#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2012 19:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτό το βιβλίο πρέπει να το διαβάσουμε όλοι

Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΙΑΝΟS το βιβλίο του Κωνσταντίνου Τριανταφυλλάκη «Αλλιώς τα είχαμε σχεδιάσει…»



Το βιβλίο είναι μια μυθιστορηματική αφήγηση πάνω στη σύγχρονη πραγματικότητα. Ο Ορέστης και η Μαριάννα, ξεκινάνε το ταξίδι της ζωής με όνειρα πολλά και μεγάλα σχέδια, από  ένα μικρό χωριό στον Έβρο τη δεκαετία του 1960. Το ταξίδι  περνά από την Αθήνα, συνεχίζει στη Νέα Υόρκη, επιστρέφει στην Αθήνα και καταλήγει πάλι στον Έβρο. Το βιβλίο δεν μένει στις ατομικές διαδρομές και στα αδιέξοδα των ηρώων του. Αντιθέτως τα χρησιμοποιεί για να αποτυπώσει μια ευρύτερη κοινωνική πραγματικότητα. Περιγράφει  μικρές και μεγάλες ιστορίες οικονομικής και πολιτικής διαπλοκής στην Ελλάδα και στον κόσμο. Οικονομικά, επιχειρηματικά, εκδοτικά, δικαστικά συμφέροντα,  συγκρούονται συνθλίβοντας ζωές και καταδικάζοντας υπάρξεις. Ανάμεσα στα μεγάλα γεγονότα ξεχωρίζει το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου, η φούσκα της μεγάλης ευφορίας του ευρώ, η κατάρρευση της Lehman Brothers και η έλευση της πρώτης κρίσης. Οι  ήρωες κινούνται  αναζητώντας μέσα από το προσωπικό τους δράμα μια διαδρομή πέρα από τα όρια της νίκης ή της ήττας. Μια διαδρομή, ανάμεσα στην τύχη και την ανάγκη,  η οποία τους οδηγεί  μακριά από τα παλιά όνειρα και τα αρχικά σχέδια… Στο τέλος, αντιλαμβάνονται  πως  η ζωή  δεν εξελίσσεται, όπως τη σχεδιάζεις…..

Παρουσίαση, Τρίτη 18 Δεκεμβρίου, ΙΑΝΟΣ. Σταδίου 24, ώρα 5:30μμ

Το βιβλίο θα παρουσιάσουν:

Δημήτρης Ιατρόπουλος, Ποιητής

Χρύσανθος Λαζαρίδης, Βουλευτής Επικρατείας

Σοφία Λαμπάκη, Εκδότρια

Διαμαντής Μπασαντής, Δημοσιογράφος, Συγγραφέας

Ελλη Τριανταφύλλου, Δημοσιογράφος, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ-ΣΚΑΙ

Αποσπάσματα από το Βιβλίο θα διαβάσουν οι ηθοποιοί

Μαίρη Ακριβοπούλου

Ρένος Χαραλαμπίδης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/12/2012 19:29:37

    Ἐνθουσιωδῶς, καλὴ ἐπιτυχία καὶ τὰ βέλτιστα! (Ὢ τῆς γκαντεμιᾶς, ἐπιστρέφω στὴν Ἑλλάδα στὶς 19/12, ὁπότε θὰ συμπαρίσταμαι ἐν πνεύματι...)

  2. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 03/12/2012 19:30:50

    Ενα πραγματικά πολύ καλογραμμένο βιβλίο, με την καλλιέργεια και την ευαισθησία που χαρακτηρίζει τον συγγραφέα . Αξίζει !

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Diamond Angel 03/12/2012 19:50:06

      Ναι Διαμαντένιε, όπως τα λες. Και στο βιβλίο αυτό, που είχα την τιμή να το διαβάσω στο χειρόγραφό του, το όνειρο δεν έχει ηλικία.

      • Ερωτοφωτόσχιστος avatar
        Ερωτοφωτόσχιστος @ Δαναός 03/12/2012 20:06:16

        Αδαμάντινε και Δαναέ, φεύγοντας από τη σχολή πέρασα σκοπίμως από τον IANO. Το βιβλίο βρίσκεται ήδη στα ράφια και στις προθήκες και περιμένει να διαβαστεί. Ο πρόλογος τον οποίο διάβασα και το ξεφύλλισμα των σελίδων αφήνουν τις καλύτερες εντυπώσεις και καλλιεργούν προσδοκίες για μια συναρπαστική και ενδιαφέρουσα ιστορία, η οποία ξεδιπλώνεται με αμειώτη ένταση στα μάτια του αναγνώστη, ο οποίος ταξιδεύει και συνάμα προβληματίζεται από την εξαιρετική πένα του Κ. Τριανταφυλλάκη. Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο!

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ Ερωτοφωτόσχιστος 03/12/2012 20:27:00

          Mα έτσι είναι .Μια συναρπαστική αφήγηση πάνω στα παιχνίδια της ζωής και στους ανθρώπινους χαρακτήρες ...... Γιατί όπως λέει και ο φίλος Δαναός , τα όνειρα δεν έχουν ηλικία .... To δε τέλος της αφήγησης , είναι και κυριολεκτικά ονειρικό ....!

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Diamond Angel 03/12/2012 19:57:42

      Πότε προλάβατε βρε παιδιά?
      Δαναέ αυτό το ...το όνειρο δεν έχει ηλικία ... με εκφράζει απόλυτα!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Φελίζα 03/12/2012 20:40:20

        Λάβε το Φελίζα:www.youtube.com/watch?v=Gao9j6BV-Wk

        • tak avatar
          tak @ Δαναός 03/12/2012 21:07:37

          Τα όνειρα Δαναέ, δεν πεθαίνουν ποτέ!

  3. M.O. avatar
    M.O. 03/12/2012 19:55:59

    Εξαιρετικό πόνημα γραμμένο από ένα ανήσυχο πνεύμα.

  4. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 03/12/2012 20:21:33

    Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση! Θα το αναζητήσω αμέσως γιατί ο Ορέστης και η Μαριάννα είμαι βεβαία πως κρύβουν τον καθένα μας και την καθεμιά μας!

    Πράγματι οι πιο πολλοί από μας "αλλιώς τα είχαμε σχεδιάσει" κι αλλιώς μας κάθονται. Κι αφού "εμείς γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι' αλλού η ζωή μας πάει", θα την πάμε, μήπως έχουμε κι άλλη επιλογή;

    Τα νέα παιδιά σκέφτομαι όμως και πονάω, γιατί τα μεγαλώσαμε αλλιώς και τώρα τα καλούμε να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες. Αυτή δεν είναι απλά μια αναγκαστική ανώμαλη προσγείωση, είναι συντριβή για όλα τα όνειρά τους.

  5. Sthlh Allatos avatar
    Sthlh Allatos 03/12/2012 23:25:06

    "Όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια ο θεός γελάει ..". Δεν θυμάμαι σε ποιον ανήκουν αυτά τα σοφά λόγια.
    Πάντως, επαυξάνονται άνετα :
    Όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια, γελάνε οι υπόγειοι ημίθεοι του χρήματος, της διαπλοκής , των σαθρών κατεστημένων κτλ.

    • tak avatar
      tak @ Sthlh Allatos 04/12/2012 16:48:40

      Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια και υπόσχομαι να αναφερθώ με περισσότερα, μόλις καταφέρω να προμηθευτώ και να διαβάσω το βιβλίο...

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/12/2012 18:01:00

    Μη χάσετε ούτε στιγμή!

  7. Σ. avatar
    Σ. 05/12/2012 18:20:05

    Εξαιρετικό βιβλίο, το αγόρασα μόλις χθες!

  8. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 15/12/2012 22:26:43

    ανακινώ το θέμα, ενόψει και της βιβλιοπαρουσίασής του την ερχόμενη Τρίτη και να προτείνω και κάτι;

    μαζί με το εν λόγω βιβλίο που προβάλλετε στην αριστερή στήλη να προβάλλονται και τα νέα βιβλία των αρθρογράφων του antinews, :)
    πχ την Πολιτική Αδολεσχία ΙΙ του Σωτήρη Μητραλέξη.