#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2011 12:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτόφωρο πολιτικό κακούργημα

Από τη διάταξη του άρθρου 386 παρ. 1 του Π.Κ., προκύπτει ότι για τη στοιχειοθέτηση του απ’ αυτήν προβλεπομένου εγκλήματος της απάτης, απαιτείται:

......

2) εν γνώσει παράσταση ψευδών γεγονότων ως αληθινών ή αθέμιτη απόκρυψη ή παρασιώπηση των αληθινών, από την οποία ως παραγωγό αιτία, παραπλανήθηκε ο απατώμενος ή τρίτος και προέβη σε πράξη, παράλειψη ή ανοχή και

3) βλάβη ξένης περιουσίας η οποία να τελεί σε αιτιώδη συνάφεια με τις παραπλανητικές ενέργειες ή παραλείψεις και η οποία υπάρχει σε περίπτωση μειώσεως ή χειροτερεύσεως της περιουσίας του παθόντος. Περιουσιακή βλάβη μπορεί να συνιστά και συγκεκριμένη απειλή ή διακινδύνευση της περιουσίας, όταν επιφέρει μείωση της ενεστώσας αξίας αυτής και μπορεί έτσι να αποτιμηθεί ως επελθούσα βλάβη.





ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΓΦ avatar
    ΔΓΦ 27/09/2011 12:33:25

    ...βουλευτική ασυλία....

  2. Απορία avatar
    Απορία 27/09/2011 12:41:13

    Έχουν κουρελιάσει όλο το σύνταγμα.
    Για πλάκα, μόνον οι Παπανδρέου, Πάγκαλος, Παπακωνσταντίνου, Ραγκούσης, Βενιζέλος τρώνε διψήφια νούμερα φυλάκισης από μια ανεξάρτητη δικαιοσύνη και αυτά λίαν επιεικώς και μεγαλόψυχα. Κανονικά είναι για ισόβια.

    Αυτό λοιπόν είναι δεδομένο. Το πραγματικό ερώτημα όμως είναι:
    -Θα είναι και ο Σαμαράς όσο "μεγαλόκαρδος" ήταν και ο Καραμανλής;
    -Θα αφήσει και αυτός να υπάρξει και τρίτη συνέχεια στο sequel που λέγεται σύστημα ΠΑΣΟΚ;

    Στο χέρι του θα είναι να δώσει ένα τέλος.

  3. Σίμος avatar
    Σίμος 27/09/2011 13:00:35

    Και ο Τσαουσέσκου ασυλία είχε. Μόνο που δεν ισχύει στα λαικά δικάστήρια που έρχονται.

    • ΔΓΦ avatar
      ΔΓΦ @ Σίμος 27/09/2011 14:26:04

      Δεν είχε 'πλάτες' ο Τσαουσέσκου...δυστυχώς...αυτός ο καραγκιοζάκος έχει, όπως όλοι τους....

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 27/09/2011 13:03:25

    Ἀφιερώνω ὁλόψυχα στὸν κ. Παπανδρέου τὴν ἑκάστοτε στήλη "Our small english supplement" τῆς κυπριακῆς ἐφημερίδας ΕΝΩΣΙΣ.

  5. καθηγητής avatar
    καθηγητής 27/09/2011 13:06:56

    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=313104

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/09/2011 13:25:27

    τι είπε στην ΔΕΘ του 2009, λίγες μέρες πριν τις εκλογές
    http://www.youtube.com/watch?v=W6n_UexpXZQ

    Θα έπρεπε να του το παίζουμε με μεγάφωνα κάτω από το σπίτι του μέρα νύχτα.

  7. adespotos skylos avatar
    adespotos skylos 27/09/2011 13:58:13

    Που ειναι οι 750.000 άνεργοι ρε διάολε;
    η επανάσταση νοσεί ή έχει κoλλλήση βλεννόρροια
    οι καναπέδες μας βρωμάνε κάτουρο
    οι όποια σπίθα πέφτει πάνω σβήνει

    • ΔΓΦ avatar
      ΔΓΦ @ adespotos skylos 27/09/2011 14:27:04

      ...μάλλον ελπίζουν σε μια θεσούλα στο Δημόσιο ; Μπα ίσως τους απασχολεί η επιβίωση ; το ξύλο από τα ΜΑΤ που για ψύλλου πήδημα μοιράζουν ροπαλιές πια ;

  8. ad kan avatar
    ad kan 27/09/2011 14:34:17

    Το ΠΑΣΟΚ κατέστρεψε την χώρα. Η αριστερά πριμοδότησε. Εγκαθίδρυσαν την από κοινού την μεταπολιτευτική κλεπτοκρατική δημοκρατία της φαινομενικής νομιμότητας και των "νέων τζακιών".
    Τι είδους πολίτευμα είναι αυτό όπου ένα κόμμα της τάξης πλέον του 10-15 % δύναται να κυβερνά και να προωθεί ένα σύνολο πολιτικών που αντίκειται στο πολιτικό πρόγραμμα μέσω του οποίου εξελέγη ;
    Τί είδους πολίτευμα είναι αυτό όπου το πλήρως διαχωρισμένο από τον λαό πολιτικό σύστημα αυτοαπαλάσσεται από κάθε είδους εγκλήματα;
    Τι είδους πολίτευμα είναι αυτό όπου η δεδηλωμένη μειοψηφία αυτοαναγορεύεται σε πλεοψηφία, ανευ πολιτειακής ασφαλιστικής δικλείδας ;
    Μία εκτρωματική δημοκρατία βεβαίως.
    Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΗΘΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΑ ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΛΕΙ ΕΥΘΕΩΣ ΤΟΝ ΛΑΟ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΩΡΑ ΜΕΣΩ ΑΝΕΝΔΟΤΟΥ ;

  9. Orestios avatar
    Orestios 27/09/2011 17:28:43

    Ποιοί Δικαστές θα δικάσουν ????
    Τους είδε κανείς????

  10. μαιρη avatar
    μαιρη 27/09/2011 18:22:39

    καποιος να τους θυμισει κατα που πεφτει το γουδι.

  11. HARALAMPOS avatar
    HARALAMPOS 28/09/2011 10:37:25

    Δεν έχει μείνει κανένας θεσμός αλώβητος για να δικάσει ή να απονείμει δικαιοσύνη στους ψεύτες και τους κλέφτες. Μην απατάστε, το σχέδιο ήταν προδιαγεγραμμένο και ακριβές. Η χώρα θα γίνει προτεκτοράτο και θα περάσουν όλα στα χέρια αυτών που πρέπει. Με ένα ισοπεδωμένο χρηματιστήριο, μία πουλημένη κυβέρνηση και πολιτικούς προδότες, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι ο σκοπός αυτών που κατέστρωσαν αυτό το σχέδιο θα επιτευχθεί.