#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτό εννοούσε ο κ. Τσίπρας με το "μακάρι να είχαμε γίνει Αργεντινή";









ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/09/2012 11:35:40

    Ο Τσίπρας ή δεν ξέρει τι του γίνεται ή δεν κόβει το μυαλό του.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/09/2012 11:36:42

      Φαντάσου πολιτικός αρχηγός να ονειρεύεται καταστάσεις Αργεντινής! Κάποιος από τους δικούς του πρέπει να τον συνεφέρει.

    • Vee avatar
      Vee @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/09/2012 18:23:57

      Μανώλη, ο λύκος (και ο κομμουνιστής) στην αναμπουμπούλα χαίρονται. Είναι εκπεφρασμένη άποψη του ΚΚΕ η κατάργηση αστικής δημοκρατίας, και ο Τσίπρας έχει γαλουχηθεί εκεί..

    • diatwn avatar
      diatwn @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/09/2012 18:30:20

      'Η απλά είναι ο γνωστός τσάμπα μάγκας. Ανέξοδες ανοησίες για να προκαλούμε εντύπωση αδιαφορώντας για τη συνέπια των λόγων.

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 08/09/2012 11:37:05

    Ας νιώσουμε λοιπόν περήφανοι. Είμαστε ανώτεροι απο τους Αργεντινούς. Τα βίντεο αυτά μας δικαιώνουν.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Γιώργος Αχαιός 08/09/2012 11:38:28

      Με συγχωρείτε για την ειρωνία αλλά ένιωσα αηδία.

  3. Vrennus avatar
    Vrennus 08/09/2012 11:42:59

    ...μόνο που αυτές είναι οι σκηνές που κατέληξαν στο, περίφημο πια, ελικόπτερο. Αυτές οι σκηνές δεν διαμείφθηκαν επί "αργεντίνικου ΣΥΡΙΖΑ", αλλά επί "αργεντίνικης συγκυβέρνησης".

    • Κάτων avatar
      Κάτων @ Vrennus 08/09/2012 12:13:28

      Σου απαντώ στα αγγλικά επειδή τα σοράκια του ΣΥΡΙΖΑ δεν καταλαβαίνετε άλλη γλώσσα. Οι σκηνές είναι από ρο 2001

      Argentine economic crisis (1999–2002)


      The uprising was a predominantly middle-class uprising against the government of President Fernando de la Rúa, who had failed to contain the economic crisis that was going through its third year of recession. Since 1991, the Argentine peso was at a fixed exchange rate with the US dollar. The dollarization had been instrumental to overcome the chronic hyperinflation bursts of the late 1980s, but almost entirely deprived Argentina of control over its monetary policy, and a sudden revaluation of the dollar in 1997 ended up harming exports, which were the only important source of foreign currency at the time.

      • Vrennus avatar
        Vrennus @ Κάτων 08/09/2012 12:40:54

        Κάτωνα,

        Δεν γνωρίζω αν επιδιώκεις την καταστροφή κάποιας σύγχρονης Καρχηδόνας, όπως ο πρεσβύτερος συνονόματός σου, ή αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις με τη στωικότητα του νεώτερου, αλλά, τουλάχιστον, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ο Φερνάνδο δε λα Ρούα, επί των ημερών του οποίου διαμείφθηκαν οι σκηνές των λεηλασιών και υποχρεώθηκε να φύγει με το επικόπτερο, ήταν ο αργεντίνος Σαμαράς!

        • Κάτων avatar
          Κάτων @ Vrennus 08/09/2012 12:46:53

          Κοινός τόπος των λαικιζόντων φασιστών και της δεξιάς και της αριστεράς είναι οι μηχανιστικές μεταφορές της ιστορίας. Οι εκτός τόπου και χρόνου συγκρίσεις για να φτιάχνονται τα λουμπεν κοινωνικά στρώματα που απευθύνονται αμφότεροι. Κατά τα άλλα δεν σας είδαμε να κάνετε και τίποτα σοβαρό για να φύγει ο ΓΑΠ με ελικόπτερο. Προφανώς για να μην στενοχωρηθούν οι νέοι σύντροφοί σας

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Κάτων 08/09/2012 13:19:04

        "who had failed to contain the economic crisis that was going through its third year of recession"

        Σοβαρά; Αυτά έγιναν μετά μόλις... 3 χρόνια ύφεσης; Είμαστε πολύ υπομονετικός λαός οι Έλληνες φαίνεται... Ευτυχώς.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Vrennus 08/09/2012 13:09:31

      Ισως γιατί οι Αργεντίνοι , παρ'ολες τις περιπέτεις που πέρασαν , είναι σοβαροί άνθρωποι , και δε θα έφερναν ποτέ στην εξουσία ένα επικίνδυνο τσίρκο σαν τον ΣΥΡΙΖΑ!

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/09/2012 11:43:44

    Φυσικά. Οι φωτογραφίες δε θυμίζουν τον Δεκέμβριο του 2008 ,όταν ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε τη γενική πρόβα?

    Μόνο που στην περίπτωσή μας ,οι πλιατσικολόγοι θα είναι λίγο πιό μαυριδεροί!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/09/2012 12:04:10

      Σωστό! Το χάος είναι απόλυτο φετίχ πολλών συνιστωσών άλλωστε. Λογικό να το εύχεται ο αρχηγός τους λοιπόν. Παράλογο να τον ψηφίζουν λογικοί Έλληνες όμως. Άρα μεγάλο ποσοστό του λαού μας είναι τραλαλα-τραλαλό. Θα μου πεις τους τρέλλαναν τα μέτρα και ο ΓΑΠ. Ναι αλλά αυτοί τον είχαν ψηφίσει και αυτόν για τα λεφτά που θα τους έδινε. Για παρόμοιες υποσχέσεις ψήφισαν και τον Τσίπρα (διαγραφή δανείων, αύξηση μισθών, επιδομάτων, κλπ.). Επομένως; Φτάσαμε στο σημείο που για να κριθεί κάποιος άξιος του εκλέγειν και εκλέγεσθαι να πρέπει να περάσει από τεστ λογικής. Δε θα μείνουν πάνω από τους μισούς ως κατάλληλοι όπως μας κόβω να σκεπτόμαστε πλέον...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γεώργιος Τ. 08/09/2012 13:04:56

        Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσουμε Πλάτωνα...

    • συνταξιούχος avatar
      συνταξιούχος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/09/2012 12:13:42

      οι κατσαπλιάδες θα είναι πιο μαυριδεροί και θα κρατούν ανά χείρας AK-47 (σε απλά Ελληνικά Калашников )

  5. yiannos avatar
    yiannos 08/09/2012 12:14:24

    Η Ελλάδα έχει τελειώσει, τουλάχιστον για την επόμενη εικοσαετία.
    Ούτε εγώ θα ήθελα τον Τσίπρα στην ηγεσία του Κράτους, όμως η βεβαιότητα για την πρωθυπουργία Τσίπρα είναι προϊόν των επιλογών τόσο των ηγεσιών του ΠΑΣΟΚ όσο και των ηγεσιών της ΝΔ.
    Μετά τον ΓΑΠ, ο Σαμαράς και οι υπόλοιποι φωστήρες της ΝΔ δεν έπρεπε να πάνε με μοντέλο Παπαδήμων. Ανεξαρτήτως απόψεων Μέρκελ. Για μια ακόμα φορά στη σύγχρονη Ιστορία της χώρας, η Δεξιά παράταξη απέτυχε να καθοδηγήσει τους Έλληνες και έγινε νεροκουβαλητής διεθνών συμφερόντων.
    Δυστυχώς.

  6. Afroditi P. avatar
    Afroditi P. 08/09/2012 12:40:52

    Εγώ δεν ξέρω τι εννοούσε ο Τσίπρας με την ''Αργεντινή'', αλλά επειδή, πέρα από τις εντυπωσιακές φωτό, προτιμώ να βλέπω και ΝΟΥΜΕΡΑ για τα οικονομικά στοιχεία, παραθέτω στοιχεία από χρήστη στο φορουμ του CAPITAL.GR με τα σχετικά:

    ''Αργεντινή μετά το τέλος της τετράχρονης κρίσης.

    Αθροιστική ύφεση 19,5% του ΑΕΠ , Ανεργία 22%, Χρέος/ΑΕΠ 165%. Ελλειμα τρεχουσών συναλλαγών -3% (μεση τιμή την προηγούμενη δεκαετία).

    Αργεντινή τέλος 2011: Αύξηση πραγματικού ΑΕΠ 8% τα τελευταία 8 χρόνια (μέση τιμή) και ονομαστικού 16%. Ανεργία 7%, Χρέος/ΑΕΠ 45%. Πλεόνασμα τρεχουσών συναλλαγών 3%(μέση τιμή τα τελευταία 10 Χρόνια).Και το σημαντικότερο ξεχρέωσε.

    Ελλαδα. Τέλος 2011:Αθροιστική ύφεση 14%, για το 2012 αναμένεται πάνω από 20% και το 2013 πάνω από 25%. Επι πλέον, κανένας δεν είναι σε θέση να μας πεί πότε θα παρουσιαστεί ανάπτυξη. Ανεργία 21%, για το 2012 25%, και του χρόνου 28%.
    Σχέση Χρέους ΑΕΠ πέρυσι 165%, φέτος το ίδιο, του χρόνου ένας Θεός ξέρει.

    Αυτοκτονίες: 3.000 (μέχρι στιγμής)

    Οι προβλέψεις του μνημονίου του Α, για να μήν ξεχνάμε:

    Αθροιστική ύφεση 6%, ανεργία 15% και φέτος στις αγορές. Είναι σε θέση ο αρθρογράφος και κάποιοι άλλοι να μας πουν πότε θα βγούμε στις αγορές; Άντε να μην πω πότε.

    Με όλα τα παραπάνω, η Αργεντινή χρησιμοποιείται ως αρνητικό υπόδειγμα!.Θα τρελαθούμε.

    ME ΒΑΣΗ ΔΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΕΠ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΉ ΔΥΝΑΜΗ (PPP), ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΜΕΤΡΗΣΗ, Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ 21 ΘΕΣΗ ΣΤΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ.

    Χώρια που γίνεται και συνειδητή διαστρέβλωση των όσων δήλωσε ο Τσίπρας στη Βουλή, χωρίς καμιά διάθεση υποστήριξης του.''

    Καμμιά παρατήρηση στα νούμερα??

    Ξέρω, ξέρω, θα έρθει και το επιχείρημα ότι '' η Αργεντινή παράγει αρκετά τρόφιμα, ενώ εμείς εισάγουμε , και δεν θάχουμε να φάμε''....

    Ελα όμως , που υπάρχουν και στοιχεία που λένε ότι δεν θα πεινάσουμε τουλάχιστον... εκτός από βόειο κρεας, φακές κτλ.
    http://www.blog.gr/article.php?id=82903&category_id=40

    Σίγουρα, ελλείψεις θα υπήρχαν σε διάφορα προιόντα, μηχανήματα κ.α.

    Αλλά και τώρα, όπως πάμε, άμα δεν έχει κανένας χρήμα στην τσέπη, είτε ευρώ είναι το νόμισμα, είτε δραχμή , είτε ρούβλι , το ίδιο του κάνει.

    Και πέραν αυτού, έτσι όπως πάμε, ΠΩΣ περιμένουμε να αναπτυχθούν επιχειρήσεις, με σκληρό ευρώ, και παράλληλα, ΠΟΛΥ πιό αυξημένα επιτόκια δανεισμού με άλλες αντίστοιχες επιχειρήσεις π.χ. της Γερμανίας, που δανείζονται με χαμηλά επιτόκια για να αναπτυχθούν??

    Τώρα, αν θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημα με σλόγκαν και φανφάρες, ''θα γίνουμε Αργεντινή, Κούβα, Βουλγαρία, Βόρεια Κορέα, ή, πιθανώτατα, η Κίνα της Ευρώπης'', διαλέγετε και παίρνετε!

    Αλλά, για να μην τσακωνόμαστε ως πρός το ποιά χώρα πρέπει να γίνουμε, πρός το παρόν πάμε για λίγο απ' όλα:

    Αμερικανικό φορολογικό σύστημα, με ύψος φόρων Δανίας, παροχές προς τους πολίτες επιπέδου Ρουάντας, μισθούς Βουλγαρίας, εγκληματικότητα Κολομβίας, και κοινωνικό περιβάλλον Μπανγκλαντές.

    Εχει κανείς παράπονο?

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Afroditi P. 08/09/2012 13:47:08

      Να αγιάσει το στόμα σου, Αφροδίτη! Πες τα! Πες τα!
      Που θέλουν να τους πούμε κι ευχαριστώ που δεν πεθάναμε ακόμη.

      Μια παρατήρηση στο επιχείρημα:
      ” η Αργεντινή παράγει αρκετά τρόφιμα, ενώ εμείς εισάγουμε , και δεν θάχουμε να φάμε”

      Εμείς εισάγουμε τρόφιμα επειδή μας υποχρεώνει η ΕΕ να τηρούμε τις ποσοστώσεις. Ενώ οι αγελάδες και τα αμνοερίφιά μας μπορούν ανά πάσα στιγμή να καλύψουν τις ανάγκες των Ελλήνων σε γαλακτοκομικά προϊόντα, η ΕΕ πού κατά τα άλλα κόπτεται για την παραγωγικότητα και την ανταγωνιστικότητά μας, μας υποχρεώνει να παράγουμε τα μισά, ώστε να εισάγουμε τα υπόλοιπα μισά από κάτι Δανίες και κάτι Ολλανδίες.

      • Προκόπιος avatar
        Προκόπιος @ Γιάννης 08/09/2012 14:00:37

        Σας έχω δώρο αγελάδες,πρόβατα ,κότες αρκεί να τις ταϊσετε και να τις φροντίζετε εσείς.Γιατί Συριζαίοι βολεμένοι κόπτονται για αυτάρκεια στα τρόφιμακαι δυνατότητες παραγωγής αλλά αυτοί είναι στα γραφεία αραχτοί. Αν το κάνετε μόνοι σας είμαι μαζί σας . Σας δίνω το χέρι.Το παραμύθι όμως να βγούμε από το ευρώ να τα παίρνουμε από τον Τσίπρα όπως τον Ανδρέα και άστους άλλους να κουρεύονται τέλος. Τέλος.Δεν τσιμπάει ο λαός. Το δι εξαμαρτείν...

      • sagamore avatar
        sagamore @ Γιάννης 10/09/2012 11:50:47

        "οι αγελάδες και τα αμνοερίφιά μας μπορούν ανά πάσα στιγμή να καλύψουν τις ανάγκες των Ελλήνων σε γαλακτοκομικά προϊόντα"

        Αυτό σίγουρα το έβγαλες από το μυαλό σου - το λίγο που φαίνεται να διαθέτεις... Τα "αμνοερίφιά" μας δεν φτάνουν ούτε για τη μέρα του Πάσχα κατακαημένε! Οσο για τις αγελάδες μας, ναι, θα μας ταϊσουν για κανα μήνα αλλά μετά δεν θα έχουμε γάλα... Οι άτιμες, αναπαράγονται αργά - μια φορά το χρόνο...
        Οσο για βοσκή, έχουμε τα απέραντα λιβάδια μας...
        Εχετε πάρει διαζύγιο από την πραγματικότητα, κύριοι. Και μάλιστα μη-συναινετικό....
        Χ

  7. H pena tis logikhs avatar
    H pena tis logikhs 08/09/2012 12:45:39

    Φυσικά μην ξεχνάμε πως τέτοιες στιγμές έχουμε δει νωρίτερα σε πολύ πιο ανεπτυγμένες οικονομίες στην μήτρα του καπιταλιστικού μας συστήματος .

    Los Angeles 1992.

    http://www.youtube.com/watch?v=omg1dsTWa3o

    http://www.youtube.com/watch?v=5gCHS7CsjsE&feature=related

  8. Γιάννης avatar
    Γιάννης 08/09/2012 13:41:45

    Στην Αργεντινή μπορεί να καταργήθηκαν οι συντάξεις για κανα χρόνο, αλλά μετά η οικονομία επανεκκινήθηκε και σήμερα, δέκα χρόνια μετά, το κράτος δεν χρωστάει ούτε ένα σεντ στους πολίτες του. Μπορεί να το πει αυτό το ελληνικό κράτος; Αν πτωχεύαμε επισήμως το 2009, όλοι μας θα είχαμε να περάσουμε ένα χρόνο με τα λεφτά που είχαμε στην τράπεζα, έστω κι αν τα σηκώναμε 100-100 δραχμές τη φορά. Τώρα, με την απόφαση να μείνουμε στο ευρώ πάση θυσία, είμαστε ήδη 5 χρόνια σε ύφεση και μπαίνουμε στο 6ο, έχουμε χάσει κάθε έννοια εργασιακού δικαιώματος, και ενώ τα εισοδήματά μας έχουν μειωθεί από 25% μέχρι 100% (για τους άνεργους), ο φόρος έρχεται 5 και 6 φορές περισσότερο. Αν η Αργεντινή σας φαίνεται χειρότερη, τι να πω;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γιάννης 08/09/2012 15:42:00

      Εντάξει βρε Γιάννη, η λεηλασία στα σούπερ μάρκετ είναι κατά τι χειρότερη κατάσταση από αυτή που βιώνουμε, δεν νομίζεις;

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Γιάννης 08/09/2012 18:40:28

      Εδώ το 2009 προ εκλογών ο Καραμανλης υπενίχθηκε κάποια μέτρα και έγινε το "μάλε - βράσε" και οδήγησε τη χώρα σε εκλογές, υπό τους εκβιασμούς Παπανδρέου με αφορμή την εκλογή του προέδρου, ακολούθησαν τα "λεφτά υπάρχουν" και τελικά έχασε τις εκλογές (που πραγματοποιήθηκαν με αφορμή την οικονομία) και σεις μας λέτε ότι θα ήταν καλύτερα να είχαμε πτωχεύσει από τότε προκειμένου να είχαμε ορθοποδήσει σήμερα...

      • Afroditi P. avatar
        Afroditi P. @ GreekInLux 08/09/2012 20:45:03

        Το στοίχημα του αποπληθωρισμού ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ στην Ελλάδα.
        Αν είχαμε, αντίστοιχα με τη μείωση μισθών και συντάξεων ή των μέσων αποδοχών σε ευέλικτες μορφές εργασίας στον ιδιωτικό τομέα και την σε εφεδρεία εργασία στον δημόσιο, μείωση και του κόστους ζωής και των τιμών, κάπου στο -40% στην Ελλάδα, θα μιλούσαμε με θετικό τρόπο για πολλά από αυτά που συμβαίνουν και θα τα ορίζαμε, ως διαδικασία αποπληθωρισμού.

        Ομως, δεν συμβαίνει αυτό. Πτωχευουμε όλο και περισσότερο .

        Αυτό ήταν το ζητούμενο εξ αρχής?

        Να μας πτωχεύσουν λάου-λάου, για να μην μας έρθει απότομα?

        • ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
          ΑΜΟΡΓΟΣ @ Afroditi P. 09/09/2012 01:57:53

          ΠΩΣ ΠΛΟΥΤΙΣΑΜΕ?
          ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
          ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΥΡΙΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ Π. ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΖΗΤΑΤΕ,ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣ ΕΙΧΑΝ,ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΔΙΚΟ.ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΠΑΙΡΝΕ 1500 ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ,Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ,ΤΟΥ ΟΣΕ ΚΛΠ ΕΠΑΙΡΝΕ 4000 ΚΑΙ 5000 ΚΑΙ 6000 ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠ'ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ Ο ΘΕΙΟΣ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ.
          Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΑΛΕΥΑΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ,ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΥΜΗΘΗΚΑΤΕ ΕΤΕΡΟΧΡΟΝΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΤΕ.

        • Θόδωρος avatar
          Θόδωρος @ Afroditi P. 09/09/2012 02:25:03

          Με τι θα είχες -40% μείωση του κόστους ζωής και τιμών στην Ελλάδα?
          Με τους τεμπελχανάδες ή/και διεφθαρμένους ΔΥ (επί το πλείστον) που δεν κάναν ποτέ ελέγχους ως όφειλαν και τώρα πήγαν όλοι στο ΣΦΥΡΙΖΑ για να μην χάσουν το αραλίκι τους και τα τζάμπα λεφτά που παίρνουν? Αυτός είναι ο Σοσια-ληστρικός τρόπος που υποστηρίζετε?
          3000 αυτοκτονίες στην Ελλάδα (πόσες από κρίση όμως??, είναι κι αυτό)? Στην Αργεντινή πόσοι αυτοκτόνησαν μέχρι να έχουν ξανά την ανάπτυξη που υποστηρίζετε?
          Αυτά δεν είναι ασκήσεις επί χάρτου που υποστηρίζετε εσείς κι ο καθοδηγητής σας ο Αλέξης. Είναι ανθρώπινες ζωές!

          Αλλά βέβαια στην MARFIN κάποιοι σύντροφοι σας λέγανε "..τι να γίνει, θέλει και κάποιες θυσίες η επανάσταση!!..". Αυτό είναι τρομερό, ασύλληπτο να το ακούει άνθρωπος!! Έχετε καταλάβει τι κάνετε στη ζωή σας? Για μένα τζάμπα την χαραμίζετε σε έναν σκοπό χωρίς νόημα πια!

    • sagamore avatar
      sagamore @ Γιάννης 10/09/2012 11:53:26

      Το Αρηεντίνικο Κράτος δεν χρωστάει ούτε ένα σεντ στους πολίτες του, διοτι απλά δεν τους δίνει σχεδόν τίποτα. Εχεις υπόψη σου τη μέση σύνταξη της Αργεντινής; Μπροστά της, η σύνταξη του ΟΓΑ μοιάζει με νίκη στο ΛΟΤΤΟ...
      Συνέλθετε παλικάρια! Συνέλθετε!
      Και στίψτε λίγο το μυαλό σας - ο Θεός δεν σας τόδωσε για διακόσμηση...

      • peripeton avatar
        peripeton @ sagamore 10/09/2012 20:48:45

        Ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει ή ό,τι του έχουν πει χωρίς να κάνει καμία έρευνα.

        Η Αργεντινή επέρσι μείωσε την ηλικία συνταξιοδότησης στα 60 (όπως έκανε και η Βολιβία). Η ελάχιστη σύνταξη στην Αργεντινή έχει ανέλθει στα 2700 πέσος (δηλαδή περίπου 455 ευρώ). Από εκεί και πέρα αυξάνεται αναλόγως με τα χρόνια δουλειάς και τους μισθούς που είχε ο συνταξιούχος. Επίσης, υπάρχει και η κοινωνική σύνταξη των 2000 πέσος (δηλαδή περίπου 340 ευρώ) που είναι εγγυημένο εισόδημα για τους άνδρες άνω των 65 και τις γυναίκες άνω των 60 ανεξαρτήτως τους ιστορικού εργασίας τους.

        Αφήστε λοιπόν τα περί ανύπαρκτων συντάξεων και αρχίστε να διαβάζετε λίγο μπας κι ανοίξει κανένα μάτι και κανένα μυαλό

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ peripeton 10/09/2012 21:11:02

          και αυτά ισχύουν γιατί τα λέει ποιός ?

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 08/09/2012 21:42:41

    Για όσους δεν είδαν τη ταινία-ντοκουμέντο: "η οικονομική κατάρρευση της Αργεντινής" http://bit.ly/Kza9KJ

  10. Stratis avatar