30/01/2008 19:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτόνομος Πολιτεία της Ικαρίας

ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΡΑΧΩΝ ΙΚΑΡΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΥΠ' ΑΡ. 5811/29-1-08 ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α. ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:  

ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. 

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΗΓΕΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΙΣΤΑ ΛΟΓΟ ΑΡΓΙΑΣ. 

ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΡΑΧΩΝ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΤΙΣ 31-1-2008 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 30/01/2008 19:21:00

    Νομίζω οτι οι άνθρωποι έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους.

  2. alpha avatar
    alpha 30/01/2008 19:26:05

    Υπάρχουν και σοβαροί υπάλληλοι σε αυτή τη χώρα !
    μπράβο τους, αν λάβουμε υπόψη ότι ζουν και εργάζονται σε μια κλειστή κοινωνία της επαρχίας

    και πάλι μπράβο

  3. Anonymous avatar
    Anonymous 30/01/2008 19:32:03

    o tsakalias xtyphse!!

  4. Anonymous avatar
    Anonymous 30/01/2008 19:44:59

    Kάποιος από την Ικαρία κάνει χαβαλέ...
    Με τον χαβαλέ κάνουμε πλάκα, τίποτα άλλο..

  5. nikos avatar
    nikos 30/01/2008 19:46:51

    oxi anonimou i Ikariotes ehoun Dikeo!!!!

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/01/2008 20:28:31

    Καλά τη επόμενη φορά που θα αποβιώσει ένας πρωθυπουργός π.χ. να πάνε να δουλέψουν οι υπάλληλοι που ανήκουν στο αντίπαλο κόμμα. Το θέμα δεν είναι αν είναι υπάλληλοι του κράτους ή της εκκλησίας. Το θέμα είναι θεσμικό. Απεβίωσε ένα σημαντικό πρόσωπο, εκ της θέσεώς του, στη χώρα μας και η πολιτεία έκρινε να αντιδράσει όπως αντέδρασε. Αυτό έπρεπε να γίνει σεβαστό.

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/01/2008 20:54:53

    Από ότι διάβασες γράφουν:
    Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΗΓΕΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΙΣΤΑ ΛΟΓΟ ΑΡΓΙΑΣ.

    Το ερώτημα είναι ποιοι είναι αυτοί που αποφασίζουν τι θα είναι αργία και τι όχι. Αρχιεπίσκοπος απεβίωσε έτσι έκρινε το κράτος καλώς κακώς έτσι αποφάσισε. Dura lex, sed lex. και φυσικά πρέπει να τηρείται. Αν έχεις δει όλα τα προβλήματα του τελευταίου καιρού έχουν προκληθεί από τέτοιες νοοτροπίες.

  8. Τσουκνίδα avatar
    Τσουκνίδα 30/01/2008 23:33:10

    Όταν κηδεύτηκε ο Σεραφείμ,ήταν Αργία;
    Κατά τη γνώμη μου η Ιερά Σύνοδος έπρεπε να αρνηθεί:
    α. Την συνεχή καταγραφή με κάμερα του φερέτρου και του νεκρού.
    β. Την συνεχή μετάδοση πένθιμων ακολουθιών επί 4 ημέρες σαν να είναι μεγάλη παρασκευή.
    γ. Πέθανε ένας άνθρωπος. Όλοι στα μάτια του θεού είναι ίδιοι. Από κει και πέρα όποιος αυθορμήτως ήθελε να πάει στην κηδεία θα πήγαινε.
    Όσους θέλουν να δείξουν την τιμή σε ένα νεκρό πραγματικά δεν τους εμποδίζουν ούτε Χούντες.
    Δες Κηδείας Γ. Παπανδρέου και Γ.Σεφέρη επί Επταετίας
    Αυτή την ταπεινότα έστω για τα μάτια του κόσμου έπρεπε να την είχαν οι Δεσποτάδες. Αλλά είπαμε τιμές αρχηγού κράτους. Έστω και μετά θάνατον η Δεσποτεία πήρε πλήρως αυτό που ήθελε..

    Περιττό να πω ότι την Κυβέρνηση, αλλά και άλλους πολιτικούς τους συμφέρει αυτή την στιγμή να πέθαινε μια διασημότητα στυλ Χριστόδουλου κάθε μέρα και θα το εκμεταλευόταν.
    Γιαυτό τα βάζω με τους Δεσποτάδες.

  9. ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΣΠΥΡΟΣ 31/01/2008 00:04:55

    Η ΙΚΑΡΙΑ ΤΟΥ ΤΣΑΚΑΛΙΑ...ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ..ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ.Η ΣΧΟΛΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...

  10. Anonymous avatar
    Anonymous 31/01/2008 00:36:25

    KALA OI THS IKARIAS DHMOSIOI YPALLJLOI
    UA KAUONTAN....
    TI EPANASTATIKO EKANAN.

    TZAMPA MAGKES ....

  11. factorx avatar
    factorx 31/01/2008 01:42:38

    Δεν τα βάζουν με την εκκλησία γιατί θα πέσει φωτιά να μας κάψει. Δεν θέλω βεβαίως να υποβαθμίσω τη σημασία όσων γράφετε εδώ, πολύ περισσότερο επειδή είμαι δηλωμένος οπαδός της αμαρτίας και του «κακού».Εκ των πραγμάτων όμως είμαι αναγκασμένος να υπενθυμίσω ότι πριν από κάτι αιώνες ο Άγιος Αυγουστίνος έγραφε στις «Εξομολογήσεις» του: «Ερεύνησα την προέλευση του Κακού, αλλά το έκανα με λανθασμένο τρόπο και δεν συνειδητοποίησα το λάθος στην ίδια μου την έρευνα».

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 31/01/2008 09:26:53

    Τσουκνίδα: θα συμφωνήσω μαζί σου ότι Η ΣΥΝΟΔΟΣ όφειλε να δείξει περισσότερη μετροφροσύνη. Αυτό δε νομιμοποιεί όμως τον οποιοδήποτε δημόσιο υπάλληλο να μην εφαρμόζει τους νόμους του κράτους. Το θέμα είναι θεσμικό και ως τέτοιο όφειλε να αντιμετωπιστεί από τα θεσμικά όργανα της χώρας.

  13. αλλος avatar
    αλλος 31/01/2008 10:17:53

    παντως κανεις δεν μιλησε για τους μουσουλμανους,ινδουιστες,κ.τ.λ,που απαρτιζουν τον ιδιωτικο τομεα.ολοι αυτοι ειναι παιδια αλλου θεου.ο μαυρος του ιδιωτικου εργαζεται κανονικα αλλα θα πειτε αυτοι δεν ειναι του κρατους του ελληνικου,του ενδοξου,του πλουσιου που εχει την ανεση να καθοριζει αργιες οποτε γουσταρει.
    ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ.

  14. thanos avatar
    thanos 31/01/2008 10:57:11

    Μπράβο στους ανθρώπους.

    Έλεος πια με την καφρίλα που πρέπει να αντιμετωπίζουμε όταν ανοίγουμε την τηλεόραση. Με το ζόρι αγιοποίηση ενός ανοιχτού φασίστα και ρατσιστή.

    Ομαδική θρησκευτική ύπνωση. Κι η Παναγιά μαζί μας.

  15. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 31/01/2008 11:04:53

    Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέματα. Αλλά και ψέματα να είναι είναι ενδιαφέρον έστω και αρνητικά.


    Κλίκ

  16. anesis avatar
    anesis 31/01/2008 13:48:50

    Όταν η Μαλακία γίνετε επαγγελμα.
    Αυτοί όλο τον χρόνο έχουν άδεια και τώρα είναι στην πρώτη γραμμή;
    Ζήτω η Ικαρία με τα μαλακοπίτουρα της !!!!

  17. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 31/01/2008 19:20:32

    χίλια μπράβο στους ικαριώτες. Το επιχείρημα dura lex sed lex είναι για αφελείς! Εδώ συζητούμε για την κατάργηση κάθε λογικής και ήθους, με τις φιέστες για το θάνατο του παρασκευαΐδη.

    Αν λοιπόν dura lex, τότε σας παραπέμπω στο άρθρο 4 παράγραφος 7 του συντάγματος, που λέει πως τίτλοι διάκρισης και ευγενείας δεν απονέμονται και δεν αναγνωρίζονται σε έλληνες πολίτες.

    Ακου "μακαριότατος" και "μακαριστός". Παρασκευαΐδης φτάνει.

  18. maimos avatar
    maimos 31/01/2008 22:57:52

    arxontas xt400

  19. Pishes avatar
    Pishes 06/02/2008 14:32:50

    Οι Ικαριώτες ήταν πάντα και, ελπίζουμε να , είναι πάντα ξεχωριστοί. Δεν εχει σημασία αν θα δούλευαν ούτως ή άλλος. Σημασία έχει ότι πήραν θέση συνείδησης εκεί που κανείς δεν τόλμησε, γιατί βόλευε (η αργία) και επειδή είθιστε. Όσοι ειρωνεύονται "τζάμπα μάγκες" απλά νιώθουν τν υπέρτατη ζήλεια που οι ίδιοι ποτέ δεν θα μπορούσαν να πάρουν τέτοια στάση.
    Ικαρια, go on!!!