#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2010 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτό το μηχάνημα..φταίει που μας κλέβουν στην βενζίνη !!!



Ο υφυπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης Ντίνος Ρόβλιας παρουσιάζει στα ΜΜΕ ηλεκτρονικό μηχανισμό, τον οποίο χρησιμοποιούσαν σε πρατήριο καυσίμων προκείμενου να κλέψουν τους οδηγούς, την Τρίτη 28 Δεκεμβρίου 2010.

Ρε τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει. Τα ίδια δεν έκαναν και οι προηγούμενοι με τις υποκλοπές, με εκείνα τα φοβερά και τρομερά σχήματα που παρουσίασαν Βουλγαράκης - Ρουσόπουλος, για το πως υπέκλεπταν τον πρωθυπουργό και όλη την πολιτική και στρατιωτική ηγεσία της χώρας;

Ε, σας φώτισαν για το ποιοι έκαναν τις υποκλοπές; Μήπως είδατε κανέναν να πιάνεται; Όχι.

Ε, το ίδιο θα γίνει και με τα καύσιμα. θα συνεχίσουν να σας κλέβουν, και η κυβέρνηση θα παρουσιάζει μηχανήματα κλοπής καυσίμων από τους κάθε λογής επιτήδειους. Δεν μας είπε όμως, ο κ.Ρόβλιας στο μηχανηματάκι αυτό οφείλεται και η εκτόξευση των τιμών της βενζίνης αυτήν την περίοδο;

Αριστερός Ψάλτης

Σε συνδικαλιστικό "εμφύλιο" μεταξύ των δύο Ομοσπονδιών του χώρου των πρατηρίων καυσίμων εξελίσσεται στο μεταξύ η υπόθεση των ελλειμματικών παραδόσεων με τις "πειραγμένες" αντλίες καυσίμων.

Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Πρατηριούχων - Εμπόρων Καυσίμων (ΠΟΠΕΚ) έκανε λόγο χθες για έξαρση του φαινομένου κλοπής των καταναλωτών με τις "πειραγμένες" αντλίες και ζήτησε ένταση των ελέγχων. Σήμερα η Ομοσπονδία Βενζινοπωλών Ελλάδος (ΟΒΕ) τάχθηκε επίσης υπέρ των ελέγχων για την πάταξη των φαινομένων αυτών, άφησε ωστόσο αιχμές ότι η παρέμβαση της ΠΟΠΕΚ είχε στόχο να μην εγκατασταθούν τα ολοκληρωμένα συστήματα ελέγχου εισροών - εκροών όγκου καυσίμων.

Σε νεώτερη ανακοίνωση, η ΠΟΠΕΚ αναφέρει ότι "Η θέση μας υπέρ της εγκατάστασης των ολοκληρωμένων συστημάτων ελέγχου εισροών - εκροών όγκου καυσίμων σε όλα τα στάδια διακίνησης είναι δεδομένη και δεν αισθανόμαστε την ανάγκη να την επαναλάβουμε επειδή η ΟΒΕ επιμένει στο κυνήγι μαγισσών".

Προσθέτει ακόμη ότι η προσπάθεια για προστασία του υγιούς ανταγωνισμού και του καταναλωτή πρέπει να είναι διαρκής και να μην εξαντλείται σε περιστασιακούς ελέγχους, και καταλήγει επισημαίνοντας ότι "εφόσον όλοι οι φορείς της αγοράς, και το υπουργείο, συμφωνούμε ότι πρέπει να προστατεύσουμε τους νομοταγείς πρατηριούχους και τους καταναλωτές από τη δράση των παράνομων κυκλωμάτων, η προσπάθεια και η κοινή μας δράση θα έπρεπε να επικεντρωθεί στην αναζήτηση των μεθόδων που θα θωρακίσουν την αγορά από τέτοιου είδους φαινόμενα".

Τι γράφουν οι εφημερίδες:

«Αυξάνονται τα κρούσματα κλοπής στη βενζίνη, καθώς ολοένα και περισσότερα πρατήρια «πειράζουν» με ηλεκτρονικά συστήματα τις αντλίες των καυσίμων. Η κυβέρνηση μιλάει ακόμη και για αφαίρεση της άδειας λειτουργίας όσων θα συλλαμβάνονται» γράφουν σήμερα τα ΝΕΑ.

Ενώ η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ σημειώνει:  «Εμφύλιο στις τάξεις των βενζινοπωλών πυροδοτεί η αισχροκέρδεια και κόλπα επιτήδειων εις βάρος των καταναλωτών, σε μια περίοδο που οι διεθνείς τιμές του πετρελαίου πιάνουν τα 92 δολάρια (υψηλά διετίας) και η αμόλυβδη στην Ελλάδα ίπταται σε ιστορικά υψηλά. Εκπρόσωποι των πρατηριούχων καταγγέλλουν δημόσια τη δράση κυκλωμάτων συναδέλφων τους, που κλέβουν τους καταναλωτές μέσω συστημάτων υψηλής τεχνολογίας, τα οποία εγκαθίστανται στις αντλίες και παραδίδουν μικρότερες ποσότητες καυσίμου. Το υπουργείο Ανάπτυξης παραδέχεται «νομική ανεπάρκεια», με αποτέλεσμα οι παραβάτες να συνεχίζουν να λειτουργούν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 28/12/2010 15:37:20

    Ατιμωρησία=κοροϊδία=Αθηναϊστάν

  2. χωρις ονομα avatar
    χωρις ονομα 28/12/2010 15:41:31

    ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΤΟ ΞΥΛΩΣΑΝ??????????

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΟΝΟΜΑΤΑ?????????

  3. kalesanos Ant avatar
    kalesanos Ant 28/12/2010 15:59:38

    ΝΑ ΜΠΕΙ ΠΛΑΦΟΝ ΣΤΟ ΔΙΥΛΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ.

    • Kostas avatar
      Kostas @ kalesanos Ant 28/12/2010 16:48:43

      Πάρα πολύ σωστός

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 28/12/2010 16:04:22

    Συγγνώμη κιόλας αλλά αυτό που δείχνει ο κ.Ρόβλιας είναι μια μητρική κολλημένη σε μία λαμαρίνα και μάλιστα η μητρική δεν έχει πάνω επεξεργαστή, δεν έχει μνήμη και είναι συνδεδεμένη με ένα μικροελεγκτή(πάνω γωνία δεξιά) και θέλει να μας πει ότι αυτό το πράγμα λειτουργούσε; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Είναι για πολλές μούτσες! Απλά για πολλές μούτσες!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ H pena tis orghs 28/12/2010 17:17:37

      Ρε είναι για κλοτσιές οι άνθρωποι, από επικοινωνιακές παρλαπίπες η Ιπποκράτους μας χόρτασε...

      Παπατζήδες.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 28/12/2010 17:23:38

        btw το mobo είναι AMD ή ΙΝΤΕL :lol:

        • A.M. avatar
          A.M. @ Σοσιαληστής 28/12/2010 18:38:25

          Το mobo είναι .. €!!!
          και μάλιστα made in elladistan.

        • lotofagos avatar
          lotofagos @ Σοσιαληστής 28/12/2010 22:44:42

          To Mobo einai Intel Pentium παλαιας κοπης, δεν υπαρχει πια στο εμποριο,    retrieved from recycling bin.... hihihi

    • ekiourk avatar
      ekiourk @ H pena tis orghs 28/12/2010 17:17:43

      ΧΑΧΑΧΑ το πρώτο πράγμα που προσεξα και εγώ! Προσπαθούν να δείξουν ότι κανουν έργο και πιάνουν απατεώνες να τους πούμε μπράβο..τα εχουμε καταλάβει πια τα επικοινωνιακά τους παιχνίδια

    • Tasos avatar
      Tasos @ H pena tis orghs 28/12/2010 21:54:28

      Μνήμη έχει, αλλά χωρίς CPU ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΕΣ πολύ χλωμή τη βλέπω...

  5. Decodex avatar
    Decodex 28/12/2010 16:06:27

    Μία motherboard χωρίς τον κεντρικό επεξεργαστή!;
    Λειτουργούσε πραγματικά αυτό;
    Δεν κοιτάνε που δεν βγάζουν φράγκα τώρα με 30% μείωση της κατανάλωσης λόγω των 67λεπτών ΕΦΚ/1lt και το ΦΠΑ από πάνω...φόρο στο φόρο δηλαδή.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Decodex 28/12/2010 17:18:45

      Ξέρεις κανένα mobo να δουλεύει χωρίς CPU oύτε ο Ναζωραίος δεν έκανε τέτοια θαύματα.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/12/2010 16:25:23

    Δεν μας λενε την ποινη του κλεφτη !!! Δεν υπαρχουν ποινες.. ειναι απλη απατη !!!
    Ετσι ειναι κατα το ΠΑΣΟΚ, ολοι οι κλεφτες..απλα εξαπατουν !!
    Ν μας πουν τι θα κανουν και βασει ποιου νομου θα τιμωρησουν τους απατεωνες και κλεφτες βενζιναδες.
    Το ΣΔΟΕ θα επεμβει? ο εισαγγελεας??

    ΠΠ

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/12/2010 16:27:59

    Εγώ πάντως που βάζω βενζίνη από 40 διαφορετικά και τυχαία βενζινάδικα δεν είναι ποτέ τη βελόνα να πέφτει λίγο μετά το φουλάρισμα. Τι γίνεται, δηλαδή; Είναι μόνοι οι Θεσσαλονικείς βενζινοπώλες άγιοι, ενώ στην υπόλοιπη χώρα λαμόγια;

    Προφανώς, η ιστορία με το μηχάνημα που παίζει από το πρωί σε όλα τα ΜΜΕ (τα οποία ως συνήθως εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία) είναι ακόμη μια προσπάθεια της κυβέρνησης Τσολάκογλου να πετύχει το "διαίρει και βασίλευε" και να στρέψει τη μία κοινωνική ομάδα εναντίον τής άλλης.

    Τώρα με τις αυξήσεις στη ΔΕΗ, μάθαμε ότι ο μέσος υπάλληλος στη ΔΕΗ έχει αποδοχές 70.000 ευρώ. Προφανώς συμψηφίζουν το κομματικό ΔΣ με τους μισθούς εκατομμυρίων με τους υπόλοιπους μόνιμους υπαλλήλους, αφήνοντας απ'έξω τις στρατιές συμβασιούχων.

    Όταν αρχίσουν οι απεργίες των φαρμακοποιών να περιμένετε "αποκαλύψεις" από τα φασιστοκάναλα για το πώς οι φαρμακοποιοί κερδίζουν εκατομμύρια γράφοντας φάρμακα στο βιβλιάριο της νεκρής γιαγιάς μας.

    Όταν αρχίσουν οι απεργίες των γιατρών, να περιμένετε "αποκλειστικά ρεπορτάζ" για "γνωστό καθηγητή" που ζήτησε 10.000 ευρώ φακελάκι και άφησε το ψαλίδι μέσα στον ασθενή που χειρούργησε.

    Φυσικά, χωρίς ποτέ να γίνονται επώνυμες καταγγελίες, χωρίς ποτέ να συλλαμβάνεται κανένας. Σκοπός των εκστρατειών αυτών δεν είναι η δικαιοσύνη, αλλά η εκτόξευση λάσπης προς όλες τις κατευθύνσεις, και η καλλιέργεια μίσους ανάμεσα στους πολίτες, και όχι αλληλεγγύης, που την χρειαζόμαστε περισσότερο από ποτέ.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/12/2010 17:13:32

    Ο,τι κάνει το Πασόκ, ό,τι λέει, τα πάντα, έχουν ένα και μόνο ένα σκοπό: Να παραμείνουν στις καρέκλες τους. Μόνο αντιπερισπασμοί. Μόνο αναισθητικά και παραισθησιογόνα. Αυτοί είναι η άρχουσα τάξη της εσωτερικής μας καταπίεσης. Οι βενζινοπώλες είναι περιστασιακοί και, προσωπικά, μου είναι αδιάφοροι.

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 28/12/2010 17:21:32

    Ρε παιδιά η φώτο είναι αυθεντική; Γιατί αν είναι πρέπει να πέσει πολύ γιαούρτι.

  10. Τεχνικός avatar
    Τεχνικός 28/12/2010 17:33:14

    Είναι μια μητρική για επεξεργαστές Socket 370. Είναι τουλάχιστον 10 ετών (μάλλον QDI) . Πάνω έχει κουμπωμένη μόνο μνήμη. Δεν έχει ούτε επεξεργαστή ούτε κάρτα γραφικών. Μάλλον το ξηλώσανε από κάποιο παλιό PC του υπουργείου, το κολλήσαν σε μια λαμαρίνα και το δώσαν στον Υπουργό να το δείξει στους ιθαγενείς. Εξ' άλλου ισχύει το . Περίμενα κάτι καλύτερο από το τμήμα παραπληροφόρησης.

  11. Τεχνικός avatar
    Τεχνικός 28/12/2010 17:35:51

    Μέσα σε εισαγωγικά έπρεπε να λέει

    Πολλοί θα το δούν, λίγοι θα καταλάβουν

  12. Zio avatar
    Zio 28/12/2010 18:52:58

    πιθανολογώ ότι όλη τη δουλειά την κάνει το πλακετάκι πάνω δεξιά και το υπόλοιπο σκηνικό με τη μητρική είναι το απαραίτητο ντεκόρ για να δικαιολογήσει το 4ψήφιο ποσό που θα ζητήθηκε από τον "προμηθευτή"

  13. δημης avatar
    δημης 28/12/2010 19:25:38

    "Αυτό το μηχάνημα..φταίει που μας κλέβουν στην βενζίνη !!!"
    ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ...... ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ.....

  14. V P X avatar
    V P X 28/12/2010 19:27:12

    Μεγαλύτερος κλέφτης από το Κράτος υπάρχει ? όταν στο 1,5+ ευρώ/ λίτρο μας παίρνουν αέρα...το 1 ευρώ...???????

  15. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/12/2010 19:53:05

    Ελα ..... στον τόπο σου! Αυτοί σε λίγο θα μας βγάλουν κανα playstation και θα πουν ότι βρήκαν module καθοδήγησης πυραύλου σε γιάφκα!

  16. Aris avatar
    Aris 28/12/2010 20:30:20

    Οι κλέφτες πάνε να πιάσουνε τους κλέφτες! Αχαχαχα... Πάντως έχω πάει σε βενζινάδικο στην Ιερά Οδό και μου έχουν βάλει 65 λίτρα, ενώ το ρεζερβουάρ μου πέρνει 58 και είχα και λίγα λίτρα μέσα... Δηλαδή μου έβαλαν αέρα και πλήρωσα πολύ περισσότερα, απ' ότι αν έβαζα σε κάποιον που είχε πιο ακριβό το λίτρο. Ουσιαστικά μου έφαγε 10 ευρώ. Αλλά όταν πας να διαμρτυρηθείς έχεις να κάνεις με τον Πακιστανό υπάλληλο που σου λέει: το αφεντικό ντεν είναι εντώ... Άντε μετά εσύ να βρεις άκρη!

  17. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 28/12/2010 20:42:21

    Κάθε μέρα τα λαμόγια της δημοσιογραφίας, τα παπαγαλάκια της τρόικας και των κρατικοδίαιτων εργολάβων στήνουν στον τοίχο μία κοινωνική ομάδα. Σήμερα οι τηλεεισαγγελείς στοχοποιούν τους βενζινοπώλες και τους εργαζόμενους στα μέσα μαζικής μεταφοράς. Χθες την " τιμητική " τους είχαν οι φαρμακοποιοί. Πριν λίγο καιρό ήταν οι φορτηγατζήδες και ο κατάλογος ατελείωτος. Μας λένε λοιπόν , ότι φταίνε οι βενζινοπώλες για την υψηλή τιμή της βενζίνης, οι αχρείοι υποκριτές. Όταν σε μία νύχτα η κυβέρνηση αύξησε το φόρο και η τιμή ακρίβυνε κατά 50 λεπτά το λίτρο, ήταν καλά, ε; δηλαδή να ασχοληθούμε με το τα 10 λεπτά που κερδίζει το λαμόγιο- βενζινοπώλης ( να ασχοληθούμε και με αυτό, δε λέω όχι) και να κάνουμε γαργάρα τη μερίδα του λέοντος που κερδίζουν κράτος και διυλιστήρια. Να διυλίσουμε τον κώνωπα και να καταπιούμε την κάμηλο, λαμόγια, ε; Θυμηθείτε, πριν λίγα χρόνια ( επί Ν.Δ για να τα λέμε όλα) που η διεθνής τιμή του πετρελαίου κατρακύλησε από τα 150 δολλάρια το βαρέλι στα 50. Και όμως: η τιμή της βενζίνης στα πρατήρια κατά μαγικό τρόπο αυξήθηκε! γι΄αυτό το μαγικό θα μας πείτε τίποτα κύριοι; κάνουν υπολογισμούς και μας λένε πόσα κέρδισαν οι βενζινοπώλες με την κομπίνα. Πόσα κέρδισαν τα διυλιστήρια(Λάτσης- Βαρδινογιάννης ) θα μας πείτε;

  18. Έρεβος avatar
    Έρεβος 28/12/2010 20:48:04

    Ρε μ'αυτές τις νομικές "ανεπάρκειες" στην Ελλάδα.

    Αν είναι να περάσουν κανέναν νέο φόρο σε δυο ώρες το πολύ τον έχουν περάσει, σε όλα τα άλλα κωλύονται...

  19. Έρεβος avatar
    Έρεβος 28/12/2010 21:01:53

    @ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
    Συνεργοί στους δημοσιογράφους είναι και οι συνδικαλιστές που σιγοντάρουν το διαίρει και βασίλευε στους αγώνες της κάθε κοινωνικής ομάδας.

    Αλήθεια την ώρα που βιάζεται παρά φύσιν και κατά φύσιν ο τίμιος Έλληνας μεροκαματιάρης εργαζόμενος που είναι η ΓΣΕΕ, η ΑΔΕΔΥ και οι λοιποί;

  20. deldio avatar
    deldio 28/12/2010 21:29:18

    Η προπαγάνδα δεν διαφέρει από το δούλεμα, απλώς το πρώτο σε κάνει να αισθάνεσαι λιγότερο μαλάκας. Επειδή η βενζίνη έφθασε το 1,60 ευρώ/λίτρο από τους φόρους έπρεπε να εξευρεθεί κάποιος μαλάκας να φάει τη χλαπάτσα και να ξαναρχίσει το διαίρει και βασίλευε. Έτσι επιονοήθηκε ο κλέφτης...βενζινοπώλης (όχι το υπουργείο οικονομικών ή τα διϋλιστήρια!!!). Σκέψου πόσο μαλάκες μας περνάνε που αυτό που μας δείχνουν είναι άσχετο, όπως λέει ο φίλος ΤΕΧΝΙΚΟΣ 5.33 πιο πριν. Να δείτε που για τις υπέρογκες αυξήσεις στη ΔΕΗ σε λίγες ημέρες θα ευθύνονται οι γριές που αφήνουν ανοιχτό το ρεύμα!

  21. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 28/12/2010 22:35:25

    Λοιπον το μεγαλο γελιο..Σε καποιο μ.μ.εξαπατησης ειπαν πως επιασαν εναν πρατηριουχο ο οποιος εκλεβε 5% επι της ποσοτητας.Σε 1 χρονο ο τυπος υπολογιζεται πως εκλεψε περι τις 400,000(!!!!)ευρω.Του επεβαλαν προστιμο 2,000 ευρω και σφραγισαν την αντλια που εκλεβε για 2 μερες.Προσεξτε,οχι το πρατηριο.την αντλια του κλεισανε..Ε λοιπον με τετοια τιμωρια ειναι σαν να του λενε κλεψε.Για τοσο καραγκιοζοκρατος μιλαμε...

  22. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 29/12/2010 00:05:11

    Το τι ακούσαμε πάλι από τα "έγκυρα" Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης για την πλακέτα και το μηχανισμό δεν περιγράφεται, αφού μας σερβίρουν τέτοια χοντροειδή νταβατζιλίκια για μηχανισμούς φανταστείτε στα άλλα που δεν χρειάζονται τέτοιοι μηχανισμοί του βενζίνα.

    Αφού δεν βγήκε κανένας βενζίνας να τους ξεφτιλίσει καλά είναι...

  23. Δόκ avatar
    Δόκ 29/12/2010 12:40:37

    Δείξτε και αυτό για να ξέρει ο κόσμος τι πληρώνει όταν βάζει βενζίνη:

    http://img697.imageshack.us/img697/2531/page0001m.jpg

    • 11888 avatar
      11888 @ Δόκ 29/12/2010 14:06:55

      Η γελοιοτητα του επικοινωνιακου στρατηγειου της κυβερνησης συναγωνιζεται ανοιχτα πλεον τα διαφορα σκετς των Μοντι-παιθονς με την μονη διαφορα οτι εκεινα προκαλουσαν τουλαχιστον το γελιο.Ειναι ικανοι να κατηγορησουν ακομα και την βαρυτητα προκειμενου να εκτελεσουν το "εργο" τους.

  24. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 23/02/2011 00:07:59

    ΜΗΠΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΥΒΙΣΜΕΝΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ 5 ΜΑΖΙ ΝΑ ΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕ,ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΛΕΒΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΟ ΞΥΛΟ?