#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2012 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτόνομη κάθοδο αποφάσισε ο ΛΑΟΣ - προσχώρηση βουλευτών του στη ΝΔ



(Ανανεωμένο).  Τρεις εναλλακτικές προτάσεις κατέθεσε σύμφωνα με πληροφορίες ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης στην κοινή συνεδρίαση της Εκτελεστικής Γραμματείας και των πρώην βουλευτών του κόμματος σήμερα το μεσημέρι.

Πρώτον αυτόνομη κάθοδο στις εκλογές, δεύτερο συνεργασία με τη ΝΔ, και τρίτον μια ευρύτερη συνεργασία με την ΝΔ, σε πιο χαλαρή μορφή.

Οι πρώην βουλευτές κ.Πλεύρης, Βελοπουλος, Κιλτιδης, Αποστολάτος και η ευρωβουλευτής Νίκη Τζαβελα τάχθηκαν υπέρ της συνεργασίας με τη ΝΔ και φημολογείται η προσχώρησή τους στη ΝΔ.

Αργότερα ο κ. Πλεύρης προανήγγειλε την προσχώρησή του στη ΝΔ με την εξής δήλωση: ”Οι στιγμές για την Πατρίδα είναι κρίσιμες και πρέπει να αποτρέψουμε τη δημιουργία μιας κυβέρνησης Τσίπρα, αντιευρωπαϊκής, φιλικής στη λαθρομετανάστευση και ενδοτικής στα εθνικά θέματα. Το πατριωτικό μου καθήκον και η συνείδηση, μου επιβάλλουν να είμαι παρών στη προσπάθεια αναχαίτισης μιας τέτοιας κυβέρνησης, που θα οδηγήσει τη χώρα στη χρεοκοπία. Η Πατρίδα μπαίνει πάνω από τα κόμματα”

Στην συνεδρίαση, ο κ.Καρατζαφέρης ενημέρωσε τα στελέχη του για τις συζητήσεις με τη ΝΔ και είπε ότι ζήτησε από τη Συγγρού να ενταχθούν σε εκλόγιμες θέσεις όλοι οι πρώην βουλευτές του κόμματός του, κάτι που η ΝΔ αρνήθηκε. Κατά τις ίδιες πληροφορίες επίσης, η ΝΔ αντιπρότεινε να ενταχθούν σε εκλόγιμες ή πιθανόν εκλόγιμες θέσεις ο ίδιος ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ καθώς και ορισμένοι πρώην βουλευτές (3 ή 4 κατά πληροφορίες), κάτι που ο ίδιος αρνήθηκε.

Τελικά αποφασίστηκε με  πλειοψηφία η αυτόνομη κάθοδος του ΛΑΟΣ στις εκλογές.

Σύμφωνα με άλλες πληροφορίες ο Γ. Καρατζαφέρης, που είναι ψυχολογικά καταβεβλημένος τις τελευταίες ημέρες λόγω κυρίως από τις αποχωρήσεις στελεχών και πρωτοκλασάτων βουλευτών του προς τη ΝΔ, περίμενε μια καλύτερη πρόταση από τη ΝΔ για να το ξανασκεφτεί και να μην προχωρήσει μόνος του. Ποια θα ήταν; Κεντρικός ρόλος για τον ίδιο και ισότιμη συμπεριφορά στους βουλευτές του με εκείνη των βουλευτών της ΝΔ. Δεν θέλει δηλαδή "να πάει στη ΝΔ και να είναι το ίδιο με τον Βορίδη" λένε πηγές που γνωρίζουν το παρασκήνιο.

Από την άλλη πλευρά ωστόσο ως κύριος ανασχετικός παράγοντας των διαπραγματεύσεων προβάλλεται η υπερβολική απαίτηση του Καρατζαφέρη να συμπεριληφθεί στα ψηφοδέλτια της ΝΔ αριθμός βουλευτών του ΛΑΟΣ ίσος με το 25% της σημερινής δύναμης της ΚΟ της ΝΔ. Δηλαδή 25 και άνω βουλευτές.

Ρεπόρτερ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 19/05/2012 14:29:03

    ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΥΒΡΙΣΤΗ! Και θα επανάλθω με ονόματα και διευθύνσεις από κρατικοδίαιτους δημοσιογράφους (και αθλητικούς) της Θεσνίκης που ξεσκίστηκαν στις επιχορηγήσεις και βρίζαν ύπουλα την ΝΔ.

  2. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/05/2012 14:37:04

    "Επίσης, ο ίδιος δεν θέλει να πάει στη ΝΔ και να είναι το ίδιο με τον Βορίδη."

    Φυσικὰ καὶ δὲν θὰ εἶναι τὸ ἴδιο μὲ τὸν Βορίδη. Ὁ Βορίδης εἶναι ὑπουργὸς τῆς ἀπερχόμενης κυβέρνησης, ὁ Καρατζαφέρης εἶναι ἀρχηγὸς ἀποψιλωμένου ἐξωκοινοβουλευτικοῦ κόμματος. Ἴσα κι ὅμοια;

    "Από την άλλη πλευρά ωστόσο ως κύριος ανασχετικός παράγοντας των διαπραγματεύσεων προβάλλεται υπερβολική απαίτηση του Καρατζαφέρη να συμπεριληφθεί στα ψηφοδέλτια της ΝΔ αριθμός βουλευτών του ΛΑΟΣ ίσος με το 25% της σημερινής δύναμης της ΚΟ της ΝΔ. Δηλαδή 25 και άνω βουλευτές."

    Τί πίνει καὶ δὲ μᾶς δίνει;;;


    Ἐγὼ θέλω νὰ βγάλω 12-14 "δικούς μου" βουλευτὲς μὲ λίστα στὴν ἑπόμενη ΚΟ τῆς ΝΔ. (Ὅπως κι ὁ Καρατζαφέρης, οὔτε γὼ μπαίνω στὴ Βουλὴ ἀλλιῶς.) Ποῦ νὰ καταθέσω αἴτηση; Κάποιοι εἶδαν τὴν ἐπιστροφὴ τῆς Ντόρας καὶ νομίζουν ὅτι "τὸ ἀφεντικὸ τρελλάθηκε".

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 19/05/2012 14:39:38

    Ετσι και δεχτεί ο Σαμαράς να βολευτούν σε εκλόγιμες θέσεις πέραν της Ντόρας και του Καρατζαφέρη στελέχη του Λαος και του Δησυ είναι άξιος της μοίρας του.

    Ειναι δυνατόν τα ναυάγια που απότυχαν παρά το σπρώξιμο να έχουν και απαιτήσεις;;.

    • Tabachaniotika avatar
      Tabachaniotika @ Aris. A 19/05/2012 18:09:53

      ...Μόνο την Βάνα Μπάρμπα! Δώσε και σε μένα Μπάρμπα..

  4. Καλά Κρασιά avatar
    Καλά Κρασιά 19/05/2012 14:39:40

    Η Άννα τι λέει για όλα αυτά ;

  5. Α avatar
    Α 19/05/2012 14:39:48

    ¨ Θέλει ρόλο στη ΝΔ.¨

    Ας πάρει το ρόλο του ¨διασκεδαστή¨, να λέει ταργούδια, ποιήματα, άνοστες ατάκες.... σ΄αυτά έχει ταλέντο.
    Αλλιώς ας πάει στο ¨Ελλάδα έχεις ταλέντο¨.
    Επιτέλους , έλεος, ο κάθε μεσιτάκος, που θέλει να πουλήσει την πραμάτια του, μη καταλαβαίνοντας ότι πρόκειται για ... στοκ!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Α 19/05/2012 21:14:45

      !!!!!!!!!!!!!!

  6. GreekInLux avatar
    GreekInLux 19/05/2012 14:58:48

    Νομίζω δεν μας χαλά καθόλου να μην έρθει ο υστερικός κύριος στη ΝΔ. Ένας Πλέυρης είναι αρκετός και αυτός πολύς είναι...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ GreekInLux 19/05/2012 17:05:24

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

  7. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/05/2012 15:08:56

    Δωστε του το αναπτυξης.ειναι της πιατσας ανθρωπος και η αγορα θα τον καταλαβαινει

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/05/2012 15:15:16

      Εδώ το Ανάπτυξης το είχε η χειρίστρια φωτοτυπικού, ο Καρατζαφέρης θα το πειράξει;
      Συνηθισμένα τα βουνά απ' τα χιόνια.

  8. dim avatar
    dim 19/05/2012 15:16:13

    Ας σοβαρευτούνε και οι 2 πλευρές γιατι οι στιγμές για το έθνος είναι ιστορικές. Σε λιγότερο από ένα μήνα παίζεται το μέλλον της πατρίδας, τα κεκτημένα 30 ετών, και η εθνογραφική και πολιτισμική σύνθεση του πληθυσμού μας για τις γενεές που έρχονται. Ας κρατήσει το κόμμα του ο Καρατζαφέρης, ας βοηθήσει με τη συμμετοχή του στην ΝΔ σε αυτές τις εκλογές τη χώρα, ας εκλέξει βουλευτές (περίπου όσους θα έπαιρνε αν έπιανε το 3%) και ας σχηματίσει μετά κοινοβουλευτική ομάδα. Όντας μετά αρχηγός κοινοβουλευτικής ομάδας, θα έχει κεντρικό ρόλο στη πολιτική σκηνή που ο ίδιος επιθυμεί.

    Όσο απαράδεκτο είναι να ζητάει ο ίδιος 25 βουλευτές, άλλο τόσο απαράδεκτο είναι να του δίνει ο Σαμαράς 3-4 βουλευτές.

    Το διακύβευμα είναι τεράστιο, και αν πχ. χαθεί η πρώτη θέση για 1-1,5% (τόσο θα πάρει ο ΛΑΟΣ στις επόμενες εκλογές), το φταίξιμο θα πέσει και στους δύο. Ο Σαμαράς θα γραφτεί στην ιστορία ως ο πολιτικός υπό την ηγεσία του οποίου η χώρα αφησε τις τύχες τις στην άκρα αριστερά και οδηγήθηκε στη καταστροφή, και ο Καρατζαφέρης ως ο πολιτικός που στην πιο κρίσιμη στιγμή του έθνους, έβαλε τους προσωπικούς τους εγωισμούς πάνω από το συμφέρον της πατρίδος.

  9. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 19/05/2012 15:26:15

    Ο Καρατζαφέρης είναι δέκα κλάσσεις ανώτερος από την Μπακογιάννη και πολύ πιο αξιοποιήσιμος!
    Τα χώνει στην Αριστερά μιά χαρά εδώ και χρόνια.
    Είτε στην Ευρωβουλή είτε στην ελληνική Βουλή είναι ρήτορας! Ο μόνος που δεν διαβάζει "από μέσα".
    Κι έχει και πάρα πολλά "μονοκούκια" που τα χρειαζόμαστε.
    Εγώ δεν τον υποστήριξα ποτέ εκλογικά αλλά σαν κάτι βουλευτάκους των 4.000 σταυρών που έχουμε, θέλει 15 για πρωινό ο Καρατζαφέρης....
    Εάν αντίπαλός σου είναι η Αριστερά, ανθρώπους σαν τον Καρατζαφέρη χρειάζεσαι να μιλάει για 4ο γύρο του ΕΑΜ κτλ. και να πορώνει τα πλήθη...
    Δεν χρειάζεσαι "φλούφληδες"...
    Ελπίζω ο πρόεδρος να το λάβει υπόψην και να καταλάβει τι "χώσιμο" μπορεί να κάνει ο Μηταράκης στην Αριστερά και τί ο Καρατζαφέρης (ειδικά προεκλογικά)...

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Βασίλης Γκιώνης 19/05/2012 15:41:09

      Ποιά πλήθη; Τοῦ 2%; Δὲν καταλαβαίνετε ὅτι ἡ Ἑλλάδα τῆς Μεταπολίτευσης ἔχει ἀριστερὸ πρόσημο; Μπορεῖ ὁ ἄλλος νὰ ἐμφορεῖται ἀπὸ ὅλες τὶς συντηρητικὲς ἀξίες καὶ νὰ ἔχει μᾶλλον φιλελεύθερες ἀντιλήψεις στὴν οἰκονομία, ἀλλὰ νὰ δηλώνει (καὶ νὰ νομίζει ὅτι εἶναι) ἀμετανόητος ἀριστερός. Σὲ ποιόν θὰ μιλήσετε ἐναντίον τοῦ "4ου γύρου τοῦ ΕΑΜ" καὶ θὰ πωρωθεῖ; Στὴν παρέα 5-6 δεξιῶν φίλων στὸ καφενεῖο τῆς γειτονιᾶς σας;

      • Βασίλης Γκιώνης avatar
        Βασίλης Γκιώνης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/05/2012 16:50:54

        Αγαπητέ Καυσοκαλιβίτη,

        το καφενείο της γειτονιάς μας έχει αδειάσει δυστυχώς.
        Πλέον πρέπει να οπλοφορείς για να βγεις στο καφενείο μετά τις 18:30 το απόγευμα.
        Πέραν τούτου, πλακώνουν κάθε τρεις και λίγο και καμιά 150αριά "μαλλιάδες" και φωνάζουνε "είμαστε όλοι Πακιστανοί"...
        Η ρητορία του Καρατζαφέρη για τον 4ο γύρο είναι ότι πρέπει.
        Γιατί να μην πάρει η Ν.Δ τα 2,5% του Καρατζαφέρη και 4% από τη Χρυσή Αυγή;;;
        Αλλά με ποιόν και με τί νa πάρει τα 4% από τη Χρυσή Αυγή, με τις "δημοκρατικές ευαισθησίες" του Προκόπη Παυλόπουλου;;;

        Αυτή τη στιγμή για εσάς τί προέχει Αστυάνακτα;
        Να μην γίνει αριστερή κυβέρνηση ή η ποιότητα των στελεχών, του μηχανισμού και των ευαισθησιών της Νέας Δημοκρατίας τη συγκεκριμένη στιγμή;;;

        Υ.Γ.: αριστερό πρόσημο δεν είχε η Ελλάδα της Μεταπολίτευσης ποτέ. Αριστερά πήγε λόγω της ανικανότητας των συντηρητικών παρατάξεων...

        • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
          Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Βασίλης Γκιώνης 19/05/2012 17:04:05

          Ἔ, τό'πατε καὶ μόνος σας οὐσιαστικά. 18%+2,5% τοῦ Καρατζαφέρη + 4% ἀπὸ τὴ Χρυσὴ Αὐγή (-2% ἀπὸ Ντόρα)= 22,5%...

          • Βασίλης Γκιώνης avatar
            Βασίλης Γκιώνης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/05/2012 17:21:02

            Πώς το συμπεράνατε το -2% από Ντόρα φίλτατε;;;
            Η Ντόρα μόνη της πήρε περισσότερους σταυρούς από ότι όλοι οι "σαμαρικοί" μαζί στη Β' Αθηνών...
            Ποιούς θα διώξει η Ντόρα;;;
            Αυτούς που δεν ήρθαν ποτέ...;;;

          • airman avatar
            airman @ Βασίλης Γκιώνης 19/05/2012 21:03:37

            Το -2% είναι από αυτούς που υπάρχουν. Με αυτούς που ενδεχομένως να ''ερχόταν'' χάνεται και ένα +x%, άρα συνολικά -(x+2)%!

    • nikolas avatar
      nikolas @ Βασίλης Γκιώνης 19/05/2012 15:49:32

      Τα γεγονότα δείχνουν οτι έχεις δίκιο. Είναι ετοιμόλογος αν και το τελευταίο διάστημα τελεί υπό σύγχυση.Είναι χρόνια στη πιάτσα και ξέρει να μιλά όσο σκληρά χρειάζεται.

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ nikolas 19/05/2012 19:44:55

        Μια διόρθωση Νίκο,δεν ξέρει να μιλάει.Απλώς ξέρει τι θέλει να ακούσει ο ακροατής και λέει τα ανάλογα.Αυτό δεν είναι πάντα θετικό στοιχείο προσωπικότητας

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ Ιωάννης33 19/05/2012 21:07:54

          Ακριβώς. Θα έλεγα ότι αυτό, μάλλον δεν είναι θετικό στοιχείο της προσωπικότητας.

    • nefeli avatar
      nefeli @ Βασίλης Γκιώνης 19/05/2012 23:27:21

      συμφωνώ κι επαυξάνω, αν και δεν στήριζα ποτέ δεξιά-πόσο μάλλον δεξιότερα της δεξιάς. Ο κ. Καρατζαφέρης για να είμαστε δίκαιοι δεν συγκρίνεται με τους περισσότερους ...ευγενικούς..και μαλθακούς της Ν.Δ. και όχι μόνο.....
      Δεν πιάνεται στην ευστροφία και στη ρητορική. Πιστεύω θα συνεισέφερε πολύ περισσότερα σ΄ένα πιο καίριο πόστο. είχε κι έχει σοβαρές πολιτικές θέσεις και γνωρίζει κοινωνία και πεζοδρόμιο πολύ καλύτερα από τους αποφοίτους των α....διαφόρου... είδους κολλεγίων
      που μας κυβέρνησαν κατά καιρούς και μας κατάντησαν εδώ που είμαστε σήμερα!!!!!!!!!!

      ευχαριστώ -

  10. Εύβουλος avatar
    Εύβουλος 19/05/2012 15:30:00

    Περισσότερο κακό παρά καλό θα έκανε στη ΝΔ η επιστροφή του Καρατζαφέρη στην παράταξη. Τόσο καιρό καθυβρίζει τον Σαμαρά και τον αποκαλεί προδότη κτλπ.
    Τον Πλεύρη χρειαζόμαστε, που είναι αξιόλογος πολιτικός, ίσως και τον Βελόπουλο για να ανεβάσουμε τα ποσοστά μας στη Β΄Θεσσαλονίκης.

    • nikolas avatar
      nikolas @ Εύβουλος 19/05/2012 15:46:29

      Δε φταίει αυτός άμα ο αρχηγός άλλα λέει και άλλα κάνει. Πόσες φορές του είπε να μην αφήσει ΠΑΣΟΚ και μετά αριστεριστές να κάνουν κουμάντο και εκείνος τον αγνόησε; Πόσες;

    • marios avatar
      marios @ Εύβουλος 19/05/2012 17:01:05

      Β` Θεσσαλονίκης; Αυτη που βγάζει βουλευτή τον Χάρη Τσιώκα τον τεχνοκράτη θεολόγο; Καλά κρασιά.

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 19/05/2012 15:41:46

    Κόμμα που δεν μπαίνει στη Βουλή δεν έχει πιθανότητα να μπει στη Βουλή σε επόμενες εκλογές και συνθήκες πόλωσης.

    Ο ΛΑΟΣ αν κατέβει στις εκλογές το πολύ να πάρει ένα 1-2%, γιατί θα θεωρηθεί (ορθά) χαμένη ψήφος, ενώ πολλοί οπαδοί του θα μετακινηθούν σε άλλα κόμματα μετά την πρόσφατη αποτυχία του.

    Αν κατέβει μόνος του στις εκλογές, ο ΛΑΟΣ ούτε βουλευτές θα βγάλει και θα συμβάλλει στην ενδεχόμενη νίκη του Τσίπρα.

    Αν θέλει να είναι χρήσιμος στον τόπο, ο Καρατζαφέρης θα στηρίξει τη Νέα Δημοκρατία με παράλληλη συμμετοχή ορισμένων σοβαρών βουλευτών του στα ψηφοδέλτιά της. Δεν μπορεί φυσικά να περιμένει ολόκληρο τον συφερτό τύπου Αϊβαλιώτη, Ροντούλη, κτλ. να τον μετακομίσει στη Νέα Δημοκρατία.

  12. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 19/05/2012 15:46:29

    Αναμεσα σε Ντορα και Καρατζαφερη προτιμω Καρατζαφερη....
    Αναμεσα στον διαπλεκομενο νεοφιλελευθερισμο και τον πατριωτικο πολιτικο λογο προτιμω τον πατριωτικο λογο... Οσο αντιθετος ημουν στην επιστροφη της Ντορας τοσο θετικος ειμαι στην επιστροφη των ανθρωπων που ειναι εργατες της λαικης δεξιας οσες αντιπαραθεσεις ή αντεγκλησεις και αν υπηρξαν στο παρελθον... μπροστα στην λαιλαπα του εθνομηδενισμου , των Ρεπουσηδων και των Τσατσοπουλων, στην κλεπτοκρατικη σοσιαλδημοκρατια και την απανθρωπη φασιστικη νεοφιλελευθερη μαφια προτιμω την εντιμη, πατριωτικη λαικη Δεξια... μια λαικη Δεξια φωτισμενη , ευρωπαικη αλλα πρωτιστως εθνικη ειναι η μονη λυση στο αδιεξοδο... Ο Σαμαρας εδειξε τον δρομο...

  13. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 19/05/2012 16:09:10

    Ο Καρατζαφέρης φέρει τις ίδιες ευθύνες με τον Παπανδρέου για το κατάντημα της χώρας.

    Εαν δεν είχε υπογράψει το πρώτο μνημόνιο και είχε κάνει μέτωπο με τον Σαμαρά, η χώρα θα είχε διαπραγματευθεί και τελικά σωθεί από τοτε.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Αιζενχάουερ 19/05/2012 21:18:25

      Σ' αυτό , έχεις δίκιο! Και τη στήριξη θα είχε τότε ο Α.Σ. , που ήταν ολομόναχος και λοιδωρούμενος από παντού.

  14. sitting duck avatar
    sitting duck 19/05/2012 16:16:52

    Δυστυχώς η πρόταση από τη ΝΔ στον Καρατζαφέρη, δεν έγινε με ιδιαίτερη θερμότητα. Κρίμα, όχι για τον ίδιο τον κωλοτούμπα, αλλά για το 2,9 των ψηφοφόρων του που θα επανατρίζονταν με την μία στη ΝΔ και τώρα θα διασπαστούν. Είναι τραγικό ότι το προσκλητήριο του Σαμαρά για την κεντροδεξιά παράταξη, θα καταλήξει να βολέψει μόνο τη Ντορούλα και τους δικούς της. Τελικά δηλαδή, πάλι μείναμε με το μουτζούρη...

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/05/2012 16:25:13

    Αν ο λαός ήθελε Ντόρα και Καρατζαφέρη, θα τους έβαζε στη Βουλή..
    Πάντως, αφού έρχονται (ή τα φέρνουν ) έτσι τα πράγματα, συμφωνώ ως προς την προτίμηση στον Καρατζαφέρη..

  16. dim avatar
    dim 19/05/2012 16:57:53

    Είμαι πιστός υποστηρικτής του Σαμαρά αλλά το λέω ξεκάθαρα: Το επιτελείο του Σαμαρά είναι τραγικό. Τι σχεδιάζει 10 μέρες τώρα ήθελα να ξερα? Όσο απαράδεκτη είναι η πρόταση Καρατζαφέρη για 20 βουλευτες άλλο τόσο απαράδεκτη είναι και η πρόταση Σαμαρά για 3-4 βουλευτές. Στους 10 θα τα είχατε ήδη βρεί τώρα αλλά είσαστε και οι δύο απαράδεκτοι.

    Σαμαρά ξεκόλλα. Μόνος σου δε μπορείς πια να αντιμετωπίσεις το κύμα λαϊκισμού που ξεδιπλώνεται μπροστά μας (ήδη ο Σύριζα είναι στο 28% και η ΝΔ στο 24%). Χρειάζεσαι δίπλα σου και πατριωτικές φωνές σα του Καρατζαφέρη.

    Καρατζαφέρη ξεκόλλα. Με αυτόνομη κάθοδο δε μπαίνεις στη βουλή, αυτό όμως το 1,5% που θα παρεις μπορεί να δώσει τη πρωτιά στο κόμμα που θα μας κάνει Αφρική και θα αλλοιώσει μια για πάντα την εθνογραφική και πολιτιστική σύνθεση του πληθυσμού μας.

    Θα ζήσουμε σκηνές τριτοκοσμικής χώρας, με συμμορίες να μπουκάρουν σε όποιο κατάστημα έχει ακόμα εμπορεύματα στα ράφια του και στα σπίτια ανυπεράσπιστων πολιτών, για να πάρουν τις οικονομίες τους που θα έχουν τραβήξει από τις τράπεζες. Οδεύουμε με μαθηματική ακρίβεια προς τη καταστροφή και τα επιτελεία και των δύο μ****νται....

  17. zagor avatar
    zagor 19/05/2012 17:02:01

    ΛΑΟΣ χωρίς Πλεύρη και Βελόπουλο σήμερα είναι σαν μια γυναίκα χωρίς βυζιά.Επομένως τι να τον κάνεις τον Καρατζαφέρη αφού ήδη του έφυγαν αυτοί οι δύο.Θα αρχίσει να ωρύεται πάλι περί προδοτών και άλλες βλακείες και μετά βίας θα σπάσει το φράγμα του 1% αυτή την φορά. Ά ξεχασα έχει την Μπάρμπα και την σύζυγο του Πασχάλη τρομάρα του.Αιβαλιώτης και Ροντούλης οι άνθρωποι είναι για γέλια διώχνουν κόσμο δεν φέρνουν.Επομένως καλωσορίζουμε τον Θανάση και τον Κυριάκο οι υπόλοιποι είναι για τα μπάζα....

    • juliet avatar
      juliet @ zagor 19/05/2012 18:13:06

      zagor,
      τα είπες όλα!!!
      :)

    • Tassos avatar
      Tassos @ zagor 19/05/2012 18:22:59

      Σωστός :-)

    • Α avatar
      Α @ zagor 19/05/2012 22:22:11

      Αααα του Ρουντούλι ιγώ του θέλου!
      μ΄αρέσει το αξαν! Τέλεια προφορά!

  18. man8os avatar
    man8os 19/05/2012 17:09:12

    Καρατζαφερη ισως εξαιτειας σου κερδισει για 1% ο Τσιπρας. Η ιστορια δε θα σε ξεχασει.

    • Γερος του Μωρηα avatar
      Γερος του Μωρηα @ man8os 19/05/2012 18:48:36

      Δυστυχως ειμαστε Λαος που ξεχναμε πολυ ευκολα

  19. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 19/05/2012 17:11:52

    Dim,

    έχεις απόλυτο δίκιο!
    Ο Σαμαράς πρέπει να κάνει λίγο πίσω. Εδώ έκανε πίσω στη Ντόρα.

    Ο Καρατζαφέρης πέραν του οτι ο ίδιος είναι "δάσκαλος" στο να κατακεραυνώνει την Αριστερά, θα φέρει και Πλεύρη, Βελόπουλο, Ροντούλη που αντιπροσωπεύουν την λαϊκή πατριωτική Δεξιά (ο Βορίδης και ο Άδωνις ήρθαν ήδη) και ξέρουν καλά να "τα χώνουν@ στην Αριστερά και ειδικά στον ΣΥΡΙΖΑ.
    Μπορούνε να ταυτιστούνε με αυτούς κάμποσοι που δεν ψήφισαν Ν.Δ στις προηγούμενες εκλογές (κι έχουν και σταυρούς και οι ίδιοι).

    Με ποιόν να ταυτιστούνε δηλαδή οι δεξιοί που δεν μας ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές, με τον Αυγενάκη;;;;;

  20. alogomiga avatar
    alogomiga 19/05/2012 17:55:31

    Πολιτική αυτοκτονία Καρατζαφέρη αλλά έντιμη, αυτή την κολοτούμπα δεν μπορεί να την κάνει .

  21. Νικηφορος Ξιφιας avatar
    Νικηφορος Ξιφιας 19/05/2012 18:27:37

    Καρατζαφέρη
    Απο εξαπτερυγο και πατεριτσα του ΠΑΣΟΚ στα υπουλα σχεδια των ανθελληνων για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ της Ελλαδος στο ΔΝΤ περνας στην πληρη ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ στηριζοντας ΤΩΡΑ με τη σταση σου τους εθνο-μηδενιστες, τους λαθρο-υποστηρικτες των λαθρο-αφροασιατων ,τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ, τους μειοδοτες και τα ανθελληνικα στοιχεια του ΣΥΡΙΖΑ.

  22. Γερος του Μωρηα avatar
    Γερος του Μωρηα 19/05/2012 18:44:23

    Με Ντορα που στη συνειδηση του Λαου αντιπροσωπευει μνημονιακη ταυτιση κι ενα κομμα απο τα παλια ειναι δυνατο ποτε να χτισεις ανανεωτικο προφιλ κομματος που θα διαπραγματευτει το Μνημονιο;Ας σοβαρευτουν λιγο στη Συγγρου.Ο "αλλος" αβανταρεται πανταχωθεν, δειχνει να εχει ρευμα , τον ευνοουν οι συγκυριες (αντιμνημονιακη υστερια με αφορμη τα εκκαθαριστικα κλπ που ειναι καθοδον) κι εμεις "ανανεωνομαστε" με Ντορα και ...αλλες νεοδημοκρατικες δυναμεις;Ο αποΚαμμενος ηδη μειδια...

  23. Ακης avatar
    Ακης 19/05/2012 18:50:29

    Ο Καρατζαφερης όπως και η Ντόρα άν ζούσαμε στην Ευρώπη και όχι στα Βαλκάνια θα έπρεπε να παραδεχθούν την ήττα τους και αμέσως να υποστείλουν την σημαία τους και να αποχωρήσουν από την δεύτερη εκλογική μάχη , δηλώνοντας ότι ψηφίζουν λευκό(αλά Μαρί Λεπέν ) είτε Ν.Δ.(αλά Μπαρουάν βλ.Ολλάντ).
    Ολα τα άλλα είναι γελοιότητες ...βλ. πόσους βουλευτές θα μου βάλλεις σε εκλόγιμες θέσεις κλπ., καθότι οτιδήποτε άλλο θα σημαίνει ότι ήρθαν τα αγρια να διώξουν τα ήμερα στη Ν.Δημοκρατία .
    Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τον Μάνο.

  24. kostis avatar
    kostis 19/05/2012 19:28:19

    γρλαω με τα σχολια ορισμενων οι οποιοι προσθετουν ποσοστα της ντορας η του Καρατζαφερη σε αυτα της Ν.Δ. για να υπολογισουν ποσοστα.. Το μονο σιγουρο ειναι πως στην πολιτικη 1+1 δεν κανει 2.. Μπορει να κανει 1,5, μπορει 2,5, μπορει και 0.. Στην περιπτωση μας οσοι ψηφοφοροι ηταν να ερθουν απο το ΛΑΟΣ, εχουν ερθει ηδη.. Μενουν κατι λιγοι ακομη που θα ερθουν τις επομενες μερες.. Οι αλλοι που θα απομεινουν δεν ερχονται ουτε με σφαιρες. Το ιδιο συμβαινει και με το κομμα της Ντορας.. Απο την στιγμη που μπαινουν σε κουβεντα συνεργασιας τα μικρα κομματα με ενα αλλο μεγαλυτερο και ομογαλακτο τοτε αυτοδιαλυονται.. Νομοι της φυσης..

    • petros avatar
      petros @ kostis 19/05/2012 20:43:29

      Και τι θα καταφέρουν αυτοί οι ψηφοφόροι ; Απλά να κάνουν 1η δύναμη τον ΣΥΡΙΖΑ, με ότι αυτό συνεπάγεται στα οικονομικά και στα εθνικά θέματα. Δεν νομίζω να λειτουργήσουν εγωιστικά ή προσωπικά.

      Νομίζω ότι ΟΛΟΙ θα καταλάβουν τη κρισιμότητα της κατάστασης, άσχετα αν το βλέπουν από διαφορετικές οπτικές γωνιές. Βέβαια, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Αλλά θεωρώ πολιτική "γκάφα" του Καρατζαφέρη να κινηθεί "αυτόνομα", την ώρα που δύο χρόνια πριν, όταν η κατάσταση ήταν στην αρχή της, λειτούργησε διαφορετικά και - ίσως- καταδικαστικά για τους Έλληνες. Η Ιστορια θα το κρίνει.

  25. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 19/05/2012 22:52:54

    Χρειαζομαστε καθε εναν ο οποιος μπορει να βοηθησει -εστω- και σε μικρο βαθμο.
    Δεν ειναι εποχες για προσωπικες διαφορες και τερτιπια.Δηλαδη για να καταλαβω , τι εχουμε στο κατω κατω να χωρισουμε πχ σε πολλα εθνικα θεματα με τον Καρατζαφερη ?Στο θεμα λαθρομεταναστευσης τι ?Σε θεματα Εθνικα τι ακριβως ?
    Μην παμε λοιπον απο το ενα ακρο στο αλλο , δηλαδη του απολυτου μηδενισμου του Καρατζαφερη.Και περαν αυτου , για εμενα ειναι αξιολογα στελεχη ο κ. Πλευρης , ο κ. Βελοπουλος , η κ. Τζαβελα.Εχουνε και γνωσεις , και για τους πρωτους δυο μαλιστα σε συνδυασμο με Γεωργιαδη και Βοριδη , θα μπορεσουνε να αποτελεσουνε τους κυριους εκφραστες κατα του Αριστερου τυφωνα.
    Τι θελουμε λοιπον ?Οποιος θεωρει οτι δεν χωραει σε μια νεα μεγαλη πατριωτικη κεντροδεξια παραταξη αυτην την δυσκολη στιγμη , για εμενα θα πρεπει να σκεφτει ξανα την αποψη του.
    Πλεον δεν εχουμε τιποτα αλλο εκτος απο εναν στοχο : να μην αφησουμε την χωρα να πεσει στον ΣΥΡΙΖΑ.
    Η το καταλαβαινει καποιος , η οχι.Επιλογη του.

    Επισης οποιος θεωρει οτι τον "χαλαει" το να προβαλουμε το γεγονος οτι ειμαστε Δεξιοι , ας παει να κρυφτει οπως γινοταν επι 30 χρονια.

  26. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/05/2012 01:33:06

    Καλά, αυτή είναι η επανένωση της παράταξης? Πάλι τα ίδια να πάρει ευχή?

    Πριν: Ναι ρε παιδιά, όλοι μαζί ας ενωθούμε για το καλό της πατρίδας.
    Μετά: Ε, αφού του πήραμε δύο-τρεις βουλευτές τώρα δεν τον χρειαζόμαστε. Έτσι κι αλλιώς κωλοτούμπας είναι.

    Καταλαβαίνετε πόσο ΓΕΛΟΙΑ ακούγονται όλα αυτά? Η παράταξη είναι άρρωστη.

    Προφανώς και χρειαζόμαστε έναν τύπο σαν τον Καρατζαφέρη. Δεν έχετε καταλάβει τόσο καιρό ότι η ηγεσία (ο Θεός να την κάνει) της ΝΔ έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ επικοινωνιακό πρόβλημα? Ξύλινος λόγος, διαγγέλματα μπροστά σε κάμερα, ποίηση, λογοτεχνικά σχήματα και ότι άλλη ανοησία μπορεί να σκεφτεί κανείς. Γι'αυτό βλέπουμε debate και στρίβουμε.

    Έτσι θα κερδίσουμε τις εκλογές? Με τον Μιχελάκη και τον Χρύσανθο Λαζαρίδη?

    ΑΠΕΤΥΧΑΝ! ΞΥΠΝΗΣΤΕ! Δεν μπορούμε να πάμε με την ίδια στρατηγική που μας οδήγησε στο 19%. Νομιζα ότι μετά από όλα αυτά θα πετάγαμε στα σκουπίδια όλο το πακέτο της 6ης Μαϊου.

    Πώς το λέει το ρητό? "Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται και Ο ΒΛΑΚΑΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ. Αυτό έχουμε. Βλάκες που επιμένουν.

    Προσέξτε. Προσέξτε καλά. Ποσώς με ενδιαφέρει η πολιτική καριέρα ανύπαρκτων στελεχών. Το να πέσει όμως η Ελλάδα στα χέρια του κομμουνιστή, ενδοτικου, λαθρολάγνου Τσίπρα επειδή κάποιοι χρειάζονται χτύπημα με βαριοπούλα για να συνέλθουν από την καρεκλολαγνεία τους αγγίζει τα όρια της εθνικής προδοσίας. ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ και σταματήστε να σπέρνετε τη διχόνοια εντός της παράταξης.

  27. ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
    ΓΣΠΥΡΟΥ 20/05/2012 14:05:01

    Ο Κος Πλεύρης ειναι αξιόλογο στέλεχος και η ένταξη του στη ΝΔ εμπλουτίζει το στελεχιακο δυναμικό της. Οι κραυγες μισαλλοδοξίας δεν ωφελουν σημερα την παράταξη και πάνω από όλα τη Χώρα. Βλέποντας τους εκλεγέντες στη Β Αθηνας διαπιστώνει κάποιος ότι η ανανέωση είναι η μονη διεξοδος για να παραμεινει η ΝΔ κομμα εξουσίας. Η συγκρότηση κεντροδεξιάς παράυαξης με ηγεσια της ΝΔ ειναι επιτακτική Εθνική αναγκη.
    Δυστυχώς η μη λειτουργία μηχανισμών "στελεχιακής" ανανεωσης στη ΝΔ οδηγεί στην μεταγραφή αποομορους χώρους. Η προταση προς τους ψηφοφόρους για να ειναι ελκυστική πρέπει να γινει απο νεα άφθαρτα προσωπα που δεν έχουν συνδεθει με λαθη παραλειψεις κλπ του παρελθόντος.

  28. Νικηφορος Ξιφιας avatar
    Νικηφορος Ξιφιας 20/05/2012 14:19:38

    Καρατζαφέρη,
    Απο εξαπτερυγο και πατεριτσα του ΠΑΣΟΚ στα υπουλα σχεδια των ανθελληνων για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ της Ελλαδος στο ΔΝΤ περνας στην πληρη ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ στηριζοντας ΤΩΡΑ με τη σταση σου τους εθνο-μηδενιστες, τους λαθρο-υποστηρικτες των λαθρο-αφροασιατων ,τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ, τους μειοδοτες και τα ανθελληνικα στοιχεια του ΣΥΡΙΖΑ.