#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/12/2011 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφήστε το ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ νά αλληλοσφαχθούν γιά μιά χούφτα δολλάρια εξουσίας



Η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι μεταβατική κυβέρνηση μέ συγκεκριμένο σκοπό.
Ο Α. Σαμαράς στηρίζει τήν κυβέρνηση Παπαδήμου γιά αυτό καί μόνο τόν σκοπό. Αυτό δήλωσε. Αυτό κάνει.
Συνεπέστατη στάση από τότε πού είναι αρχηγός τής Ν.Δ. σέ όλα τά θέματα.

Πρίν τό μνημόνιο έβλεπε τήν λαίλαπα πού θά ακολουθούσε.  «Ξεκολλήστε» ήταν η δημόσια προτροπή του στήν βουλή. Η Ν.Δ. έβαλε πλάτη στό ΠΑΣΟΚ νά πάρει μέτρα, ώστε νά αποφύγουμε τήν κρίση δανεισμού. Δέν έγινε απολύτως τίποτα. Άς θυμηθούν μερικοί τίς προτροπές τών ευρωκρατών καί τίς απειλές των νά πάρει η κυβέρνηση τίς στοιχειώδεις προφυλάξεις υπό τήν μορφή κάποιων μέτρων λιτότητας καί τήν παντελή άρνηση καί απροθυμία τού Γιωργάκη καί τού Παπακωνσταντίνου νά κουνήσουν, έστω λίγο, τό μικρό τους δακτυλάκι.

Όταν η κατάσταση έφθασε εκεί πού «έπρεπε» νά φτάσει, ο Σαμαράς ἐπραξε τό μόνο σωστό πού τού απόμεινε νά κάνει. Όχι στό μνημόνιο, εξήγηση γιά τήν στάση του καί προτάσεις μέτρων εξόδου από τήν μνημονιακή παράνεια.
Τό εξήγησε στήν ομιλία του στήν βουλή. Η Ν.Δ. είπε όχι στό μνημόνιο γιατί η συγκεκριμένη επιβολή συνταγής ήταν λάθος καί θά οδηγούσε αναπόφευκτα εδώ πού φτάσαμε καί ότι δέν μπορεί νά αφήσει τήν χώρα χωρίς θεσμική λύση. Λίγοι τό πρόσεξαν καί ακόμα λιγότεροι εμπέδωσαν τήν βαρύτητα τής θέσης του περί θεσμικής λύσης.

Σήμερα γίνεται πιό κατανοητό τί εννοούσε καί τί προέβλεπε ότι θά γίνει.
Γιά πρώτη φορά κόμμα αξιωματικής αντιπολίτευσης, μέ αρχηγό μή αποδεκτό από τούς κορυφαίους παράγοντες τού δικού του κόμματος, όχι μόνον άρθρωσε αντιπολιτευτικό λόγο, αλλά έκανε προτάσεις διακυβέρνησης σαφείς καί στοχευμένες. Όπως: Αλλαγή φορολογικού συστήματος μέ flat rate συντελεστή φορολόγησης γιά όλες τίς επιχειρήσεις 15%. Επανεκκίνηση τής οικονομίας μέ άμεσα μέτρα μηδενικού κόστους. Αξιοποίηση τής δημόσιας περιουσίας. Μικρότερους συντελεστές ΦΠΑ. Εφεδρεία στό δημόσιο, κ.λ.π.
Γιά πρώτη φορά επίσης μιά χυδαία κυβέρνηση περίμενε τήν κάθε πρόταση τού αρχηγού τής αξιωματικής αντιπολίτευσης, νά τήν περάσει στό συνθηματολόγιό της, νά τήν διαστρέψει καί μέ τήν συγχορδία ολων τών μέσων ΜΜΕ νά τήν ιδιοποιηθεί στήν στρεβλή της διάσταση, καθυβρίζοντας βιαιότατα τόν προτείνοντα κάνοντας τό άσπρο μαύρο. Προτάσεις όπως επανεκκίνηση τής οικονομίας, εφεδρεία, ελπίδα, κ.λ.π. πέρασαν στό παπανδρεϊκό στρατόπεδο, εκτελέστηκαν καί τά πτώματα τών εννοιών τους περιφέρθηκαν στά στημένα παράθυρα τής διαπλοκής μέ στόχο νά τά συνδιάσει ο κόσμος μέ τήν κυβερνητική ύβρι, ώστε απαξιώνοντάς τα νά τά χρησιμοποιήσουν στήν στρεβλωτική τους εκδοχή καί νά ρίξουν καί τό κρίμα τής ύβρεως στόν Σαμαρά. Τό μεγαλείο τού απόλυτου θράσους καί τής απόλυτης ανηθικότητας σέ όλη του τήν διάσταση.

Τί είπε ο Σαμαράς από τήν αρχή; Μέ τούς στόχους τού μνημονίου συμφωνούμε. Μέ τήν πολιτική επίτευξης τών στόχων, όπως τό μνημόνιο επιβάλλει διαφωνούμε ριζικά. Η προτεινόμενη μνημονιακή πολιτική θά επιφέρει τά τελείως αντίθετα αποτελέσματα. Καί έτσι ακριβώς έγινε.
 Ο πολιτικός χρόνος καί οι κοινωνικές συνέπειες πού αυτός προκαλεί τρέχει. Ο Δεκέμβριος τού 2011 δέν είναι ο Μάϊος τού 2010. Η κοινωνία έχει μεταμορφωθεί καί οι συνέπειες τής μνημονιακής πολιτικής είναι πιά δεδομένες.
Τό παιχνίδι Παπανδρέου μέ τήν πτώχευση τής χώρας (κατ’εμέ προσχεδιασμένο καί άριστα εκτελεσμένο) καί τό τελειωτικό της χτύπημα μέ ανεξέλεγκτη χρεωκοπία (εκεί σκόπευε ο «πατριώτης» Παπανδρέου μέ τό δημοψήφισμα.) καί οικειοθελή έξοδο τής χώρας από τήν ευρωζώνη. Σενάρια πού κάηκαν (δημοσιεύματα Spiegel-online, δημόσια παρέμβαση Δαμανάκη καί ένα σωρό άλλα) δείχνουν ακριβώς τόν στόχο πού επιδίωκαν. Τό τελικό αποτέλεσμα θά ήταν η αποπομπή τής χώρας από τήν ΕΕ, πρός χαράν καί βρώσιν περιφερειακών αρπακτικών (Ερντογκάν, Γκρουέφσκι, Μπερίσια κ.λ.π.) .

Δέν τό πέτυχε γιατί αντέδρασε τό σύστημα πού τόν στήριζε καί γιατί ο Σαμαράς δέν είναι τό ντοραδάκι τής εξουσίας, πού μέ κάθε τρόπο καί μέσο προσπαθεί νά γίνει πρωθυπουργός εκμεταλευόμενος μιά νέα μικρασιατική οικονομική καταστροφή, ώστε νά γίνει ένας ακόμα πρωθυπουργός νεκροθάπτης 3.000 χρόνων ιστορίας.

Τό διεθνές τραπεζικό χρήμα έχει τίς δικές του προτεραιότητες, σκοπιμότητες καί νέους στόχους καί νέα θύματα. Ένα βαριά πληγωμένο θήραμα όπως η Ελλάδα δέν έχει τήν πολυτέλεια νά τρέξει νά ανέβει στό βουνό αποφεύγοντας τόν διεθνή θηρευτή. Πρέπει νά προσπαθήσει νά επιβιώσει κρυμμένο στόν άσημο θάμνο τής μεσογείου καί νά γιάνει τίς πληγές του γιά νά μπορέσει νά ελπίζει στό αύριο. Δέν χρειάζεται τίς οιμωγές καί τά παρακαλητά μουγγανίσματα τών οικείων του πού τό καλούν νά τρέξει νά σωθεί. Η ηρωϊκή φυγή πρός τό βουνό σημαίνει καί τόν σίγουρο θάνατό του.

Τό ένστικτο επιβάλλει νά κάνει αυτό πού πρέπει. «Παίξε χαμηλά μπάλλα» πού έλεγε καί ο λοχαγός μου στόν στρατό. Είχε δίκιο.
Αυτοί πού σήμερα ουρλιάζουν γιατί ο Σαμαράς στηρίζει τήν κυβέρνηση Παπαδήμου είναι οι ίδιοι πού τόν βρίζανε καί χλευάζανε γιατί δέν ζητούσε ο Σαμαράς εκλογές. Εκλογές γιατί καί πρός τί; Νά τού πούνε μερικοί μπράβο καί νά πάει σάν παλληκάρι στόν χαμό;

Ο Σαμαράς ήρθε γιά νά μείνει. Η εξουσία γιά τόν Σαμαρά καί τόν κόσμο πού σέ αυτόν πιστεύει καί όχι στό κόμμα πού ηγείται δέν είναι αυτοσκοπός. Άν ο Σαμαράς ηγηθεί τών λιγούριδων τής δεξιάς μέ μοναδικό στόχο τήν εξουσία γιά τήν εξουσία, θά έχει αποτύχει. Θά έχει όμως μαζί του θαφτεί καί η τελευταία ελπίδα τού λαού γιά λίγο φώς στήν θολούρα τής καθημερινότητάς του.
Πολύ κακώς μερικά «λαϊκά» σταγονίδια πιέζουν καί υβρίζουν τόν Σαμαρά σάν μία από τά ίδια καί σάν κωλοτούμπα. Κάνει αυτό πού πρέπει στόν καιρό πού πρέπει καί μάλιστα μέ εκπληκτική καθαρότητα θέσεων καί προθέσεων.
Η επιστολή του στούς δανειστές, όπως εστάλη, πότε, σέ ποιούς καί μέ ποιό περιεχόμενο δείχνουν άνθρωπο μέ στρατηγική σκέψη καί πολιτικό ήθος.
Τό ίδιο καί η στήριξη τής κυβέρνησης Παπαδήμου.

Πότε, κάτω από ποιές συνθήκες, μέ τί προϋποθέσεις καί γιά ποιό σκοπό. Απεφάσισε δέ στό τέλος νά ελέγξει καί δύο υπουργεία. Καί προσέξτε. Δέν τού δόθηκαν. Τά πήρε μέ τήν διαπραγματευτική μαγκιά του. Διαχώρισε τήν θέση του από τήν τρέχουσα οικονομική πολιτική τής καταστροφής, στηρίζει καί κάνει πολύ καλά μέ τίς τρέχουσες σταθερές τήν κυβέρνηση Παπαδήμου. Αφήνει τόν υπουργικό συμφερτό τού ΠΑΣΟΚ, αλλά καί τού ΛΑΟΣ,νά αλληλοσφαχθούν γιά μιά χούφτα δολλάρια εξουσίας, μήν παίρνοντας έξοχα θέση στόν σοσιαλιστικό αλληλοσπαραγμό. Ελέγχει ταυτόχρονα τά δύο μείζονα υπουργεία, αποφεύγοντας έτσι τίς κακοτοπιές (φαίνονται ήδη) τής επόμενης μέρας. Τό υπουργείο Αμύνης καί τό υπουργείο Εξωτερικών ( Η απόφαση τής Χάγης είναι καθ’οδόν).
Στέλνοντας τό μήνυμα πού πρέπει, εκεί πού πρέπει.

Ιαπετός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/12/2011 14:48:14

    Εξαιρετικό..και βάλσαμο στις τρομαγμένες σκέψεις μας...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΕΥΑ 04/12/2011 18:46:35

      Πες τα ΕΥΑ. Μην μας παίρνει από κάτω. Ο Σαμαράς φαίνεται υπομονετικός, επίμονος και δίνει ελπίδα. Όσοι τον υποστηρίζουν τί κάνουν; Υπάρχει λόγος οι υποστηρικτές του να μην υιοθετούν τις βασικές πολιτικές στάσεις της Υπομονής, της Επιμονής και της Ελπίδας όταν ο ηγέτης που πιστεύουν κάνει ακριβώς αυτό;

  2. karenin avatar
    karenin 04/12/2011 14:59:11

    H κοινωνία εχει πραγματικά προβλήματα, και ο κόσμος θέλει χέρι βοήθειας τώρα που πνίγεται όχι αυριο. Αν ο ΑΣ και η ΝΔ έχουν κάποιες λύσεις έπρεπε, απο την στιγμή που συνεργάστηκε να μπεί δυνατά στο παιγνίδι. Με περισσότερους υπουργούς και να επιβάλει σε πολλά θέματα την ατζέντα της. Ετσι θα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, θα ηταν κοινωνικά χρήσιμη, και θα είχε αποδείξει στον λαό ότι αξίζει να εκλεγεί. Τωρα η τακτική της μοιάζει, έχω μεν τις λύσεις αλλά ψηφίστε πρώτα.

  3. danaos avatar
    danaos 04/12/2011 15:00:23

    Συνυπογραφή και Άριστα με τόνο! Άσχετα αν εγώ γκρινιάζω στις αναρτήσεις και στα σχόλιά μου!

  4. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 04/12/2011 15:07:15

    Ο κ. Σαµαράς τονίζει ότι η πολιτική εξελίσσεται και δεν είναι «µουσειακό αντικείµενο» και συµπληρώνει σχετικά µε τη στάση του ότι «δεν είναι πολιτική να λες το ίδιο “ποίηµα” βρέξει -χιονίσει». Προτάσσει τον όρο «τροποποιήσεις» για το µνηµόνιο υποστηρίζοντας ότι είναι το επιδιωκόµενο αποτέλεσµα µιας διαπραγµάτευσης.

    Από τήν ελεκτρονική έκδοση τής εφημερίδας ΒΗΜΑ (4.4.11)

  5. ierofantis avatar
    ierofantis 04/12/2011 15:39:38

    Χαίρε Ιαπετέ,

    Στο είπα και προχθές σε σχόλιό σου, πάνω σε δική μου ανάρτηση, ότι η θέση που εκφρέζεται εν συνόλω στο άρθρο σου, είναι για μένα πλήρως αποδεκτή.

    Συμπυκνωμένα και περιεκτικά παρουσιάζεις την τρέχουσα πολιτική εξέλιξη των τελευταίων δύο χρόνων και θέτεις νομίζω τα πολιτικά ερωτήματα και διλλήματα στη σωστή τους βάση.

    Εξαιρετικός.

  6. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 04/12/2011 16:20:49

    Ιαπετέ συνυπογράφω. Τα περιγράφεις εναργέστατα. Και ίσως εδώ, μιλώντας για άρτιο στρατηγικό σχεδιασμό της ηγεσίας της ΝΔ και για ύπαρξη εναλλακτικών σχεδίων προκειμένου να αντιμετωπιστούν αμέσως – σε πολιτικό χρόνο – οι κωλοτούμπες των Καρανδρέου, θα πρέπει να αποδοθούν τα εύσημα και στους συμβούλους που πλαισιώνουν τον πρόεδρο και επηρεάζουν τη στρατηγική του σκέψη.

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/12/2011 16:25:29

    Ιαπετέ, έξοχο. Πριν λίγο πέρασα από το Δρυόβουνο καθ' οδον προς την Νέαπολη. Είχα χρονια να περάσω. Χαιρετισμούς.

  8. panagiotis_argos avatar
    panagiotis_argos 04/12/2011 17:17:12

    Δυστυχώς η κοινωνία έχει χάσει την πίστη της . Έχει ισοπεδώσει τις ιδεολογίες δεν έχει εμπιστοσύνη σε κανέναν. Και οι έχοντες τα νήματα της εξουσίας φροντίζουν να τον απογοητέουν συνεχώς. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΟΝΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΥ ΜΟΝΟΣ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ. Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο και εύχομαι να το διαβάσουν μερικοί μερικοί και να αρχίσουν να εργάζονται για την σωτηρία της πατρίδας μας και όχι για την πάρτη τους!!!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ panagiotis_argos 04/12/2011 18:57:15

      Οι ηγέτες στην αρχή είναι μόνοι. Το θέμα για την ελληνική κοινωνία και για κάθε Έλληνα ξεχωριστά είναι από τη διαπίστωση ότι η χώρα πάσχει από έλλειψη ηγεσίας να προχωρήσουμε στο δεύτερο στάδιο που είναι να αναζητήσουμε τον ηγέτη. Γιατί αυτός υπάρχει. Αρκεί να στρέψουμε την προσοχή μας εκεί που δεν μυρίζει κυβερνητισμός, εξουσιολαγνεία, καιροσκοπισμός, λαμογιά και νεοεποχιτισμός για να τον δούμε. Μπροστά μας είναι. Μόλις τον αναγνωρίσουμε, να τον εμπιστευτούμε. Αν μετά που θα τον εμπιστευτούμε, τον αναδείξουμε εμείς στην κεφαλή της χώρας, ας μην τον πετροβολούμε γιατί δεν μας έκανε το ένα ή το άλλο ρουσφέτι μας. Να κοιτάζουμε το συμφέρον της χώρας πρώτα. Ειδικά σε αυτή τη δύσκολη φάση της. Έτσι, αν ο ηγέτης αυτός δεν πετύχει 100% όλα όσα θέλουμε για τη χώρα μας (αφού δεν εξαρτάται 100% από τον ίδιο η διεθνής συγκυρία που επηρεάζει αναπόφευκτα μια χώρα σαν τη δική μας) τουλάχιστον θα έχουμε τη συνείδησή μας καθαρή

  9. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 04/12/2011 17:28:54

    Ο έλεγχος των υπουργείων Εξωτερικών και Εθνικής Άμυνας έχει όντως μεγάλη σημασία.
    Άλλωστε η αντίδραση της Διαμαντοπούλου και του Βενιζέλου για την απουσία των δύο υπουργών από την κυβερνητική επιτροπή δεν ήταν τυχαία.
    Ήξεραν οτι οι Δήμας και Αβραμόπουλος απουσίαζαν δικαιολογημένα και εν γνώση του πρωθυπουργού, αυτό ήταν ακριβώς που τους ενοχλούσε.
    Ότι την ώρα που οι άλλοι σφάζονται στην μοιρασιά, ο Αβραμόπουλος και κυρίως ο Δήμας προετοιμάζουν την επόμενη μέρα στα θέματα των υπουργείων τους.

  10. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 04/12/2011 18:12:39

    δεν υπαρχει κατα την ταπεινη μου αποψη πιο ζουμερο σχολιο ΕΥΓΕ

  11. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 04/12/2011 18:14:39

    ΕΞΟΧΟ

  12. Γιάννης avatar
    Γιάννης 04/12/2011 18:27:29

    Μετά τον Χριστοδουλάκη, κι ο Χρυσοχοΐδης παραδέχτηκε εθνική ταπείνωση και διάλυση της οικονομίας αναφερόμενος αποκλειστικά στα τελευταία δυο χρόνια.

    Να δούμε πόσοι άλλοι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ θα παραδεχθούν το που έφεραν την χώρα.

  13. spiros avatar
    spiros 04/12/2011 19:24:18

    Ιαπετέ
    Σε παρακολουθώ και συμφωνώ απόλυτα με όσα κατά καιρούς έχεις εκφράσει. Σήμερα όμως μου έλυσες κάτι που με βασάνιζε. Ο σαμαράς είχε πολλές ευκαιρίες να ξεκαθαρίσει το τοπίο και εσωτερικά και εξωτερικά. Παρατηρούσα όμως μεγάλη υπομονή και πολύ εύστοχες παρεμβάσεις. Σήμερα με την ανάλυσή σου ξεκαθάρισα ότι κάθε κίνηση εντάσεται στην Στρατηγική που Χάραξε. Επιπλέον μάλλον πρέπει να έχει και πολύ καλή πληροφόρηση.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/12/2011 19:57:20

    Δεν μπορούμε να τους αφήσουμε ...συνοδοιπόροι μας στην Κυβέρνηση δεν είναι;

  15. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 05/12/2011 02:03:25

    Μια και 1/10 δημοσιεύονται κρίμα είναι γράφω "κατεβατά" ... συνεπώς με λίγα λόγια 2 ερωτήσεις (αν είμαι τυχερός και εμφανιστούν) :

    Στα σοβαρά πιστεύει ο φίλος Ιαπετός όσα γράφει ???

    και 2ον (και μικρότερης σημασίας) στα σοβαρά τώρα λέμε ότι ο Αβραμόπουλος στο ΥΠΕΘΑ μπήκε για να "...Ελέγχει ταυτόχρονα τά δύο μείζονα υπουργεία, αποφεύγοντας έτσι τίς κακοτοπιές..." ???? χαχααχαχαχχαχα στα σοβαρά τώρα ο κ. ΚΕΠ είναι θεματοφύλακας ??? ... όντως τα πιστεύεις αυτά φίλε μου Ιαπετέ ???

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ EVANGELOS 05/12/2011 15:58:48

      Ναί Ευάγγελε.Στά σοβαρά πιστεύω αυτά πού γράφω.
      Από εκεί καί πέρα, άν νομίζεις ότι είμαι εκτός τόπου καί χρόνου, δικαίωμά σου.
      Όπως δικαίωμά είναι νά πιστεύω ότι, άλλα τά μάτια τού λαγού καί άλλα τής κουκουβάγιας.

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ Ιαπετός 05/12/2011 22:16:18

        φίλε μου Ιαπετέ , εφόσον τα πιστεύεις στα σοβαρά επίτρεψέ μου να κάνουμε λίγο κουβέντα

        λες λοιπόν "
...Αυτοί πού σήμερα ουρλιάζουν γιατί ο Σαμαράς στηρίζει τήν κυβέρνηση Παπαδήμου είναι οι ίδιοι πού τόν βρίζανε καί χλευάζανε γιατί δέν ζητούσε ο Σαμαράς εκλογές. Εκλογές γιατί καί πρός τί; ..."

        που είναι το περίεργο ??? ... εγώ , η μισή Ελλάδα , όπως και ο Σαμαράς , όπως και όλη η ΝΔ επί 2 έτη φωνάζαμε "καταστρέφει την Ελλάδα η πολιτική Πασόκ-ΕΕ-ΔΝΤ ... αλλάξτε πολιτική ... "

        άρα φωνάζαμε ... "εκλογές =αλλαγή πολιτικής = αλλαγή κυβέρνησης"

        που είναι το περίεργο όταν βλέπουμε η ΝΔ να συγκυβερνά ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ την προηγούμενη πολιτική εν ισχύ να διαμαρτυρώμαστε ???

        Επιπλέον ... τι εννοείς "...Εκλογές γιατί καί πρός τί;..."

        *εκλογές για αλλαγή πολιτικής
        *εκλογές για να αποφασήσει ο λαός αν θέλει να φορέσει κρίκο στη μύτη
        *εκλογές για να σταματήσει ο εθνικός κατήφορος

        ή αν έχω ΕΓΩ ΑΔΙΚΟ και ο ΓΑΠ δίκιο ... εκλογές για να εφαρμόζεται τουλάχιστον η παρούσα πολιτική με λαική εντολή και ΟΧΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ !!!

        να γιατί λέει ο κόσμος εκλογές ...

        ούτε να κυβερνήσει ο ίδιος θέλει (όπως π.χ. ο Ψυχάρης τζούνιορ) ...

        ούτε δεξιοί "λιγούρηδες της εξουσίας" είναι όπως διατείνεσαι"(δεν είμαι εγώ ΥΠΕΘΑ αγαπητέ μου φίλε) ...

        αγανακτισμένοι νεό-πτωχοι είναι (ήμαστε) και κάθε λεπτό ΓΑΠ , Παπαδήμου κλπ είναι και ένα βήμα προς την ολοκληρωτική οικονομική εξουθένωση !!!

        υ.γ. τον εντελώς άστοχο πολιτικά χειρισμό (να "σηκώσει" ο ίδιος το θέμα της επιστολής στα ουράνια) και τα λοιπά μικροκομματικά μου είναι ΑΔΙΑΦΟΡΑ ...

        ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΛΩ φίλε μου ... και όσο βλέπω να ψηφίζονται προυπολογισμοί 10ετίας και να εφαρμόζονται μέχρι κεραίας τα μέτρα ΓΑΠ ... ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΚΑΓΓΕΛΑ ... (όχι του κ. ΚΕΠ ... τα άλλα κάγγελα)