#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2013 12:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτό το καλοκαίρι άμα το πηδήξουμε, ίσως καθαρίσουμε



Στην οικονομία τα πάντα είναι θέμα ψυχολογίας. Με ένα – δύο θετικά νέα μπορεί να αλλάξει η εικόνα και να μπει η Ελλάδα σε πορεία αναστροφής του κακού κλίματος.

Η ανάκαμψη θα ξεκινήσει από τις επενδύσεις, ελληνικές και ξένες που θα δώσουν δουλειά σε χιλιάδες ανθρώπους. Και φυσικά από την αύξηση της ρευστότητας στην αγορά.

Η παρούσα κυβέρνηση κλείνει ένα χρόνο ζωής. Κανείς δεν της έδινε πάνω από 5-6 μήνες, κι όμως, αντέχει και έχει και αποτελέσματα. Η οικονομία δείχνει να σταθεροποιείται παρά το γεγονός ότι το πρόγραμμα που επιβάλλεται είναι λάθος και οδηγεί σε μεγαλύτερη ύφεση και ανεργία. Αν όλα πάνε καλά μέσα στο 2014 θα μπορεί να βγει στις αγορές και παράλληλα θα μπορεί να μιλήσει για ανάπτυξη μετά από έξι χρόνια αρνητικού ρυθμού.

Και φυσικά θα μπορεί να διεκδικήσει από την τρόικα ένα νέο κούρεμα του χρέους, χωρίς όμως επιπλέον μέτρα. Αρκετά είναι αυτά που πήραμε και είδαμε τα αποτελέσματα.

Αυτό που λένε οι επιχειρηματίες στην αγορά είναι μία λέξη «trust».  Εμπιστοσύνη στην ελληνική οικονομία. Αυτό ζητούν για να μπορέσουν να κινηθούν ξανά. Να ξαναγίνει η Ελλάδα ελκυστικός επενδυτικός προορισμός.

Γι’ αυτό λοιπόν χρειάζεται ένα… μπραφ μέχρι το φθινόπωρο. Μια καλοκαιρινή καταιγίδα θετικών μέτρων που θα αλλάξουν το κλίμα και θα δώσουν ανάσα στην οικονομία.

- Αν πάει καλά η ανακεφαλαιοποίηση της Εθνικής και φτάσει μάλιστα στο 12%.

- Αν μειωθεί ο ΦΠΑ στην εστίαση, έστω και πιλοτικά. Αν υπάρξει μείωση του ΦΠΑ και σε άλλα προϊόντα, όπως π.χ. στην αγορά ακινήτων ή στο πετρέλαιο θέρμανσης.

- Αν η τρόικα πειστεί σε ένα δίκαιο σύστημα φορολόγησης των ακινήτων.

- Αν πάνε καλά οι εισπράξεις από τις νέες φορολογικές δηλώσεις.

- Κυρίως αν ο τουρισμός σημειώσει ρεκόρ και σε αφίξεις αλλά και σε εισπράξεις.

- Και τέλος, αν ενισχυθεί ο διάλογος για την αναγκαιότητα ενός νέου κουρέματος ώστε το χρέος να φτάσει νωρίτερα κάτω από το 110%, επομένως να μειωθούν τα τοκοχρεωλύσια.

Πολλά αν αλλά τίποτε δεν είναι αδύνατο. Όλα θα κριθούν μέσα στους επόμενους 4-5 μήνες. Μακάρι ο επόμενος χειμώνας να μην είναι τόσο βαρύς όσο τα προηγούμενα χρόνια. Δουλειά χρειάζεται, συνεργασία σε κυβερνητικό επίπεδο, μυαλό και σοβαρότητα στις διαπραγματεύσεις και αλλαγή στάσης στην Ευρώπη.

Τίποτε δεν είναι απίθανο να συμβεί…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 08/06/2013 12:33:34

    Με τόσα καλοκαίρια και χειμώνες που πηδήξαμε, θα έπρεπε τουλάχιστον,
    να είχαμε ανακηρυχθεί πρωταθλητές της κατηγορίας… :-)

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ roadrunner 08/06/2013 13:42:19

      Πολύ καλό!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/06/2013 20:29:14

        Καλησπέρα Κυθήριε !

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ roadrunner 08/06/2013 21:09:43

          Καλησπέρα roadrunner.

  2. χρηστος avatar
    χρηστος 08/06/2013 12:36:41

    ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ
    ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ
    ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΤΟΓΕΝΗ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ
    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩς ΤΙΠΟΤΑ
    ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ
    ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
    ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ χρηστος 08/06/2013 13:50:11

      Χωρίς ριζοσπαστικές μεταρρυθμίσεις στο κράτος και την οικονομία ποτέ δε θα βγούμε από αυτή την κατάσταση! Είναι ο μόνος τρόπος για να βγούμε από αυτή την κατάσταση!

      • mara M. avatar
        mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 08/06/2013 22:15:31

        Αν δεν υπάρξει αλλαγή πολιτικής στην Ευρώπη και επανασχεδιασμός του ευρώ θα μπαίνουμε όλο και πιο βαθιά σ'αυτή τη κατάσταση.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ mara M. 09/06/2013 01:12:58

          Μακάρι! Αυτό σημαίνει πλήρης οικονομική φιλελευθεροποίηση της ελληνικής οικονομίας. Το τραπεζικό σύστημα θα δανείζει εξωστρεφείς επιχειρήσεις, η ανταγωνιστικότητα θα είναι ο πυρήνας της ανάπτυξης,τα επαγγέλματα και οι αγορές θα ανοίξουν πλήρως, η ΔΔ θα οργανωθεί με σύστημα new public management, θα θεσπιστούν φυλεπενδυτικοί νόμοι κλπ κλπ κλπ Μόνο έτσι θα προχωρήσει μια βαθύτερη οικονομική και τραπεζική ενοποίηση! Απορώ που θες τα παραπάνω εσύ; Στο έχω ξαναπεί άλλωστε αριστερή διαχείριση της κρίσης μέσα στην ευρωζώνη και εντός ενός παγκοσμιοποιημένου πλαισίου ανάπτυξης είναι ανέκδοτο. Ελπίζω να το καταλάβεις κάποτε!!

  3. George avatar
    George 08/06/2013 13:07:24

    Too little, too late I'm afraid. Εγώ ήδη βλέπω στο youtube πως περπατάνε οι χήνες για να μην μου έρθει απότομα....

  4. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 08/06/2013 13:21:09

    Φυσικα τιποτα δεν ειναι απιθανο να συμβει. Ο σπουδαιος φυσικος Richard Feynman ελεγε στους μαθητες του οτι "εαν αφησω αυτο το μολυβι, το πιθανωτερο βεβαια ειναι οτι θα πεσει στο πατωμα, ωστοσο, απο επιστημονικης πλευρας, τιποτα δεν αποκλειει οτι μπορει και να μην πεσει". Αλλωστε, εκτος απο την κβαντομηχανικη, υπαρχουν κι ο τομεις της μεταφυσικης, της αστρολογιας και της παραψυχολογιας, αλλα και της ουφολογιας. Τη στιγμη αυτη κανεις δεν μπορει να αποδειξει οτι δεν προσγειωθηκε στην κορυφη του Εβερεστ ενα μεγαλο εξωγηϊνο διαστημοπλοιο, ουτε μπορει να αποκλειστει οτι κατι τετοιο θα συμβει μεθαυριο στις 3.οο το απογευμα.

  5. Χρήστος avatar
    Χρήστος 08/06/2013 13:28:33

    Δεν νομίζω ότι μια συντονισμένη "καταιγίδα αισιοδοξίας" όπως αυτή που συντελείται τώρα από τα όψιμα μμε (μέχρι χθες φουλ πασοκικά) θα έχει κάποιο όφελος. Η θηριώδης ανεργία εξαπλώνεται και η φτωχοποίηση εδραιώνεται. Τα πράγματα είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα και δυστυχώς ακόμα είμαστε στην πολύ αρχή.

  6. panos avatar
    panos 08/06/2013 13:53:32

    Καλοκαιρια και χειμωνες που ελεγε ο αειμνηστος Δ. Μητροπανος..........Οσο για το 2014 ερχεται η ΜΕΓΑΛΗ ΣΦΑΓΗ απο οτι απεμεινε απο τους ελευθερους επαγγελματιες και εμπορους με φορολογηση απο το 0 και 90% προκαταβολη φορου...........ωστε να ανασανουν τα πελατακια μας που τα ζορισαμε...........Εκει να δειτε τι εχει να γινει, αν γινει. Βεβαια το σχεδιο απο οτι απεμεινε στη χωρα προχωραει κανονικα........

  7. AM Παπαιωάννου avatar
    AM Παπαιωάννου 08/06/2013 14:31:33

    Τώρα που μας τελείωσε το success story, παμε για άλλα ....

    1. " φταίνε οι άλλοι.... τα έλεγα εγώ...."
    2. πληστηριασμοι = μνημονιακη υποχρέωση
    3. Για όλα φταιει ο ΓΑΠ και ο Παπακωσταντίνου (αλήθεια ο Βενιζελος γιατι οχι?)
    4. Εγκατάλειψη του δόγματος "ευρω παση θυσια..."
    5 εκλογες για "νωπη εντολή ενόψη σημαντικών αλλαγών..."


    Αλήθεια κανένα νεο απο Κινα ή/και Κατάρ?
    Απο το ΦΠΑ στην εστίαση και στα καυσιμα?

    ΥΓ1 --> Μαζεψτε το Βοριδη και τον Αδωνη
    ΥΓ2 --> Ελπίζω να δημοσιευτεί

  8. foros1 avatar
    foros1 08/06/2013 15:26:22

    τα "πελατάκια" κρατουν ακόμη ανοικτα τα περισσότερα "μαγαζάκια"...

  9. δαρειος avatar
    δαρειος 08/06/2013 15:35:32

    Απο succes story πάμε για sex story.

    • Simon Bolivar II avatar
      Simon Bolivar II @ δαρειος 08/06/2013 17:08:03

      you win the topic!!

  10. Δ.Π. avatar
    Δ.Π. 08/06/2013 17:13:33

    Κάτι τέτοια άρθρα σας είναι πολύ χαριτωμένα.

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ Δ.Π. 10/06/2013 00:00:00

      Τέτοιο σφάξιμο με το βαμβάκι!! Καταπληκτικό!!

  11. panos avatar
    panos 08/06/2013 19:57:04

    Δεν βλεπω να πηδαμε το καλοκαιρι,μαλλον το αντιθετο βλεπω να συμβαινει..Σε ο,τι αφορα τη χαζοχαρουμενη αισιοδοξια,καλο ειναι να ξερουμε οτι χωρις ρευστοτητα δεν κινειται τιποτα στην οικονομια.Και τη ρευστοτητα τη ρουφανε συνεχως οι δανειστες μεσω της αγριας φορολογησης των παντων και εις διπλουν..Προσθεσε οτι δεν υπαρχει ουτε ενα υποτυπωδες σχεδιο για βιωσιμη αναπτυξη και κανε τη σουμα..'Η η Ε.Ε. θα προβει σε ριζοσπαστικες κινησεις(που ελεω Γερμανιας δεν προβλεπεται)η θ' αρχισει το ξηλωμα του πουλοβερ,αφου κατανοησουν ολοι οτι το εγχειρημα του ευρω βασιστηκε σε λαθος θεμελια και παραπεμψουν την νομισματικη ενωση μετα το 2050.

  12. Ο.Υ.Κ avatar
    Ο.Υ.Κ 08/06/2013 20:45:52

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΠΟΥΧΤΙΣΕΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΠΗΔΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΜΕ
    Αποφάσεις για ένα νέο τρίτο δάνειο που θα καλύψει το χρηματοδοτικό «κενό» των 11,1 δισ. ευρώ της διετίας 2014 -2015, καλείται να λάβει μέχρι το Σεπτέμβριο η κυβέρνηση, με το ΔΝΤ να διαμηνύει ότι αν δεν συμβεί αυτό θα διακόψει το πρόγραμμα δανειοδότησης προς την Ελλάδα.
    Αυτά επισημαίνει το Ταμείο στην έκθεση αξιολόγησης της ελληνικής οικονομίας, εστιάζοντας μάλιστα στο γεγονός ότι τα 4,6 δισ. από αυτό το «κενό» θα πρέπει η ελληνική κυβέρνηση να τα βρει από μόνη της.
    Είτε με ένα τρίτο «πακέτο» διάσωσης, είτε βγαίνοντας στις αγορές χρέους με τον κίνδυνο ενός ιδιαίτερα υψηλού επιτοκίου να παραμονεύει, είτε με νέα μέτρα λιτότητας. Σε κάθε περίπτωση, τα νέα μέτρα θα πρέπει να θεωρούνται δεδομένα, όπως άλλωστε προκύπτει και από τις προτάσεις που απορρέουν μέσα από την έκθεση.
    Το… γραφείο της Ουάσιγκτον πιέζει να καταργηθούν οι μειωμένοι κατά 30% συντελεστές ΦΠΑ που ισχύουν στα νησιά του Αιγαίου (αν συμβεί αυτό, τότε οι συντελεστές ΦΠΑ θα αυξηθούν από το 9% και το 16% στο 19%-21%) και προτείνουν να καθιερωθεί ένας ενιαίος συντελεστής ΦΠΑ 19% ή 21%.
    Εάν περάσει αυτή η πρόταση, τότε:
    *Θα αυξηθεί από 6,5% σε 19%-21% ο ΦΠΑ που εφαρμόζεται στις πωλήσεις φαρμάκων, στις πωλήσεις βιβλίων, περιοδικών και εφημερίδων.
    *Θα «ψηλώσει» από το 13% στο 19%-21% ο ΦΠΑ σε όλα είδη διατροφής, στα τιμολόγια του ηλεκτρικού ρεύματος, του νερού και του φυσικού αερίου, στα εισιτήρια των μέσων μαζικής μεταφοράς, κ. α.

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ Ο.Υ.Κ 08/06/2013 21:12:34

      Για το ΦΠΑ στην εστίαση άκουσες τίποτα;

  13. Αθώρ avatar
    Αθώρ 08/06/2013 21:24:47

    ...Όποιος πηδάει πολλά .....Καλοκαίρια, ζει ατέλειωτους βαρείς Χειμώνες!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αθώρ 08/06/2013 21:46:15

      Ἐμεῖς ἀγαπητή Βασἰλισσα δέν φοβόμαστε τούς βαρεῖς χειμῶνες,γιατί δέν κάνει κρύο στήν Ἑλλάδα: http://www.youtube.com/watch?v=_RZwRuXZtX4

      • Αθώρ avatar
        Αθώρ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/06/2013 22:22:52

        Γειά σας αγαπητέ Κυθήριε.
        Η με το ζόρι ανεμελιά, η ξέφρενη ευτυχία και η τρελά πανηγυριώτικη διάθεση που έχει ΚΑΤΑκυριεύσει τις ψυχές των ασκούντων την εξουσία, μόνο με την αθώα παιδικότητα του διαφημιστικού που ακολουθεί, μπορεί να πάει πακέτο :
        Από Μάη....Καλοκαίρι :-) :-)

        • Αθώρ avatar
          Αθώρ @ Αθώρ 08/06/2013 22:36:28

          '' Το χειμώνα δεν τον θέλω, θέλω ψάθινο καπέλο. θέλω θάλασσα, γαλάζιο κι αμμουδιά. Να ξαπλώνουμε όλοι χάμω πάνω στη ζεστή την άμμο με ....Τζαμποσακούλες φίσκα μπανιερά.
          Το χειμώνα δεν τον θέλω, θα τα κάνω όλα μπουγέλο αν δε δω βαρκάκι Τζάμπο φουσκωτό, Τ΄αγαπώ το καλοκαίρι, το καλοκαιράκι, δεν το νιώθω μακριά, μία βόλτα από τα τζάμπο φέτος θα μας φέρει πιο νωρίς την ξενοιασιά!! ''

  14. fe avatar
    fe 08/06/2013 22:37:00

    ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

    ΑΦΙΞΕΙΣ 2011 2012 2013 ΜΕΤ
    1.108.400 978.600 1.023,400 +4,6%

    ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ 2011 2012 2013 ΜΕΤ
    466,7 ΕΚ 407,3 392,2 -3,7%

    ΠΗΓΗ http://www.naftemporiki.gr/documents/656997


    Οπως φαινεται τα πραγματα στον τουρισμο δεν ειναι ροδινα.Ας ελπισουμε με τα γεγονοτα στην τουρκια να ρεφαρουμε και να φτασουμε τουλαχιστον τα νουμερα του 2011.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ fe 09/06/2013 00:42:47

      Αυτό μου λένε και εμενα όσοι ασχολούνται με τον Τουρισμό.Περισσότερος κόσμος,λιγότερα λεφτά!!

      • Αθώρ avatar
        Αθώρ @ Μεγάλες στιγμές 09/06/2013 07:52:51

        Ο ένας στους δύο δε Έλληνες, δηλώνει οτι ΔΕ θα μπορέσει αυτή τη χρονιά να πάει καθόλου διακοπές λόγω οικονομικής αδυναμίας και οι κρατήσεις όσον αφορά τον εσωτερικό τουρισμό, εμφανίζονται μειωμένες κατά 20-25%.
        Και να έρθουν τελικά περισσότεροι ξένοι τουρίστες, δεν είναι και για πανηγυρισμούς το γεγονός όταν ταυτόχρονα διαπιστώνεται η αδυναμία των Ελλήνων να ταξιδέψουν στη χώρα τους το καλοκαίρι :-( !!

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ Αθώρ 09/06/2013 08:39:14

          θα μπορούσε να πει κανεις οτι όλα εδώ πληρώνονται.Περισσότεροι στην εργασια μου συναδελφοι εχουν επισκεφθεί το Λονδίνο και το Ντουμπάι παρά την Καστοριά.

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ Μεγάλες στιγμές 09/06/2013 09:36:21

            Το κακό είναι οτι μαζί με τα ξερά (τους συναδέλφους σας), καίγονται και τα χλωρά, ΟΙ ΑΘΩΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!

  15. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 09/06/2013 00:42:18

    Δυστυχώς δεν συμμερίζομαι την άποψη του άρθρου. Και όλες οι προβλέψεις αν επαληθευθούν [και μακάρι να γίνει], τίποτα δεν θα έχει αλλάξει.
    Πολύ φοβάμαι ότι οι στόχοι που τίθενται στο άρθρο περιγράφουν τις ελάχιστες δυνατότητες "επιτυχιών" που θα μπορούσε να επιδείξει η Κυβέρνηση, στα πλαίσια της καμπάνιας "success story". Γιατί τόση προβολή στο ΦΠΑ εστίασης; Αφού οι ίδιοι οι εστιάτορες λένε ότι ελάχιστα ελαφρύνει τον κλάδο τους και κύριο πρόβλημα είναι η έλλειψη ρευστού από τον κόσμο, που δεν μπορεί να καταναλώσει. Δεν επεκτείνομαι στο θέμα.
    Πολύ φοβάμαι ότι αν δεν ελαφρυνθούν οι πολίτες από τους δυσβάσταχτους φόρους που παγιώνονται, η Πλατεία Συντάγματος θα ... επανέλθει καυτά στην πρώτη γραμμή ειδήσεων σε όλο τον κόσμο. Μαζί και η χρεωκοπία και η λαική αντίδραση που θα σαρώσει δικαίους και αδίκους. "Οργή Λαού, φωνή Θεού".

  16. χαρης avatar
    χαρης 09/06/2013 00:42:53

    Το 2014 θα έχουμε μεν πλεόνασμα αλλά θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης μην περιμένετε πρέπει η ελληνική οικονομία να τρέξει με ρυθμούς ανάπτυξης 5-6% πράγμα αδύνατον με το πρόγραμμα που ακολουθείτε και και η ανεργία του χρόνου σύμφωνα με τον ΟΑΣΑ και ΙΟΒΕ θα κλεισει στο 27-28% αρα εχουμε αρκετή ανηφόρα μπροστά μας και το κακό είναι ότι το δεν βλέπω της Ε.Ε πρόθυμη να αντιμετωπίσει τον εφιάλτη της ανεργίας έστω και με προγράμματα απασχόλησης για να παίρνουν ανάσα οι άνεργοι το συμπέρασμα είναι ότι όλα είναι ρευστά και αν ο κόσμος δεν δει σημάδια ανάκαμψης τότε αντίο ζωή δεν νοείται σε δημοκρατική χώρα ανεργία 30% κάποια στιγμή θα σκάσει αυτό το πράγμα

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ χαρης 09/06/2013 15:22:48

      Η ΕΕ έχει στόχο την υψηλή ανεργία σε όλη την ΕΖ για να περάσει αντιδημοφιλείς μεταρρυθμίσεις, όπως δραστικές μειώσεις μισθών, κατάργηση συλλογικών, κλαδικών, επιχειρησιακών συμβάσεων, αποζημιώσεων απόλυσης, επιδομάτων, δώρων, αδειών. κατώτατο μισθό και λοιπά "αναχρονιστικά δικαιώματα" που θα έλεγαν μερικοί εδώ μέσα ή "προκλητικό εργασιακό κόστος" όπως είχε πει ο Σόιμπλε για την Γαλλία. Θέλουν να δώσουν "χώρο" στο ευρώ να ξαναπάει 1,7$ για να εισάγει φθηνά η Γερμανία τα προϊόντα "της" από Κίνα και να ευχαριστήσουν τις τοπικές ελίτ με αυτά που παρέμεναν μόνο στα όνειρα από τη δεκαετία του '90 και τώρα με δικαιολογία την κρίση έχουν το έρεισμα να περάσουν. Αν ξαφνικά ανακάμψει η ΕΕ έστω κατά 0,1% πριν περάσουν οι μεταρρυθμίσεις σε όλες τις χώρες της ΕΖ πόσο στοίχημα πάμε ότι η ΕΚΤ θα αυξήσει αμέσως τα επιτόκια τουλάχιστον κατά +0,5% και θα ψηφιστεί οι χώρες της ΕΖ όχι απλά να έχουν δημοσιονομικό έλλειμμα κάτω του 3% αλλά να έχουν πλεόνασμα τουλάχιστον 1%;

      • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
        ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ Φοιτητης 10/06/2013 00:11:24

        Ακριβώς έτσι!! Και το εκνευριστικό είναι ότι ενώ απλοί άνθρωποι με χρήση κοινής λογικής τα αντιλαμβάνονται, αυτοί (όλοι) εξακολουθούν να μας λένε μ@$#ς και φαντασιώνονται ότι τους πιστεύουμε ή ακόμα χειρότερα γνωρίζουν ότι δεν τους πιστεύουμε και απλά μας έχουν γραμμένους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη.

  17. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 09/06/2013 00:45:21

    6 ΑΝ;
    Ούτε ο Μαγκάιβερ τόσες προϋποθεσεις δεν θα καταφερνε.