εξίσου "χρυσή" -λόγω κόστους- ολυμπιάδα του 2004...

  45. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 28/01/2011 23:57:20

    Οι διοργανωσεις στην Ελλαδα γινονταν και για προσωπικα κερδοι των εμπλεκομενων , μιζες κτλ.

  46. αμφισβητίας avatar
    αμφισβητίας 29/01/2011 00:43:09

    Εδώ ο κοσμος καίγεται γυρω γυρω στην Μεσόγειο και το νινί χτενιζεται σα να λέμε.
    Εδώ δεν εχουν να πληρώσουν τα νοσοκομεία και βγαζουν απο την λιστα τα φαρμακα για να μην πληρώνουν.
    Πιστευε κανείς οτι θα περίσσευαν χρήματα για δημοσιες σχέσεις αγωνων 4ης Κατηγορίας με αδεια αθλητικα κεντρα και γήπεδα;

  47. L.IOANNOU avatar
    L.IOANNOU 29/01/2011 02:48:15

    Τελικα ,ολα της πανε αναποδα της Ντορας.

  48. skeptomenos avatar
    skeptomenos 29/01/2011 10:54:20

    Χθες στο άρθρο: γιατί το άφησαν να συμβεί , έγραψα το σχόλιο:

    Δια του νόμου της φυσικής επιλογής στο ΠΑΣΟΚ επιβίωσαν για διαφορετικές λόγους κάποιες ομάδες, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά η κάθε μια.
    Αυτήν την περίοδο κυρίαρχο λόγο έχει μια ομάδα (ας την ονομάσουμε Α), αυτό εξυπηρετεί μια δεύτερη μεγάλη ομάδα ( ας την ονομάσουμε Β), και αυτό γιατί η πρώτη μη αντιλαμβανόμενη τι κάνει η δεύτερη την αφήνει ήσυχη.
    Αυτά που βλέπουμε είναι η διαχείριση μιας μικρής κρίσης από την πρώτη ομάδα, κρίση που οι ίδιοι δημιούργησαν. Πνίγονται σε μια κουταλιά νερό .
    Δεν υπάρχει τίποτα το εσκεμμένο , εσκεμμένα πράγματα δημιουργεί η δεύτερη ομάδα.
    Μου προξένησε εντύπωση πως έκαναν τόσο μεγάλη γκάφα πολιτικοί που ανήκουν στην δεύτερη ομάδα, περίεργο είπα μέσα μου.
    Μετά από λίγο είδα στις ειδήσεις πως για το 90% των έργων ανάδοχη εταιρία ήταν η επιθυμητή για το κίνημα.
    Εξαιρετικά ύποπτο σκέφτηκα.
    Αυτοί, που κάνουν ότι είναι δυνατόν για να δίνουν όσο το δυνατόν περισσότερα σε αυτήν την εταιρεία, να κάνουν γκάφα από την οποία να χάνουν οι φίλοι τους?
    Η υπόθεση που κάνω παρακάτω είναι πολύ σοβαρή και δεν θα την έγραφα εάν δεν υπήρχε δυνατότητα επαλήθευσης.
    Η ανάδοχος εταιρεία ανέλαβε τα έργα αυτά των Μεσογειακών Αγώνων επί ΝΔ. περίοδο πείνας για αυτήν, και αυτό όχι γιατί δεν έπαιρνε έργα αλλά γιατί δεν αισχροκερδούσε , τα συγκεκριμένα έργα δε δεν προσφέρονται για μεγάλες υπερβάσεις.
    Με την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία ξανάρθε η εποχή των παχιών αγελάδων για την συγκεκριμένη εταιρεία , θα ασχοληθούν με τις μαρίδες?
    Τα έργα αυτά των Μεσογειακών Αγώνων δεν τους ενδιέφεραν πλέον.
    Δεν μπορούσαν να αποσυρθούν όμως.
    Φρόντισαν άλλοι για λογαριασμό τους, οι οποίοι το μεθόδευσαν έτσι ώστε να φανεί ως γκάφα, για ξεκάρφωμα.
    Σε λίγο δε θα πανηγυρίζουν κιόλας θα μιλούν για περιστολή δαπανών…
    Η υπόθεση αυτή μπορεί να επαληθευτεί η να διαψευστεί , και ο τρόπος επαλήθευσης η διάψευσης είναι η πρόοδος των εργασιών στα συγκεκριμένα έργα.
    Η μη πρόοδος των εργασιών τον τελευταίο χρόνο στα συγκεκριμένα έργα καταλαβαίνετε τι σημαίνει?

    • skeptomenos avatar
      skeptomenos @ skeptomenos 29/01/2011 12:22:14